gnupg-1.1.92 - en to el translation catalogue (628 entries)

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
el: 
    Πληκτρολογήστε το user ID. Τέλος με μια άδεια γραμμή:

en: 
    Not enough random bytes available.  Please do some other work to give
    the OS a chance to collect more entropy! (Need %d more bytes)
el: 
    Δεν υπάρχουν αρκετά διαθέσιμα τυχαία bytes.  Προτείνεται να αναμείνετε ή
    να απασχολείτε το λειτουργικό σύστημα μέχρι αυτό να συγκεντρώσει
    περισσότερη εντροπία! (Χρειάζονται %d περισσότερα bytes)

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
el: 
    Διαλέξτε μια εικόνα σαν το photo ID.  Η εικόνα αυτή πρέπει να είναι αρχείο
    JPEG. Θυμηθείτε ότι η εικόνα αποθηκεύεται μέσα στο δημόσιο κλειδί σας.  Εάν
    χρησιμοποιείτε μια μεγάλη εικόνα το κλειδί σας αντίστοιχα θα γίνει μεγάλο!
    Ιδανίκό μέγεθος για μια εικόνα είναι αυτό κοντά στο 240x288.

en: 
    Supported algorithms:
el: 
    Υποστηριζόμενοι αλγόριθμοι:

en:               imported: %lu
el:               εισαχθέντα: %lu

en:              unchanged: %lu
el:              αμετάβλητα: %lu

en:            new subkeys: %lu
el:            νέα υποκλειδιά: %lu

en:           new user IDs: %lu
el:           νέα user ID: %lu

en:           not imported: %lu
el:           μη  εισαχθέντα: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
el:           χωρίς user ID: %lu

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
el:          Δεν είναι βέβαιο ότι η υπογραφή ανήκει στον ιδιοκτήτη.

en:          The signature is probably a FORGERY.
el:          Η υπογραφή μάλλον είναι πλαστογραφία.

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
el:          Δεν υπάρχει ένδειξη ότι η υπογραφή ανήκει στον ιδιοκτήτη.

en:         new signatures: %lu
el:         νέες υπογραφές: %lu

en:       Subkey fingerprint:
el:       Αποτύπωμα υποκλειδιού:

en:       secret keys read: %lu
el:       αναγνωσμένα μυστικά κλειδιά: %lu

en:       skipped new keys: %lu
el:       νέα κλειδιά που παραλείφθηκαν: %lu

en:      Subkey fingerprint:
el:      Αποτύπωμα υποκλειδιού:

en:    (%d) DSA (sign only)
el:    (%d) DSA (για υπογραφή μόνο)

en:    (%d) RSA (encrypt only)
el:    (%d) RSA (για κρυπτογράφηση μόνο)

en:    (%d) RSA (sign only)
el:    (%d) RSA (για υπογραφή μόνο)

en:    (0) I will not answer.%s
el:    (0) Δεν απαντώ.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
el:    (1) Δεν έχω ελέγξει καθόλου.%s

en:    (2) I have done casual checking.%s
el:    (2) Έχω κάνει τον συνήθη έλεγχο.%s

en:    (3) I have done very careful checking.%s
el:    (3) Έχω κάνει εκτεταμένο έλεγχο.%s

en:    new key revocations: %lu
el:    νέες ανακλήσεις κλειδιών: %lu

en:   Unable to sign.
el:   Αδυναμία υπογραφής.

en:   secret keys imported: %lu
el:   εισαχθέντα μυστικά κλειδιά: %lu

en:  (non-exportable)
el:  (μη-εξαγώγιμο)

en:  Primary key fingerprint:
el:  Αποτύπωμα πρωτεύων κλειδιού:

en:  secret keys unchanged: %lu
el:  αμετάβλητα μυστικά κλειδιά: %lu

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
el: # Λίστα των καθορισμένων τιμών εμπιστοσύνης, δημιουργήθηκε %s
    # (Χρήση του "gpg --import-ownertrust" για επαναφορά τους)

en: %d bad signatures
el: %d κακές υπογραφές

en: %d keys processed (%d validity counts cleared)
el: %d κλειδιά επεξεργάστηκαν (%d μετρήσεις εγγυρότητας πέρασαν)

en: %d signatures not checked due to errors
el: %d υπογραφές δεν ελέγχθηκαν λόγω σφαλμάτων

en: %d signatures not checked due to missing keys
el: %d υπογραφές δεν ελέγχθηκαν λόγω χαμένων κλειδιών

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
el: %d user ID ανιχνεύθηκαν χωρίς έγκυρες ιδιο-υπογραφές

en: %s does not yet work with %s
el: το %s ακόμα δε λειτουργεί μαζί με το %s

en: %s encrypted data
el: %s κρυπτογραφημένα δεδομένα

en: %s encrypted session key
el: %s κλειδί κρυπτογραφημένης συνεδρία

en: %s encryption will be used
el: %s κρυπτογράφηση θα χρησιμοποιηθεί

en: %s is the new one
el: %s είναι το νέο

en: %s is the unchanged one
el: %s είναι το αμετάβλητο

en: %s makes no sense with %s!
el: το %s δεν έχει καμμία έννοια μαζί με το %s!

en: %s not allowed with %s!
el: το %s δεν επιτρέπεται με το %s!

en: %s signature, digest algorithm %s
el: %s υπογραφή, αλγόριθμος περίληψης %s

en: %s/%s encrypted for: "%s"
el: %s/%s κρυπτογραφήθηκε για: "%s"

en: %s: directory does not exist!
el: %s: ο φάκελος δεν υπάρχει!

en: %s: error reading free record: %s
el: %s: σφάλμα στην ανάγνωση της εγγραφής free : %s

en: %s: error reading version record: %s
el: %s: σφάλμα στην ανάγνωση της εγγραφής έκδοσης: %s

en: %s: error updating version record: %s
el: %s: σφάλμα στην ενημέρωση της εγγραφής έκδοσης: %s

en: %s: error writing dir record: %s
el: %s: σφάλμα στην εγγραφή της εγγραφής dir : %s

en: %s: error writing version record: %s
el: %s: σφάλμα στην εγγραφή της εγγραφής έκδοσης: %s

en: %s: failed to append a record: %s
el: %s: αποτυχία στην προσθήκη μιας εγγραφής: %s

en: %s: failed to create hashtable: %s
el: %s: αδυναμία δημιουργίας hashtable: %s

en: %s: failed to create version record: %s
el: %s: αποτυχία δημιουργίας μιας εγγραφής έκδοσης: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
el: %s: αποτυχία στον μηδενισμό μιας εγγραφής: %s

en: %s: invalid file version %d
el: %s: μη έγκυρη έκδοση αρχείου %d

en: %s: invalid trustdb
el: %s: μη έγκυρη trustdb

en: %s: invalid trustdb created
el: %s: δημιουργήθηκε μη έγκυρη trustdb

en: %s: keyring created
el: %s: κλειδοθήκη δημιουργήθηκε

en: %s: not a trustdb file
el: %s: δεν είναι trustdb αρχείο

en: %s: skipped: %s
el: %s: παραλείφθηκε: %s

en: %s: skipped: public key already present
el: %s: παραλείφθηκε: δημόσιο κλειδί είναι ήδη παρόν

en: %s: skipped: public key is disabled
el: %s: παραλείφθηκε: το δημόσιο κλειδί έχει απενεργοποιηθεί.

en: %s: trustdb created
el: %s: δημιουργήθηκε η trustdb

en: %s: unknown suffix
el: %s: άγνωστη κατάληξη

en: %s: version record with recnum %lu
el: %s: εγγραφή έκδοσης με recnum %lu

en: %s:%d: deprecated option "%s"
el: %s:%d: μη συνειστώμενη επιλογή "%s"

en: %s:%d: invalid export options
el: %s:%d: μη έγκυρες επιλογές εξαγωγής

en: %s:%d: invalid import options
el: %s:%d: μη έγκυρες επιλογές ειγαγωγής

en: (No description given)
el: (Δεν δώθηκε περιγραφή)

en: (Probably you want to select %d here)
el: (Πιθανών να θέλετε να επιλέξετε το %d εδώ)

en: (This is a sensitive revocation key)
el: (Αυτό είναι ένα ευαίσθητο κλειδί ανάκλησης)

en: (unless you specify the key by fingerprint)
el: (εκτός εάν προσδιορίσετε ένα κλειδί από αποτύπωμα)

en: (you may have used the wrong program for this task)
el: (ίσως χρησιμοποιήσατε λάθος πρόγραμμα για αυτή την εργασία)

en: --clearsign [filename]
el: --clearsign [όνομα αρχείου]

en: --decrypt [filename]
el: --decrypt [όνομα αρχείου]

en: --edit-key user-id [commands]
el: --edit-key user-id [εντολές]

en: --encrypt [filename]
el: --encrypt [όνομα αρχείου]

en: --output doesn't work for this command
el: --output δεν λειτουργεί για αυτή την εντολή

en: --sign --encrypt [filename]
el: --sign --encrypt [όνομα αρχείου]

en: --sign --symmetric [filename]
el: --sign --symmetric [όνομα αρχείου]

en: --sign [filename]
el: --sign [όνομα αρχείου]

en: --store [filename]
el: --store [όνομα αρχείου]

en: --symmetric [filename]
el: --symmetric [όνομα αρχείου]

en: -k[v][v][v][c] [user-id] [keyring]
el: -k[v][v][v][c] [user-id] [κλειδοθήκη]

en: ... this is a bug (%s:%d:%s)
el: ... αυτό είναι bug (%s:%d:%s)

en: 1 bad signature
el: 1 κακή υπογραφή

en: 1 signature not checked due to a missing key
el: 1 υπογραφή δεν ελέγχθηκε λόγω χαμένου κλειδιού

en: 1 signature not checked due to an error
el: 1 υπογραφή δεν ελέγχθηκε λόγο ενός σφάλματος

en: 1 user ID without valid self-signature detected
el: 1 user ID ανιχνεύτηκε χωρίς έγκυρη ιδιο-υπογραφή

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
el: @
    (δείτε τη σελίδα man για μια πλήρη λίστα εντολών και επιλογών)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
el: @
    Παραδείγματα:
    
     -se -r Bob [αρχείο]          υπογραφή και κρυπτογράφηση για το Bob
     --clearsign [αρχείο]         δημιουργία μη κρυπτογραφημένης υπογραφής
     --detach-sign [αρχείο]       δημιουργία αποκομμένης υπογραφής
     --list-keys [ονόματα]        απεικόνιση κλειδιών
     --fingerprint [ονόματα]      απεικόνιση αποτυπωμάτων (fingerprints)

en: @
    Options:
el: @
    Επιλογές:

en: @Commands:
el: @Εντολές:

en: ASCII armored output forced.
el: Εξαναγκασμός εξόδου σε θωρακισμένο ASCII.

en: Answer "yes" (or just "y") if it is okay to generate the sub key.
el: Απαντήστε "yes" (ή απλά "y") εάν είναι εντάξει να δημιουργηθεί το υποκλειδί.

en: Answer "yes" if it is okay to delete the subkey
el: Απαντήστε "yes" εάν είναι εντάξει να διαγραφεί το υποκλειδί

en: Answer "yes" if it is okay to overwrite the file
el: Απαντήστε "yes" εάν είναι εντάξει να επικαλυφθεί το αρχείο

en: Answer "yes" if you really want to delete this user ID.
    All certificates are then also lost!
el: Απαντήστε "yes" εάν πραγματικά θέλετε να διαγραφεί αυτό
    το user ID.  Όλα τα πιστοποιητικά θα χαθούν τότε!

en: Answer "yes" or "no"
el: Απαντήστε "yes"(ναι) ή "no"(όχι)

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
el: Σίγουρα ακόμα θέλετε να το προσθέσετε; (y/N)

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
el: Σίγουρα θέλετε να ανακληθεί αυτό το κλειδί;

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
el: Σίγουρα θέλετε ακόμα να το υπογράψετε; (y/N)

en: Can't check signature: %s
el: Αδυναμία ελέγχου της υπογραφής: %s

en: Can't edit this key: %s
el: Αδύνατη η επεξεργασία αυτού του κλειδιού:%s

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
el: Πιστοποιητικά που οδηγούν σε ένα κλειδί απόλυτης εμπιστοσύνης:

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
el: Αλλαγή (N)όνομα, (C)σχόλιο, (E)mail ή (O)εντάξει/(Q)τερματισμός;

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
el: Αλλαγή (N)όνομα, (C)σχόλιο, (E)mail ή (Q)τερματισμός;

en: Change the preferences of all user IDs (or just of the selected ones)
    to the current list of preferences.  The timestamp of all affected
    self-signatures will be advanced by one second.
el: Αλλάξτε τις προεπιλογές όλων των user ID (ή μόνο των επιλεγμένων)
    στην προυπάρχουσα λίστα προεπιλογών.  Η ημερομηνία όλων των επηρεασμένων
    ιδιο-υπογραφών θα αυξηθεί κατά 1 δευτερόλεπτο.

en: Changing expiration time for the primary key.
el: Αλλαγή ημερομηνίας λήξης για ένα πρωτεύον κλειδί.

en: Cipher:
el: Κρυπταλγόριθμος:

en: Command>
el: Εντολή>

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Compression:
el: Συμπίεση:

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
el: Δημιουργία ενός πιστοποιητικού ανάκλησης για αυτή την υπογραφή; (y/N)

en: Critical signature notation:
el: Σημείωση κρίσιμης υπογραφής:

en: Critical signature policy:
el: Πολιτική κρίσιμης υπογραφής:

en: Delete this good signature? (y/N/q)
el: Διαγραφή αυτής της καλής υπογραφής; (y/N/q)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
el: Διαγραφή αυτής της μη έγκυρης υπογραφής; (y/N/q)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
el: Διαγραφή αυτής της άγνωστης υπογραφής; (y/N/q)

en: Deleted %d signature.
el: Διαγράφτηκε %d υπογραφή.

en: Deleted %d signatures.
el: Διαγράφηκαν %d υπογραφές.

en: Detached signature.
el: Αποκομμένη υπογραφή.

en: Digest:
el: Περίληψη:

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
el: Θέλετε να ορίσετε μια νέα υπογραφή προς αντικατάσταση της ληγμένης; (y/N)

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
el: Θέλετε να τη προάγετε σε μια πλήρη εξαγώγιμη υπογραφή; (y/N)

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
el: Θέλετε να τη προάγετε σε μια OpenPGP ιδιο-υπογραφή; (y/N)

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
el: Σίγουρα θέλετε ακόμα να το ξαναυπογράψετε; (y/N)

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
el: Θέλετε η υπογαφήσας να λήξει ταυτόχρονα;  (Y/n)

en: Email address:
el: Διεύθυνση Email:

en: Enter JPEG filename for photo ID:
el: Πληκτρολογήστε ένα όνομα αρχείου για το photo ID:

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
el: Πληκτρολογήστε μια προαιρετική περιγραφή· τέλος με μια άδεια γραμμή:

en: Enter new filename
el: Πληκτρολογήστε ένα νέο όνομα αρχείου

en: Enter passphrase
el: Πληκτρολογήστε τη φράση κλειδί

en: Enter passphrase:
el: Πληκτρολογήστε τη φράση κλειδί:

en: Enter the name of the key holder
el: Πληκτρολογήστε το όνομα του κλειδοκράτορα

en: Enter the new passphrase for this secret key.
el: Πληκτρολογήστε την νέα φράση κλειδί για αυτό το μυστικό κλειδί.

en: Enter the required value as shown in the prompt.
    It is possible to enter a ISO date (YYYY-MM-DD) but you won't
    get a good error response - instead the system tries to interpret
    the given value as an interval.
el: Πληκτρολογήστε την απαιτούμενη τιμή όπως απεικονίζετε.
    Μπορείτε να εισάγετε μια ημερομηνία ISO (YYYY-MM-DD) αλλά
    δεν θα λάβετε μια καλή απάντηση σφάλματος - αντίθετα το σύστημα
    προσπαθεί να ερμηνεύσει την τιμή σαν διάστημα.

en: Enter the size of the key
el: Πληκτρολογήστε το μέγεθος του κλειδιού

en: Enter the user ID of the addressee to whom you want to send the message.
el: Πληκτρολογήστε το user ID του αποδέκτη αυτού που θέλετε να στείλετε μήνυμα.

en: Enter the user ID of the designated revoker:
el: Πληκτρολογήστε το user ID του διορισμένου ανακλητή:

en: Features:
el: Δυνατότητε:

en: File `%s' exists.
el: Το αρχείο `%s' υπάρχει ήδη.

en: Give the name of the file to which the signature applies
el: Δώστε το όνομα του αρχείου στο οποίο εφαρμόζεται η υπογραφή

en: Go ahead and type your message ...
el: Μπορείτε τώρα να εισαγάγετε το μήνυμα σας ...

en: Hint: Select the user IDs to sign
el: Συμβουλή: Επιλέξτε το user ID για υπογραφή

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
el: Είστε σίγουροι ότι ελέγξατε προσεκτικά ότι το κλειδί που είστε έτοιμοι να
    ανήκει πράγματι στο προανφερθέν άτομο; Εάν δεν ξέρετε τι να απαντήσετε πατήστε"0".

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
el: Κρυπταλγόριθμος IDEA μη διαθέσιμος, αισιόδοξη προσπάθεια χρήσης του
    %s αντίθετα

en: If you like, you can enter a text describing why you issue this
    revocation certificate.  Please keep this text concise.
    An empty line ends the text.
el: Εάν επιθυμείτε, μπορείτε να πληκτρολογήσετε ένα κείμενο που
    περιγράφει τον λόγο που εκδίδεται αυτό το πιστοποιητικό ανάκλησης.
    Παρακαλώ κρατήστε αυτό το κείμενο συνοπτικό. Μια άδεια γραμμή
    λήγει το κείμενο.

en: If you want to use this untrusted key anyway, answer "yes".
el: Εάν θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτό το μη εμπιστευμένο κλειδί, απαντήστε "yes".

en: In general it is not a good idea to use the same key for signing and
    encryption.  This algorithm should only be used in certain domains.
    Please consult your security expert first.
el: Γενικά, δεν είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιείται το ίδιο κλειδί για υπογραφή
    και κρυπτογράφηση. Αυτός ο αλγόριθμος πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο σε
    ορισμένους τόπους. Η συμβουλή ενός ειδικού σε θέματα ασφάλειας συνείστατε.

en: Invalid character in comment
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας στο σχόλιο

en: Invalid character in name
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας στο όνομα

en: Invalid command  (try "help")
el: Μη έγκυρη εντολή  (δοκιμάστε "help")

en: Invalid passphrase; please try again
el: Μη έγκυρη φράση κλειδί, δοκιμάστε ξανά

en: Invalid selection.
el: Μη έγκυρη επιλογή.

en: Is this photo correct (y/N/q)?
el: Είναι αυτή η φωτογραφία σωστή (y/N/q);

en: It's up to you to assign a value here; this value will never be exported
    to any 3rd party.  We need it to implement the web-of-trust; it has nothing
    to do with the (implicitly created) web-of-certificates.
el: Είναι απόφαση σας να ορίσετε τιμή εδώ. Αυτή η τιμή δεν θα εξαχθεί
    ποτέ σε τρίτο πρόσωπο.  Τη χρειαζόμαστε για εφαρμογή του ιστού-εμπιστοσύνης,
    δεν έχει τίποτα να κάνει με τον (σιωπηλά δημιουργημένο) ιστό-πιστοποιητικών.

en: Key available at:
el: Κλειδί διαθέσιμο στο:

en: Key generation canceled.
el: Η δημιουργία κλειδιού αναβλήθηκε.

en: Key generation failed: %s
el: Η δημιουργία κλειδιού απέτυχε: %s

en: Key has been compromised
el: Το κλειδί έχει εκτεθεί

en: Key is no longer used
el: Το κλειδί δε χρησιμοποιείται πλέον

en: Key is protected.
el: Το κλειδί προστατεύεται.

en: Key is revoked.
el: Το κλειδί ανακλήθηκε.

en: Key is superseded
el: Το κλειδί έχει παρακαμθεί

en: Key is valid for? (0)
el: Το κλειδί είναι έγκυρο για; (0)

en: Key not changed so no update needed.
el: Το κλειδί δεν άλλαξε οπότε δεν χρειάζεται ενημέρωση.

en: Keyring
el: Κλειδοθήκη

en: N  to change the name.
    C  to change the comment.
    E  to change the email address.
    O  to continue with key generation.
    Q  to to quit the key generation.
el: N  για αλλαγή του ονόματος.
    C  για αλλαγή του σχολίου.
    E  για αλλαγή της διεύθυνσης email.
    O  για συνέχεια της δημιουργίας κλειδιού.
    Q  για να τερματίσετε τη δημιουργία κλειδιού.

en: NOTE: %s is not for normal use!
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: το %s δεν είναι για κανονική χρήση!

en: NOTE: This key is not protected!
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αυτό το κλειδί δεν προστατεύεται!

en: NOTE: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: η δημιουργία υποκλειδιών για κλειδιά v3 δεν είναι σύμφωνο
    με το OpenPGP

en: NOTE: key has been revoked
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: το κλειδί έχει ανακληθεί

en: NOTE: no default option file `%s'
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: μη προκαθορισμένο αρχείο επιλογών `%s'

en: NOTE: old default options file `%s' ignored
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: αγνοήθηκε το παλιό αρχείο προκαθορισμένων επιλογών `%s'

en: NOTE: sender requested "for-your-eyes-only"
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ο αποστολέας ζήτησε "για-τα-μάτια-σας-μόνο"

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: η απλή S2K κατάσταση (0) πρέπει να αποφεύγεται

en: NOTE: trustdb not writable
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: η trustdb δεν είναι εγγράψιμη

en: Name may not start with a digit
el: Το όνομα δεν επιτρέπεται να ξεκινά με αριθμητικό ψηφίο

en: Name must be at least 5 characters long
el: Το όνομα πρέπει να έχει τουλάχιστον 5 χαρακτήρες

en: Need the secret key to do this.
el: Απαιτείται το μυστικό κλειδί για να γίνει αυτό.

en: No corresponding signature in secret ring
el: Δεν βρέθηκε αντίστοιχη υπογραφή στη μυστική κλειδοθήκη

en: No help available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια

en: No help available for `%s'
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια για `%s'

en: No reason specified
el: Δεν έχει οριστεί αιτία

en: No such user ID.
el: Δεν υπάρχει αυτό το user ID.

en: No user ID with index %d
el: Δεν υπάρχει user ID με δείκτη %d

en: Not a valid email address
el: Μη έγκυρη διεύθυνση Email

en: Note: This key has been disabled.
el: Σημείωση: Αυτό το κλειδί έχει απενεργοποιηθεί.

en: Note: This key has expired!
el: Σημείωση: Αυτό το κλειδί έχει λήξει!

en: Nothing deleted.
el: Τίποτα δεν διαγράφτηκε.

en: Please correct the error first
el: Παρακαλώ, διορθώστε πρώτα το σφάλμα

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
el: Παρακαλώ μην τοποθετείτε την διεύθυνση email στο όνομα ή στο σχόλιο

en: Please enter a new filename. If you just hit RETURN the default
    file (which is shown in brackets) will be used.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα νέο όνομα αρχείου. Εάν απλά πατήσετε RETURN
    το εξ'ορισμού αρχείο (απεικονίζεται στις αγκύλες) θα χρησιμοποιηθεί.

en: Please enter an optional comment
el: Παρακαλώ προαιρετικά πληκτρολογήστε ένα σχόλιο

en: Please enter name of data file:
el: Εισάγετε το όνομα αρχείου δεδομένων:

en: Please enter the passhrase; this is a secret sentence
el: Πληκτρολογήστε τη φράση κλειδί· αυτή είναι μια μυστική πρόταση

en: Please fix this possible security flaw
el: Παρακαλώ διορθώστε αυτή την πιθανή "τρύπα" ασφαλείας

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
el: Η εγγυρότητα του απεικονιζόμενου κλειδιού δεν είναι απαραίτητα σωστή
    εκτός και εάν επανακκινήσετε το πρόγραμμα.

en: Please remove selections from the secret keys.
el: Παρακαλώ αφαιρέστε τις επιλογές από τα μυστικά κλειδιά.

en: Please repeat the last passphrase, so you are sure what you typed in.
el: Παρακαλώ επαναλάβετε τη τελευταία φράση κλειδί, για σιγουριά.

en: Please report bugs to <gnupg-bugs@gnu.org>.
el: Αναφέρετε τα προβλήματα στο <gnupg-bugs@gnu.org>

en: Please select exactly one user ID.
el: Πρέπει να επιλέξετε ακριβώς ένα user ID.

en: Please select the reason for the revocation:
el: Παρακαλώ επιλέξτε την αιτία για την ανάκληση:

en: Please select what kind of key you want:
el: Παρακαλώ επιλέξτε τον τύπο του κλειδιού που θέλετε:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
el: Παρακαλώ ορίστε για πόσο καιρό το κλειδί θα είναι έγκυρο.
             0 = το κλειδί δεν λήγει ποτέ
          <n>  = το κλειδί λήγει σε n μέρες
          <n>w = το κλειδί λήγει σε n εβδομάδες
          <n>m = το κλειδί λήγει σε n μήνες
          <n>y = το κλειδί λήγει σε n έτη

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
el: Παρακαλώ ορίστε για πόσο καιρό το κλειδί θα είναι έγκυρο.
             0 = το κλειδί δεν λήγει ποτέ
          <n>  = το κλειδί λήγει σε n μέρες
          <n>w = το κλειδί λήγει σε n εβδομάδες
          <n>m = το κλειδί λήγει σε n μήνες
          <n>y = το κλειδί λήγει σε n έτη

en: Please use the command "toggle" first.
el: Παρακαλώ χρησιμοποιείστε την εντολή "toggle" πρώτα.

en: Please wait, entropy is being gathered. Do some work if it would
    keep you from getting bored, because it will improve the quality
    of the entropy.
el: Πρακαλ περιμένετε, η εντροπία συγκεντρώνεται. Κάντε μια άλλη εργασία
    για να μην βαρεθείτε, γιατί αυτό θα βελτιώσει την ποιότητα της εντροπία.

en: Primary key fingerprint:
el: Αποτύπωμα πρωτεύων κλειδιού:

en: Pubkey:
el: ΔημοσΚλειδί:

en: Public key is disabled.
el: Το δημόσιο κλειδί έχει απενεργοποιηθεί.

en: Real name:
el: Αληθινό Όνομα:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
el: Σίγουρα να δημιουργηθούν τα πιστοποιητικά ανάκλησης; (y/N)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
el: Σίγουρα να διαγραφεί αυτή η ιδιο-υπογραφή; (y/N)

en: Reason for revocation: %s
el: Αιτία για ανάκληση: %s

en: Repeat passphrase
el: Επαναλάβετε τη φράση

en: Repeat passphrase:
el: Επαναλάβετε τη φράση κλειδί:

en: Requested keysize is %u bits
el: Το μέγεθος κλειδιού που ζητήθηκε είναι %u bits

en: Revocation certificate created.
el: Πιστοποιητικό ανάκλησης δημιουργήθηκε.

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
el: Το πιστοποιητικό ανάκλησης δημιουργήθηκε.
    
    Παρακαλώ μετακινείστε το σε ένα μέσο που μπορεί να κρυφτεί εύκολα· εάν η
    Mallory αποκτήσει πρόσβαση σε αυτό το πιστοποιητικό μπορεί να αχρηστεύσει
    το κλειδί σας. Είναι έξυπνο να τυπώσετε αυτό το πιστοποιητικό και να το
    φυλάξετε μακριά, για την περίπτωση που το μέσο δεν διαβάζετε πια.  Αλλά
    προσοχή το σύστημα εκτύπωσης στο μηχανημά σας μπορεί να αποθηκεύσει την
    εκτύπωση και να την κάνει διαθέσιμη σε άλλους!

en: Secret key is available.
el: Το μυστικό κλειδί είναι διαθέσιμο.

en: Secret parts of primary key are not available.
el: Μυστικά τμήματα του κύριου κλειδιού δεν είναι διαθέσιμα.

en: Signature expired %s
el: Υπογραφή έληξε στις %s.

en: Signature expires %s
el: Υπογραφή λήγει στις %s.

en: Signature notation:
el: Σημείωση υπογραφής:

en: Signature policy:
el: Πολιτική υπογραφής:

en: Syntax: gpg [options] [files]
    sign, check, encrypt or decrypt
    default operation depends on the input data
el: Σύνταξη: gpg [επιλογές] [αρχεία]
    υπογραφή, έλεγχος, κρυπτογράφηση ή αποκρυπτογράφηση
    η προκαθορισμένη λειτουργία εξαρτάται από τα δεδομένα εισόδου

en: The random number generator is only a kludge to let
    it run - it is in no way a strong RNG!
    
    DON'T USE ANY DATA GENERATED BY THIS PROGRAM!!
el: Η γεννήτρια τυχαίων αριθμών είναι πολύ αδύναμη για αυτή τη χρήση
    
    ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΧΘΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
el: Η ιδιο-υπογραφή στο "%s"
    είναι μια υπογραφή τύπου PGP 2.x.

en: The signature is not valid.  It does make sense to remove it from
    your keyring.
el: Η υπογραφή δεν είναι έγκυρη.  Είναι συνετό να διαγραφεί από τη
    κλειδοθήκη σας.

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
el: Δεν υπάρχουν προεπιλογές σε ένα user ID τύπου PGP 2.x.

en: This command is not allowed while in %s mode.
el: Αυτή η εντολή απαγορεύετε σε αυτή την κατάσταση %s.

en: This is a signature which binds the user ID to the key. It is
    usually not a good idea to remove such a signature.  Actually
    GnuPG might not be able to use this key anymore.  So do this
    only if this self-signature is for some reason not valid and
    a second one is available.
el: Αυτή είναι μια υπογραφή που συνδέει το user ID στο κλειδί. Δεν
    είναι συνήθως καλή ιδέα να διαγραφεί μια τέτοια υπογραφή.  Στην
    πραγματικότητα το GnuPG ίσως να μη μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτό
    το κλειδί πια.  Οπότε να συνεχίσετε μόνο εάν αυτή η ιδιο-υπογραφή για
    κάποιο λόγο δεν είναι έγκυρη ή υπάρχει μια δεύτερη.

en: This is a valid signature on the key; you normally don't want
    to delete this signature because it may be important to establish a
    trust connection to the key or another key certified by this key.
el: Αυτή είναι μια έγκυρη υπογραφή στο κλειδί. Κανονικά δεν θα θέλατε
    να διαγραφεί αυτή η υπογραφή επειδή μπορεί να είναι απαραίτητη για
    καθιέρωση μια σύνδεσης εμπιστοσύνης στο κλειδί ή σε ένα άλλο κλειδί
    πιστοποιημένο από αυτό.

en: This key belongs to us
el: Αυτό το κλειδί ανήκει σε εμάς

en: This key has been disabled
el: Αυτό το κλειδί έχει απενεργοποιηθεί

en: This key has expired!
el: Αυτό το κλειδί έχει λήξει!

en: This key is due to expire on %s.
el: Αυτό το κλειδί πρόκειτε να λήξει στις %s.

en: This key is not protected.
el: Αυτό το κλειδί δεν προστατεύεται.

en: This signature can't be checked because you don't have the
    corresponding key.  You should postpone its deletion until you
    know which key was used because this signing key might establish
    a trust connection through another already certified key.
el: Αυτή η υπογραφή δεν μπορεί να ελεγχθεί επειδή δεν έχετε το αντίστοιχο
    κλειδί.  Πρέπει να αναβάλλετε τη διαγραφή του, μέχρι να μάθετε πιο κλειδί
    χρησιμοποιήθηκε γιατί αυτό το κλειδί υπογραφής μπορεί να καθιερώσει
    μια σύνδεση εμπιστοσύνης μέσω ενός άλλου ήδη πιστοποιημένου κλειδιού.

en: This signature expired on %s.
el: Αυτή η υπογραφή έληξε στις %s.

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
el: Αυτό θα κάνει το κλειδί άχρηστο με το PGP 2.x.

en: To be revoked by:
el: Προς ανάκληση από:

en: To build the Web-of-Trust, GnuPG needs to know which keys are
    ultimately trusted - those are usually the keys for which you have
    access to the secret key.  Answer "yes" to set this key to
    ultimately trusted
el: Για τη δόμηση ενός Ιστού-Εμπιστοσύνης, το GnuPG πρέπει να ξέρει ποιά κλειδιά
    είναι πλήρης εμπιστοσύνης - αυτά είναι συνήθως κλειδιά στα οποία έχετε
    πρόσβαση στο μυστικό κλειδί. Απαντήστε "yes" (ναι) για να δοθεί στο κλειδί
    αυτό πλήρη εμπιστοσύνη

en: Total number processed: %lu
el: Συνολικός αριθμός που επεξεργάστηκαν: %lu

en: Uncompressed
el: Ασυμπίεστο

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
el: Χρήση: gpg [επιλογές] [αρχεία] (-h για βοήθεια)

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
el: Χρήση: gpgv [επιλογές] [αρχεία] (-h για βοήθεια)

en: User ID "%s" is expired.
el: Το user ID "%s" έχει έληξε.

en: User ID "%s" is not self-signed.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: το user ID "%s" δεν έχει ιδιο-υπογραφεί.

en: User ID "%s" is revoked.
el: Το user ID "%s" ανακαλείτε.

en: User ID is no longer valid
el: Το User ID δεν είναι πλέον έγκυρο

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: "%s" είναι μια μη συνειστώμενη επιλογή

en: WARNING: %s overrides %s
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: το %s παρακάμπτει το %s

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: 2 αρχεία με εμπιστευτικές πληροφορίες υπάρχουν.

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτό έιναι ένα κλειδί τύπου PGP 2.x. Η προσθήκη ενός
                   καθορισμένου ανακλητή μπορεί να κάνει μερικές εκδόσεις PGP
                   να το απορρίψουν.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτό έιναι ένα κλειδί τύπου PGP2. Η προσθήκη ενός photo ID
                   μπορεί να κάνει μερικές εκδόσεις PGP να το απορρίψουν.

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτό το κλειδί έχει ανακληθεί από τον ορισμένο ανακλητή!

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτό το κλειδί έχει ανακληθεί από τον ιδιοκτήτη του!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτό το κλειδί δεν έχει πιστοποιηθεί με εμπιστεύσιμη υπογραφή!

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτό το κλειδί δεν έχει πιστοποιηθεί με υπογραφές
    αρκετής εμπιστοσύνης!

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτό το υποκλειδί έχει ανακληθεί από τον ιδιοκτήτη του!

en: WARNING: Using untrusted key!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Χρήση κλειδιού χωρίς εμπιστοσύνη!

en: WARNING: We do NOT trust this key!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: ΔΕΝ εμπιστευόμαστε αυτό το κλειδί!

en: WARNING: Weak key detected - please change passphrase again.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Ανιχνεύτηκε αδύναμο κλειδί - αλλάξτε τη φράση κλειδί

en: WARNING: `%s' is an empty file
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: `%s' είναι ένα άδειο αρχείο

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: μια υπογραφή user ID έχει ημερομηνία %d δεύτερα στο μέλλον

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: εάν ορίσετε ένα κλειδί σαν διορισμένο ανακλητή δεν μπορεί να επανέλθει!

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: το κρυπτογραφημένο μήνυμα έχει πειραχθεί!

en: WARNING: invalid size of random_seed file - not used
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: μη έγκυρο μέγεθος αρχείου random_seed - δεν
    χρησιμοποιείτε

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: το μήνυμα κρυπτογραφήθηκε με αδύναμο κλειδί στο
    συμμετρικό κρυπταλγόριθμο.

en: WARNING: message was not integrity protected
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: δεν προστατεύτηκε η ακεραιότητα του μηύματος

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: εντοπισμός πολλαπλών υπογραφών. Μόνο η πρώτη θα ελεγχθεί.

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: δεν έχει σημειωθεί ID χρήστη σαν πρωτεύων.  Αυτή η εντολή
                  μπορεί να κάνει ένα άλλο ID χρήστη να γίνει το πρωτεύων.

en: WARNING: nothing exported
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: δεν έγινε καμμία εξαγωγή

en: WARNING: options in `%s' are not yet active during this run
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: οι επιλογες στο `%s' δεν είναι ενεργές σε αυτή την εκτέλεση

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: πιθανόν μη ασφαλές κρυπτογραφημένο συμμετρικά κλειδί

en: WARNING: program may create a core file!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: το πρόγραμμα ίσως δημιουργήσει αρχείο core!

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: δώθηκαν παραλήπτες (-r) χώρις χρήση κρυπτογράφησης
    δημοσίου κλειδιού

en: WARNING: signature digest conflict in message
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: σύγκρουση υπογραφής περίληψης στο μήνυμα

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: αυτό το κλειδί μπορεί να ανακληθεί (λείπει το κλειδί ανάκλησης)

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: αδυναμία στην %%-ανάπτυξη σημείωσης (πολυ μεγάλη).
                   Χρήση μη ανεπτυγμένου.

en: WARNING: unable to remove temp directory `%s': %s
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: αδυναμία διαγραφής προσωρινού φακέλου `%s': %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) `%s': %s
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: αδυναμία διαγραφής tempfile (%s) `%s': %s

en: WARNING: using insecure memory!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: χρήση μη ασφαλούς μνήμης!

en: WARNING: using insecure random number generator!!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: χρήση μη ασφαλούς γεννήτριας τυχαίων αριθμών!!

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
el: Πρέπει να δημιουργηθούν πολλά τυχαία bytes. Είναι καλή ιδέα να κάνετε
    κάποια εργασία (πληκτρολογήστε, μετακινήστε το ποντίκι, χρησιμοποιήστε
    τους δίσκους) κατα τη διάρκεια υπολογισμού πρώτων αριθμών. Αυτό δίνει
    στη γεννήτρια τυχαίων αριθμών μια ευκαιρία να μαζέψει αρκετή εντροπία.

en: When you sign a user ID on a key, you should first verify that the key
    belongs to the person named in the user ID.  It is useful for others to
    know how carefully you verified this.
    
    "0" means you make no particular claim as to how carefully you verified the
        key.
    
    "1" means you believe the key is owned by the person who claims to own it
        but you could not, or did not verify the key at all.  This is useful for
        a "persona" verification, where you sign the key of a pseudonymous user.
    
    "2" means you did casual verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint and checked the user ID on the
        key against a photo ID.
    
    "3" means you did extensive verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint with the owner of the key in
        person, and that you checked, by means of a hard to forge document with a
        photo ID (such as a passport) that the name of the key owner matches the
        name in the user ID on the key, and finally that you verified (by exchange
        of email) that the email address on the key belongs to the key owner.
    
    Note that the examples given above for levels 2 and 3 are *only* examples.
    In the end, it is up to you to decide just what "casual" and "extensive"
    mean to you when you sign other keys.
    
    If you don't know what the right answer is, answer "0".
el: Όταν υπογράφετε ένα user ID σε ένα κλειδί, πρέπει πρώτα να βεβαιωθείτε ότι
    το κλειδί ανήκει στο πρόσωπο που αναφέρετε στο user ID. Είναι χρήσιμο γιατους άλλους, να ξέρουν πόσο προσεκτικά κάνατε αυτή τη πιστοποίηση.
    
    "0" σημαίνει οτι δεν απαντάτε κατα πόσο προσεκτικά πιστοποιήσατε το κλειδί.
    "1" σημαίνει ότι πιστεύετε οτι το κλειδί ανήκει στο άτομο που λέει ότι του
        ανήκει, αλλά δεν μπορείτε ή δεν επιβεβαιώσατε καθόλου το κλειδί. Αυτό
        είναι χρήσιμο όταν υπογράφετε το κλειδί ενός "ψευδώνυμου" χρήστη.
    
    "2" σημαίνει ότι κάνατε την συνήθη πιστοποίηση του κλειδιού. Για παράδειγμα
        αυτό μπορεί να σημαίνει ότι πιστοποιήσατε το κλειδί και ελέγξατε το
        user ID στο κλειδί με μια photo ID.
    
    "3" σημαίνει ότι κάνατε εκτεταμένο έλεγχο στο κλειδί. Για παράδειγμα, αυτό
        αυτό μπορεί να σημαίνει ότι ελέγξατε το αποτύπωμα του κλειδιού με τον
        ιδιοκτήτη του κλειδιού "φυσικά" παρών και ελέγξατε ότι το photo ID του
        κλειδιού είναι όμοιο με αυτό σε ένα δύσκολα να παραχαραχθεί έγγραφο π.χ.
        ταυτότητα, διαβατήριο, δίπλωμα οδήγησης.
    
    Έχετε υπόψη ότι τα παραδείγματα που δώθηκαν στα "επίπεδα" 2 και 3 είναι
    *μόνο* παραδείγματα. Στο τέλος εξαρτάτε μόνο από εσάς να αποφασίσετε τι
    σημαίνει "συνήθες" και τι "εκτετταμένο" σε εσάς όταν υπογράφετε κλειδιά.
    
    Εάν δεν ξέρετε ποιά είναι η σωστή απάντηση, δώστε "0".

en: You are about to revoke these signatures:
el: Σκοπεύετε να ανακαλέσετε αυτές τις υπογραφές:

en: You are using the `%s' character set.
el: Χρησιμοποιείτε το `%s' σετ χαρακτήρων.

en: You can't change the expiration date of a v3 key
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε την ημερομηνία λήξης σε ένα v3 κλειδί

en: You can't delete the last user ID!
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε το τελευταίο user ID!

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
el: Δεν ορίστηκε ένα user ID. (χρησιμοποιείστε το "-r")

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
el: Δεν θέλετε φράση κλειδί - αυτό είναι μάλλον *κακή* ιδέα!

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
el: Δεν χρειάζεστε μια φράση κλειδί - αυτό είναι μάλλον μια *κακή* ιδέα!
    Θα συνεχίσω όπως και να έχει. Μπορείτε να αλλάξετε τη φράση σας
    όποτε θέλετε, με την επιλογή "--edit-key".

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
el: Δεν μπορείτε να προσθέσετε ένα καθορισμένο ανακλητή σε κλειδί τύπου PGP2.x.

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
el: Δεν μπορείτε να προσθέσετε μια photo ID σε ένα κλειδί τύπου PGP2.

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
el: Μπορείτε να χρησιμόποιήσετε μια OpenPGP υπογραφή σε ένα PGP 2.x μόνο σε κατάσταση --pgp2.

en: You must select at least one key.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα κλειδί.

en: You must select at least one user ID.
el: Πρέπει να επιλέξετε το λιγότερο ένα user ID.

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
el: Χρειάζεστε μια Φράση κλειδί για να προστατεύσετε το μυστικό κλειδί.

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
el: Επιλέξατε το USER-ID:
        "%s"

en: You should specify a reason for the certification.  Depending on the
    context you have the ability to choose from this list:
      "Key has been compromised"
          Use this if you have a reason to believe that unauthorized persons
          got access to your secret key.
      "Key is superseded"
          Use this if you have replaced this key with a newer one.
      "Key is no longer used"
          Use this if you have retired this key.
      "User ID is no longer valid"
          Use this to state that the user ID should not longer be used;
          this is normally used to mark an email address invalid.
el: Πρέπει να ορίσετε ένα λόγο για την πιστοποίηση.  Ανάλογα με τα
    συμφραζόμενα, έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε από τη λίστα:
      "Το κλειδί έχει εκτεθεί"
          Χρησιμοποιείστε εάν πιστεύετε ότι μη εξουσιοδοτημένα πρόσωπα
          έχουν πρόσβαση στο μυστικό κλειδί σας.
      "Το κλειδί έχει παρακαμθεί"
          Χρησιμοποιείστε εάν έχετε αντικαταστήσει το κλειδί με ένα άλλο.
      "Το κλειδί δεν χρησιμοποιείτε πλέον"
          Χρησιμοποιείστε εάν έχετε αποσύρει αυτό το κλειδί.
      "Το user ID δεν είναι πλέον έγκυρο"
          Χρησιμοποιείστε αυτό για να δηλώσετε ότι το user ID δεν πρέπει
          να χρησιμοποιείται πια. Για να ορίσετε άκυρη μια διεύθυνση email.

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
el: Η προυπάρχουσα υπογραφή σας στο "%s"
    έχει λήξει.

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
el: Η προυπάρχουσα υπογραφή σας στο "%s"
    είναι μια τοπική υπογραφή.

en: Your decision?
el: Η απόφαση σας;

en: Your selection?
el: Η επιλογή σας;

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
el: Το σύστημα σας δεν μπορεί να απεικονίσει ημερομηνίες πέρα του 2038.
    Όμως, θα χειρίζονται σωστά έως το 2106.

en: [filename]
el: [όνομα αρχείου]

en: [revocation]
el: [ανάκληση]

en: [self-signature]
el: [ιδιο-υπογραφή]

en: [uncertain]
el: [αβέβαιο]

en: `%s' already compressed
el: `%s' ήδη συμπιέστηκε

en: `%s' is not a regular file - ignored
el: `%s' δεν είναι κανονικό αρχείο - αγνοήθηκε

en: `%s' is not a valid long keyID
el: `%s' δεν είναι έγκυρο μακρύ keyID

en: add a photo ID
el: προσθήκη ενός photo ID

en: add a revocation key
el: προσθήκη ενός κλειδιού ανάκλησης

en: add a user ID
el: προσθήκη ενός user ID

en: armor header:
el: επικεφαλίδα θωράκισης:

en: armor: %s
el: θωράκιση: %s

en: assuming %s encrypted data
el: υπόθεση %s κρυπτογραφημένων δεδομένων

en: assuming signed data in `%s'
el: υπόθεση υπογεγραμμένων δεδομένων στο `%s'

en: bad MPI
el: κακό MPI

en: bad URI
el: κακό URI

en: bad certificate
el: κακό πιστοποιητικό

en: bad key
el: κακό κλειδί

en: bad passphrase
el: κακή φράση κλειδί

en: bad public key
el: κακό δημόσιο κλειδί

en: bad secret key
el: κακό μυστικό κλειδί

en: bad signature
el: κακή υπογραφή

en: be somewhat more quiet
el: ήσυχη έξοδος

en: binary
el: δυαδικό

en: build_packet failed: %s
el: build_packet απέτυχε: %s

en: can't close `%s': %s
el: αδυναμία κλεισίματος του `%s': %s

en: can't connect to `%s': %s
el: αδυναμία σύνδεσης στο `%s': %s

en: can't create `%s': %s
el: αδυναμία δημιουργίας του `%s': %s

en: can't create directory `%s': %s
el: αδυναμία δημιουργίας καταλόγου `%s': %s

en: can't disable core dumps: %s
el: αδυναμία απενεργοποίησης των core dump: %s

en: can't generate a prime with less than %d bits
el: αδυναμία παραγωγής πρώτου αριθμού με λιγότερα από %d bits

en: can't handle public key algorithm %d
el: αδυναμία χειρισμού του αλγόριθμου δημοσίου κλειδιού %d

en: can't handle text lines longer than %d characters
el: αδυναμία χειρισμού γραμμών κειμένου μεγαλύτερες από %d χαρακτήρες

en: can't open `%s'
el: αδυναμία πρόσβασης του `%s'

en: can't open `%s': %s
el: αδυναμία πρόσβασης στο `%s': %s

en: can't open signed data `%s'
el: αδυναμία πρόσβασης υπογεγραμμένων δεδομένων `%s'

en: can't open the keyring
el: αδυναμία πρόσβασης στη κλειδοθήκη

en: can't read `%s': %s
el: αδυναμία ανάγνωσης του `%s': %s

en: can't stat `%s': %s
el: αδυναμία λήψης πληροφοριών για το `%s': %s

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
el: αδυναμία χρήσης ενός συμμετρικού πακέτου ESK λόγω της κατάστασης S2K

en: can't write `%s': %s
el: αδυναμία εγγραφής του `%s': %s

en: cancelled by user
el: ακυρώθηκε από το χρήστη

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
el: αδυναμία ορισμού ενός κλειδιού τύπου PGP 2.x, σαν διορισμένου ανακλητή

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
el: αδυναμία αποφυγής αδύναμου κλειδιού για συμμετρικό κρυπταλγόριθμο, δοκιμή για %d φορές!

en: change the ownertrust
el: αλλαγή της εμπιστοσύνης ιδιοκτήτη

en: change the passphrase
el: αλλαγή της φράσης κλειδί

en: checking created signature failed: %s
el: απέτυχε ο έλεγχος της υπογραφής που δημιουργήθηκε: %s

en: checking the trustdb
el: έλεγχος της trustdb

en: checksum error
el: σφάλμα checksum

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
el: ο αλγόριθμος κρυπτογράφησης %d%s είναι άγνωστος ή απενεργοποιημένος

en: completes-needed must be greater than 0
el: completes-needed πρέπει να είναι μεγαλύτερα από 0

en: conflicting commands
el: συγκρουόμενες εντολές

en: create ascii armored output
el: δημιουργία ascii θωρακισμένης εξόδου

en: data not saved; use option "--output" to save it
el: δεδομένα δεν αποθηκεύτηκαν. Αποθήκευση με την επιλογή "--output"

en: dearmoring failed: %s
el: αποθωράκιση απέτυχε: %s

en: decrypt data (default)
el: αποκρυπτογράφηση δεδομένων (προκαθορισμένο)

en: decryption failed: %s
el: αποκρυπτογράφηση απέτυχε: %s

en: decryption okay
el: αποκρυπτογράφηση OK

en: deleting keyblock failed: %s
el: διαγραφή block κλειδιών απέτυχε: %s

en: do not make any changes
el: να μη γίνει καμμία αλλαγή

en: enarmoring failed: %s
el: θωράκιση απέτυχε: %s

en: encrypt data
el: κρυπτογράφηση δεδομένων

en: encrypted with %lu passphrases
el: κρυπτογραφημένο με %lu φράσεις κλειδιά

en: encrypted with 1 passphrase
el: κρυπτογραφημένο με 1 φράση κλειδί

en: encrypted with unknown algorithm %d
el: κρυπτογραφημένο με άγνωστο αλγόριθμο %d

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
el: η κρυπτογράφηση ενός μηνύματος σε --pgp2 κατάσταση απαιτεί τον αλγορ. IDEA

en: encryption only with symmetric cipher
el: κρυπτογράφηση με χρήση μόνο συμμετρικών αλγορίθμων

en: error creating `%s': %s
el: σφάλμα κατά τη δημιουργία του `%s': %s

en: error creating keyring `%s': %s
el: αδυναμία δημιουργίας της κλειδοθήκης `%s': %s

en: error creating passphrase: %s
el: σφάλμα στη δημιουργία της φράσης κλειδί: %s

en: error in trailer line
el: σφάλμα στη γραμμή trailer

en: error reading `%s': %s
el: σφάλμα κατά την ανάγνωση του `%s': %s

en: error reading keyblock: %s
el: σφάλμα κατά την ανάγνωση του μπλοκ κλειδιών: %s

en: error writing keyring `%s': %s
el: αδυναμία εγγραφής της κλειδοθήκης `%s': %s

en: error writing public keyring `%s': %s
el: αδυναμία εγγραφής δημόσιας κλειδοθήκης `%s': %s

en: error writing secret keyring `%s': %s
el: αδυναμία εγγραφής μυστικής κλειδοθήκης `%s': %s

en: export keys
el: εξαγωγή κλειδιών

en: export keys to a key server
el: εξαγωγή κλειδιών σε ένα διακομιστή κλειδιών

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
el: οι κλήσεις εξωτερικών προγραμμάτων απενεργοποιήθηκαν λόγω ανασφαλών αδειών
    αρχείου

en: failed to initialize the TrustDB: %s
el: αποτυχία αρχικοποίησης της TrustDB: %s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
el: αποτυχία επαναδόμησης της cache κλειδοθήκης: %s

en: file close error
el: σφάλμα κλεισίματος αρχείου

en: file create error
el: σφάλμα δημιουργίας αρχείου

en: file delete error
el: σφάλμα διαγραφής αρχείου

en: file exists
el: το αρχείο υπάρχει

en: file open error
el: σφάλμα πρόσβασης αρχείου

en: file read error
el: σφάλμα ανάγνωσης αρχείου

en: file rename error
el: σφάλμα μετονομασίας αρχείου

en: file write error
el: σφάλμα εγγραφής αρχείου

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
el: ο εξαναγκασμός συμμετρικού αλγόριθμου %s (%d) παραβιάζει τις
    επιλογές του παραλήπτη

en: general error
el: γενικό σφάλμα

en: generate a new key pair
el: δημιουργία ενός νέου ζεύγους κλειδιών

en: generate a revocation certificate
el: δημιουργία ενός πιστοποιητικού ανάκλησης

en: generating the deprecated 16-bit checksum for secret key protection
el: δημιουργία του μη συνειστόμενου 16-bit checksum για τη προστασία του
    μυστικού κλειδιού

en: gpg-agent is not available in this session
el: ο gpg-agent δεν είναι διαθέσιμος σε αυτή τη συνεδρία

en: gpg-agent protocol version %d is not supported
el: δεν υποστηρίζεται η έκδοση πρωτοκόλλου %d του gpg-agent

en: import keys from a key server
el: εισαγωγή κλειδιών από ένα διακομιστή κλειδιών

en: import/merge keys
el: εισαγωγή/συγχώνευση κλειδιών

en: input line %u too long or missing LF
el: γραμμή εισόδου %u είναι πολύ μεγάλη ή της λείπει το LF

en: input line longer than %d characters
el: γραμμή εισόδου μεγαλύτερη από %d χαρακτήρες

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
el: μη έγκυρη κατάσταση S2K; πρέπει να είναι 0, 1 ή 3

en: invalid argument
el: μη έγκυρο όρισμα

en: invalid armor
el: μη έγκυρη θωράκιση

en: invalid armor header:
el: μη έγκυρη επικεφαλίδα θωράκισης:

en: invalid armor: line longer than %d characters
el: μη έγκυρη θωράκιση: η γραμμή είναι πάνω από %d χαρακτήρες

en: invalid clearsig header
el: μη έγκυρη επικεφαλίδα clearsig

en: invalid dash escaped line:
el: μη έγκυρη dash escaped γραμμή:

en: invalid default preferences
el: μη έγκυρες προεπιλογές

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
el: μη έγκυρο default-cert-level· πρέπει να είναι 0, 1, 2, ή 3

en: invalid export options
el: μη έγκυρες επιλογές εξαγωγής

en: invalid hash algorithm `%s'
el: μη έγκυρος αλγόριθμος  hash `%s'

en: invalid import options
el: μη έγκυρες επιλογές ειγαγωγής

en: invalid keyring
el: μη έγκυρη κλειδοθήκη

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
el: μη έγκυρο min-cert-level· πρέπει να είναι 0, 1, 2, ή 3

en: invalid packet
el: μη έγκυρο πακέτο

en: invalid passphrase
el: μη έγκυρη φράση κλειδί

en: invalid personal cipher preferences
el: μη έγκυρες προεπιλογές προσωπικού κρυπταλγόριθμου

en: invalid personal compress preferences
el: μη έγκυρες προεπιλογές προσωπικού αλγόριθμου συμπίεσης

en: invalid personal digest preferences
el: μη έγκυρες προεπιλογές προσωπικού αλγόριθμου περίληψης

en: invalid root packet detected in proc_tree()
el: μη έγκυρο ριζικό(root) πακέτο ανιχνεύτηκε στο proc_tree()

en: invalid value
el: μη έγκυρη τιμή

en: key export failed: %s
el: εξαγωγή κλειδιού απέτυχε: %s

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
el: το κλειδί δημιουργήθηκε %lu δευτερόλεπτο στο μέλλον (χρονοδίνη ή
    απλώς πρόβλημα στο ρολόι)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
el: το κλειδί δημιουργήθηκε %lu δευτερόλεπτα στο μέλλον (χρονοδίνη ή
    απλώς πρόβλημα στο ρολόι)

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
el: το κλειδί δεν έχει σημειωθεί σαν ανασφαλές - δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ψεύτικη RNG!

en: keyring `%s' created
el: κλειδοθήκη `%s' δημιουργήθηκε

en: keyserver error
el: σφάλμα διακομιστή κλειδιών

en: keyserver receive failed: %s
el: keyserver λήψη απέτυχε: %s

en: keyserver refresh failed: %s
el: keyserver ανανέωση απέτυχε: %s

en: keyserver search failed: %s
el: keyserver αναζήτηση απέτυχε: %s

en: keyserver send failed: %s
el: keyserver αποστολή απέτυχε: %s

en: keysize invalid; using %u bits
el: μη έγκυρο μέγεθος κλειδιού, χρήση %u bits

en: keysize rounded up to %u bits
el: στρογγυλοποίηση του μέγεθος κλειδιού έως %u bits

en: list key and user IDs
el: απεικόνιση των κλειδιών και των user ID

en: list keys
el: απεικόνιση της λίστας κλειδιών

en: list keys and fingerprints
el: απεικόνιση της λίστας κλειδιών και αποτυπωμάτων (fingerprints)

en: list keys and signatures
el: απεικόνιση της λίστας κλειδιών και υπογραφών

en: list preferences (expert)
el: απεικόνιση προεπιλογών (ειδικές)

en: list preferences (verbose)
el: απεικόνιση επιλογών (αναλυτικά)

en: list secret keys
el: απεικόνιση της λίστας μυστικών κλειδιών

en: make a detached signature
el: δημιουργία μιας μη προσαρτημένης υπογραφής

en: make timestamp conflicts only a warning
el: ορισμός των συγκρούσεων ώρας (timestamp) μόνο σαν προειδοποίηση

en: make_keysig_packet failed: %s
el: make_keysig_packet απέτυχε: %s

en: malformed CRC
el: λάθος μορφή CRC

en: malformed GPG_AGENT_INFO environment variable
el: κακοδιατυπομένη μεταβλητή περιβάλλοντος GPG_AGENT_INFO

en: malformed user id
el: κακοδιατυπωμένη ταυτότητα χρήστη (user id)

en: marginals-needed must be greater than 1
el: marginals-needed πρέπει να είναι μεγαλύτερα από 1

en: moving a key signature to the correct place
el: μετακίνηση υπογραφής κλειδιού στη σωστή θέση

en: nested clear text signatures
el: φωλιασμένες μη κρυπτογραφημένες υπογραφές

en: network error
el: σφάλμα δικτύου

en: never
el: ποτέ

en: new configuration file `%s' created
el: δημιουργήθηκε νέο αρχείο επιλογών `%s'

en: next trustdb check due at %s
el: επόμενος έλεγχος της trustdb θα γίνει στις %s

en: no
el: όχι|οχι

en: no corresponding public key: %s
el: κανένα αντίστιχο δημόσιο κλειδί: %s

en: no default secret keyring: %s
el: δεν υπάρχει προκαθορισμένη κλειδοθήκη: %s

en: no entropy gathering module detected
el: δεν εντοπίστηκε άρθρωμα συλλογής εντροπίας

en: no need for a trustdb check
el: δεν υπάρχει ανάγκη για έλεγχο της trustdb

en: no remote program execution supported
el: δεν υποστηρίζετε η απομακρυσμένη εκτέλεση προγράμματος

en: no secret key
el: κανένα μυστικό κλειδί

en: no signed data
el: δεν υπάρχουν υπογεγραμμένα δεδομένα

en: no such user id
el: άγνωστη ταυτότητα χρήστη (user id)

en: no ultimately trusted keys found
el: δε βρέθηκαν απόλυτα εμπιστεύσιμα κλειδιά

en: no valid OpenPGP data found.
el: δε βρέθηκαν έγκυρα OpenPGP δεδομένα.

en: no valid addressees
el: καμμία έγκυρη διεύθυνση

en: no writable keyring found: %s
el: δεν βρεθηκε εγγράψιμη κλειδοθήκη: %s

en: no writable public keyring found: %s
el: δε βρέθηκε εγγράψιμη δημόσια κλειδοθήκη: %s

en: no writable secret keyring found: %s
el: δε βρέθηκε εγγράψιμη μυστική κλειδοθήκη: %s

en: not a detached signature
el: δεν είναι αποκομμένη υπογραφή

en: not encrypted
el: μη κρυπτογραφημένο

en: not processed
el: μη επεξεργασμένο

en: not supported
el: δεν υποστηρίζεται

en: note: random_seed file is empty
el: σημείωση: το αρχείο random_seed είναι άδειο

en: note: random_seed file not updated
el: σημείωση: δεν έχει ανανεωθεί το αρχείο random_seed

en: okay, we are the anonymous recipient.
el: εντάξει, είμαστε ο ανώνυμος παραλήπτης.

en: old encoding of the DEK is not supported
el: παλαιά κωδικοποίηση του DEK δεν υποστηρίζεται

en: old style (PGP 2.x) signature
el: υπογραφή παλιού στυλ (PGP 2.x)

en: operation is not possible without initialized secure memory
el: η λειτουργία δεν είναι δυνατή χωρίς αρχικοποιημένη ασφαλή μνήμη

en: option file `%s': %s
el: αρχείο επιλογών `%s': %s

en: original file name='%.*s'
el: αρχικό όνομα αρχείου='%.*s'

en: ownertrust information cleared
el: καθαρισμός πληροφοριών εμπιστοσύνης-ιδιοκτήτη

en: passphrase not correctly repeated; try again
el: η φράση κλειδί δεν επαναλήφθηκε σωστά. Δοκιμάστε ξανά

en: please do a --check-trustdb
el: παρακαλώ κάντε ένα --check-trustdb

en: please enter an optional but highly suggested email address
el: πληκτρολογήστε προαιρετικά μια διεύθυνση email (συνιστάται)

en: please see http://www.gnupg.org/faq.html for more information
el: δείτε το http://www.gnupg.org/faq.html για περισσότερες πληροφορίες

en: please use "%s%s" instead
el: παρακαλώ χρησιμοποιήστε το "%s%s" καλύτερα

en: premature eof (in CRC)
el: πρόωρο τέλος αρχείου (εντός CRC)

en: premature eof (no CRC)
el: πρόωρο τέλος αρχείου (απουσία CRC)

en: problem handling encrypted packet
el: πρόβλημα στο χειρισμό κρυπτογραφημένου πακέτου

en: problem with the agent - disabling agent use
el: πρόβλημα με τον agent - απενεργοποιήση της χρήσης του agent

en: prompt before overwriting
el: ερώτηση πριν την επικάλυψη

en: protection algorithm %d%s is not supported
el: δεν υποστηρίζεται ο αλγόριθμος προστασίας %d%s

en: public and secret key created and signed.
el: το δημόσιο και το μυστικό κλειδί δημιουργήθηκαν και υπογράφηκαν.

en: public key decryption failed: %s
el: κρυπτογράφηση με δημόσιο κλειδί απέτυχε: %s

en: public key does not match secret key!
el: το δημοσίο κλειδί δεν ταιριάζει με το μυστικό!

en: public key encrypted data: good DEK
el: κρυπτογραφημένα δεδομένα με δημόσιο κλειδί: καλό DEK

en: public key not found
el: δεν βρέθηκε το δημόσιο κλειδί

en: quit
el: τερματισμός

en: quit this menu
el: τερματισμός αυτού του μενού

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
el: εκτυπώσιμος, σε εισαγωγικά, χαρακτήρας στη θωράκιση - ίσως έγινε χρήση προβληματικού MTA

en: reading from `%s'
el: ανάγνωση από `%s'

en: reading options from `%s'
el: ανάγνωση επιλογών από `%s'

en: reading stdin ...
el: ανάγνωση της stdin ...

en: reason for revocation:
el: αιτία για ανάκληση:

en: remove keys from the public keyring
el: αφαίρεση των κλειδιών από τη δημόσια κλειδοθήκη

en: remove keys from the secret keyring
el: αφαίρεση των κλειδιών από τη μυστική κλειδοθήκη

en: resource limit
el: όριο πόρου

en: revocation comment:
el: σχόλιο ανάκλησης:

en: rounded up to %u bits
el: στρογγυλοποιήθηκε έως τα %u bits

en: save and quit
el: αποθήκευση και έξοδος

en: search for keys on a key server
el: αναζήτηση κλειδιών σε ένα διακομιστή κλειδιών

en: secret key not available
el: το μυστικό κλειδί δεν είναι διαθέσιμο

en: secret key parts are not available
el: τμήματα του μυστικού κλειδιού δεν είναι διαθέσιμα

en: select user ID N
el: επιλογή user ID N

en: selected certification digest algorithm is invalid
el: ο επιλεγμένος αλγόριθμος περίληψης για πιστοποίηση
    δεν είναι έγκυρος

en: selected cipher algorithm is invalid
el: ο επιλεγμένος αλγόριθμος κρυπτογράφησης δεν είναι έγκυρος

en: selected digest algorithm is invalid
el: ο επιλεγμένος αλγόριθμος περίληψης δεν είναι έγκυρος

en: show this help
el: απεικόνιση αυτής της βοήθειας

en: sign a key
el: υπογραφή ενός κλειδιού

en: sign a key locally
el: υπογραφή ενός κλειδιού τοπικά

en: sign or edit a key
el: υπογραφή ή επεξεργασία ενός κλειδιού

en: signature verification suppressed
el: καταστολή ανάκλησης υπογραφής

en: signing failed: %s
el: η υπογραφή απέτυχε: %s

en: signing:
el: υπογραφή:

en: skipped: public key already set
el: παραλείφθηκε: δημόσιο κλειδί έχει ήδη οριστεί

en: skipped: public key already set as default recipient
el: παραλείφθηκε: δημόσιο κλειδί έχει ήδη οριστεί σαν εξ ορισμού παραλήπτης

en: skipped: secret key already present
el: παραλείφθηκε: μυστικό κλειδί ήδη παρών

en: skipping block of type %d
el: παράλειψη τμήματος του τύπου %d

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
el: ανεξάρτητη ανάκληση - χρησιμοποιείστε "gpg --import" για εφαρμογή

en: standalone signature of class 0x%02x
el: ανεξάρτητη υπογραφή κλάσης 0x%02x

en: subpacket of type %d has critical bit set
el: υποπακέτο τύπου %d έχει ορισμένο το κριτικό bit

en: system error while calling external program: %s
el: σφάλμα συστήματος κατά την κλήση εξωτερικού προγράμματος: %s

en: take the keys from this keyring
el: εξαγωγή των κλειδιών από αυτή τη κλειδοθήκη

en: textmode
el: κατάσταση-κειμένου

en: the IDEA cipher plugin is not present
el: το βύσμα του κρυπταλγόριθμου IDEA δεν υπάρχει

en: the given certification policy URL is invalid
el: το URL πολιτικής πιστοποιητικού που δόθηκε δεν είναι έγκυρο

en: the given signature policy URL is invalid
el: το URL πολιτικής υπογραφής που δόθηκε δεν είναι έγκυρο

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
el: αδυναμία επαλήθευσης της υπογραφής.
    Παρακαλώ μην ξεχνάτε ότι το αρχείο υπογραφής (.sig or .asc)
    πρέπει να είναι το πρώτο αρχείο στη γραμμή εντολών.

en: there is a secret key for public key "%s"!
el: υπάρχει ένα μυστικό κλειδί για το δημόσιο κλειδί "%s"!

en: this may be caused by a missing self-signature
el: αυτό μπορεί να συνέβει από μια απούσα ιδιοϋπογραφή

en: this message may not be usable by %s
el: αυτό το μήνυμα ίσως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από %s

en: timestamp conflict
el: σύγκρουση ώρας (timestamp)

en: too many entries in pk cache - disabled
el: πάρα πολλές καταχωρήσεις στη pk cache - απενεργοποιήθηκε

en: trust database error
el: σφάλμα της βάσης δεδομένων εμπιστοσύνης

en: trust record %lu is not of requested type %d
el: η εγγραφή trust %lu δεν είναι του ζητούμενου τύπου %d

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
el: εγγραφή trust %lu, req τύπος %d: read απέτυχε: %s

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
el: εγγραφή trust %lu, τύπος %d: write απέτυχε: %s

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
el: trustdb rec %lu: αποτυχία lseek: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
el: trustdb rec %lu: αποτυχία write (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
el: πολύ μεγάλη συναλλαγή trustdb

en: trustdb: lseek failed: %s
el: trustdb: απέτυχε lseek: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
el: trustdb: read απέτυχε (n=%d): %s

en: trustdb: sync failed: %s
el: trustdb: sync απέτυχε: %s

en: unable to display photo ID!
el: αδυναμία απεικόνισης του photo ID!

en: unable to execute external program
el: αδυναμία εκτέλεσης του εξωτερικού προγράμματος

en: unable to read external program response: %s
el: αδυναμία ανάγνωσης της απάντησης του εξωτερικού προγράμματος: %s

en: unable to set exec-path to %s
el: αδυναμία ορισμού του exec-path σε %s

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
el: αδυναμία χρήσης του κρυπταλγόριθμου IDEA για όλα τα κλειδία με τα οποίακρυπτογραφείτε.

en: unexpected data
el: μη αναμενόμενα δεδομένα

en: unimplemented cipher algorithm
el: μη υλοποιημένος αλγόριθμος κρυπτογράφησης

en: unimplemented pubkey algorithm
el: μη υλοποιημένος αλγόριθμος δημοσίου κλειδιού

en: unknown
el: άγνωστο

en: unknown cipher algorithm
el: άγνωστος αλγόριθμος κρυπτογράφησης

en: unknown compress algorithm
el: άγνωστος αλγόριθμος συμπίεσης

en: unknown digest algorithm
el: άγνωστος αλγοριθμος περίληψης

en: unknown packet type
el: άγνωστος τύπος πακέτου

en: unknown protection algorithm
el: άγνωστος αλγόριθμος προστασίας

en: unknown pubkey algorithm
el: άγνωστος αλγόριθμος δημοσίου κλειδιού

en: unknown signature class
el: άγνωστη κλάση υπογραφής

en: unknown version
el: άγνωστη έκδοση

en: unnatural exit of external program
el: αφύσικη έξοδος του εξωτερικού προγράμματος

en: unsupported URI
el: μη υποστηριζόμενο URI

en: unusable pubkey algorithm
el: μη χρησιμοποιήσιμος αλγόριθμος δημοσίου κλειδιού

en: unusable public key
el: μη χρησιμοποιήσιμο δημόσιο κλειδί

en: unusable secret key
el: μη χρησιμοποιήσιμο μυστικό κλειδί

en: update all keys from a keyserver
el: ανανέωση όλων των κλειδιών από ένα διακομιστή κλειδιών

en: update failed: %s
el: η ενημέρωση απέτυχε: %s

en: update secret failed: %s
el: η ενημέρωση μυστικού απέτυχε: %s

en: update the trust database
el: ανανέωση της βάσης δεδομένων εμπιστοσύνης

en: usage: gpg [options]
el: χρήση: gpg [επιλογές]

en: use as output file
el: χρήση ως αρχείου εξόδου

en: use canonical text mode
el: χρήση κανονικής κατάστασης κειμένου

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
el: χρησιμοποιείστε πρώτα την επιλογή "--delete-secret-key" για διαγραφή του.

en: use this user-id to sign or decrypt
el: χρήση αυτής της ταυτότητας (user id) για υπογραφή ή αποκρυπτογράφηση

en: user ID "%s" is already revoked
el: το user ID "%s" έχει ήδη ανακληθεί

en: using cipher %s
el: χρήση του κρυπταλγόριθμου: %s

en: verbose
el: αναλυτικά

en: verify a signature
el: επαλήθευση μιας υπογραφής

en: weak key
el: αδύναμο κλειδί

en: weak key created - retrying
el: δημιουργήθηκε αδύναμο κλειδί - επανάληψη προσπάθειας

en: weird size for an encrypted session key (%d)
el: παράξενο μέγεθος για ένα κλειδί κρυπτογραφημένης συνεδρίας (%d)

en: writing direct signature
el: εγγραφή άμεσης υπογραφής

en: writing key binding signature
el: εγγραφή υπογραφής "δέσιμου" κλειδιού

en: writing public key to `%s'
el: εγγραφή του δημοσίου κλειδιού στο `%s'

en: writing secret key to `%s'
el: εγγραφή του μυστικού κλειδιού στο `%s'

en: writing self signature
el: εγγραφή ιδιο-υπογραφής

en: writing to `%s'
el: εγγραφή στο  `%s'

en: writing to stdout
el: εγγραφή στην stdout

en: wrong secret key used
el: χρήση λάθος μυστικού κλειδιού

en: yes
el: ναι|ναί

en: you can only clearsign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
el: μπορείτε να υπογράψετε καθαρά με κλειδιά τύπου PGP 2.x σε κατάσταση --pgp2

en: you can only detach-sign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
el: μπορείτε να υπογράψετε-αποκομμένα με κλειδιά τύπου PGP 2.x μόνο σε
    --pgp2 κατάσταση

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
el: κρυπτογράφηση με κλειδία RSA από 2048 bit ή πιο λίγο μόνο σε κατάσταση --pgp2

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
el: μπορείτε να κάνετε αποκομμένες ή καθαρές υπογραφές μόνο σε --pgp2 κατάσταση

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
el: δεν μπορείτε να υπογράφετε και να κρυπτογραφείτε ταυτόχρονα σε --pgp2 κατάσταση

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
el: δε μπορείτε να ορίσετε ένα κλειδί σαν το διορισμένο ανακλητή του εαυτού του

en: you found a bug ... (%s:%d)
el: βρήκατε ένα bug ... (%s:%d)

en: you may not use %s while in %s mode
el: απαγορεύετε η χρήση του %s στην κατάσταση %s.

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
el: μόνο αρχεία επιτρέπονται (και όχι pipes) κατα την κατασταση --pgp2.

en: |FD|write status info to this FD
el: |FD|εγγραφή των πληροφοριών κατάστασης στο FD

en: |NAME|encrypt for NAME
el: |ΟΝΟΜΑ|κρυπτογράφηση για ΟΝΟΜΑ

en: |N|set compress level N (0 disables)
el: |N|καθορισμός επιπέδου συμπίεσης N (0 απενεργοποιεί)

en: |[file]|make a clear text signature
el: |[αρχείο]|δημιουργία μιας μη κρυπτογραφημένης υπογραφής

en: |[file]|make a signature
el: |[αρχείο]|δημιουργία μιας υπογραφής

en: |algo [files]|print message digests
el: |αλγόρ [αρχεία]| απεικόνιση περιλήψεων των μηνυμάτων
