gnupg 1.4.10 - en to ro translation catalogue (1274 entries)

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
ro: 
    Introduceți ID-ul utilizator.  Terminați cu o linie nouă:

en: 
    Not enough random bytes available.  Please do some other work to give
    the OS a chance to collect more entropy! (Need %d more bytes)
ro: 
    Nu sunt disponibili destui octeți aleatori.  Vă rugăm faceți ceva pentru
    a da sistemului de operare o șansă de a colecta mai multă entropie
    (Mai sunt necesari %d octeți)

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
ro: 
    Alegeți o imagine pentru a o folosi ca poză ID.  Imaginea trebuie să fie un
    fișier JPEG.  Amintiți-vă că imaginea este păstrată în cheia d-voastră publică.
    Dacă folosiți o imagine foarte largă, cheia d-voastră va deveni de asemenea
    foarte largă!
    Încercați să folosiți o imagine de aproximativ 240x288 pixeli.

en: 
    Supported algorithms:
ro: 
    Algoritmuri suportate:

en: 
    You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
    from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
ro: 
    Aveți nevoie de un ID utilizator pentru a identifica cheia; software-ul
    construiește ID-ul utilizator din Numele Real, Comentariul și Adresa de Email
    în această formă:
        "Popa Ioan (popică) <popa.ioan@compania.ro>"

en:                using %s key %s
ro:                folosind cheia %s %s

en:               imported: %lu
ro:                importate: %lu

en:              unchanged: %lu
ro:              neschimbate: %lu

en:            new subkeys: %lu
ro:              noi subchei: %lu

en:           new user IDs: %lu
ro:    noi ID-uri utilizator: %lu

en:           not imported: %lu
ro:             ne importate: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
ro:   fără ID-uri utilizator: %lu

en:          "%s": preference for cipher algorithm %s
ro:          "%s": preferință pentru algoritm de cifrare %s

en:          "%s": preference for compression algorithm %s
ro:          "%s": preferință pentru algoritm compresie %s

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
ro:          "%s": preferință pentru algoritm rezumat %s

en:          (subkey on main key ID %s)
ro:          (subcheie pe cheia principală ID %s)

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
ro:          Nu este sigur că semnătura aparține proprietarului.

en:          The signature is probably a FORGERY.
ro:          Semnătura este probabil un FALS.

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
ro:          Nu există nici o indicație că semnătura aparține proprietarului.

en:          This could mean that the signature is forged.
ro:          Aceasta ar putea însemna că semnătura e falsificată.

en:          algorithms on these user IDs:
ro:          algoritmuri pentru aceste ID-uri:

en:         new signatures: %lu
ro:            noi semnături: %lu

en:       Card serial no. =
ro:       Card nr. serie =

en:       Key fingerprint =
ro:       Amprentă cheie =

en:       Subkey fingerprint:
ro:       Amprentă subcheie:

en:       secret keys read: %lu
ro:      chei secrete citite: %lu

en:       skipped new keys: %lu
ro:       chei noi sărite: %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
ro:      ID-uri utilizator curățate: %lu

en:      Subkey fingerprint:
ro:      Amprentă subcheie:

en:     signatures cleaned: %lu
ro:     semnături curățate: %lu

en:    (%c) Finished
ro:    (%c) Terminat

en:    (%c) Toggle the authenticate capability
ro:    (%c) Comută capabilitatea de autentificare

en:    (%c) Toggle the encrypt capability
ro:    (%c) Comută capabilitatea de cifrare

en:    (%c) Toggle the sign capability
ro:    (%c) Comută capabilitatea de semnare

en:    (%d) DSA (set your own capabilities)
ro:    (%d) DSA (setează singur capabilitățile)

en:    (%d) DSA (sign only)
ro:    (%d) DSA (numai semnare)

en:    (%d) DSA and Elgamal
ro:    (%d) DSA și Elgamal

en:    (%d) Elgamal (encrypt only)
ro:    (%d) Elgamal (numai cifrare)

en:    (%d) RSA (encrypt only)
ro:    (%d) RSA (numai cifrare)

en:    (%d) RSA (set your own capabilities)
ro:    (%d) RSA (setează singur capabilitățile)

en:    (%d) RSA (sign only)
ro:    (%d) RSA (numai semnare)

en:    (%d) RSA and RSA (default)
ro:    (%d) RSA și RSA (implicit)

en:    (0) I will not answer.%s
ro:    (0) Nu voi răspunde.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
ro:    (1) Nu am verificat deloc.%s

en:    (1) Signature key
ro:    (1) Cheie de semnare

en:    (2) Encryption key
ro:    (2) Cheie de cifrare

en:    (2) I have done casual checking.%s
ro:    (2) Am făcut ceva verificări superficiale.%s

en:    (3) Authentication key
ro:    (3) Cheie de autentificare

en:    (3) I have done very careful checking.%s
ro:    (3) Am făcut verificări foarte atente.%s

en:    new key revocations: %lu
ro:     noi revocări de chei: %lu

en:   %d = I do NOT trust
ro:   %d = NU am încredere

en:   %d = I don't know or won't say
ro:   %d = Nu știu sau nu vreau să mă pronunț

en:   %d = I trust fully
ro:   %d = Am toată încrederea

en:   %d = I trust marginally
ro:   %d = Am o încredere marginală

en:   %d = I trust ultimately
ro:   %d = Am încredere supremă

en:   Unable to sign.
ro:   Nu pot semna.

en:   m = back to the main menu
ro:   m = înapoi la meniul principal

en:   q = quit
ro:   t = termină

en:   s = skip this key
ro:   s = sări peste cheia asta

en:   secret keys imported: %lu
ro:   chei secrete importate: %lu

en:  (main key ID %s)
ro:  (ID cheie principală %s)

en:  (non-exportable)
ro:  (non-exportabilă)

en:  (non-revocable)
ro:  (non-revocabilă)

en:  Primary key fingerprint:
ro:  Amprentă cheie primară:

en:  secret keys unchanged: %lu
ro: chei secrete neschimbate: %lu

en: "%s" not a key ID: skipping
ro: "%s" nu este un ID de cheie: sărit

en: "%s" was already locally signed by key %s
ro: "%s" a fost deja semnată local de cheia %s

en: "%s" was already signed by key %s
ro: "%s" a fost deja semnată de cheia %s

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
ro: # Listă cu valori de încredere atribuite, creată %s
    # (Folosiți "gpg --import-ownertrust" pentru a le reface)

en: %d Admin PIN attempts remaining before card is permanently locked
ro: %d încercări PIN Admin rămase înainte de a încuia cardul permanent

en: %d bad signatures
ro: %d semnături incorecte

en: %d keys processed (%d validity counts cleared)
ro: %d chei procesate (%d numărători valide anulate)

en: %d marginal(s) needed, %d complete(s) needed, %s trust model
ro: %d marginal(e) necesare, %d complet(e) necesare, model de încredere %s

en: %d signatures not checked due to errors
ro: %d semnături nu au fost verificate din cauza unor erori

en: %d signatures not checked due to missing keys
ro: %d semnături nu au fost verificate din cauza unor chei lipsă

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
ro: am găsit %d ID-uri utilizator fără auto-semnături valide

en: %lu keys cached (%lu signatures)
ro: %lu chei puse în cache (%lu semnături)

en: %lu keys cached so far (%lu signatures)
ro: %lu chei puse în cache până acum (%lu semnături)

en: %lu keys processed so far
ro: %lu chei procesate până acum

en: %s does not support handler version %d
ro: %s nu suportă versiunea de manipulator (handler) %d

en: %s does not yet work with %s
ro: %s nu merge încă cu %s!

en: %s encrypted data
ro: %s date cifrate

en: %s encrypted session key
ro: %s cheie de sesiune cifrată

en: %s encryption will be used
ro: va fi folosită cifrarea %s

en: %s is the new one
ro: %s este cel nou

en: %s is the unchanged one
ro: %s este cel neschimbat

en: %s keys may be between %u and %u bits long.
ro: cheile %s pot avea lungimea între %u și %u biți.

en: %s keysizes must be in the range %u-%u
ro: dimensiunile cheii %s trebuie să fie în intervalul %u-%u

en: %s makes no sense with %s!
ro: %s nu are sens cu %s!

en: %s not allowed with %s!
ro: %s nu este permis cu %s!

en: %s signature, digest algorithm %s
ro: semnătură %s, algoritm rezumat %s

en: %s/%s encrypted for: "%s"
ro: %s/%s cifrat pentru: "%s"

en: %s/%s signature from: "%s"
ro: %s/%s semnătură de la: "%s"

en: %s: There is limited assurance this key belongs to the named user
ro: %s: Nu există nici o indicație că această cheie aparține într-adevăr utilizatorului numit

en: %s: There is no assurance this key belongs to the named user
ro: %s: Nu există nici o indicație că această cheie aparține într-adevăr utilizatorului numit

en: %s: directory does not exist!
ro: %s: directorul nu există!

en: %s: error reading free record: %s
ro: %s: eroare citire înregistrare liberă: %s

en: %s: error reading version record: %s
ro: %s: eroare citire înregistrare versiune: %s

en: %s: error updating version record: %s
ro: %s: eroare actualizare înregistrare versiune: %s

en: %s: error writing dir record: %s
ro: %s: eroare scriere înregistrare dir: %s

en: %s: error writing version record: %s
ro: %s: eroare scriere înregistrare versiune: %s

en: %s: failed to append a record: %s
ro: %s: adăugarea unei înregistrări a eșuat: %s

en: %s: failed to create hashtable: %s
ro: %s: am eșuat să creez hashtable: %s

en: %s: failed to create version record: %s
ro: %s: am eșuat să creez înregistrare versiune: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
ro: %s: eroare setere la zero a înregistrării: %s

en: %s: invalid file version %d
ro: %s: versiune fișier invalidă %d

en: %s: invalid trustdb
ro: %s: trustdb invalid

en: %s: invalid trustdb created
ro: %s: a fost creat trustdb invalid

en: %s: keyring created
ro: %s: inelul de chei creat

en: %s: not a trustdb file
ro: %s: nu e un fișier trustdb

en: %s: skipped: %s
ro: %s: sărită: %s

en: %s: skipped: public key already present
ro: %s: sărită: cheia publică este deja prezentă

en: %s: skipped: public key is disabled
ro: %s: sărită: cheia publică este deactivată

en: %s: trustdb created
ro: %s: a fost creat trustdb

en: %s: unknown suffix
ro: %s: sufix necunoscut

en: %s: version record with recnum %lu
ro: %s: înregistrare versiune cu recnum %lu

en: %s:%d: deprecated option "%s"
ro: %s:%d: opțiune învechită "%s"

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
ro: %s:%d: listă auto-key-locate invalidă

en: %s:%d: invalid export options
ro: %s:%d: opțiuni export invalide

en: %s:%d: invalid import options
ro: %s:%d: opțiuni import invalide

en: %s:%d: invalid keyserver options
ro: %s:%d: opțiuni server de chei invalide

en: %s:%d: invalid list options
ro: %s:%d: opțiuni enumerare invalide

en: %s:%d: invalid verify options
ro: %s:%d: opțiuni verificare invalide

en: %u-bit %s key, ID %s, created %s
ro: cheia %u-bit %s, ID %s, creată %s

en: (No description given)
ro: (Nici o descriere dată)

en: (Probably you want to select %d here)
ro: (Probabil doriți să selectați %d aici)

en: (This is a sensitive revocation key)
ro: (Aceasta este o cheie de revocare senzitivă)

en: (sensitive)
ro:  (senzitiv)

en: (unless you specify the key by fingerprint)
ro: (dacă nu specificați cheia prin amprentă)

en: (you may have used the wrong program for this task)
ro: (ați folosit probabil un program nepotrivit pentru această sarcină)

en: * The `sign' command may be prefixed with an `l' for local signatures (lsign),
      a `t' for trust signatures (tsign), an `nr' for non-revocable signatures
      (nrsign), or any combination thereof (ltsign, tnrsign, etc.).
ro: * Comanda `sign' (semnează) poate fi prefixată cu un `l' pentru semnături
      locale (lsign), un `t' pentru semnături de încredere (tsign), un `nr'
      pentru semnături irevocabile (nrsign), sau orice combinație a acestora
      (ltsign, tnrsign, etc.).

en: --clearsign [filename]
ro: --clearsign [nume_fișier]

en: --decrypt [filename]
ro: --decrypt [nume_fișier]

en: --edit-key user-id [commands]
ro: --edit-key id-utilizator [comenzi]

en: --encrypt [filename]
ro: --encrypt [nume_fișier]

en: --lsign-key user-id
ro: --lsign-key id-utilizator

en: --output doesn't work for this command
ro: --output nu merge pentru această comandă

en: --sign --encrypt [filename]
ro: --sign --encrypt [nume_fișier]

en: --sign --symmetric [filename]
ro: --sign --symmetric [nume_fișier]

en: --sign [filename]
ro: --sign [nume_fișier]

en: --sign-key user-id
ro: --sign-key id-utilizator

en: --store [filename]
ro: --store [nume_fișier]

en: --symmetric --encrypt [filename]
ro: --symmetric --encrypt [nume_fișier]

en: --symmetric --sign --encrypt [filename]
ro: --symmetric --sign --encrypt [nume_fișier]

en: --symmetric [filename]
ro: --symmetric [nume_fișier]

en: -k[v][v][v][c] [user-id] [keyring]
ro: -k[v][v][v][c] [id-utilizator] [inel_chei]

en: ... this is a bug (%s:%d:%s)
ro: ... acesta este un bug (%s:%d:%s)

en: 1 bad signature
ro: 1 semnătură incorectă

en: 1 signature not checked due to a missing key
ro: 1 semnătură nu a fost verificată din cauza unei chei lipsă

en: 1 signature not checked due to an error
ro: 1 semnătură nu a fost verificată din cauza unei erori

en: 1 user ID without valid self-signature detected
ro: am găsit 1 ID utilizator fără auto-semnătură validă

en: 10 translator see trustdb.c:uid_trust_string_fixed
ro: 10 traducător vezi trustdb.c:uid_trust_string_fixed

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
ro: @
    (Arată pagina man pentru o listă completă a comenzilor și opțiunilor)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
ro: @
    Exemple:
    
     -se -r Dan [fișier]        semnează și cifrează pentru utilizatorul Dan
     --clearsign [fișier]       crează o semnătură text în clar
     --detach-sign [fișier]     crează o semnătură detașată
     --list-keys [nume]         arată chei
     --fingerprint [nume]       arată amprente

en: @
    Options:
ro: @
    Opțiuni:

en: @Commands:
ro: @Comenzi:

en: ASCII armored output forced.
ro: Ieșire în armură ASCII forțată.

en: Admin commands are allowed
ro: Sunt permise comenzi administrare

en: Admin commands are not allowed
ro: Nu sunt permise comenzi administrare

en: Admin-only command
ro: Comandă numai-administrare

en: Answer "yes" (or just "y") if it is okay to generate the sub key.
ro: Răspundeți "da" (sau numai "d") dacă sunteți OK să generați subcheia.

en: Answer "yes" if it is okay to delete the subkey
ro: Răspundeți "da" dacă este OK să ștergeți subcheia

en: Answer "yes" if it is okay to overwrite the file
ro: Răspundeți "da" dacă este OK să suprascrieți fișierul

en: Answer "yes" if you really want to delete this user ID.
    All certificates are then also lost!
ro: Răspundeți "da" dacă într-adevăr doriți să ștergeți acest ID utilizator.
    Toate certificatele sunt de asemenea pierdute!

en: Answer "yes" if you want to sign ALL the user IDs
ro: Răspundeți "da" dacă doriți să semnați TOATE ID-urile utilizator

en: Answer "yes" or "no"
ro: Răspundeți "da" sau "nu"

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
ro: Sunteți într-adevăr sigur(ă) că doriți să semnați
    această cheie cu cheia d-voastră "%s" (%s)

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
ro: Sunteți încă sigur(ă) că doriți să o adăugați? (d/N)

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
ro: Sunteți încă sigur(ă) că doriți să o revocați? (d/N)

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să ștergeți permanent "%s"? (d/N)

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să desemnați această cheie ca și un revocator desemnat? (d/N)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să o folosiți? (d/N)

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să o folosiți? (d/N)

en: Are you sure you want to use it? (y/N)
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să îl folosiți? (d/N)

en: Authenticate
ro: Autentifică

en: BAD signature from "%s"
ro: Semnătură INCORECTĂ din "%s"

en: CA fingerprint:
ro: Amprenta CA:

en: CRC error; %06lX - %06lX
ro: eroare CRC; %06lX - %06lX

en: Can't check signature: %s
ro: Nu pot verifica semnătura: %s

en: Can't edit this key: %s
ro: Nu pot edita această cheie: %s

en: Can't open `%s': %s
ro: Nu pot deschide `%s': %s

en: Cancel
ro: Renunță

en: Cardholder's given name:
ro: Prenumele proprietarului cardului:

en: Cardholder's surname:
ro: Numele de familie al proprietarului cardului:

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
ro: Certificatele ce conduc la o cheie cu încredere supremă:

en: Certify
ro: Certifică

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
ro: Schimbă (N)ume, (C)omentariu, (E)mail sau (O)K/(T)Termină?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
ro: Schimbă (N)ume, (C)omentariu, (E)mail sau (T)Termină?

en: Change the preferences of all user IDs (or just of the selected ones)
    to the current list of preferences.  The timestamp of all affected
    self-signatures will be advanced by one second.
ro: Schimbați toate preferințele ale tuturor ID-urilor utilizator (sau doar
    cele selectate) conform cu lista curentă de preferințe.  Timestamp-urile
    tuturor auto-semnăturilor afectate vor fi avansate cu o secundă.

en: Changing expiration time for a subkey.
ro: Schimb timpul de expirare pentru o subcheie.

en: Changing expiration time for the primary key.
ro: Schimb timpul de expirare pentru cheia primară.

en: Cipher:
ro: Cifru:

en: Command expects a filename argument
ro: Comanda așteaptă un nume de fișier ca argument

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Compression:
ro: Compresie:

en: Create a designated revocation certificate for this key? (y/N)
ro: Creați un certificat de revocare desemnat pentru această cheie? (d/N)

en: Create a revocation certificate for this key? (y/N)
ro: Creați un certificat de revocare pentru această cheie? (d/N)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
ro: Creați un certificat de revocare pentru această semnătură? (d/N)

en: Critical preferred keyserver:
ro: Server de chei preferat critic:

en: Critical signature notation:
ro: Notare semnătură critică:

en: Critical signature policy:
ro: Politică de semnături critică:

en: Current allowed actions:
ro: Acțiuni permise curent:

en: Current recipients:
ro: Destinatari curenți:

en: DSA key %s requires a %u bit or larger hash
ro: Cheia DSA %s necesită un hash de %u bit sau mai lung

en: DSA key %s uses an unsafe (%u bit) hash
ro: Cheia DSA %s folosește un hash (%u bit) nesigur

en: DSA requires the hash length to be a multiple of 8 bits
ro: DSA necesită lungimea hash să fie multiplu de 8 biți

en: Delete this good signature? (y/N/q)
ro: Ștergeți această semnătură bună? (d/N/t)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
ro: Ștergeți această semnătură invalidă? (d/N/t)

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
ro: Șterge această cheie din inelul de chei? (d/N)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
ro: Ștergeți această semnătură necunoscută? (d/N/t)

en: Deleted %d signature.
ro: Am șters %d semnături.

en: Deleted %d signatures.
ro: Am șters %d semnături.

en: Detached signature.
ro: Semnătură detașată.

en: Digest:
ro: Rezumat:

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key %s (uid %d)
ro: Afișez poza ID %s de dimensiune %ld pentru cheia %s (uid %d)

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să ștergeți cheile selectate? (d/N)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să ștergeți această cheie? (d/N)

en: Do you really want to do this? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să faceți acest lucru? (d/N)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să revocați toată cheia? (d/N)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să revocați subcheile selectate? (d/N)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să revocați această subcheie? (d/N)

en: Do you really want to set this key to ultimate trust? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să setați această cheie cu încredere supremă? (d/N)

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
ro: Doriți să creați o nouă semnătură pentru a o înlocui pe cea expirată? (d/N)

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
ro: Doriți să o promovați la o semnătură total exportabilă? (d/N)

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
ro: Doriți să o promovați la o auto-semnătură OpenPGP? (d/N)

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
ro: Doriți să o semnați oricum din nou? (d/N)

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
ro: Doriți ca semnătura d-voastră să expire în același timp? (D/n)

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: Email address:
ro: Adresă de email:

en: Encrypt
ro: Cifrează

en: Enter Admin PIN:
ro: Introduceți PIN Admin:

en: Enter JPEG filename for photo ID:
ro: Introduceți nume-fișier JPEG pentru poză ID:

en: Enter New Admin PIN:
ro: Introduceți noul PIN Admin:

en: Enter New PIN:
ro: introduceți noul PIN:

en: Enter PIN:
ro: Introduceți PIN:

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
ro: Introduceți o descriere opțională; terminați cu o linie goală:

en: Enter new filename
ro: Introduceți un nou nume-fișier

en: Enter number(s), N)ext, or Q)uit >
ro: Introduceți număr/numere, N)ext (următor), sau Q)uit (termină) >

en: Enter passphrase
ro: Introduceți fraza-parolă

en: Enter passphrase:
ro: Introduceți fraza-parolă:

en: Enter the name of the key holder
ro: Introduceți numele deținătorului cheii

en: Enter the new passphrase for this secret key.
ro: Introduceți noua frază-parolă pentru acestă cheie secretă.

en: Enter the notation:
ro: Introduceți notația:

en: Enter the required value as shown in the prompt.
    It is possible to enter a ISO date (YYYY-MM-DD) but you won't
    get a good error response - instead the system tries to interpret
    the given value as an interval.
ro: Introduceți valoarea cerută precum a arătat la prompt.
    Este posibil să introduceți o dată ISO (AAAA-LL-ZZ) dar nu veți
    obține un răspuns de eroare bun - în loc sistemul încearcă să
    interpreteze valoare dată ca un interval.

en: Enter the size of the key
ro: Introduceți lungimea cheii

en: Enter the user ID of the addressee to whom you want to send the message.
ro: Introduceți ID-ul utilizator al destinatarului mesajului.

en: Enter the user ID of the designated revoker:
ro: Introduceți ID-ul utilizator al revocatorului desemnat:

en: Enter your preferred keyserver URL:
ro: Introduceți URL-ul serverului de chei preferat:

en: Error reading backup key from `%s': %s
ro: Eroare citind cheia de rezervă de pe `%s': %s

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
ro: Eroare: Nume combinat prea lung (limita este de %d caractere).

en: Error: Double spaces are not allowed.
ro: Eroare: Spațiile duble nu sunt permise.

en: Error: Login data too long (limit is %d characters).
ro: Eroare: datele de login prea lungi (limita este de %d caractere).

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
ro: Eroare: Deocamdată sunt permise numai caractere ASCII.

en: Error: Private DO too long (limit is %d characters).
ro: Eroare DO personal pre lung (limita este de %d caractere).

en: Error: The "<" character may not be used.
ro: Eroare: Caracterul "<" nu poate fi folosit.

en: Error: The trustdb is corrupted.
ro: Eroare: trustdb este coruptă

en: Error: URL too long (limit is %d characters).
ro: Eroare: URL prea lung (limita este de %d caractere).

en: Error: invalid characters in preference string.
ro: Eroare: caractere invalide în șir preferințe.

en: Error: invalid formatted fingerprint.
ro: Eroare: amprentă formatată invalid.

en: Error: invalid length of preference string.
ro: Eroare: lungime invalidă pentru șir preferințe.

en: Error: invalid response.
ro: Eroare: răspuns invalid.

en: Expired signature from "%s"
ro: Semnătură expirată din "%s"

en: Features:
ro: Capabilități:

en: File `%s' exists.
ro: Fișierul `%s' există.

en: Give the name of the file to which the signature applies
ro: Dați numele fișierului la care se aplică semnătura

en: Go ahead and type your message ...
ro: Dați-i drumul și scrieți mesajul ...

en: Good signature from "%s"
ro: Semnătură bună din "%s"

en: Hint: Select the user IDs to sign
ro: Sugestie: Selectați ID-ul utilizator de semnat

en: Hit return when ready or enter 'c' to cancel:
ro: Apăsați return când sunteți gata sau apăsați 'c' pentru a renunța:

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
ro: Cât de atent ați verificat că cheia pe care sunteți pe cale a o semna aparține
    într-adevăr persoanei numite deasupra?  Dacă nu știți ce să răspundeți,
    introduceți "0".

en: How much do you trust that this key actually belongs to the named user?
ro: Cât de mult credeți că această cheie aparține într-adevăr utilizatorului numit?

en: I have checked this key casually.
ro: Am verificat această cheie superficial.

en: I have checked this key very carefully.
ro: Am verificat această cheie foarte atent.

en: I have not checked this key at all.
ro: Nu am verificat această cheie deloc.

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
ro: cifru IDEA indisponibil, vom încerca să folosim %s în loc

en: If that does not work, please consult the manual
ro: Dacă nu merge, vă rugăm să consultați manualul

en: If you like, you can enter a text describing why you issue this
    revocation certificate.  Please keep this text concise.
    An empty line ends the text.
ro: Dacă doriți, puteți introduce un text descriind de ce publicați acest
    certificat de revocare.  Vă rugăm fiți concis.
    O linie goală termină textul.

en: If you want to use this untrusted key anyway, answer "yes".
ro: Dacă doriți oricum să folosiți această cheie fără încredere, răspundeți "da".

en: In general it is not a good idea to use the same key for signing and
    encryption.  This algorithm should only be used in certain domains.
    Please consult your security expert first.
ro: În general nu este o idee bună să folosiți aceeași cheie și pentru
    semnare și pentru cifrare.  Acest algoritm ar trebui folosit numai
    în anumite domenii.  Vă rugăm consultați mai întâi un expert în domeniu.

en: Invalid character in comment
ro: Caracter invalid în comentariu

en: Invalid character in name
ro: Caracter invalid în nume

en: Invalid command  (try "help")
ro: Comandă invalidă  (încercați "help")

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
ro: Cheia invalidă %s făcută validă de --allow-non-selfsigned-uid

en: Invalid passphrase; please try again
ro: Frază-parolă invalidă; vă rugăm mai încercați o dată

en: Invalid selection.
ro: Selecție invalidă.

en: Is this correct? (y/N)
ro: Este aceasta corect? (d/N)

en: Is this okay? (y/N)
ro: Este aceasta OK? (d/N)

en: Is this photo correct (y/N/q)?
ro: Este această poză corectă (d/N/t)?

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes.
ro: NU este sigur că cheia aparține persoanei numite în ID-ul
    utilizator.  Dacă știți *cu adevărat* ce faceți, puteți
    răspunde cu da la următoarea întrebare.

en: It's up to you to assign a value here; this value will never be exported
    to any 3rd party.  We need it to implement the web-of-trust; it has nothing
    to do with the (implicitly created) web-of-certificates.
ro: Este sarcina d-voastră să atribuiți o valoare aici; această valoare
    nu va fi niciodată exportată pentru o terță parte.  Trebuie să
    implementăm rețeaua-de-încredere; aceasta nu are nimic în comun cu
    certificatele-de-rețea (create implicit).

en: Key %s is already revoked.
ro: Cheia %s este deja revocată.

en: Key available at:
ro: Cheie disponibilă la:

en: Key does not expire at all
ro: Cheia nu expiră deloc

en: Key expires at %s
ro: Cheia expiră pe %s

en: Key generation canceled.
ro: Generarea cheii a fost anulată.

en: Key generation failed: %s
ro: Generarea cheii a eșuat: %s

en: Key has been compromised
ro: Cheia a fost compromisă

en: Key has only stub or on-card key items - no passphrase to change.
ro: Cheia are numai articole de cheie sau talon (stub) pe card - nici o frază parolă de schimbat.

en: Key is no longer used
ro: Cheia nu mai este folosită

en: Key is protected.
ro: Cheia este protejată.

en: Key is revoked.
ro: Cheia este revocată.

en: Key is superseded
ro: Cheia este înlocuită

en: Key is valid for? (0)
ro: Cheia este validă pentru? (0)

en: Key not changed so no update needed.
ro: Cheia nu a fost schimbată așa că nici o actualizare a fost necesară.

en: Keyring
ro: Inel de chei

en: Keyserver no-modify
ro: Server de chei no-modify

en: Language preferences:
ro: Preferințe limbă:

en: Login data (account name):
ro: Date login (nume cont):

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
ro: Creez copie de rezervă a cheii de cifrare în afara cardului? (d/N)

en: N  to change the name.
    C  to change the comment.
    E  to change the email address.
    O  to continue with key generation.
    Q  to quit the key generation.
ro: N  pentru a schimba numele.
    C  pentru a schimba comentariul.
    E  pentru a schimba adresa de email.
    O  pentru a continua cu generarea cheii.
    T  pentru a termina generarea cheii.

en: NOTE: %s is not available in this version
ro: NOTĂ: %s nu este disponibil în această sesiune

en: NOTE: %s is not for normal use!
ro: NOTĂ: %s nu este pentru o folosire normală!

en: NOTE: There is no guarantee that the card supports the requested size.
          If the key generation does not succeed, please check the
          documentation of your card to see what sizes are allowed.
ro: NOTĂ: Nu există nici o garanție că cardul suportă lungimea cerută.
          Dacă generarea cheii nu reușește, vă rugăm verificați
          documentație cardului dvs. pentru a vedea ce lungimi sunt permise.

en: NOTE: This feature is not available in %s
ro: NOTĂ: Această capabilitate nu este disponibil în %s

en: NOTE: This key is not protected!
ro: NOTĂ: Această cheie nu este protejată!

en: NOTE: a key's S/N does not match the card's one
ro: NOTĂ: S/N-ul unei chei nu se potrivește cu cel al cardului

en: NOTE: backup of card key saved to `%s'
ro: NOTĂ: copia de siguranța a cheii cardului salvată la `%s'

en: NOTE: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
ro: NOTĂ: crearea de subchei pentru chei v3 nu este conform OpenPGP

en: NOTE: key has been revoked
ro: NOTĂ: cheia a fost revocată

en: NOTE: keys are already stored on the card!
ro: NOTĂ: cheile sunt deja stocate pe card!

en: NOTE: no default option file `%s'
ro: NOTĂ: nici un fișier opțiuni implicit `%s'

en: NOTE: old default options file `%s' ignored
ro: NOTĂ: fișier opțiuni implicite vechi `%s' ignorat

en: NOTE: primary key is online and stored on card
ro: NOTĂ: cheia primară este online și stocată pe card

en: NOTE: secondary key is online and stored on card
ro: NOTĂ: cheia secundară este online și stocată pe card

en: NOTE: secret key %s expired at %s
ro: NOTĂ: cheia secretă %s a expirat la %s

en: NOTE: sender requested "for-your-eyes-only"
ro: NOTĂ: expeditorul a cerut "doar-pentru-ochii-d-voastră"

en: NOTE: signature key %s expired %s
ro: NOTĂ: cheia semnăturii %s a expirat %s

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
ro: NOTĂ: modul S2K simplu (0) este contraindicat cu insistență

en: NOTE: trustdb not writable
ro: NOTĂ: nu poate fi scris în trustdb

en: Name may not start with a digit
ro: Numele nu poate începe cu o cifră

en: Name must be at least 5 characters long
ro: Numele trebuie să fie de cel puțin 5 caractere

en: Need the secret key to do this.
ro: Aveți nevoie de cheia secretă pentru a face aceasta.

en: NnCcEeOoQq
ro: NnCcEeOoTt

en: No corresponding signature in secret ring
ro: Nici o semnătură corespunzătoare în inelul secret

en: No help available
ro: Nici un ajutor disponibil

en: No help available for `%s'
ro: Nici un disponibil disponibil pentru `%s'

en: No reason specified
ro: Nici un motiv specificat

en: No subkey with index %d
ro: Nici o subcheie cu indicele %d

en: No such user ID.
ro: Nu există acest ID utilizator.

en: No trust value assigned to:
ro: Nici o valoare de încredere atribuită lui:

en: No user ID with hash %s
ro: Nici un ID utilizator cu hash-ul %s

en: No user ID with index %d
ro: Nici un ID utilizator cu indicele %d

en: Not a valid email address
ro: Nu este o adresă de email validă

en: Not signed by you.
ro: Nu este semnată de dvs.

en: Notations:
ro: Notații:

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a subkey for this purpose.
ro: De notat că această cheie nu poate fi folosită pentru cifrare.  Poate doriți
    să folosiți comanda "--edit-key" pentru a genera o subcheie secundară
    pentru acest scop.

en: Note: Signer's address `%s' does not match DNS entry
ro: Notă: Adresa semnatarului `%s' nu se potrivește cu intrarea DNS

en: Note: This key has been disabled.
ro: Notă: Această cheie a fost deactivată.

en: Note: This key has expired!
ro: Notă: Această cheie a expirat!

en: Note: Verified signer's address is `%s'
ro: Notă: Adresa verificată a semnatarului este `%s'

en: Nothing deleted.
ro: Nu am șters nimic.

en: Nothing to sign with key %s
ro: Nimic de semnat cu cheia %s

en: OpenPGP card no. %s detected
ro: cardul OpenPGP nr. %s detectat

en: OpenPGP card not available: %s
ro: cardul OpenPGP nu e disponibil: %s

en: Overwrite? (y/N)
ro: Suprascriu? (d/N)

en: Owner trust may not be set while using a user provided trust database
ro: Încrederea proprietar nu poate fi setată când este folosită o bază de date de încredere furnizată de utilizator

en: PIN callback returned error: %s
ro: apelul PIN a returnat eroare: %s

en: PIN for CHV%d is too short; minimum length is %d
ro: PIN-ul pentru CHV%d este prea scurt; lungimea minimă este %d

en: PIN not correctly repeated; try again
ro: PIN-ul nu a fost repetat corect; mai încercați o dată

en: Please correct the error first
ro: Vă rugăm corectați mai întâi eroarea

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
ro: Vă rugăm decideți cât de multă încredere aveți în acest utilizator
    pentru a verifica cheile altor utilizatori (folosind pașapoarte,
    verificând amprentele din diferite surse, etc.)

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
ro: Vă rugăm nu puneți adresa de email în numele real sau comentariu

en: Please enter a domain to restrict this signature, or enter for none.
ro: Vă rugăm să introduceți domeniul de restricționare al acestei semnături, sau apăsați enter pentru niciunul.

en: Please enter a new filename. If you just hit RETURN the default
    file (which is shown in brackets) will be used.
ro: Vă rugăm introduceți un nou nume-fișier. Dacă doar apăsați RETURN,
    va fi folosit fișierul implicit (arătat în paranteze).

en: Please enter an optional comment
ro: Vă rugăm introduceți un comentriu opțional

en: Please enter name of data file:
ro: Vă rugăm introduceți numele fișierului de date:

en: Please enter the depth of this trust signature.
    A depth greater than 1 allows the key you are signing to make
    trust signatures on your behalf.
ro: Vă rugăm să introduceți adâncimea acestei semnături de încredere.
    O adâncime mai mare de 1 permite ca cheia pe care o semnați să facă
    semnături de încredere în numele d-voastră.

en: Please enter the passphrase; this is a secret sentence
ro: Vă rugăm introduceți fraza-parolă; aceasta este o propoziție secretă

en: Please fix this possible security flaw
ro: Vă rugăm reparați această deficiență posibilă de securitate

en: Please insert the card and hit return or enter 'c' to cancel:
ro: Vă rugăm introduceți cardul și apăsați return sau apăsați 'c' pentru a renunța:

en: Please note that the factory settings of the PINs are
       PIN = `%s'     Admin PIN = `%s'
    You should change them using the command --change-pin
ro: Vă rugăm să observați că setările din fabrică ale PIN-urilor sunt
       PIN = `%s'     PIN Admin = `%s'
    Ar trebui să le schimbați folosind comanda --change-pin

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
ro: Vă rugăm observați că validitatea cheii arătate nu este în mod necesar
    corectă dacă nu reporniți programul.

en: Please remove selections from the secret keys.
ro: Vă rugăm ștergeți selecțiile din cheile secrete.

en: Please remove the current card and insert the one with serial number:
       %.*s
ro: Vă rugăm scoateți cardul curent și introducați unul cu număr de serie:
       %.*s

en: Please repeat the last passphrase, so you are sure what you typed in.
ro: Vă rugăm repetați ultima frază-parolă, pentru a fi sigur(ă) ce ați tastat.

en: Please report bugs to <gnupg-bugs@gnu.org>.
ro: Raportați bug-uri la <gnupg-bugs@gnu.org>.

en: Please select at most one subkey.
ro: Vă rugăm selectați cel mult o subcheie.

en: Please select exactly one user ID.
ro: Vă rugăm selectați exact un ID utilizator.

en: Please select the reason for the revocation:
ro: Vă rugăm selectați motivul pentru revocare:

en: Please select the type of key to generate:
ro: Vă rugăm selectați tipul de cheie de generat:

en: Please select what kind of key you want:
ro: Selectați ce fel de cheie doriți:

en: Please select where to store the key:
ro: Vă rugăm selectați unde să fie stocată cheia:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
ro: Specificați cât de mult timp doriți să fie validă cheia.
             0 = cheia nu expiră
          <n>  = cheia expiră în n zile
          <n>w = cheia expiră în n săptămâni
          <n>m = cheia expiră în n luni
          <n>y = cheia expiră în n ani

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
ro: Specificați cât de mult timp doriți să fie validă semnătura.
             0 = semnătura nu expiră
          <n>  = semnătura expiră în n zile
          <n>w = semnătura expiră în n săptămâni
          <n>m = semnătura expiră în n luni
          <n>y = semnătura expiră în n ani

en: Please use the command "toggle" first.
ro: Vă rugăm folosiți mai întâi comanda "toggle".

en: Please wait, entropy is being gathered. Do some work if it would
    keep you from getting bored, because it will improve the quality
    of the entropy.
ro: Vă rugăm așteptați, este adunată entropia. Faceți ceva dacă vă ajută să
    nu vă plictisiți, pentru că va îmbunătăți calitatea entropiei.

en: Possible actions for a %s key:
ro: Acțiuni posibile pentru o cheie %s:

en: Preferred keyserver:
ro: Server de chei preferat:

en: Primary key fingerprint:
ro: Amprentă cheie primară:

en: Private DO data:
ro: Date DO personale:

en: Proceed? (y/N)
ro: Continuă? (d/N)

en: Public key is disabled.
ro: Cheia publică este deactivată.

en: Quit without saving? (y/N)
ro: Terminați fără a salva?  (d/N)

en: RSA modulus missing or not of size %d bits
ro: modulus-ul RSA lipsește sau nu are %d biți

en: RSA prime %s missing or not of size %d bits
ro: prime-ul RSA %s lipsește sau nu are %d biți

en: RSA public exponent missing or larger than %d bits
ro: Exponentul public RSA lipsește sau are mai mult de %d biți

en: Real name:
ro: Nume real:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să creați certificatele de revocare? (d/N)

en: Really create? (y/N)
ro: Creați într-adevăr? (d/N)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
ro: Ștergeți într-adevăr această auto-semnătură? (d/N)

en: Really move the primary key? (y/N)
ro: Mutați într-adevăr cheia primară? (d/N)

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
ro: Ștergeți într-adevăr toate ID-urile utilizator selectate? (d/N)

en: Really remove this user ID? (y/N)
ro: Ștergeți într-adevăr acest ID utilizator? (d/N)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să revocați toate ID-urile utilizator selectate? (d/N)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să revocați acest ID utilizator? (d/N)

en: Really sign all user IDs? (y/N)
ro: Semnați într-adevăr toate ID-urile utilizator? (d/N)

en: Really sign? (y/N)
ro: Doriți cu adevărat să semnați? (d/N)

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să actualizați preferințele pentru ID-urile utilizator selectate? (d/N)

en: Really update the preferences? (y/N)
ro: Doriți într-adevăr să actualizați preferințele? (d/N)

en: Reason for revocation: %s
ro: Motiv pentru revocare: %s

en: Repeat passphrase
ro: Repetați fraza-parolă

en: Repeat passphrase:
ro: Repetați fraza-parolă:

en: Repeat this PIN:
ro: Repetați acest PIN:

en: Replace existing key? (y/N)
ro: Înlocuiesc cheia existentă? (d/N)

en: Replace existing keys? (y/N)
ro: Înlocuiesc cheile existente? (d/N)

en: Requested keysize is %u bits
ro: Lungimea cheii necesară este %u biți

en: Reset Code is too short; minimum length is %d
ro: Codul Reset este prea scurt; lungimea minimă este %d

en: Reset Code not or not anymore available
ro: Codul Reset nu (mai) este disponibil

en: Revocation certificate created.
ro: Certificat de revocare creat.

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
ro: Certificat de revocare creat.
    
    Vă rugăm mutați-l pe un medium pe care îl puteți ascunde; dacă cineva pune
    mâna pe acest certificat l-ar putea folosi să vă facă cheia inutilizabilă.
    Este indicat să tipăriți acest certificat și să-l păstrați undeva sigur, în
    caz că mediumul este deteriorat.  Dar fiți atent: sistemul de tipărire al
    mașinii d-voastră ar putea păstra datele și să le facă accesibile altora!

en: Save changes? (y/N)
ro: Salvați schimbările?  (d/N)

en: Secret key is available.
ro: Cheia secretă este disponibilă.

en: Secret parts of primary key are not available.
ro: Părțile secrete ale cheii primare nu sunt disponibile.

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
ro: Părți secrete ale cheii primare sunt stacate pe card.

en: Select the algorithm to use.
    
    DSA (aka DSS) is the Digital Signature Algorithm and can only be used
    for signatures.
    
    Elgamal is an encrypt-only algorithm.
    
    RSA may be used for signatures or encryption.
    
    The first (primary) key must always be a key which is capable of signing.
ro: Selectați algoritmul de folosit.
    
    DSA (aka DSS) este Digital Signature Algorithm și poate fi folosit numai
    pentru semnături.
    
    Elgamal este un algoritm numai pentru cifrare.
    
    RSA poate fi folosit pentru semnături sau cifrare.
    
    Prima cheie (primară) trebuie să fie întotdeauna o cheie cu care se poate semna.

en: Set preference list to:
ro: Setează lista de preferințe ca:

en: Sex ((M)ale, (F)emale or space):
ro: Sex ((M)asculin, (F)eminin sau spațiu):

en: Sign
ro: Semnează

en: Sign it? (y/N)
ro: Doriți să-l semnați? (d/N)

en: Signature does not expire at all
ro: Semnătura nu expiră deloc

en: Signature expired %s
ro: Semnătură expirată %s

en: Signature expires %s
ro: Semnătura expiră %s

en: Signature expires at %s
ro: Semnătura expiră pe %s

en: Signature is valid for? (%s)
ro: Semnătura este validă pentru? (%s)

en: Signature made %s
ro: Semnătură făcută %s

en: Signature made %s using %s key ID %s
ro: Semnătură făcută %s folosind cheia %s cu ID %s

en: Signature notation:
ro: Notare semnătură:

en: Signature policy:
ro: Politică de semnături:

en: SsEeAaQq
ro: SsCcAaTt

en: Subkey %s is already revoked.
ro: Subcheia %s este deja revocată.

en: Syntax: gpg [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt
    Default operation depends on the input data
ro: Sintaxă: gpg [opțiuni] [fișiere]
    sign, check, encrypt sau decrypt
    operațiunea implicită depinde de datele de intrare

en: Syntax: gpgv [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
ro: Sintaxă: gpgv [opțiuni] [fișiere]
    Verifică semnături folosind cheile cunoscute ca fiind de încredere

en: The card will now be re-configured to generate a key of %u bits
ro: Cardul va fi acum reconfigurat pentru a  genera  chei de %u biți

en: The minimum trust level for this key is: %s
ro: Nivelul minim de încredere pentru această cheie este: %s

en: The random number generator is only a kludge to let
    it run - it is in no way a strong RNG!
    
    DON'T USE ANY DATA GENERATED BY THIS PROGRAM!!
ro: Generatorul de numere aleatoare este doar ceva temporar pentru
    a-l face să meargă - nu este nicidecum un GNA sigur (secure)!
    
    NU FOLOSIȚI NICI O DATĂ GENERATĂ DE ACEST PROGRAM!!

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
ro: Auto-semnătura pe "%s"
    este o semnătură stil PGP 2.x.

en: The signature is not valid.  It does make sense to remove it from
    your keyring.
ro: Semnătura nu este validă.  Aceasta ar trebui ștearsă de pe inelul
    d-voastră de chei.

en: The signature will be marked as non-exportable.
ro: Semnătura va fi marcată ca non-exportabilă.

en: The signature will be marked as non-revocable.
ro: Semnătura va fi marcată ca non-revocabilă.

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
ro: Nu există nici o preferință pentru un ID utilizator stil PGP 2.x.

en: This JPEG is really large (%d bytes) !
ro: Acest JPEG este foarte mare (%d octeți) !

en: This command is not allowed while in %s mode.
ro: Această comandă nu este permisă în modul %s.

en: This command is only available for version 2 cards
ro: Această comandă este disponibilă numai pentru carduri versiunea 2

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
ro: Aceasta este o cheie secretă! - chiar doriți să o ștergeți? (d/N)

en: This is a signature which binds the user ID to the key. It is
    usually not a good idea to remove such a signature.  Actually
    GnuPG might not be able to use this key anymore.  So do this
    only if this self-signature is for some reason not valid and
    a second one is available.
ro: Aceasta este o semnătură care leagă ID-ul utilizator de cheie.
    De obicei nu este o idee bună să ștergeți o asemenea semnătură.
    De fapt, GnuPG ar putea să nu mai poată folosi această cheie.
    Așa că faceți acest lucru numai dacă această auto-semnătură este
    dintr-o oarecare cauză invalidă și o a doua este disponibilă.

en: This is a valid signature on the key; you normally don't want
    to delete this signature because it may be important to establish a
    trust connection to the key or another key certified by this key.
ro: Aceasta este o semnătură validă pe cheie; în mod normal n-ar trebui
    să ștergeți această semnătură pentru că aceasta ar putea fi importantăla stabilirea conexiunii de încredere la cheie sau altă cheie certificată
    de această cheie.

en: This key belongs to us
ro: Această cheie ne aparține

en: This key has been disabled
ro: Această cheie a fost deactivată

en: This key has expired!
ro: Această cheie a expirat!

en: This key is due to expire on %s.
ro: Această cheie va expira pe %s.

en: This key is not protected.
ro: Această cheie nu este protejată.

en: This key may be revoked by %s key %s
ro: Această cheie poate fi revocată de %s cheia %s

en: This key probably belongs to the named user
ro: Această cheie aparține probabil utilizatorului numit

en: This key was revoked on %s by %s key %s
ro: Această cheie a fost revocată pe %s de %s cheia %s

en: This signature can't be checked because you don't have the
    corresponding key.  You should postpone its deletion until you
    know which key was used because this signing key might establish
    a trust connection through another already certified key.
ro: Această semnătură nu poate fi verificată pentru că nu aveți cheia
    corespunzătoare.  Ar trebui să amânați ștergerea sa până știți care
    cheie a fost folosită pentru că această cheie de semnare ar putea
    constitui o conexiune de încredere spre o altă cheie deja certificată.

en: This signature expired on %s.
ro: Această semnătură a expirat pe %s.

en: This will be a self-signature.
ro: Aceasta va fi o auto-semnătură.

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
ro: Aceasta va face cheia de nefolosit în PGP 2.x.

en: To be revoked by:
ro: Pentru a fi revocat de:

en: To build the Web-of-Trust, GnuPG needs to know which keys are
    ultimately trusted - those are usually the keys for which you have
    access to the secret key.  Answer "yes" to set this key to
    ultimately trusted
ro: Pentru a construi Rețeaua-de-Încredere, GnuPG trebuie să știe care chei
    au nivel de încredere suprem - acestea de obicei sunt cheile pentru care
    aveți acces la cheia secretă.  Răspundeți "da" pentru a seta
    această cheie cu nivel de încredere suprem

en: Total number processed: %lu
ro: Număr total procesate: %lu

en: URL to retrieve public key:
ro: URL pentru a aduce cheia publică:

en: Uncompressed
ro: Necompresat

en: Unknown signature type `%s'
ro: Tip de semnătură necunoscut `%s'

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
ro: Folosire: gpg [opțiuni] [fișiere] (-h pentru ajutor)

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
ro: Folosire: gpgv [opțiuni] [fișiere] (-h pentru ajutor)

en: Use this key anyway? (y/N)
ro: Folosiți oricum această cheie? (d/N)

en: User ID "%s" compacted: %s
ro: ID utilizator "%s" compactat: %s

en: User ID "%s" is expired.
ro: ID utilizator "%s" este expirat.

en: User ID "%s" is not self-signed.
ro: ID-ul utilizator "%s" nu este auto-semnat.

en: User ID "%s" is revoked.
ro: ID utilizator "%s" a fost revocat.

en: User ID "%s" is signable.
ro: ID-ul utilizator "%s" poate fi semnat.

en: User ID "%s": %d signature removed
ro: ID utilizator "%s": %d semnătură ștearsă

en: User ID "%s": %d signatures removed
ro: ID utilizator "%s": %d semnături șterse

en: User ID "%s": already clean
ro: ID-ul utilizator "%s": deja curat.

en: User ID "%s": already minimized
ro: ID-ul utilizator "%s": deja minimizat

en: User ID is no longer valid
ro: ID utilizator nu mai este valid

en: WARNING:
ro: AVERTISMENT:

en: WARNING: "%s" is a deprecated command - do not use it
ro: AVERTISMENT: "%s" este o comandă învechită - nu o folosiți

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
ro: AVERTISMENT: "%s" este o opțiune învechită

en: WARNING: %s overrides %s
ro: AVERTISMENT: %s înlocuiește %s

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
ro: AVERTISMENT: există 2 fișiere cu informații confidențiale.

en: WARNING: Elgamal sign+encrypt keys are deprecated
ro: AVERTISMENT: cheile Elgamal pentru semnătură și cifrare prea vechi (deprecated)

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
ro: AVERTISMENT: Aceasta este o cheie stil PGP 2.x.  Adăugarea unui revocator
                 desemnat poate face ca unele versiuni de PGP să respingă cheia.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
ro: AVERTISMENT: Aceasta este o cheie stil PGP2.  Adăugarea unei poze ID poate
             cauza unele versiuni de PGP să respingă această cheie.

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
ro: AVERTISMENT: Această cheie a fost revocată revocatorul desemnat!

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
ro: AVERTISMENT: Această cheie a fost revocată de proprietarul ei!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
ro: AVERTISMENT: Această cheie nu este certificată de o semnătură de încredere!

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
ro: AVERTISMENT: Această cheie nu este certificată cu suficiente semnături de încredere!

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
ro: AVERTISMENT: Această cheie a fost revocată de proprietarul ei!

en: WARNING: Using untrusted key!
ro: AVERTISMENT: Folosiți o cheie fără încredere!

en: WARNING: We do NOT trust this key!
ro: AVERTISMENT: Noi NU avem încredere în această cheie!

en: WARNING: Weak key detected - please change passphrase again.
ro: AVERTISMENT: Cheie slabă detectată - vă rugăm schimbați din nou fraza-parolă.

en: WARNING: `%s' is an empty file
ro: AVERTISMENT: `%s' este un fișier gol

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
ro: AVERTISMENT: o semnătură ID utilizator este datată %d secunde în viitor

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
ro: AVERTISMENT: desemnarea unei chei ca un revocator desemnat nu poate fi anulată!

en: WARNING: cipher algorithm %s not found in recipient preferences
ro: AVERTISMENT: algoritm cifrare %s nu a fost găsit în preferințele destinatarului

en: WARNING: digest algorithm %s is deprecated
ro: AVERTISMENT: algoritmul rezumat %s este prea vechi (deprecated)

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
ro: AVERTISMENT: mesajul cifrat a fost manipulat!

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
ro: AVERTISMENT: forțând algoritmul de compresie %s (%d) violați preferințele destinatarului

en: WARNING: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
ro: AVERTISMENT: forțarea algoritmului rezumat %s (%d) violează preferințele destinatarului

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
ro: AVERTISMENT: forțând cifrul simetric %s (%d) violați preferințele destinatarului

en: WARNING: invalid size of random_seed file - not used
ro: AVERTISMENT: dimensiune invalidă pentru fișierul random_seed - nu va fi folosită

en: WARNING: key %s contains preferences for unavailable
ro: AVERTISMENT: cheia %s conține preferințe pentru indisponibil

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
ro: AVERTISMENT: cheia %s poate fi revocată: aduc revocarea cheii %s

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
ro: AVERTISMENT: cheia %s poate fi revocată: cheia de revocare %s nu este prezentă.

en: WARNING: keyserver handler from a different version of GnuPG (%s)
ro: AVERTISMENT: manipulator server de chei dintr-o versiune diferită de GnuPG (%s)

en: WARNING: keyserver option `%s' is not used on this platform
ro: AVERTISMENT: opțiunile serverului de chei `%s' nu sunt folosite pe această platformă

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
ro: AVERTISMENT: mesajul a fost cifrat cu o cheie slabă din cifrul simetric.

en: WARNING: message was not integrity protected
ro: AVERTISMENT: mesajul nu a avut integritatea protejată

en: WARNING: multiple plaintexts seen
ro: AVERTISMENT: multiple plaintext văzute

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
ro: AVERTISMENT: am detectat multiple semnături.  Numai prima va fi verificată.

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
ro: AVERTISMENT: nici un ID utilizator nu a fost marcat ca primar.
                  Această comandă poate cauza ca un alt ID utilizator
                  să devină ID-ul utilizator primar presupus.

en: WARNING: nothing exported
ro: AVERTISMENT: nimic exportat

en: WARNING: options in `%s' are not yet active during this run
ro: AVERTISMENT: opțiunile din %s nu sunt încă active în timpul acestei rulări

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
ro: AVERTISMENT: cheie de sesiune cifrată simetric potențial nesigură (insecure)

en: WARNING: program may create a core file!
ro: AVERTISMENT: programul ar putea crea un fișier core!

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
ro: AVERTISMENT: destinatari (-r) furnizați fără a folosi cifrare cu cheie publică

en: WARNING: secret key %s does not have a simple SK checksum
ro: AVERTISMENT: cheia secretă %s nu are un checksum SK simplu

en: WARNING: signature digest conflict in message
ro: AVERTISMENT: conflict pentru rezumat semnătură în mesaj

en: WARNING: signing subkey %s has an invalid cross-certification
ro: AVERTISMENT: subcheia de semnare %s are o certificare-reciprocă invalidă (invalid cross-certification)

en: WARNING: signing subkey %s is not cross-certified
ro: AVERTISMENT: subcheia de semnare %s nu este certificată reciproc (cross-certified)

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
ro: AVERTISMENT: semnătura nu va fi marcată ca non-exportabilă.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
ro: AVERTISMENT: semnătura nu va fi marcată ca non-revocabilă.

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
ro: AVERTISMENT: această cheie poate fi revocată (cheia de revocare nu este prezentă)

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
ro: AVERTISMENT: nu pot %%-expanda notarea (prea mare).  Folosesc neexpandat.

en: WARNING: unable to %%-expand policy URL (too large).  Using unexpanded.
ro: AVERTISMENT: nu pot %%-expanda URL-ul de politici (prea mare).  Îl folosesc neexpandat.

en: WARNING: unable to %%-expand preferred keyserver URL (too large).  Using unexpanded.
ro: AVERTISMENT: nu pot %%-expanda URL-ul serverului de chei (prea mare).  Îl folosesc neexpandat.

en: WARNING: unable to fetch URI %s: %s
ro: AVERTISMENT: nu pot obține URI %s: %s

en: WARNING: unable to parse URI %s
ro: AVERTISMENT: nu pot interpreta URI %s

en: WARNING: unable to refresh key %s via %s: %s
ro: AVERTISMENT: nu pot reactualiza cheia %s via %s: %s

en: WARNING: unable to remove temp directory `%s': %s
ro: AVERTISMENT: nu pot șterge directorul temporar `%s': %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) `%s': %s
ro: AVERTISMENT: nu pot șterge fișierul temporar (%s) `%s': %s

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on configuration file `%s'
ro: AVERTISMENT: proprietate director incluziuni nesigur (unsafe) pentru fișier configurare `%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on homedir `%s'
ro: AVERTISMENT: proprietate director incluziuni nesigur (unsafe) pentru directorul home `%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on configuration file `%s'
ro: AVERTISMENT: permisiuni director incluziuni nesigure (unsafe) pentru fișier configurare `%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on homedir `%s'
ro: AVERTISMENT: permisiuni director incluziuni nesigure (unsafe) pentru directorul home `%s'

en: WARNING: unsafe ownership on configuration file `%s'
ro: AVERTISMENT: proprietate nesigură (unsafe) pentru fișier configurare `%s'

en: WARNING: unsafe ownership on homedir `%s'
ro: AVERTISMENT: proprietate nesigură (unsafe) pentru directorul home `%s'

en: WARNING: unsafe permissions on configuration file `%s'
ro: AVERTISMENT: permisiuni nesigure (unsafe) pentru fișier configurare `%s'

en: WARNING: unsafe permissions on homedir `%s'
ro: AVERTISMENT: permisiuni nesigure (unsafe) pentru directorul home `%s'

en: WARNING: using experimental cipher algorithm %s
ro: AVERTISMENT: folosesc algoritmul de cifrare experimental %s

en: WARNING: using experimental digest algorithm %s
ro: AVERTISMENT: folosesc algoritmul rezumat experimental %s

en: WARNING: using experimental public key algorithm %s
ro: AVERTISMENT: folosesc algoritmul cu cheie publică experimental %s

en: WARNING: using insecure memory!
ro: AVERTISMENT: este folosită memorie neprotejată (insecure)!

en: WARNING: using insecure random number generator!!
ro: AVERISMENT: este folosit un generator de numere aleatoare nesigur (insecure)!!

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
ro: Trebuie să generăm o grămadă de octeți aleatori. Este o idee bună să faceți
    altceva (tastați la tastatură, mișcați mausul, utilizați discurile)
    în timpul generării numerelor prime; aceasta dă o șansă generatorului de
    numere aleatoare o șansă mai bună de a aduna destulă entropie.

en: What keysize do you want for the Authentication key? (%u)
ro: Ce lungime de cheie doriți pentru cheia de autentificare? (%u)

en: What keysize do you want for the Encryption key? (%u)
ro: Ce lungime de cheie doriți pentru cheia de cifrare? (%u)

en: What keysize do you want for the Signature key? (%u)
ro: Ce lungime de cheie doriți pentru cheia de semnătură? (%u)

en: What keysize do you want for the subkey? (%u)
ro: Ce lungime de cheie doriți pentru subcheie? (%u)

en: What keysize do you want? (%u)
ro: Ce lungime de cheie doriți? (%u)

en: When you sign a user ID on a key, you should first verify that the key
    belongs to the person named in the user ID.  It is useful for others to
    know how carefully you verified this.
    
    "0" means you make no particular claim as to how carefully you verified the
        key.
    
    "1" means you believe the key is owned by the person who claims to own it
        but you could not, or did not verify the key at all.  This is useful for
        a "persona" verification, where you sign the key of a pseudonymous user.
    
    "2" means you did casual verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint and checked the user ID on the
        key against a photo ID.
    
    "3" means you did extensive verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint with the owner of the key in
        person, and that you checked, by means of a hard to forge document with a
        photo ID (such as a passport) that the name of the key owner matches the
        name in the user ID on the key, and finally that you verified (by exchange
        of email) that the email address on the key belongs to the key owner.
    
    Note that the examples given above for levels 2 and 3 are *only* examples.
    In the end, it is up to you to decide just what "casual" and "extensive"
    mean to you when you sign other keys.
    
    If you don't know what the right answer is, answer "0".
ro: Când semnați un ID utilizator pe o cheie ar trebui să verificați mai întâi
    că cheia aparține persoanei numite în ID-ul utilizator.  Este util și altora
    să știe cât de atent ați verificat acest lucru.
    
    "0" înseamnă că nu pretindeți nimic despre cât de atent ați verificat cheia
    "1" înseamnă că credeți că cheia este a persoanei ce pretinde că este
        proprietarul ei, dar n-ați putut, sau nu ați verificat deloc cheia.
        Aceasta este utilă pentru verificare "persona", unde semnați cheia
        unui utilizator pseudonim.
    
    "2" înseamnă că ați făcut o verificare supericială a cheii.  De exemplu,
        aceasta ar putea însemna că ați verificat amprenta cheii și ați verificat
        ID-ul utilizator de pe cheie cu un ID cu poză.
    
    "3" înseamnă că ați făcut o verificare extensivă a cheii.  De exemplu,
        aceasta ar putea însemna că ați verificat amprenta cheii cu proprietarul
        cheii în persoană, că ați verificat folosind un document dificil de
        falsificat cu poză (cum ar fi un pașaport) că numele proprietarului cheii
        este același cu numele ID-ului utilizator al cheii și că ați verificat
        (schimbând emailuri) că adresa de email de pe cheie aparține proprietarului
    cheii.
    
    De notat că exemplele date pentru nivelele 2 și 3 ceva mai sus sunt *numai*
    exemple. La urma urmei, d-voastră decideți ce înseamnă "superficial" și
    "extensiv" pentru d-voastră când semnați alte chei.
    
    Dacă nu știți care este răspunsul, răspundeți "0".

en: You are about to revoke these signatures:
ro: Sunteți pe cale să revocați aceste semnături:

en: You are using the `%s' character set.
ro: Folosiți setul de caractere `%s'

en: You can't change the expiration date of a v3 key
ro: Nu puteți schimba data de expirare a unei chei v3

en: You can't delete the last user ID!
ro: Nu puteți șterge ultimul ID utilizator!

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
ro: Nu ați specificat un ID utilizator. (puteți folosi "-r")

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
ro: Nu doriți o frază-parolă - aceasta este probabil o idee *proastă*!

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
ro: Nu aveți nevoie de o frază-parolă - aceasta este probabil o idee *proastă*!
    O să o fac oricum.  Puteți schimba fraza-parolă oricând, folosind acest
    program cu opțiunea "--edit-key".

en: You have signed these user IDs on key %s:
ro: Ați semnat aceste ID-uri utilizator pe cheia %s:

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
ro: Nu puteți adăuga un revocator desemnat la o cheie stil PGP 2.x.

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
ro: Nu puteți adăuga o poză ID la o cheie stil PGP2.

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
ro: Nu puteți crea o semnătură OpenPGP pe o cheie PGP 2.x câtă vreme sunteți în modul --pgp2.

en: You may try to re-create the trustdb using the commands:
ro: Puteți încerca să re-creați trustdb folosind comenzile:

en: You must select at least one key.
ro: Trebuie să selectați cel puțin o cheie.

en: You must select at least one user ID.
ro: Trebuie mai întâi să selectați cel puțin un ID utilizator.

en: You must select exactly one key.
ro: Trebuie să selectați exact o cheie.

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
ro: Aveți nevoie de o frază-parolă pentru a vă proteja cheia secretă.

en: You need a passphrase to unlock the secret key for
    user: "%s"
ro: Aveți nevoie de o frază-parolă pentru a descuia cheia secretă pentru
    utilizator: "%s"

en: You need a passphrase to unlock the secret key for user:
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %s, created %s%s
ro: Aveți nevoie de o frază-parolă pentru a descuia cheia secretă pt. utilizator:
    "%.*s"
    cheia %u-bit %s, ID %s, creată %s%s

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
ro: Ați selectat acest ID-UTILIZATOR:
        "%s"

en: You should specify a reason for the certification.  Depending on the
    context you have the ability to choose from this list:
      "Key has been compromised"
          Use this if you have a reason to believe that unauthorized persons
          got access to your secret key.
      "Key is superseded"
          Use this if you have replaced this key with a newer one.
      "Key is no longer used"
          Use this if you have retired this key.
      "User ID is no longer valid"
          Use this to state that the user ID should not longer be used;
          this is normally used to mark an email address invalid.
ro: Ar trebui să specificați un motiv pentru certificare.  În funcție de
    context aveți posibilitatea să alegeți din această listă:
      "Cheia a fost compromisă"
          Folosiți această opțiune dacă aveți un motiv să credeți că persoane
          neautorizate au avut acces la cheia d-voastră secretă.
      "Cheia este înlocuită"
          Folosiți această opțiune dacă înlocuiți cheia cu una nouă.
      "Cheia nu mai este folosită"
          Folosiți această opțiune dacă pensionați cheia.
      "ID-ul utilizator nu mai este valid"
          Folosiți această opțiune dacă ID-ul utilizator nu mai trebuie folosit;
          de obicei folosită pentru a marca o adresă de email ca invalidă.

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
ro: Semnătura d-voastră curentă pe "%s"
    a expirat.

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
ro: Semnătura d-voastră curentă pe "%s"
    semnătură locală.

en: Your decision?
ro: Decizia d-voastră?

en: Your selection?
ro: Selecția d-voastră?

en: Your selection? (enter `?' for more information):
ro: Selecția dvs.? (introduceți `?' pentru informații suplimentare):

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
ro: Sistemul d-voastră nu poate afișa date după 2038.
    Totuși, acestea vor fi corect mânuite până în 2106.

en: [  full  ]
ro: [ deplină]

en: [  undef ]
ro: [  nedef ]

en: [ expired]
ro: [expirată]

en: [ revoked]
ro: [revocată]

en: [ unknown]
ro: [necunoscută]

en: [User ID not found]
ro: [ID utilizator nu a fost găsit]

en: [filename]
ro: [nume_fișier]

en: [not set]
ro: [nesetat(ă)]

en: [revocation]
ro: [revocare]

en: [self-signature]
ro: [auto-semnătură]

en: [ultimate]
ro: [ supremă]

en: [uncertain]
ro: [nesigur]

en: `%s' already compressed
ro: `%s' deja compresat

en: `%s' is not a JPEG file
ro: `%s' nu este un fișier JPEG

en: `%s' is not a regular file - ignored
ro: `%s' nu este un fișier normal - ignorat

en: `%s' is not a valid character set
ro: `%s' nu este un set de carectere valid

en: `%s' is not a valid long keyID
ro: `%s' nu este un ID-cheie de lungime validă

en: `%s' is not a valid signature expiration
ro: `%s' nu este expirare de semnătură validă

en: about to export an unprotected subkey
ro: pe cale de a exporta o subcheie neprotejată

en: access to admin commands is not configured
ro: accesul la comenzile de administrare nu este configurată

en: action `%s' not supported with keyserver scheme `%s'
ro: acțiunea `%s' nu este suportată cu schema serverului de chei `%s'

en: add a key to a smartcard
ro: adaugă o cheie la un smartcard

en: add a photo ID
ro: adaugă o poză ID

en: add a revocation key
ro: adaugă o cheie de revocare

en: add a subkey
ro: adaugă o subcheie

en: add a user ID
ro: adaugă un ID utilizator

en: ambiguous option `%s'
ro: opțiune ambiguă `%s'

en: anonymous recipient; trying secret key %s ...
ro: destinator anonim; încerc cheia secretă %s ...

en: armor header:
ro: header armură:

en: armor: %s
ro: armură: %s

en: assuming %s encrypted data
ro: presupunem date cifrate %s

en: assuming bad signature from key %s due to an unknown critical bit
ro: presupun semnătură incorectă din cheia %s datorită unui bit critic necunoscut

en: assuming signed data in `%s'
ro: presupun date semnate în `%s'

en: automatically retrieve keys when verifying signatures
ro: adu automat cheile la verificarea semnăturilor

en: automatically retrieved `%s' via %s
ro: am adus automat `%s' via %s

en: bad MPI
ro: MPI incorect

en: bad URI
ro: URI incorect

en: bad certificate
ro: certificat incorect

en: bad key
ro: cheie incorectă

en: bad passphrase
ro: frază-parolă incorectă

en: bad public key
ro: cheie publică incorectă

en: bad secret key
ro: cheie secretă incorectă

en: bad signature
ro: semnătură incorectă

en: be somewhat more quiet
ro: fii oarecum mai tăcut

en: binary
ro: binar

en: build_packet failed: %s
ro: build_packet a eșuat: %s

en: caching keyring `%s'
ro: pun în cache inelul de chei `%s'

en: can't access %s - invalid OpenPGP card?
ro: nu pot accesa %s - card OpenPGP invalid?

en: can't access `%s': %s
ro: nu pot accesa `%s': %s

en: can't close `%s': %s
ro: nu pot închide `%s': %s

en: can't connect to `%s': %s
ro: nu mă pot conecta la `%s': %s

en: can't create `%s': %s
ro: nu pot crea `%s': %s

en: can't create backup file `%s': %s
ro: nu pot crea fișier de rezervă `%s': %s

en: can't create directory `%s': %s
ro: nu pot crea directorul `%s': %s

en: can't create lock for `%s'
ro: nu pot crea încuietoare (lock) pentru `%s'

en: can't disable core dumps: %s
ro: nu pot deactiva generarea fișierelor core: %s

en: can't do this in batch mode
ro: nu pot face acest lucru în modul batch

en: can't do this in batch mode without "--yes"
ro: nu pot face acest lucru în mod batch fără "--yes"

en: can't gen prime with pbits=%u qbits=%u
ro: nu pot genera un număr prim cu  pbiți=%u qbiți=%u

en: can't generate a prime with less than %d bits
ro: nu pot genera un număr prim cu mai puțin de %d biți

en: can't handle public key algorithm %d
ro: nu pot mânui algoritmul cu cheie publică %d

en: can't handle text lines longer than %d characters
ro: nu pot mânui linii de text mai lungi de %d caractere

en: can't handle this ambiguous signature data
ro: nu pot mânui aceste date de semnături ambigue

en: can't lock `%s'
ro: nu pot încuia (lock) `%s'

en: can't lock `%s': %s
ro: nu pot bloca `%s': %s'

en: can't open `%s'
ro: nu pot deschide `%s'

en: can't open `%s': %s
ro: nu pot deschide `%s': %s

en: can't open signed data `%s'
ro: nu pot deschide date semnate `%s'

en: can't open the keyring
ro: nu pot deschide inelul de chei

en: can't query passphrase in batch mode
ro: nu pot cere fraza-parolă în modul batch

en: can't read `%s': %s
ro: nu pot citi `%s': %s

en: can't stat `%s': %s
ro: nu pot obține statistici `%s': %s

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
ro: nu pot crea un pachet ESK simetric datorită modului S2K

en: can't write `%s': %s
ro: nu pot scrie `%s': %s

en: canceled
ro: anulată

en: cancelled by user
ro: anulată de utilizator

en: cancel|cancel
ro: renunță|renunta

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
ro: nu pot desemna o cheie stil PGP 2.x ca un revocator desemnat

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
ro: nu pot evita cheie slabă pentru cifru simetric; am încercat %d ori!

en: card does not support digest algorithm %s
ro: cardul nu suportă algoritmul rezumat %s

en: card is permanently locked!
ro: cardul este încuiat permanent!

en: card reader not available
ro: cititorul de card nu e disponibil

en: card-no:
ro: nr-card:

en: change URL to retrieve key
ro: schimbă URL-ul de unde să fie adusă cheia

en: change a CA fingerprint
ro: schimbă o amprentă CA

en: change a card's PIN
ro: schimbă PIN-ul unui card

en: change card holder's name
ro: schimbă numele purtătorului cardului

en: change card holder's sex
ro: schimbă sexul purtătorului cardului

en: change data on a card
ro: schimbă data de pe card

en: change the expiration date for the key or selected subkeys
ro: schimbă data de expirare pentru cheia sau subcheile selectate

en: change the language preferences
ro: schimbă preferințele de limbă

en: change the login name
ro: schimbă numele de login

en: change the ownertrust
ro: schimbă încrederea pentru proprietar

en: change the passphrase
ro: schimbă fraza-parolă

en: check signatures
ro: verifică semnături

en: checking created signature failed: %s
ro: verificarea semnăturii create a eșuat: %s

en: checking the trustdb
ro: verific trustdb

en: checksum error
ro: eroare checksum

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
ro: algoritm cifrare %d%s este necunoscut sau deactivat

en: colon missing
ro: caracter : lipsă

en: compact unusable user IDs and remove all signatures from key
ro: compactează ID-urile utilizator nefolosibile și șterge toate semnăturile de pe cheie

en: compact unusable user IDs and remove unusable signatures from key
ro: compactează ID-urile utilizator nefolosibile și șterge semnăturile nefolosibile de pe cheie

en: completes-needed must be greater than 0
ro: completes-needed trebuie să fie mai mare decât 0

en: conflicting commands
ro: comenzi în conflict

en: could not parse keyserver URL
ro: nu am putut interpreta URL-ul serverului de chei

en: create a public key when importing a secret key
ro: crează o cheie publică la importul unei chei secrete

en: create ascii armored output
ro: crează ieșire în armură ascii

en: created: %s
ro: creată: %s

en: creation timestamp missing
ro: timestamp-ul de creare lipsește

en: data not saved; use option "--output" to save it
ro: datele nu au fost salvate: folosiți opțiunea "--output" pentru a le salva

en: dearmoring failed: %s
ro: eliminarea armurii a eșuat: %s

en: decrypt data (default)
ro: decriptează datele (implicit)

en: decryption failed: %s
ro: decriptarea a eșuat: %s

en: decryption okay
ro: decriptare OK

en: delete selected subkeys
ro: șterge subcheile selectate

en: delete selected user IDs
ro: șterge ID-urile utilizator selectate

en: delete signatures from the selected user IDs
ro: șterge semnăturile de pe ID-urile utilizator selectate

en: deleting keyblock failed: %s
ro: stergere keyblock a eșuat: %s

en: depth: %d  valid: %3d  signed: %3d  trust: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du
ro: adânc: %d  valid: %3d  semnat: %3d  încredere: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du

en: directory `%s' created
ro: director `%s' creat

en: disable key
ro: deactivează cheia

en: disabled
ro: deactivat(ă)

en: display photo IDs during key listings
ro: afișează ID-urile photo la enumerarea cheilor

en: display photo IDs during signature verification
ro: arată ID-urile photo la verificare semnăturii

en: do not delete temporary files after using them
ro: nu șterge fișierele temporare după ce au fost folosite

en: do not make any changes
ro: nu face nici o schimbare

en: do not update the trustdb after import
ro: nu actualiza baza de date de încredere după import

en: elevate the trust of signatures with valid PKA data
ro: ridică nivelul de încredere a semnăturilor cu date PKA valide

en: enable key
ro: activează cheia

en: enarmoring failed: %s
ro: punerea armurii a eșuat: %s

en: encrypt data
ro: cifrează datele

en: encrypted with %lu passphrases
ro: cifrată cu %lu fraze-parolă

en: encrypted with %s key, ID %s
ro: cifrat cu cheia %s, ID %s

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %s, created %s
ro: cifrat cu cheia %u-bit %s, ID %s, creată %s

en: encrypted with 1 passphrase
ro: cifrată cu 1 frază-parolă

en: encrypted with unknown algorithm %d
ro: cifrat cu un algoritm necunoscut %d

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
ro: cifrarea unui mesaj în modul --pgp2 necesită un cifru IDEA

en: encryption only with symmetric cipher
ro: cifrează numai cu cifru simetric

en: error allocating enough memory: %s
ro: eroare la alocarea memoriei: %s

en: error changing size of key %d to %u bits: %s
ro: eroare la schimbarea lungimii cheii %d la %u biți: %s

en: error creating `%s': %s
ro: eroare la creearea `%s': %s

en: error creating keyring `%s': %s
ro: eroare la crearea inelului de chei `%s': %s

en: error creating passphrase: %s
ro: eroare la crearea frazei-parolă: %s

en: error finding trust record in `%s': %s
ro: eroare găsire înregistrare încredere în `%s': %s

en: error getting current key info: %s
ro: eroare la obținerea informației pentru cheia curentă: %s

en: error getting new PIN: %s
ro: eroare la obținere noului PIN: %s

en: error in `%s': %s
ro: eroare în `%s': %s

en: error in trailer line
ro: eroare linia de trailer

en: error reading `%s': %s
ro: eroare la citire `%s': %s

en: error reading application data
ro: eroare la citirea datelor aplicației

en: error reading fingerprint DO
ro: eroare la citirea amprentei DO

en: error reading keyblock: %s
ro: eroare la citire keyblock: %s

en: error reading secret keyblock "%s": %s
ro: eroare la citire keyblock secret "%s": %s

en: error retrieving CHV status from card
ro: eroare la recuperarea stării CHV de pe card

en: error writing `%s': %s
ro: eroare la scriere `%s': %s

en: error writing key to card: %s
ro: eroare la scrierea cheii pe card: %s

en: error writing keyring `%s': %s
ro: eroare la scrierea inelului de chei `%s': %s

en: error writing public keyring `%s': %s
ro: eroare la scrierea inelului de chei public `%s': %s

en: error writing secret keyring `%s': %s
ro: eroare la scrierea inelului de chei secret `%s': %s

en: existing key will be replaced
ro: cheia existentă va fi înlocuită

en: expired
ro: expirată

en: expired: %s
ro: expirată: %s

en: expires: %s
ro: expiră: %s

en: export attribute user IDs (generally photo IDs)
ro: exportă atribute ID-uri utilizator (în general ID-uri foto)

en: export keys
ro: exportă chei

en: export keys to a key server
ro: exportă chei pentru un server de chei

en: export revocation keys marked as "sensitive"
ro: exportă cheile de revocare marcate ca "sensitive"

en: export signatures that are marked as local-only
ro: exportă semnăturile marcate ca numai-local

en: exporting secret keys not allowed
ro: exportul cheilor secrete nu este permis

en: external keyserver calls are not supported in this build
ro: apeluri către server de chei extern nu este suportat de acest program

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
ro: chemarea programelor externe sunt deactivate datorită opțiunilor nesigure pentru permisiunile fișierului

en: failed to initialize the TrustDB: %s
ro: am eșuat să inițializez TrustDB:%s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
ro: am eșuat să reconstruiesc cache-ul inelului de chei: %s

en: failed to store the creation date: %s
ro: am eșuat să stochez data creării: %s

en: failed to store the fingerprint: %s
ro: am eșuat să stochez amprenta: %s

en: failed to store the key: %s
ro: am eșuat să stochez cheia: %s

en: failed to unprotect the subkey: %s
ro: am eșuat de-protejarea subcheii: %s

en: failed to use default PIN as %s: %s - disabling further default use
ro: nu am reușit să foloses PIn-ul implicit ca %s: %s - am deactivat folosirea implicită ulterioară

en: female
ro: feminin

en: fetch the key specified in the card URL
ro: adu cheia specificată de URL-ul de pe card

en: file close error
ro: eroare închidere fișier

en: file create error
ro: eroare creare fișier

en: file delete error
ro: eroare ștergere fișier

en: file exists
ro: fișierul există

en: file open error
ro: eroare deschidere fișier

en: file read error
ro: eroare citire fișier

en: file rename error
ro: eroare redenumire fișier

en: file write error
ro: eroare scriere fișier

en: fingerprint on card does not match requested one
ro: amprenta de pe card nu se potrivește cu cea cerută

en: flag the selected user ID as primary
ro: marchează ID-ul utilizator selectat ca primar

en: forced
ro: forțat(ă)

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
ro: forțând cifrul simetric %s (%d) violați preferințele destinatarului

en: fstat of `%s' failed in %s: %s
ro: fstat pentru `%s' a eșuat în %s: %s

en: fstat(%d) failed in %s: %s
ro: fstat(%d) a eșuat în %s: %s

en: full
ro: deplină

en: general error
ro: eroare generală

en: generate PGP 2.x compatible messages
ro: generează mesaje compatibile cu PGP 2.x

en: generate a new key pair
ro: generează o nouă perechi de chei

en: generate a revocation certificate
ro: generează un certificat de revocare

en: generate new keys
ro: generează noi chei

en: generating key failed
ro: generarea cheii a eșuat

en: generating new key
ro: generez o nouă cheie

en: generating the deprecated 16-bit checksum for secret key protection
ro: generez învechitul checksum de 16-bit pentru protecția cheii secrete

en: gpg-agent is not available in this session
ro: gpg-agent nu este disponibil în această sesiune

en: gpg-agent protocol version %d is not supported
ro: gpg-agent versiune protocol %d nu este suportat

en: honor the PKA record set on a key when retrieving keys
ro: onorează înregistrarea PKA setat pe o cheie la aducerea cheilor

en: honor the preferred keyserver URL set on the key
ro: onorează URL-ul serverului de chei preferat de pe cheie

en: iImMqQsS
ro: iImMtTsS

en: import keys from a key server
ro: importă chei de la un server de chei

en: import signatures that are marked as local-only
ro: importă semnături marcate ca numai-local

en: import/merge keys
ro: importă/combină chei

en: importing secret keys not allowed
ro: importul de chei secrete nu este permis

en: include revoked keys in search results
ro: include cheile revocate în rezultatele căutării

en: include subkeys when searching by key ID
ro: include subcheile la căutarea după ID-ul cheii

en: input line %u too long or missing LF
ro: linia de intrare %u prea lungă sau lipsește LF

en: input line longer than %d characters
ro: linii de intrare mai lungi de %d caractere

en: invalid
ro: invalid(ă)

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
ro: mod S2K invalid; trebuie să fie 0, 1 sau 3

en: invalid argument
ro: argument invalid

en: invalid armor
ro: armură invalidă

en: invalid armor header:
ro: header armură invalid:

en: invalid armor: line longer than %d characters
ro: armură invalidă: linie mai lungă de %d caractere

en: invalid auto-key-locate list
ro: listă auto-key-locate invalidă

en: invalid clearsig header
ro: header clearsig invalid

en: invalid dash escaped line:
ro: linie cu liniuță escape invalidă:

en: invalid default preferences
ro: preferințe implicite invalide

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
ro: default-cert-level invalid; trebuie să fie 0, 1, 2 sau 3

en: invalid export options
ro: opțiuni export invalide

en: invalid fingerprint
ro: amprentă invalidă

en: invalid hash algorithm `%s'
ro: algoritm hash invalid `%s'

en: invalid import options
ro: opțiuni import invalide

en: invalid item `%s' in preference string
ro: articol invalid `%s' în șirul de preferințe

en: invalid keyring
ro: inel de chei invalid

en: invalid keyserver options
ro: opțiuni server de chei invalide

en: invalid keyserver protocol (us %d!=handler %d)
ro: protocol server de chei invalid (us %d!=handler %d)

en: invalid list options
ro: opțiuni enumerare invalide

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
ro: min-cert-level invalid; trebuie să fie 0, 1, 2 sau 3

en: invalid packet
ro: pachet invalid

en: invalid passphrase
ro: frază-parolă invalidă

en: invalid personal cipher preferences
ro: preferințe cifrare personale invalide

en: invalid personal compress preferences
ro: preferințe compresie personale invalide

en: invalid personal digest preferences
ro: preferințe rezumat personale invalide

en: invalid radix64 character %02X skipped
ro: caracter radix64 invalid %02X sărit

en: invalid root packet detected in proc_tree()
ro: pachet root invalid detectat în proc_tree()

en: invalid structure of OpenPGP card (DO 0x93)
ro: structură invalidă a cardului OpenPGP (DO 0x93)

en: invalid value
ro: valoare invalidă

en: invalid verify options
ro: opțiuni verificare invalide

en: it is strongly suggested that you update your preferences and
ro: este puternic sugerat să vă actualizați preferințele și re-distribuiți

en: key "%s" not found on keyserver
ro: cheia "%s" nu a fost găsită pe serverul de chei

en: key "%s" not found: %s
ro: cheia "%s" nu a fost găsită: %s

en: key %s has no user IDs
ro: cheia %s nu are nici un ID utilizator

en: key %s marked as ultimately trusted
ro: cheia %s marcată ca având încredere supremă

en: key %s occurs more than once in the trustdb
ro: cheia %s apare de mai multe ori în trustdb

en: key %s was created %lu second in the future (time warp or clock problem)
ro: cheia %s a fost creată %lu secundă în viitor (warp în timp sau probleme cu ceasul)

en: key %s was created %lu seconds in the future (time warp or clock problem)
ro: cheia %s a fost creată %lu secunde în viitor (warp în timp sau probleme cu ceasul)

en: key %s: "%s" %d new signatures
ro: cheia %s: "%s" %d noi semnături

en: key %s: "%s" %d new subkeys
ro: cheia %s: "%s" %d noi subchei

en: key %s: "%s" %d new user IDs
ro: cheia %s: "%s" %d noi ID-uri utilizator

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
ro: cheia %s: "%s" %d semnături curățate

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
ro: cheia %s: "%s" %d semnături curățate

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
ro: cheia %s: "%s" %d ID-uri utilizator curățate

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
ro: cheia %s: "%s" %d ID-uri utilizator curățate

en: key %s: "%s" 1 new signature
ro: cheia %s: "%s" 1 nouă semnătură

en: key %s: "%s" 1 new subkey
ro: cheia %s: "%s" 1 nouă subcheie

en: key %s: "%s" 1 new user ID
ro: cheia %s: "%s" 1 nou ID utilizator

en: key %s: "%s" not changed
ro: cheia %s: "%s" nu a fost schimbată

en: key %s: "%s" revocation certificate added
ro: cheia %s: am adăugat certificatul de revocare "%s"

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
ro: cheia %s: certificatul de revocare "%s" importat

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
ro: cheia %s: cheie stil PGP 2.x - sărită

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
ro: cheia %s: subcheia HPK coruptă a fost reparată

en: key %s: accepted as trusted key
ro: cheia %s: acceptată ca cheie de încredere

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
ro: cheia %s: am acceptat ID-ul utilizator ce nu e auto-semnat "%s"

en: key %s: already in secret keyring
ro: cheia %s: deja în inelul de chei secrete

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
ro: cheia %s: nu pot găsi keyblock-ul original: %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
ro: cheia %s: nu pot citi keyblock-ul original: %s

en: key %s: direct key signature added
ro: cheia %s: am adăugat semnătura de cheie directă

en: key %s: doesn't match our copy
ro: cheia %s: nu se potrivește cu copia noastră

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
ro: cheia %s: am detectat un ID utilizator duplicat - combinate

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
ro: cheia %s: certificat de revocare invalid: %s - respins

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
ro: cheia %s: certificat de revocare invalid: %s - sărit

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
ro: cheia %s: auto-semnătură invalidă pentru ID-ul utilizator "%s"

en: key %s: invalid subkey binding
ro: cheia %s: legare subcheie invalidă

en: key %s: invalid subkey revocation
ro: cheia %s: revocare de subcheie invalidă

en: key %s: key material on-card - skipped
ro: cheia %s: material cheie pe card - sărit

en: key %s: new key - skipped
ro: cheia %s: cheie nouă - sărită

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
ro: cheia %s: nici o cheie publică - nu pot aplica certificatul de revocare

en: key %s: no public key for trusted key - skipped
ro: cheia %s: nici o cheie publică pentru cheia de încredere - sărită

en: key %s: no subkey for key binding
ro: cheia %s: nici o subcheie pentru legarea cheii

en: key %s: no subkey for key revocation
ro: cheia %s: nici o subcheie pentru revocare de cheie

en: key %s: no subkey for subkey binding signature
ro: cheia %s: nici o subcheie pentru semnătura legată de subcheie

en: key %s: no subkey for subkey revocation signature
ro: cheia %s: nici o subcheie pentru semnătura de revocare a subcheii

en: key %s: no user ID
ro: cheia %s: nici un ID utilizator

en: key %s: no user ID for signature
ro: cheia %s: nici un ID utilizator pentru semnătură

en: key %s: no valid user IDs
ro: cheia %s: nici un ID utilizator valid

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
ro: cheia %s: semnătura nu poate fi exportată (clasa 0x%02X) - sărită

en: key %s: not protected - skipped
ro: cheia %s: nu e protejată - sărită

en: key %s: public key "%s" imported
ro: cheia %s: cheia publică "%s" importată

en: key %s: public key not found: %s
ro: cheia %s: cheia publică nu a fost găsită: %s

en: key %s: removed multiple subkey binding
ro: cheia %s: am șters multiple legături de subchei

en: key %s: removed multiple subkey revocation
ro: cheia %s: am șters multiple revocări de subcheie

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
ro: cheia %s: certificat de revocare într-un loc greșit - sărit

en: key %s: secret key imported
ro: cheia %s: cheie secretă importată

en: key %s: secret key not found: %s
ro: cheia %s: cheia secretă nu a fost găsită: %s

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
ro: cheia %s: cheie secretă cu cifru invalid %d - sărită

en: key %s: secret key without public key - skipped
ro: cheia %s: cheie secretă fără cheie publică - sărită

en: key %s: skipped subkey
ro: cheia %s: am sărit subcheia

en: key %s: skipped user ID "%s"
ro: cheia %s: am sărit ID-ul utilizator "%s"

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
ro: cheia %s: semnătură subcheie într-un loc greșit - sărită

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
ro: cheia %s: clasă de semnătură neașteptată (0x%02X) - sărită

en: key %s: unsupported public key algorithm
ro: cheia %s: algoritm cu cheie publică nesuportat

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
ro: cheia %s: algoritm cu cheie publică nesuportat pentru ID-ul utilizator "%s"

en: key already exists
ro: cheia există deja

en: key export failed: %s
ro: export cheie eșuat: %s

en: key generation completed (%d seconds)
ro: generarea cheii este completă (%d secunde)

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
ro: cheia a fost creată %lu secundă în viitor (warp în timp sau probleme cu ceasul)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
ro: cheia a fost creată %lu secunde în viitor (warp în timp sau probleme cu ceasul)

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
ro: cheia nu este marcată ca sigură - nu o pot folosi cu GNA falsificat!

en: key not found on keyserver
ro: cheia nu a fost găsită pe serverul de chei

en: key operation not possible: %s
ro: operația pe cheie nu e posibilă: %s

en: keyblock resource `%s': %s
ro: resursă keyblock `%s': %s

en: keyring `%s' created
ro: inelul de chei `%s' creat

en: keyserver communications error: %s
ro: eroare de comunicare server de chei: %s

en: keyserver did not send VERSION
ro: serverul de chei nu a trimis VERSION (versiune)

en: keyserver error
ro: eroare server de chei

en: keyserver internal error
ro: eroare internă server de chei

en: keyserver receive failed: %s
ro: recepție server de chei eșuată: %s

en: keyserver refresh failed: %s
ro: actualizare server de chei eșuată: %s

en: keyserver search failed: %s
ro: căutare server de chei eșuată: %s

en: keyserver send failed: %s
ro: trimitere server de chei eșuată: %s

en: keyserver timed out
ro: serverul de chei a epuizat timpul de așteptare (timed out)

en: keysize invalid; using %u bits
ro: lungime cheie invalidă; folosesc %u biți

en: keysize rounded up to %u bits
ro: lungime cheie rotunjită la %u biți

en: line too long
ro: linie prea lungă

en: list all available data
ro: afișează toate datele disponibile

en: list and check key signatures
ro: enumeră și verifică semnăturile cheii

en: list key and user IDs
ro: enumeră chei și ID-uri utilizator

en: list keys
ro: enumeră chei

en: list keys and fingerprints
ro: enumeră chei și amprente

en: list keys and signatures
ro: enumeră chei și semnături

en: list preferences (expert)
ro: enumeră preferințele (expert)

en: list preferences (verbose)
ro: afișează preferințele (detaliat)

en: list secret keys
ro: enumeră chei secrete

en: make a detached signature
ro: crează o semnătură detașată

en: make timestamp conflicts only a warning
ro: dă numai un avertisment la conflicte de timestamp

en: make_keysig_packet failed: %s
ro: make_keysig_packet a eșuat: %s

en: male
ro: masculin

en: malformed CRC
ro: CRC anormal

en: malformed GPG_AGENT_INFO environment variable
ro: variabila de mediu GPG_AGENT_INFO anormală

en: malformed user id
ro: id utilizator anormal

en: marginals-needed must be greater than 1
ro: marginals-needed trebuie să fie mai mare decât 1

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
ro: max-cert-depth trebuie să fie în intervalul de la 1 la 255

en: menu to change or unblock the PIN
ro: meniu pentru a schimba sau debloca PIN-ul

en: move a backup key to a smartcard
ro: mută o cheie de rezervă pe un smartcard

en: move a key to a smartcard
ro: mută o cheie pe un smartcard

en: moving a key signature to the correct place
ro: mut o semnătură de cheie în locul corect

en: nested clear text signatures
ro: semnături text în clar încuibărite

en: network error
ro: eroare rețea

en: never
ro: niciodată

en: never
ro: niciodată

en: new configuration file `%s' created
ro: fișier de configurare nou `%s' creat

en: next trustdb check due at %s
ro: următoarea verificare trustdb programată pe %s

en: no
ro: nu

en: no = sign found in group definition `%s'
ro: nu am găsit nici un semn = în definiția grupului `%s'

en: no card
ro: nici un card

en: no corresponding public key: %s
ro: nici o cheie publică corespunzătoare: %s

en: no data
ro: nici o dată

en: no default secret keyring: %s
ro: nici un inel de chei secrete implicit: %s

en: no entropy gathering module detected
ro: nu a fost găsit nici un modul de adunare a entropiei

en: no handler for keyserver scheme `%s'
ro: nici un manipulator (handler) pentru schema serverului de chei `%s'

en: no keyserver action!
ro: nici o acțiune pentru serverul de chei!

en: no keyserver known (use option --keyserver)
ro: nici un server de chei cunoscut (folosiți opțiunea --keyserver)

en: no need for a trustdb check
ro: nu e nevoie de o verificare trustdb

en: no need for a trustdb check with `%s' trust model
ro: nu e nevoie de o verificare trustdb cu modelul de încredere `%s'

en: no need for a trustdb update with `%s' trust model
ro: nu e nevoie de o actualizare trustdb cu modelul de încredere `%s'

en: no photo viewer set
ro: nici un vizualizor foto specificat

en: no remote program execution supported
ro: nu este suportată execuția nici unui program la distanță

en: no revocation keys found for "%s"
ro: nici o cheie de revocare găsită pentru "%s"

en: no secret key
ro: nici o cheie secretă

en: no secret subkey for public subkey %s - ignoring
ro: nici o subcheie secretă pentru subcheia publică %s - ignorată

en: no signature found
ro: nu am găsit nici o semnătură

en: no signed data
ro: nici o dată semnată

en: no such user id
ro: nu există acest id utilizator

en: no ultimately trusted keys found
ro: nu am găsit nici o cheie cu încredere supremă

en: no valid OpenPGP data found.
ro: nici o dată OpenPGP validă găsită.

en: no valid addressees
ro: nici un destinatar valid

en: no writable keyring found: %s
ro: n-am găsit nici un inel de chei ce poate fi scris: %s

en: no writable public keyring found: %s
ro: nu am găsit nici un inel de chei public de scris: %s

en: no writable secret keyring found: %s
ro: nu am găsit nici un inel de chei secret de scris: %s

en: not a detached signature
ro: nu o semnătură detașată

en: not an OpenPGP card
ro: nu este un card OpenPGP

en: not encrypted
ro: necifrat

en: not forced
ro: neforțat(ă)

en: not processed
ro: neprocesat

en: not supported
ro: nu este suportat(ă)

en: note: random_seed file is empty
ro: notă: fișier random_seed este gol

en: note: random_seed file not updated
ro: notă: fișierul random_seed nu a fost actualizat

en: okay, we are the anonymous recipient.
ro: OK, noi suntem destinatarul anonim.

en: okay|okay
ro: OK|OK

en: old encoding of the DEK is not supported
ro: vechea encodare a lui DEK nu este suportată

en: old style (PGP 2.x) signature
ro: semnătură de stil vechi (PGP 2.x)

en: only accept updates to existing keys
ro: acceptă numai actualizări pentru cheile existente

en: operation is not possible without initialized secure memory
ro: operația nu este posibilă fără memorie protejată (secure) inițializată

en: option file `%s': %s
ro: fișier opțiuni `%s': %s

en: original file name='%.*s'
ro: nume fișier original='%.*s'

en: ownertrust information cleared
ro: informații încredere-proprietar curățate

en: ownertrust value missing
ro: lipsește valorea încrederii în proprietari (ownertrust)

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
ro: fraza-parolă generată cu un algoritm rezumat necunoscut %d

en: passphrase not correctly repeated; try again
ro: fraza-parolă nu a fost repetată corect; mai încercați o dată

en: please do a --check-trustdb
ro: vă rugăm faceți un --check-trustdb

en: please enter an optional but highly suggested email address
ro: vă rugăm introduceți o adresă de email (opțională dar recomandată)

en: please see %s for more information
ro: vă rugăm vedeți %s pentru informații suplimentare

en: please see http://www.gnupg.org/documentation/faqs.html for more information
ro: vedeți http://www.gnupg.org/documentation/faqs.html pentru informații suplimentare

en: please use "%s%s" instead
ro: vă rugăm folosiți "%s%s" în loc

en: please wait while key is being generated ...
ro: vă rugăm așteptați câtă vreme este creată noua cheie ...

en: preference `%s' duplicated
ro: preferința `%s' duplicată

en: premature eof (in CRC)
ro: eof prematur (în CRC)

en: premature eof (in trailer)
ro: eof prematur (în trailer)

en: premature eof (no CRC)
ro: eof prematur (nici un CRC)

en: print the card status
ro: afișează starea cardului

en: problem handling encrypted packet
ro: problemă cu mânuirea pachetului cifrat

en: problem with the agent - disabling agent use
ro: problemă cu agentul - deactivez  folosirea agentului

en: prompt before overwriting
ro: întreabă înainte de a suprascrie

en: protection algorithm %d%s is not supported
ro: algoritm de protecție %d%s nu este suportat

en: protection digest %d is not supported
ro: algoritm rezumat %d nu este suportat

en: public and secret key created and signed.
ro: cheile secretă și publică au fost create și semnate.

en: public key %s is %lu second newer than the signature
ro: cheie publică %s este mai nouă cu %lu secundă decât semnătura

en: public key %s is %lu seconds newer than the signature
ro: cheie publică %s este mai nouă cu %lu secunde decât semnătura

en: public key %s not found: %s
ro: cheia publică %s nu a fost găsită: %s

en: public key decryption failed: %s
ro: decriptarea cu cheie publică a eșuat: %s

en: public key does not match secret key!
ro: cheia publică nu se potrivește cu cheia secretă!

en: public key encrypted data: good DEK
ro: date cigrate cu cheie publică: DEK bun

en: public key is %s
ro: cheia publică este %s

en: public key not found
ro: cheia publică nu a fost găsită

en: public key of ultimately trusted key %s not found
ro: cheia publică a cheii cu încredere supremă %s nu a fost găsită

en: qQ
ro: tT

en: quit
ro: termină|termina

en: quit this menu
ro: ieși din acest meniu

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
ro: caracter printabil în ghilimele în armură - probabil a fost folosit un MTA cu bug-uri

en: re-distribute this key to avoid potential algorithm mismatch problems
ro: această cheie pentru a avita probleme potențiale de ne-potrivire de algoritm

en: read error in `%s': %s
ro: eroare citire în `%s': %s

en: reading from `%s'
ro: citesc din `%s'

en: reading options from `%s'
ro: citesc opțiuni din `%s'

en: reading public key failed: %s
ro: citirea cheii publice a eșuat: %s

en: reading stdin ...
ro: citesc stdin ...

en: reason for revocation:
ro: motiv pentru revocare:

en: refreshing %d keys from %s
ro: reactualizez %d chei de la %s

en: refreshing 1 key from %s
ro: reactualizez 1 cheie de la %s

en: remove as much as possible from key after import
ro: șterge câtmai mult posibil din cheie după import

en: remove as much as possible from key during export
ro: șterge cât mai mult posibil dincheie la exportare

en: remove keys from the public keyring
ro: șterge chei de pe inelul de chei public

en: remove keys from the secret keyring
ro: șterge chei de pe inelul de chei secret

en: remove the passphrase from exported subkeys
ro: șterge fraza-parolă din subcheile exportate

en: remove unusable parts from key after import
ro: șterge părțile nefolosibile din cheie după import

en: remove unusable parts from key during export
ro: șterge părțile de nefolosit din cheie la exportare

en: renaming `%s' to `%s' failed: %s
ro: redenumirea `%s' ca `%s' a eșuat: %s

en: repair damage from the pks keyserver during import
ro: repară defectele de la serverul de chei pks la import

en: requesting key %s from %s
ro: cer cheia %s de la %s

en: requesting key %s from %s server %s
ro: cer cheia %s de la serverul %s %s

en: resource limit
ro: limită resurse

en: response does not contain the RSA modulus
ro: răspunsul nu conține modulul RSA

en: response does not contain the RSA public exponent
ro: răspunsul nu conține exponentul public RSA

en: response does not contain the public key data
ro: răspunsul nu conține datele cheii publice

en: revocation comment:
ro: comentariu revocare:

en: revoke key or selected subkeys
ro: revocă cheia sau subcheile selectate

en: revoke selected user IDs
ro: revocă ID-urile utilizator selectate

en: revoke signatures on the selected user IDs
ro: revocă semnăturile pentru ID-urile utilizator selectate

en: revoked
ro: revocată

en: revoked by your key %s on %s
ro: revocată de cheia d-voastră %s pe %s

en: revoked: %s
ro: revocată: %s

en: rounded up to %u bits
ro: rotunjită prin adaos la %u biți

en: save and quit
ro: salvează și termină

en: search for keys on a key server
ro: caută pentru chei pe un server de chei

en: searching for "%s" from %s
ro: caut "%s" de pe %s

en: searching for "%s" from %s server %s
ro: caut "%s" de pe serverul %s %s

en: searching for names from %s
ro: caut nume de pe %s

en: searching for names from %s server %s
ro: caut nume de pe serverul %s %s

en: secret key "%s" not found: %s
ro: cheia secretă "%s" nu a fost găsită: %s

en: secret key already stored on a card
ro: cheia secretă deja stocată pe un card

en: secret key not available
ro: cheia secretă nu e disponibilă

en: secret key parts are not available
ro: părți ale cheii secrete nu sunt disponibile

en: secret parts of key are not available
ro: părți secrete ale cheii nu sunt disponibile

en: select subkey N
ro: selectează subcheia N

en: select user ID N
ro: selectează ID utilizator N

en: selected certification digest algorithm is invalid
ro: algoritm rezumat certificare selectat este invalid

en: selected cipher algorithm is invalid
ro: algoritm cifrare selectat este invalid

en: selected compression algorithm is invalid
ro: algoritm compresie selectat este invalid

en: selected digest algorithm is invalid
ro: algoritm rezumat selectat este invalid

en: selecting openpgp failed: %s
ro: selectarea openpgp a eșuat: %s

en: sending key %s to %s
ro: trimit cheia %s lui %s

en: sending key %s to %s server %s
ro: trimit cheia %s serverului %s %s

en: set a notation for the selected user IDs
ro: setează o notație pentru ID-urile utilizator selectate

en: set preference list for the selected user IDs
ro: setează lista de preferințe pentru ID-urile utilizator selectate

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
ro: setează URL-ul serverului de chei preferat pentru ID-urile utilizator selectate

en: show IETF standard notations during signature listings
ro: arată  notațiile standard IETF la enumerarea semnăturilor

en: show IETF standard notations during signature verification
ro: arată toate notațiile standard IETF la verificarea semnăturii

en: show admin commands
ro: arată comenzi administrare

en: show all notations during signature listings
ro: arată  toate notațiile la enumerarea semnăturilor

en: show all notations during signature verification
ro: arată toate notațiile la verificarea semnăturii

en: show expiration dates during signature listings
ro: arată datele de expirare la enumerarea semnăturilor

en: show key fingerprint
ro: afișează amprenta cheii

en: show only the primary user ID in signature verification
ro: arată numai ID-ul utilizator principal la verificarea semnăturii

en: show policy URLs during signature listings
ro: afișează politicile URL-urilor la enumerarea semnăturilor

en: show policy URLs during signature verification
ro: arată URL-urile politicilor la verificarea semnăturii

en: show preferred keyserver URLs during signature listings
ro: arată  URL-urile serverelor de chei preferate la enumerarea semnăturilor

en: show preferred keyserver URLs during signature verification
ro: arată URL-urile serverelor de chei preferate la verificarea semnăturii

en: show revoked and expired subkeys in key listings
ro: arată subcheile revocate și expirate la enumerarea cheilor

en: show revoked and expired user IDs in key listings
ro: arată  ID-urile utilizator revocate și expirate la enumerarea cheilor

en: show revoked and expired user IDs in signature verification
ro: arată ID-urile utilizator revocate și expirate la verificarea semnăturii

en: show selected photo IDs
ro: arată pozele pentru ID-urile utilizator selectate

en: show the keyring name in key listings
ro: arată numele inelului de chei la enumerarea cheilor

en: show this help
ro: afișează acest mesaj

en: show user ID validity during key listings
ro: arată  validitatea ID-ului utilizatorilor la enumerarea cheilor

en: show user ID validity during signature verification
ro: arată validitatea ID-ului utilizator la verificarea semnăturii

en: show user-supplied notations during signature listings
ro: arată  notațiile utilizatorilor la enumerarea semnăturilor

en: show user-supplied notations during signature verification
ro: arată toate notațiile utilizatorului la verificarea semnăturii

en: sign a key
ro: semnează o cheie

en: sign a key locally
ro: semnează o cheie local

en: sign or edit a key
ro: semnează sau editează o cheie

en: sign selected user IDs [* see below for related commands]
ro: semnează ID-urile utilizator selectate [* vezi mai jos pentru comenzi relevante]

en: sign selected user IDs locally
ro: semnează ID-urile utilizatorilor selectați local

en: sign selected user IDs with a non-revocable signature
ro: semnează ID-urile utilizatorilor selectați cu o semnătură irevocabilă

en: sign selected user IDs with a trust signature
ro: semnează ID-urile utilizatorilor selectați cu o semnătură de încredere

en: signature verification suppressed
ro: verificare semnătură eliminată

en: signatures created so far: %lu
ro: semnături create până acum: %lu

en: signed by your key %s on %s%s%s
ro: semnată de cheia d-voastră %s la %s%s%s

en: signing failed: %s
ro: semnarea a eșuat: %s

en: signing subkey %s is already cross-certified
ro: subcheia de semnare %s este deja certificată reciproc (cross-certified)

en: signing:
ro: semnare:

en: skipped "%s": %s
ro: sărită "%s": %s

en: skipped "%s": duplicated
ro: sărită "%s": duplicată

en: skipped: public key already set
ro: sărită: cheia publică setată deja

en: skipped: public key already set as default recipient
ro: sărită: cheia publică setată deja ca destinatar implicit

en: skipped: secret key already present
ro: sărită: cheia secretă deja prezentă

en: skipping block of type %d
ro: bloc de tip %d sărit

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
ro: auto-semnătură v3 sărită pentru ID-ul utilizator "%s"

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
ro: revocare standalone - folosiți "gpg --import" pentru a aplica

en: standalone signature of class 0x%02x
ro: semnătură de sine stătătoare (standalone) de clasă 0x%02x

en: storing key onto card failed: %s
ro: stocarea cheii pe card a eșuat: %s

en: subkey %s does not sign and so does not need to be cross-certified
ro: subcheia %s nu semnează și nu trebuie certificată reciproc (cross-certified)

en: subpacket of type %d has critical bit set
ro: subpachetul de tip %d are bitul critic setat

en: symmetric encryption of `%s' failed: %s
ro: cifrarea simetrică a lui `%s' a eșuat: %s

en: system error while calling external program: %s
ro: eroare de sistem la chemarea programului extern: %s

en: take the keys from this keyring
ro: ia cheile de pe acest inel de chei

en: textmode
ro: modtext

en: the given certification policy URL is invalid
ro: URL-ul politicii de certificare furnizat este invalid

en: the given preferred keyserver URL is invalid
ro: URL-ul serverului de chei preferat furnizat este invalid

en: the given signature policy URL is invalid
ro: URL-ul politicii de semnături furnizat este invalid

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
ro: semnătura nu a putut fi verificată.
    Vă rugăm amintiți-vă că fișierul de semnătură (.sig sau .asc)
    ar trebui să fie primul dat în linia de comandă.

en: there is a secret key for public key "%s"!
ro: există o cheie secretă pentru cheia publică "%s"!

en: this is a PGP generated Elgamal key which is not secure for signatures!
ro: aceasta este o cheie ElGamal generată de PGP care nu e sigură pentru semnături!

en: this key has already been designated as a revoker
ro: această cheie a fost deja desemnată ca un revocator

en: this may be caused by a missing self-signature
ro: aceasta poate fi cauzată de o auto-semnătură ce lipsește

en: this message may not be usable by %s
ro: acest mesaj s-ar putea să nu poată fi folosit de %s

en: this platform requires temporary files when calling external programs
ro: această platformă necesită fișiere temporare când sunt chemate programe externe

en: timestamp conflict
ro: conflict timestamp

en: toggle between the secret and public key listings
ro: comută între listele de chei secrete și publice

en: toggle the signature force PIN flag
ro: comută fanionul PIN de forțare a semnăturii

en: too many cipher preferences
ro: prea multe preferințe de cifrare

en: too many compression preferences
ro: prea multe preferințe de compresie

en: too many digest preferences
ro: prea multe preferințe de rezumat

en: too many entries in pk cache - disabled
ro: prea multe intrări în cache-ul pk - deactivat

en: trust database error
ro: eroare bază de date încredere

en: trust record %lu is not of requested type %d
ro: înregistrare încredere %lu nu este de tipul cerut %d

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
ro: înregistrare încredere %lu, tip req %d: citirea a eșuat: %s

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
ro: înregistrare încredere %lu, tip %d: scrierea a eșuat: %s

en: trust: %s
ro: încredere: %s

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
ro: trustdb rec %lu: lseek a eșuat: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
ro: trustdb rec %lu: scrierea a eșuat (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
ro: tranzacția trustdb prea mare

en: trustdb: lseek failed: %s
ro: trustdb: lseek a eșuat: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
ro: trustdb: citirea a eșuat (n=%d): %s

en: trustdb: sync failed: %s
ro: trustdb: sincronizarea a eșuat: %s

en: trustlevel adjusted to FULL due to valid PKA info
ro: trustlevel ajustat la DEPLIN datorită informației PKA valide

en: trustlevel adjusted to NEVER due to bad PKA info
ro: trustlevel ajustat la NICIODATĂ datorită informației PKA incorecte

en: ultimate
ro: supremă

en: unable to display photo ID!
ro: nu pot afișa poza ID!

en: unable to execute external program
ro: nu pot executa programul extern

en: unable to execute program `%s': %s
ro: nu pot executa programul `%s': %s

en: unable to execute shell `%s': %s
ro: nu pot executa shell-ul `%s': %s

en: unable to open JPEG file `%s': %s
ro: nu pot deschide fișierul JPEG `%s': %s

en: unable to read external program response: %s
ro: nu pot citi răspunsul programului extern: %s

en: unable to set exec-path to %s
ro: nu pot seta cale-execuție ca %s

en: unable to update trustdb version record: write failed: %s
ro: nu pot actualiza înregistrare versiunii trustdb: scrierea a eșuat: %s

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
ro: nu pot folosi cifrul IDEA pentru pentru toate cheile pentru care cifrați.

en: unable to use unknown trust model (%d) - assuming %s trust model
ro: nu pot folosi model de încredere (%d) - presupun model de încredere %s

en: unblock the PIN using a Reset Code
ro: deblocați PIN-ul folosind un Cod Resetare

en: uncompressed|none
ro: necompresat|niciunul

en: undefined
ro: nedefinită

en: unexpected armor:
ro: armură neașteptată:

en: unexpected data
ro: date neașteptate

en: unimplemented cipher algorithm
ro: algoritm cifrare neimplementat

en: unimplemented pubkey algorithm
ro: algoritm pubkey neimplementat

en: unknown
ro: necunoscut

en: unknown armor header:
ro: header armură necunoscut:

en: unknown cipher algorithm
ro: algoritm cifrare necunoscut

en: unknown compress algorithm
ro: algoritm compresie necunoscut

en: unknown configuration item `%s'
ro: articol configurare necunoscut `%s'

en: unknown default recipient "%s"
ro: destinatar implicit necunoscut "%s"

en: unknown digest algorithm
ro: algoritm rezumat necunoscut

en: unknown key protection algorithm
ro: algoritm de protecție a cheii necunoscut

en: unknown option `%s'
ro: opțiune necunoscută `%s'

en: unknown packet type
ro: tip de pachet necunoscut

en: unknown protection algorithm
ro: algoritm de protecție necunoscut

en: unknown pubkey algorithm
ro: algoritm pubkey necunoscut

en: unknown signature class
ro: clasă semnături necunoscută

en: unknown version
ro: versiune necunoscută

en: unnatural exit of external program
ro: ieșire nenaturală a programului extern

en: unspecified
ro: nespecificat(ă)

en: unsupported URI
ro: URI nesuportat

en: unusable pubkey algorithm
ro: algoritm pubkey nefolosibil

en: unusable public key
ro: cheie publică de nefolosit

en: unusable secret key
ro: cheie secretă de nefolosit

en: update all keys from a keyserver
ro: actualizează toate cheile de la un server de chei

en: update failed: %s
ro: actualizarea a eșuat: %s

en: update secret failed: %s
ro: actualizarea secretului a eșuat: %s

en: update the trust database
ro: actualizează baza de date de încredere

en: usage: %s
ro: folosire: %s

en: usage: gpg [options]
ro: folosire: gpg [opțiuni]

en: use as output file
ro: folosește ca fișier ieșire

en: use canonical text mode
ro: folosește modul text canonic

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
ro: folosiți opțiunea "--delete-secret-keys" pentru a o șterge pe aceasta mai întâi.

en: use strict OpenPGP behavior
ro: folosește comportament strict OpenPGP

en: use temporary files to pass data to keyserver helpers
ro: folosește fișiere temporare pentru a  transmite date la serverele de chei ajutătoare

en: use this user-id to sign or decrypt
ro: folosește acest id-utilizator pentru a semna sau decripta

en: user ID "%s" is already revoked
ro: ID-ul utilizator "%s" este deja revocat

en: user ID: "%s"
ro: ID utilizator: "%s"

en: using %s trust model
ro: folosesc model de încredere %s

en: using cipher %s
ro: folosesc cifrul %s

en: using default PIN as %s
ro: folosim PIN implicit ca %s

en: using subkey %s instead of primary key %s
ro: folosim subcheia %s în loc de cheia primară %s

en: validate signatures with PKA data
ro: validează semnăturile cu date PKA

en: validity: %s
ro: validitate: %s

en: verbose
ro: locvace

en: verification of Admin PIN is currently prohibited through this command
ro: verificarea PIN-ului Admin este deocamdată interzisă prin această comandă

en: verify CHV%d failed: %s
ro: verificarea CHV%d a eșuat: %s

en: verify a signature
ro: verifică o semnătură

en: verify the PIN and list all data
ro: verifică PIN-ul și listează toate datele

en: waiting for lock on `%s'...
ro: aștept blocarea pentru `%s...'

en: weak key
ro: cheie slabă

en: weak key created - retrying
ro: cheie slabă creată - reîncerc

en: weird size for an encrypted session key (%d)
ro: dimensiune ciudată pentru o cheie de sesiune cifrată (%d)

en: will not run with insecure memory due to %s
ro: nu va rula cu memorie neprotejată (insecure) pentru că %s

en: writing direct signature
ro: scriu semnătură directă

en: writing key binding signature
ro: scriu semnătură legată de cheie

en: writing new key
ro: scriu cheia nouă

en: writing public key to `%s'
ro: scriu cheia publică în `%s'

en: writing secret key stub to `%s'
ro: scriu talonul (stub) cheii secrete în `%s'

en: writing secret key to `%s'
ro: scriu cheia secretă în `%s'

en: writing self signature
ro: scriu auto semnătură

en: writing to `%s'
ro: scriu în `%s'

en: writing to stdout
ro: scriu la stdout

en: wrong secret key used
ro: a fost folosită o cheie secretă greșită

en: yY
ro: dD

en: yes
ro: da

en: you can only clearsign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
ro: puteți semna-în-clar cu chei stil PGP 2.x în modul --pgp2

en: you can only detach-sign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
ro: puteți semna-datașat cu chei stil PGP 2.x numai în modul --pgp2

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
ro: în modul --pgp2 puteți cifra numai cu chei RSA de 2048 biți sau mai puțin

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
ro: puteți crea doar semnături detașate sau în clar câtă vreme sunteți în modul --pgp2

en: you can update your preferences with: gpg --edit-key %s updpref save
ro: vă puteți actualiza preferințele cu: gpg --edit-key %s updpref save

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
ro: nu puteți semna și cifra în același timp câtă vreme sunteți în modul --pgp2

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
ro: nu puteți desemna o cheie ca propriul său revocator desemnat

en: you cannot use --symmetric --encrypt while in %s mode
ro: nu puteți folosi --symmetric --encrypt câtă vreme în modul %s

en: you cannot use --symmetric --encrypt with --s2k-mode 0
ro: nu puteți folosi --symmetric --encrypt cu --s2k-mode 0

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt while in %s mode
ro: nu puteți folosi --symmetric --sign --encrypt câtă vreme în modul %s

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt with --s2k-mode 0
ro: nu puteți folosi --symmetric --sign --encrypt cu --s2k-mode 0

en: you found a bug ... (%s:%d)
ro: ați găsit un bug ... (%s:%d)

en: you may not use %s while in %s mode
ro: nu puteți folosi %s câtă vreme în modul %s

en: you may not use cipher algorithm `%s' while in %s mode
ro: nu puteți folosi algoritmul de cifrare `%s' câtă vreme în modul %s

en: you may not use compression algorithm `%s' while in %s mode
ro: nu puteți folosi algoritmul de compresie `%s' câtă vreme în modul %s

en: you may not use digest algorithm `%s' while in %s mode
ro: nu puteți folosi algorimul de rezumat `%s' câtă vreme în modul %s

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
ro: trebuie să folosiți fișiere (și nu un pipe) când lucrați cu modul --pgp2 activat.

en: |AN|New Admin PIN
ro: |AN|PIN Admin Nou

en: |A|Please enter the Admin PIN
ro: |A|Vă rugăm introduceți PIN-ul Admin

en: |A|Please enter the Admin PIN%%0A[remaining attempts: %d]
ro: |A|Vă rugăm introduceți PIN-ul%%0A[încercări rămase: %d]

en: |FD|write status info to this FD
ro: |FD|scrie informații de stare în acest FD

en: |NAME|encrypt for NAME
ro: |NUME|cifrare pentru NUME

en: |N|New PIN
ro: |N|PIN Nou

en: |N|set compress level N (0 disables)
ro: |N|setează nivel de compresie N (0 deactivează)

en: |RN|New Reset Code
ro: |RN|Cod Reset Nou

en: |[file]|make a clear text signature
ro: |[fișier]|crează o semnătură text în clar

en: |[file]|make a signature
ro: |[fișier]|crează o semnătură

en: |algo [files]|print message digests
ro: |algo [fișiere]|afișează rezumate mesaje

en: ||Please enter the PIN
ro: ||Vă rugăm introduceți PIN-ul

en: ||Please enter the PIN%%0A[sigs done: %lu]
ro: ||Vă rugăm introduceți PIN%%0A[semnături făcute: %lu]

en: ||Please enter the Reset Code for the card
ro: ||Vă rugăm introduceți Codul Reset pentru card
