gnupg 1.2.2 - en to fi translation catalogue (975 entries)

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
fi: 
    Syötä käyttäjätunnus.  Lopeta tyhjällä rivillä:

en: 
    I have checked this key casually.
fi: 
    Olen tarkistanut avaimen arkisesti.

en: 
    I have checked this key very carefully.
fi: 
    Olen tarkistanut avaimen erittäin huolellisesti.

en: 
    I have not checked this key at all.
fi: 
    En ole tarkistanut tätä avainta lainkaan.

en: 
    Not enough random bytes available.  Please do some other work to give
    the OS a chance to collect more entropy! (Need %d more bytes)
fi: 
    Satunnaislukuja ei ole vielä tarpeeksi.  Ole hyvä ja jatka työskentelyä 
    antaaksesi käyttöjärjestelmälle mahdollisuuden kerätä lisää entropiaa! 
    (Vielä tarvitaan %d tavua)

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
fi: 
    Valitse kuva, jota haluat käyttää valokuvatunnisteenasi.  Kuvan täytyy olla 
    JPEG-tiedosto.  Muista, että kuva tallennetaan julkiseen avaimeesi.  Jos 
    käytät erittäin suurta kuvaa, myös avaimesta tulee erittäin suuri!
    Kuvan koon ollessa suunnilleen 240x288, on koko sopiva käyttöön.

en: 
    Supported algorithms:
fi: 
    Tuetut algoritmit:

en: 
    The signature will be marked as non-exportable.
fi: 
    Tämä allekirjoitus määritellään vientikelvottomaksi.

en: 
    The signature will be marked as non-revocable.
fi: 
    Tämä allekirjoitus määritellään mitätöimättömäksi.

en: 
    This will be a self-signature.
fi: 
    Tämä tulee olemaan oma-allekirjoitus.

en: 
    WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
fi: 
    VAROITUS: Tätä allekirjoitusta ei määritellä vientikelvottomaksi.

en: 
    WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
fi: 
    VAROITUS: Tätä allekirjoitusta ei määritellä mitätöimättömäksi.

en: 
    You need a User-ID to identify your key; the software constructs the user id
    from Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
fi: 
    Tarviset käyttäjätunnuksen avaimesi tunnistamiseen; ohjelma muodostaa 
    käyttäjätunnuksen oikeasta nimestä, huomautuksesta ja sähköpostiosoitteesta 
    muodossa:
         "Matti Meikäläinen (nuorempi) <matti.meikalainen@osoite.fi>"

en: 
    You need a passphrase to unlock the secret key for
    user: "
fi: 
    Tarvitset salasanan avataksesi salaisen avaimen käyttäjälle: "

en:               imported: %lu
fi:               tuotu: %lu

en:              unchanged: %lu
fi:              muuttamatonta: %lu

en:            new subkeys: %lu
fi:            uusia aliavaimia: %lu

en:           new user IDs: %lu
fi:           uusia käyttäjätunnuksia: %lu

en:           not imported: %lu
fi:           ei tuotu: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
fi:           ilman käyttäjätunnuksia: %lu

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
fi:          Ei ole varmaa, että allekirjoitus kuuluu haltijalle.

en:          The signature is probably a FORGERY.
fi:          Allekirjoitus on luultavasti VÄÄRENNÖS.

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
fi:          Mikään ei takaa sitä, että allekirjoitus todella kuuluu haltijalleen.

en:          This could mean that the signature is forgery.
fi:          Tämä voi merkitä sitä, että allekirjoitus on väärennös.

en:         new signatures: %lu
fi:         uusia allekirjoituksia: %lu

en:       Subkey fingerprint:
fi:       Aliavaimen sormenjälki:

en:       secret keys read: %lu
fi:       luettuja salaisia avaimia: %lu

en:       skipped new keys: %lu
fi:       ohitetaan uudet avaimet: %lu

en:      Key fingerprint =
fi:      Avaimen sormenjälki =

en:      Subkey fingerprint:
fi:      Aliavaimen sormenjälki:

en:    (%d) DSA (sign only)
fi:    (%d) DSA (vain allekirjoitus)

en:    (%d) DSA and ElGamal (default)
fi:    (%d) DSA ja ElGamal (oletus)

en:    (%d) ElGamal (encrypt only)
fi:    (%d) ElGamal (vain salaus)

en:    (%d) RSA (encrypt only)
fi:    (%d) RSA (vain salaus)

en:    (%d) RSA (sign and encrypt)
fi:    (%d) RSA (salaus ja allekirjoitus)

en:    (%d) RSA (sign only)
fi:    (%d) RSA (vain allekirjoitus)

en:    (0) I will not answer.%s
fi:    (0) En vastaa.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
fi:    (1) En ole tarkistanut lainkaan.%s

en:    (2) I have done casual checking.%s
fi:    (2) Olen suorittanut arkisen tarkistuksen.%s

en:    (3) I have done very careful checking.%s
fi:    (3) Olen suorittanut huolellisen tarkistuksen.%s

en:    new key revocations: %lu
fi:    uusia avainten mitätöintejä: %lu

en:    revoked by %08lX at %s
fi:    %08lX mitätöi tämän %s

en:    signed by %08lX at %s%s
fi:    %08lX allekirjoitti tämän %s%s

en:    signed by %08lX at %s%s%s
fi:    %08lX allekirjoitti tämän %s%s%s

en:   Unable to sign.
fi:   Allekirjoittaminen ei onnistu.

en:   secret keys imported: %lu
fi:   tuotuja salaisia avaimia: %lu

en:  %d = Don't know
fi:  %d = En tiedä

en:  %d = I do NOT trust
fi:  %d = EN luota

en:  %d = I trust fully
fi:  %d = Luotan täysin

en:  %d = I trust marginally
fi:  %d = Luotan osittain

en:  %d = I trust ultimately
fi:  %d = Luotan ehdottomasti

en:  (default)
fi:  (oletusarvo)

en:  (main key ID %08lX)
fi:  (pääavaimen tunnus %08lX)

en:  (non-exportable)
fi:  (vientiin kelpaamaton)

en:  (sensitive)
fi:  (luottamuksellinen)

en:  Primary key fingerprint:
fi:  Ensisijaisen avaimen sormenjälki:

en:  [expires: %s]
fi:  [vanhenee: %s]

en:  i = please show me more information
fi:  i = näytä lisätietoja

en:  m = back to the main menu
fi:  m = takaisin päävalikkoon

en:  q = quit
fi:  l = lopeta

en:  s = skip this key
fi:  o = ohita tämä avain

en:  secret keys unchanged: %lu
fi:  muuttamattomia salaisia avaimia: %lu

en:  trust: %c/%c
fi:  luottamus: %c/%c

en: "
    locally signed with your key %08lX at %s
fi: "
    allekirjoitettu paikallisesti avaimellasi %08lX %s

en: "
    signed with your key %08lX at %s
fi: "
    allekirjoitettu avaimellasi %08lX %s

en: "%s" is not a JPEG file
fi: "%s" ei ole JPEG-tiedosto

en: "%s" was already locally signed by key %08lX
fi: "%s" on jo allekirjoitettu paikallisesti avaimella %08lX

en: "%s" was already signed by key %08lX
fi: "%s" on jo allekirjoitettu avaimella %08lX

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
fi: # Luettelo annettuista luottamusarvoista, luotu %s
    # (Käytä "gpg --import-ownertrust" palauttaaksesi ne)

en: %08lX: It is not sure that this key really belongs to the owner
    but it is accepted anyway
fi: %08lX: Ei ole varmaa, että tämä avain todella kuuluu haltijalleen, mutta 
    avain hyväksytään siitä huolimatta

en: %08lX: There is no indication that this key really belongs to the owner
fi: %08lX: Mikään ei takaa sitä, että allekirjoitus todella kuuluu haltijalleen.

en: %08lX: We do NOT trust this key
fi: %08lX: Avaimeen EI luoteta

en: %08lX: key has expired
fi: %08lX: avain on vanhentunut

en: %d bad signatures
fi: %d epäkelpoa allekirjoitusta

en: %d keys processed (%d validity counts cleared)
fi: %d avainta käsitelty (%d kelpoisuuslaskuria tyhjätty)

en: %d signatures not checked due to errors
fi: %d allekirjoitusta jätetty tarkistamatta virheiden vuoksi

en: %d signatures not checked due to missing keys
fi: %d allekirjoitusta jätetty tarkistamatta puuttuvien avainten vuoksi

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
fi: havaittiin %d käyttäjätunnusta ilman voimassaolevaa oma-allekirjoitusta

en: %lu keys checked (%lu signatures)
fi: käsiteltiin %lu avainta (%lu allekirjoitusta)

en: %lu keys so far checked (%lu signatures)
fi: tähän mennessä käsitelty %lu avainta (%lu allekirjoitusta)

en: %lu keys so far processed
fi: tähän mennessä käsitelty %lu avainta

en: %s does not expire at all
fi: %s ei vanhene koskaan

en: %s encrypted data
fi: %s salattua dataa

en: %s encryption will be used
fi: käytetään %s-salausta

en: %s expires at %s
fi: %s vanhenee %s

en: %s is not a valid character set
fi: %s ei kelpaa merkistöksi

en: %s is the new one
fi: %s on uusi

en: %s is the unchanged one
fi: %s säilyi muuttumattomana

en: %s makes no sense with %s!
fi: %s ja %s yhdessä on järjetöntä!

en: %s not allowed with %s!
fi: %s ja %s eivät ole sallittuja yhdessä!

en: %s signature from: "%s"
fi: %s-allekirjoitus lähettäjältä: "%s"

en: %s signature, digest algorithm %s
fi: %sallekirjoitus, tiivistealgoritmi %s

en: %s%c %4u%c/%08lX  created: %s expires: %s
fi: %s%c %4u%c/%08lX luotu: %s vanhenee: %s

en: %s/%s encrypted for: "%s"
fi: %s/%s salattu vastaanottajalle: "%s"

en: %s: WARNING: empty file
fi: %s: VAROITUS: tiedosto on tyhjä

en: %s: can't access: %s
fi: %s: kohteeseen ei päästä: %s

en: %s: can't create directory: %s
fi: %s: hakemistoa ei voi luoda: %s

en: %s: can't create lock
fi: %s: ei voi luoda lukitusta

en: %s: can't create: %s
fi: %s: ei voi luoda: %s

en: %s: can't make lock
fi: %s: ei voi tehdä lukkoa

en: %s: can't open: %s
fi: %s: ei voida avata kohdetta: %s

en: %s: directory created
fi: %s: hakemisto luotu

en: %s: directory does not exist!
fi: %s: hakemistoa ei ole olemassa!

en: %s: error reading free record: %s
fi: %s: virhe luettaessa vapaata tietuetta: %s

en: %s: error reading version record: %s
fi: %s: virhe luettaessa versiotietuetta: %s

en: %s: error updating version record: %s
fi: %s: virhe päivitettäessä versiotietuetta: %s

en: %s: error writing dir record: %s
fi: %s: virhe kirjoitettaessa hakemistotietuetta: %s

en: %s: error writing version record: %s
fi: %s: virhe kirjoitettaessa versiotietuetta: %s

en: %s: failed to append a record: %s
fi: %s: tietueeseen lisääminen epäonnistui: %s

en: %s: failed to create hashtable: %s
fi: %s: hajautustaulukon luonti ei onnistu: %s

en: %s: failed to create version record: %s
fi: %s: versiotietueen luonti epäonnistui: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
fi: %s: tietueen nollaaminen epäonnistui: %s

en: %s: invalid file version %d
fi: %s: tiedostoversio %d ei kelpaa

en: %s: invalid trustdb
fi: %s: trustdb ei kelpaa

en: %s: invalid trustdb created
fi: %s: luotu trustdb ei kelpaa

en: %s: keyring created
fi: %s: avainrengas luotu

en: %s: not a trustdb file
fi: %s: ei ole trustdb-tiedosto

en: %s: skipped: %s
fi: %s: ohitettu: %s

en: %s: skipped: public key already present
fi: %s: ohitettu: julkinen avain on jo olemassa

en: %s: skipped: public key is disabled
fi: %s ohitettu: julkinen avain on poistettu käytöstä

en: %s: trustdb created
fi: %s: trustdb luotu

en: %s: unknown suffix
fi: %s: tuntematon pääte

en: %s: version record with recnum %lu
fi: %s: versiotietue tietuenumerolla %lu

en: %s:%d: deprecated option "%s"
fi: %s:%d: paheksuttava valitsin "%s"

en: %s:%d: invalid export options
fi: %s:%d: vientivalitsimet eivät kelpaa

en: %s:%d: invalid import options
fi: %s:%d: tuontivalitsimet eivät kelpaa

en: %u-bit %s key, ID %08lX, created %s
fi: %u-bittinen %s-avain, tunnus %08lX, luotu %s

en: (No description given)
fi: (Kuvausta ei annettu)

en: (Probably you want to select %d here)
fi: (Todennäköisesti haluat valita %d tässä)

en: (This is a sensitive revocation key)
fi: (Tämä on arkaluonteinen mitätöintiavain)

en: (unless you specify the key by fingerprint)
fi: (ellet määritä avainta sormenjäljen perusteella)

en: (you may have used the wrong program for this task)
fi: (olet ehkä käyttänyt tehtävään väärää ohjelmaa)

en: --clearsign [filename]
fi: --clearsign [tiedostonimi]

en: --decrypt [filename]
fi: --decrypt [tiedostonimi]

en: --edit-key user-id [commands]
fi: --edit-key käyttäjätunnus [komennot]

en: --encrypt [filename]
fi: --encrypt [tiedostonimi]

en: --lsign-key user-id
fi: --lsign-key käyttäjätunnus

en: --nrlsign-key user-id
fi: --nrlsign-key käyttäjätunnus

en: --nrsign-key user-id
fi: --nrlsign-key käyttäjätunnus

en: --output doesn't work for this command
fi: --output ei toimi yhdessä tämän komennon kanssa

en: --sign --encrypt [filename]
fi: --sign --encrypt [tiedostonimi]

en: --sign --symmetric [filename]
fi: --sign --symmetric [tiedostonimi]

en: --sign [filename]
fi: --allekirjoita [tiedostonimi]

en: --sign-key user-id
fi: --sign-key käyttäjätunnus

en: --store [filename]
fi: --store [tiedostonimi]

en: --symmetric [filename]
fi: --symmetric [tiedostonimi]

en: -k[v][v][v][c] [user-id] [keyring]
fi: -k[v][v][v][c] [käyttäjätunnus] [avainrengas]

en: ... this is a bug (%s:%d:%s)
fi: ...tämä on ohjelmistovika (%s:%d:%s)

en: 1 bad signature
fi: 1 epäkelpo allekirjoitus

en: 1 signature not checked due to a missing key
fi: 1 allekirjoitus jätetty tarkistamatta puuttuvan avaimen vuoksi

en: 1 signature not checked due to an error
fi: 1 allekirjoitus jätetty tarkistamatta virheen vuoksi

en: 1 user ID without valid self-signature detected
fi: havaittiin 1 käyttäjätunnus ilman voimassaolevaa oma-allekirjoitusta

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
fi: @
    (Katso täydellinen luettelo kaikista komennoista ja valitsimista man-sivuilta)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
fi: @
    Esim:
     -se -r Pekka [tiedosto]    allekirjoita ja salaa Pekalle
     --clearsign [tiedosto]     tee tekstimuotoinen allekirjoitus
     --detach-sign [tiedosto]   tee erillinen allekirjoitus
     --list-keys [nimet]        näytä avaimet
     --fingerprint [nimet]      näytä sormenjäljet

en: @
    Options:
fi: @
    Valitsimet:

en: @Commands:
fi: @Komennot:

en: ASCII armored output forced.
fi: ASCII-koodattu tuloste määritetty.

en: About to generate a new %s keypair.
                  minimum keysize is  768 bits
                  default keysize is 1024 bits
        highest suggested keysize is 2048 bits
fi: Luomassa uutta %s-avainparia.
          pienin sallittu avainkoko on  768 bittiä
                    oletusavainkoko on 1024 bittiä
      suurin suositeltava avainkoko on 2048 bittiä

en: Although these keys are defined in RFC2440 they are not suggested
    because they are not supported by all programs and signatures created
    with them are quite large and very slow to verify.
fi: Vaikka nämä avaintyypit on määritelty RFC2440:ssa, niitä ei 
    suositella, koska kaikki ohjelmat eivät tue niitä, ja niillä 
    tuotetut allekirjoitukset ovat melko suuria ja näin ollen hitaita 
    tarkistaa.

en: Answer "yes" (or just "y") if it is okay to generate the sub key.
fi: Vastaa "kyllä" (tai vain "k") jos haluat luoda aliavaimen.

en: Answer "yes" if it is okay to delete the subkey
fi: Vastaa "kyllä", jos aliavaimen voi poistaa

en: Answer "yes" if it is okay to overwrite the file
fi: Vastaa "kyllä", jos tiedoston voi ylikirjoittaa

en: Answer "yes" if you really want to delete this user ID.
    All certificates are then also lost!
fi: Vastaa "kyllä", jos haluat poistaa tämän käyttäjätunnuksen.
    Menetät samalla kaikki siihen liittyvät varmenteet!

en: Answer "yes" is you want to sign ALL the user IDs
fi: Vastaa "kyllä" jos haluat allekirjoittaa KAIKKI käyttäjätunnukset

en: Answer "yes" or "no"
fi: Vastaa "kyllä" tai " ei"

en: Are you really sure that you want to sign this key
    with your key: "
fi: Haluatko varmasti allekirjoittaa tämän avaimen
    omalla avaimellasi: "

en: Are you sure that you want this keysize?
fi: Haluatko varmasti tämän kokoisen avaimen?

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
fi: Haluatko edelleen varmasti lisätä sen? (k/E)

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
fi: Haluatko varmasti mitätöidä sen? (k/E)

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
fi: Haluatko varmasti edelleen allekirjoittaa? (k/E)

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N):
fi: Haluatko varmasti nimittää tämän avaimen määrätyksi mitätöijäksi? (k/E):

en: Are you sure you want to use it (y/N)?
fi: Haluatko varmasti käyttää sitä (k/E)?

en: BAD signature from "
fi: Allekirjoitus EI TÄSMÄÄ lähettäjallä "

en: CRC error; %06lx - %06lx
fi: CRC-virhe; %06lx - %06lx

en: Can't check signature: %s
fi: Allekirjoitusta ei voi tarkistaa: %s

en: Can't edit this key: %s
fi: Ei voi muokata avainta: %s

en: Cancel
fi: Peru

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
fi: Varmennepolku ehdottomasti luotettuun julkiseen avaimeen:

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
fi: Muuta (N)imi, (H)uomautus, (E)mail vai (O)k/(L)opeta?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
fi: Muuta (N)imi, (H)uomautus, (E)mail vai (L)opeta?

en: Change the preferences of all user IDs (or just of the selected ones)
    to the current list of preferences.  The timestamp of all affected
    self-signatures will be advanced by one second.
fi: Muuta valinnat kaikille käyttäjätunnuksille (tai vain valituille)
    nykyiseen luetteloon valinnoista.  Kaikkien muutettujen
    oma-allekirjoitusten aikaleima siirretään yhdellä sekunnilla eteenpäin.

en: Changing expiration time for a secondary key.
fi: Muutetaan toissijaisen avaimen vanhentumisaikaa.

en: Changing expiration time for the primary key.
fi: Muutetaan ensisijaisen avaimen vanhentumisaikaa.

en: Cipher:
fi: Salaus:

en: Command>
fi: Komento>

en: Comment:
fi: Huomautus:

en: Compression:
fi: Pakkaus:

en: Create a revocation certificate for this key?
fi: Luo tälle avaimelle mitätöintivarmenne?

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
fi: Luodaanko tälle alekirjoitukselle mitätöintivarmenne? (k/E)

en: Critical signature notation:
fi: Kriittinen allekirjoitusnotaatio:

en: Critical signature policy:
fi: Kriittinen allekirjoituskäytäntö:

en: DSA keypair will have 1024 bits.
fi: DSA-avainparissa on 1024 bittiä.

en: DSA only allows keysizes from 512 to 1024
fi: DSA sallii avaimen koot vain väliltä 512-1024

en: DSA requires the use of a 160 bit hash algorithm
fi: DSA vaatii 160-bittisen tiivistealgoritmin käyttöä

en: De-Armor a file or stdin
fi: Pura ascii-koodaus tiedostosta tai vakiosyötteestä

en: Delete this good signature? (y/N/q)
fi: Poistetaanko tämä kelvollinen allekirjoitus? (k/E/l)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
fi: Poistetaanko tämä kelvoton allekirjoitus? (k/E/l)

en: Delete this key from the keyring?
fi: Poista tämä avain avainrenkaasta?

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
fi: Poistetaanko tämä tuntematon allekirjoitus? (k/E/l)

en: Deleted %d signature.
fi: %d allekirjoitus poistettu.

en: Deleted %d signatures.
fi: %d allekirjoitusta poistettu.

en: Detached signature.
fi: Erillinen allekirjoitus.

en: Digest:
fi: Tiiviste:

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key 0x%08lX (uid %d)
fi: Näytetään valokuva %s, kokoa %ld avaimelle 0x%08lX
    (käyttäjätunnus %d)

en: Do you really want to delete the selected keys?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut avaimet?

en: Do you really want to delete this key?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän avaimen?

en: Do you really want to do this?
fi: Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: Do you really want to revoke the selected keys?
fi: Haluatko varmasti mitätöidä valitut avaimet?

en: Do you really want to revoke this key?
fi: Haluatko varmasti mitätöidä tämän avaimen?

en: Do you really want to set this key to ultimate trust?
fi: Haluatko varmasti luottaa tähän avaimeen ehdottomasti?

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
fi: Haluatko tehdä uuden allekirjoituksen korvaamaan vanhentuneen? (k/E)

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
fi: Haluatko vahventaa sen täysin vientikelpoiseksi allekirjoitukseksi? (k/E)

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
fi: Haluatko vahventaa sen täysin vientikelpoiseksi OpenPGP-allekirjoitukseksi? (k/E)

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
fi: Haluatko allekirjoittaa uudelleen joka tapauksessa? (k/E)

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
fi: Haluatko allekirjoituksesi vanhenevan samaan aikaan? (K/e)

en: Don't show Photo IDs
fi: Älä näytä valokuvatunnisteita

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: En-Armor a file or stdin
fi: Ascii-koodaa tekstitiedosto tai vakiosyöte

en: Enter JPEG filename for photo ID:
fi: Syötä JPEG-tiedostonimi valokuvatunnisteelle:

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
fi: Syötä vapaaehtoinen kuvaus; lopeta tyhjään riviin:

en: Enter new filename
fi: Syötä uusi tiedostonimi

en: Enter passphrase
fi: Syötä salasana

en: Enter passphrase:
fi: Syötä salasana:

en: Enter the name of the key holder
fi: Anna avaimen haltijan nimi

en: Enter the new passphrase for this secret key.
fi: Syötä uusi salasana salaiselle avaimelle.

en: Enter the required value as shown in the prompt.
    It is possible to enter a ISO date (YYYY-MM-DD) but you won't
    get a good error response - instead the system tries to interpret
    the given value as an interval.
fi: Syötä pyydetty arvo kuten näkyy kehotteessa.
    On mahdollista syöttää ISO-muotoinen päivä (VVVV-KK-PP),
    mutta sen seurauksena et saa kunnollista virheilmoitusta 
    vaan järjestelmä yrittää tulkita arvon aikajaksona.

en: Enter the size of the key
fi: Syötä avaimen koko

en: Enter the user ID of the addressee to whom you want to send the message.
fi: Syötä vastaanottajan, jolle haluat lähettää viestin, käyttäjätunnus.

en: Enter the user ID of the designated revoker:
fi: Syötä määrätyn mitätöijän käyttäjätunnus:

en: Experimental algorithms should not be used!
fi: Kokeellisia algoritmeja ei pitäisi käyttää!

en: Expired signature from "
fi: Vanhentunut allekirjoitus lähettäjällä "

en: Features:
fi: Ominaisuudet:

en: File `%s' exists.
fi: Tiedosto "%s" on olemassa.

en: Give the name of the file to which the signature applies
fi: Anna allekirjoitetun tiedoston nimi

en: Go ahead and type your message ...
fi: Kirjoita viestisi...

en: Good signature from "
fi: Allekirjoitus täsmää lähettäjään "

en: Hash:
fi: Tiiviste:

en: Hint: Select the user IDs to sign
fi: Vihje: Valitse allekirjoitettavat käyttäjätunnukset

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
fi: Kuinka huolellisesti olet vahvistanut avaimen haltijan henkilöllisyyden?
    Jos et tiedä vastausta, syötä "0".

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
fi: IDEA-salain ei käytettävissä, yritetään optimistisesti 
    käyttää sen sijaan salainta %s

en: If you like, you can enter a text describing why you issue this
    revocation certificate.  Please keep this text concise.
    An empty line ends the text.
fi: Halutessasi voit kirjoittaa tähän kuvauksen miksi julkaiset tämän
    mitätöintivarmenteen.  Kirjoita lyhyesti.
    Tyhjä rivi päättää tekstin.

en: If you want to use this revoked key anyway, answer "yes".
fi: Vastaa "kyllä" jos haluat kaikesta huolimatta käyttää tätä mitätöityä avainta.

en: If you want to use this untrusted key anyway, answer "yes".
fi: Vastaa "kyllä" jos haluat kaikesta huolimatta käyttää tätä epäluotettavaa
    avainta.

en: In general it is not a good idea to use the same key for signing and
    encryption.  This algorithm should only be used in certain domains.
    Please consult your security expert first.
fi: Yleensä ei ole järkevää käyttää samaa avainta allekirjoitukseen
    ja salaamiseen. Tätä algorimiä tulisi käyttää vain määrätyissä ympäristöissä.
    Ole hyvä ja kysy tietoturva-asiantuntijaltasi ensin

en: Invalid character in comment
fi: Huomautuksessa on kelvoton merkki

en: Invalid character in name
fi: Nimessä on kelvoton merkki

en: Invalid command  (try "help")
fi: Komento ei kelpaa (kirjoita "help")

en: Invalid key %08lX made valid by --allow-non-selfsigned-uid
fi: Kelvoton avain %08lX hyväksytty valitsimella --allow-non-selfsigned-uid

en: Invalid passphrase; please try again
fi: Salasana ei kelpaa; yritä uudestaan

en: Invalid selection.
fi: Valinta ei kelpaa.

en: Is this correct (y/n)?
fi: Onko tämä oikein (k/e)

en: Is this okay?
fi: Kelpaako tämä?

en: Is this photo correct (y/N/q)?
fi: Onko tämä oikein (k/E/l)?

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes
fi: Avaimen haltijaa EI voida varmistaa.  Jos *todella* 
    tiedät mitä olet tekemässä, vastaa seuraavaan kysymykseen
    kyllä

en: It's up to you to assign a value here; this value will never be exported
    to any 3rd party.  We need it to implement the web-of-trust; it has nothing
    to do with the (implicitly created) web-of-certificates.
fi: Tämän arvon määrittäminen on sinun tehtäväsi, tätä arvoa ei koskaan 
    kerrota kolmansille osapuolille. Tarvitsemme sitä toteuttamaan 
    luottamusverkko eikä sillä ei ole mitään tekemistä (epäsuorasti luotujen) 
    varmenneverkkojen kanssa.

en: Key generation canceled.
fi: Avaimen luonti keskeytetty.

en: Key generation failed: %s
fi: Avaimen luonti epäonnistui: %s

en: Key has been compromised
fi: Avain on murrettu

en: Key is no longer used
fi: Avain ei ole enää käytössä

en: Key is protected.
fi: Avain on suojattu.

en: Key is revoked.
fi: Avain on mitätöity.

en: Key is superseded
fi: Avain on uusittu

en: Key is valid for? (0)
fi: Avain on voimassa? (0)

en: Key not changed so no update needed.
fi: Päivitystä ei tarvita, koska avain ei ole muuttunut.

en: Keyring
fi: Avainrengas

en: Keysizes larger than 2048 are not suggested because
    computations take REALLY long!
fi: 2048 bittiä suurempia avaimia ei suositella, koska
    laskenta kestää TODELLA pitkään!

en: N  to change the name.
    C  to change the comment.
    E  to change the email address.
    O  to continue with key generation.
    Q  to to quit the key generation.
fi: N   muuta nimeä
    C   muuta kommenttia
    E   muuta sähköpostiosoitetta
    O   jatka avaimen luomista
    L   lopeta

en: NOTE: %s is not for normal use!
fi: HUOM: %s ei ole normaaliin käyttöön!

en: NOTE: Elgamal primary key detected - this may take some time to import
fi: HUOM: Elgamal-ensisijainen avain havaittu - tämän tuominen voi kestää hetken

en: NOTE: This key is not protected!
fi: HUOM: Tätä avainta ei ole suojattu!

en: NOTE: cipher algorithm %d not found in preferences
fi: HUOM: salausalgoritmia %d ei löydy valinnoista

en: NOTE: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
fi: HUOM: v3-aliavainten luonti ei ole OpenPGP:n mukaista

en: NOTE: key has been revoked
fi: HUOM: avain on mitätöity!

en: NOTE: no default option file `%s'
fi: HUOM: Ei oletusasetustiedostoa "%s"

en: NOTE: old default options file `%s' ignored
fi: HUOM: Vanhat oletusarvoiset asetukset löytyvät tiedostosta "%s"

en: NOTE: secret key %08lX expired at %s
fi: HUOM: salainen avain %08lX vanheni %s

en: NOTE: sender requested "for-your-eyes-only"
fi: HUOM: lähettäjä määrittää "vain-sinun-silmillesi"

en: NOTE: signature key %08lX expired %s
fi: HUOM: allekirjoitusavain %08lX vanheni %s

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
fi: HUOM: yksinkertaista S2K-tilaa (0) ei todellakaan suositella käytettäväksi

en: NOTE: trustdb not writable
fi: HUOM: trustdb:n ei voida kirjoittaa

en: Name may not start with a digit
fi: Nimi ei voi alkaa numerolla

en: Name must be at least 5 characters long
fi: Nimen täytyy olla vähintään 5 merkkiä pitkä

en: Need the secret key to do this.
fi: Tähän tarvitaan salainen avain.

en: NnCcEeOoQq
fi: NnHhEeOoLlQq

en: No corresponding signature in secret ring
fi: Salaisesta avainrenkaasta ei löydy vastaavaa allekirjoitusta

en: No help available
fi: Ei ohjeita saatavilla

en: No help available for `%s'
fi: Ei ohjetta aiheesta "%s"

en: No reason specified
fi: Ei eriteltyä syytä

en: No secondary key with index %d
fi: Indeksillä %d ei löydy toissijaista avainta

en: No such user ID.
fi: Käyttäjätunnusta ei löydy.

en: No trust value assigned to:
    %4u%c/%08lX %s "
fi: Luottamusarvoa ei ole asetettu seuraavalle:
    %4u%c/%08lX %s "

en: No user ID with index %d
fi: Indeksillä %d ei löydy käyttäjätunnusta

en: Not a valid email address
fi: Sähköpostiosoite ei kelpaa

en: Notation:
fi: Notaatio:

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a secondary key for this purpose.
fi: Huomaa, että tätä avainta ei voida käyttää salaamiseen.  Käytä komentoa
    "--edit-key" luodaksesi toissijaisen avaimen salaustarkoitukseen.

en: Note: This key has been disabled.
fi: Huom: Tämä avain on poistettu käytöstä

en: Note: This key has expired!
fi: Huom: Tämä avain on vanhentunut!

en: Nothing deleted.
fi: Mitään ei poistettu.

en: Nothing to sign with key %08lX
fi: Avaimelle %08lX ei löydy mitään mitä allekirjoittaa

en: Okay, but keep in mind that your monitor and keyboard radiation is also very vulnerable to attacks!
fi: Hyvä on, mutta muista että näyttösi ja näppäimistösi säteily on myös alttiina salakuuntelulle!

en: Overwrite (y/N)?
fi: Ylikirjoita (k/E)?

en: Please correct the error first
fi: Ole hyvä ja korjaa ensin virhe

en: Please decide how far you trust this user to correctly
    verify other users' keys (by looking at passports,
    checking fingerprints from different sources...)?
fi: Miten paljon luotat tämän käyttäjän varmistamiin muiden käyttäjien 
    avaimiin (tarkistaako hän henkilöllisyydet, vertaako sormenjälkiä eri 
    lähteistä...)?

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
fi: Älä syötä sähköpostiosoitetta nimen tai huomautuksen paikalle

en: Please enter a new filename. If you just hit RETURN the default
    file (which is shown in brackets) will be used.
fi: Syötä uusi tiedostonimi. Jos painat vain RETURN, käytetään
    oletustiedostoa (joka näkyy sulkeissa).

en: Please enter an optional comment
fi: Kirjoita vapaaehtoinen huomautus

en: Please enter name of data file:
fi: Anna datatiedoston nimi:

en: Please enter the passhrase; this is a secret sentence
fi: Ole hyvä ja syötä salasana, tämän on salainen lause

en: Please fix this possible security flaw
fi: Ole hyvä ja korjaa tämä mahdollinen tietoturvareikä

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
fi: Huomioi, että tässä näytetty voimassaolo ei ole välttämättä
    ajan tasalla jollet käynnistä ohjelmaa uudelleen

en: Please remove selections from the secret keys.
fi: Poista salaisten avainten valinnat, kiitos.

en: Please repeat the last passphrase, so you are sure what you typed in.
fi: Toista edellinen salasanasi varmistuaksesi siitä, mitä kirjoitit.

en: Please report bugs to <gnupg-bugs@gnu.org>.
fi: Ilmoita ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen <gnupg-bugs@gnu.org>.

en: Please select at most one secondary key.
fi: Valitse korkeintaan yksi toissijainen avain, kiitos.

en: Please select exactly one user ID.
fi: Valitse tasan yksi käyttäjätunnus!

en: Please select the reason for the revocation:
fi: Valitse mitätöinnin syy:

en: Please select what kind of key you want:
fi: Valitse millaisen avaimen haluat:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
fi: Kuinka kauan avaimen tulee olla voimassa.
            0 = Avain ei vanhene koskaan
         <n>  = Avain vanhenee n päivän kuluttua
         <n>w = Avain vanhenee n viikon kuluttua
         <n>m = Avain vanhenee n kuukauden kuluttua
         <n>y = Avain vanhenee n vuoden kuluttua

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
fi: Kuinka kauan allekirjoituksen tulee olla voimassa.
            0 = Allekirjoitus ei vanhene koskaan
         <n>  = Allekirjoitus vanhenee n päivän kuluttua
         <n>w = Allekirjoitus vanhenee n viikon kuluttua
         <n>m = Allekirjoitus vanhenee n kuukauden kuluttua
         <n>y = Allekirjoitus vanhenee n vuoden kuluttua

en: Please use the command "toggle" first.
fi: Käytä ensin komentoa "toggle".

en: Please wait, entropy is being gathered. Do some work if it would
    keep you from getting bored, because it will improve the quality
    of the entropy.
fi: Ole hyvä ja odota, entropiaa kerätään. Tee jotain työtä, jos se vaikka 
    estäisi sinua pitkästymästä.  Se nimittäin samalla parantaa entropian laatua.

en: Policy:
fi: Käytäntö:

en: Primary key fingerprint:
fi: Ensisijaisen avaimen sormenjälki:

en: Pubkey:
fi: JulkAvain:

en: Public key is disabled.
fi: Julkinen avain on poistettu käytöstä

en: Quit without saving?
fi: Lopeta tallentamatta muutoksia?

en: Real name:
fi: Oikea nimi:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
fi: Varmastiko luo mitätöintivarmenteet? (k/E)

en: Really create?
fi: Haluatko varmasti luoda?

en: Really delete this self-signature? (y/N)
fi: Varmastiko poista oma-allekirjoitus? (k/E)

en: Really remove all selected user IDs?
fi: Varmastiko poista kaikki valitut käyttäjätunnukset?

en: Really remove this user ID?
fi: Varmastiko poista tämä käyttäjätunnus?

en: Really revoke all selected user IDs?
fi: Varmastiko mitätöi kaikki valitut käyttäjätunnukset?

en: Really revoke this user ID?
fi: Varmastiko mitätöi tämä käyttäjätunnus?

en: Really sign all user IDs?
fi: Varmastiko allekirjoita kaikki käyttäjätunnukset?

en: Really sign?
fi: Varmastiko allekirjoita?

en: Really update the preferences for the selected user IDs?
fi: Varmastiko päivitä valinnat näille käyttäjätunnuksille?

en: Really update the preferences?
fi: Varmastiko päivitä valinnat?

en: Reason for revocation: %s
fi: Mitätöinnin syy: %s

en: Repeat passphrase
fi: Toista salasana

en: Repeat passphrase:
fi: Toista salasana:

en: Requested keysize is %u bits
fi: Halutun avaimen koko on %u bittiä

en: Revocation certificate created.
fi: Mitätöintivarmenne luotu.

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
fi: Mitätöintivarmenne luotu.
    
    Ole hyvä ja siirrä se medialle, jonka voit piilottaa; jos Mallory saa 
    käsiinsä tämän varmenteen, hän voi tehdä sillä avaimesta käyttökelvottoman. 
    On järkevää tulostaa tämä varmenne ja tallentaa se siltä varalta, että 
    mediastasi tulee lukukelvoton.  Mutta varoituksen sanana: Tietokoneesi 
    tulostusjärjestelmä saattaa tallentaa datan ja saattaa sen muiden saataville!

en: Save changes?
fi: Tallenna muutokset?

en: Secret key is available.
fi: Salainen avain on saatavilla.

en: Secret parts of primary key are not available.
fi: Ensisijaisen avaimen salaiset osat eivät ole saatavilla.

en: Select the algorithm to use.
    
    DSA (aka DSS) is the digital signature algorithm which can only be used
    for signatures.  This is the suggested algorithm because verification of
    DSA signatures are much faster than those of ElGamal.
    
    ElGamal is an algorithm which can be used for signatures and encryption.
    OpenPGP distinguishs between two flavors of this algorithms: an encrypt only
    and a sign+encrypt; actually it is the same, but some parameters must be
    selected in a special way to create a safe key for signatures: this program
    does this but other OpenPGP implementations are not required to understand
    the signature+encryption flavor.
    
    The first (primary) key must always be a key which is capable of signing;
    this is the reason why the encryption only ElGamal key is not available in
    this menu.
fi: Valitse käytettävä algoritmi.
    
    DSA (eli DSS) on digitaalinen allekirjoitusalgoritmi, jota voidaan 
    käyttää vain allekirjoituksiin.  DSA:ta suositellaan, koska sillä tuotetut 
    allekirjoitukset voidaan varmistaa paljon nopeammin verrattuna ElGamal:iin.
    
    ElGamal-algoritmia voidaan käyttää sekä allekirjoituksiin että 
    salaamiseen.  OpenPGP erottaa seuraavat kaksi toimintatapaa toisistaan:
    pelkkä allekirjoitus ja allekirjoitus+salaus.  Toimintatavat ovat
    itseasiassa samanlaiset, mutta joitakin parametrejä täytyy valita erityisellä
    tavalla luotaessa turvallista allekirjoitusavainta.  Tämä ohjelma pystyy 
    siihen, mutta toiset OpenPGP-sovellukset eivät välttämättä pysty 
    tulkitsemaan allekirjoitus+salaus-muotoa.
    
    Ensisijainen avain täytyy aina olla allekirjoittamiseen sopiva avain; 
    tämä on syy, miksi vain salaus-ElGamal-avain ei ole tässä valittavissa 
    tässä valikossa.

en: Set command line to view Photo IDs
fi: Aseta valokuvatunnisteiden katsomiskomento

en: Show Photo IDs
fi: Näytä valokuvatunnisteet

en: Signature expired %s
fi: Allekirjoitus vanheni %s

en: Signature expires %s
fi: Allekirjoitus vanhenee %s

en: Signature is valid for? (0)
fi: Allekirjoitus on voimassa? (0)

en: Signature made %.*s using %s key ID %08lX
fi: Allekirjoituksen teki %-*s käyttäen %s-algoritmia avaintunnuksella %08lX

en: Signature notation:
fi: Allekirjoitusnotaatio:

en: Signature policy:
fi: Allekirjoituskäytäntö:

en: Syntax: gpg [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
fi: Käyttö: gpg [valitsimet] [tiedostot]
    Tarkista allekirjoituksia tunnetuille luotetuille avaimille

en: Syntax: gpg [options] [files]
    sign, check, encrypt or decrypt
    default operation depends on the input data
fi: Syntaksi: gpg [valitsimet] [tiedostot]
    allekirjoita, tarkista, salaa tai avaa
    oletustoiminto riippuu syötteestä

en: The random number generator is only a kludge to let
    it run - it is in no way a strong RNG!
    
    DON'T USE ANY DATA GENERATED BY THIS PROGRAM!!
fi: Satunnaislukugeneraattori on pelkkä kulissi, joka mahdollistaa
    ohjelman ajamisen - se ei ole vahvasti satunnainen!
    
    ÄLÄ KÄYTÄ OHJELMAN TUOTTAMAA DATAA!!

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
fi: Oma-allekirjoitus kohteessa "%s"
    on PGP 2.x -muodon allekirjoitus.

en: The signature is not valid.  It does make sense to remove it from
    your keyring.
fi: Allekirjoitus ei ole pätevä.  Järkevintä olisi poistaa se 
    avainrenkaastasi.

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
fi: PGP 2.x -muodon käyttäjätunnukselle ei ole valintoja.

en: This command is not allowed while in %s mode.
fi: Tätä komentoa ei sallita %s-tilassa.

en: This is a secret key! - really delete?
fi: Tämä on salainen avain! - poista varmasti?

en: This is a signature which binds the user ID to the key. It is
    usually not a good idea to remove such a signature.  Actually
    GnuPG might not be able to use this key anymore.  So do this
    only if this self-signature is for some reason not valid and
    a second one is available.
fi: Tämä allekirjoitus takaa avaimen haltijan henkilöllisyyden. 
    Tällaisen allekirjoituksen poistaminen on tavallisesti huono 
    ajatus.  GnuPG ei kenties voi käyttää avainta enää.  Poista 
    allekirjoitus vain, jos se ei ole jostain syystä pätevä, ja 
    avaimella on jo toinen allekirjoitus.

en: This is a valid signature on the key; you normally don't want
    to delete this signature because it may be important to establish a
    trust connection to the key or another key certified by this key.
fi: Tämä on voimassa oleva allekirjoitus tälle avaimelle, tavallisesti ei 
    kannata poistaa tätä allekirjoitusta koska se saattaa olla tarpeen
    luottamussuhteen luomiseksi avaimeen tai johonkin toiseen tämän avaimen
    varmentamaan avaimeen.

en: This key belongs to us
fi: Tämä on oma avain

en: This key has been disabled
fi: Tämä avain on poistettu käytöstä

en: This key has expired!
fi: Tämä avain on vanhentunut!

en: This key is due to expire on %s.
fi: Avain vanhenee %s.

en: This key is not protected.
fi: Avainta ei ole suojattu.

en: This key may be revoked by %s key
fi: Tämä avain voidaan mitätöidä %s-avaimella

en: This key probably belongs to the owner
fi: Tämä avain todennäköisesti kuuluu haltijalle

en: This signature can't be checked because you don't have the
    corresponding key.  You should postpone its deletion until you
    know which key was used because this signing key might establish
    a trust connection through another already certified key.
fi: Allekirjoitusta ei voida tarkistaa koska sinulla ei ole 
    siihen liittyvää avainta. Lykkää sen poistamista kunnes
     tiedät mitä avainta on käytetty, koska allekirjoitus 
    avain saattaa luoda luottamusketjun toisen, jo ennalta 
    varmennetun avaimen kautta.

en: This signature expired on %s.
fi: Tämä allekirjoitus vanheni %s.

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
fi: Tämä tekisi avaimesta käyttökelvottoman PGP 2.x:lle.

en: To be revoked by:
fi: Mitätöinnin tekee:

en: To build the Web-of-Trust, GnuPG needs to know which keys are
    ultimately trusted - those are usually the keys for which you have
    access to the secret key.  Answer "yes" to set this key to
    ultimately trusted
fi: Rakentaakseen luottamusverkon, GnuPG:n täytyy tietää mihin avaimiin 
    luotetaan ehdottomasti - nämä ovat tavallisesti ne avaimet, joiden salainen 
    pari on sinulla.  Vastaa "kyllä" luottaaksesi tähän avaimeen ehdoitta

en: Total number processed: %lu
fi: Kaikkiaan käsitelty: %lu

en: Unable to open photo "%s": %s
fi: Valokuvaa "%s" ei voi avata: %s

en: Uncompressed
fi: pakkaamaton

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
fi: Käyttö: gpg [valitsimet] [tiedostot] (-h näyttää ohjeen)

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
fi: Käyttö: gpgv [valitsimet] [tiedostot] (-h näyttää ohjeen)

en: Use this key anyway?
fi: Haluatko käyttää tätä avainta kaikesta huolimatta?

en: User ID "%s" is revoked.
fi: Käyttäjätunnus "%s" on mitätöity.

en: User ID is no longer valid
fi: Käyttäjätunnus ei ole enää käytössä

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
fi: VAROITUS: "%s" on paheksuttu valitsin

en: WARNING: %s overrides %s
fi: VAROITUS: %s korvaa %s:n

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
fi: VAROITUS: löytyi 2 tiedostoa, joissa on luottamuksellisia tietoja.

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
fi: VAROITUS: Tämä on PGP 2.x -muodon avain.  Määrätyn mitätöijän lisääminen voi
              saada jotkin PGP:n versiot hylkäämään avaimen.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
fi: VAROITUS: Tämä on PGP2-muodon avain.  Valokuvan lisääminen voi
              saada jotkin PGP:n versiot hylkäämään avaimen.

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
fi: VAROITUS: Tämän avaimen haltija on mitätöinyt avaimen!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
fi: VAROITUS: Tätä avainta ei ole varmennettu luotettavalla allekirjoituksella!

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
fi: VAROITUS: Tätä avainta ei ole varmennettu tarpeeksi luotettavalla 
    allekirjoituksella!

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
fi: VAROITUS: Haltija on mitätöinyt tämän aliavaimen!

en: WARNING: Using untrusted key!
fi: VAROITUS: Käytettyyn avaimeen ei luoteta!

en: WARNING: We do NOT trust this key!
fi: VAROITUS: Tähän avaimeen EI luoteta!

en: WARNING: Weak key detected - please change passphrase again.
fi: VAROITUS: Havaittiin heikko avain -  vaihda salasanaa uudestaan.

en: WARNING: `%s' is an empty file
fi: VAROITUS: "%s" on tyhjä tiedosto

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
fi: VAROITUS: käyttäjätunnuksen allekirjoitus on päivätty %d sekuntin päähän tulevaisuuteen

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
fi: VAROITUS: avaimen nimittämistä määrätyksi mitätöijäksi ei voi perua!

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
fi: VAROITUS: salattua viestiä on muokattu!

en: WARNING: invalid notation data found
fi: VAROITUS: löydettiin väärin muotoiltua notaatiodataa

en: WARNING: invalid size of random_seed file - not used
fi: VAROITUS: random_seed-tiedosto on väärän kokoinen - tiedostoa ei käytetä

en: WARNING: key %08lX may be revoked: fetching revocation key %08lX
fi: VAROITUS: avain %08lX saattaa olla mitätöity: haetaan mitätöintiavain %08lX

en: WARNING: key %08lX may be revoked: revocation key %08lX not present.
fi: VAROITUS: avain %08lX saattaa olla mitätöity: mitätöintiavainta %08lX 
    ei saatavilla.

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
fi: VAROITUS: viesti salattiin symmetrisessä salaimessa 
    esiintyvällä heikolla avaimella.

en: WARNING: message was not integrity protected
fi: VAROITUS: viestin eheyttä ei oltu suojattu

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
fi: VAROITUS: useita allekirjoituksia havaittu.  Vain ensimmäisen voi tarkistaa.

en: WARNING: nothing exported
fi: VAROITUS: mitään ei viety

en: WARNING: options in `%s' are not yet active during this run
fi: VAROITUS: asetukset tiedostossa "%s" eivät ole käytössä vielä tässä ajossa

en: WARNING: program may create a core file!
fi: VAROITUS: ohjelma voi luoda core-tiedoston!

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
fi: VAROITUS: vastaanottajia (-r) annettu käyttämättä julkisen avaimen salausta

en: WARNING: secret key %08lX does not have a simple SK checksum
fi: VAROITUS: salaisella avaimella %08lX ei ole yksinkertaista SK-tarkistussummaa

en: WARNING: signature digest conflict in message
fi: VAROITUS: allekirjoitustiiviste ei täsmää viestin kanssa

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
fi: VAROITUS: %%-laajennus ei onnistu (liian suuri).  Käytetään laajentamatonta.

en: WARNING: unable to %%-expand policy url (too large).  Using unexpanded.
fi: VAROITUS: käytäntö-url:n %%-laajennus ei onnistu (liian suuri). 
    Käytetään laajentamatonta.

en: WARNING: unable to remove temp directory `%s': %s
fi: VAROITUS: väliaikaishakemistoa "%s" ei voi poistaa: %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) `%s': %s
fi: VAROITUS: tilapäistiedostoa (%s) "%s" ei voi poistaa: %s

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on %s "%s"
fi: VAROITUS: %s "%s" hakemiston oikeudet eivät ole turvallisia"

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on %s "%s"
fi: VAROITUS: Hakemiston %s "%s" oikeudet eivät ole turvallisia"

en: WARNING: unsafe ownership on %s "%s"
fi: VAROITUS: omistussuhde kohteessa %s "%s" ei ole turvallinen"

en: WARNING: unsafe permissions on %s "%s"
fi: VAROITUS: oikeudet kohteessa %s "%s" eivät ole turvallisia"

en: WARNING: using insecure memory!
fi: VAROITUS: käytetään suojaamatonta muistia!

en: WARNING: using insecure random number generator!!
fi: VAROITUS: käytetty satunnaislukugeneraattori ei ole turvallinen.

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
fi: Tarvitaan paljon satunnaislukuja.  Voit suorittaa muita toimintoja
    (kirjoittaa näppäimistöllä, liikuttaa hiirtä, käyttää levyjä)
    alkulukujen luomisen aikana, tämä antaa satunnaislukugeneraattorille
    paremmat mahdollisuudet kerätä riittävästi entropiaa.

en: What keysize do you want? (1024)
fi: Minkä kokoisen avaimen haluat? (1024)

en: When you sign a user ID on a key, you should first verify that the key
    belongs to the person named in the user ID.  It is useful for others to
    know how carefully you verified this.
    
    "0" means you make no particular claim as to how carefully you verified the
        key.
    
    "1" means you believe the key is owned by the person who claims to own it
        but you could not, or did not verify the key at all.  This is useful for
        a "persona" verification, where you sign the key of a pseudonymous user.
    
    "2" means you did casual verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint and checked the user ID on the
        key against a photo ID.
    
    "3" means you did extensive verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint with the owner of the key in
        person, and that you checked, by means of a hard to forge document with a
        photo ID (such as a passport) that the name of the key owner matches the
        name in the user ID on the key, and finally that you verified (by exchange
        of email) that the email address on the key belongs to the key owner.
    
    Note that the examples given above for levels 2 and 3 are *only* examples.
    In the end, it is up to you to decide just what "casual" and "extensive"
    mean to you when you sign other keys.
    
    If you don't know what the right answer is, answer "0".
fi: Allekirjoittaessasi avaimen käyttäjätunnuksen sinun tulisi varmista, että 
    avain todella kuuluu henkilölle, joka mainitaan käyttäjätunnuksessa.  Muiden 
    on hyvä tietää kuinka huolellisesti olet varmistanut tämän. 
    
    "0" tarkoittaa, että et väitä mitään siitä, kuinka huolellisesti olet
        varmistanut avaimen.
    
    "1" tarkoittaa, että uskot avaimen kuuluvan henkilölle, joka väittää 
        hallitsevan sitä, mutta et voinut varmistaa tai et varmistanut avainta 
        lainkaan.  Tämä on hyödyllinen "persoonan" varmistamiseen, jossa 
        allekirjoitat pseudonyymin käyttäjän avaimen.
    
    "2" tarkoittaa arkista varmistusta.  Esimerkiksi olet varmistanut 
        avaimen sormenjäljen ja tarkistanut käyttäjätunnuksen ja 
        valokuvatunnisteen täsmäävän.
    
    "3" tarkoittaa syvällistä henkilöllisyyden varmistamista.  Esimerkiksi 
        tämä voi tarkoittaa avaimen sormenjäljen tarkistamista avaimen haltijan 
        kanssa henkilökohtaisesti, ja että tarkistit nimen avaimessa täsmäävän 
        vaikeasti väärennettävän kuvallisen henkilöllisyystodistuksen (kuten 
        passi) kanssa, ja lopuksi varmistit (sähköpostin vaihtamisella), että 
        sähköpostiosoite kuuluu avaimen haltijalle.
    
    Huomaa, että yllä annetut esimerkit tasoille 2 ja 3 ovat todellakin *vain* 
    esimerkkejä.  Lopullisesti se on sinun päätöksesi mitä "arkinen" ja 
    "syvällinen" tarkoittaa allekirjoittaessasi muita avaimia.
    
    Jos et tiedä mikä olisi sopiva vastaus, vastaa "0".

en: You are about to revoke these signatures:
fi: Olet mitätöimässä seuraavat allekirjoitukset:

en: You are using the `%s' character set.
fi: Käytät merkistöä "%s".

en: You can't change the expiration date of a v3 key
fi: Et voi muuttaa v3-avainten vanhentumispäivää

en: You can't delete the last user ID!
fi: Et voi poistaa viimeistä käyttäjätunnusta!

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
fi: Et määritellyt käyttäjätunnusta. (voit käyttää valitsinta "-r")

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
fi: Et halua salasanaa - tämä on todennäköisesti *huono* ajatus!

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
fi: Et halunnut salasanaa - tämä on luultavasti *huono* ajatus!
    Jatketaan silti.  Voit vaihtaa salasanaa milloin tahansa
    tämän ohjelman valitsimella "--edit-key".

en: You have signed these user IDs:
fi: Olet allekirjoittanut seuraavat käyttäjätunnukset:

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
fi: Et voi lisätä määrättyä mitätöijää PGP 2.x -muodon avaimeen.

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
fi: Et voi lisätä valokuvaa PGP2-muodon avaimeen.

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
fi: Et voi luoda OpenPGP-allekirjoitusta PGP 2.x -avaimella --pgp2-tilassa.

en: You must select at least one key.
fi: Sinun täytyy valita ainakin yksi avain.

en: You must select at least one user ID.
fi: Sinun täytyy valita ainakin yksi käyttäjätunnus.

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
fi: Tarvitset salasanan suojaamaan salaista avaintasi.

en: You need a passphrase to unlock the secret key for user:
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %08lX, created %s%s
fi: Tarvitset salasanan avataksesi salaisen avaimen käyttäjälle:
    "%.*s"
    %u-bittinen %s-avain, tunnus %08lX, luotu %s%s

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
fi: Valitsit seuraavan käyttäjätunnuksen:
        "%s"

en: You should specify a reason for the certification.  Depending on the
    context you have the ability to choose from this list:
      "Key has been compromised"
          Use this if you have a reason to believe that unauthorized persons
          got access to your secret key.
      "Key is superseded"
          Use this if you have replaced this key with a newer one.
      "Key is no longer used"
          Use this if you have retired this key.
      "User ID is no longer valid"
          Use this to state that the user ID should not longer be used;
          this is normally used to mark an email address invalid.
fi: Sinun tulisi määrittää syy varmenteelle. Riippuen asiayhteydestä
    voit valita tästä listasta:
      "Avain on paljastunut"
          Käytä tätä, jos sinulla on syytä uskoa, että luvattomat henkilöt 
          ovat saaneet salaisen avaimesi käsiinsä.
      "Avain on korvattu"
          Käytä tätä, jos olet korvannut tämän uudemmalla avaimella.
      "Avain ei ole enää käytössä"
          Käytä tätä, jost ole lopettanut tämän avaimen käytön.
      "Käyttäjätunnus ei ole enää voimassa"
          Käytä tätä ilmoittamaan, että käyttäjätunnusta ei pitäisi käyttää;
          tätä normaalisti käytetään merkitsemään sähköpostiosoite vanhenneeksi.

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
fi: Nykyinen allekirjoituksesi kohteessa "%s"
    on vanhentunut.

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
fi: Nykyinen allekirjoituksesi kohteessa "%s"
    on paikallinen allekirjoitus.

en: Your decision?
fi: Valintasi?

en: Your selection?
fi: Valintasi?

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
fi: Järjestelmäsi ei osaa näyttää päiväyksiä kuin vuoteen 2038.
    Se kuitenkin käsittelee päiväykset oikein vuoteen 2106.

en: [User id not found]
fi: [Käyttäjätunnusta ei löytynyt]

en: [expired]
fi: [vanhentunut]

en: [filename]
fi: [tiedostonimi]

en: [revocation]
fi: [mitätöinti]

en: [revoked]
fi: [mitätöity]

en: [self-signature]
fi: [oma-allekirjoitus]

en: [uncertain]
fi: [ei tiedossa]

en: `%s' already compressed
fi: "%s" on jo pakattu

en: `%s' is not a regular file - ignored
fi: "%s" on erikoistiedosto - ohitettiin

en: `%s' is not a valid long keyID
fi: "%s" ei kelpaa pitkänä avaintunnuksena

en: a notation name must have only printable characters or spaces, and end with an '='
fi: notaation nimen täytyy sisältää vain tulostettavia merkkejä tai välilyöntejä, ja sen täytyy loppua merkkiin "="

en: a notation value must not use any control characters
fi: notaatiosssa ei saa olla erikoismerkkejä

en: a user notation name must contain the '@' character
fi: käyttäjänotaatin täytyy sisältää "@"-merkki

en: add a photo ID
fi: lisää valokuva

en: add a revocation key
fi: lisää mitätöintiavain

en: add a secondary key
fi: lisää toissijainen avain

en: add a user ID
fi: lisää käyttäjätunnus

en: add this keyring to the list of keyrings
fi: lisää tämä avainrengas avainrenkaiden luetteloon

en: add this secret keyring to the list
fi: lisää tämä salainen avainrengas luetteloon

en: always use a MDC for encryption
fi: käytä aina MDC:tä salaamiseen

en: anonymous recipient; trying secret key %08lX ...
fi: nimetön vastaanottaja; yritän käyttää salaista avainta %08lX ...

en: armor header:
fi: ascii-koodausotsake:

en: armor: %s
fi: ascii-koodaus: %s

en: assume no on most questions
fi: oleta kielteinen vastaust useimpiin kysymyksiin

en: assume yes on most questions
fi: oleta myönteinen vastaust useimpiin kysymyksiin

en: assuming %s encrypted data
fi: oletettavasti %s-salattua dataa

en: assuming bad signature from key %08lX due to an unknown critical bit
fi: Epäkelpo allekirjoitus avaimelta %08lX oletettavasti johtuen tuntemattomasta "critical bit":istä

en: assuming signed data in `%s'
fi: data kohteessa "%s" oletetaan allekirjoitetuksi

en: bad MPI
fi: MPI ei kelpaa

en: bad URI
fi: URI ei kelpaa

en: bad certificate
fi: sertifikaatti ei kelpaa

en: bad key
fi: avain ei kelpaa

en: bad passphrase
fi: väärä salasana

en: bad public key
fi: julkinen avain ei kelpaa

en: bad secret key
fi: salainen avain ei kelpaa

en: bad signature
fi: allekirjoitus ei täsmää

en: batch mode: never ask
fi: eräajo: älä kysy mitään

en: be somewhat more quiet
fi: ole jonkinverran hiljaisempi

en: binary
fi: binääri

en: build_packet failed: %s
fi: build_packet epäonnistui: %s

en: can't close `%s': %s
fi: tiedostoa "%s" ei voi sulkea: %s

en: can't connect to `%s': %s
fi: yhteys kohteeseen "%s" ei onnistu: %s

en: can't create %s: %s
fi: ei voida luoda kohdetta %s: %s

en: can't create `%s': %s
fi: tiedostoa "%s" ei voi luoda: %s

en: can't create directory `%s': %s
fi: hakemiston "%s" luominen ei onnistu: %s

en: can't disable core dumps: %s
fi: core-tiedostojen luontia ei voi estää: %s

en: can't do that in batchmode
fi: tätä ei voi tehdä eräajossa

en: can't do that in batchmode without "--yes"
fi: ei onnistu eräajossa ilman "--yes"-valitsinta

en: can't get key from keyserver: %s
fi: avainpalvelimelta ei saa avainta: %s

en: can't get server read FD for the agent
fi: palvelin ei lue agentin FD:tä

en: can't get server write FD for the agent
fi: palvelin ei kirjoita agentille FD:tä

en: can't handle public key algorithm %d
fi: julkisen avaimen algorimin %d käsittely ei onnistu

en: can't handle text lines longer than %d characters
fi: yli %d merkkiä pitkiä tekstirivejä ei voi käsitellä

en: can't handle these multiple signatures
fi: näitä allekirjoituksia ei voi käsitellä

en: can't open %s: %s
fi: tiedostoa %s ei voi avata: %s

en: can't open `%s'
fi: tiedostoa "%s" ei voi avata

en: can't open `%s': %s
fi: tiedostoa "%s" ei voi avata: %s

en: can't open file: %s
fi: ei voi avata tiedostoa: %s

en: can't open signed data `%s'
fi: allekirjoitetun datan "%s" avaaminen ei onnistu

en: can't open the keyring
fi: avainrenkaan avaaminen ei onnistu

en: can't put a policy URL into v3 (PGP 2.x style) signatures
fi: käytäntö-URL:ia ei voi laittaa v3-allekirjoituksiin (PGP 2.x -tyyliset)

en: can't put a policy URL into v3 key (PGP 2.x style) signatures
fi: käytäntö-URL:ia ei voi laittaa v3-avainallekirjoituksiin (PGP 2.x -tyyliset)

en: can't put notation data into v3 (PGP 2.x style) key signatures
fi: notaatiodataa ei voi laittaa v3-avainallekirjoituksiin (PGP 2.x -tyyliset)

en: can't put notation data into v3 (PGP 2.x style) signatures
fi: notaatiodataa ei voi laittaa v3-allekirjoituksiin (PGP 2.x -tyyliset)

en: can't query password in batchmode
fi: salasanan kysyminen ei onnistu eräajossa

en: can't read `%s': %s
fi: tiedostoa "%s" ei voi lukea: %s

en: can't search keyserver: %s
fi:  avainpalvelimelta ei pysty etsimään: %s

en: can't set client pid for the agent
fi: agentille ei voida asettaa pid:tä

en: can't stat `%s': %s
fi: tiedoston "%s" tilaa ei voi lukea: %s

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
fi: symmetristä ESK-pakettia ei voi käyttää S2K-tilan vuoksi

en: can't write `%s': %s
fi: tiedostoon "%s" ei voi kirjoittaa: %s

en: cancelled by user
fi: käyttäjän peruma

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
fi: PGP 2.x -avainta ei voi nimetä määrätyksi mitätöijäksi

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
fi: heikon avaimen luomista symmetriselle salaimelle ei voitu välttää; 
    yritettiin %d kertaa!

en: change the expire date
fi: muuta voimassoloaikaa

en: change the ownertrust
fi: muuta luottamusastetta

en: change the passphrase
fi: muuta salasanaa

en: check key signatures
fi: tarkista avainten allekirjoitukset

en: checking at depth %d signed=%d ot(-/q/n/m/f/u)=%d/%d/%d/%d/%d/%d
fi: tarkistetaan syvyyteen %d allekirjoitettu=%d ot(-/q/n/m/f/u)=%d/%d/%d/%d/%d/%d

en: checking created signature failed: %s
fi: luodun allekirjoituksen tarkistus epäonnistui: %s

en: checking keyring `%s'
fi: tarkistetaan avainrengasta "%s"

en: checking the trustdb
fi: tarkistetaan trustdb:tä

en: checksum error
fi: tarkistussumma ei täsmää

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
fi: salausalgoritmi %d%s on tuntematon tai poistettu käytöstä

en: cipher extension "%s" not loaded due to unsafe permissions
fi: Oikeudet eivät ole turvallisia, salainlaajennuksia "%s" ei ladattu

en: communication problem with gpg-agent
fi: gpg-agentin kanssa yhteysongelma

en: completes-needed must be greater than 0
fi: completes-needed täytyy olla suurempi kuin 0

en: compress algorithm must be in range %d..%d
fi: pakkausalgoritmin täytyy olla väliltä %d..%d

en: conflicting commands
fi: ristiriitainen komento

en: could not parse keyserver URI
fi: avainpalvelimen URI:iä ei voi jäsentää

en: create ascii armored output
fi: tuota ascii-koodattu tuloste

en: data not saved; use option "--output" to save it
fi: dataa ei ole tallennettu, käytä valitsinta "--output" tallentaaksesi

en: dearmoring failed: %s
fi: ascii-koodauksen purku epäonnistui: %s

en: decrypt data (default)
fi: avaa tiedot (oletus)

en: decryption failed: %s
fi: avaus epäonnistui: %s

en: decryption okay
fi: avaus onnistui

en: delete a secondary key
fi: poista toissijainen avain

en: delete signatures
fi: poista allekirjoitus

en: delete user ID
fi: poista käyttäjätunnus

en: deleting keyblock failed: %s
fi: avainlohkojen poisto epäonnistui: %s

en: digest algorithm `%s' is read-only in this release
fi: tiivistealgoritmia "%s" voidaan ainoastaan lukea tässä julkaisussa

en: disable a key
fi: poista avain käytöstä

en: do not force v3 signatures
fi: älä käytä aina v3-allekirjoituksia

en: do not force v4 key signatures
fi: älä käytä aina v3-allekirjoituksia

en: do not make any changes
fi: älä tee muutoksia

en: don't use the terminal at all
fi: älä käytä lainkaan päätettä

en: emulate the mode described in RFC1991
fi: jäljittele RFC1991:ssä kuvattua toimintamuotoa

en: enable a key
fi: ota avain käyttöön

en: enarmoring failed: %s
fi: ascii-koodaaminen epäonnistui: %s

en: encrypt data
fi: salaa tiedot

en: encrypted with %s key, ID %08lX
fi: salattu %s-avaimella, tunnus %08lX

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %08lX, created %s
fi: salattu %u-bittisella %s-avaimella, tunnus %08lX, luotu %s

en: encrypted with unknown algorithm %d
fi: salattu tuntemattomalla algoritmilla %d

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
fi: viestin salaaaminen --pgp2-tilassa vaatii IDEA-salaimen

en: encryption only with symmetric cipher
fi: salaa vain symmetrisellä salaimella

en: error creating `%s': %s
fi: virhe luotaessa "%s": %s

en: error creating keyring `%s': %s
fi: virhe luotaessa avainrengasta "%s": %s

en: error creating passphrase: %s
fi: virhe luotaessa salasanaa: %s

en: error finding trust record: %s
fi: virhe etsittäessä luottamustietuetta: %s

en: error in trailer line
fi: virhe trailer-rivissä

en: error reading `%s': %s
fi: virhe luettaessa tiedostoa "%s": %s

en: error reading keyblock: %s
fi: virhe luettaessa avainlohkoa: %s

en: error reading secret keyblock `%s': %s
fi: virhe luettaessa salaista avainlohkoa "%s": %s

en: error sending to `%s': %s
fi: virhe lähettäessä kohteeseen "%s": %s

en: error writing keyring `%s': %s
fi: virhe kirjoitettaessa avainrenkaaseen "%s": %s

en: error writing public keyring `%s': %s
fi: virhe kirjoitettaessa julkiseen avainrenkaaseen "%s": %s

en: error writing secret keyring `%s': %s
fi: virhe kirjoitettaessa salaiseen avainrenkaaseen "%s": %s

en: error: invalid fingerprint
fi: virhe: sormenjälki on väärä

en: error: missing colon
fi: virhe: kaksoispiste puuttuu

en: error: no ownertrust value
fi: virhe: ei luottamusarvoa

en: export keys
fi: vie avaimia

en: export keys to a key server
fi: vie avaimia palvelimelle

en: export the ownertrust values
fi: vie luottamusasteet

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
fi: ulkoisen ohjelman kutsuminen poistettu käytöstä johtuen turvattomista 
    asetustiedoston oikeuksista

en: failed sending to `%s': status=%u
fi: virhe lähettäessä kohteeseen "%s": tila=%u

en: failed to initialize the TrustDB: %s
fi: TrustDB:n alustaminen ei onnistu: %s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
fi: avainrenkaan välimuistin uudelleenluominen epäonnistui: %s

en: file close error
fi: virhe tiedostoa suljettaessa

en: file create error
fi: virhe tiedostoa luotaessa

en: file delete error
fi: virhe tiedostoa poistettaessa

en: file exists
fi: tiedosto on olemassa

en: file open error
fi: virhe tiedostoa avattaessa

en: file read error
fi: virhe tiedostoa luettaessa

en: file rename error
fi: virhe nimettäessä tiedostoa uudelleen

en: file write error
fi: virhe tiedostoon kirjoitettaessa

en: fix a corrupted trust database
fi: korjaa turmeltunut luottamustietokanta

en: flag user ID as primary
fi: merkitse käyttäjätunnus ensisijaiseksi

en: force v3 signatures
fi: käytä aina v3-allekirjoituksia

en: force v4 key signatures
fi: käytä aina v4-allekirjoituksia

en: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
fi: valittu pakkausalgoritmi %s (%d) ei ole vastaanottajan suosima

en: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
fi: valittua tiivistesalgoritmia %s (%d) ei löydy vastaanottajan valinnoista

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
fi: valittu symmetrinen salain %s (%d) ei ole vastaanottajan suosima

en: general error
fi: yleinen virhe

en: generate a new key pair
fi: luo uusi avainpari

en: generate a revocation certificate
fi: luo mitätöintivarmenne

en: generating the deprecated 16-bit checksum for secret key protection
fi: luodaan paheksuttava 16-bittinen tarkistussumma salaisen avaimen suojaksi

en: gpg-agent is not available in this session
fi: gpg-agent ei ole käytettävissä tässä istunnossa

en: gpg-agent protocol version %d is not supported
fi: gpg-agent-protokollaversio %d ei ole tuettu

en: help
fi: apua

en: iImMqQsS
fi: iImMlLoO

en: import keys from a key server
fi: nouda avaimia avainpalvelimelta

en: import ownertrust values
fi: tuo luottamusasteet

en: import/merge keys
fi: nouda/liitä avaimia

en: input line %u too long or missing LF
fi: syöterivi %u on liian pitkä tai rivinvaihto puutuu

en: input line longer than %d characters
fi: syöterivi on yli %d merkkiä pitkä

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
fi: S2K-tila ei kelpaa; täytyy olla 0, 1 tai 3

en: invalid argument
fi: argumentti ei kelpaa

en: invalid armor
fi: kelvoton ascii-koodaus

en: invalid armor header:
fi: kelvoton ascii-koodausotsake:

en: invalid armor: line longer than %d characters
fi: kelvoton ascii-koodaus: yli %d merkkiä pitkä rivi

en: invalid character in preference string
fi: Valinnassa on luvaton merkki

en: invalid clearsig header
fi: kelvoton selkotekstisen allekirjoituksen otsikko

en: invalid dash escaped line:
fi: kelvoton viiva rivin lopussa:

en: invalid default preferences
fi: oletusarvoiset valinnat eivät kelpaa

en: invalid default-check-level; must be 0, 1, 2, or 3
fi: default-check-level ei kelpaa; täytyy olla 0, 1 tai 3

en: invalid export options
fi: vientivalitsimet eivät kelpaa

en: invalid hash algorithm `%s'
fi: tiivistealgoritmi "%s" ei kelpaa

en: invalid import options
fi: tuontivalitsimet eivät kelpaa

en: invalid keyring
fi: avainrengas ei kelpaa

en: invalid packet
fi: paketti ei kelpaa

en: invalid passphrase
fi: salasana ei kelpaa

en: invalid personal cipher preferences
fi: henkilökohtaisen salaimen valinnat eivät kelpaa

en: invalid personal compress preferences
fi: henkilökohtaiset pakkausvalinnat eivät kelpaa

en: invalid personal digest preferences
fi: henkilökohtaiset tiivisteen valinnat eivät kelpaa

en: invalid radix64 character %02x skipped
fi: kelvoton radix64-merkki %02x ohitettu

en: invalid response from agent
fi: agentin lähettämä vastaus ei kelpaa

en: invalid root packet detected in proc_tree()
fi: kelvoton juuripaketti havaittu proc_tree():ssä

en: invalid value
fi: arvo ei kelpaa

en: key %08lX has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
fi: avain %08lX on luotu %lu sekuntia tulevaisuudessa (on tapahtunu aikahyppy tai
    kellon kanssa on ongelmia

en: key %08lX has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
fi: avain %08lX on luotu %lu sekuntia tulevaisuudessa (on tapahtunut aikahyppy tai
    kellon kanssa on ongelmia)

en: key %08lX incomplete
fi: avain %08lX on vaillinainen

en: key %08lX marked as ultimately trusted
fi: avain %08lX on määritelty ehdottoman luotettavaksi:

en: key %08lX occurs more than once in the trustdb
fi: avain %08lX esiintyy trustdb:ssä useammin kuin kerran

en: key %08lX: "%s" %d new signatures
fi: avain %08lX: "%s" %d uutta allekirjoitusta

en: key %08lX: "%s" %d new subkeys
fi: avain %08lX: "%s" %d uutta aliavainta

en: key %08lX: "%s" %d new user IDs
fi: avain %08lX: "%s" %d uutta käyttäjätunnusta

en: key %08lX: "%s" 1 new signature
fi: avain %08lX: "%s" 1 uusi allekirjoitus

en: key %08lX: "%s" 1 new subkey
fi: avain %08lX: "%s" 1 uusi aliavain

en: key %08lX: "%s" 1 new user ID
fi: avain %08lX: "%s" 1 uusi käyttäjätunnus

en: key %08lX: "%s" not changed
fi: salainen avain %08lX: "%s" ei muutoksia

en: key %08lX: "%s" revocation certificate added
fi: avain %08lX: "%s"-mitätöintivarmenne lisätty

en: key %08lX: "%s" revocation certificate imported
fi: avain %08lX: mitätöintivarmenne "%s" tuotu

en: key %08lX: HKP subkey corruption repaired
fi: avain %08lX: HKP-aliavainvirhe korjattu

en: key %08lX: PGP 2.x style key - skipped
fi: avain %08lX: PGP 2.x -muodon avain - ohitetaan

en: key %08lX: accepted as trusted key
fi: avain %08lX: hyväksytty luotettuna avaimena

en: key %08lX: accepted non self-signed user ID '%s'
fi: avain %08lX: käyttäjätunnus "%s" hyväksytty ilman omaa allekirjoitusta

en: key %08lX: already in secret keyring
fi: avain %08lX: avain on jo avainrenkaassa

en: key %08lX: can't locate original keyblock: %s
fi: avain %08lX: alkuperäistä avainlohkoa ei löydy: %s

en: key %08lX: can't read original keyblock: %s
fi: avain %08lX. alkuperäisen avainlohko lukeminen ei onnistu: %s

en: key %08lX: direct key signature added
fi: avain %08lX: lisättiin suora avainallekirjoitus

en: key %08lX: doesn't match our copy
fi: avain %08lX: ei vastaa omaa kopiotamme

en: key %08lX: duplicated user ID detected - merged
fi: avain %08lX: käyttäjätunnuksen kaksoiskappale havaittu - liitetty

en: key %08lX: invalid revocation certificate: %s - rejected
fi: avain %08lX: pätemätön mitätöintivarmenne: %s - hylätty

en: key %08lX: invalid revocation certificate: %s - skipped
fi: avain %08lX: kelvoton mitätöintivarmenne: %s - ohitetaan

en: key %08lX: invalid self-signature on user id "%s"
fi: avain %08lX: kelvoton oma-allekirjoitus käyttäjätunnuksella "%s"

en: key %08lX: invalid subkey binding
fi: avain %08lX: pätemätön aliavainriippuvuus

en: key %08lX: invalid subkey revocation
fi: avain %08lX: kelvoton aliavaimen mitätöinti

en: key %08lX: key has been revoked!
fi: Avain %08lX: avain on mitätöity!

en: key %08lX: new key - skipped
fi: avain %08lX: uusi avain - ohitetaan

en: key %08lX: no public key - can't apply revocation certificate
fi: avain %08lX: ei julkista avainta - mitätöintivarmennetta ei voida käyttää

en: key %08lX: no public key for trusted key - skipped
fi: avain %08lX: luotetulle avaimelle ei löydy julkista avainta - ohitetaan

en: key %08lX: no subkey for key binding
fi: avain %08lX: ei aliavainta avainten riippuvuuksiin

en: key %08lX: no subkey for key revocation
fi: avain %08lX: ei aliavainta avainten mitätöintiä varten

en: key %08lX: no subkey for subkey revocation packet
fi: avain %08lX: ei vastaavaa aliavainta aliavaimen mitätöintipaketille

en: key %08lX: no user ID
fi: avain %08lX: ei käyttäjätunnusta

en: key %08lX: no user ID for signature
fi: avain %08lX: allekirjoitukselle ei ole käyttäjätunnusta

en: key %08lX: no valid user IDs
fi: avain %08lX: ei voimassaolevia käyttäjätunnuksia

en: key %08lX: non exportable signature (class %02x) - skipped
fi: avain %08lX: allekirjoitusta ei voida viedä (luokka %02x) - ohitetaan

en: key %08lX: not a rfc2440 key - skipped
fi: avain %08lX: ei ole rfc2440-avain - ohitetaan

en: key %08lX: not protected - skipped
fi: avain %08lX: ei suojattu - ohitetaan

en: key %08lX: public key "%s" imported
fi: avain %08lX: julkinen avain "%s" tuotu

en: key %08lX: public key not found: %s
fi: avain %08lX: julkista avainta ei löydetty: %s

en: key %08lX: removed multiple subkey binding
fi: avain %08lX: moninkertainen aliavainriippuvuus poistettu

en: key %08lX: removed multiple subkey revocation
fi: avain %08lX: useiden aliavainten mitätöinti poistettu

en: key %08lX: revocation certificate at wrong place - skipped
fi: avain %08lX: mitätöintivarmenne väärässä paikassa - ohitetaan

en: key %08lX: secret key imported
fi: avain %08lX: salainen avain tuotu

en: key %08lX: secret key not found: %s
fi: avain %08lX: salaista avainta ei löydy: %s

en: key %08lX: secret key with invalid cipher %d - skipped
fi: avain %08lX: avaimella on kelvoton salain %d - ohitetaan

en: key %08lX: secret key without public key - skipped
fi: avain %08lX: salaisella avaimella ei ole vastaavaa 
    julkista avainta - ohitetaan

en: key %08lX: skipped subkey
fi: avain %08lX: aliavain ohitettu

en: key %08lX: skipped user ID '
fi: avain %08lX: käyttäjätunnus ohitettu '

en: key %08lX: subkey has been revoked!
fi: avain %08lX: aliavain on mitätöity!

en: key %08lX: subkey signature in wrong place - skipped
fi: avain %08lX: aliavaimen allekirjoitus väärässä paikassa - ohitetaan

en: key %08lX: this is a PGP generated ElGamal key which is NOT secure for signatures!
fi: avain %08lX: tämä on PGP:n luoma ElGamal-avain, jota EI ole turvallista 
    käyttää allekirjoituksiin!

en: key %08lX: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
fi: avain %08lX: odottamaton allekirjoitusluokka (0x%02X) - ohitetaan

en: key %08lX: unsupported public key algorithm
fi: avain %08lX: julkisen avaimen algoritmia ei tueta

en: key %08lX: unsupported public key algorithm on user id "%s"
fi: avain %08lX: julkisen avaimen algoritmia "%s" ei tueta

en: key `%s' not found: %s
fi: avainta "%s" ei löydy: %s

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
fi: avain on luotu %lu sekunti tulevaisuudessa (on tapahtunut aikahyppy tai
    kellon kanssa on ongelmia)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
fi: avain on luotu %lu sekuntia tulevaisuudessa (on tapahtunut aikahyppy tai
    kellon kanssa on ongelmia)

en: key incomplete
fi: avain vaillinainen

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
fi: avainta ei ole merkitty turvattomaksi - sitä ei voida käyttää jäljitellyn
    satunnaislukugeneraattorin kanssa!

en: key marked as ultimately trusted.
fi: Avain on määritelty ehdottoman luotettavaksi.

en: keyring `%s' created
fi: avainrengas "%s" luotu

en: keyserver error
fi: avainpalvelinvirhe

en: keysize invalid; using %u bits
fi: avaimen koko on virheellinen, käytetään %u bittiä

en: keysize rounded up to %u bits
fi: avaimen koko on pyöristetty %u bittiin

en: keysize too large; %d is largest value allowed.
fi: avainkoko on liian suuri; suurin sallittu arvo on %d.

en: keysize too small; 1024 is smallest value allowed for RSA.
fi: avainkoko on liian pieni; RSA vaatii vähintään 1024.

en: keysize too small; 768 is smallest value allowed.
fi: avainkoko on liian pieni; pienin sallittu arvo on 768.

en: line too long
fi: rivi on liian pitkä

en: list key and user IDs
fi: näytä avaimet ja käyttäjätunnukset

en: list keys
fi: näytä avaimet

en: list keys and fingerprints
fi: näytä avaimet sormenjälkineen

en: list keys and signatures
fi: näytä avaimet allekirjoituksineen

en: list only the sequence of packets
fi: luettele vain sarja paketteja

en: list preferences (expert)
fi: näytä valinnat (asiantuntija)

en: list preferences (verbose)
fi: näytä valinnat (monisanaisesti)

en: list secret keys
fi: näytä salaiset avaimet

en: list signatures
fi: näytä allekirjoitukset

en: make a detached signature
fi: tee erillinen allekirjoitus

en: make timestamp conflicts only a warning
fi: käsittele aikaleimakonfliktit pelkkinä varoituksina

en: make_keysig_packet failed: %s
fi: make_keysig_packet epäonnistui: %s

en: malformed CRC
fi: väärinmuotoiltu CRC

en: malformed GPG_AGENT_INFO environment variable
fi: GPG_AGENT_INFO-ympäristömuuttuja on väärin muotoiltu

en: malformed user id
fi: väärin muotoiltu käyttäjätunnus

en: marginals-needed must be greater than 1
fi: marginals-needed täytyy olla suurempi kuin 1

en: max-cert-depth must be in range 1 to 255
fi: max-cert-depth tulee olla välillä 1-255

en: moving a key signature to the correct place
fi: siirretään avaimen allekirjoitus oikealle paikalle

en: nN
fi: eEnN

en: nested clear text signatures
fi: sisäkkäisiä tekstimuotoisia allekirjoituksia

en: network error
fi: verkkovirhe

en: never
fi: ei koskaan

en: never use a MDC for encryption
fi: älä koskaan käytä MDC:tä salaamiseen

en: new configuration file `%s' created
fi: uusi asetustiedosto "%s" luotu

en: next trustdb check due at %s
fi: seuraava trustdb tarkistus %s

en: no
fi: ei

en: no = sign found in group definition "%s"
fi: =-merkkiä ei löytynyt ryhmämäärityksessä "%s"

en: no corresponding public key: %s
fi: ei vastaavaa julkista avainta: %s

en: no default secret keyring: %s
fi: salaiselle avainrenkaalle ei ole asetettu oletusarvoa: %s

en: no entropy gathering module detected
fi: entropian keräysmoduulia ei havaittu

en: no need for a trustdb check
fi: trustdb:n tarkistusta ei tarvita

en: no remote program execution supported
fi: etäohjelman suorittamista ei tueta

en: no revocation keys found for `%s'
fi: mitätöintiavainta ei löydy avaimelle "%s"

en: no secret key
fi: salainen avain ei ole saatavilla

en: no secret subkey for public subkey %08lX - ignoring
fi: ei salaista aliavainta julkiselle aliavaimelle %08lX - ohitetaan

en: no signed data
fi: ei allekirjoitettua dataa

en: no such user id
fi: käyttäjätunnusta ei löydy

en: no ultimately trusted keys found
fi: ehdottomasti luotettavia avaimia ei löytynyt

en: no valid OpenPGP data found.
fi: kelvollista OpenPGP-dataa ei löytynyt.

en: no valid addressees
fi: ei kelvollisia vastaanottajia

en: no writable keyring found: %s
fi: kirjoitettavissa olevaa avainrengasta ei löydy: %s

en: no writable public keyring found: %s
fi: kirjoitettavissa olevaa julkista avainrengasta ei löydy: %s

en: no writable secret keyring found: %s
fi: kirjoitettavissa olevaa salaista avainrengasta ei löydy: %s

en: not a detached signature
fi: allekirjoitus ei ole erillinen

en: not encrypted
fi: salaamaton

en: not human readable
fi: ei ihmisten luettavissa

en: not processed
fi: ei käsitelty

en: not supported
fi: ei tuettu

en: note: random_seed file is empty
fi: huom: random_seed-tiedosto on tyhjä

en: note: random_seed file not updated
fi: huom: random_seed-tiedostoa ei päivitetty

en: okay, we are the anonymous recipient.
fi: ok, nimetön vastaanottaja olet sinä.

en: old encoding of the DEK is not supported
fi: vanhaa DEK-koodaus ei tueta

en: old style (PGP 2.x) signature
fi: vanhan tyylin (PGP 2.x) allekirjoitus

en: operation is not possible without initialized secure memory
fi: toiminto on mahdollinen vain, jos suojattu muisti alustetaan

en: option file `%s': %s
fi: asetustiedosto "%s": %s

en: original file name='%.*s'
fi: alkuperäisen tiedoston nimi="%.*s"

en: ownertrust information cleared
fi: luottamustiedot pyyhitty

en: passphrase not correctly repeated; try again
fi: salasanaa ei toistettu oikein, yritä uudestaan.

en: passphrase too long
fi: salasana on liian pitkä

en: please do a --check-trustdb
fi: tee --check-trustdb, kiitos

en: please enter an optional but highly suggested email address
fi: anna vapaaehtoinen, mutta erittäin suositeltava sähköpostiosoite

en: please see http://www.gnupg.org/faq.html for more information
fi: lisätietoja osoitteesta http://www.gnupg.org/faq.html

en: please see http://www.gnupg.org/why-not-idea.html for more information
fi: lue lisätietoja osoitteesta http://www.gnupg.org/why-not-idea.html

en: please use "%s%s" instead
fi: käytä valitsinta "%s%s" sen sijaan

en: preference %c%lu duplicated
fi: valinta %c%lu on kopio

en: preference %c%lu is not valid
fi: valinta %c%lu ei ole pätevä

en: premature eof (in CRC)
fi: ennenaikainen tiedoston loppu (CRC:ssä)

en: premature eof (in Trailer)
fi: Ennenaikainen tiedoston loppu (Trailerissa)

en: premature eof (no CRC)
fi: ennenaikainen tiedoston loppu (ei CRC:tä)

en: problem handling encrypted packet
fi: ongelma käsiteltäessä salattua pakettia

en: problem with the agent - disabling agent use
fi: agentin käytössä on ongelmia - agenttia ei käytetä

en: problem with the agent: agent returns 0x%lx
fi: agentin käytössä on ongelmia: agentti vastaa 0x%lx

en: prompt before overwriting
fi: kysy ennen ylikirjoittamista

en: protection algorithm %d%s is not supported
fi: suojausalgoritmi %d%s ei ole käytettävissä

en: public and secret key created and signed.
fi: Julkinen ja salainen avain on luotu ja allekirjoitettu.

en: public key %08lX is %lu second newer than the signature
fi: julkinen avain %08lX on %lu sekuntia uudempi kuin allekirjoitus

en: public key %08lX is %lu seconds newer than the signature
fi: julkinen avain %08lX on %lu sekuntia uudempi kuin allekirjoitus

en: public key %08lX not found: %s
fi: julkista avainta %08lX ei löydy: %s

en: public key decryption failed: %s
fi: julkisen avaimen avaus epäonnistui: %s

en: public key does not match secret key!
fi: julkinen avain ei täsmää salaiseen avaimeen!

en: public key encrypted data: good DEK
fi: julkisella avaimella salattu data: DEK kelpaa

en: public key is %08lX
fi: julkinen avain on %08lX

en: public key not found
fi: julkista avainta ei löydy

en: public key of ultimately trusted key %08lX not found
fi: ehdottomasti luotettu julkinen avain %08lX ei löytynyt

en: qQ
fi: lLqQ

en: quit
fi: lopeta

en: quit this menu
fi: ulos tästä valikosta

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
fi: quoted printable -koodattu merkki ascii-koodauksessa - luultavasti viallista
    MTA:ta on käytetty

en: read error: %s
fi: lukuvirhe: %s

en: read options from file
fi: lue asetukset tiedostosta

en: reading from `%s'
fi: luetaan kohteesta "%s"

en: reading options from `%s'
fi: luetaan asetukset tiedostosta "%s"

en: reading stdin ...
fi: luetaan vakiosyötettä ...

en: reason for revocation:
fi: mitätöinnin syy:

en: remove keys from the public keyring
fi: poista avaimet julkisten avainten renkaasta

en: remove keys from the secret keyring
fi: poista avaimet salaisten avainten renkaasta

en: requesting key %08lX from %s
fi: pyydetään avainta %08lX kohteesta %s

en: resource limit
fi: resurssiraja

en: rev! subkey has been revoked: %s
fi: rev! aliavain on mitätöity: %s

en: rev- faked revocation found
fi: rev- väärennetty mitätöinti löydetty

en: rev? problem checking revocation: %s
fi: rev? mitätöinnin tarkistuksessa ongelmia: %s

en: revocation comment:
fi: mitätöintikommentti:

en: revoke a secondary key
fi: mitätöi toissijainen avain

en: revoke a user ID
fi: mitätöi käyttäjätunnus

en: revoke signatures
fi: mitätöi allekirjoitus

en: rounded up to %u bits
fi: pyöristetty %u bittiin

en: save
fi: tallenna

en: save and quit
fi: tallenna ja lopeta

en: search for keys on a key server
fi: etsi avaimia avainpalvelimelta

en: searching for "%s" from HKP server %s
fi: etsitään "%s" HKP-palvelimelta %s

en: secret key `%s' not found: %s
fi: salaista avainta "%s" ei löydy: %s

en: secret key not available
fi: salaista avainta ei löydy

en: secret key parts are not available
fi: salaisen avaimen osat eivät ole käytettävissä

en: select secondary key N
fi: valitse toissijainen avain N

en: select user ID N
fi: valitse käyttäjätunnus N

en: selected certification digest algorithm is invalid
fi: valittu varmenteen tiivistealgoritmi ei kelpaa

en: selected cipher algorithm is invalid
fi: valittu salausalgoritmi ei kelpaa

en: selected digest algorithm is invalid
fi: valittu tiivistealgoritmi ei kelpaa

en: set all packet, cipher and digest options to OpenPGP behavior
fi: aseta kaikki paketti-, salain- ja tiivistevaihtoehdot OpenPGP-muotoon

en: set all packet, cipher and digest options to PGP 2.x behavior
fi: aseta kaikki paketti-, salain- ja tiivistevaihtoehdot PGP 2.x -muotoon

en: set preference list
fi: näytä valinnat

en: show fingerprint
fi: näytä sormenjälki

en: show photo ID
fi: näytä valokuvatunniste

en: show this help
fi: näytä tämä ohje

en: show which keyring a listed key is on
fi: näytä mihin avainrenkaaseen tulostettu avain kuuluu

en: sign a key
fi: allekirjoita avain

en: sign a key locally
fi: allekirjoita avain paikallisesti

en: sign a key locally and non-revocably
fi: allekirjoita avain paikallisesti ja mitätöimättömästi

en: sign a key non-revocably
fi: allekirjoita avain mitätöimättömästi

en: sign or edit a key
fi: allekirjoita tai muokkaa avainta

en: sign the key
fi: allekirjoita avain

en: sign the key locally
fi: allekirjoita avain mitätöimättömästi

en: sign the key locally and non-revocably
fi: allekirjoita avain paikallisesti ja mitätöimättömästi

en: sign the key non-revocably
fi: allekirjoita avain mitätöimättömästi

en: signature verification suppressed
fi: allekirjoituksen varmistus vaiennetaan

en: signing failed: %s
fi: allekirjoitus epäonnistui: %s

en: signing:
fi: allekirjoitetaan:

en: skipped `%s': %s
fi: ohitetaan "%s": %s

en: skipped `%s': duplicated
fi: ohitetaan "%s": kopio

en: skipped `%s': this is a PGP generated ElGamal key which is not secure for signatures!
fi: ohitetaan "%s": tämä on PGP:n luoma ElGamal-avain, jolla ei voi allekirjoittaa turvallisesti!

en: skipped: public key already set
fi: ohitettu: julkinen avain on jo asetettu

en: skipped: public key already set as default recipient
fi: ohitettu: julkinen avain on jo asetettu oletusvastaanottajaksi

en: skipped: secret key already present
fi: ohitetaan: salainen avain on jo paikalla

en: skipping block of type %d
fi: ohitetaan tyypin %d lohko

en: skipping v3 self-signature on user id "%s"
fi: ohitetaan v3-muodon oma-allekirjoitus käyttäjätunnukselle "%s"

en: sorry, can't do this in batch mode
fi: valitan, tätä ei voi tehdä eräajossa

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
fi: itsenäinen mitätöinti - käytä "gpg --import" ottaaksesi käyttöön

en: standalone signature of class 0x%02x
fi: itsenäinen allekirjoitus luokkaa 0x%02x

en: store only
fi: vain tallennus

en: subpacket of type %d has critical bit set
fi: tyypin %d alipaketilla on kriittinen bitti asetettuna

en: success sending to `%s' (status=%u)
fi: kohteeseen "%s" lähettäminen onnistui (tila=%u)

en: system error while calling external program: %s
fi: järjestelmävirhe kutsuttaessa ulkoista ohjelmaa: %s

en: take the keys from this keyring
fi: ota avaimet tästä avainrenkaasta

en: textmode
fi: teksti

en: the IDEA cipher plugin is not present
fi: IDEA-salaimen liitännäinen ei käytettävissä

en: the given certification policy URL is invalid
fi: annettu varmennekäytännön URL ei kelpaa

en: the given signature policy URL is invalid
fi: annettu allekirjoituskäytännön URL ei kelpaa

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
fi: allekirjoitusta ei voi varmistaa.
    Muista, että allekirjoitustiedosto (.sig tai .asc)
    tulee antaa komentorivillä ensimmäisenä.

en: the trustdb is corrupted; please run "gpg --fix-trustdb".
fi: trustdb on turmeltunut; suorita "gpg --fix-trustdb"

en: there is a secret key for public key "%s"!
fi: julkiselle avaimelle "%s" löytyy vastaava salainen avain!

en: this cipher algorithm is deprecated; please use a more standard one!
fi: tämän salausalgoritmin käyttöä paheksutaan; ole hyvä ja käytä standardimpaa!

en: this may be caused by a missing self-signature
fi: tämän voi aiheuttaa puuttuva oma-allekirjoitus

en: this message may not be usable by %s
fi: %s ei kenties voi käsitellä tätä viestiä

en: this platform requires temp files when calling external programs
fi: tämä ympäristö vaatii väliaikaistiedoston kutsuttaessa ulkoisia ohjelmia

en: throw keyid field of encrypted packets
fi: jätä avaintunnistekenttä pois salatuista paketeista

en: timestamp conflict
fi: aikaleima ei täsmää

en: toggle between secret and public key listing
fi: vaihda salaisten ja julkisten avainten luettelon välillä

en: too many `%c' preferences
fi: liian monta "%c" valintaa

en: too many entries in pk cache - disabled
fi: pk-välimuistissa on liian monta kohdetta - poistettu käytöstä

en: trust database error
fi: luottamustietokantavirhe

en: trust record %lu is not of requested type %d
fi: luottamustietue %lu ei ole pyydettyä tyyppiä %d

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
fi: luottamustietue %lu, pyyntötyyppi %d: luku epäonnistui: %s

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
fi: luottamustietue %lu, tyyppi %d: kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
fi: trustdb rec %lu: lseek epäonnistui: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
fi: trustdb rec %lu: kirjoittaminen epäonnistuin (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
fi: trustdb-tapahtuma on liian suuri

en: trustdb: lseek failed: %s
fi: trustdb: lseek epäonnistui: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
fi: trustdb: luku epäonnistui (n=%d): %s

en: trustdb: sync failed: %s
fi: trustdb: synkronointi epäonnistui: %s

en: unable to display photo ID!
fi: valokuvatunnistetta ei voi näyttää!

en: unable to execute %s "%s": %s
fi: komentoa %s "%s" ei voi suorittaa: %s

en: unable to execute external program
fi: ulkoista ohjelmaa ei voi suorittaa

en: unable to read external program response: %s
fi: ulkoisen ohjelman vastausta ei voi lukea: %s

en: unable to set exec-path to %s
fi: exec-polkua kohteeseen %s ei voi asettaa

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
fi: kaikille salattaville avaimille ei voi käyttää IDEA-salainta.

en: unattended trust database update
fi: automaattinen luottamustietokannan päivitys

en: unexpected armor:
fi: odottamaton ascii-koodaus:

en: unexpected data
fi: odottamatonta dataa

en: unimplemented cipher algorithm
fi: salausalgoritmi ei ole käytössä

en: unimplemented pubkey algorithm
fi: julkisen avaimen algoritmi ei ole käytössä

en: unknown
fi: tuntematon

en: unknown cipher algorithm
fi: tuntematon salausalgoritmi

en: unknown compress algorithm
fi: tuntematon pakkausalgoritmi

en: unknown default recipient `%s'
fi: tuntematon oletusvastaanottaja "%s"

en: unknown digest algorithm
fi: tuntematon tiivistealgoritmi

en: unknown packet type
fi: tuntematon pakettityyppi

en: unknown protection algorithm
fi: tuntematon suojausalgoritmi

en: unknown pubkey algorithm
fi: tuntematon julkisen avaimen algoritmi

en: unknown signature class
fi: tuntematon allekirjoitusluokka

en: unknown version
fi: tuntematon versio

en: unnatural exit of external program
fi: ulkoisen ohjelman luonnoton päättyminen

en: unsupported URI
fi: URI-muotoa ei tueta

en: unusable pubkey algorithm
fi: käyttökelvoton julkisen avaimen algoritmi

en: unusable public key
fi: julkista avainta ei voi käyttää

en: unusable secret key
fi: salaista avainta ei voi käyttää

en: update all keys from a keyserver
fi: päivitä kaikki avaimet avainpalvelimelta

en: update failed: %s
fi: päivitys epäonnistui: %s

en: update secret failed: %s
fi: salaisen päivitys epäonnistui: %s

en: update the trust database
fi: päivitä luottamustietokanta

en: updated preferences
fi: päivitä valinnat

en: usage: gpg [options]
fi: käyttö: gpg [valitsimet]

en: use as output file
fi: käytä tulostustiedostona

en: use canonical text mode
fi: käytä tekstimuotoa

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
fi: käytä valitsinta "--delete-secret-keys" poistaaksesi se ensin.

en: use the default key as default recipient
fi: käytä oletusavainta oletusvastaanottajana

en: use the gpg-agent
fi: käytä gpg-agentia

en: use this user-id to sign or decrypt
fi: käytä tätä käyttäjätunnusta allekirjoittamiseen ja avaamiseen

en: user ID "%s" is already revoked
fi: käyttäjätunnus "%s" on jo mitätöity

en: user ID: "
fi: käyttäjätunnus: "

en: using secondary key %08lX instead of primary key %08lX
fi: käytetään toissijaista avainta %08lX ensisijaisen avaimen %08lX sijasta

en: verbose
fi: monisanainen

en: verify a signature
fi: tarkista allekirjoitus

en: weak key
fi: heikko avain

en: weak key created - retrying
fi: luotu avain on heikko - yritän uudestaan

en: weird size for an encrypted session key (%d)
fi: outo koko salatulle istuntoavaimelle (%d)

en: writing direct signature
fi: kirjoitetaan suora allekirjoitus

en: writing key binding signature
fi: kirjoitetaan avaimen varmentava allekirjoitus

en: writing public key to `%s'
fi: kirjoitan julkisen avaimen kohteeseen "%s"

en: writing secret key to `%s'
fi: kirjoitan salaisen avaimen kohteeseen "%s"

en: writing self signature
fi: kirjoitetaan oma-allekirjoitus

en: writing to `%s'
fi: kirjoitetaan kohteeseen "%s"

en: writing to stdout
fi: kirjoitetaan vakiotulosteeseen

en: wrong secret key used
fi: käytetty salainen avain on väärä

en: yY
fi: kKyY

en: you can only clearsign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
fi: PGP 2.x -muodon avaimilla voi allekirjoittaa tekstimuotoon 
    vain --pgp2-tilassa

en: you can only detach-sign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
fi: voit tehdä erillisiä allekirjoituksia PGP 2.x -muodon avaimilla 
    vain --pgp2-tilassa

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
fi: --pgp2-tilassa voidaan salata korkeintaan 2048-bittisillä RSA-avaimilla

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
fi: erillisen allekirjoituksen voi luoda vain --pgp2-tilassa

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
fi: --pgp2-tilassa ei voi allekirjoittaa ja salata samanaikaisesti

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
fi: et voi nimittää avainta sen omaksi määrätyksi mitätöijäksi

en: you found a bug ... (%s:%d)
fi: olet löytänyt ohjelmistovian ... (%s:%d)

en: you may not use %s while in %s mode
fi: valitsinta %s ei voi käyttää %s-tilassa

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
fi: sinun tulee käyttää tiedostoja (eikä putkitusta) kun --pgp2 on käytössä.

en: |FD|write status info to this FD
fi: |FD|tilatiedot kirjoitetaan FD:iin

en: |FILE|load extension module FILE
fi: |TIEDOSTO|lataa laajennusmoduuli TIEDOSTO

en: |HOST|use this keyserver to lookup keys
fi: |PALVELIN|käytä tätä palvelinta avainten etsimiseen

en: |KEYID|ultimately trust this key
fi: |AVAIN_ID|luota ehdottomasti tähän avaimeen

en: |NAME|encrypt for NAME
fi: |NIMI|salaa vastaanottajalle NIMI

en: |NAME|set terminal charset to NAME
fi: |NIMI|aseta päätteen merkistöksi NIMI

en: |NAME|use NAME as default recipient
fi: |NIMI|käytä NIMI oletusvastaanottajana

en: |NAME|use NAME as default secret key
fi: |NIMI|käytä oletusarvoisesti salaista avainta NIMI

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
fi: |NIMI|käytä salausalgoritmia NIMI

en: |NAME|use cipher algorithm NAME for passphrases
fi: |NIMI|käytä salasanoihin salausalgoritmia NIMI

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
fi: |NIMI|käytä viestintiivistealgoritmia NIMI

en: |NAME|use message digest algorithm NAME for passphrases
fi: |NIMI|käytä salasanoihin viestintiivistealgoritmia NIMI

en: |N|set compress level N (0 disables)
fi: |N|aseta pakkausaste N (0 poistaa käytöstä)

en: |N|use compress algorithm N
fi: |N|käytä pakkausalgoritmia N

en: |N|use passphrase mode N
fi: |N|käytä salasanoissa toimintatapaa N

en: |[file]|make a clear text signature
fi: |[tiedosto]|tee selkokielinen allekirjoitus

en: |[file]|make a signature
fi: |[tiedosto]|tee allekirjoitus

en: |[file]|write status info to file
fi: |[tiedosto]|kirjoita tilatiedot tiedostoon

en: |[files]|decrypt files
fi: |[tiedostot]|avaa tiedostot

en: |[files]|encrypt files
fi: |[tiedostot]|salaa tiedostot

en: |algo [files]|print message digests
fi: |algo [tiedostot]|tulosta viestien tiivisteet
