Audacity 2.0.0 - en to da translation catalogue (2226 entries)

en: 	-blocksize nnn (set max disk block size in bytes)
da: 	-blocksize nnn (angiv den maksimale diskblokstørrelse i bytes)

en: 	-help (this message)
da: 	-help (denne besked)

en: 	-test (run self diagnostics)
da: 	-test (kør selvtest)

en: 	-version (display Audacity version)
da: 	-version (vis Audacity-udgave)

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
da: 
    
    Filer vist som MANGLER er blevet flyttet eller slettet og kan ikke kopieres.
    Gendan dem til deres oprindelige placering for at kunne kopiere dem ind i projektet.

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
da: 
    Hvis dette projekt gemmes, vil det ikke have nogen lydspor.
    
    For at gemme et tidligere åbent spor:
    Annullér, Redigér > Fortryd, indtil alle lydspor
    er åbne. Vælg derefter Filer > Gem projekt

en:    Duration must be at least 1 millisecond
       Compress ratio must be at least 1:1
da:    Varighed skal være mindst 1 millisekund
        Komprimeringsforholdet skal være mindst 1:1

en:    Project check ignored orphan block file(s). They will be deleted when project is saved.
da:    Projektkontrolfunktionen sprang blokfil(er) over. De vil blive slettet, når projektet gemmes.

en:    Project check regenerated missing alias summary file(s).
da: Projektkontrolfunktionen genskabte manglende alias-opsummeringsfil(er).

en:    Project check replaced missing aliased file(s) with silence.
da: Projektkontrolfunktionen erstattede manglende fil(er) med stilhed.

en:    Project check replaced missing audio data block file(s) with silence.
da:    Projektkontrolfunktionen erstattede manglende lyddatablokfil(er) med stilhed.

en:  (disabled)
da:  (frakoblet)

en:  - Left
da:  - Venstre

en:  - Right
da:  - Højre

en:  - Vamp audio analysis plugin
da: Tilføjelsesprogrammet Vamp-lydanalyse

en:  <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a> (ask your question directly, on the Internet)
da:  <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a> (stil dit spørgsmål direkte på Internet)

en:  For even quicker answers, all the online resources above are <b>searchable</b>.
da: For endnu hurtigere svar er alle onlinehjælpekilderne <b>søgbare</b>.

en:  Mute On
da:  Slå fra aktiveret

en:  Please select an action
da:  Vælg en handling

en:  Select On
da:  Spor valgt

en:  Solo On
da:  Solo aktiveret

en:  Sync Lock Selected
da:  Synkroniseringslås valgt

en:  [[file:index.html|Manual]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php">Internet version if it isn't</a>)
da:  [[file:index.html|Vejledning]] (skal installeres lokalt, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php">internetudgave, hvis den ikke er det</a>)

en:  [[file:quick_help.html|Quick Help]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help">Internet version if it isn't</a>)
da:  [[file:quick_help.html|Hurtighjælp]] (skal installeres lokalt, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help">internetudgave, hvis den ikke er installeret</a>)

en:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] (the latest tips, tricks and tutorials, on the Internet)
da:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] (de seneste tips, tricks og vejledninger på Internet)

en: !Simplified View
da: Forenklet visning

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
da: "%s" 
    er en MIDI-fil, ikke en lydfil. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype til afspilning, men du kan
    redigere den ved at vælge Filer > Importér > MIDI.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
da: "%s" findes ikke.
    
    Ønsker du at oprette den?

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Dolby Digital-lydfil. 
    Audacity kan ikke i øjeblikket åbne denne filtype. 
    Du skal konvertere den til et understøttet lydformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Musepack-lydfil. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype. 
    Hvis du tror, at det er en MP3-fil, så omdøb den med ".mp3" til 
    sidst, og importér den igen. Ellers må du konvertere den til et understøttet 
    lydformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en RealPlayer-mediefil. 
    Audacity kan ikke åbne dette lukkede format. 
    Du må først konvertere den til et understøttet format som WAV eller AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Wavpack-lydfil. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype. 
    Du skal konvertere den til et understøttet lydformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Windows Media Audio-fil. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype på grund af patentbegrænsninger. 
    Du må først konvertere den til et understøttet lydformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
da: "%s" er en notebaseret fil, ikke en lydfil. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype. 
    Forsøg at konvertere den til en lydfil som WAV eller AIFF, 
    og importér den så eller optag den i Audacity.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
da: "%s" er en spilleliste. 
    Audacity kan ikke åbne denne fil, fordi den blot rummer henvisninger til 
    andre filer. Du kan måske åbne den i et tekstbehandlingsprogram og 
    hente de rigtigt lydfiler.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en videofil. 
    Audacity kan i øjeblikket ikke åbne denne filtype. 
    Du skal trække lyden ud til et understøttet format som WAV eller AIFF.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Advanced Audio Coding-fil. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype. 
    Du må først konvertere den til et understøttet lydformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en Ogg Speex-lydfil. 
    Audacity kan i øjeblikket ikke åbne denne filtype. 
    Du skal konvertere den til et understøttet lydformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
da: "%s" er et CD-lydspor. 
    Audacity kan ikke direkte åbne CD-lydspor. 
    Udtræk (rip) CD-lydsporene til et lydformat, som 
    Audacity kan importere, f.eks. WAV eller AIFF.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
da: "%s" er en krypteret lydfil. 
    Disse stammer typisk fra onlinemusikbutikker. 
    Audacity kan ikke åbne denne filtype på grund af krypteringen. 
    Forsøg at optage filen med Audacity, eller brænd den til en lyd-CD 
    og udtræk CD-sporet til et understøttet lydformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" successfully created.
da: "%s" blev oprettet.

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
da: "Skift mellem lydspor" ruller i sløjfe fra spor til spor

en: %.1f dB Average rms
da: %.1f dB gennemsnitlig forskel (RMS)

en: %.1f secs
da: %.1f sekunder

en: %.2f secs
da: %.2f sekunder

en: %d Channels
da: %d kanaler

en: %d curves exported to %s
da: %d kurver eksporteret til %s

en: %s %2.0f%% complete.  Click to change task focal point.
da: %s %2.0f%% komplet. Klik for at ændre brændpunktet.

en: %s changed
da: %s ændret

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
da: %s blev ikke fundet.
    
    Den er blevet fjernet fra listen over seneste filer.

en: %s is already open in another window.
da: %s er allerede åbent i et andet vindue.

en: %s-old%d
da: %s-gammel%d

en: &About Audacity CleanSpeech...
da: Om &Audacity CleanSpeech...

en: &About Audacity...
da: &Om Audacity...

en: &Add
da: &Tilføj

en: &Add new rule
da: &Tilføj ny regel

en: &Align Tracks
da: Stil &alle spor på linie

en: &All
da: &Alle

en: &Always copy all audio into project (safest)
da: Kopiér &altid al lyd ind i projektet (sikrest)

en: &Always mix all tracks down to Stereo or Mono channel(s)
da: Mix &altid alle spor ned til stereo- eller monokanal(er)

en: &Analyze
da: &Analysér

en: &Audio Track
da: &Lydspor

en: &Audio...
da: &Lyd...

en: &Beep on completion of longer activities
da: &Bip, når længere aktiviteter afsluttes

en: &Cancel
da: &Annullér

en: &Chains
da: &Kæder

en: &Clear
da: &Ryd

en: &Close
da: &Luk

en: &Collapse All Tracks
da: &Fold alle spor sammen

en: &Command
da: &Kommando

en: &Copy
da: &Kopier

en: &Curves
da: &Kurver

en: &Cut
da: K&lip

en: &Debug
da: Ret &fejl

en: &Defaults
da: Stan&darder

en: &Delete
da: &Slet

en: &Device
da: &Udstyr

en: &Device Toolbar
da: &Udstyrsværktøjslinie

en: &Discard
da: Forkast

en: &Display VST effects in graphical mode
da: &Vis VST-effekter i grafisk visning

en: &Dither:
da: U&djævnet støj ('Dither'):

en: &Don't apply effects in batch mode
da: Anven&d ikke effekter ved gentagne funktioner

en: &Download
da: &Hent

en: &Draw Curves
da: &Tegn kurver

en: &Edit
da: R&edigér

en: &Edit Labels...
da: R&edigér etiketter

en: &Edit Parameters
da: &Redigér parametre

en: &Edit Toolbar
da: &Redigeringsværktøjslinie

en: &Ergonomic order of Transport Toolbar buttons
da: &Ergonomisk rækkefølge af knapper til ind-/afspilning af lyd

en: &Export...
da: &Eksportér...

en: &File
da: &Fil

en: &Find Notes
da: &Find toner

en: &Fit in Window
da: &Tilpas til vinduet

en: &Font...
da: Skri&ft...

en: &Gain (dB):
da: Forstærknin&g (dB):

en: &Generate
da: &Generér

en: &Get More...
da: &Hent mere...

en: &Get Noise Profile
da: &Hent støjprofil

en: &Graphic EQ
da: &Grafisk modforvrænger (EQ)

en: &Hardware Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
da: Afspilning (&hardware): Lyt under indspilning eller aflytning af nyt lydspor

en: &Help
da: &Hjælp

en: &History...
da: &Historik...

en: &Host
da: &Vært

en: &Import
da: &Importér

en: &Import...
da: &Importér...

en: &Importing uncompressed audio files
da: ukomprimerede lydfiler &importeres

en: &Insert
da: &Indsæt

en: &Invert
da: Spe&jlvend (lodret)

en: &Isolate
da: &Isolér

en: &Join
da: &Saml

en: &Label Track
da: Etiketspor

en: &Labels...
da: &Etiketter...

en: &Language:
da: &Sprog:

en: &Left Channel
da: &Venstre kanal

en: &Left at Playback Position
da: &Venstre afspilningspunkt

en: &Length of preview:
da: &Længde på forhåndsvisning:

en: &Linear
da: &Lineær

en: &Load...
da: Ind&læs...

en: &Locate...
da: &Find...

en: &Location:
da: P&lacering:

en: &Lock
da: &Lås

en: &Loop Play
da: &Afspil i sløjfe

en: &Low disk space at program start up
da: der kun er &lidt plads på harddisken, når programmet starter

en: &Make a copy of uncompressed audio files before editing (safer)
da: &Tag en kopi af ukomprimerede lydfiler før redigering (sikrere)

en: &Manual (in web browser)
da: &Vejledning (på Internet)

en: &Meter Toolbar
da: &Målerværktøjslinie

en: &Mixer Board...
da: &Mixerpult...

en: &Mute All Tracks
da: &Slå alle spor fra

en: &New
da: &Ny

en: &None
da: &Fjern markering

en: &Normalize all tracks in project
da: &Normalisér alle lydspor i projektet

en: &Open...
da: &Åbn...

en: &Options...
da: &Indstillinger

en: &Other...
da: &Andre...

en: &Overdub (on/off)
da: Afspil andre sp&or under optagelse af nyt (slå til/fra)

en: &Parameters
da: &Parametre

en: &Paste
da: &Sæt ind

en: &Preferences...
da: &Indstillinger...

en: &Print...
da: &Udskriv...

en: &Quantize Notes
da: &Kvantisér noder

en: &Quick Help (in web browser)
da: &Hurtighjælp (på Internet)

en: &Range (dB):
da: Om&råde (dB):

en: &Raw Data...
da: &Rå data...

en: &Read uncompressed audio files directly from the original (faster)
da: &Læs ukomprimerede lydfiler direkte fra originalen (hurtigere)

en: &Record
da: &Optag

en: &Redo
da: &Gendan

en: &Redo %s
da: &Gentag %s

en: &Remove
da: &Fjern

en: &Rename...
da: O&mdøb...

en: &Replot
da: &Genoptegn

en: &Resample...
da: Ny samplingshastighed...

en: &Rescan VST effects next time Audacity is started
da: &Genscan VST-effekter, næste gang Audacity startes

en: &Reset Toolbars
da: &Gendan værktøjslinier

en: &Right Channel
da: &Højre kanal

en: &Right at Playback Position
da: &Højre afspilningspunkt

en: &Run Benchmark...
da: &Kør hastighedstest...

en: &Save Project
da: &Gem projekt

en: &Save...
da: &Gem...

en: &Screenshot Tools...
da: Værktøjer til skærmbilleder...

en: &Select
da: &Markér

en: &Select Curve:
da: Vælg &kurve:

en: &Select all audio in project, if none selected
da: &Markér al lyd i projektet, hvis intet er markeret

en: &Select chain
da: &Vælg kæde

en: &Selection Toolbar
da: &Markeringsværktøjslinie

en: &Sensitivity (dB):
da: Føl&somhed (dB):

en: &Short period:
da: &Kort tidsrum:

en: &Show Clipping
da: &Vis bortklippede områder

en: &Show track name in waveform display
da: &Vis navn på spor i selve lydsporet (bølgeform)

en: &Software Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
da: Af&spilning (software): Lyt under indspilning eller aflytning af nyt lydspor

en: &Spectrogram
da: &Spektogram

en: &Split Cut
da: Kl&ip og del

en: &Stereo Track
da: &Stereospor

en: &Time Track
da: Tidsspor

en: &Timer Record...
da: &Tidsindstillet optagelse...

en: &Toolbars
da: &Værktøjslinier

en: &Tracks
da: &Spor

en: &Transport Toolbar
da: &Betjeningspanel

en: &Undo
da: &Fortryd

en: &Undo %s
da: &Fortryd %s

en: &Undo Levels Available
da: Tilgængelige &Fortryd-muligheder

en: &Unlock
da: L&ås op

en: &Unmute All Tracks
da: Skr&u op for alle spor

en: &Update display while playing
da: &Opdatér skærmbillede ved afspilning

en: &Upload File...
da: &Læg fil ud...

en: &Use custom mix (for example to export a 5.1 multichannel file)
da: &Brug tilpasset mixning (f.eks. for at eksportere en 5.1-multikanalfil)

en: &View
da: &Visning

en: &Zoom to Selection
da: &Zoom til markering

en: ' to...
da: ' til...

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
da: 'unavngiven' vil altid stå i bunden af listen

en: 'unnamed' is special
da: 'unavngiven' er speciel

en: (%) [-50 to 100]:
da: (%) [-50 til 100]:

en: (Best Quality)
da: (Bedste kvalitet)

en: (Not all combinations of headers and encodings are possible.)
da: (Ikke alle kombinationer af hoveder og kodninger er mulige.)

en: (Recovered)
da: (Genskabt)

en: (Smaller files)
da: (Mindre filer)

en: (Use context menu to change format.)
da: (Brug højre musetast eller relevant genvejstast for at ændre format.)

en: (external program)
da: (eksternt program)

en: (semitones) [-12 to 12]:
da: (halvtoner) [-12 til 12]:

en: (uncheck when recording "stereo mix")
da: (slå fra ved optagelse af "stereomix")

en: , maximum amplitude = %.1f dB
da: , max. udsving = %.1f dB

en: - END -
da: - SLUT -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
da: -120 dB (den maksimale grænse for det menneskelige øre)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
da: -145 dB (PCM-område for 24-bitsamplinger)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
da: -36 dB (fladt område til redigering af høje udsving)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
da: -48 dB (PCM-område for 8-bitsamplinger)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
da: -60 dB (PCM-område med 10-bitsamplinger)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
da: -96 dB (PCM-område for 16-bitsamplinger)

en: -Infinity
da: - Uendelighed

en: .  Maximum 0dB.
da: . Maksimum 0dB.

en: 0 (fastest)
da: 0 (hurtigst)

en: 0 means endless
da: 0 betyder endeløs

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
da: 0100 dage 024 t. 060 min. 060 sek.

en: 0100 h 060 m 060 s
da: 0100 t. 060 min. 060 sek.

en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
da: 0100 h 060 m 060 s+.# prøver

en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
da: 0100 t. 060 m. 060 s. + .030 billedrammer| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
da: 0100 t. 060 min. 060 sek. + 24 billeder

en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
da: 0100 t. 060 m. 060 s. + 25 billedrammer

en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
da: 0100 t. 060 m. 060 s. + 30 billedrammer|N

en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
da: 0100 t. 060 m. 060 s. + 75 billedrammer

en: 0100 h 060 m 060.0100 s
da: 0100 t. 060 min. 060.0100 sek.

en: 0100 h 060 m 060.01000 s
da: 0100 t. 060 min. 060.01000 sek.

en: 01000,01000 frames|24
da: 01000,01000 billeder i sekundet|24

en: 01000,01000 frames|25
da: 01000,01000 billedrammer|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
da: 01000,01000 billedrammer|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
da: 01000,01000 billedrammer|75

en: 01000,01000 seconds
da: 01000,01000 sekunder

en: 01000,01000,01000 samples|#
da: 01000,01000,01000 prøver|#

en: 099 days 024 h 060 m 060 s
da: 099 dage 024 t. 060 min. 060 sek.

en: 099 h 060 m 060 s
da: 099 t. 060 min. 060 sek.

en: 1 (Mono)
da: 1 (mono)

en: 1 (Mono) Input Channel
da: 1 (mono) indspilningskanal

en: 1 Channel (Mono)
da: 1 kanal (mono)

en: 1.0 or earlier
da: 1.0 eller tidligere

en: 2 (Stereo)
da: 2 (stereo)

en: 2 (Stereo) Input Channels
da: 2 (stereo) indspilningskanaler

en: 2 Channels (Stereo)
da: 2 kanaler (stereo)

en: 2-level
da: Niveau 2

en: 256 - default
da: 256 - standard

en: 32768 - most narrowband
da: 32.768 (mest smalbånd)

en: 4-level
da: Niveau 4

en: 8 (best)
da: 8 (bedst)

en: 8 - most wideband
da: 8 - mest bredbånd

en: 8-level
da: Niveau 8

en: : Filename too short.
da: : Filnavnet er for kort.

en: : Incorrect filetype.
da: : Filtypen er ikke korrekt.

en: <b>Audacity&reg;</b> software is copyright
da: <b>Audacity&reg;</b>-software er copyright

en: <center><h3>How to Get Help</h3></center>
da: <center><h3>Sådan får man hjælp</h3></center>

en: <p>You do not appear to have 'help' installed on your computer.<br> Please <a href="*URL*">view or download it online</a>.
da: <p>Det ser ikke ud til, at 'Hjælp' er installeret på computeren.<br> <a href="*URL*">Se eller hent den på Internet</a>.

en: <unrecognized version -- possibly corrupt project file>
da: <ukendt version - måske er projektfilen i stykker>

en: <untitled>
da: <uden navn>

en: A Free Digital Audio Editor<br>
da: Et gratis digitalt lydredigeringsprogram<br>

en: A file named "%s" already exists.  Replace?
da: En fil med navnet "%s" findes allerede. Skal den erstattes?

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
da: Forsøg førs&t at bruge OpenFile-filtrene

en: A&utomated Input Level Adjustment (on/off)
da: A&utomatisk justering af indspilningsniveau (til/fra)

en: AAC Export Setup
da: Opsætning af AAC-eksport

en: AAC Profile
    Low Complexity -default
    Most players won't play anything other than LC
da: AAC-profil
    Lav kompleksitet (LC) - standard
    De fleste afspillere vil ikke afspille andet end LC

en: AC3 Export Setup
da: Opsætning af AC3-eksport

en: AC3 Files (FFmpeg)
da: AC3-filer (FFmpeg)

en: AIFF (Apple) signed 16 bit PCM
da: AIFF (Apple) med 16 bit PCM

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
da: AMR-filer (smalbånd) (FFmpeg)

en: AMR-NB Export Setup
da: Opsætning af AMR-NB-eksport

en: About Audacity...
da: Om Audacity...

en: Action
da: Handling

en: Activation level (dB):
da: Aktiveringsniveau (db):

en: Actual Rate: %d
da: Hastighed: %d

en: Add &New
da: Tilføj &nyt

en: Add Label At &Playback Position
da: Tilføj etiket ved afs&pilningsposition

en: Add Label At &Selection
da: Tilføj etiket ved &markering

en: Added label
da: Etiket tilføjet

en: Adjust input gain
da: Justér forstærkning ved indspilning

en: Adjust output gain
da: Justér forstærkning ved afspilning

en: Adjust playback speed
da: Justér afspilningshastighed

en: Adjusted Pan
da: Justerede panorering

en: Adjusted envelope.
da: Justeret niveau.

en: Adjusted gain
da: Justerede forstærkning

en: Adjusting Bass and Treble
da: Justér bas og diskant

en: Advanced Mixing Options
da: Avancerede mixerindstillinger

en: Album Title
da: Titel på album

en: Algorithm
da: Algoritme

en: Ali&gn and Move Cursor
da: Stil på li&nie og flyt markør

en: Align
da: Justér

en: Align End with Cu&rsor
da: Sæt afslutningen til markøren

en: Align End with Selection En&d
da: Sæt slut til enden af markering

en: Align End with Selection Star&t
da: Sæt slut til begyndelsen af markering

en: Align MIDI to Audio
da: Synkronisér MIDI med lyd

en: Align Tracks To&gether
da: Stil sp&or på linie

en: Align with &Cursor
da: Sæt til &markøren

en: Align with &Zero
da: Sæt ved &nul

en: Align with Selection &End
da: Sæt ved &markeringsslut

en: Align with Selection &Start
da: Sæt ved markerings&start

en: Aligned
da: Koordineret

en: Aligned cursor
da: Koordineret med markør

en: Aligned end with cursor
da: Koordinér slutningen med markøren

en: Aligned end with selection end
da: Koordinér med markeringsslutning.

en: Aligned end with selection start
da: Koordinér med begyndelsen af markeringen.

en: Aligned with selection end
da: Koordineret med markeringsslut

en: Aligned with selection start
da: Koordineret med markeringsstart

en: Aligned with zero
da: Sæt ved nul

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
da: Opstilling på linie gennemført: MIDI fra %.2f til %.2f sekunder, Audio fra %.2f til %.2f sekunder.

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
da: Fejl ved opstilling på linie: Optagelsen er for kort: MIDI fra %.2f til %.2f sekunder, Audio fra %.2f til %.2f sekunder.

en: All
da: Alle

en: All Toolbars
da: Alle værktøjslinier

en: All audio is muted.
da: Al lyd er slået fra

en: All files (*)|*
da: Alle filer (*)|*

en: All files|*|All supported files|
da: Alle filer|*|Alle understøttede filer|

en: All required files in:
      %s
    were already present.
da: Alle nødvendige filer i:
     %s
    er allerede til stede.

en: All selected audio is muted.
da: Al markeret lyd er slået fra.

en: All tracks must have the same sample rate
da: Alle spor skal have den samme lydsamplingshastighed

en: Allow &background on-demand loading
da: Tillad indlæsning i &baggrunden

en: Allow clipping
da: Tillad klipning

en: Allpass
da: Altpasfilter

en: Alt-Left-Click
da: Alt+venstreklik

en: Always copy all files (safest)
da: Kopiér altid alle filer (sikrest)

en: Amount to import:
da: Mængde at importere:

en: Amplification (dB):
da: Forstærkning (db):

en: Amplification dB
da: Forstærkning dB

en: Amplifier
da: Forstærker

en: Amplify
da: Forstærk

en: Amplify...
da: Forstærk...

en: Amplifying
da: Forstærker

en: Amplitude (0-1)
da: Styrke (0-1):

en: Amplitude End
da: Slut udsving

en: Amplitude Start
da: Start udsving

en: Analyser
da: Analysator

en: Analysis Time:
da: Analysetid

en: Analyzing first track of stereo pair:
da: Analyserer første spor i et stereopar:

en: Analyzing second track of stereo pair:
da: Analyserer andet spor i et stereopar:

en: Analyzing:
da: Analysér

en: Any
da: Enhver

en: Appen&d Record
da: F&ortsæt optagelse fra slutpunkt

en: Appl&y Chain...
da: Tilf&øj kæde...

en: Applied effect: %s
da: Effekt anvendt: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
da: Effekt anvendt: %s %.1f dB

en: Applied effect: %s %.1f%%
da: Effekt anvendt: %s %.1f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
da: Effekt anvendt: %s %.2f halvtoner

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
da: Effekt anvendt: %s %d trin, %.0f%% våd, frekvens = %.1f Hz, startfase = %.0f grader, dybde = %d, feedback = %.0f%%

en: Applied effect: %s bass = %.0f dB, treble = %.0f dB, gain = %.0f dB
da: Anvendt effekt: %s bas = %.0f dB, diskant = %.0f dB, forstærkning = %.0f dB

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
da: Effekt anvendt: %s forsinkelse = %f sekunder, decay faktor = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
da: Effekt anvendt: %s frekvens = %.1f Hz, startfase = %.0f grader, dybde = %.0f%%, resonans = %.1f, frekvensoffset = %.0f%%

en: Applied effect: %s remove dc offset = %s, normalize amplitude = %s, stereo independent %s
da: Effekt anvendt: %s fjernet DC-offset = %s, normalisér udsving = %s, stereouafhængig %s

en: Applied effect: %s stretch factor = %f times, time resolution = %f seconds
da: Effekt anvendt: %s forlængelsesfaktor = %f sekunder, forlængelsestid = %f sekunder

en: Applied effect: Generate %s wave %s, frequency = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf seconds
da: Effekt anvendt: Opret %s bølge %s, frekvens = %.2f Hz, udsving = %.2f, %.6lf sekunder

en: Applied effect: Generate DTMF tones, %.6lf seconds
da: Effekt anvendt: Opretter DTMF-tonevalg, %.6lf sekunder

en: Applied effect: Generate Noise, %.6lf seconds
da: Tilføjet effekt: Skab støj, %.6lf sekunder

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
da: Effekt anvendt: Opret stilhed, %.6lf sekunder

en: Apply %s
da: Anvend %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
da: Anvend %s med parametrene
    
    %s

en: Apply Chain
da: Anvend kæde

en: Apply to &Files...
da: Anvend på &filer...

en: Apply to Current &Project
da: Anvend på aktuelt &projekt

en: Applying '%s' to current project
da: Anvender '%s' på aktuelt projekt

en: Applying Dynamic Range Compression...
da: Brug Dynamikkomprimering

en: Applying Leveller...
da: Udjævner...

en: Applying Nyquist Effect...
da: Anvender Nyquist-effekt...

en: Applying Phaser
da: Anvender faseskift

en: Applying Stereo to Mono
da: Anvender Stereo til mono

en: Applying Wahwah
da: Anvender Wahwah

en: Applying...
da: Anvender...

en: Are you sure you don't want to recover any projects?
    They can't be recovered later.
da: Er du sikker på, at du ikke ønsker at gendanne nogen projekter?
    De kan ikke gendannes senere.

en: Are you sure you want to delete %s?
da: Er du sikker på, at du vil slette %s?

en: Are you sure you want to export the file as "
da: Er du sikker på, at du vil eksportere filen som "

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
da: Er du sikker på, at du ønsker at nulstille genrelisten?

en: Artist Name
da: Kunstner

en: As&k user
da: Sp&ørg brugeren

en: Ask me
da: Spørg mig

en: Attac&k/decay time (secs):
da: Rea&ktionstid/frakoblingstid (sekunder):

en: Attack Time
da: Reaktionstid

en: Attack Time %.1f secs
da: Reaktionstid %.1f sekunder

en: Attack Time:
da: Reaktionstid:

en: Attack/decay time
da: Reaktionstid/frakoblingstid

en: Attempt to run Noise Removal without a noise profile.
da: Forsøger at køre Fjern støj uden en støjprofil.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
da: Forsøgte at eksportere %d kanaler, men det max. antal kanaler for det valgte format er %d

en: Au&dio Device Info...
da: Inform&ation om lydudstyr...

en: Audacity %s Development Team
da: Audacity %s udviklingshold

en: Audacity %s Support Team
da: Audacity %s supporthold

en: Audacity %s ToolBar
da: Audacity-værktøjslinie: %s

en: Audacity First Run
da: Første kørsel af Audacity

en: Audacity Log
da: Audacity-logfil

en: Audacity Mixer Board%s
da: Audacity-mixerpult%s

en: Audacity Preferences
da: Audacity-indstillinger

en: Audacity Project Files
da: Audacity-projektfiler

en: Audacity Timer Record
da: Tidsindstillet optagelse i Audacity

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
da: Tidsindstillet optagelse i Audacity - venter på at begynde

en: Audacity Timer Record Progress
da: Forløb af tidsindstillet optagelse i Audacity

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
da: Audacity forsøgte at anvende FFmpeg til at importere en lydfil,
    men biblioteket blev ikke fundet.
    
    Vælg Indstillinger > Biblioteker for at hente eller finde FFmpeg-
    bibliotekerne, så FFmpeg-import kan anvendes.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#foreign"> FFmpeg library</a> to your computer.
da: Audacity kan hente ubeskyttede filer i mange formater ind (som f.eks. M4A og WMA, komprimerede WAV-filer fra bærbare optagere og lyd fra filmfiler), hvis du henter og installerer tilføjelsen <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#foreign"> FFmpeg-bibliotek</a> på din computer.

en: Audacity compressed project files (.aup) save your work in a smaller, compressed (.ogg) format. 
    Compressed project files are a good way to transmit your project online, because they are much smaller. 
    To open a compressed project takes longer than usual, as it imports each compressed track. 
    
    Most other programs can't open Audacity project files.
    When you want to save a file that can be opened by other programs, select one of the
    Export commands.
da: Audacity-komprimerede projektfiler (.aup) gemmer dit arbejde i et mindre, komprimeret (.ogg) format. 
    Komprimerede projektfiler er en god måde at overføre dit projekt til Internet, fordi de er meget mindre. 
    At åbne et komprimeret projekt tager normalt længere tid end ellers, eftersom hvert komprimeret lydspor 
    skal importeres.
    
    De fleste andre programmer kan ikke åbne Audacity-projektfiler.
    Hvis du ønsker at gemme en fil, som kan åbnes af andre programmer, vælg da en af
    Eksport-kommandoerne.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
da: Audacity kunne ikke finde en mappe til midlertidige filer.
    Indtast venligst en passende mappe i Indstillinger.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
da: Audacity kunne ikke finde filen:
      %s.
    Tema ikke indlæst.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
da: Audacity kunne ikke indlæse filen:
      %s.
    Måske et ødelagt PNG-format?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
da: Audacity kunne ikke åbne filen:
      %s
    og skrive til den.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
da: Audacity kunne ikke indlæse sit standardtema.
    Indrapportér venligst problemet.

en: Audacity could not save file:
      %s
da: Audacity kunne ikke gemme filen:
     %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
da: Audacity kunne ikke skrive til filen:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
da: Audacity kunne ikke skrive billeder til filen:
      %s.

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw".
da: Audacity kan ikke genkende filtypen '%s'.
    Hvis den er ukomprimeret, forsøg da at hente den ind via "Importér rå data".

en: Audacity found an orphan block file: %s. 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
da: Audacity har fundet en herreløs blokfil %s. 
    Overvej at gemme eller genindlæse projektet, så det bliver kontrolleret fuldstændig.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
da: Audacity har automatisk fundet gyldige FFmpeg-biblioteker.
    Ønsker du fortsat at finde dem manuelt?

en: Audacity is a free program written by a worldwide team of volunteer <a href="http://audacity.sourceforge.net/community/developers">developers</a>. We thank <a href="http://sourceforge.net">SourceForge.net</a> and <a href="http://code.google.com">Google Code</a> for our project hosting. Audacity is <a href="http://audacity.sourceforge.net/download/">available</a> for Windows, Mac, and GNU/Linux (and other Unix-like systems).
da: Audacity er et gratis program skrevet af et verdensomspændende hold af frivillige <a href="http://audacity.sourceforge.net/community/developers">udviklere</a>. Vi takker <a href="http://sourceforge.net">SourceForge.net</a> og <a href="http://code.google.com">Google Code</a> for at lægge plads til vort projekt. Audacity <a href="http://audacity.sourceforge.net/download/">findes i udgaver</a> til Windows, Mac og GNU/Linux (og andre Unix-lignende systemer).

en: Audacity is already running
da: Audacity kører allerede

en: Audacity is based on code from the following projects:
da: Audacity bygger på programkode fra de følgende projekter:

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
da: Audacity vil lukke nu. Start Audacity igen for at bruge den nye midlertidige mappe.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
da: Audacity skal bruge filen %s for at kunne oprette MP3-filer.

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
da: Audacity skal bruge filen '%s' for at kunne importere og eksportere lyd via FFmpeg.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
da: Audacity-projektfiler (.AUP) er ikke i øjeblikket
    knyttet sammen med Audacity. 
    
    Vil du rette det, så de kan åbnes med et dobbeltklik?

en: Audacity projects
da: Audacity-projekter

en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
da: Audacity genkendte filtypen '%s'.
    Importfiltre, der menes at understøtte sådanne filer, er:
    %s,
    men ingen af dem kunne læse dette filformat.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
da: Audacity kunne ikke låse mappen til midlertidige filer.
    Denne mappe kan være i brug i en anden udgave af Audacity.

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
da: Audacity var ikke i stand til at konvertere dette Audacity 1.0 projekt til det nye format.

en: Audio Device Info
da: Information om lydudstyr

en: Audio File
da: Lydfil

en: Audio Host
da: Lydudgang

en: Audio Position:
da: Position:

en: Audio Track
da: Lydspor

en: Audio Unit
da: Lydenhed

en: Audio Unit Effects
da: Lydenhedseffekter

en: Audio cache
da: Midlertidig lagring af lyd (cache)

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
da: Lydens båndbredde ved beskæring (Hz)
    Mulighed
    0 - automatisk

en: Audio playback and recording
da: Lydafspilning og -optagelse

en: Audio to &buffer:
da: Lyd til &buffer:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Auto Duck
da: Automatisk reduktion

en: Auto Duck by Markus Meyer
da: Automatisk reduktion af Markus Meyer

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
da: Automatisk reduktion skal bruge et kontrollydspor, som skal være placeret under de(t) valgte lydspor.

en: Auto Duck...
da: Automatisk reduktion...

en: Automated Input Level Adjustment
da: Automatisk justering af indspilningsniveau

en: Automated Input Level Adjustment decreased the volume to %f.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet satte styrken ned til %f.

en: Automated Input Level Adjustment increased the volume to %.2f.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet øgede styrken til %.2f.

en: Automated Input Level Adjustment stopped as requested by user.
da: Automatisk justering af indgangsniveau blev standset af brugeren.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet standsede. %.2f synes at være en passende styrke.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet er standset. Det var ikke muligt at optimere det yderligere. Det er stadig for højt.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet standsede. Det var ikke muligt at optimere det yderligere. Det er stadig for lavt.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet standsede. Det samlede antal analyser er overskredet, uden at en passende styrke blev fundet. Den er stadig for høj.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
da: Den automatiske justering af indgangsniveauet standsede. Det samlede antal analyser er overskredet, uden at en passende styrke blev fundet. Den er stadig for lav.

en: Automatic Crash Recovery
da: Automatisk gendannelse efter nedbrud

en: Automatically &fit tracks vertically zoomed
da: Tilpas automatisk lydspor ved lodret zoom

en: Average
da: Gennemsnit

en: Average rms =  dB.
da: Gennemsnitlig forskel (RMS) =  dB.

en: Average rms = %.1f dB.
da: Gennemsnitlig forskel (RMS) = %.1f dB.

en: Average rms = zero.
da: Gennemsnitlig forskel (RMS) = nul.

en: Axis
da: Akse

en: Background
da: Baggrund

en: Background end time
da: Sluttid, baggrund

en: Background start time
da: Starttid, baggrund

en: Background:
da: Baggrund:

en: Backwards
da: Bagud

en: Bad Nyquist 'control' type specification: '%s' in plugin file '%s'.
    Control not created.
da: Forkert angivelse af Nyquist-kriterium: '%s' i tilføjelsesfilen '%s'.
    Kriterium ikke oprettet.

en: Bandpass
da: Båndpasfilter

en: Bass (dB)
da: Bas (dB)

en: Bass (dB):
da: Bas (dB):

en: Bass and Treble
da: Bas og diskant

en: Bass and Treble...
da: Bas og diskant...

en: Batch
da: Gentagne funktioner

en: Beats per minute:
da: Taktslag i minuttet:

en: Behaviors
da: Adfærd

en: Big-endian
da: Big-endian (mest betydningsfuld byte først)

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
da: Bithastighed (bits pr. sekund) - har betydning for filens størrelse og kvalitet.
    Nogle codec accepterer kun bestemte værdier (128k, 192k, 256k o.s.v.)
    0 - automatisk
    Anbefalet - 192.000

en: Bit Rate Mode:
da: Bithastighed:

en: Bit Rate:
da: Bithastighed:

en: Bit Reservoir
da: Bit-reservoir

en: Bit depth:
da: Antal bit:

en: Blue Bkgnd
da: Blå baggrund

en: Both channels of a stereo track must be the same length.
da: Begge kanaler i et stereospor skal have samme længde.

en: Both channels of a stereo track must be the same sample rate.
da: Begge kanaler i et stereospor skal have samme lydsamplingshastighed.

en: Brown
da: Brun

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Build Information
da: Versionsoplysninger

en: Build type:
da: Versionstype:

en: Burn to CD
da: Brænd til CD

en: Button
da: Knap

en: Buttons
da: Knapper

en: Byte order:
da: Byterækkefølge:

en: C&ategory:
da: K&ategori:

en: C&hain (Double-Click or press SPACE to edit)
da: K&æde (dobbeltklik eller brug mellemrum for at redigere)

en: C&hoose command
da: V&ælg kommando

en: C&hoose...
da: Væl&g...

en: CDDA frames (75 fps)
da: CDDA-billedrammer (75 billeder i sekundet)

en: Caching audio
da: Gemmer lyd midlertidigt

en: Caching audio into memory
da: Gemmer lyd i hukommelsen

en: Calibration Results
da: Resultater af kalibrering

en: Can't delete 'unnamed'
da: Kan ikke slette 'unavngiven'

en: Can't delete track with active audio
da: Kan ikke slette lydspor med aktiv lyd

en: Can't open project file
da: Kan ikke åbne projektfilen

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel Save
da: Annullér Gem

en: Cannot Export 'unnamed'
da: Kurven 'unavngiven' kan ikke eksporteres

en: Cannot Export Multiple
da: Kan ikke eksportere flere

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
da: Kan ikke eksportere MP2 med denne lydsamplingshastighed og bithastighed

en: Cannot export audio in this format.
da: Kan ikke eksportere lyd i dette format.

en: Cannot export audio to %s
da: Kan ikke eksportere lyd til %s

en: Capture Full Screen
da: Gem hele skærmen

en: Capture Full Window
da: Gem det fulde vindue (med titellinie)

en: Capture Window Only
da: Gem kun vinduet (uden titellinie)

en: Capture Window Plus
da: Gem vinduet + lille område rundtom

en: Capture entire window or screen
da: Gem hele vinduet eller hele skærmen

en: Capture part of a project window
da: Gem en del af et projektvindue

en: Center
da: Centrér

en: Cha&nnels
da: Ka&naler

en: Chain
da: Kæde

en: Change Amplification Envelope
da: Ret forstærkningsniveau

en: Change Length...
da: Skift længde...

en: Change ONE Sample only
da: Lav om på netop ET datapunkt

en: Change Pitch
da: Ændr tone

en: Change Pitch without Changing Tempo
da: Justér toneleje uden at ændre tempo

en: Change Pitch...
da: Justér toneleje...

en: Change Sample
da: Ret datapunkt

en: Change Several Samples
da: Ret flere datapunkter

en: Change Speed
da: Justér hastighed

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
da: Justér hastighed - med ændring af både tempo og toneleje

en: Change Speed...
da: Justér hastighed...

en: Change Tempo
da: Ændring af tempo

en: Change Tempo without Changing Pitch
da: Justér tempo uden at ændre toneleje

en: Change Tempo...
da: Justér tempo...

en: Change audio host
da: Vælg lydudgang

en: Change gain on focused track
da: Ændr forstærkning på det aktuelle lydspor

en: Change input channels
da: Ændr indspilningskanaler

en: Change input device
da: Ændr indspilningsudstyr

en: Change lower speed limit (%) to:
da: Ret nederste hastighedsgrænse (%) til:

en: Change output device
da: Ændr afspilningsudstyr

en: Change pan on focused track
da: Skift panorering på det aktuelle lydspor

en: Change track name to:
da: Ændr sporets navn til:

en: Change upper speed limit (%) to:
da: Ret øverste hastighedsgrænse (%) til:

en: Changed '%s' to %d Hz
da: Ændrede '%s' til %d Hz

en: Changed '%s' to %s
da: Ændrede '%s' til %s

en: Changed block %s to new alias name
da: Ændrede blokken %s til nyt aliasnavn

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
da: Ændringen af den midlertidige mappe træder først i kraft, når Audacity starter næste gang.

en: Changing Length...
da: Skifter længde...

en: Changing Pitch
da: Ændrer toneleje

en: Changing Speed
da: Ændrer hastighed

en: Changing Tempo
da: Ændrer tempo

en: Changing Tempo/Pitch
da: Skifter tempo/tonehøjde

en: Channel
da: Kanal

en: Channel Mode:
da: Kanaler:

en: Channel: %2d
da: Kanal: %2d

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Chec&k Dependencies...
da: Un&dersøg sammenkoblinger...

en: Checking %s
da: Undersøger %s

en: Chirp Generator
da: Chirp-generator

en: Choose Language for Audacity to use:
da: Vælg sprog i Audacity:

en: Choose a location to place the temporary directory
da: Vælg en placering for den midlertidige mappe

en: Choose a location to save screenshot images
da: Angiv en placering til at gemme skærmbilleder

en: Choose a location to save the exported files
da: Vælg en placering til de eksporterede filer

en: Choose an EQ curve file
da: Vælg en udligningskurve

en: Choose an import method
da: Vælg en måde at importere på

en: Choose location to save files
da: Vælg placering af filer

en: Choose...
da: Vælg...

en: Chorus
da: Kor

en: Cl&ear
da: R&yd

en: Clea&nSpeech Mode (Customized GUI)
da: Clea&nSpeech-visning (tilpasset brugergrænseflade)

en: CleanSpeech Batch Processing
da: Gentagen anvendelse af CleanSpeech

en: CleanSpeech Presets (*.csp)|*.csp
da: Faste CleanSpeech-indstillinger (*.csp)|*.csp

en: Cleaning up cache directories
da: Rydder op i mappen med midlertidige filer

en: Cleaning up temporary files
da: Rydder op i midlertidige filer

en: Cleaning up unused directories in project data
da: Rydder ubrugte mapper op i projektdata

en: Click Removal
da: Fjern klik

en: Click Removal...
da: Fjern klik...

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
da: Fjernelse af klik og smæld af Craig DeForest

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
da: Klik og træk for at ændre relativ størrelse på begge spor

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
da: Klik og træk for at redigere udsvingsniveauet

en: Click and drag to edit the samples
da: Klik og træk for at redigere datapunkterne

en: Click and drag to move a track in time
da: Klik og træk for at flytte et spor langs tidsaksen

en: Click and drag to move left selection boundary.
da: Klik og træk for at flytte venstre markeringsgrænse.

en: Click and drag to move right selection boundary.
da: Klik og træk for at flytte højre markeringsgrænse.

en: Click and drag to resize the track.
da: Klik og træk for at ændre størrelse på sporet

en: Click and drag to select audio
da: Klik og træk for at markere et stykke lyd

en: Click and drag to stretch selected region.
da: Klik og træk for at strække det markerede område.

en: Click and drag to stretch within selected region.
da: Klik og træk for at strække inden for det markerede område.

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
da: Klik for at zoome ind, Skift+klik for at zoome ud

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
da: Klik for at zoome ind lodret. Skift+klik for at zoome ud. Træk for at markere et zoomområde.

en: Click to verticaly zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
da: Klik for at zoome ind lodret. Skift+klik for at zoome ud. Træk for at markere et zoomområde.

en: Clip Boun&daries
da: &Afgrænsede klip

en: Clipping
da: Afskåret lyd

en: Close
da: Luk

en: Close focused track
da: Luk det aktuelle lydspor

en: Close project immediately with no changes
da: Luk straks projektet uden at foretage ændringer

en: Close project immediately with no further changes
da: Luk straks projektet uden at foretage yderligere ændringer

en: Co&py
da: &Kopiér

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
da: Codec-etiket (FOURCC)
    Valgfri
    tom - automatisk

en: Comb
da: Kombination

en: Command
da: Kommando

en: Command %s not implemented yet
da: Kommandoen %s er endnu ikke udført

en: Command Action
da: Kommandohandling

en: Command Line Export Setup
da: Opsætning af kommandolinieeksport

en: Command Output
da: Kommando

en: Command-line options supported:
da: Disse kommandoliniefunktioner understøttes:

en: Command:
da: Kommando:

en: Comments
da: Kommentarer

en: Compress based on Peaks
da: Komprimér ud fra spidsværdier

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
da: Komprimeringsniveau
    Kræves til FLAC
    -1 - automatisk
    min. - 0 (hurtig indkodning, stor fil)
    max. - 10 (langsom indkodning, lille fil)

en: Compression:
da: Komprimering:

en: Compressor
da: Komprimering

en: Compressor...
da: Komprimering...

en: Confirm
da: Bekræft

en: Confirm Deletion
da: Bekræft sletning

en: Confirm Overwrite
da: Bekræft overskrivning

en: Confirm?
da: Bekræft?

en: Constant
da: Konstant

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
da: Fortsæt med reparationer, som er noteret i logfilen, og undersøg for flere fejl. Dette vil gemme projektet i sin nuværende tilstand, medmindre du vælger "Luk projektet straks" ved yderligere fejlmeddelelser.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
da: Fortsæt uden at slette - ignorér de ekstra filer denne gang

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
da: Kontrastanalyse (svarer overens med WCAG 2)

en: Contrast Analyzer, for measuring rms volume differences between two selections of audio.
da: Kontrastanalyse måler den gennemsnitlige forskel i lydstyrke mellem to valgte lydklip.

en: Contrast Result:
da: Kontrastresultat:

en: Contrast...
da: Kontrast...

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
da: Konverterede en 1.0 projektfil til det nye format.
    Den gamle fil er gemt som '%s'.

en: Converter
da: Omformer

en: Copied labeled audio regions to clipboard
da: Lydområder med etiketter kopieret til udklipsholderen

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy All Files (Safer)
da: Kopiér alle filer (sikrere)

en: Copy Labeled Audio
da: Kopiér lydområder med etiketter

en: Copy Selected Files
da: Kopiér de valgte filer

en: Copy selection
da: Kopiér det markerede

en: Copying audio data into project...
da: Kopiere lyddata ind i projektet....

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
da: Det er ikke tilladt at kopiere stereolyd ind i et monolydspor.

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
da: Hvis de følgende filer kopieres ind i dit projekt, vil det fjerne sammenkoblingen.
    Dette kræver mere plads på harddisken men er sikrere.

en: Core Libraries
da: Grundbiblioteker

en: Cosine
da: Kosinus

en: Could not create autosave file:
da: Kunne ikke oprette sikkerhedskopi af filen:

en: Could not create directory:
      %s
da: Kunne oprette mappen:
      %s

en: Could not enumerate files in auto save directory.
da: Kan ikke optælle filer i mappen, hvori de gemmes automatisk.

en: Could not find any audio devices.
da: Fandt ikke noget lyd-/audioudstyr.

en: Could not initialize MP3 encoding library!
da: Kunne ikke åbne MP3-kodningsbiblioteket

en: Could not load file: "%s"
da: Kunne ikke indlæse fil: "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
da: Kunne ikke åbne MP3-kodningsbiblioteket

en: Could not open file
da: Kunne ikke åbne filen

en: Could not open file:
      %s
da: Kunne ikke åbne filen:
      %s

en: Could not open file:
da: Kunne ikke åbne fil:

en: Could not open file: "%s"
da: Kunne ikke åbne fil: "%s"

en: Could not remove old auto save file
da: Kunne ikke fjerne gamle, automatisk gemte filer

en: Could not remove old autosave file:
da: Kunne ikke fjerne tidligere sikkerhedskopi af filen:

en: Could not save project. Path not found.  Try creating 
    directory "%s" before saving project with this name.
da: Kunne ikke gemme projektet. Stien blev ikke fundet. Forsøg at 
    oprette mappen "%s", før projektet gemmes med dette navn.

en: Could not save project. Perhaps %s 
    is not writable or the disk is full.
da: Kunne ikke gemme projektet. Måske er 
    %s skrivebeskyttet, eller disken er fuld.

en: Could not set parameters of effect %s
     to %s.
da: Kunne ikke angive parametre på effekten %s
     til %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
da: Kunne ikke finde projektets datamappe: "%s"

en: Couldn't write to file "%s": %s
da: Kunne ikke skrive til filen "%s": %s

en: Couldn't write to file:
da: Kunne ikke skrive til fil:

en: Create
da: Opret

en: Created new audio track
da: Nyt lydspor oprettet

en: Created new label track
da: Nyt etiketspor oprettet

en: Created new project
da: Nyt projekt oprettet

en: Created new stereo audio track
da: Nyt stereo lydspor oprettet

en: Created new time track
da: Nyt tidspor oprettet

en: Creating Noise Profile
da: Opretter støjprofil

en: Credits
da: Anerkendelse

en: Ctrl-Left-Click
da: Ctrl+venstreklik

en: Ctrl-Left-Drag
da: Ctrl+træk med venstre musetast nede

en: Ctrl-Wheel-Rotate
da: Ctrl+musehjul

en: Cu&t
da: Klip

en: Cuberoot Autocorrelation
da: Kubikrodsautokorrelation

en: Cubic
da: Kubik

en: Current difference
da: Nuværende forskel

en: Cursor Left
da: Markør til venstre

en: Cursor Long Jump Left
da: Ryk markør langt mod venstre

en: Cursor Long Jump Right
da: Ryk markør langt mod højre

en: Cursor Right
da: Markør til højre

en: Cursor Short Jump Left
da: Ryk markør kort mod venstre

en: Cursor Short Jump Right
da: Ryk markør kort mod højre

en: Cursor to Track &End
da: Fra markør til s&lut på spor

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
da: Markør: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Maksimum: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB
da: Markør: %d Hz (%s) = %d dB    Maksimum: %d Hz (%s) = %.1f dB

en: Curve Name
da: Navn på kurve

en: Curve exists
da: Kurve findes allerede

en: Curve not found
da: Kurven blev ikke fundet

en: Curves exported
da: Kurver eksporteret

en: Custom FFmpeg Export
da: Tilpasset FFmpeg-eksport

en: Cut
da: Klip

en: Cut Labeled Audio
da: Klip lydområde med etiket

en: Cut Preview
da: Afspil før/efter markering

en: Cut labeled audio regions to clipboard
da: Klip lydområder med etiket til klippebordet

en: Cut selection
da: Beskær det markerede

en: Cut to the clipboard
da: Klip til udklipsholderen

en: Cutoff:
da: Beskæring:

en: D&elete...
da: Sl&et...

en: DTMF Tone Generator
da: DTMF-/tonevalgsgenerator

en: DTMF Tones...
da: DTMF-tonevalg...

en: DTMF sequence:
da: DTMF-/tonevalgssekvens:

en: Data gathered
da: Data indsamlet

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
da: Data vil blive ledt hen i standard. "%f" anvender filnavnet i eksportvinduet.

en: De&faults
da: St&andardindstillinger

en: De&lete
da: S&let

en: De&lete selected rule
da: S&let den valgte regel

en: De&vice
da: U&dstyr

en: Debug build
da: Fejlfindingsversion

en: Decay Time
da: Frakoblingstid

en: Decay Time %.1f secs
da: Frakoblingstid %.1f sekunder

en: Decay Time:
da: Frakoblingstid:

en: Decay factor:
da: Forsinkelsesfaktor:

en: Decoding Waveform
da: Afkoder bølgeform

en: Decrease gain on focused track
da: Formindsk forstærkning på det aktuelle lydspor

en: Decrease input gain
da: Formindsk forstærkning ved indspilning

en: Decrease output gain
da: Formindsk forstærkning ved afspilning

en: Decrease playback speed
da: Sænk afspilningshastighed

en: Default &View Mode:
da: Standard&visning:

en: Default Sample &Format:
da: Standardoptage&format:

en: Default Sample &Rate:
da: Standardoptage&hastighed:

en: Default endianness
da: Standardbyterækkefølge

en: Degree of Leveling
da: Stille passager bliver kraftigere, kraftige passager mere stille

en: Degree of Leveling:
da: Grad af udjævning:

en: Delay
da: Forsinkelse

en: Delay time (seconds):
da: Forsinkelsestid (sekunder):

en: Delete
da: Slet

en: Delete
da: Slet

en: Delete '
da: Slet '

en: Delete Labeled Audio
da: Slet lydområder med etiketter

en: Delete Preset
da: Slet faste indstillinger

en: Delete orphan files (permanent immediately)
da: Slet herreløse filer (permanent og straks)

en: Delete preset '%s'?
da: Slet faste indstillinger '%s'?

en: DeleteKey
da: Slettetast

en: DeleteKey2
da: Slettetast2

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
da: Slettede %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Deleted labeled audio regions
da: Slettede lydområder med etiketter

en: Dependency Check
da: Kontrol af sammenkoblinger

en: Depth (%):
da: Dybde (%):

en: Depth in percent
da: Dybde i procent

en: Depth:
da: Dybde:

en: Detac&h at Silences
da: Adski&l ved stilhed

en: Detach
da: Frahæft

en: Detach Labeled Audio
da: Frahæft etiketter

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
da: Frahæftede %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Detached labeled audio regions
da: Frahæftede lydområder med etiketter

en: Detect clipping
da: Find steder, hvor lyden er skåret af

en: Detecting clipping
da: Søger efter steder, hvor lyden er skåret af

en: Device
da: Udstyr

en: Device information is not available.
da: Oplysninger om indspilningskilde findes ikke.

en: Devices
da:  Udstyr

en: Difference = %.1f Average rms dB.
da: Forskel = %.1f gennemsnitlig RMS dB.

en: Difference = infinite Average rms dB.
da: Forskel = ubestemt gennemsnitlig RMS dB.

en: Difference is indeterminate.
da: Forskel kan ikke bestemmes

en: Difference:
da: Forskel:

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
da: Retningsændringer  -- betyder: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Directories
da:  Mapper

en: Directory %s does not exist. Create it?
da: Mappen %s findes ikke. Skal den oprettes?

en: Directory %s is not writable
da: Kan ikke skrive til mappen %s

en: Disable Meter
da: Slå måler fra

en: Disabled
da: Slået fra

en: Disallowed
da: Ikke tilladt

en: Disk Space
da: Plads på harddisk

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
da: Der er plads til %d timer og %d minutters optagelse på harddisken.

en: Disk space remains for recording %d minutes.
da: Der er plads til %d minutters optagelse på harddisken.

en: Disk space remains for recording %d seconds.
da: Der er plads til %d sekunders optagelse på harddisken.

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
da: Der er plads til 1 time og %d minutters optagelse på harddisken.

en: Display
da: Visning

en: Display Audio Unit effects in graphical mode
da: Vis lydenhedseffekter grafisk

en: Distortion
da: Forvrængning

en: Dit&her:
da: Ud&jævnet støj ('Dither'):

en: Do &not copy any audio
da: Kopiér ikke lyde&n

en: Do Not Copy
da: Kopiér ikke

en: Do Not Recover
da: Gendan ikke

en: Do not show this warning again
da: Vis ikke denne advarsel igen

en: Do you really want to delete selected rule?
da: Ønsker du virkelig at slette den valgte regel?

en: Do you still want to start Audacity?
da: Ønsker du stadig at starte Audacity?

en: Do you want to save the changes?
da: Ønsker du at gemme ændringerne?

en: Don't &warn again and always use my choice above
da: Ad&var mig ikke igen. Brug altid mine valg ovenfor

en: Don't a&pply effects in batch mode
da: Anvend ikke effekter, når der arbejdes med flere filer

en: Don't show this again at start up
da: Vis ikke dette igen ved opstart

en: Don't show this warning again
da: Vis ikke denne advarsel igen

en: Dow&nload
da: He&nt

en: Down
da: Ned

en: Down Octa&ve
da: Okta&v ned

en: Download
da: Hent

en: Drag label boundary
da: Træk i kanten af etiketten

en: Drag one or more label boundaries
da: Træk i kanten på en eller flere etiketter

en: Drag the track vertically to change the order of the tracks.
da: Træk etiketten op eller ned for at ændre sporenes rækkefølge.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
da: Træk for at zoome ind på området, højreklik for at zoome ud

en: Draw Curves
da: Tegn kurver

en: Draw Tool
da: Tegneværktøj

en: Drawing Spectrum
da: Tegnespektrum

en: Dry Wet
da: Tør Våd

en: Dry/Wet:
da: Tør/Våd:

en: Duck amount:
da: Reduktion:

en: Duplic&ate
da: Kopiér til nyt s&por

en: Duplicate
da: Dupliker

en: Duplicated
da: Duplikeret

en: Duration
da: Varighed

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
da: Varighed er nul. Intet vil blive optaget

en: Duration:
da: Varighed:

en: Duty cycle:
da: Arbejdscyklus:

en: Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
da: Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|Alle filer (*)|*

en: Dynamic Range Compressor
da: Dynamikkomprimering

en: Dynamics Processor
da: Dynamikprocessor

en: E&dit...
da: Re&digér...

en: E&xit
da: A&fslut

en: E&xpand All Tracks
da: F&old alle spor ud

en: E&xport...
da: &Eksportér...

en: EQ Curve needs a different name
da: Udligningskurven (EQ) skal have et andet navn

en: EQCurves.xml and EQDefaultCurves.xml missing
da: EQCurves.xml og EQDefaultCurves.xml mangler

en: EQCurves.xml and EQDefaultCurves.xml were not found on your system.
    Please press 'help' to visit the download page.
    
    Save the curves at %s
da: EQCurves.xml og EQDefaultCurves.xml blev ikke fundet på dit system.
    Tryk venligst på 'Hjælp' for at gå til downloadsiden. 
    
    Gem kurverne her: %s

en: Echo
da: Ekko

en: Echo...
da: Ekko...

en: Edit
da: Redigering

en: Edit C&hains...
da: Redigér k&æder...

en: Edit Chains
da: Redigér kæder

en: Edit Genres
da: Redigér genrer

en: Edit Labels
da: Redigér etiketter

en: Edit Metadata
da: Redigér metadata

en: Edit Metadata tags
da: Redigér metadata

en: Edit metadata
da: Redigér metadata

en: Edit the metadata tags
da: Redigér metadata

en: Edited labels
da: Redigerede etiketter

en: Editing a clip can &move other clips
da: Redigering af lydklip kan &flytte andre klip

en: Editing and greyed out Menus
da: Redigeringsmenuer og gråtonede menuer

en: Effe&ct
da: Effe&kt

en: Effect Settings
da: Effektindstillinger

en: Effects
da:  Effekter

en: Effects Preview
da: Forhåndsvisning af effekter

en: Elapsed Time:
da: Tidsforbrug:

en: Emeritus Developers
da: Ledende udviklere

en: Empty
da: Tom

en: Enable &dragging of left and right selection edges
da: Aktivér mulighed for at u&dvide markering til venstre og højre ved at trække

en: Enable Automated Input Level Adjustment.
da: Aktivér automatisk justering af indspilningsniveau

en: Enable Effects
da: Slå effekter til

en: Enable Meter
da: Slå måler til

en: Enable cu&t lines
da: Ak&tivér beskæringslinier

en: Enable these Modules (if present), next time Audacity is started
da: Aktivér disse moduler (hvis de er tilgængelige), næste gang Audacity starter

en: Enabled
da: Slået til

en: Encoding:
da: Kodning:

en: End
da: Slut

en: End Date
da: Slutdato

en: End Date and Time
da: Slutdato og -tid

en: End Time
da: Sluttid

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
da: Energi                  -- betyder: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Enhanced Autocorrelation
da: Forbedret autokorrelation

en: Enter Nyquist Command:
da: Indtast Nyquist-kommando:

en: Enter name of new chain
da: Indtast navnet på ny kæde

en: Enter track name
da: Indtast navn på spor

en: Envelope
da: Niveau

en: Envelope Tool
da: Niveauværktøj

en: Equaliser
da: Udjævn (EQ)

en: Equalization
da: Udligning (EQ)

en: Equalization, by Martyn Shaw && Mitch Golden
da: Udligning (EQ), af Martyn Shaw og Mitch Golden

en: Equalization...
da: Udligning (EQ)...

en: Error
da: Fejl

en: Error %d returned from MP3 encoder
da: MP3-indkodningen anførte fejlen %d

en: Error (file may not have been written): %s
da: Fejl (filen er muligvis ikke skrevet): %s

en: Error Closing File
da: Fejl ved lukning af fil

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
da: Fejl ved eksport af tastaturgenveje

en: Error Flushing File
da: Fejl ved rydning af fil

en: Error Importing
da: Fejl ved import

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
da: Fejl ved indlæsning af tastaturgenveje

en: Error Initializing Audio
da: Fejl ved lydkort initialisering

en: Error Initializing Midi
da: Fejl ved opstart af MIDI

en: Error Loading EQ Curves
da: Fejl ved indlæsning af udligningskurver (EQ)

en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
da: Fejl ved indlæsning af udligningskurver (EQ) fra filen:
    %s
    Fejlbeskeden lyder:
    %s

en: Error Loading Metadata
da: Fejl ved indlæsning af metadata

en: Error Loading VST Program
da: Fejl ved indlæsning af VST-program

en: Error Locking Temporary Folder
da: Fejl ved låsning af midlertidig mappe

en: Error Opening File
da: Fejl ved åbning af fil

en: Error Opening File or Project
da: Fejl under åbning af fil eller projekt

en: Error Opening Project
da: Fejl ved åbning af projekt

en: Error Saving Equalization Curves
da: Fejl, da udligningskurver (EQ) blev forsøgt gemt

en: Error Saving Project
da: Der opstod en fejl, da projektet blev gemt

en: Error Saving Tags File
da: Fejl ved forsøg på at gemme etiketfil

en: Error Writing Autosave File
da: Der opstod en fejl ved sikkerhedskopiering af fil

en: Error Writing to File
da: Fejl under skrivning til fil

en: Error in Duration
da: Fejl i Varighed

en: Error in Nyquist code
da: Fejl i Nyquist-kode

en: Error in Paulstretch:
    The selection is too short.
     It must be much longer than the Time Resolution.
da: Fejl i Paulstretch-forlængelseseffekt:
    Det valgte område er for kort.
    Det skal være længere end forlængelsestiden.

en: Error opening file
da: Fejl ved åbning af fil

en: Error trying to save file:
da: Fejl under forsøg på at gemme fil:

en: Error while opening sound device.
da: Fejl ved åbning af lydenheden.

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
da: Fejl ved åbning af lydenheden. Tjek venligst valg af enhed og samplerate for projektet.

en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
da: Fejl ved skrivning af filen %s (måske er disken fuld).
    Libsndfile meddeler "%s"

en: Error:
da: Fejl:

en: Error: %hs at line %lu
da: Fejl: %hs ved linie %lu

en: Estimate
da: Anslået

en: Expand
da: Udvid

en: Expanded Cut Line
da: Udvidede skærelinie

en: Expander
da: Udvidelse

en: Expo&rt Selection...
da: Ekspo&rtér det valgte...

en: Export
da: Eksportér

en: Export &Labels...
da: Eksportér &etiketter

en: Export &Multiple...
da: Eksportér &flere...

en: Export CleanSpeech &Presets...
da: Eksportér &opsætning af CleanSpeech...

en: Export Contrast Result As:
da: Eksportér kontrastresultater som:

en: Export EQ curves as...
da: Eksportér udligningskurver som...

en: Export File
da: Eksportér fil

en: Export Keyboard Shortcuts As:
da: Gem tastaturgenveje som:

en: Export Labels As:
da: Eksportér etiketter som:

en: Export MIDI
da: Eksportér MIDI

en: Export MIDI As:
da: Eksportér MIDI som:

en: Export MIDI...
da: Eksportér MIDI...

en: Export Multiple
da: Eksportér flere

en: Export Presets
da: Eksportér faste indstillinger

en: Export Spectral Data As:
da: Eksportér spektrumdata som:

en: Export canceled after exporting the following %ld file(s).
da: Eksport annulleret efter eksportering af de følgende %ld-filer.

en: Export format:
da: Eksportformat:

en: Export location:
da: Placering:

en: Export stopped after exporting the following %ld file(s).
da: Eksport standset efter eksportering af de følgende %ld-filer.

en: Exporting an Audio File
da: Eksporterer en lydfil

en: Exporting entire file as %s
da: Eksporterer hele filen som %s

en: Exporting entire file at %d Kbps
da: Eksporterer hele filen med %d Kbps

en: Exporting entire file at %d kbps
da: Eksporterer hele projektet med %d kbps

en: Exporting entire file with %s preset
da: Eksporterer hele filen med de faste indstillinger på %s

en: Exporting entire file with VBR quality %s
da: Eksportere hele filen med VBR-kvalitet %s

en: Exporting selected audio as %s
da: Eksporterer markeret lyd som %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
da: Eksporterer den markerede lyd med %d Kbps

en: Exporting selected audio at %d kbps
da: Eksporterer den markerede lyd med %d kbps

en: Exporting selected audio with %s preset
da: Eksporterer den markerede lyd med de faste indstillinger på %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
da: Eksporterer den markerede lyd med VBR-kvalitet %s

en: Exporting the entire project as %s
da: Eksporterer hele projektet som %s

en: Exporting the entire project as FLAC
da: Eksporterer hele projektet til FLAC-format

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
da: Eksporterer hele projektet som Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project using command-line encoder
da: Eksporterer hele projektet ved hjælp af kommandoliniekodning

en: Exporting the selected audio as %s
da: Eksporterer den markerede lyd som %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
da: Eksporterer den markerede lyd til FLAC-format

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
da: Eksporterer det markerede som Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
da: Eksporterer det markerede ved hjælp af kommandoliniekodning

en: Extend Selection Range
da: Udvid markeringen

en: Extended Import
da:  Udvidet import

en: Extracting features: %s
da: Funktioner til udtrækning: %s

en: Extreme
da: Ekstrem

en: FFT Find Notes
da: FFT Find toner

en: FFT Window
da: FFT-vindue

en: FFmpeg Import/Export Library
da: FFmpeg-import-/eksportbibliotek

en: FFmpeg Library Version:
da: Udgave af FFmpeg-bibliotek:

en: FFmpeg Library:
da: FFmpeg-bibliotek:

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
da: FFmpeg kan ikke finde lydcodec 0x%x.
    Understøttelse af dette codec er sandsynligvis ikke lagt ind.

en: FFmpeg library not found
da: FFmpeg-bibliotek blev ikke fundet

en: FFmpeg not found
da: FFmpeg blev ikke fundet

en: FFmpeg startup failed
da: Opstart af FFmpeg mislykkedes

en: FFmpeg support not compiled in
da: Understøttelse af FFmpeg er ikke lagt med ind

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before,                         
    but this time Audacity failed to load it at startup.                         
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
da: FFmpeg er sat op i Indstillinger og er indlæst tidligere,                                                   
    men denne gang indlæste Audacity det ikke ved opstarten.           
    
    Du kan gå tilbage til Indstillinger > Biblioteker og genopsætte det.

en: FFmpeg-compatible files
da: FFmpeg-kompatible filer

en: FLAC Export Setup
da: Opsætning af FLAC-eksport

en: FLAC Files
da: FLAC-filer

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
da: FLAC-indkodning kunne ikke starte
    Status: %d

en: FLAC export couldn't open %s
da: FLAC-eksport kunne ikke åbne %s

en: FLAC files
da: FLAC-filer

en: FLAC import and export
da: Import og eksport af FLAC

en: FLAC options
da: FLAC-indstillinger

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
da: Understøttelse af FLAC er ikke en del af denne udgave af Audacity

en: Face name
da: Skriftnavn

en: Face size
da: Skriftstørrelse

en: Fade In
da: Optoning

en: Fade Out
da: Udtoning

en: Fading In
da: Toner op

en: Fading Out
da: Toner ud

en: Failed to find compatible FFmpeg libraries.
da: Kunne ikke finde forenelige FFmpeg-biblioteker.

en: Failed to find the codec
da: Kunne ikke finde codec

en: Failed to guess format
da: Kunne ikke gætte formatet

en: Failed to remove %s
da: Kan ikke fjerne '%s'

en: Failed!
da: Fejl

en: Fast
da: Hurtig

en: Fast Sinc Interpolation
da: Hurtig Sinc-interpolation

en: Features
da: Funktioner

en: Feedback in percent
da: Feedback i procent

en: File
da: Filer

en: File Format Support
da: Filformatunderstøttelse

en: File extensions
da: Filendelser

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
da: Filen kan være ufuldstændig eller ødelagt: 
    %s

en: File name prefix
da: Tekst før filnavn

en: File name prefix:
da: Tekst før filnavn:

en: Filename = %s.
da: Filnavn = %s.

en: Files Missing
da: Filer mangler

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
da: Fyld stilhed ind for de manglende data (kun denne gang)

en: Final Pitch Shift
da: Tonehøjdeskift ved slutning

en: Final Tempo Change (%)
da: Afsluttende temposkift (%)

en: Find &Zero Crossings
da: Find &0-krydsninger

en: Find Clipping
da: Find steder, hvor lyden er skåret af

en: Find Clipping...
da: Find steder, hvor lyden er skåret af

en: Find path to command
da: Find stien til kommandoen

en: First Track
da: Første spor

en: First file name
da: Første filnavn

en: First file name:
da: Første filnavn:

en: Fit &Vertically
da: Tilpas lodret

en: Fit Project
da: Projektet tilpasses vinduet

en: Fit Selection
da: Det markerede tilpasses vinduet

en: Fit project in window
da: Tilpas projektet til vindue

en: Fit selection in window
da: Tilpas det markerede til vinduet

en: Five Min
da: Fem minutter

en: Fla&tten
da: Gør f&lad

en: Force Final Alignment
da: Stil afslutninger på linie

en: Foreground
da: Forgrund

en: Foreground end time
da: Sluttid, forgrund

en: Foreground start time
da: Starttid, forgrund

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: Format Change
da: Formatændring

en: Forwards
da: Fremad

en: Fr&equency smoothing (Hz):
da: Fr&ekvensudjævning (Hz):

en: Frame Period
da: Rammeperiode

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
da: Rammestørrelse
    Valgfri
    0 - standard
    min. - 16
    max. - 65.535

en: Frame:
da: Fra:

en: Free Space:
da: Ledig plads:

en: Frequency (Hz)
da: Frekvens (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
da: Frekvens (Hz)	Niveau (dB)

en: Frequency (Hz):
da: Frekvens (Hz):

en: Frequency Analysis
da: Frekvensanalyse

en: Frequency Hertz End
da: Frekvens i Hertz ved afslutning

en: Frequency Hertz Start
da: Frekvens i Hertz ved begyndelse

en: Frequency g&ain (dB/dec):
da: Frekvensforst&ærkning (dB/dec):

en: Frequency smoothing
da: Frekvensudjævning

en: From Internet
da: Fra Internet

en: From Pitch
da: Fra tonehøjde

en: From RPM
da: fra

en: From beats per minute
da: Fra taktslag i minuttet

en: From frequency in hertz
da: Fra frekvens i hertz

en: From length in seconds
da: Fra længde i sekunder

en: From:
da: Fra:

en: Full screen on/off
da: Fuldskærm til/fra

en: Full search
da: Fuld søgning

en: Function
da: Funktion

en: G&rids
da: Fastholdelsespunkte&r

en: GPL License
da: GPL-licens

en: GSM 6.10 WAV (mobile)
da: GSM 6.10 WAV (mobil)

en: GStreamer startup failed
da: Opstart af GStreamer mislykkedes

en: GStreamer was configured in preferences and successfully loaded before,
                          but this time Audacity failed to load it at startup.
                          You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
da: GStreamer blev sat op i Indstillinger og har tidligere været indlæst,
                          men denne gang indlæste Audacity det ikke ved opstarten.
                          Du kan gå tilbage til Indstillinger > Biblioteker og genopsætte det.

en: GStreamer-compatible files
da: GStreamer-kompatible filer

en: Gain
da: Forstærkning

en: Gain (dB)
da: Forstærknin&g (dB)

en: Gain (dB):
da: Forstærkning (dB):

en: Gate
da: Tærskel

en: General Options
da: Generelle indstillinger

en: Generating Chirp
da: Opretter Chirp

en: Generating DTMF tones
da: Opretter DTMF-tonevalg

en: Generating Noise
da: Skaber støj

en: Generating Silence
da: Opretter stilhed

en: Generating Tone
da: Opretter Tone

en: Genres
da: Genrer

en: Grabber
da: Håndtag

en: Graphic EQ
da: Grafisk modforvrænger (EQ)

en: Grids
da: Fastholdelsespunkter

en: Header:
da: Hoved:

en: Heavier
da: Tungere

en: Heaviest
da: Tungest

en: Heavy
da: Tung

en: Help
da: Hjælp

en: Help on the Internet
da: Hjælp på Internet

en: High-quality Conversion
da: Højkvalitetskonvertering

en: High-quality Sinc Interpolation
da: Højkvalitet Sinc-interpolation

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
da: Højere genopfriskningshastighed får måleren til at vise ændringer hyppigere.
    En hastighed på 30 i sekundet eller mindre burde forhindre måleren i at påvirke
    lydkvaliteten på langsommere maskiner.

en: Highpass
da: Højpasfilter

en: Horizontal Stereo
da: Vis stereo vandret

en: Host
da: Vært

en: I&mport CleanSpeech Presets...
da: I&mportér opsætning af CleanSpeech...

en: I&mport...
da: &Importér...

en: ID3 tag support
da: Understøttelse af ID3-etiketter

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
da: ISO 639-sprogkode på tre bogstaver
    Valgfri
    tom - automatisk

en: If 'Load Theme Cache At Startup' is checked, then the Theme Cache will be loaded
    when the program starts up.
da: Hvis 'Indlæs tema ved start af Audacity' er aktiveret, vil temaet blive
    indlæst, når programmet starter.

en: If the available system memory falls below this value, audio will no longer
    be cached in memory and will be written to disk.
da: Hvis den tilgængelige systemhukommelse når under denne grænse, vil lyd ikke længere
    kunne gemmes i hukommelsen og vil derfor blive gemt på harddisken.

en: If you find a bug or have a suggestion for us, please write to our <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Feedback</a> address. For help, view the tips and tricks on our <a href="http://wiki.audacityteam.org/">Wiki</a> or visit our <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a>.
da: Hvis du finder en fejl eller har et forslag til os, skriv da venligst til vor <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Feedback</a>-adresse. For at få hjælp, se tips og tricks på vor <a href="http://wiki.audacityteam.org/">wiki-opslagsside</a>, eller besøg vort <a href="http://audacityteam.org/">forum</a>.

en: If you need more control over the export format please use the 'Other uncompressed files' format.
da: Hvis du ønsker mere kontrol over eksportformatet, anvend da venligst formatet 'Andre ukomprimerede filer'.

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
da: Hvis du fortsætter, vil dit projekt ikke blive gemt på harddisken. Er dette, hvad du ønsker?

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
da: Ignorér Stilhed ved begyndelsen og slutningen

en: Import
da: Importér

en: Import / Export
da:  Import/Eksport

en: Import Labels
da: Importér etiketter...

en: Import MIDI
da: Importér MIDI

en: Import Presets
da: Hent faste indstillinger

en: Import Raw
da: Importér rå data

en: Import Raw Data
da: Importér rå data

en: Import complete. Calculating waveform
da: Import afsluttet. Beregner bølgeform

en: Import complete. Running an on-demand waveform calculation. %2.0f%% complete.
da: Import fuldendt. Beregner nu bølgeform. %2.0f%% fuldendt.

en: Import via QuickTime
da: Import gennem QuickTime

en: Import(s) complete. Running %d on-demand waveform calculations. Overall %2.0f%% complete.
da: Import fuldendt. Beregner nu %d bølgeform. I alt %2.0f%% fuldendt.

en: Imported '%s'
da: Importerede '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
da: Importerede MIDI fra '%s'

en: Imported labels from '%s'
da: Importerede etiketter fra '%s'

en: Importer order
da: Importrækkefølge

en: Importing %s
da: Importerer %s

en: In All &Tracks
da: I alle spor

en: In All S&ync-Locked Tracks
da: I alle s&ynkront låste spor

en: In addition, specify the name of an audio file or Audacity project to open it.
da: Angiv desuden navnet på en lydfil eller et Audacity-projekt for at åbne det.

en: Include audio before first label
da: Medtag lyd før første etiket

en: Increase gain on focused track
da: Forøg forstærkning på det aktuelle lydspor

en: Increase input gain
da: Forøg forstærkning ved indspilning

en: Increase output gain
da: Forøg forstærkning ved afspilning

en: Increase playback speed
da: Forøg afspilningshastighed

en: Index[%02x] Codec[%S], Language[%S], Bitrate[%S], Channels[%d], Duration[%d]
da: Indeks[%02x] Codec[%S], Sprog[%S], Bithastighed[%S], Kanaler[%d], Varighed[%d]

en: Individual Theme Files
da: Særskilte temafiler

en: Info
da: Information

en: Initial Pitch Shift
da: Tonehøjdeskift ved begyndelse

en: Initial Tempo Change (%)
da: Indledende temposkift (%)

en: Inner fade down length:
da: Længde på indre udtoning:

en: Inner fade up length:
da: Længde på indre optoning:

en: Input Channels
da: Indspilningskanaler

en: Input Device
da: Indspilningsudstyr

en: Input Level (Click to monitor.)
da: Indgangsniveau (klik for at overvåge indspilning)

en: Input Meter
da: Indspilningsmåler

en: Input Volume
da: Indgangsvolumen

en: Input Volume (Unavailable; use system mixer.)
da: Indgangsniveau (Ikke tilgængeligt. Brug mixerpulten.)

en: Insane
da: Vanvittig

en: Insert &After
da: Indsæt &efter

en: Insert &Before
da: Indsæt &før

en: Inspecting project file data
da: Undersøger projektfilens data

en: Installation Prefix:
da: Forinstallering:

en: Interface
da:  Brugerflade

en: Internal error reported by alignment process.
da: Intern fejl rapporteret under forsøg på at opstille på linie.

en: Internal logic fault
da: Intern logisk fejl

en: Invalid Vorbis bitstream header
da: Ugyldigt Vorbis-bitstreamhoved

en: Invalid duration in LOF file.
da: Ugyldig varighed i LOF-fil.

en: Invalid sample rate
da: Ugyldig lydsamplingshastighed

en: Invalid track offset in LOF file.
da: Ugyldig sporforskydning i LOF-filen.

en: Invalid window offset in LOF file.
da: Ugyldig vinduesudgang i LOF-filen.

en: Invert
da: Spejlvend (lodret)

en: Inverting
da: Spejlvender (lodret)

en: Join
da: Sammenføj

en: Join Labeled Audio
da: Saml lydområder med etiketter

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
da: Sammenføjede %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Joined labeled audio (points or regions)
da: Samlede lydområder med etiketter

en: Joint Stereo
da: Samlet stereo

en: Key Bindings
da: Tastaturgenveje

en: Key Combination
da: Tastekombination

en: Keyboard
da:  Tastatur

en: Keyboard preferences currently unavailable.
da: Genveje, der i øjeblikket ikke er tilgængelige

en: L
da: V

en: L&atency correction:
da: Korrektion &af forsinkelse:

en: L&ogarithmic
da: L&ogaritmisk

en: LAME MP3 Library:
da: LAME MP3-bibliotek:

en: LFO Frequency (Hz):
da: LFO-frekvens (Hz):

en: LFO Start Phase (deg.):
da: LFO-startfase (grader):

en: LFO frequency in hertz
da: LFO-frekvens i Hertz

en: LFO start phase in degrees
da: LFO-startfase i grader

en: LOF Error
da: LOF-fejl

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
da: Nøjagtighed af LPC-koefficienter
    Valgfri
    0 - standard
    min. - 1
    max. - 15

en: La&beled Audio
da: Lydom&råde med etiket

en: Label
da: Etiket

en: Label Edit
da: Etiketredigering

en: Label Track
da: Giv sporet navn

en: Label Track Font
da: Skrifttype til etiketspor

en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use any of: %s
    Use...
da: Etiketten eller sporet "%s" har ikke et gyldigt navn. Du må ikke bruge: %s
    Brug...

en: Labels
da: Etiketter

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
da: Forsinkelse (sekunder)	Frekvens (Hz)	Niveau

en: Language:
da: Sprog:

en: Latency
da: Forsinkelse

en: Latency Correction setting has caused the recorded audio to be hidden before zero.
    Audacity has brought it back to start at zero.
    You may have to use the Time Shift Tool (<---> or F5) to drag the track to the right place.
da: Indstillingen Korrektion af forsinkelse har fået den optagne lyd til at være skjult før nul.
    Audacity har bragt den tilbage, så den begynder ved nul.
    Det kan blive nødvendigt at bruge Tidsforskydningsværktøjet (<---> eller F5) til at trække lydsporet til rette placering.

en: Latency problem
da: Problem med forsinkelse

en: Left
da: Venstre

en: Left Channel
da: Venstre kanal

en: Left,
da: Venstre,

en: Left-Click
da: Venstreklik

en: Left-Double-Click
da: Venstre+dobbeltklik

en: Left-Drag
da: Træk med venstre musetast nede

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
da: Venstre = zoom ind, højre = zoom ud, midt = normal

en: Length
da: Længde

en: Length (seconds)
da: Længde (sekunder)

en: Length (seconds):
da: Længde (sekunder):

en: Length of &Filter:
da: Længde på &filter:

en: Length of Filter
da: Længde på filter

en: Level:
da: Niveau:

en: Leveller
da: Udjævning

en: Leveller...
da: Udjævning...

en: Levels To Discard
da: Antal Fortryd-muligheder

en: Li&near Frequency Scale
da: Li&neær frekvensskala

en: Libraries
da:  Biblioteker

en: Libsamplerate error: %d
da: Fejl ved Libsamplerate: %d

en: Light
da: Let

en: Limiter
da: Begræsning

en: Line Time
da: Sluttid

en: Linear
da: Lineær

en: Linear Frequency Scale
da: Lineær frekvensskala

en: Linear frequency
da: Lineær frekvens

en: List of Files in basic text format
da: Liste over filer i rent tekstformat

en: Little-endian
da: Little-endian (mindst betydningsfuld byte først)

en: Lo&ng period:
da: La&ngt tidsrum:

en: Load
da: Indlæs

en: Load Files
da: Indlæs filer

en: Load Metadata As:
da: Indlæs metadata som:

en: Load Preset
da: Indlæs faste indstillinger

en: Load Theme Cache
da: Indlæs tema

en: Load Theme Cache At Startup
da: Indlæs tema ved start af Audacity

en: Load VST Program:
da: Indlæs VST-program:

en: Loaded %d keyboard shortcuts
da: Indlæste %d tastaturgenveje

en: Loading keyboard shortcuts
da: Indlæser tastaturgenveje

en: Loca&te...
da: Fin&d...

en: Local
da: Lokalt

en: Locate FFmpeg
da: Find FFmpeg

en: Locate Lame
da: Find LAME

en: Location of %s:
da: Placering af %s:

en: Location of &Manual:
da: Placering af &vejledning:

en: Location of '%s':
da: Placering af '%s':

en: Log frequency
da: Log hyppighed

en: Log search
da: Bevar søgning

en: Logarithmic
da: Logaritmisk

en: Logarithmic &Interpolation
da: Logarismisk &interpolation

en: Long Seek right during playback
da: Flyt langt mod højre under afspilning (Skift+højrepil)

en: Long seek left during playback
da: Flyt langt mod venstre under afspilning (Skift+venstrepil)

en: Lower speed limit
da: Nedre hastighedsgrænse

en: Lowpass
da: Lavpasfilter

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
da: M4A (AAC)-filer (FFmpeg)

en: MIDI Devices
da: MIDI-udstyr

en: MIDI Synthesizer Latency (ms):
da: Forsinkelse på MIDI-synthesizer (millisekunder):

en: MIDI and Allegro files (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI files (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro files (*.gro)|*.gro|All files (*.*)|*.*
da: MIDI- og Allegro-filer (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI-filer (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro-filer (*.gro)|*.gro|Alle filer (*.*)|*.*

en: MIDI file (*.mid)|*.mid|Allegro file (*.gro)|*.gro
da: MIDI-fil (*.mid)|*.mid|Allegro-fil (*.gro)|*.gro

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
da: MIDI-spor kan ikke flyttes individuelt, det kan kun lydfiler.

en: MISSING
da: MANGLER

en: MP2 Export Setup
da: Indstilling af MP2-eksport

en: MP2 Files
da: MP2-filer

en: MP2 export
da: Eksport af MP2

en: MP3 Export Library
da: MP3-eksportbibliotek

en: MP3 Export Setup
da: Indstillinger for mp3 eksport

en: MP3 Files
da: MP3-filer

en: MP3 Importing
da: Importerer MP3

en: MP3 Library Version:
da: Udgave af MP3-bibliotek:

en: MP3 Library:
da: MP3-bibliotek:

en: MP3 export library not found
da: MP3-eksportbiblioteket blev ikke fundet

en: MP3 files
da: MP3-filer

en: MPEG container options
da: MPEG-filcontainer, muligheder

en: Ma&ke Stereo Track
da: La&v stereospor

en: Ma&ximum Frequency (Hz):
da: Maksimumfrekvens (Hz):

en: Made '%s' a stereo track
da: Har gjort '%s' til et stereospor

en: Main
da: Hoved

en: Main Mix
da: Hovedvindue

en: Make Stereo
da: Gør til stereo

en: Make a &copy of the files before editing (safer)
da: Tag en &kopi af filerne før redigering (sikrere)

en: Make-up gain for 0dB after compressing
da: Maksimér forstærkning til 0 dB efter komprimering

en: Manage Curves
da: Håndtér kurver

en: Manage Curves List
da: Håndtér liste over kurser

en: Manage History
da: Håndtér historik

en: Master Gain Control
da: Masterforstærkning

en: Max dB
da: Max. dB

en: Max silence duration:
da: Max. varighed af stilhed:

en: Max spike width
da: Max. bredde på spids

en: Max spike width (higher is more sensitive):
da: Max. bredde på spids (højere = mere følsom):

en: Max. Number of Notes (1..128):
da: Max. antal toner (1-128):

en: Max. PdO
da: PdO-minimum

en: Max. PtO
da: PtO-maksimum

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
da: Rækkefølge af maksimumspartition
    Valgfri
    -1 - standard
    min. - 0
    max. - 8

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
da: Rækkefølge af maksimumforudsigelse
    Valgfri
    -1 - standard
    min. - 0
    max. - 32 (med LPC) eller 4 (uden LPC)

en: Maximum amplitude dB
da: Max. udsving i dB

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
da: Maksimal bithastighed på den kombinerede strøm 
    Valgfri
    0 - standard

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
da: Maksimumfrekvensen skal være 100 Hz eller derover

en: Maximum pause:
da: Max. pause:

en: Measure selection
da: Mål det markerede

en: Measured background level
da: Målt niveau for baggrund

en: Measured foreground level
da: Målt niveau for forgrund

en: Media read error
da: Mediefejl ved læsning

en: Medium Tracks
da: Medium lydspor

en: Memory allocation failed -- NewSamples
da: Ikke mulighed for nok tildeling af hukommelse i funktionen 'NewSamples()'

en: Merge
da: Sammenføj

en: Merged Clips
da: Sammenføjede klip

en: Meter
da: Måler

en: Meter Preferences
da: Målerindstillinger

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
da: Genopfriskningshastighed for måleren pr. sekund [1-100]:

en: Meter-Play
da: Lydstyrke ved afspilning

en: Meter-Record
da: Lydstyrke ved optagelse

en: Meter/Waveform dB &range:
da: dB-spændvidde for &Meter/Bølgeform:

en: Mi&nimum Free Memory (MB):
da: Mi&n. ledig hukommelse (MB):

en: Mi&nimum Frequency (Hz):
da: Mi&nimumfrekvens (Hz):

en: Mi&x and Render
da: Mi&x alle spor ned

en: Mi&xer Toolbar
da: Mi&xerværktøjslinie

en: Middle-Click
da: Klik med midterste museknap

en: Mime-types
da: MIME-typer

en: Min dB
da: Min. dB

en: Min silence duration:
da: Min. varighed af stilhed:

en: Min. PdO
da: PdO-maksimum

en: Min. PtO
da: PtO-minimum

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
da: Rækkefølge af minimumspartition
    Valgfri
    -1 - standard
    min. - 0
    max. - 8

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
da: Rækkefølge af minimumforudsigelse
    Valgfri
    -1 - standard
    min. - 0
    max. - 32 (med LPC) eller 4 (uden LPC)

en: Minimum Amplitude (dB):
da: Min. udsving (dB):

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
da: Minimumfrekvensen skal være mindst 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
da: Minimumfrekvensen skal være mindre end maksimumfrekvensen

en: Missing alias (.auf) block file: '%s'
da: Manglende aliaslydfil(er) (.auf): '%s'

en: Missing aliased audio file: '%s'
da: Manglende aliaslydfil(er): '%s'

en: Missing data block file: '%s'
da: Manglende datafil: '%s'

en: Mix and Render
da: Mix spor ned

en: Mix and Render to New Track
da: Mix alle spor ned til et nyt lydspor

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
da: Mixede %d spor ned til et nyt monolydspor

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
da: Mixede %d spor ned til et nyt stereolydspor

en: Mixer
da: Mixerpult

en: Mixer Panel
da: Mixerpult

en: Mixing and rendering tracks
da: Mix alle spor ned

en: Mixing down to &mono during export
da: der mixes ned til &mono ved eksportering

en: Mixing down to &stereo during export
da: der mixes ned til &stereo ved eksportering

en: Mo&ve Cursor
da: Fl&yt markør

en: Moderate
da: Moderat

en: Modes
da: Visninger

en: Modified Label
da: Ændret etiket

en: Modules
da: Moduler

en: Mouse
da:  Mus

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
da: Musefunktioner (standardværdier, kan ikke konfigureres)

en: Move &Down
da: Flyt &ned

en: Move &Up
da: Flyt &op

en: Move &filter down
da: Flyt &filter ned

en: Move Focus to Next Track
da: Flyt fokus til næste lydspor

en: Move Focus to Next and Select
da: Flyt fokus til næste og markér

en: Move Focus to Previous Track
da: Flyt fokus til forrige lydspor

en: Move Focus to Previous and Select
da: Flyt fokus til forrige og markér

en: Move Track
da: Flyt spor

en: Move Track &Down
da: Flyt spor ne&dad

en: Move Track U&p
da: Flyt spor o&pad

en: Move backward from toolbars to tracks
da: Flyt baglæns fra værktøjslinier til lydspor

en: Move clip up/down between tracks
da: Flyt lydklip op/ned mellem lydspor

en: Move f&ilter up
da: Flyt f&ilter op

en: Move forward from toolbars to tracks
da: Flyt fremad fra værktøjslinier til lydspor

en: Move rule &down
da: Flyt regel &ned

en: Move rule &up
da: Flyt regel &op

en: Moved '%s' %s
da: Flyttede '%s' %s

en: Moved Sample
da: Flyttet datapunkt

en: Moved clip to another track
da: Flyttede klip til et andet spor

en: Moved gain slider
da: Ændrede på forstærkning

en: Moved pan slider
da: Ændrede på panorering

en: Moved velocity slider
da: Ændrede tonehastigheden

en: Multi Tool
da: Multiværktøjvisning

en: Multi-Tool Mode
da: Multiværktøjsvisning

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
da: Multiværktøjsvisning: Ctrl- for muse- og tastaturindstillinger

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
da: Multiværktøjvisning: tast Ctrl+P for muse- og tastaturindstillinger

en: Multiband
da: Multibånd

en: Musical Instrument
da: Musikinstrument

en: Mute
da: Slå fra

en: Mute/Unmute focused track
da: Slå lyd fra/til på det aktuelle lydspor

en: Mux Rate:
da: Mixerstyrke:

en: N&ame...
da: N&avn...

en: NTSC frames
da: NTSC-billedrammer

en: Name
da: Navn

en: Name Change
da: Navneændring

en: Name files:
da: Filnavne: %s

en: Name is the same as the original one
da: Navnet er identisk med det oprindelige

en: Name must not be blank
da: Navnet må ikke indeholde mellemrum

en: Names may not contain '%c' and '%c'
da: Navnet må ikke indeholde '%c' og '%c'.

en: Never copy any files
da: Kopiér aldrig nogen filer

en: New Label Track
da: Nyt &etiketspor

en: New Peak Amplitude (dB):
da: Ny max. styrke (dB):

en: New Project
da: Nyt projekt

en: New Temporary Directory
da: Ny midlertidig mappe

en: New Track
da: Nyt spor

en: New sample rate (Hz):
da: Ny lydsamplingshastighed (Hz):

en: New selection length:
da: Ny markeringslængde:

en: New selection length: hh:mm:ss
da: Ny længde valgt: hh:mm:ss

en: New...
da: Ny...

en: Next Tool
da: Næste værktøj

en: No Local Help
da: Ingen lokal hjælp

en: No MIDI interfaces
da: Intet MIDI-udstyr

en: No audio interfaces
da: Lydindgange/-udgange er ikke sat op

en: No background measured
da: Ingen baggrund blev målt

en: No chain selected
da: Ingen kæde valgt

en: No compatible FFmpeg library was found
da: Intet kompatibelt FFmpeg-bibliotek blev fundet

en: No curves exported
da: Ingen kurver eksporteret

en: No devices found
da: Intet udstyr fundet

en: No endianness
da: Ingen byterækkefølge

en: No foreground measured
da: Ingen forgrund blev målt

en: No labels to export.
da: Ingen etiketter at eksportere.

en: Noise Floor
da: Grundstøj

en: Noise Floor %d dB
da: Grundstøj %d dB

en: Noise Floor:
da: Grundstøj:

en: Noise Generator
da: Støjgenerator

en: Noise Removal
da: Fjern støj

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
da: Fjern støj af Dominic Mazzoni

en: Noise Removal...
da: Fjern støj...

en: Noise Threshold (Hiss/Hum/Ambient Noise)
da: Støjtærskel (piben/summen/omgivelser)

en: Noise re&duction (dB):
da: Støjre&duktion (dB):

en: Noise reduction
da: Støjreduktion

en: Noise type
da: Støjtype

en: Noise...
da: Støj...

en: Noise:
da: Støj:

en: None
da: Ingen

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
da: Ingen af de forventede temakomponentfiler
     blev fundet i:
      %s.

en: Normalize
da: Normalisering

en: Normalize maximum amplitude to:
da: Normalisér det max. udsving til:

en: Normalize stereo channels independently
da: Normalisér stereokanalerne hver for sig

en: Normalize...
da: Normalisér...

en: Normalizing without removing DC offset...
da: Normaliserer uden at fjerne DC-offset...

en: Normalizing...
da: Normaliserer.

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
da: Denne fil er ikke et brugbart MP3-kodningsbibliotek

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
da: Ikke alle formater og codec er kompatible. Heller ikke alle indstillingsmuligheder er kompatible med alle codec.

en: Not an Ogg Vorbis file
da: Ikke en Ogg Vorbis-fil

en: Not enough data selected.
da: For få data markeret.

en: Note Track
da: Tonespor

en: Note key
da: Tonehøjde

en: Note length (seconds)
da: Tonelængde (sekunder)

en: Note velocity
da: Tonehastighed

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
da: Bemærk: Tasten Ctrl+Q vil afslutte. Alle andre taster kan bruges.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
da: Intet at udmåle. 
    Vælg et område af et spor.

en: Nothing to redo
da: Intet at gentage

en: Nothing to undo
da: Intet at fortryde

en: Number of consecutive analysis:
da: Antal af på hinanden følgende analyser

en: Number of times to repeat:
da: Antal gentagelser:

en: Numbering after File name prefix
da: Nummerering efter filnavnfilnavn

en: Numbering before Label/Track Name
da: Nummerering før navn på etiket/lydspor

en: Nyquist Output:
da: Nyquist-resultat:

en: Nyquist Prompt
da: Nyquist-redigeringsboks

en: Nyquist Prompt...
da: Nyquist-redigeringsboks...

en: Nyquist did not return audio.
da: Nyquist sendte ikke lyd tilbage.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
da: Nyquist sendte en lydkanal tilbage som et sæt.

en: Nyquist returned the value:
da: Nyquist oplyste denne værdi:

en: Nyquist returned too many audio channels.
da: Nyquist sendte for mange lydkanaler tilbage.

en: OK... Audacious!
da: OK

en: Ogg Vorbis Export Setup
da: Opsætning af Ogg Vorbis-eksport

en: Ogg Vorbis Files
da: Ogg Vorbis-filer

en: Ogg Vorbis Import and Export
da: Import og eksport af Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
da: Ogg Vorbis-filer

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
da: Ogg Vorbis understøttelse er ikke medtaget i denne udgave af Audacity

en: On-demand import and waveform calculation complete.
da: Ønsket import og beregning af bølgeform fuldendt.

en: One Hour
da: En time

en: One Min
da: Et minut

en: One Sec
da: Et sekund

en: One or more external audio files could not be found.
    It is possible they were moved, deleted, or the drive they were on was unmounted.
    Silence is being substituted for the affected audio.
    The first detected missing file is:
    %s
    There may be additional missing files.
    Choose File > Check Dependencies to view a list of locations of the missing files.
da: En eller flere eksterne lydfiler blev ikke fundet.
    Det er muligt, at de er blevet flyttet, slettet, eller at det drev, de var på, ikke er koblet til.
    De berørte steder lægges stilhed ind i stedet for lyden.
    Den første fil, der mangler, er:
    %s
    Der kan være andre manglende filer.
    Vælg Fil > Undersøg sammenkoblinger for at se en liste over, hvor de manglende filer lå.

en: Only avformat.dll|*avformat*.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
da: Kun avformat.dll|*avformat*.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|Alle filer (*.*)|*

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
da: Kun lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamisk linkede biblioteker (*.dll)|*.dll|Alle filer (*.*)|*

en: Only libavformat.so|libavformat.so*|Dynamically Linked Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
da: Kun libavformat.so|libavformat.so*|Dynamically Linked Libraries (*.so*)|*.so*|Alle filer (*)|*

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
da: Kun libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|Alle filer (*)|*

en: Only libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
da: Kun libmp3lame.so|libmp3lame.so|Primære delte objektfiler (*.so)|*.so|Udvidede biblioteker (*.so*)|*.so*|Alle filer (*)|*

en: Onsets
da: Startpunkter

en: Open &Recent...
da: Åbn &Seneste...

en: Open Me&tadata Editor...
da: Åbn redigeringsboks til me&tadata

en: Open Recent
da: Åbn seneste

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
da: Åbn et nyt projekt for at ændre tastaturgenveje.

en: Open menu on focused track
da: Åbn menu på det aktuelle lydspor

en: Opening Audacity Project
da: Åbner Audacity-projekt

en: Options...
da: Opsætning...

en: Orphan block file: '%s'
da: Herreløs blokfil: '%s'

en: Oscillator
da: Tonegenerator

en: Other Contributors
da: Andre bidragydere

en: Other Emeritus Team Members
da: Andre ledende holdmedlemmer

en: Other uncompressed files
da: Andre ukomprimerede filer

en: Other...
da: Andre...

en: Out of disk space
da: Ikke mere diskplads

en: Out of memory!
da: Der er ikke mere ledig hukommelse!

en: Outer fade down length:
da: Længde på ydre udtoning:

en: Outer fade up length:
da: Længde på ydre optoning:

en: Output Channels: %2d
da: Afspilningskanaler: %2d

en: Output Device
da: Afspilningsudstyr

en: Output Level
da: Afspilningsniveau

en: Output Meter
da: Afspilningsmåler

en: Output Volume
da: Udgangsvolumen

en: Output Volume (Unavailable; use system mixer.)
da: Afspilningsniveau (Ikke tilgængeligt. Brug mixerpulten.)

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
da: Overordnet kvalitet, bruges forskelligt af forskellige codec.
    Kræves til Vorbis
    0 - automatisk
    -1 - fra (brug bithastighed i stedet)

en: Overdub: &Play other tracks while recording new one
da: Afs&pilning under indspilning: Afspil andre lydspor under indspilning af et nyt

en: Overwrite existing curve '
da: Overskriv eksisterende kurve '

en: Overwrite existing files
da: Overskriv eksisterende filer

en: Overwrite preset '%s'?
da: Overskriv det forudindstillede '%s'?

en: PAL frames (25 fps)
da: PAL-billedrammer (25 billeder i sekundet)

en: Pa&ge Setup...
da: Sideopsætnin&g...

en: Packet Size:
da: Pakkestørrelse:

en: Packet size
    Optional
    0 - default
da: Pakkestørrelse
    Valgfri
    0 - standard

en: Pan
da: Panorering

en: Pan left on focused track
da: Panorér til venstre på det aktuelle lydspor

en: Pan right on focused track
da: Panorér til højre på det aktuelle lydspor

en: Parameters
da: Parametre

en: Parametric
da: Parametrisk

en: Paste
da: Sæt ind

en: Paste Te&xt to New Label
da: Indsæt te&kst som ny etiket

en: Paste Text to New Label
da: Indsæt tekst som ny etikette

en: Pasted from the clipboard
da: Satte ind fra udklipsholderen

en: Pasted text from the clipboard
da: Indsat tekst fra udklipsholderen

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
da: Det er ikke tilladt at indsætte en type lydspor i et andet.

en: Paulstretch...
da: Paulstretch (forlængelse uden ændring af tonehøjde)...

en: PdO Method:
da: Metode til forudsigelse af rækkefølge:

en: Pencil
da: Blyant

en: Percent Change
da: Procentændring

en: Percent Change:
da: Procentændring:

en: Performing Echo
da: Udfører ekko

en: Performing Effect:
da: Opførelseseffekt:

en: Performing Effect: %s
da: Anvender effekt: %s

en: Performing Equalization
da: Udligner (EQ)

en: Performing Repeat
da: Udfører Gentagelse

en: Phaser
da: Faseskift

en: Phaser...
da: Faseskift...

en: Pink
da: Lyserød

en: Pitch Shifter
da: Tonehøjdeskift

en: Pitch and Tempo
da: Tonehøjde og tempo

en: Pitch and Tempo Change support
da: Understøttelse af tonehøjde- og temposkift

en: Pitch:
da: Tonehøjde:

en: Pl&ay
da: &Afspil

en: Pla&y Region
da: Afs&pil område

en: Play
da: Afspil

en: Play (Shift for Loop Play)
da: Afspil (Skift for at afspille i sløjfe)

en: Play Cut Preview
da: Afspil lige før og efter markering

en: Play Meter
da: Lydstyrke ved afspilning

en: Play One Second
da: Afspil et sekund

en: Play To Selection
da: Spil til markering

en: Play and/or record using &RAM (useful for slow drives)
da: Afspil og/eller optag ved at bruge &RAM (nyttigt ved langsomme drev)

en: Play at selected speed
da: Afspil ved den valgte hastighed

en: Play at speed
da: Afspilningshastighed

en: Play-at-speed
da: Afspilningshastighed

en: Play/Stop
da: Afspil/Stop

en: Play/Stop and Set Cursor
da: Afspil/Stop og placér markør

en: Playback
da:  Afspilning

en: Playback Speed
da: Afspilningshastighed

en: Playing Audio
da: Afspiller lyd

en: Playthrough
da: Afspilning

en: Please enter valid times.
da: Indtast gyldig tid.

en: Please enter valid values.
da: Indtast gyldige værdier.

en: Please save and close the current project first.
da: Gem og luk det aktuelle projekt først.

en: Please select an action
da: Vælg en handling

en: Please select codec before saving a profile
da: Vælg codec, før en profil gemmes

en: Please select format before saving a profile
da: Vælg format, før en profil gemmes

en: Please select something to be measured.
da: Vælg noget, som skal måles.

en: Plot Spectrum
da: Vis spektrum grafisk

en: Plot Spectrum...
da: Vis spektrum grafisk...

en: Plug-in support
da: Understøttelse af tillægsprogrammer

en: Plugin Settings
da: Opsætning af tilføjelsesprogram

en: Plugins %i to %i
da: Udvidelser %i til %i

en: Plugins 1 to %i
da: Udvidelser 1 til %i

en: Position
da: Placering

en: Pre&ferences...
da: In&dstillinger...

en: Pre&view
da: Forhånds&visning

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
da: Metode til forudsigelse af rækkefølge
    Vurdér - hurtigst, lavest komprimering
    Søg i log - langsomst, bedst komprimering
    Fuld søgning - standard

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: Preferences:
da: Indstillinger:

en: Preparing preview
da: Forbereder forhåndsvisning

en: Preset
da: Fast indstilling

en: Preset '%s' does not exist.
da: Det forudindstillede '%s' findes ikke.

en: Preset:
da: Faste indstillinger:

en: Presets
da: Faste indstillinger

en: Presets:
da: Faste indstillinger:

en: Presmooth Time
da: Forhåndsudjævningsvarighed

en: Press
da: Tryk

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
da: Tryk F2 eller dobbeltklik for at redigere indholdet af cellerne.

en: Preview &after cut region:
da: Afspilning lige &efter markeret område:

en: Preview &before cut region:
da: Afspilning lige &før markeret område:

en: Preview not available
da: Forhåndsvisning ikke mulig

en: Previewing
da: Forhåndsvisning

en: Previous Tool
da: Foregående værktøj

en: Print
da: Udskriv

en: Problem encountered exporting presets.
da: Der opstod et problem under eksport af faste indstillinger.

en: Processing Auto Duck...
da: Automatisk reduktion arbejder...

en: Processing first track of stereo pair:
da: Bearbejder første spor i et stereopar:

en: Processing second track of stereo pair:
da: Bearbejder andet spor i et stereopar:

en: Processing stereo channels independently:
da: Normaliserer stereokanalerne hver for sig:

en: Processing:
da: Arbejder:

en: Profile:
da: Profil:

en: Program build date:
da: Programversion dato:

en: Progress
da: I arbejde

en: Project Dependencies
da: Sammenkoblinger i projektet

en: Project Depends on Other Audio Files
da: Projektet er koblet sammen med andre lydfiler

en: Project Rate (Hz):
da: Projekthastighed (Hz):

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Show Log...' in the Help menu to see details.
da: Kontrollen af projektet fandt uoverensstemmelser under automatisk gendannelse.
    
    Vælg 'Vis logfil...' i Hjælpemenuen for at se nærmere.

en: Project check found file inconsistencies inspecting the loaded project data.
da: Kontrollen af projektet fandt uoverensstemmelser i de indlæste projektdata.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
da: Kontrollen af "%s"-mappen 
    fandt %d manglende aliasblokfil(er) (.auf). 
    Audacity kan fuldtud genskabe disse filer 
    fra de nuværende lyddata i projektet.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
da: Kontrollen af "%s"-mappen 
    fandt %d manglende lyddatablokfil(er) (.au), 
    sandsynligvis på grund af en fejl, et nedbrud eller 
    en fejlagtig sletning. Audacity har ingen mulighed 
    for at genskabe disse tabte data automatisk. 
    
    Hvis du vælger første eller anden mulighed herunder, 
    kan du forsøge at finde og genskabe de manglende filer 
    på deres hidtidige placering. 
    
    Bemærk, at bølgeformen i den anden mulighed 
    måske ikke viser stilhed.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
da: Projektkontrollen af "%s"-mappen 
    fandt, at %d lydfil(er) udefra ('aliasfiler')
    mangler. Der er ingen måde, hvorpå Audacity 
    kan genskabe disse filer automatisk.
    
    Hvis du vælger første eller anden mulighed herunder, 
    kan du forsøge at finde og genskabe de manglende 
    filer på den tidligere placering. 
    
    Bemærk, at bølgeformen i den anden mulighed 
    måske ikke viser stilhed. 
    
    Hvis du vælger den tredje mulighed, vil projektet 
    blive gemt i sin nuværende form, medmindre du vælger 
    "Luk straks projektet" ved de næste fejladvarsler.

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
da: Kontrollen af "%s"-mappen 
    fandt %d herreløse blokfiler. Disse filer er
    ikke i brug i dette projekt men kan høre til andre projekter. 
    De gør ingen skade og er små.

en: Project check read faulty Sequence tags.
da: Projektkontrollen reparerede filen.

en: Project was recovered
da: Projektet blev gendannet

en: Projects
da:  Projekter

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
da: Rigtigt opsat FFmpeg kræves for at fortsætte.
    Du kan sætte det op gennem Indstillinger > Biblioteker.

en: Quality
da:  Kvalitet

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: QuickTime files
da: QuickTime-file

en: Quit Audacity
da: Afslut Audacity

en: R
da: H

en: R&emove Audio or Labels
da: Fj&ern lyd eller etiketter

en: R&escan Audio Devices
da: Søg igen &efter lydudstyr

en: Rate Change
da: Ændret rate

en: Ratio
da: Forhold

en: Ratio %.0f to 1
da: Forhold %.0f til 1

en: Ratio %.1f to 1
da: Forhold %.1f til 1

en: Ratio:
da: Forhold:

en: Re&gion Save
da: &Gem område

en: Re&move
da: Fje&rn

en: Re&name
da: O&mdøb

en: Re&tain labels if selection snaps to a label edge
da: Bevar e&tiketter, hvis det markerede holder kant med en etiket

en: Read the files &directly from the original (faster)
da: Læs filerne &direkte fra originalen (hurtigere)

en: Real-time Conversion
da: Realtidskonvertering

en: Recent &Files
da: Seneste &filer

en: Record
da: Indspil

en: Record (Shift for Append Record)
da: Optag (Skift for at fortsætte optagelse fra slutpunkt)

en: Record Meter
da: Lydstyrke ved optagelse

en: Recorded Audio
da: Indspillet lyd

en: Recording
da:  Indspilning

en: Recording - Choosing the Input Device
da: Optager - vælg indspilningsudstyr

en: Recording - Choosing the Input Source
da: Optager - vælg indspilningskilde

en: Recording - Setting the Input Level
da: Optager - fastlæg indspilningsniveau

en: Recording Audio
da: Optager lyd

en: Recording end
da: Slut optagelse

en: Recording in CleanSpeech mode is not possible when a track, or more than one project, is already open.
da: Det er ikke muligt at optage i CleanSpeech-visning, når et lydspor, eller mere end et projekt, allerede er åbent.

en: Recording not permitted
da: Optagelse ikke tilladt

en: Recording start
da: Start optagelse

en: Recover
da: Gendan

en: Recover Projects
da: Gendan projekter

en: Recoverable projects
da: Projekter, der kan gendannes

en: Recovering a project will not change any files on disk before you save it.
da: At gendanne et projekt vil ikke ændre nogen filer på harddisken, før det bliver gemt.

en: Rectangle
da: Rektangel

en: Rectangular
da: Rektangulær

en: Redo
da: Gendan

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
da: Genskab aliasoversigtsfilerne (sikkert og anbefalet)

en: Regio&n Restore
da: Ge&ndan område

en: Release build
da: Færdig udgave, version

en: Remaining Time:
da: Tilbageværende tid:

en: Remo&ve Tracks
da: Fjern spor

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Track
da: Fjern spor

en: Remove any DC offset (center on 0.0 vertically)
da: Fjern enhver DC-offset (centrér på 0,0 lodret)

en: Removed Cut Line
da: Fjernede skærelinie

en: Removed audio track(s)
da: Fjernede lydspor

en: Removed track '%s.'
da: Fjernede spor '%s'.

en: Removing DC offset and Normalizing...
da: Fjerner DC-offset og normaliserer...

en: Removing DC offset...
da: Fjerner DC-offset...

en: Removing Dependencies
da: Fjerner sammenkoblinger

en: Removing Noise
da: Fjerner støj

en: Removing clicks and pops...
da: Fjerner klik

en: Rename '
da: Omdøb '

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
da: Omdøb 'unavngiven' for at gemme et nyt element.
    'OK' gemmer alle ændringer, 'Annullér' gør ikke.

en: Rename...
da: Omdøb...

en: Renamed '%s' to '%s'
da: Omdøbte '%s' til '%s'

en: Renamed file: %s
da: Omdøbt fil: %s

en: Render
da: Saml

en: Rendered all audio in track '%s'
da: Samlede al lyd i spor '%s'

en: Repair
da: Reparér

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
da: Reparation virker ved at bruge lyddata uden for det markerede område.
    
    Markér venligst et område med lyd, der berører mindst en side af det.
    
    Jo mere omgivende lyd, jo bedre udføres reparationen.

en: Repairing damaged audio
da: Reparerer beskadiget lyd

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat %s
da: Gentag %s

en: Repeat Last Effect
da: Gentag seneste effekt

en: Repeat...
da: Gentag...

en: Repeated %d times
da: Gentaget %d gange

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
da: Erstat tabte lyddata med stilhed (vil straks blive permanent)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
da: Erstat tabte lyddata med stilhed (vil straks blive permanent).

en: Replot
da: Genoptegn

en: Represent times and durations in &beats
da: Viser tid og varighed i &taktslag

en: Represent times and durations in &seconds
da: Viser tid og varighed i &sekunder

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
da: Den ønskede kurve findes ikke. I stedet bruges 'Uden navn'

en: Resample
da: Ny lydsamplingshastighed

en: Resample Track
da: Ny lydsamplingshastighed på spor

en: Resampled audio track(s)
da: Lydspor med ny lydsamplingshastighed

en: Resampling disabled.
da: Ny lydsamplingshastighed slået fra.

en: Resampling track %d
da: Ændrer lydsamplingshastighed på sporet %d

en: Rescan VST effects next time Audacity is started
da: Genscan VST-effekter, næste gang Audacity startes

en: Rese&t...
da: Nuls&til...

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset Audacity Preferences
da: Gendan Audacity-indstillinger

en: Reset Genres
da: Nulstil genrer

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
da: Gendan indstillinger? 
    
    Dette er et engangsspørgsmål efter en 'installation', hvor du har bedt om at få Indstillingerne gendannet.

en: Resize Large
da: Stort vindue

en: Resize Small
da: Lille vindue

en: Resonance
da: Resonans

en: Resonance:
da: Resonans:

en: Restart Audacity to apply changes.
da: Genstart Audacity for at anvende ændringer.

en: Restore Defaults
da: Genskab standarder

en: Result
da: Resultat

en: Results
da: Resultater

en: Reverb
da: Rumklang

en: Reverse
da: Omvend

en: Reversing
da: Vender

en: Right
da: Højre

en: Right Channel
da: Højre kanal

en: Right,
da: Højre,

en: Right-Click
da: Højreklik

en: Right-Drag
da: Træk med højre musetast nede

en: Rule deletion confirmation
da: Bekræftelse af sletning af regel

en: Ruler
da: Lineal

en: Rules to choose import filters
da: Regler for at vælge importfiltre

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
da: Samtidig start af Audacity to gange kan forårsage
    datatab eller få systemet til at gå ned.

en: S&ave/Manage Curves...
da: G&em/håndtér kurver...

en: S&how 'How to Get Help' dialog box at program start up
da: V&is 'Hvordan man får hjælp'-besked, når programmet starter

en: S&how Metadata Editor prior to export step
da: V&is metadataredigering før eksport

en: S&how the spectrum using grayscale colors
da: Vis spektrummet med gråtonede farver

en: S&kip to Start
da: Ho&p til begyndelsen

en: S&ort Tracks
da: S&ortér lydspor

en: Same name
da: Samme navn

en: Sample Edit
da: Redigering af datapunkt

en: Sample Rate Con&verter:
da: Kon&vertering af lydsamplingshastighed:

en: Sample Rate Conver&ter:
da: Konver&tering af lydsamplingshastighed:

en: Sample Rate:
da: Lydsamplingshastighed:

en: Sample Rates
da: Lydsamplingshastigheder

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
da: Lydsamplingshastighed (Hz)
    0 - ændr ikke lydsamplingshastighed

en: Sample rate conversion
da: Konvertering af lydsamplingshastighed

en: Sample rate:
da: Lydsamplingshastighed:

en: Sampling
da: Lydsamplingshastighed

en: Save
da: Gem

en: Save As...
da: Gem som...

en: Save CleanSpeech Preset File As:
da: Gem fil med faste CleanSpeech-indstillinger som:

en: Save Compressed Copy of Project...
da: Gem en komprimeret kopi af projektet...

en: Save Compressed Project "%s" As...
da: Gem komprimeret projekt "%s" som...

en: Save Files
da: Gem filer

en: Save Metadata As:
da: Gem metadata som:

en: Save Preset
da: Gem faste indstillinger

en: Save Project "%s" As...
da: Gem projekt "%s" som...

en: Save Project &As...
da: Gem projekt som...

en: Save Speech As:
da: Gem Speech som:

en: Save Theme Cache
da: Gem tema

en: Save VST Program As:
da: Gem VST-program som:

en: Save and Manage Curves
da: Gem og håndtér kurver

en: Save changes before closing?
da: Gem ændringer inden lukning?

en: Save changes?
da: Gem ændringer?

en: Save images to:
da: Gem billeder til:

en: Save without Copying
da: Gem uden at kopiere

en: Saved
da: Gemt

en: Saved %s
da: %s gemt

en: Saving &empty project
da: &tomme projekter gemmes

en: Saving &projects
da: &projekter gemmes

en: Saving an Audacity Project
da: Gemmer et Audacity-projekt

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
da: At gemme og indlæse særskilte temafiler sker ved at anvende en separat fil for
    hvert billede men er ellers samme ide.

en: Saving project data files
da: Gemmer projektdatafiler

en: Saving recorded audio
da: Gemmer indspillet lyd

en: Saving recorded audio to disk
da: Gemmer indspillet lyd på harddisken

en: Sawtooth
da: Savtakker

en: Scale
da: Målestok/visning

en: Scanning VST Plugins
da: Søger i VST-tilføjelsesprogrammer

en: Screen Capture Frame
da: Gem skærmbillede

en: Scroll left or right
da: Rul til venstre eller højre

en: Scroll up or down
da: Rul op eller ned

en: Second Track
da: Andet spor

en: Seek Time when playing
da: Søgetid under afspilning

en: Select
da: Markér

en: Select Audio Host
da: Vælg lydudgang

en: Select Clip or Entire Track
da: Vælg klip eller hele lydsporet

en: Select Command
da: Vælg Kommando

en: Select Curve
da: Vælg kurve

en: Select Input Channels
da: Vælg indspilningskanal

en: Select Input Device
da: Vælg indspilningskilde

en: Select Output Device
da: Vælg afspilningsudstyr

en: Select a MIDI file...
da: Vælg en MIDI-fil...

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
da: Markér nogle sekunder med støj, så Audacity ved, hvad der skal filtreres bort.
    Klik derefter på Hent støjprofil:

en: Select a text file containing labels...
da: Vælg en tekstfil, der indeholder etiketter...

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
da: Markér al den lyd, som du ønsker filtreret. Vælg, hvor megen støj du ønsker filtreret væk.
    Klik så på 'OK' for at fjerne støjen.

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
da: Vælg en XML-fil med Audacity tastaturgenveje...

en: Select any uncompressed audio file...
da: Vælg en ukomprimeret lydfil

en: Select file(s) for batch processing...
da: Vælg fil(er) til gentagen behandling...

en: Select one or more audio files...
da: Vælg en eller flere lydfiler...

en: Select stream(s) to import
da: Udvælg, hvilke(n) strøm(me) der skal hentes ind

en: Select threshold
da: Vælg tærskel

en: Select threshold (lower is more sensitive):
da: Vælg tærskel (lavere = mere følsom):

en: Select vocal file(s) for batch CleanSpeech Chain...
da: Vælg stemmefil(er) til gentagen CleanSpeech-kæde

en: Select xml file to export presets into
da: Vælg XML-fil, som faste indstillinger skal eksporteres til

en: Select xml file with presets to import
da: Vælg XML-fil med forvalgte indstillinger til importering

en: Selection
da: Markering

en: Selection
da: Markering

en: Selection Contract Left
da: Formindsk markering fra venstre

en: Selection Contract Right
da: Formindsk markering fra højre

en: Selection End
da: Afslutning af markering

en: Selection Extend Left
da: Udvid markering mod venstre

en: Selection Extend Right
da: Udvid markering mod højre

en: Selection Length
da: Længde af markering

en: Selection Start:
da: Start på markering:

en: Selection Tool
da: Markeringsværktøj

en: Selection is too small to use voice key.
da: Markering er for lille til at kunne anvende ordfunktionen.

en: Selection to End
da: Markér til slutningen

en: Selection to Start
da: Start markeringen ved begyndelsen

en: SelectionBar
da: Markeringsværktøjslinie

en: Semitones (half-steps):
da: Halvtoner (halve trin):

en: Semitones in half-steps
da: Halvtoner i halve trin

en: Sensitivity
da: Følsomhed

en: Sequence has block file with length %s > mMaxSamples %s.
    Truncating to mMaxSamples.
da: Sekvensen har en blokfil med længden %s > mMaxSamples %s. 
    Den bliver delt i mMaxSamples.

en: Set
da: Vælg

en: Set (or Extend) Left Selection
da: Vælg (eller udvid) markering til venstre

en: Set (or Extend) Right Selection
da: Vælg (eller udvid) markering til højre

en: Set De&fault
da: Vælg som stan&dard

en: Set Display
da: Angiv visning

en: Set Interpolation
da: Angiv interpolation:

en: Set Left Selection Boundary
da: Angiv grænse for markering mod venstre

en: Set Ra&nge...
da: Vælg o&mråde...

en: Set Range
da: Vælg område

en: Set Rat&e
da: Vælg hastigh&ed

en: Set Rate
da: Vælg hastighed

en: Set Right Selection Boundary
da: Angiv grænse for markering mod højre

en: Set Sample &Format
da: Vælg optage&format

en: Set Selection Point
da: Vælg markeringspunkt

en: Set Selection Point and Play
da: Vælg markeringspunkt og afspil

en: Set Selection Range
da: Vælg markeringsområde

en: Set range to '%d' - '%d'
da: Sæt område til '%d' - '%d'

en: Set time track display to linear
da: Sæt tidsspor til at vise lineært

en: Set time track display to logarithmic
da: Sæt tidsspor til at vise logaritmisk

en: Set time track interpolation to linear
da: Sæt tidssporets interpolation til lineært

en: Set time track interpolation to logarithmic
da: Sæt tidssporets interpolation til logarismisk

en: Settings folder:
da: Mappe til indstillinger:

en: Shaped
da: Formet

en: Shift-Drag
da: Skift+Træk

en: Shift-Left-Click
da: Skift+venstreklik

en: Shift-Left-Drag
da: Skift+træk med venstre musetast nede

en: Shift-Wheel-Rotate
da: Skift+musehjul

en: Short Tracks
da: Smalle lydspor

en: Short seek left during playback
da: Flyt kort mod venstre under afspilning (venstrepil)

en: Short seek right during playback
da: Flyt kort mod højre under afspilning (højrepil)

en: Show &Log...
da: Vis &logfil...

en: Show All Codecs
da: Vis alle codec

en: Show All Formats
da: Vis alle formater

en: Show Log for Details
da: Vis logfil med detailler

en: Show Warnings/Prompts for
da: Vis advarsler, når...

en: Show a grid along the &Y-axis
da: Vis fastholdelsespunkt langs &Y-aksen

en: Show output
da: Vis resultat

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
da: Signalændringer        -- betyder: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Signal Level Meter
da: Signalniveau

en: Silence
da: Stilhed

en: Silence &Audio
da: Erstat lyd med stil&hed

en: Silence Audi&o
da: Erstat lyd med stil&hed

en: Silence Audio
da: Erstat lyd med stilhed

en: Silence Generator
da: Stilhedsgenerator

en: Silence Labeled Audio
da: Slå lyd fra på områder med etiketter

en: Silence Threshold
da: Stilhedstærskel

en: Silence Threshold:
da: Stilhedstærskel:

en: Silence audio selection
da: Stilhedsmarkering

en: Silence compression:
da: Kompression af stilhed

en: Silence duration:
da: Varighed af stilhed:

en: Silence...
da: Stilhed...

en: Silenced labeled audio regions
da: Områder med etiketter, hvor lyden er slået fra

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
da: Lavede stilhed i de valgte spor. %.2f sekunder ved %.2f

en: Simple
da: Enkel

en: Sine
da: Sinus

en: Size
da: Størrelse

en: Skip to E&nd
da: Hop til slut&ningen

en: Skip to End
da: Hop til slutningen

en: Skip to Start
da: Hop til begyndelsen

en: Slide Tool
da: Justeringsværktøj

en: Slider Input
da: Justering af indspilning

en: Slider Output
da: Justering af afspilning

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift
da: Glidende tempo-/tonehøjdeskift

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift...
da: Glidende tempo-/tonehøjdeskift

en: Smooth Time
da: Udjævningsvarighed

en: Smooth at Sample
da: Udjævn ved punkt

en: Snap Clicks/Selections to %s
da: Lad Klik/Valgte områder holde kant med %s

en: Snap To
da: Hold kant med

en: Snap To Off
da: Slå 'Hold kant med' fra

en: Snap To On
da: Aktivér 'Hold kant med'

en: So&ftware Playthrough (on/off)
da: A&fspil nyt spor under optagelse (slå til/fra)

en: Solo &Button:
da: Solokna&p:

en: Solo/Unsolo focused track
da: Solo/Ikke-solo på det aktuelle lydspor

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can automatically be recovered:
da: Visse projekter blev ikke gemt korrekt, senest Audacity blev anvendt.
    Heldigvis kan de følgende projekter gendannes automatisk:

en: Something went really wrong after exporting the following %ld file(s).
da: Noget gik galt efter eksportering af de følgende %ld-filer.

en: Something went wrong after exporting the following %ld file(s).
da: Noget gik galt efter eksportering af de følgende %ld-filer.

en: Sorry, Plug-in Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
da: Tilføjelseseffekter kan desværre ikke bruges på stereospor, hvor de enkelte kanaler i sporet ikke passer sammen.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
da: Tilføjelsesprogrammet Vamp kunne ikke starte

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
da: Vamp-tilføjelsesprogram kan ikke anvendes på stereolydspor, hvor de enkelte kanaler af sporet ikke passer sammen.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
da: Beklager, kan ikke bruge effekten på stereospor, hvor de enkelte kanaler fra sporet ikke passer til hinanden.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
da: Kunne ikke indlæse tilføjelsesprogrammet Vamp

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
da: Beklager, stinavnet må maksimalt være 256 karakterer langt.

en: Sorry, this effect cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
da: Denne effekt kan desværre ikke bruges på stereolydspor, hvor de enkelte kanaler af sporet ikke passer sammen.

en: Sort By Name
da: Sortér efter nvn

en: Sort By Time
da: Sortér efter tid

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
da: Lyda&ktiveret optagelse (slå til/fra)

en: Sound Activated &Recording
da: Lydaktive&ret optagelse

en: Sound Activated Record
da: Lydaktiveret optagelse

en: Sound Activated Recording
da: Lydaktiveret optagelse

en: Sound Activation Le&vel (dB):
da: Lydaktiveringsniveau (dB):

en: Sound Activation Le&vel...
da: Lydakti&veringsniveau...

en: Sound card mixer support
da: Understøttelse af lydkortmixer

en: Sp&lit
da: Opde&l

en: Sp&lit Delete
da: Opde&l og slet

en: Spaces detected
da: Mellemrum fundet

en: Special thanks:
da: Særlig tak til:

en: Specify AAC Options
da: Angiv AAC-indstillinger

en: Specify AC3 Options
da: Angiv AC3-indstillinger

en: Specify AMR-NB Options
da: Angiv AMR-NB-indstillinger

en: Specify Command Line Encoder
da: Angiv kommandolinieindkodning

en: Specify FLAC Options
da: Angiv FLAC-indstillinger

en: Specify MP2 Options
da: Angiv MP2-indstillinger

en: Specify MP3 Options
da: Angiv MP3-indstillinger

en: Specify New Filename:
da: Angiv nyt filnavn:

en: Specify Ogg Vorbis Options
da: Angiv Ogg Vorbis-indstillinger

en: Specify Other Options
da: Angiv andre indstillinger

en: Specify Uncompressed Options
da: Angiv ukomprimerede indstillinger

en: Specify WMA Options
da: Angiv WMA-indstillinger

en: Spectral Processor
da: Frekvensbehandling

en: Spectrogram
da: Spektogram

en: Spectrogram l&og(f)
da: Spektrum (l&ogaritmisk)

en: Spectrogram log(f)
da: Spektrum (logaritmisk)

en: Spectrograms
da:  Spektogrammer

en: Spectrum
da: Spektrum

en: Spl&it Cut
da: Kl&ip og del

en: Spli&t
da: Opde&l

en: Spli&t Stereo Track
da: Opdel s&tereospor

en: Split
da: Opdel

en: Split Cut
da: Klip og del

en: Split Cut Labeled Audio
da: Klip og del lydområder med etiketter

en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
da: Klippede og delte lydområder med etiketter i klippebordet

en: Split D&elete
da: Opd&el og slet

en: Split Delete
da: Slet og del

en: Split Delete Labeled Audio
da: Slet og del lydområder med etiketter

en: Split Deleted labeled audio regions
da: Slettede og delte lydområder med etiketter

en: Split Labeled Audio
da: Del lydområder med etiketter

en: Split Ne&w
da: Opdel og indsæt som n&y

en: Split New
da: Del og flyt til ny

en: Split Stereo to Mo&no
da: Opdel stereo i mo&no

en: Split Stereo to Mono '%s'
da: Opdel stereo i mono '%s'

en: Split files based on:
da: Opdel filer ud fra:

en: Split labeled audio (points or regions)
da: Delte lydområder med etiketter

en: Split stereo track '%s'
da: Opdel stereospor '%s'

en: Split to new track
da: Del og flyt til et nyt spor

en: Split-cut to the clipboard
da: Overfør klippet og delt område til klippebordet

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
da: Slettede og delte %.2f sekunder ved t=%.2f

en: Square
da: Firkant

en: Square, no alias
da: Firkant, ingen alias

en: Stages
da: Trin

en: Stages:
da: Trin:

en: Standard Autocorrelation
da: Standardautokorrelation

en: Standard Vinyl RPM:
da: Vinylplade (omdrejninger):

en: Start Automated Input Level Adjustment
da: Start automatisk justering af indgangsniveau

en: Start Date
da: Startdato

en: Start Date and Time
da: Startdato og -tid

en: Start Monitoring
da: Start overvågning

en: Start Time
da: Starttid

en: Start and stop must be greater than 0.
da: Start og stop skal være større end 0.

en: Start offset:
da: Forskydning i starten:

en: Start threshold (samples):
da: Starttærskel (datapunkter):

en: Start time after end time!
    Please enter reasonable times.
da: Starttid er angivet efter sluttid. 
    Indtast korrekte tidsangivelser.

en: Step 1
da: Trin 1

en: Step 2
da: Trin 2

en: Stereo Trac&k to Mono
da: Gør stereospor til &mono

en: Stereo to Mono
da: Stereo til mono

en: Stereo to Mono Effect not found
da: Effekten Stereo til mono blev ikke fundet

en: Stereo, 999999Hz
da: Stereo, 999.999 Hz

en: Stop Automated Input Level Adjustment
da: Stands automatisk justering af indgangsniveau

en: Stop Monitoring
da: Stop overvågning

en: Stop threshold (samples):
da: Stoptærskel (datapunkter):

en: Stretch
da: Udstræk

en: Stretch Factor:
da: Forlængelsesfaktor:

en: Stretch Note Track
da: Udstræk MIDI-noder

en: Stretching with Paulstretch
da: Forlænger med Paulstretch-effekten

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
da: Succeskriterier 1.4.7. ved WCAG 2.0: Ikke bestået

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
da: Succeskriterier 1.4.7 ved WCAG 2.0: Bestået

en: Successfully exported the following %ld file(s).
da: De følgende %ld-filer blev eksporteret.

en: Support for Other Formats
da: Understøttelse af andre formater

en: Sync MIDI with Audio
da: Synkronisér MIDI med lyd

en: Sync-&Lock Tracks
da: &Lås spor synkront

en: Sync-Lock Tracks
da: Lås spor synkront

en: Synchronize MIDI with Audio
da: Synkronisér MIDI med lyd

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
da: Synkronisér MIDI med lydspor

en: T&ools Toolbar
da: &Værktøjslinie

en: T&ransport
da: &Betjening

en: Tag
da: Etiket

en: Tag:
da: Etiket:

en: Tall Tracks
da: Brede lydspor

en: Target Peak:
da: Ønsket max.-volumen:

en: Temp Directory Update
da: Opdatering af midlertidig mappe

en: Template
da: Skabelon

en: Temporary files directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: Ten Sec
da: Ti sekunder

en: Test Mode
da: Teststatus

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
da: Tekstfiler (*.txt)|*.txt|Alle filer (*.*)|*.*

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
da: Forsinkelsen på MIDI-synthesizeren skal være et heltal

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
da: Effekten Reparation er tiltænkt brugt på meget korte stykker af beskadiget lyd (op til 128 prøver).
    
    Zoom ind, og markér en lille del af et sekund, som skal repareres.

en: The entered value is invalid
da: Den indtastede værdi er ugyldig

en: The frequency gain cannot be negative
da: Frekvensforstærkningen kan ikke være negativ

en: The frequency gain must be an integer
da: Frekvensforstærkningen skal angives med et heltal

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
da: Frekvensforstærkningen må ikke være på mere end 60 dB/dec

en: The gain must be an integer
da: Forstærkningen skal angives med et heltal

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    '%s'
da: Tastaturgenvejen '%s' bruges allerede til:
    
    '%s'

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
da: Det sprog, som du har valgt, %s (%s), er ikke det samme som systemets sprog, %s (%s).

en: The maximum frequency must be an integer
da: Maksimumfrekvensen skal være et heltal

en: The maximum number of notes must be an integer
da: Det maksimale antal toner skal være et heltal

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
da: Det maksimale antal toner skal være mellem 1 og 128

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
da: Minimumudsvinger (dB) skal være et heltal

en: The minimum frequency must be an integer
da: Minimumfrekvensen skal være et heltal

en: The name <b>Audacity&reg;</b> is a registered trademark of Dominic Mazzoni.
da: Navnet <b>Audacity&reg;</b> er et registreret varemærke ved Dominic Mazzoni.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
da: Kombinationen af projektets lydsamplingshastighed (%d) og bithastighed
    (%d kbps) understøttes ikke af MP3-filformatt.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
da: Projektets lydsamplingshastighed (%d) og bithastighed (%d kbps) i
    kombination understøttes ikke af det valgte filformat.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
da: Projektets lydsamplingshastighed (%d) understøttes ikke
    af MP3-filformatet.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
da: Projektets lydsamplingshastighed (%d) understøttes ikke af det
    valgte filformat.

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
da: Dette projekt blev ikke gemt, fordi det angivne filnavn ville overskrive et andet projekt.
    Forsøg venligst igen, og vælg et navn, der ikke er brugt.

en: The range must be a positive integer
da: Spændvidden skal være et positivt heltal

en: The range must be at least 1 dB
da: Spændvidden skal være på mindst 1 dB

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
da: Det angivne filnavn kunne ikke konverteres på grund af de brugte Unicode-tegn.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
da: Systemet her opdaget, at Audacity allerede kører.

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
    
    (Only the Transport Toolbar and the colors on the wavetrack are currently affected, even
    though the image file shows other icons too.)
da: Temaer er en funktion, som endnu kun er et eksperiment. 
    
    Klik på "Gem opsætning som tema" for at afprøve funktionen. Find så billeder og farver, 
    og bearbejd dem i ImageCacheVxx.png ved hjælp af et billedredigeringsprogram som GIMP. 
    
    Klik på "Indlæs opsætning som tema" for at indlæse de ændrede billeder og farver i Audacity. 
    
    (Kun Betjeningspanelet og farverne i lydsporene kan i øjeblikket vises, selv om billedfilen også 
    rummer andre ikoner.)

en: Theme
da: Tema

en: Theme Cache - Images && Color
da: Temaer - billeder && farver

en: There are no label tracks to export.
da: Der er ingen etiketter at eksportere.

en: There are no options for this format.
da: Der er ingen indstillinger for dette format.

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
da: Der er mellemrum, linieskift eller tabulator i et af elementerne. De vil sandsynligvis bryde mønsteret. Medmindre du ved, hvad du gør, anbefales det at fjerne mellemrummene. Ønsker du, at Audacity skal fjerne mellemrummene for dig?

en: There is not enough room available to expand the cut line
da: Der er ikke plads nok til at udvide skærelinien

en: There is not enough room available to generate the audio
da: Der er ikke plads nok til at skabe lyd

en: There is not enough room available to paste the selection
da: Der er ikke plads nok til at indsætte det valgte

en: There is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in Preferences.
da: Der er meget lidt ledig plads tilbage på harddisken.
    Vælg venligst en anden midlertidig mappe i Indstillinger.

en: There was a problem printing.
da: Der opstod et problem med udskrivningen.

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
da: Der opstod et problem med den seneste handling. Hvis du mener,
    at det er en fejl, fortæl da venligst præcis, hvordan den opstod.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
da: Der opstod en fejl under opstart af MIDI input-/outputlaget.

en: These are experimental. Enable them only if you've read the manual
    and know what you are doing.
da: Dette er forsøgsfunktioner. Aktivér dem kun, hvis du har læst vejledningen 
    og ved, hvad du har med at gøre.

en: These are our support methods:
da: Sådan kan du få hjælp:

en: This file was saved by Audacity version %s. The format has changed. 
    
    Audacity can try to open and save this file, but saving it in this 
    version will then prevent any 1.2 or earlier version opening it. 
    
    Audacity might corrupt the file in opening it, so you should back it up first. 
    
    Open this file now?
da: Denne fil blev gemt i Audacity version %s. Formatet er blevet ændret. 
    
    Audacity kan forsøge at åbne og gemme denne fil, men ved at gemme den
    i denne udgave kan den ikke åbnes i version 1.2 eller tidligere.
    
    Audacity kan måske ødelægge filen, når den åbnes, så du bør tage en 
    sikkerhedskopi først. 
    
    Vil du åbne denne fil nu?

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
da: Denne fil blev gemt i Audacity %s.
    Du bruger Audacity %s. Du skal måske opgradere til en nyere udgave for at kunne åbne filen.

en: This parameter file was saved from %s.  Continue?
da: Denne parameterfil blev gemt fra %s. Ønsker du at fortsætte?

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
da: Denne udgave af Audacity tillader kun en tidslinie for hvert projektvindue.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
da: Denne udgave af Audacity er ikke bygget med %s-understøttelse.

en: Threshold
da: Tærskel

en: Threshold %d dB
da: Tærskel: %d dB

en: Threshold for Noise:
da: Støjtærskel:

en: Threshold for silence:
da: Tærskel for stilhed:

en: Threshold:
da: Tærskel:

en: Time
da: Tid

en: Time Resolution (seconds):
da: Forlængelsestid (sekunder):

en: Time Scale
da: Tempo- og tonehøjdeskift

en: Time Shift Tool
da: Tidsforskydningsværktøj

en: Time Track
da: Tidsspor

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
da: Tid sluttede = %2d time(r), %2d minut(ter), %.2f sekunder.

en: Time shift all clips in track
da: Tidsforskyd alle lydklip i lydspor

en: Time shift clip or move up/down between tracks
da: Tidsforskyd lydklip eller flyt op/ned mellem lydspor

en: Time shifted tracks/clips %s %.02f seconds
da: Tidsforskudte lydspor/-klip %s %.02f sekunder

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
da: Tid begyndte = %2d time(r), %2d minut(ter), %.2f sekunder.

en: Time-Shift
da: Tidsforskydning

en: Timeline Changer
da: Ændring af tidslinie

en: Times are not reasonable!
    Please enter reasonable times.
da: Tidsangivelserne passer ikke
    Indtast korrekte tidsangivelser.

en: To Pitch
da: Til tonehøjde

en: To RPM
da: til

en: To beats per minute
da: Til taktslag i minuttet

en: To find %s, click here -->
da: Klik her for at finde %s -->

en: To find '%s', click here -->
da: Klik her for at finde '%s' -->

en: To frequency in seconds
da: Til frekvens i sekunder

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
da: Klik her for at hente en gratis kopi af FFmpeg -->

en: To get a free copy of Lame, click here -->
da: Klik her for at hente en gratis kopi af LAME -->

en: To length in seconds
da: Til længde i sekunder

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
da: For at kunne vise spektrum skal alle markerede spor have samme lydsamplingshastighed.

en: To use Draw, choose 'Waveform' in the Track Drop-down Menu.
da: Vælg 'Bølgeform' i menuen på Lydspor for at få adgang til Tegneværktøjet.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
da: Zoom ind, indtil du kan se de enkelte datapunkter, så kan du bruge Tegneværktøjet.

en: To use this EQ curve in a batch chain, please choose a new name for it.
    Choose the 'Save/Manage Curves...' button and rename the 'unnamed' curve, then use that one.
da: Giv denne udligningskurve (EQ) et nyt navn for at anvende den til en gruppe.
    Anvend 'Håndtér liste over kurver...'-knappen, omdøb kurven 'unavngiven' og brug den så.

en: To:
da: Til:

en: Toggle Focused Track
da: Skift mellem lydspor i fokus

en: Tone Generator
da: Tonegenerator

en: Tone duration:
da: Varighed af klang:

en: Tone/silence ratio:
da: Forhold klang/stilhed:

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
da: Der er markeret for meget lyd. Kun de første %.1f sekunders lyd vil blive analyseret.

en: Tool
da: Værktøj

en: ToolDock
da: Værktøjslinie

en: Tools
da: Værktøjer

en: Track
da: Spor

en: Track %d
da: Spor %d

en: Track &Start to Cursor
da: &Start på spor frem til markør

en: Track Name
da: Navn på spor

en: Track Number
da: Spor nummer

en: Track Panel
da: Lydsporsområde

en: Track Remove
da: Fjern spor

en: Track Title
da: Titel på nummer

en: TrackView
da: Visning af spor

en: Tracks
da: Lydspor

en: Tracks are too long to repeat the selection.
da: Sporet er for langt til at gentage markeringen.

en: Tracks sorted by name
da: Lydspor sorteret efter navn

en: Tracks sorted by time
da: Lydspor sorteret efter tid

en: Transcri&ption Toolbar
da: &Hastighedsværktøjslinie

en: Transcription
da: Hastighed

en: Transport
da: Betjening

en: Treat missing audio as silence (this session only)
da: Erstat de manglende data midlertidigt med stilhed (kun denne gang)

en: Treble (dB)
da: Diskant (dB)

en: Treble (dB):
da: Diskant (dB):

en: Tri&m Audio
da: Bes&kær lyd

en: Triangle
da: Trekant

en: Trim Audio
da: Beskær lyd

en: Trim audio outside selection
da: Beskær lyd uden for det markerede

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
da: Beskær de valgte lydspor fra %.2f sekunder til %.2f sekunder

en: Truncate Silence
da: Forkort stilhed

en: Truncate Silence...
da: Forkort stilhed...

en: Truncating Silence...
da: Forkorter stilhed...

en: Unable to Export
da: Eksport mislykkedes

en: Unable to determine
da: Kan ikke fastslå

en: Unable to export
da: Eksport mislykkedes

en: Unable to get QuickTime sample size property
da: Umuligt at se egenskaberne for størrelsen af Quicktime-eksemplerne

en: Unable to get fill buffer
da: Umuligt at opnå fuldt mellemlager

en: Unable to initialize MP3 stream
da: Kan ikke starte MP3-konvertering

en: Unable to open genre file.
da: Kan ikke åbne genrefilen.

en: Unable to open target file for writing
da: Kan ikke åbne filen til skrivning

en: Unable to open/create test file.
da: Kan ikke åbne/oprette en testfil.

en: Unable to remove '%s'.
da: Kan ikke fjerne '%s'.

en: Unable to rename '%s' to '%s'.
da: Kan ikke omdøbe '%s' til '%s'.

en: Unable to retrieve stream description
da: Umuligt at få beskrivelse af strømmen

en: Unable to save genre file.
da: Kan ikke gemme genrefilen.

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
da: Umuligt at regulere egenskaberne for Quicktime-kanalerne

en: Unable to set QuickTime render quality
da: Umuligt at regulere kvaliteten for Quicktime-gengivelsen

en: Unable to start QuickTime extraction
da: Kan ikke starte QuickTime-udtræk

en: Uncompressed Export Setup
da: Opsætning af ukomprimeret eksport

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo History
da: Fortrydelseshistorik

en: Unknown command line option: %s
da: Ukendt kommandoliniemulighed: %s

en: Unsorted
da: Usorteret

en: Unused filters:
da: Ubrugte filtre:

en: Up
da: Op

en: Up &Octave
da: &Oktav op

en: Upper speed limit
da: Øvre hastigghedsgrænse

en: Use Defaults
da: Anvend standardindstillinger

en: Use LPC
da: Brug LPC

en: Use arrow keys (or RETURN key after editing) to navigate fields.
da: Brug piletasterne (eller Enter efter redigering) til at gå til andre felter.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
da: Brug kommandoerne Ny eller Åbn i denne udgave af Audacity
    for at åbne flere projekter på samme tid.

en: Using Label/Track Name
da: Anvender etiket-/spornavn

en: Using block size of %ld
da: Bruger blokstørrelse %ld

en: Using:
da: Bruger:

en: Using: PortMidi
da: Anvender: PortMidi

en: Utility
da: Hjælpeværktøj

en: VBL
da: Variabel bloklængde (VBL)

en: VST Effects
da: VST-effekter

en: Value
da: Indhold

en: Variable
da: Variabel

en: Variable Speed:
da: Variabel hastighed:

en: Velocity
da: Tonehastighed

en: Vertical Ruler
da: Lodret lineal

en: Vertical Stereo
da: Vis stereo lodret

en: Volume
da: Volumen

en: Vorbis version mismatch
da: Forkert Vorbis-version

en: WAV (Microsoft) signed 16 bit PCM
da: WAV (Microsoft) med 16 bit PCM

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
da: WAV, AIFF og andre ukomprimerede typer

en: WCAG 2 Help
da: WCAG 2-hjælp

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
da: Resultater af WCAG 2.0 Succeskriterier 1.4.7-kontrast

en: WCAG2 Fail
da: WCAG2 ikke bestået

en: WCAG2 Pass
da: WCAG2 bestået

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
da: WMA-filer (version 2) (FFmpeg)

en: WMA Export Setup
da: Opsætning af WMA-eksport

en: Wa&veform
da: Bøl&geform

en: Wah Frequency Offset (%):
da: Wah-frekvensoffset (%):

en: Wah frequency offset in percent
da: Wah-frekvensoffset i procent

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
da: Vent 5 sekunder og gem vinduet længst fremme

en: Waiting to start recording at %s.
da: Venter på at begynde optagelse %s.

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning - Backup File Detected
da: Advarsel - Sikkerhedskopifil fundet

en: Warning - Empty Project
da: Advarsel - Tomt projekt

en: Warning - Length in Writing Sequence
da: Advarsel: Længde i skrivesekvens

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
da: Advarsel - manglende aliasoversigtsfil(er)

en: Warning - Missing Aliased File(s)
da: Advarsel - manglende aliasfil(er)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
da: Advarsel - manglende lyddatablokfil(er)

en: Warning - Opening Old Project File
da: Advarsel - Åbner gammel projektfil

en: Warning - Orphan Block File(s)
da: Advarsel - herreløs(e) blokfil(er)

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
da: Problemer med <sequence> fundet under kontrol af projektfilen

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
da: Advarsel: Der er problemer med automatisk genskabelse

en: Warnings
da:  Advarsler

en: Waveform
da: Bølgeform

en: Waveform (d&B)
da: Bølgeform (d&B)

en: Waveform (dB)
da: Bølgeform (dB)

en: Waveform:
da: Bølgeform:

en: Waveshaper
da: Bølgeskaper

en: Welcome to Audacity
da: Velkommen til Audacity

en: Welcome to Audacity version %s
da: Velkommen til Audacity version %s

en: Welcome to Audacity!
da: Velkommen til Audacity!

en: Welcome!
da: Velkommen!

en: Wheel-Rotate
da: Musehjul

en: When exporting track to an Allegro (.gro) file
da: Når lydspor eksporteres til en Allegro-lydfil (.gro)

en: When exporting tracks to an audio file
da: Når lydspor eksporteres til en lydfil

en: When importing audio files
da: Når lydfiler hentes ind

en: When importing uncompressed audio files you can either copy them into the project, or read them directly from their current location (without copying).
    
    Your current preference is set to %s.
    
    Reading the files directly allows you to play or edit them almost immediately.  This is less safe than copying in, because you must retain the files with their original names in their original location.
    File > Check Dependencies will show the original names and location of any files that you are reading directly.
    
    How do you want to import the current file(s)?
da: Når ukomprimerede lydfiler hentes ind, kan man enten kopiere dem ind i projektet eller læse dem direkte fra deres nuværende placering (uden at kopiere dem).
    
    Lige nu er indstillingen sat til %s. 
    
    Læses filerne direkte, kan man høre eller bearbejde dem næsten øjeblikkeligt. Dette er mindre sikkert end at kopiere dem, fordi det kræver, at filerne forbliver med deres oprindelige navne på de oprindelige placeringer. 
    Filer > Undersøg sammenkoblinger vil vise de oprindelige navne og placeringer på enhver fil, som indlæses direkte. 
    
    Hvordan ønsker du at hente de(n) nuværende fil(er)?

en: When saving a project that depends on other audio files
da: Når et projekt, der er afhængig af andre lydfiler, gemmes

en: Whenever a project depends on other files:
da: Når et projekt er koblet sammen med andre filer:

en: Where is %s?
da: Hvor er %s?

en: Where is '%s'?
da: Hvor er %s?

en: White
da: Hvid

en: White Bkgnd
da: Hvid baggrund

en: Window &size
da: Vindues&størrelse

en: Window &type
da: Vindues&type

en: Window Size
da: Vinduesstørrelse:

en: Windows PCM Audio file (*.wav)|*.wav
da: Windows PCM Audio-fil (*.wav)|*.wav

en: Within:
da: Inden for:

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
da: XML filer (*.xml)|*.xml|Alle filer (*.*)|*.*

en: Year
da: År

en: You are about to export a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to export the file under this name?
da: Du er i færd med at eksportere en %s-fil under navnet "%s".
    
    Normalt ender disse filer på ".%s", og visse programmer kan ikke åbne filer med ikke-standardendelser.
    
    Er du sikker på, at du ønsker at eksportere filen under dette navn?

en: You are attempting to overwrite an aliased file that is missing.
    The file cannot be written because the path is needed to restore the original audio to the project.
    Choose File > Check Dependencies to view the locations of all missing files.
    If you still wish to export, please choose a different filename or folder.
da: Du forsøger at overskrive en aliasfil, som mangler.
    Filen kan ikke overskrives, fordi stien er nødvendig for at genskabe den originale lyd i projektet.
    Vælg Fil > Undersøg sammenkoblinger for at se, hvor de manglende filer burde være.
    Hvis du stadig ønsker at eksportere, vælg da venligst et andet filnavn eller en anden mappe.

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of the LAME MP3 library.
da: Du forsøger at anvende lame_enc.dll v%d.%d. Denne version passer ikke sammen med Audacity %d.%d.%d.
    Hent venligst den seneste udgave af LAME MP3-biblioteket.

en: You are saving an Audacity project file (.aup).
    
    Saving a project creates a file that only Audacity can open.
    
    To save an audio file for other programs, use one of the "File > Export" commands.
da: Du gemmer nu en Audacity-projektfil (.aup).
    
    Dermed oprettes en fil, som kun Audacity kan åbne.
    
    For at gemme en lydfil, der kan bruges af andre programmer, skal man vælge en af
    kommandoerne i "Filer > Eksportér".

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
da: Du forsøger at åbne en automatisk oprettet sikkerhedskopifil.
    Det kan resultere i et alvorligt datatab.
    
    Åbn venligst den egentlige Audacity-projektfil i stedet.

en: You can also read our help on importing <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#midi">MIDI files</a> and tracks from <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#fromcd"> audio CDs</a>.
da: Det er også muligt at få hjælp ved at hente <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#midi">MIDI-filer</a> og spor fra <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#fromcd"> lyd-CDer</a>.

en: You can only do this when playing and recording are
     stopped. (Pausing is not sufficient.)
da: Dette er kun muligt at gøre, når afspilning og optagelse
     er stoppet. (Det er ikke tilstrækkeligt med Pause.)

en: You can only measure one track at a time.
da: Man kan kun måle ét spor ad gangen.

en: You can't delete a preset without name
da: Faste indstillinger uden et navn kan ikke slettes

en: You can't save a preset without name
da: Faste indstillinger uden et navn kan ikke gemmes

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
da: Du kan ikke slette kurven 'unavngiven', den er speciel.

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
da: En unavngiven kurve kan ikke slettes

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
da: Du kan ikke eksportere kurven 'unavngiven', den er speciel.

en: You have compiled Audacity with an extra button, 'Output Sourcery'.  This will save a
    C version of the image cache that can be compiled in as a default.
da: Du har kompileret Audacity med en ekstra knap, 'Output Sourcery'. Dette vil gemme en
    C-udgave af image-cachen, der kan kompileres ind som standard.

en: You have left blank label names.  These will be
    skipped when repopulating the Label Tracks.
    
    Would you like to go back and provide names?
da: Du har ikke angivet navn på etiketterne. Disse
    vil blive sprunget over, når etiketsporene opdateres.
    
    Ønsker du at gå tilbage og anføre navne på etiketterne?

en: You have only one unmuted Audio Track and no applicable 
    labels, so you cannot export to separate audio files. 
    
    If you have more than one Label Track, Export Multiple is 
    based only on labels in the uppermost Label Track.
da: Der er kun et lydspor, hvor lyden ikke er slået fra, og ingen 
    påsatte etiketter, så du kan ikke eksportere til forskellige lydfiler. 
    
    Hvis der er flere end ét etiketspor, vil Eksportér flere-funktionen 
    kun bruge etiketter i det øverste etiketspor.

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
da: Du har valgt et filnavn med en uigenkendelig filtype.
    Ønsker du at fortsætte?

en: You may resample to one of the rates below.
da: Du kan vælge blandt lydsamplingshastighederne herunder.

en: You must first select some audio for this
     to use. (Selecting other kinds of track won't work.)
da: Du skal først vælge noget lyd, før denne funktion
    kan bruges. (Det virker ikke at vælge andre slags spor.)

en: You must first select some audio for this to use.
da: Du skal først markere noget lyd for at bruge denne funktion.

en: You must first select some stereo audio for this
     to use. (You cannot use this with mono.)
da: Du skal først markere noget stereolyd for at bruge
     denne funktion. (Den kan ikke bruges med monolyd.)

en: You must select a track first.
da: Du skal vælge et spor først.

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
da: Du har valgt et lydspor, som ikke rummer lyd. Automatisk reduktion kan kun arbejde med lydspor.

en: You will not be able to play midi.
da: Du vil ikke kunne afspille MIDI.

en: You will not be able to play or record audio.
da: Du vil ikke være i stand til at afspille eller optage lyd.

en: Your batch command of %s was not recognized.
da: Den gentagne kommando %s blev ikke genkendt.

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no return statement. Either use a return statement such as
    	return s * 0.1
    for SAL, or begin with an open parenthesis such as
    	(mult s 0.1)
     for LISP.
da: Din kode ser ud som SAL-syntaks, men der er ingen returangivelse. Anvend enten en returangivelse som
    	return s * 0.1
    til SAL, eller begynd med en åben parentes som
    	(mult s 0.1)
    til LISP.

en: Your file will be exported as a 16-bit AIFF (Apple/SGI) file.
da: Din fil eksporteres som en 16-bit AIFF-fil (Apple/SGI).

en: Your file will be exported as a 16-bit WAV (Microsoft) file.
da: Din fil eksporteres som en 16-bit WAV-fil (Microsoft).

en: Your file will be exported as a GSM 6.10 WAV file.
da: Din fil eksporteres som en GSM 6.10 WAV-fil.

en: Your project is currently self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    If you change the project to a state that has external dependencies on imported files, it will no longer be self-contained. If you then Save without copying those files in, you may lose data.
da: Dit projekt er i øjeblikket komplet. Der er ingen eksterne lydfiler.
    
    Hvis du ændrer projektet til at være afhængig af eksterne, importerede filer, vil det ikke længere være komplet. Hvis man vælger Gem uden at kopiere disse filer ind i projektet, kan man miste data.

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
da: Dit projekt er nu tomt.
    Hvis det gemmes, vil der ikke være nogen
    lydspor i det.
    
    For at gemme tidligere åbne lydspor:
    Klik 'Nej', Redigér > Fortryd, indtil alle
    lydspor er åbne, vælg så Filer > Gem projekt.
    
    Ønsker du at gemme alligevel?

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
da: Dine spor vil blive mixet ned til et enkelt mono-spor i den eksporterede fil.

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
da: Dine spor vil blive mixet ned til to stereokanaler i den eksporterede fil.

en: Zoom &In
da: Zoom &ind

en: Zoom &Normal
da: Zoom &normal

en: Zoom &Out
da: Zoom &ud

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom Tool
da: Zoomværktøj

en: Zoom default
da: Standardzoom

en: Zoom in on Point
da: Zoom ind på et punkt

en: Zoom in on a Range
da: Zoom ind på et område

en: Zoom in or out on Mouse Pointer
da: Zoom ind eller ud, hvor musemarkøren er anbragt

en: Zoom out on a Range
da: Zoom ud på et område

en: Zoom out one step
da: Zoom et trin ud

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
da: [Advarsel: Nyquist meldte om ugyldig UTF-8-meddelelse, den er her omsat til Latin-1]

en: by &Name
da: efter &navn

en: by &Start time
da: efter &starttid

en: by Dominic Mazzoni
da: af Dominic Mazzoni

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
da: af Dominic Mazzoni og Vaughan Johnson

en: by Leland Lucius
da: af Leland Lucius

en: by Lynn Allan
da: af Lynn Allan

en: by Lynn Allan && Philip Van Baren
da: af Lynn Allan og Philip van Baren

en: by Nasca Octavian Paul
da: af Nasca Octavian Paul

en: by Salvo Ventura
da: af Salvo Ventura

en: by Steve Daulton
da: af Steve Daulton

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
da: af Vaughan Johnson og Dominic Mazzoni

en: centiseconds
da: centisekunder

en: co-founder
da: medstifter

en: copy in
da: kopiér til

en: dd:hh:mm:ss
da: dd:tt:mm:ss

en: down
da: ned

en: false
da: forkert

en: film frames (24 fps)
da: billeder i sekundet (24)

en: from
da: fra

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
da: tt:mm:ss + CDDA-billedrammer (75 billeder i sekundet)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
da: tt:mm:ss + NTSC med "drop frames"

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
da: tt:mm:ss + NTSC med "non-drop frames"

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
da: tt:mm:ss + PAL-billedrammer (25 billeder i sekundet)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
da: tt:mm:ss + billeder i sekundet (24)

en: hh:mm:ss + hundredths
da: tt:mm:ss + hundrededele

en: hh:mm:ss + milliseconds
da: tt:mm:ss + millisekunder

en: hh:mm:ss + samples
da: tt:mm:ss + datapunkter

en: hidden
da: skjult

en: indeterminate
da: ubestemt

en: infinite dB difference
da: ubestemt dB-forskel

en: items?
da: elementer?

en: left
da: venstre

en: milliseconds
da: millisekunder

en: milliseconds (higher = more latency)
da: millisekunder (højere = større forsinkelse)

en: milliseconds (negative = backwards)
da: millisekunder (negativ = baglæns)

en: milliseconds (time of one analysis)
da: millisekunder (tid på en analyse)

en: mkdir in DirManager::MakeBlockFilePath failed.
da: mkdir i DirManager::MakeBlockFilePath meldte fejl.

en: ms
da: ms.

en: n/a
da: (ingen)

en: quality assurance
da: kvalitetskontrol

en: read directly
da: læs direkte

en: right
da: højre

en: same as left-drag
da: det samme som at trække med venstre musetast trykket ned

en: same as right-drag
da: det samme om at trække med højre musetast trykket ned

en: same as select tool
da: det samme som markeringsværktøj

en: same as zoom tool
da: det samme som zoomværktøjet

en: samples
da: prøver

en: seconds
da: sekunder

en: to
da: til

en: to Selection En&d
da: til slutning af &det markerede

en: to Selection Star&t
da: til s&tart af det markerede

en: to Track &End
da: til s&lut på spor

en: to Track &Start
da: til &start på spor

en: true
da: sand

en: unavailable - above location doesn't exist
da: utilgængelig - den ovenfor angivne placering findes ikke

en: unnamed
da: unavngivet

en: untitled
da: uden navn

en: up
da: op

en: using SBSMS, by Clayton Otey
da: ved brug af SBSMS af Clayton Otey

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
da: bruger SampleRate af Erik de Castro Lopo

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
da: bruger SoundTouch af Olli Parviainen

en: window
da: -vindue

en: xml files (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML
da: XML-filer (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML

en: zero
da: nul
