Audacity 2.0 - en to sl_SI translation catalogue (2227 entries)

en: 	-blocksize nnn (set max disk block size in bytes)
sl_SI: 	-blocksize nnn (postavite najveću veličinu nastavite največjo velikost diskovnega bloka v bajtih)

en: 	-help (this message)
sl_SI: 	-help (ovu poruku)

en: 	-test (run self diagnostics)
sl_SI: 	-test (pokreni samodijagnostiku)

en: 	-version (display Audacity version)
sl_SI: 	-version (prikaži inačicu Audacityja)

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
sl_SI: 
    
    Datnice s prikazom MANJKAJU premještene su ili izbrisane i ne mogu se kopirati.
    Vratite ih na izvorno mjesto kako bi se kopiranje omogućilo.

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
sl_SI: 
    Spremljeno djelo bit će bez zapisa!!
    
    Za pohranu prethodno otvorenih zapisa:
    stisnite Obustavi, Uredi > Vrati, dok svi zapisi
    nisu otvoreni, zatim Glavni > Spremi djelo.

en:    Duration must be at least 1 millisecond
       Compress ratio must be at least 1:1
sl_SI:    Mora trajati bar 1 milisekundu.
       Omjer sažimanja mora biti najmanje 1:1.

en:    Project check ignored orphan block file(s). They will be deleted when project is saved.
sl_SI:    Provjera djela zanemarila je sirote blokovske datnice. Bit će izbrisane pri pohrani djela.

en:    Project check regenerated missing alias summary file(s).
sl_SI:    Provjera djela obnovila je manjkajuće alias summary file(s).

en:    Project check replaced missing aliased file(s) with silence.
sl_SI:    Provjera djela nadomjestila je manjkajući aliased file(s) tišinom.

en:    Project check replaced missing audio data block file(s) with silence.
sl_SI:    Provjera djela zamijenila je nedostajuće podatke blokovske datnice s tišinom.

en:  (disabled)
sl_SI:  (onemogućeno)

en:  - Left
sl_SI:  - lijevi

en:  - Right
sl_SI:  - desni

en:  - Vamp audio analysis plugin
sl_SI:  - utičnik Vamp za zvučno proučavanje

en:  <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a> (ask your question directly, on the Internet)
sl_SI:  <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a> (pitajte izravno na mrežju)

en:  For even quicker answers, all the online resources above are <b>searchable</b>.
sl_SI:  Ako trebate još brže odgovore, svi gornji izvori lako su <b>pretraživi</b>.

en:  Mute On
sl_SI:  Uključena stišanost

en:  Please select an action
sl_SI:  Molimo izabrati radnju

en:  Select On
sl_SI:  Izabrano

en:  Solo On
sl_SI:  Sam uključeno

en:  [[file:index.html|Manual]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php">Internet version if it isn't</a>)
sl_SI:  [[file:index.html|Priručnik]] (mora biti skinut na računalu, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php">inače ga imate na mrežju</a>)

en:  [[file:quick_help.html|Quick Help]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help">Internet version if it isn't</a>)
sl_SI:  [[file:quick_help.html|Brza pomoć]] (mora biti skinut na računalu, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help">inače ju imate na mrežju</a>)

en:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] (the latest tips, tricks and tutorials, on the Internet)
sl_SI:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] (najnoviji savjeti, cake i vodiči na mrežju)

en: !Simplified View
sl_SI: !Pojednostavljen pogled

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
sl_SI: "%s" 
    je datoteka MIDI, ne zvučna datnica. 
    Audacity te vrste ne može otvoriti za sviranje, ali ih može
    uređivati stiskom na Datnica > Uvezi > MIDI.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
sl_SI: "%s" ne postoji.
    
    Želite li ju stvoriti?

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sl_SI: "%s" je zvučna datnica Dolby Digital. 
    Audacity ih ne može otvoriti.
    Morate ju pretvoriti u poduprt format kao WAV ili AIFF.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
sl_SI: "%s" je zvučna datnica Musepack. 
    Audacity ih ne može otvoriti.
    Ako mislite da je to datnica mp3, preimenujte ju i dodajte 
    produžetak ".mp3" i opet pokušajte uvesti. Inače ju morate pretvoriti u
    poduprti zvučni zapis kao WAV ili AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sl_SI: "%s" je medijska datnica RealPlayer. 
    Audacity ga ne može otvoriti.
    Prije ga morate pretvoriti u poduprt zvučni format kao WAV ili AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sl_SI: "%s" je zvučna datnica Wavpack. 
    Audacity ih ne možete otvoriti.
    Morate ju pretvoriti u poduprt format kao WAV ili AIFF.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sl_SI: "%s" je zvučna datnica Windows Media Audio. 
    Audacity ih ne može otvoriti zbog zaštitnih prava.
    Morate ju pretvoriti u poduprt zvučni format kao WAV ili AIFF.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
sl_SI: "%s" je datnica s opomenama, nije zvučna. 
    Audacity ih ne može otvoriti.
    Pokušajte ju pretvoriti u zvučnu datnicu kao WAV ili AIFF 
    potom ju uvezite ili snimite u Audacity.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
sl_SI: "%s" je datnica popisa izvođenja.
    Audacity ih ne može otvoriti jer sadrže poveznice na druge datnice.
    Možda ih uspijete otvoriti u tekstnom uređivaču pa skinuti zvučne datnice.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
sl_SI: "%s" je video datnica. 
    Audacity trenutačno ne može otvoriti te vrste datnica.
    Zvuk morate izvesti u poduprt format kao WAV ili AIFF.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sl_SI: "%s" je datnica Advanced Audio Coding. 
    Audacity ih ne može otvoriti.
    Morate ju pretvoriti u poduprt zvučni format kao WAV ili AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sl_SI: "%s" je zvučna datnica Ogg Speex. 
    Audacity ih ne može otvoriti.
    Morate ju pretvoriti u poduprt format kao WAV ili AIFF.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
sl_SI: "%s" je datnica (zapis) glazbenoga CD.
    Te vrste datnica Audacity izravno ne može otvoriti.
    Poskusite jo sneti v zvočni zapis, ki ga
    Audacity lahko odpre, kot sta npr. WAV ali AIFF.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
sl_SI: "%s" je šifrirana zvučna datnica. 
    Te su obično iz mrežne glazbene trgovine. 
    Audacity ih ne može otvoriti zbog šifriranosti.
    Pokušajte snimiti datnicu u Audacity ili ju spržiti na zvučni CD,
    zatim CD zapis prenesti u poduprtu vrstu zvučnih datnica kao WAV ili AIFF-

en: "%s" successfully created.
sl_SI: "%s" uspješno stvorena.

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
sl_SI: "Premještaj radnost na druge zapise" &s kraja prelazi na početak

en: %.1f dB Average rms
sl_SI: %.1f dB prosječnoga RMS

en: %.1f secs
sl_SI: %.1f s

en: %.2f kbps
sl_SI: %.2f kb/s

en: %.2f secs
sl_SI: %.2f sekundi

en: %d Channels
sl_SI: %d kanala

en: %d curves exported to %s
sl_SI: %d krivulja izvezeno u %s

en: %s %2.0f%% complete.  Click to change task focal point.
sl_SI: %s završeno %2.0f%%.  Stisnite za promjenu žarišne točke zadatka.

en: %s changed
sl_SI: %s je promijenjena

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
sl_SI: %s nije moguće naći.
    
    Uklonjeno je s popisa nedavnih datoteka.

en: %s is already open in another window.
sl_SI: Djelo %s već je otvoreno u drugom prozoru.

en: %s-old%d
sl_SI: %s-stari%d

en: &About Audacity CleanSpeech...
sl_SI: &O Audacity PočistiGovor ...

en: &About Audacity...
sl_SI: &O Audacityju ...

en: &Add
sl_SI: &Dodaj

en: &Add new rule
sl_SI: &Dodaj novo pravilo

en: &Align Tracks
sl_SI: &Poravnaj zapis

en: &All
sl_SI: &Sve

en: &Always copy all audio into project (safest)
sl_SI: Uvijek &kopiraj sve zvuke u djelo (najsigurnije)

en: &Always mix all tracks down to Stereo or Mono channel(s)
sl_SI: Uvijek &smiješaj sve zapise u stereo ili mono oblik.

en: &Analyze
sl_SI: &Prouči

en: &Audio Track
sl_SI: &Zvučni zapis

en: &Audio...
sl_SI: &Zvuk ...

en: &Beep on completion of longer activities
sl_SI: &Zapišti kad završiš s većim zadaćama

en: &Cancel
sl_SI: &Odustani

en: &Chains
sl_SI: &Lanci

en: &Clear
sl_SI: Po&čisti

en: &Close
sl_SI: &Zatvori

en: &Collapse All Tracks
sl_SI: &Usitni sve zapise

en: &Command
sl_SI: &Naredba

en: &Copy
sl_SI: &Kopiraj

en: &Curves
sl_SI: &Krivulje

en: &Cut
sl_SI: I&zreži

en: &Debug
sl_SI: &Raskukči

en: &Defaults
sl_SI: &Predzadano

en: &Delete
sl_SI: &Izbriši

en: &Device
sl_SI: &Naprava

en: &Device Toolbar
sl_SI: Traka za &naprave

en: &Discard
sl_SI: &Zaboravi

en: &Display VST effects in graphical mode
sl_SI: Pokaži &učinke VST crtežno

en: &Dither:
sl_SI: &Treptaj

en: &Don't apply effects in batch mode
sl_SI: &Ne primjenjuj učinke u svežnju

en: &Download
sl_SI: &Preuzmi

en: &Draw Curves
sl_SI: &Nariši krivulje

en: &Edit
sl_SI: &Uredi

en: &Edit Labels...
sl_SI: &Uredi oznake ...

en: &Edit Parameters
sl_SI: &Uredi čimbenike

en: &Edit Toolbar
sl_SI: Trake za &uređivanje

en: &Ergonomic order of Transport Toolbar buttons
sl_SI: &Ergonomski poredak gumba u Traci za gibanje

en: &Export...
sl_SI: &Izvezi ...

en: &File
sl_SI: &Glavni

en: &Find Notes
sl_SI: &Nađi note

en: &Fit in Window
sl_SI: Prilag&odi prozoru

en: &Font...
sl_SI: &Pismo ...

en: &Gain (dB):
sl_SI: &Pojačanje (dB):

en: &Generate
sl_SI: &Stvori

en: &Get More...
sl_SI: &Preuzmi druge mrežno ...

en: &Get Noise Profile
sl_SI: &Nauči što je šum

en: &Graphic EQ
sl_SI: &Grafički izjednačnik

en: &Hardware Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
sl_SI: &Strojno odsviravanje: Slušaj dok snimaš ili nadzireš novi zapis

en: &Help
sl_SI: &Pomoć

en: &History...
sl_SI: &Povijest radnji ...

en: &Host
sl_SI: &Poslužitelj

en: &Import
sl_SI: &Uvezi

en: &Import...
sl_SI: &Uvezi ...

en: &Importing uncompressed audio files
sl_SI: &Uvoz nesažetih zvučnih datnica

en: &Insert
sl_SI: &Umetni

en: &Invert
sl_SI: Pre&vrni

en: &Isolate
sl_SI: &Izluči samo zvuk

en: &Join
sl_SI: Spo&ji

en: &Karaoke...
sl_SI: &Karaoke ...

en: &Label Track
sl_SI: &Zapis oznaka

en: &Labels...
sl_SI: &Oznake ...

en: &Language:
sl_SI: &Jezik:

en: &Left Channel
sl_SI: &Lijevi kanal

en: &Left at Playback Position
sl_SI: &Lijevo od mjesta sviranja

en: &Length of preview:
sl_SI: &Dužina predposlušanja:

en: &Load...
sl_SI: &Učitaj ...

en: &Locate...
sl_SI: Po&traži ...

en: &Location:
sl_SI: &Mjesto:

en: &Lock
sl_SI: &Zaključaj

en: &Loop Play
sl_SI: Sviraj u &petlji

en: &Low disk space at program start up
sl_SI: Malo mjesta na &disku pri pogonu programa

en: &MIDI...
sl_SI: &MIDI ...

en: &Make a copy of uncompressed audio files before editing (safer)
sl_SI: &Napravi nesažetu kopiju prije uređivanja datnica (sigurnije)

en: &Manual (in web browser)
sl_SI: &Priručnik (mrežno)

en: &Meter Toolbar
sl_SI: Traka s &mjerilima

en: &Mixer Board...
sl_SI: &DJ ...

en: &Mute All Tracks
sl_SI: &Stišaj sve zapise

en: &New
sl_SI: &Nov

en: &None
sl_SI: Praz&no

en: &Normalize all tracks in project
sl_SI: &Normaliziraj sve zapise u djelu

en: &OK
sl_SI: U &redu

en: &Open...
sl_SI: &Otvori ...

en: &Options...
sl_SI: &Mogućnosti ...

en: &Other...
sl_SI: &Drugo ...

en: &Overdub (on/off)
sl_SI: Pre&krivaj (da/ne)

en: &Parameters
sl_SI: &Čimbenici

en: &Paste
sl_SI: &Zalijepi

en: &Pause
sl_SI: &Zastani

en: &Preferences...
sl_SI: &Postavke ...

en: &Print...
sl_SI: &Ispiši ...

en: &Quantize Notes
sl_SI: &Kvantiziraj note

en: &Quick Help (in web browser)
sl_SI: &Brza pomoć (mrežno)

en: &Range (dB):
sl_SI: &Opseg (dB):

en: &Raw Data...
sl_SI: &Sirovi podatci ...

en: &Read uncompressed audio files directly from the original (faster)
sl_SI: &Čitaj nesažete datnice izravno iz izvornika (brže)

en: &Record
sl_SI: &Snimi

en: &Redo
sl_SI: &Prevrati

en: &Redo %s
sl_SI: Pre&vrati "%s"

en: &Remove
sl_SI: &Ukloni

en: &Rename...
sl_SI: P&reimenuj ...

en: &Replot
sl_SI: &Prenacrtaj

en: &Resample...
sl_SI: &Preuzorči ...

en: &Rescan VST effects next time Audacity is started
sl_SI: &Pretraži učinke VST pri sljedećem pogonu Audacityja

en: &Reset Toolbars
sl_SI: &Predzadaj trake

en: &Right Channel
sl_SI: &Desni kanal

en: &Right at Playback Position
sl_SI: &Desno od mjesta sviranja

en: &Run Benchmark...
sl_SI: &Pokreni pokus brzine ...

en: &Save Project
sl_SI: &Spremi djelo

en: &Save...
sl_SI: &Spremi ...

en: &Screenshot Tools...
sl_SI: &Slikaj zaslon...

en: &Select
sl_SI: Iza&beri

en: &Select Curve:
sl_SI: I&zaberite krivulju:

en: &Select all audio in project, if none selected
sl_SI: &Ako ništa nije izabrano, izaberi sve zvukove iz djela

en: &Select chain
sl_SI: &Izaberi lanac

en: &Selection Toolbar
sl_SI: Traka za &navođenje

en: &Sensitivity (dB):
sl_SI: O&sjetljivost (dB):

en: &Short period:
sl_SI: &Kratak skok:

en: &Show Clipping
sl_SI: &Pokaži obrezano

en: &Show track name in waveform display
sl_SI: &Pokaži ime zapisa u moru (gornjelijevi kut)

en: &Software Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
sl_SI: &Programsko odsviravanje: Slušaj dok snimaš ili nadzireš novi zapis

en: &Spectrogram
sl_SI: &Spektrogram

en: &Split Cut
sl_SI: Ra&zdvoji i izreži

en: &Stereo Track
sl_SI: &Stereo zapis

en: &Stop
sl_SI: Ob&ustavi

en: &Time Track
sl_SI: &Zapis vremena

en: &Timer Record...
sl_SI: &Snimi s štopericom ...

en: &Toolbars
sl_SI: &Trake

en: &Tracks
sl_SI: &Zapisi

en: &Transport Toolbar
sl_SI: Traka za &gibanje

en: &UnMute All Tracks
sl_SI: &Odtišaj sve zapise

en: &Undo
sl_SI: &Vrati

en: &Undo %s
sl_SI: Vrati "%s"

en: &Undo Levels Available
sl_SI: &Broj koraka za vratiti

en: &Unlock
sl_SI: &Otključaj

en: &Update display while playing
sl_SI: &Osvježuj zaslon za vrijeme sviranja

en: &Upload File...
sl_SI: Pošalji na &mrežje ...

en: &Use custom mix (for example to export a 5.1 multichannel file)
sl_SI: &Uporabi mješanje po mjeri (npr. za izvoz višekanalne datnice 5.1)

en: &View
sl_SI: &Prikaži

en: &Zoom to Selection
sl_SI: &Povećaj na izbor

en: ' to...
sl_SI: ' u ...

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
sl_SI: 'neimenovano' uvijek ostaje pri dnu popisa

en: 'unnamed' is special
sl_SI: 'neimenovano' je nešto posebno

en: (%) [-50 to 100]:
sl_SI: % (-50 do 100):

en: (Best Quality)
sl_SI: (najbolja kakvoća)

en: (Not all combinations of headers and encodings are possible.)
sl_SI: Svi sklopovi zaglavlja i kodiranja nisu mogući!

en: (Recovered)
sl_SI: (obnovljeno)

en: (Smaller files)
sl_SI: (manje datnice)

en: (Use context menu to change format.)
sl_SI: (Padalica nudi druge formate.)

en: (external program)
sl_SI: (vanjski program)

en: (semitones) [-12 to 12]:
sl_SI: polutoni (-12 do 12):

en: (uncheck when recording "stereo mix")
sl_SI: (isključite pri snimanju "stereo mix")

en: , maximum amplitude = %.1f dB
sl_SI: , najveća amplituda = %.1f dB

en: - END -
sl_SI: - KRAJ -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
sl_SI: -120 dB (približna granica ljudskoga sluha)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
sl_SI: -145 dB (opseg PCM za 24-bitno uzorčivanje)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
sl_SI: -36 dB (plitak opseg za visokoamplitudno uređivanje)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
sl_SI: -48 dB (opseg PCM za 8-bitno uzorčivanje)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
sl_SI: -60 dB (opseg PCM za 10-bitno uzorčivanje)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
sl_SI: -96 dB (opseg PCM za 16-bitno uzorčivanje)

en: -Infinity
sl_SI: -beskonačnost

en: .  Maximum 0dB.
sl_SI: .  Najveća vrijednost je 0dB.

en: 0 (fastest)
sl_SI: 0 (najbrže)

en: 0 means endless
sl_SI: 0 znači beskonačno

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
sl_SI: 0100 dana 024 h 060 m 060 s

en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
sl_SI: 0100 uh 060 m 060 s+.# uzorci

en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
sl_SI: 0100 h 060 m 060 s+.030 uz.| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
sl_SI: 0100 h 060 m 060 s+.24 uz.

en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
sl_SI: 0100 h 060 m 060 s+.25 uz.

en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
sl_SI: 0100 h 060 m 060 s+.30 uz.|N

en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
sl_SI: 0100 h 060 m 060 s+.75 uz.

en: 01000,01000 frames|24
sl_SI: 01000 01000 uz.|24

en: 01000,01000 frames|25
sl_SI: 01000 01000 uz.|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
sl_SI: 01000 01000 uz.|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
sl_SI: 01000 01000 uz.|75

en: 01000,01000 seconds
sl_SI: 01000 01000 s

en: 01000,01000,01000 samples|#
sl_SI: 01000,01000,01000 uzoraka|#

en: 099 days 024 h 060 m 060 s
sl_SI: 099 dana 024 h 060 m 060 s

en: 1 (Mono)
sl_SI: 1 (mono)

en: 1 (Mono) Input Channel
sl_SI: Monoulaz

en: 1 Channel (Mono)
sl_SI: 1 kanal (Mono)

en: 1.0 or earlier
sl_SI: 1.0 ili stariji

en: 16 bit
sl_SI: 16-bitno

en: 16-bit PCM
sl_SI: 16-bitni PCM

en: 2 (Stereo)
sl_SI: 2 (stereo)

en: 2 (Stereo) Input Channels
sl_SI: Stereoulaz

en: 2 Channels (Stereo)
sl_SI: 2 kanala (Stereo)

en: 2-level
sl_SI: 2-razinski

en: 24 bit
sl_SI: 24-bitno

en: 24-bit PCM
sl_SI: 24-bitni PCM

en: 256 - default
sl_SI: 256 - zadano

en: 32-bit float
sl_SI: 32-bitni brojevi

en: 32768 - most narrowband
sl_SI: 32768 - najuže

en: 4-level
sl_SI: 4-razinski

en: 8 (best)
sl_SI: 8 (najbolje)

en: 8 - most wideband
sl_SI: 8 - najšire

en: 8-level
sl_SI: 8-razinski

en: : Filename too short.
sl_SI: : ime je datnice prekratko.

en: : Incorrect filetype.
sl_SI: : nepravilna vrsta datnice.

en: <b>Audacity&reg;</b> software is copyright
sl_SI: <b>Audacity&reg;</b> je pod autorskom zaštitom

en: <center><h3>How to Get Help</h3></center>
sl_SI: <center><h3>Kako do pomoći</h3></center>

en: <p>You do not appear to have 'help' installed on your computer.<br> Please <a href="*URL*">view or download it online</a>.
sl_SI: <p>Izgleda da nemate ugrađenu 'pomoć' na svojem računalu.<br> Molimo <a href="*URL*">pogledati ga ili učitati mrežno</a>.

en: <unrecognized version -- possibly corrupt project file>
sl_SI: <neprepoznata inačica - možebitno pokvarena datnica djela>

en: <untitled>
sl_SI: <neimenovano>

en: A Free Digital Audio Editor<br>
sl_SI: Besplatan uređivač zvuka<br>

en: A file named "%s" already exists.  Replace?
sl_SI: Datnica "%s" već postoji. Prekopisati?

en: A&utomated Input Level Adjustment (on/off)
sl_SI: Sa&modjelna prilagodba glasnoće ulaza (da/ne)

en: AAC Export Setup
sl_SI: Postavke izvoza AAC

en: AAC Profile
    Low Complexity -default
    Most players won't play anything other than LC
sl_SI: Profil AAC
    Niska složenost (LC) - zadano
    Većina svirača ne će svirati ništa drugo osim LC.

en: AC3 Export Setup
sl_SI: Postavke izvoza AC3

en: AC3 Files (FFmpeg)
sl_SI: Datnice AC3 (FFmpeg)

en: AIFF (Apple) signed 16 bit PCM
sl_SI: AIFF (Apple), potpisano, 16-bitni PCM

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
sl_SI: Datnice AMR (uskopojasne) (FFmpeg)

en: AMR-NB Export Setup
sl_SI: Postavke izvoza AMR-NB

en: About Audacity...
sl_SI: O Audacityju ...

en: Action
sl_SI: Radnja

en: Activation level (dB):
sl_SI: Podražajna glasnoća (dB):

en: Actual Rate: %d
sl_SI: Radna stopa: %d

en: Add &New
sl_SI: Dodaj &novi prazni

en: Add Label At &Playback Position
sl_SI: Dodaj oznaku dok &svira

en: Add Label At &Selection
sl_SI: Dodaj &oznaku izboru

en: Added label
sl_SI: Oznaka dodana

en: Adjust input gain
sl_SI: Prilagodi ulazno pojačanje

en: Adjust output gain
sl_SI: Prilagodi izlazno pojačanje

en: Adjust playback speed
sl_SI: Prilagodi brzinu izvođenja

en: Adjusted Pan
sl_SI: Prilagođeni odmak

en: Adjusted envelope.
sl_SI: Prilagođena omotnica.

en: Adjusted gain
sl_SI: Prilagođeno pojačanje

en: Advanced Mixing Options
sl_SI: Napredne mogućnosti miješanja

en: Album Title
sl_SI: Naslov albuma

en: Algorithm
sl_SI: Krivulja

en: Ali&gn and Move Cursor
sl_SI: &Poravnaj zapis (i okomicu)

en: Align
sl_SI: Poravnaj

en: Align End with Cu&rsor
sl_SI: Kraj zapisa s &okomicom

en: Align End with Selection En&d
sl_SI: Kraj zapisa s &kraj izbora

en: Align End with Selection Star&t
sl_SI: Kraj zapisa s &početkom izbora

en: Align MIDI to Audio
sl_SI: Poravnaj MIDI na zvuk

en: Align Tracks To&gether
sl_SI: &Skupa

en: Align with &Cursor
sl_SI: S &okomicom

en: Align with &Zero
sl_SI: S nu&lom

en: Align with Selection &End
sl_SI: S &krajem izbora

en: Align with Selection &Start
sl_SI: S &početkom izbora

en: Aligned
sl_SI: Poravnano

en: Aligned cursor
sl_SI: Poravnana okomica

en: Aligned end with cursor
sl_SI: Kraj poravnan s okomicom

en: Aligned end with selection end
sl_SI: Kraj poravnan s kraj izbora

en: Aligned end with selection start
sl_SI: Kraj poravnan s počekom izbora

en: Aligned with selection end
sl_SI: Poravnano s krajem izbora

en: Aligned with selection start
sl_SI: Poravnano s početkom izbora

en: Aligned with zero
sl_SI: Poravnan s nulom

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
sl_SI: Poravnanje obavljeno: MIDI od %.2f do %.2f s, zvuk od %.2f do %.2f s.

en: All
sl_SI: Sve

en: All Toolbars
sl_SI: Sve trake

en: All files (*)|*
sl_SI: Sve datnice (*)|*

en: All files|*|All supported files|
sl_SI: Sve datnice|*|Sve poduprte datnice|

en: All required files in:
      %s
    were already present.
sl_SI: Sve potrebne datnice u:
      %s
    već su bile nazočne.

en: All the audio is muted.
sl_SI: Utišan je sav zvuk.

en: All the selected audio is muted.
sl_SI: Utišan je sav izabran zvuk.

en: All tracks must have the same sample rate
sl_SI: Svi zapisi moraju imati istu stopu uzorčenja

en: Allow &background on-demand loading
sl_SI: Dopusti učitavanje u pozadini na za&htjev

en: Allow clipping
sl_SI: Dopusti rezanje

en: Allpass
sl_SI: Svepropusni

en: Alt-Left-Click
sl_SI: Alt-lijevi klik

en: Always copy all files (safest)
sl_SI: Uvijek kopiraj sve datnice (najsigurnije)

en: Amount to import:
sl_SI: Količina za uvoz:

en: Amplification (dB):
sl_SI: Pojačanje (dB):

en: Amplification dB
sl_SI: Pojačanje (dB)

en: Amplifier
sl_SI: Pojačalo

en: Amplify
sl_SI: Pojačaj

en: Amplify...
sl_SI: Pojačalo ...

en: Amplifying
sl_SI: Pojačivanje

en: Amplitude (0-1)
sl_SI: Amplituda (0-1)

en: Amplitude End
sl_SI: Konec amplitude

en: Amplitude Start
sl_SI: Začetek amplitude

en: Analyser
sl_SI: Proučnik

en: Analysis Time:
sl_SI: Vrijeme prouke:

en: Analyzing first track of stereo pair:
sl_SI: Proučavanje prvoga zapisa stereo para:

en: Analyzing second track of stereo pair:
sl_SI: Proučavanje drugoga zapisa stereo para:

en: Analyzing:
sl_SI: Proučavanje:

en: Any
sl_SI: Koji god

en: Appen&d Record
sl_SI: Snimi na &kraj

en: Appl&y Chain...
sl_SI: &Uporabi lanac ...

en: Applied effect: %s
sl_SI: Dodan učinak: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
sl_SI: Dodan učinak: %s %1f dB

en: Applied effect: %s %.1f%%
sl_SI: Dodan učinak: %s %1f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
sl_SI: Dodan učinak: %s %.2f polutone

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
sl_SI: Uporabljen učinak: %s %d stupnjeva, %.0f%% mokar, frekvencija = %.1f Hz, početna faza = %.0f stupnjeva, dubina = %d, odboj = %.0f%%

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
sl_SI: Uporabljen učinak: odgoda %s = %f sekunda, faktor razkroja = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
sl_SI: Uporabljen učinak: frekvencija %s = %.0f Hz, pojačanje = %.0f dB

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
sl_SI: Uporabljen učinek: frekvenca %s = %.1f Hz, začetna faza = %.0f stopinj, globina = %.0f%%, resonanca = %.1f, odmik frekvence = %.0f%%

en: Applied effect: %s remove dc offset = %s, normalize amplitude = %s, stereo independent %s
sl_SI: Primjenjen učinak: %s ukloni nagib DC = %s, normaliziraj amplitudu = %s, stereo neovisan %s

en: Applied effect: %s stretch factor = %f times, time resolution = %f seconds
sl_SI: Uporabljen učinak: %s, čimbenik rastezanja = %f-kratno, vremenska razlučivost = %f s

en: Applied effect: Generate %s wave %s, frequency = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf seconds
sl_SI: Uporabljen učinek: Ustvari %s valovanja %s, frekvenca = %.2f Hz, amplituda = %.2f, %.6lf sekund

en: Applied effect: Generate DTMF tones, %.6lf seconds
sl_SI: Uporabljen učinak: Stvori zvuke DTMF, %.6lf sekunda

en: Applied effect: Generate Noise, %.6lf seconds
sl_SI: Uporabljen učinak: Stvori šum, %.6lf sekundi

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
sl_SI: Uporabljen učinak: stvori tišinu, %.6lf sekunda

en: Apply %s
sl_SI: Uporabi %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
sl_SI: Uporabi %s s parametri
    
    %s

en: Apply Chain
sl_SI: Uporabi lanac

en: Apply to &Files...
sl_SI: Primijeni na &datnicama ...

en: Apply to Current &Project
sl_SI: Primijeni &tu

en: Applying '%s' to current project
sl_SI: Primjena '%s' na ovom djelu

en: Applying Dynamic Range Compression...
sl_SI: Primjena sažimanja opsega glasnoće ...

en: Applying Leveller...
sl_SI: Poravnjivanje ...

en: Applying Nyquist Effect...
sl_SI: Dodavanje učinka Nyquist ...

en: Applying Phaser
sl_SI: Primjenjivanje Faznika

en: Applying Stereo to Mono
sl_SI: Pretvaranje sterea u mono

en: Applying Wahwah
sl_SI: Dodavanje Wahwah

en: Applying...
sl_SI: Primjenjivanje ...

en: Are you sure you don't want to recover any projects?
    They can't be recovered later.
sl_SI: Sigurni ste da ne želite obnoviti ni jedno djelo?
    Poslije se više ne će moći obnoviti.

en: Are you sure you want to delete %s?
sl_SI: Želite li sigurno izbrisati %s?

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
sl_SI: Želite li sigurno predzadati (vratiti na početne postavke) popis gl. vrsta?

en: Are you sure you want to save the file as "
sl_SI: Sigurno želite spremiti datnicu kao "

en: Artist Name
sl_SI: Ime umjetnika

en: As&k user
sl_SI: Pitaj &korisnika

en: Ask me
sl_SI: Pitaj me

en: Attac&k/decay time (secs):
sl_SI: Vrijeme napa&da/raspada (u sekundama):

en: Attack Time
sl_SI: Napadno vrijeme

en: Attack Time %.1f secs
sl_SI: Trajanje napada %.1f s

en: Attack Time:
sl_SI: Napadno vrijeme:

en: Attack/decay time
sl_SI: Vrijeme napada/raspada

en: Attempt to run Noise Removal without a noise profile.
sl_SI: Pokušaj uklanjanja šuma bez profila šuma.

en: Attempt to use filter in OpenFile dialog first
sl_SI: Prvo pokušaj uporabiti filtar u pričalici za otvaranje datnica

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
sl_SI: Pokušaj izvoza %d kanala, ali najveći mogući broj kanala za izabrani izlazni format jest %d

en: Au&dio Device Info...
sl_SI: Po&datci o zvučnoj napravi ...

en: Audacity %s Development Team
sl_SI: Ravijatelji Audacity %s

en: Audacity %s Support Team
sl_SI: Podupiratelji Audacity %s

en: Audacity %s ToolBar
sl_SI: Traka oruđa Audacity - %s

en: Audacity First Run
sl_SI: Prvi pogon Audacityja

en: Audacity Karaoke%s
sl_SI: Karaoke Audacity%s

en: Audacity Log
sl_SI: Zapisnik Audacityja

en: Audacity Mixer Board%s
sl_SI: DJ%s

en: Audacity Preferences
sl_SI: Postavke Audacityja

en: Audacity Project Files
sl_SI: Audacityjeve datnice djela

en: Audacity Timer Record
sl_SI: Snimanje s štopericom u Audacityju

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
sl_SI: Snimanje s štopericom u Audacityju - Čekanje za početak

en: Audacity Timer Record Progress
sl_SI: Postupak snimanja s štopericom

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
sl_SI: Audacity je pokušao rabiti FFmpeg za uvoz zvučne datnice,
    ali knjižnice nisu nađene.
    
    Za porabu uvoza FFmpeg, otvorite Postavke > Knjižnice
    za skidanje ili traženje knjižnica FFmpeg.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#foreign"> FFmpeg library</a> to your computer.
sl_SI: Audacity može uvoziti nezaštićene datnice u mnogim drugim formatima (kao M4A i WMA, sažeti WAV s prenosivih snimača i zvuk iz videozapisa) ako ste skinuli i ugradili dodatnu <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#foreign"> knjižnicu FFmpeg</a>.

en: Audacity compressed project files (.aup) save your work in a smaller, compressed (.ogg) format. 
    Compressed project files are a good way to transmit your project online, because they are much smaller. 
    To open a compressed project takes longer than usual, as it imports each compressed track. 
    
    Most other programs can't open Audacity project files.
    When you want to save a file that can be opened by other programs, select one of the
    Export commands.
sl_SI: Sažete datnice Audacityjeva projekta (.aup) spremaju vaš rad u manjem, sažetom formatu (.ogg).
    One su zgodne ako želite prenijeti svoje djelo na mrežu ili nekomu preko mreže poslati jer su manje.
    Otvaranje sažete datnice traje nešto duže nego obično jer uvozi svaki sažet zapis.
    
    Većina drugih programa ne zna otvoriti Audacityjevo djelo.
    Zato, ako vam datnica treba biti čitljiva drugim programima, radije ju izvezite.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
sl_SI: Audacity nije našao prostora za spremanje privremenih datnica.
    Molimo, unesite prikladnu mapu u pričalici s postavkama.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
sl_SI: Audacity ne može naći datnice:
      %s.
    Tema nije učitana.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
sl_SI: Audacity ne moće učitati datnice:
      %s.
    Možda je loš png format?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
sl_SI: Audacity ne može otvoriti datnice
      %s
    za pisanje.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
sl_SI: Audacity nije mogao pročitati svoje predzadane teme.
    Molimo prijaviti teškoću.

en: Audacity could not save file:
      %s
sl_SI: Nije moguće spramiti datnice:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
sl_SI: Audacity ne može pisati u datnicu:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
sl_SI: Audacity ne može pisati slike u datnice:
      %s.

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw".
sl_SI: Audacity nije prepoznao vrstu datnice '%s'.
    Ako je sažeta, pokušajte ju uvesti rabeći "Uvezi sirove podatke".

en: Audacity found an orphan block file: %s. 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
sl_SI: Audacity je našao sirotu blokovsku datnicu: %s. 
    Molimo, razmislite o pohrani i ponovnom paljenju djela za primjenu potpune provjere djela.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
sl_SI: Audacity je samodjelno uočio valjane knjižnice FFmpeg.
    Želite li još uvijek potražiti ručno?

en: Audacity is a free program written by a worldwide team of volunteer <a href="http://audacity.sourceforge.net/community/developers">developers</a>. We thank <a href="http://sourceforge.net">SourceForge.net</a> and <a href="http://code.google.com">Google Code</a> for our project hosting. Audacity is <a href="http://audacity.sourceforge.net/download/">available</a> for Windows, Mac, and GNU/Linux (and other Unix-like systems).
sl_SI: Audacity je besplatan program koji su napisali dobrovoljni <a href="http://audacity.sourceforge.net/community/developers">razvijatelji</a>. Zahvaljujemo stranici <a href="http://sourceforge.net">SourceForge.net</a> i <a href="http://code.google.com">Google Code</a> jer su naši mrežni poslužitelji. Audacity je <a href="http://audacity.sourceforge.net/download/">dostupan</a> na Windowsima, Macu, i GNU/Linuxu (i drugim sustavima poput Unixa).

en: Audacity is already running
sl_SI: Audacity je već upaljen.

en: Audacity is based on code from the following projects:
sl_SI: Audacity se temelji na sljedećim djelima:

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
sl_SI: Audacity se zaatvara. Molimo, ponovno upalite Audacity za porabu novih privremenih mapa.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
sl_SI: Audacity treba %s za stvaranje MP3-ja.

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
sl_SI: Audacity treba datnicu %s za uvoz i izvoz zvuka preko FFmpeg.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
sl_SI: Datnice djela Audacity (.AUP) trenutačno 
    nisu povezane s Audacityjem.
    
    Želite li ih povezati kako biste ih mogli otvoriti dvoklikom?

en: Audacity projects
sl_SI: Audacityjeva djela

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
sl_SI: Audacity ne može zaključati mapu privremenih datnica.
    Tu mapu možda rabi drugi Audacity.

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
sl_SI: Audacity ne može pretvoriti Audacity 1.0 djelo u novi format.

en: Audio Device Info
sl_SI: Podatci o zvučni napravi

en: Audio File
sl_SI: Zvučna datnica

en: Audio Host
sl_SI: Zvučni poslužitelj

en: Audio Position:
sl_SI: Mjesto sviranja:

en: Audio Track
sl_SI: Zapis

en: Audio Unit
sl_SI: Zvučna jedinica

en: Audio Unit Effects
sl_SI: Učinci zvučne jedinice

en: Audio cache
sl_SI: Zvučni pričuvnik

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
sl_SI: Pojasna širina zvučnoga rezanja (cutoff) (Hz)
    Neobvezno
    0 - samodjelna

en: Audio playback and recording
sl_SI: Sviranje i snimanje zvuka

en: Audio to &buffer:
sl_SI: Šalji zvuk u pošiljkama od:

en: Author:
sl_SI: Tvorac:

en: Auto Duck
sl_SI: Samodjelno spusti

en: Auto Duck by Markus Meyer
sl_SI: napravio Markus Meyer

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
sl_SI: Samodjelno spuštanje treba upravni zapis koji se nalazi izpod izabranoga/ih zapisa (uz to, najbolje je imati izbor područja u gornjem zapisu).

en: Auto Duck...
sl_SI: Samodjelno spusti ...

en: Automated Input Level Adjustment
sl_SI: Samodejno prilagajanje ravni vhoda

en: Automated Input Level Adjustment decreased the volume to %f.
sl_SI: Zbog samodjelnoga prilagođivanja razine ulaza, glasnoća se smanjila na %f.

en: Automated Input Level Adjustment increased the volume to %.2f.
sl_SI: Zbog samodjelnoga prilagođivanja razine ulaza, glasnoća se povisila na %f.

en: Automated Input Level Adjustment stopped as requested by user.
sl_SI: Samodjelno prilagođivanje razine ulaza zaustavljeno je na želju korisnika.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
sl_SI: Samodjelno prilagođivanje razine ulaza je stalo. %.2f izgleda kao prihvatljiva glasnoća.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
sl_SI: Samodjelno prilagođivanje razine ulaza je stalo. Nije moguće bolje postaviti. Još uvijek preniska.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
sl_SI: Samodjelno prilagođivanje razine ulaza je stalo. Nije moguće bolje postaviti. Još uvijek preniska.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
sl_SI: Samodjelno prilagođivanje razine ulaza je stalo. Ukupan broj prouka prešao je granicu a da nije našao prihvatljivu glasnoću. Još uvijek previsoka.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
sl_SI: Samodjelno prilagođivanje razine ulaza je stalo. Ukupan broj prouka prešao je granicu a da nije našao prihvatljivu glasnoću. Još uvijek preniska.

en: Automatic Crash Recovery
sl_SI: Samodjelna obnova pri urušenju

en: Automatically &fit tracks vertically zoomed
sl_SI: Samodjelno &smjesti zapise okomito povećano

en: Average
sl_SI: Prosječno

en: Average rms =  dB.
sl_SI: Prosječna kvadratna sredina (RMS) =  dB.

en: Average rms = %.1f dB.
sl_SI: Prosječna kvadratna sredina (RMS) = %.1f dB.

en: Average rms = zero.
sl_SI: Prosječna kvadratna sredina (RMS) = nula.

en: Axis
sl_SI: Os

en: B-spline
sl_SI: B-glatkovnica (spline)

en: Background
sl_SI: Pozadina

en: Background end time
sl_SI: Završno vrijeme pozadine

en: Background start time
sl_SI: Početno vrijeme pozadine

en: Background:
sl_SI: Pozadina:

en: Backwards
sl_SI: Nazad

en: Bad Nyquist 'control' type specification: '%s' in plugin file '%s'.
    Control not created.
sl_SI: Loša Nyquist 'kontrolna' vrsta odredbe: '%s' u datnici utičnika '%s'.
    Kontrola nije stvorena.

en: Bandpass
sl_SI: Pojasnopropusni

en: Bass Boost
sl_SI: Pojačanje basa

en: BassBoost...
sl_SI: Pojačanje basa ...

en: Batch
sl_SI: Svežanj

en: Beats per minute:
sl_SI: Udaraca po minuti (BPM):

en: Behaviors
sl_SI: Ponašanje

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
sl_SI: Bitna stopa (bitova/sekundi) - utječe na veličinu i kakvoću konačne datnice
    Neki kodeki rabe samo odrečene vrijednosti (128k, 192k, 256k itd.).
    0 - samodjelno
    Preporučeno - 192000

en: Bit Rate Mode:
sl_SI: Način bitne stope:

en: Bit Rate:
sl_SI: Bitna brzina

en: Bit Reservoir
sl_SI: Bit Reservoir (Bitni spremnik)

en: Bit depth:
sl_SI: Dubina bitova:

en: Blue Bkgnd
sl_SI: Plava pozadina

en: Boost (dB):
sl_SI: Pojačanje (dB):

en: Boost dB
sl_SI: Pojačanje (dB)

en: Boosting Bass Frequencies
sl_SI: Pojačanje niskih frekvencija

en: Both channels of a stereo track must be the same length.
sl_SI: Oba kanala stereo zapisa moraju biti jednako dugački.

en: Both channels of a stereo track must be the same sample rate.
sl_SI: Oba kanala stereo zapisa moraju imati jednaku stopu uzorčenja.

en: Brown
sl_SI: Kao more (brown)

en: Browse...
sl_SI: Pretraži ...

en: Build Information
sl_SI: Podatci o gradnji

en: Build type:
sl_SI: Vrsta gradnje:

en: Burn to CD
sl_SI: Isprži na CD

en: Button
sl_SI: Gumb

en: Buttons
sl_SI: Gumbi

en: Byte order:
sl_SI: Red bajtova:

en: C&ategory:
sl_SI: R&azred:

en: C&hain (Double-Click or press SPACE to edit)
sl_SI: L&anac (za uređivanje dvokliknuti ili stisnuti razmak)

en: C&hoose command
sl_SI: &Izaberite naredbu

en: C&hoose...
sl_SI: Iz&aberi ...

en: CDDA frames (75 fps)
sl_SI: uzorci CDDA (75 po s)

en: Caching audio
sl_SI: Pričuvanje zvuka

en: Caching audio into memory
sl_SI: Spremanje zvuka u pričuvnik

en: Calibration Results
sl_SI: Ishod kalibracije

en: Can't delete 'unnamed'
sl_SI: Nemoguće izbrisati 'neimenovano'

en: Can't delete track with active audio
sl_SI: Zapisi s aktivnim zvukom ne mogu se izbrisati

en: Can't export multiple files
sl_SI: Nije moguće izvoziti više datnica.

en: Can't open project file
sl_SI: Nije moguće otvoriti datnicu djela

en: Cancel
sl_SI: Obustavi

en: Cancel Save
sl_SI: Poništi pohranu

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
sl_SI: Nemoguć izvoz MP2 s tom uzorčnom i bitnom stopom.

en: Cannot export audio in this format.
sl_SI: Izvoz zvuka nije moguć u ovom formatu.

en: Cannot export audio to %s
sl_SI: Nemoguće izvoziti zvuk u %s

en: Capture Full Screen
sl_SI: Slikaj cijeli zaslon

en: Capture Full Window
sl_SI: Slikaj cijeli prozor

en: Capture Window Only
sl_SI: Slikaj prozor (bez izbornika i obruba)

en: Capture Window Plus
sl_SI: Slikaj prozor s dodatnim

en: Capture entire window or screen
sl_SI: Slikaj cijeli prozor ili zaslon

en: Capture part of a project window
sl_SI: Slikaj dio prozora (određenu traku)

en: Center
sl_SI: Središnje

en: Cha&nnels
sl_SI: Ka&nali

en: Chain
sl_SI: Lanac

en: Change Amplification Envelope
sl_SI: Promijeni omot pojačala

en: Change Length...
sl_SI: Mijenjalo dužine ...

en: Change ONE Sample only
sl_SI: Promijeni samo JEDAN uzorak

en: Change Pitch
sl_SI: Promijeni visinu zvuka

en: Change Pitch without Changing Tempo
sl_SI: Promijeni visinu zvuka bez promjene tempa

en: Change Pitch...
sl_SI: Promijeni visinu zvuka ...

en: Change Sample
sl_SI: Promijeni uzorak

en: Change Several Samples
sl_SI: Promijeni više uzoraka

en: Change Speed
sl_SI: Promijeni brzinu

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
sl_SI: Promijeni brzinu s utjecajem na tempo i visinu zvuka

en: Change Speed...
sl_SI: Promijeni brzinu ...

en: Change Tempo
sl_SI: Promijeni tempo

en: Change Tempo without Changing Pitch
sl_SI: Promijeni tempo bez mijenjanja visine zvuka

en: Change Tempo...
sl_SI: Promijeni tempo ...

en: Change audio host
sl_SI: Promijeni zvučnoga poslužitelja

en: Change gain on focused track
sl_SI: Promijeni pojačanje na radnom zapisu

en: Change input channels
sl_SI: Promijeni ulazne kanale

en: Change input device
sl_SI: Promijeni ulaznu napravu

en: Change lower speed limit (%) to:
sl_SI: Promijeni donju brzinsku granicu (%) na:

en: Change output device
sl_SI: Promijeni izlaznu napravu

en: Change pan on focused track
sl_SI: Promijeni odmak na radnom zapisu

en: Change track name to:
sl_SI: Promijeni ime zapisa u:

en: Change upper speed limit (%) to:
sl_SI: Promijeni gornju brzinsku granicu (%) na:

en: Changed '%s' to %d Hz
sl_SI: Promijenjen: '%s' u %d Hz

en: Changed '%s' to %s
sl_SI: Promijenjeno: '%s' u %s

en: Changed block %s to new alias name
sl_SI: Blok %s promijenjen u novi alias name

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
sl_SI: Promjene privremene mape primjenit će se tek pri sljedećem pogonu Audacityja.

en: Changing Length...
sl_SI: Mijenjanje dužine ...

en: Changing Pitch
sl_SI: Promjena visine zvuka

en: Changing Speed
sl_SI: Mijenjanje brzine

en: Changing Tempo
sl_SI: Mijenjanje tempa

en: Changing Tempo/Pitch
sl_SI: Promjena tempa/visine zvuka

en: Channel
sl_SI: Kanal

en: Channel Mode:
sl_SI: Vrsta kanala:

en: Channel: %2d
sl_SI: Kanal: %2d

en: Channels:
sl_SI: Kanali:

en: Chec&k Dependencies...
sl_SI: Provjeri &ovisnosti ...

en: Checking %s
sl_SI: Provjeravanje - %s

en: Chirp Generator
sl_SI: Stvori zujanje

en: Chirp...
sl_SI: Zujanje ...

en: Choose Language for Audacity to use:
sl_SI: Izaberite jezik za Audacity:

en: Choose a location to place the temporary directory
sl_SI: Izaberite mjesto za privremenu mapu

en: Choose a location to save screenshot images
sl_SI: Izaberite mjesto za pohranu slika zaslona.

en: Choose a location to save the exported files
sl_SI: Izaberi mjesto za pohranu izvezenih datnica.

en: Choose an EQ curve file
sl_SI: Izaberite datnicu krivulje izjednačnika (EQ)

en: Choose an import method
sl_SI: Izaberite način uvoza

en: Choose location to save files
sl_SI: Izaberi mjesto za pohranu slika

en: Choose...
sl_SI: Izaberi ...

en: Chorus
sl_SI: Zbor

en: Cl&ear
sl_SI: Iz&briši uneseno

en: Clea&nSpeech Mode (Customized GUI)
sl_SI: Način Po&čistiGovor (prilagođeno sučelje)

en: CleanSpeech Batch Processing
sl_SI: Obradba u svežnju PočistiGovor

en: CleanSpeech Presets (*.csp)|*.csp
sl_SI: Predpostavke PočistiGovor (*.csp)|*.csp

en: Cleaning up cache directories
sl_SI: Čišćenje mapa pričuvnika

en: Cleaning up temporary files
sl_SI: Čišćenje privremenih datnica

en: Cleaning up unused directories in project data
sl_SI: Čišćenje neuporabljenih mapa u podatcima djela

en: Click Removal
sl_SI: Uklon škljocaja

en: Click Removal...
sl_SI: Uklon škljocaja ...

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
sl_SI: napravio Craiga DeForesta

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
sl_SI: Stisnite i povucite za prilagođivanje odnosnu veličinu stereo zapisa.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
sl_SI: Stisnite i povucite za uređivanje omotnice

en: Click and drag to edit the samples
sl_SI: Stisnite i povucite za uređivanje uzoraka

en: Click and drag to move a track in time
sl_SI: Stisnite i povucite za micanje zapisa u vremenu

en: Click and drag to move left selection boundary.
sl_SI: Stisnite i povucite za micanje lijeve granice izbora.

en: Click and drag to move right selection boundary.
sl_SI: Stisnite i povucite za micanje desne granice izbora.

en: Click and drag to resize the track.
sl_SI: Stisnite i povucite za prepovećivanje zapisa.

en: Click and drag to select audio
sl_SI: Stisnite i povucite za stvaranje područja izbora

en: Click and drag to stretch selected region.
sl_SI: Stisnite i povucite za rastezanje izabranoga područja.

en: Click and drag to stretch within selected region.
sl_SI: Stisnite i povucite za rastezanje u izabranom području.

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
sl_SI: Stisnite za povećanje, shift-klik za smanjenje

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
sl_SI: Kliknite za okomit primak, shiftkliknite za odmak. Vucite za određivanje područja povećanja.

en: Click to verticaly zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
sl_SI: Kliknite za okomit primak, shiftkliknite za odmak. Vucite za stvaranje određenoga područja povećanja.

en: Clip Boun&daries
sl_SI: Obreži gra&nice

en: Clipping
sl_SI: Rezanje

en: Close
sl_SI: Zatvori

en: Close focused track
sl_SI: Zatvori radni zapis

en: Close project immediately with no changes
sl_SI: Odmah zatvori djelo bez promjena

en: Close project immediately with no further changes
sl_SI: Odmah zatvori djelo bez daljnjih promjena

en: Co&py
sl_SI: Ko&piraj

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
sl_SI: Značka kodeka (FOURCC)
    neobvezno
    prazno - samodjelno

en: Codec:
sl_SI: Kodek:

en: Comb
sl_SI: Glavnik

en: Command
sl_SI: Naredba

en: Command %s not implemented yet
sl_SI: Naredba %s još nije usađena

en: Command Action
sl_SI: Radnja naredbe

en: Command Line Export Setup
sl_SI: Postavke izvoza iz naredbene trake

en: Command Output
sl_SI: Izlaz naredbe

en: Command-line options supported:
sl_SI: Poduprte mogućnosti naredbene trake:

en: Command:
sl_SI: Naredba:

en: Comments
sl_SI: Osvrti

en: Compress based on Peaks
sl_SI: Sažimanje temeljeno na Peaks

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
sl_SI: Količina sažimanja
    obvezno za FLAC
    -1 - samodjelno
    najmanje - 0 (brzo kodiranje, velika izlazna datnica)
    najveće - 10 (sporo kodiranje, mala izlazna datnica)

en: Compression:
sl_SI: Sažimanje:

en: Compressor
sl_SI: Sažimalo

en: Compressor...
sl_SI: Sažimalo ...

en: Confirm
sl_SI: Potvrdi

en: Confirm Deletion
sl_SI: Potvrda brisanja

en: Confirm Overwrite
sl_SI: Potvrda prekopisanja

en: Confirm?
sl_SI: Potvrđujete?

en: Constant
sl_SI: stalni

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
sl_SI: Nastavi s popravcima u dnevniku i provjeri za još kvarova. To će spremiti djelo u trenutačnom stanju, jedino ako ne "Odmah zatvorite djelo" na sljedeća upozorenja.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
sl_SI: Nastavi bez brisanja; zanemari suvišne datnice u ovoj sjednici

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
sl_SI: Prouka razlike (sukladna s WCAG 2)

en: Contrast Analyzer, for measuring rms volume differences between two selections of audio.
sl_SI: Proučnik razlika mjeri razliku glasnoće kvadratne sredine dvaju područja izbora (ne upisujte brojeve!).

en: Contrast Result:
sl_SI: Ishod razlike:

en: Contrast...
sl_SI: Razlika...

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
sl_SI: Datnica djela 1.0 spremljena je u novom zapisu.
    Stara datoteka spremljena je kao '%s'

en: Converter
sl_SI: Pretvornik

en: Copied labeled regions to the clipboard
sl_SI: Skopirana označena područja u pričuvnik

en: Copy
sl_SI: Kopiraj

en: Copy All Files (Safer)
sl_SI: Kopiraj sve datnice (sigurnije)

en: Copy Labels
sl_SI: Kopiraj oznake

en: Copy Selected Files
sl_SI: Kopiraj izabrane datnice

en: Copying audio data into project...
sl_SI: Kopiranje zvučnih podataka u djelo ...

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
sl_SI: Kopiranje stereo zvoka v mono sled ni dovoljeno.

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
sl_SI: Kopiranjem tih datnica u vaše djelo, uklonit ćete tu ovisnost.
    To je sigurnije, ali zauzima više mjesta.

en: Core Libraries
sl_SI: Temeljne knjižnice

en: Cosine
sl_SI: kosinusni

en: Could not create autosave file:
sl_SI: Nemoguće napraviti samospremljive datnice:

en: Could not create directory:
      %s
sl_SI: Nije moguće napraviti mapu:
      %s

en: Could not enumerate files in auto save directory.
sl_SI: Datnice u mapi samospremanja nije moguće numerirati.

en: Could not find any audio devices.
sl_SI: Nikoja zvučna naprava nije nađena.

en: Could not initialize MP3 encoding library!
sl_SI: Kvar pri inicijalizaciji knjižnice za MP3 kodiranje!

en: Could not load file: "%s"
sl_SI: Kvar pri učitavanju datnice: "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
sl_SI: Kvar pri otvaranju knjižnice za MP3 kodiranje!

en: Could not open file
sl_SI: Kvar pri otvaranju datnice

en: Could not open file:
      %s
sl_SI: Nije moguće otvoriti datnice:
     %s

en: Could not open file:
sl_SI: Kvar pri otvaranju datnice:

en: Could not open file: "%s"
sl_SI: Kvar pri otvaranju datnice: "%s"

en: Could not remove old auto save file
sl_SI: Stare samospremajuće datnice nije moguće ukloniti.

en: Could not remove old autosave file:
sl_SI: Stare samospremljive datnice nije moguće otkloniti:

en: Could not save project. Path not found.  Try creating 
    directory "%s" before saving project with this name.
sl_SI: Djelo nije moguće spremiti. Nije moguće naći put. Pokušajte 
    napraviti mapu "%s" prije pohrane djela s tim imenom.

en: Could not save project. Perhaps %s 
    is not writable or the disk is full.
sl_SI: Kvar pri pohrani djela. Možda u %s 
    nije moguće pisati ili je pogon pun.

en: Could not set parameters of effect %s
     to %s.
sl_SI: Čimbenike učinka %s nije moguće postaviti
     na %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
sl_SI: Mape s podatcima djela nije moguće naći: "%s"

en: Couldn't write to file "%s": %s
sl_SI: Kvar pri pisanju u datnicu "%s": %s

en: Couldn't write to file:
sl_SI: Kvar pri pisanju u datnicu:

en: Create
sl_SI: Stvori

en: Created new audio track
sl_SI: Napravljen nov zapis

en: Created new label track
sl_SI: Napravljen nov zapis oznaka

en: Created new project
sl_SI: Napravljeno novo djelo

en: Created new stereo audio track
sl_SI: Napravljen stereo zapis

en: Created new time track
sl_SI: Napravljen nov vremenski zapis

en: Creating Noise Profile
sl_SI: Učim što je šum

en: Credits
sl_SI: Zasluge

en: Ctrl-Left-Click
sl_SI: Ctrl-lijevi klik

en: Ctrl-Left-Drag
sl_SI: Ctrl-lijevo povuci

en: Ctrl-Wheel-Rotate
sl_SI: Ctrl-vrtnja kotačića

en: Cu&t
sl_SI: I&zreži

en: Cubic
sl_SI: kubični

en: Current difference
sl_SI: Trenutačna razlika

en: Cursor Left
sl_SI: Okomica lijevo

en: Cursor Long Jump Left
sl_SI: Dug skok okomice lijevo

en: Cursor Long Jump Right
sl_SI: Dug skok okomice desno

en: Cursor Right
sl_SI: Okomica desno

en: Cursor Short Jump Left
sl_SI: Kratak skok okomice lijevo

en: Cursor Short Jump Right
sl_SI: Kratak skok okomice desno

en: Cursor to Track &End
sl_SI: Od &okomice do kraja zapisa

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
sl_SI: Okomica: %.4f s (%d Hz) (%s) = %f,    Vrh: %.4f s (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB
sl_SI: Okomica: %d Hz (%s) = %d dB    Vrh: %d Hz (%s) = %.1f dB

en: Curve Name
sl_SI: Ime krivulje

en: Curve exists
sl_SI: Krivulja postoji

en: Curve not found
sl_SI: Krivulje nisu nađene

en: Curves exported
sl_SI: Krivulje izvezene

en: Custom FFmpeg Export
sl_SI: Samovoljan izvoz FFmpeg

en: Cut
sl_SI: Izreži

en: Cut Labels
sl_SI: Izreži označeno

en: Cut Preview
sl_SI: Predposlušanje izrezanoga

en: Cut labeled regions to the clipboard
sl_SI: Izreži označena područja u pričuvnik

en: Cut to the clipboard
sl_SI: Izreži u odlagalište

en: Cutoff:
sl_SI: Rez:

en: D&elete...
sl_SI: &Izbriši ...

en: DTMF Tone Generator
sl_SI: Stvori ton DTMF

en: DTMF Tones...
sl_SI: Zvuci DTMF ...

en: DTMF sequence:
sl_SI: Niz DTMF:

en: Data gathered
sl_SI: Skupljeni podatci

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
sl_SI: Podatci će biti dani u cjevovod na standardni ulaz. "%f" rabi ime datnice u prozoru izvoza.

en: De&faults
sl_SI: Pred&zadano

en: De&lete
sl_SI: &Izbriši

en: De&lete selected rule
sl_SI: I&zbriši izabrano pravilo

en: De&vice
sl_SI: Napra&va

en: Debug build
sl_SI: Gradnja za raskukčivanje

en: Decay Time
sl_SI: Raspadno vrijeme

en: Decay Time %.1f secs
sl_SI: Trajanje raspada %.1f s

en: Decay Time:
sl_SI: Raspadno vrijeme:

en: Decay factor:
sl_SI: Čimbenik raspada:

en: Decoding Waveform
sl_SI: Odkodiranje mora

en: Decrease gain on focused track
sl_SI: Smanji pojačanje na radnom zapisu

en: Decrease input gain
sl_SI: Smanji ulazno pojačanje

en: Decrease output gain
sl_SI: Smanji izlazno pojačanje

en: Decrease playback speed
sl_SI: Uspori sviranje

en: Default &View Mode:
sl_SI: Zadani način &prikaza:

en: Default Sample &Format:
sl_SI: Zadan &format uzorčenja:

en: Default Sample &Rate:
sl_SI: Zadana &stopa uzorčenja:

en: Default endianness
sl_SI: Predzadana vrijednost endiana

en: Degree of Leveling
sl_SI: Stupanj poravnjenja

en: Degree of Leveling:
sl_SI: Stupanj poravnjenja:

en: Delay
sl_SI: Kašnjenje

en: Delay time (seconds):
sl_SI: Odgoda (sekunda):

en: Delete
sl_SI: Izbriši

en: Delete
sl_SI: Želite izbrisati

en: Delete '
sl_SI: Želite izbrisati '

en: Delete Labels
sl_SI: Izbriši oznake

en: Delete Preset
sl_SI: Izbriši prednamještaje

en: Delete orphan files (permanent immediately)
sl_SI: Izbriši sirote datnice (nepovratno)

en: Delete preset '%s'?
sl_SI: Želite izbrisati prednamještaj '%s'?

en: DeleteKey
sl_SI: Tipka brisanja

en: DeleteKey2
sl_SI: Tipka brisanja 2

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
sl_SI: Izbrisanih %.2f sekunda u t=%.2f

en: Deleted labeled regions
sl_SI: Izbrisana označena područja

en: Dependency Check
sl_SI: Provjera ovisnosti

en: Depth (%):
sl_SI: Dubina (%):

en: Depth in percent
sl_SI: Dubina u postotcima

en: Depth:
sl_SI: Dubina:

en: Detac&h at Silences
sl_SI: Razdvo&ji kod tišina

en: Detach
sl_SI: Otrgni

en: Detach Labels
sl_SI: Otrgni oznake

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
sl_SI: Otrgnut %.2f sekunda pri t=%.2f

en: Detached labeled regions
sl_SI: Označena otrgnuta područja

en: Detect clipping
sl_SI: Raspoznaj rezanje

en: Detecting clipping
sl_SI: Raspoznavanje rezova

en: Device
sl_SI: Za naprave

en: Device information is not available.
sl_SI: Podatci o napravi nisu raspoloživi.

en: Devices
sl_SI: Naprave

en: Difference = %.1f Average rms dB.
sl_SI: Razlika = %.1f povprečnih dB RMS.

en: Difference = infinite Average rms dB.
sl_SI: Razlika = neskončni povprečni dB RMS.

en: Difference is indeterminate.
sl_SI: Razlika je neodrediva.

en: Difference:
sl_SI: Razlika:

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
sl_SI: Promjene smjera    -- sr.vred.: %1.4f  st.dev.: (%1.4f)

en: Directories
sl_SI: Mape

en: Directory %s does not exist. Create it?
sl_SI: Mapa %s ne postoji. Želite ju stvoriti?

en: Directory %s is not writable
sl_SI: U mapi %s zapisivanje nije dopušteno

en: Disable Meter
sl_SI: Isključi mjerilo

en: Disabled
sl_SI: Onemogućeno

en: Disallowed
sl_SI: Onemogućeno

en: Disk Space
sl_SI: Prostor na pogonu

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
sl_SI: Ima mjesta za još %d sata i %d minuta snimanja.

en: Disk space remains for recording %d minutes.
sl_SI: Ima mjesta za još %d minuta snimanja.

en: Disk space remains for recording %d seconds.
sl_SI: Ima mjesta za još %d sekundi snimanja.

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
sl_SI: Ima mjesta za još 1 sat i %d minuta snimanja.

en: Display
sl_SI: Prikaz

en: Display Audio Unit effects in graphical mode
sl_SI: Pokaži učinke zvočne jedinice grafično

en: Distortion
sl_SI: Izobličnik

en: Dit&her:
sl_SI: T&reptaj:

en: Do &not copy any audio
sl_SI: &Ne kopiraj nikakav zvuk

en: Do Not Copy
sl_SI: Ne kopiraj

en: Do Not Recover
sl_SI: Nemoj obnoviti

en: Do not show this warning again
sl_SI: O tom me više ne upozoruj

en: Do you really want to delete selected rule?
sl_SI: Zbilja želite izbrisati izabrano pravilo?

en: Do you still want to start Audacity?
sl_SI: Želite svejedno upaliti Audacity?

en: Do you want to save the changes?
sl_SI: Želite li spremiti promjene?

en: Don't &warn again and always use my choice above
sl_SI: Više me ne &upozoruj, nego uporabi moj izbor gore

en: Don't a&pply effects in batch mode
sl_SI: Ne &rabi učinke u svežnju

en: Don't show this again at start up
sl_SI: Na početku ovo više ne prikazuj

en: Don't show this warning again
sl_SI: Ne upozoruj me za to više

en: Dow&nload
sl_SI: &Preuzmi

en: Down
sl_SI: dolje

en: Down Octa&ve
sl_SI: Snizi za o&ktavu

en: Download
sl_SI: Preuzmi

en: Drag label boundary
sl_SI: Povucite granicu oznake

en: Drag one or more label boundaries
sl_SI: Povucite jednu ili više granica oznaka

en: Drag the track vertically to change the order of the tracks.
sl_SI: Povucite zapis okomito za promjenu rasporeda zapisa.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
sl_SI: Stisnite i povucite za povećanje na područje, desni klik za smanjenje

en: Draw Curves
sl_SI: Nariši krivulje

en: Draw Tool
sl_SI: Crtalo

en: Drawing Spectrum
sl_SI: Crtanje spektra

en: Dry Wet
sl_SI: Suho vlažno

en: Dry/Wet:
sl_SI: Suho/vlažno:

en: Duck amount:
sl_SI: Jačina spuštanja:

en: Duplic&ate
sl_SI: &Udvoji

en: Duplicate
sl_SI: Udvostruči

en: Duplicated
sl_SI: Udvostručeno

en: Duration
sl_SI: Trajanje

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
sl_SI: Trajanje je nula. Ništa se ne će snimiti.

en: Duration:
sl_SI: Trajanje:

en: Duty cycle:
sl_SI: Postotak zvuka:

en: Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
sl_SI: Dinamične knjižnice (*.dylib)|*.dylib|Sve datnice (*)|*

en: Dynamic Range Compressor
sl_SI: Sažimalo opsega glasnoće

en: Dynamics Processor
sl_SI: Procesor dinamike

en: E&dit...
sl_SI: &Uredi ...

en: E&xit
sl_SI: &Izlaz

en: E&xpand All Tracks
sl_SI: &Napuši sve zapise

en: E&xport...
sl_SI: I&zvezi ...

en: EQ Curve needs a different name
sl_SI: Krivulja izjednačnika (EQ) treba drukčije ime

en: EQCurves.xml and EQDefaultCurves.xml missing
sl_SI: Manjkaju EQCurves.xml i EQDefaultCurves.xml

en: EQCurves.xml and EQDefaultCurves.xml were not found on your system.
    Please press 'help' to visit the download page.
    
    Save the curves at %s
sl_SI: EQCurves.xml i EQDefaultCurves.xml u vašem sustavu nisu nađeni.
    Pritisnite 'Pomoć' za pretraživanje stranice za preuzimanje.
    
    Spremite krivulje pri %s

en: Echo
sl_SI: Jeka

en: Echo...
sl_SI: Jeka ...

en: Edit
sl_SI: Za uređivanje

en: Edit C&hains...
sl_SI: Uredi &lance ...

en: Edit Chains
sl_SI: Uredi lance

en: Edit Genres
sl_SI: Uredi glazbene vrste

en: Edit Labels
sl_SI: Uredi oznake

en: Edit Metadata
sl_SI: Uredi tvorčeve podatke

en: Edit Metadata tags
sl_SI: Uredi oznake tvorčevih podataka

en: Edit metadata
sl_SI: Uredi podatke tvorca

en: Edit the metadata tags
sl_SI: Uredi oznake tvorčevih podataka

en: Edited labels
sl_SI: Uređene oznake

en: Editing a clip can &move other clips
sl_SI: Uređivanje &snimke može pomaknuti druge snimke

en: Editing and greyed out Menus
sl_SI: Uređivanje i posivljeni izbornici

en: Effe&ct
sl_SI: U&činak

en: Effect Settings
sl_SI: Postavke učinaka

en: Effects
sl_SI: Učinci

en: Effects Preview
sl_SI: Predposlušaj učinke

en: Elapsed Time:
sl_SI: Prošlo:

en: Emeritus Developers
sl_SI: Zaslušni razvijatelji

en: Empty
sl_SI: Prazno

en: Enable &dragging of left and right selection edges
sl_SI: Omogući &povlačenje lijevoga i desnoga ruba izbora

en: Enable Automated Input Level Adjustment.
sl_SI: Omogoči samodejno prilagajanje ravni vhoda.

en: Enable Effects
sl_SI: Uključi učinke

en: Enable Meter
sl_SI: Uključi mjerilo

en: Enable cu&t lines
sl_SI: Omogući &crte rezova

en: Enable these Modules (if present), next time Audacity is started
sl_SI: Omogući ove module (ako ih ima) pri sljedećem pogonu Audacityja

en: Enabled
sl_SI: Omogućeno

en: Encoding:
sl_SI: Kodiranje:

en: End
sl_SI: Kraj

en: End Date
sl_SI: Završeno dana

en: End Date and Time
sl_SI: Završi (dan, vrijeme)

en: End Time
sl_SI: Završno vrijeme

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
sl_SI: Energija              -- sr.vred.: %1.4f  st.dev.: (%1.4f)

en: Enter Nyquist Command:
sl_SI: Unesi naredbu Nyquist:

en: Enter name of new chain
sl_SI: Unesite ime novoga lanca

en: Enter track name
sl_SI: Unesite ime zapisa

en: Envelope
sl_SI: Omotnica

en: Envelope Tool
sl_SI: Omatalo

en: Equaliser
sl_SI: Izjednačnik

en: Equalization
sl_SI: Izjednačivanje

en: Equalization, by Martyn Shaw && Mitch Golden
sl_SI: napravili Martyn Shaw i Mitch Golden

en: Equalization...
sl_SI: Izjednačnik ...

en: Error
sl_SI: Kvar

en: Error %d returned from MP3 encoder
sl_SI: dKodirnik MP3 je vrnil napako %d

en: Error (file may not have been written): %s
sl_SI: Kvar (datnica možda nije zapisana): %s

en: Error Closing File
sl_SI: Kvar pri zatvaranju datnice

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
sl_SI: Kvar pri izvozu tipkovnih prečaca

en: Error Flushing File
sl_SI: Kvar pri ispisu u datnicu

en: Error Importing
sl_SI: Kvar pri uvozu

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
sl_SI: Kvar pri uvozu tipkovnih prečaca

en: Error Initializing Audio
sl_SI: Napaka pri inicializaciji zvoka

en: Error Initializing Midi
sl_SI: Kvar pri inicijalizaciji Midija

en: Error Loading EQ Curve
sl_SI: Kvar pri učitavanju izjednačnika (EQ)

en: Error Loading Metadata
sl_SI: Kvar pri učitavanju podataka tvorca

en: Error Loading VST Program
sl_SI: Kvar pri učitavanju programa VST

en: Error Locking Temporary Folder
sl_SI: Kvar pri zaključavanju privremene mape

en: Error Opening File
sl_SI: Kvar pri otvaranju datnice.

en: Error Opening File or Project
sl_SI: Kvar pri otvaranju datnice ili djela

en: Error Opening Project
sl_SI: Kvar pri otvaranju djela

en: Error Saving Equalization Curves
sl_SI: Kvar pri pohrani krivulja izjednačnika

en: Error Saving Project
sl_SI: Kvar pri pohrani djela

en: Error Saving Tags File
sl_SI: Kvar pri pohrani datnice značaka

en: Error Writing Autosave File
sl_SI: Kvar pri pohrani samospremljive datnice

en: Error Writing to File
sl_SI: Kvar pri pisanju u datnicu

en: Error in Duration
sl_SI: Kvar utrajanju

en: Error in Nyquist code
sl_SI: Kvar u kodu Nyquist

en: Error in Paulstretch:
    The selection is too short.
     It must be much longer than the Time Resolution.
sl_SI: Kvar u Paulstretchu:
    Izbor je prekratak.
    Mora biti puno duži od vremenske razlučivosti.

en: Error opening file
sl_SI: Kvar pri otvaranju datnice.

en: Error trying to save file:
sl_SI: Kvar pri pohrani datnice:

en: Error while opening sound device.
sl_SI: Kvar pri otvaranju zvučne naprave.

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
sl_SI: Kvar pri otvaranju zvučne naprave. Molimo provjeriti postavke izlazne naprave i stopu djela (uzorčnu).

en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
sl_SI: Kvar pri pisanju datnice %s (pun disk?).
    Libsndfile govori: "%s"

en: Error:
sl_SI: Kvar:

en: Error: %hs at line %lu
sl_SI: Kvar: %hs u %lu redu

en: Estimate
sl_SI: Procijeni

en: Expand
sl_SI: Raširi

en: Expanded Cut Line
sl_SI: Crta reza raširena

en: Expander
sl_SI: Rasteznik

en: Expo&rt Selection...
sl_SI: Izvezi iz&bor ...

en: Export
sl_SI: Izvezi

en: Export &Labels...
sl_SI: Izvezi &oznake ...

en: Export &Multiple...
sl_SI: Izvoz &više datnica ...

en: Export CleanSpeech &Presets...
sl_SI: Izvezi &predpostavke PočistiGovor ...

en: Export Contrast Result As:
sl_SI: Izvozi rezultat kontrasta kot:

en: Export EQ curves as...
sl_SI: Izvozi krivulje izjednačnika (EQ) kot ...

en: Export File
sl_SI: Izvezi datnicu

en: Export Keyboard Shortcuts As:
sl_SI: Izvezi tipkovne prečace kao:

en: Export Labels As:
sl_SI: Izvezi oznake kao:

en: Export MIDI
sl_SI: Izvezi MIDI

en: Export MIDI As:
sl_SI: Izvezi MIDI kao:

en: Export MIDI...
sl_SI: Izvezi MIDI ...

en: Export Multiple
sl_SI: Višestruk izvoz

en: Export Presets
sl_SI: Izvezi prednamještaje

en: Export Spectral Data As:
sl_SI: Izvozi crtežne podatke kao:

en: Export canceled after exporting the following %ld file(s).
sl_SI: Izvoz je prekinut poslije izvoza %ld datnica.

en: Export format:
sl_SI: Izvozni format:

en: Export location:
sl_SI: Mjesto izvoza:

en: Export stopped after exporting the following %ld file(s).
sl_SI: Izvoz je stao poslije izvoza %ld datnica.

en: Exporting an Audio File
sl_SI: Izvoženje zvučnih datnica

en: Exporting entire file as %s
sl_SI: Izvoz cijele datnice kao %s

en: Exporting entire file at %d Kbps
sl_SI: Izvoz cijele datnice pri %d kb/s

en: Exporting entire file at %d kbps
sl_SI: Izvoženje cijele datnice pri %d kb/s

en: Exporting entire file with %s preset
sl_SI: Izvoz cijele datnica s prednamještajem %s

en: Exporting entire file with VBR quality %s
sl_SI: Izvoz cijele datnica s kakvoćom VBR %s

en: Exporting selected audio as %s
sl_SI: Izvoz izabranoga zvuka kao %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
sl_SI: Izvoz izabranoga zvuka pri %d kb/s

en: Exporting selected audio at %d kbps
sl_SI: Izvoženje izabranoga zvuka pri %d kb/s

en: Exporting selected audio with %s preset
sl_SI: Izvoz izabranoga zvuka s prednamještajem %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
sl_SI: Izoz izabranoga zvuka pri kakvoći VBR %s

en: Exporting the entire project as %s
sl_SI: Izvoz cijeloga djela kao %s

en: Exporting the entire project as FLAC
sl_SI: Izvoz cijeloga djela kao FLAC

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
sl_SI: Izvoženje cijeloga djela u Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project using command-line encoder
sl_SI: Izvoz cijeloga djela pomoću enkodera naredbene niti

en: Exporting the selected audio as %s
sl_SI: Izvoz izabranoga zvuka kao %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
sl_SI: Izvoz izabranoga zvuka kao FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
sl_SI: Izvoženje izabranoga zvuka u Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
sl_SI: Izvoz označenoga s uporabom enkodera naredbene niti

en: Extend Selection Range
sl_SI: Raširi raspon izbora

en: Extended Import
sl_SI: Prošireni uvoz

en: Extracting features: %s
sl_SI: Mogućnosti izlučivanja: %s

en: Extreme
sl_SI: Pretjerano

en: FFT Find Notes
sl_SI: Nađi note FFT

en: FFT Window
sl_SI: Prozor FFT

en: FFmpeg Import/Export Library
sl_SI: Knjižnica za uvoz/izvoz FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
sl_SI: Inačica knjižnice FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
sl_SI: Knjižnica FFmpeg:

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
sl_SI: FFmpeg ne može naći zvučni kodek 0x%x.
    Potpora za taj kodek vjerojatno nije prevedena.

en: FFmpeg library not found
sl_SI: Knjižnice FFmpeg nemoguće naći

en: FFmpeg not found
sl_SI: FFmpeg nemoguće naći

en: FFmpeg startup failed
sl_SI: Pogon FFmpeg nije uspio

en: FFmpeg support not compiled in
sl_SI: Potpora za FFmpeg nije prevedena u

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before,                         
    but this time Audacity failed to load it at startup.                         
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
sl_SI: FFmpeg je bio postavljen u Prilagodbama i već uspješno učitan,                       
    ali ga pri ovom pogonu Audacity nije mogao učitati.                       
    
    Pokušajte otići u Postavke > Knjižnice te ga ponovno postavite.

en: FFmpeg-compatible files
sl_SI: FFmpeg uskladive datnice

en: FLAC Export Setup
sl_SI: Postavke izvoza FLAC

en: FLAC Files
sl_SI: Datnice FLAC

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
sl_SI: Enkoder FLAC nije se uspio inicijalizirati
    Stanje: %d

en: FLAC export couldn't open %s
sl_SI: Izvoz FLAC ne može otvoriti %s

en: FLAC files
sl_SI: Datnice FLAC

en: FLAC import and export
sl_SI: Uvoz i izvoz FLAC

en: FLAC options
sl_SI: Mogućnosti za FLAC

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
sl_SI: Potpora za FLAC ne dolazi s ovom inačicom.

en: Face name
sl_SI: Ime pisma

en: Face size
sl_SI: Velikost pisave

en: Fade In
sl_SI: Promijeni glasnoću (Odblijedi)

en: Fade Out
sl_SI: Promijeni glasnoću  (Izblijedi)

en: Fading In
sl_SI: Odblijeđivanje

en: Fading Out
sl_SI: Izblijeđivanje

en: Failed to find compatible FFmpeg libraries.
sl_SI: Uskladive knjižnice FFmpeg nemoguće naći.

en: Failed to find the codec
sl_SI: Nije nađen kodek

en: Failed to guess format
sl_SI: Neuspjelo pogađanje formata

en: Failed to remove %s
sl_SI: Uklanjanje %s nije uspjelo

en: Failed!
sl_SI: Neuspjelo!

en: Fast
sl_SI: Brzo

en: Fast Sinc Interpolation
sl_SI: Brza sinkrona interpolacija

en: Features
sl_SI: Odlike

en: Feedback (%):
sl_SI: Odboj (%):

en: Feedback in percent
sl_SI: Odboj u postotcima

en: File
sl_SI: Datnica

en: File Format Support
sl_SI: Poduprti formati

en: File extensions
sl_SI: Produžetci imena datnica

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
sl_SI: Datnica je možda nevaljana ili pokvarena: 
    %s

en: File name prefix
sl_SI: Prednaziv datnice

en: File name prefix:
sl_SI: Prednaziv datnice:

en: Filename = %s.
sl_SI: Ime datnice = %s.

en: Files Missing
sl_SI: Manjkaju datoteke

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
sl_SI: Popuni tišinom manjkajući podatke za prikaz (postavka nije trajna)

en: Filter
sl_SI: Filtar

en: Final Pitch Shift
sl_SI: Završni pomak visine tona

en: Final Tempo Change (%)
sl_SI: Završna promjena tempa (%)

en: Find &Zero Crossings
sl_SI: Nađi &nultni presjek

en: Find Clipping
sl_SI: Nađi porezano

en: Find Clipping...
sl_SI: Nađi rezove ...

en: Find path to command
sl_SI: Nađi put do naredbe

en: First Track
sl_SI: Prvi zapis

en: First file name
sl_SI: Ime prve datnice

en: First file name:
sl_SI: Ime prve datnice:

en: Fit &Vertically
sl_SI: Prilagodi &okomito

en: Fit Project
sl_SI: Smjesti djelo

en: Fit Selection
sl_SI: Smjesti izbor

en: Fit project in window
sl_SI: Smjesti djelo u prozor

en: Fit selection in window
sl_SI: Smjesti izbor u prozor

en: Five Min
sl_SI: 5 minuta

en: Fla&tten
sl_SI: Splo&šti

en: Flanger
sl_SI: Rondo

en: Force Final Alignment
sl_SI: Usili konačno poravnanje

en: Foreground
sl_SI: Isprednina

en: Foreground end time
sl_SI: Završno vrijeme prednine

en: Foreground start time
sl_SI: Početno vrijeme prednine

en: Foreground:
sl_SI: Prednina:

en: Format Change
sl_SI: Promjena formata

en: Forwards
sl_SI: Naprijed

en: Fr&equency smoothing (Hz):
sl_SI: &Izglađivanje frekvencija (Hz):

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
sl_SI: Veličina sličice
    neobvezno
    0 - zadano
    najmanja - 16
    najveća - 65535

en: Frame:
sl_SI: Sličica:

en: Free Space:
sl_SI: Slobodno prostora:

en: Frequency (Hz)
sl_SI: Frekvencija (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
sl_SI: Frekvencija (Hz)	Razina (dB)

en: Frequency (Hz):
sl_SI: Frekvencija (Hz):

en: Frequency Analysis
sl_SI: Proučavanje frekvencije

en: Frequency Hertz
sl_SI: Frekvencija (Hz)

en: Frequency Hertz End
sl_SI: Kraj frekvencije (Hz)

en: Frequency Hertz Start
sl_SI: Početak frekvencije (Hz)

en: Frequency g&ain (dB/dec):
sl_SI: Poja&čanje frekvencije (dB/dec):

en: Frequency smoothing
sl_SI: Izglađivanje frekvencija

en: From Internet
sl_SI: Na omrežju

en: From Pitch
sl_SI: Od visine zvuka

en: From RPM
sl_SI: Iz broja okretaja

en: From beats per minute
sl_SI: Od udaraca po minuti

en: From frequency in hertz
sl_SI: Od frekvencije (u Hz)

en: From length in seconds
sl_SI: Od dužine (u sekundama)

en: From:
sl_SI: Od:

en: Full screen on/off
sl_SI: Cjelozaslonski da/ne

en: Full search
sl_SI: Puna potraga

en: Function
sl_SI: Način

en: G&rids
sl_SI: M&reže

en: GPL License
sl_SI: Licencija GPL

en: GSM 6.10 WAV (mobile)
sl_SI: GSM 6.10 WAV (mobilno)

en: GStreamer startup failed
sl_SI: Pogon GStreamera nije uspio

en: GStreamer was configured in preferences and successfully loaded before,
                          but this time Audacity failed to load it at startup.
                          You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
sl_SI: GStreamer je već bio uspješno postavljen i učitan,
                          ali se ovaj put nije uspio učitati.
    Pokušajte vratiti se na Postavke > Knjižnice i ponovno ga postaviti.

en: GStreamer-compatible files
sl_SI: GStreamer - uskladive datnice

en: Gain
sl_SI: Pojačanje

en: Gate
sl_SI: Vrata

en: General Options
sl_SI: Općenite mogućnosti

en: Generating Chirp
sl_SI: Stvaranje zujanja

en: Generating DTMF tones
sl_SI: Stvaranje zvukova DTMF

en: Generating Noise
sl_SI: Stvaranje šuma

en: Generating Silence
sl_SI: Stvaranje tišine

en: Generating Tone
sl_SI: Stvaranje zvuka

en: Genre
sl_SI: Glazbena vrsta

en: Genres
sl_SI: Glazbene vrste

en: Graphic EQ
sl_SI: Grafički izjednačnik

en: Grids
sl_SI: Mreža

en: Header:
sl_SI: Zaglavlje:

en: Heavier
sl_SI: Snažnije

en: Heaviest
sl_SI: Najsnažnije

en: Heavy
sl_SI: Snažno

en: Help
sl_SI: Pomoć

en: Help on the Internet
sl_SI: Pomoć na omrežju

en: High-quality Conversion
sl_SI: Visokokakvosna pretvorba

en: High-quality Sinc Interpolation
sl_SI: Viskokakvosna sinkrona interpolacija

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
sl_SI: Viša stopa osvježivanja znači brže pokazivanje promjena na mjerilu.
    Ako izaberete stopu višu od 30 po sekundi,
    na sporijim bi se računalima mogao otežati rad.

en: Highpass
sl_SI: Visokopropusni

en: Horizontal Stereo
sl_SI: Vodoravni prikaz

en: Host
sl_SI: Poslužitelj

en: I&mport CleanSpeech Presets...
sl_SI: Uvezi &predpostavke PočistiGovor ...

en: I&mport...
sl_SI: U&vezi ...

en: ID3 tag support
sl_SI: Potpora značkama ID3

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
sl_SI: 3-slovni kod jezika ISO 639
    neobvezno
    prazno - samodjelno

en: If 'Load Theme Cache At Startup' is checked, then the Theme Cache will be loaded
    when the program starts up.
sl_SI: Ako je uključen 'Učitaj pričuvnik izgleda programa pri pogonu', tad će pričuvnik izgleda programa biti učitan
    pri pogonu programa.

en: If the available system memory falls below this value, audio will no longer
    be cached in memory and will be written to disk.
sl_SI: Ako memorija sustava padno ispod ove vrijednost, zvuk se više ne će
    pričuvavati (cache), nego će se zapisati na disk.

en: If you find a bug or have a suggestion for us, please write to our <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Feedback</a> address. For help, view the tips and tricks on our <a href="http://wiki.audacityteam.org/">Wiki</a> or visit our <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a>.
sl_SI: Ako nađete pogrješku ili imate prijedlog, pišite nam na našu e-adresu za <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Povratno mišljenje</a>. Za pomoć pogledajte savjete na našoj <a href="http://wiki.audacityteam.org/">Wikipediji</a> ili posjetite naš <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a>.

en: If you have more than one Audio Track, you can
    export each track as a separate audio file.
    
    If you have a Label Track, you can export a separate
    audio file for each label in that track. You can have
    more than one Label Track, but files will only be
    exported for the uppermost Label Track.
    
    This Project does not meet the above criteria for
    exporting multiple files.
sl_SI: Ako imate više od jednoga zvučnoga zapisa,
    možete svaki izvesti u zasebnu datnicu.
    
    Ako imate zapis oznaka, možete izvesti
    posebnu datnicu za svaku oznaku u tom zapisu.
    Možete imati više od jednoga zapisa oznaka, ali će se datnice
    izvesti samo za najgornji zapis oznaka.
    
    Ovo djelo ne ispunjuje uvjete za
    višestruki izvoz.

en: If you need more control over the export format please use the 'Other uncompressed files' format.
sl_SI: Za više nadzora nad izvoznim formatom, uporabite format 'Druge nesažete datnice'.

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
sl_SI: Ako nastavite, vaše djelo ne će se spremiti. Zbilja to želite?

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
sl_SI: Zanemari tišinu na početku i kraju

en: Import
sl_SI: Uvezi

en: Import / Export
sl_SI: Uvozi / Izvozi

en: Import Labels
sl_SI: Uvezi oznake

en: Import MIDI
sl_SI: Uvezi MIDI

en: Import Presets
sl_SI: Uvezi prednamještaje

en: Import Raw
sl_SI: Uvozi sirove podatke

en: Import Raw Data
sl_SI: Uvozi sirove podatke

en: Import complete. Calculating waveform
sl_SI: Uvoz završen. Računanje mora

en: Import complete. Running an on-demand waveform calculation. %2.0f%% complete.
sl_SI: Uvozi završeni. Traje izračun mora na zahtev. Do sad završeno %2.0f%%.

en: Import via QuickTime
sl_SI: Uvoz QuickTime

en: Import(s) complete. Running %d on-demand waveform calculations. Overall %2.0f%% complete.
sl_SI: Uvozi završeni. Traje %d izračun mora na zahtev. Do sad završeno %2.0f%%.

en: Imported '%s'
sl_SI: Uvezeno '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
sl_SI: Uvezen MIDI iz '%s'

en: Imported labels from '%s'
sl_SI: Uvezene oznake iz '%s'

en: Importer order
sl_SI: Poredak uvoza

en: Importing %s
sl_SI: Uvoz datnice %s

en: In All &Tracks
sl_SI: Na sve &zapise

en: In All S&ync-Locked Tracks
sl_SI: Na sve &zaključane zapise

en: In addition, specify the name of an audio file or Audacity project to open it.
sl_SI: Dodatno navedite ime ime zvočne datoteke ali projekta Audacity, ki ga želite odpreti.

en: Include audio before first label
sl_SI: Uključi zvuk prije prve oznake

en: Increase gain on focused track
sl_SI: Povećaj pojačanje na radnom zapisu

en: Increase input gain
sl_SI: Povećaj ulazno pojačanje

en: Increase output gain
sl_SI: Povećaj izlazno pojačanje

en: Increase playback speed
sl_SI: Ubrzaj sviranje

en: Index[%02x] Codec[%S], Language[%S], Bitrate[%S], Channels[%d], Duration[%d]
sl_SI: Kazalo[%02x] kodek[%S], jezik[%S], stopa uzorčenja[%S], kanali[%d], trajanje[%d]

en: Individual Theme Files
sl_SI: Zasebne datnice tema

en: Info
sl_SI: Podatci

en: Initial Pitch Shift
sl_SI: Početni pomak visine tona

en: Initial Tempo Change (%)
sl_SI: Početna promjena tempa (%)

en: Inner fade down length:
sl_SI: Dužina nutarnje izblijede:

en: Inner fade up length:
sl_SI: Dužina nutarnje odblijede:

en: Input Channels
sl_SI: Ulazni kanali

en: Input Device
sl_SI: Ulazna naprava

en: Input Level (Click to monitor.)
sl_SI: Razina ulaza (stisnite za nadzor)

en: Input Meter
sl_SI: Mjerilo ulaza

en: Input Volume
sl_SI: Jačina ulaza

en: Input Volume (Unavailable; use system mixer.)
sl_SI: Jačina ulaza (nije moguće nadzirati; uporabite sustavni miješač)

en: Insane
sl_SI: Ludo

en: Insert &After
sl_SI: Umetni novu &poslije

en: Insert &Before
sl_SI: Umetni novu &prije

en: Inspecting project file data
sl_SI: Pregledavanje datnica djela

en: Installation Prefix:
sl_SI: Ugradbeni prednaziv:

en: Interface
sl_SI: Sučelje

en: Internal error reported by alignment process.
sl_SI: Postupak je poravnanja javio nutarnji kvar.

en: Internal logic fault
sl_SI: Nutarnji logični kvar

en: Interpolation:
sl_SI: Interpolacija:

en: Invalid Vorbis bitstream header
sl_SI: Nevaljano zaglavlje toka bitova Vorbis

en: Invalid duration in LOF file.
sl_SI: Nepravilna dužina u datnici LOF.

en: Invalid sample rate
sl_SI: Nevaljana stopa uzorčenja

en: Invalid track offset in LOF file.
sl_SI: Nevaljan odmak zapisa u datnici LOF.

en: Invalid window offset in LOF file.
sl_SI: Kvar LibSampleRate: %s

en: Invert
sl_SI: Obrni okomito

en: Inverting
sl_SI: Obrtanje okomito

en: Join
sl_SI: Spoji

en: Join Labels
sl_SI: Oznake spajanja

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
sl_SI: Spojen %.2f sekunda pri t=%.2f

en: Joined labeled regions
sl_SI: Označena područja spajanja

en: Joint Stereo
sl_SI: Združeni stereo

en: KB
sl_SI: kB

en: Key Bindings
sl_SI: Tipkovni prečaci

en: Key Combination
sl_SI: Spoj tipaka

en: Keyboard
sl_SI: Tipkovnica

en: Keyboard preferences currently unavailable.
sl_SI: Osobne postavke tipkovnice trenutačno su neraspložive.

en: L&atency correction:
sl_SI: Popravak &kašnjenja:

en: LAME MP3 Library:
sl_SI: Knjižnica LAME MP3:

en: LFO Frequency (Hz):
sl_SI: Frekvencija LFO (Hz):

en: LFO Start Phase (deg.):
sl_SI: Početna faza LFO (stupnja):

en: LFO frequency in hertz
sl_SI: Frekvencija LFO u Hz

en: LFO start phase in degrees
sl_SI: Početna faza LFO u stupnjevima

en: LOF Error
sl_SI: Kvar LOF

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
sl_SI: Istančanost koeficijenata LPC
    neobvezno
    0 - zadano
    najmanje - 1
    najviše - 15

en: La&beled Regions
sl_SI: &Označena područja

en: Label
sl_SI: Oznaka

en: Label Edit
sl_SI: Uredi oznaku

en: Label Track
sl_SI: Zapis s oznakama

en: Label Track Font
sl_SI: Pismo zapisa oznake

en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use any of: %s
    Use...
sl_SI: Oznaka ili zapis "%s" nije valjano ime datnice. Ne smijete rabiti: %s
    Uporabite ...

en: Labels
sl_SI: Oznake

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
sl_SI: Zaostajanje (sekunda)	Frekvencija (Hz)	Stupanj

en: Language:
sl_SI: Jezik:

en: Latency
sl_SI: Kašnjenje

en: Latency Correction setting has caused the recorded audio to be hidden before zero.
    Audacity has brought it back to start at zero.
    You may have to use the Time Shift Tool (<---> or F5) to drag the track to the right place.
sl_SI: Zbog postavki kašnjenja snimljen je zvuk prije nule skriven.
    Audacity je snimku vratio nazad na vrijednost nula.
    Možda ćete morati uporabiti Časovni zamik (<---> ali F5) da povučete zapis na pravo mjesto.

en: Latency problem
sl_SI: Teškoća s kašnjenjem

en: Left
sl_SI: Lijevo

en: Left Channel
sl_SI: Lijevi kanal

en: Left,
sl_SI: Lijevo,

en: Left-Click
sl_SI: Lijevi klik

en: Left-Double-Click
sl_SI: Lijevi dvoklik

en: Left-Drag
sl_SI: Lijevo povuci

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
sl_SI: Lijevo=Povećava, Desno=Smanjuje, Sredina=Obično

en: Length
sl_SI: Dužina:

en: Length (seconds)
sl_SI: Dužina (u sekundama)

en: Length (seconds):
sl_SI: Dužina (u sekundama):

en: Length of &Filter:
sl_SI: Dužina &filtra:

en: Length of Filter
sl_SI: Dužina filtra

en: Level:
sl_SI: Razina:

en: Leveller
sl_SI: Poravnik

en: Leveller...
sl_SI: Poravnik ...

en: Levels To Discard
sl_SI: Broj koraka za zaboraviti

en: Li&near Frequency Scale
sl_SI: Ljestvica li&nearne frekvencije

en: Libraries
sl_SI: Knjižnice

en: Libresample by Dominic Mazzoni and Julius Smith
sl_SI: Libresample napravili Dominic Mazzoni i Julius Smith

en: Libsamplerate by Erik de Castro Lopo
sl_SI: Libsamplerate napravio Erik de Castro Lopo

en: Libsamplerate error: %d
sl_SI: Kvar Libsamplerate: %d

en: Light
sl_SI: Slabo

en: Limiter
sl_SI: Graničnik

en: Line Time
sl_SI: Line Time (Trajanje crte)

en: Linear
sl_SI: 0-1

en: Linear Frequency Scale
sl_SI: Ljestvica linearne frekvencije

en: Linear frequency
sl_SI: Linearna frekvencija

en: List of Files in basic text format
sl_SI: Popis Datnica u osnovnom tekstnom obliku

en: Lo&ng period:
sl_SI: &Dugi skok:

en: Load
sl_SI: Učitaj

en: Load Files
sl_SI: Učitaj datnice

en: Load Metadata As:
sl_SI: Učitaj podatke tvorca kao:

en: Load Preset
sl_SI: Učitaj prednamještaje

en: Load Theme Cache
sl_SI: Učitaj pričuvnik izgleda programa

en: Load Theme Cache At Startup
sl_SI: Učitaj pričuvnik izgleda programa pri pogonu

en: Load VST Program:
sl_SI: Učitaj program VST:

en: Loaded %d keyboard shortcuts
sl_SI: Učitano %d prečaca

en: Loading keyboard shortcuts
sl_SI: Učitavanje prečaca

en: Loca&te...
sl_SI: Po&traži ...

en: Local
sl_SI: Na računalu

en: Locate FFmpeg
sl_SI: Nađi FFmpeg

en: Locate Lame
sl_SI: Nađi Lame

en: Location of %s:
sl_SI: Mjesto %s:

en: Location of &Manual:
sl_SI: Mjesto &priručnika:

en: Location of '%s':
sl_SI: Mjesto '%s':

en: Log frequency
sl_SI: Logaritamska frekvencija

en: Log search
sl_SI: Potraga po dnevniku

en: Logarithmic
sl_SI: Logaritamsko

en: Long Seek right during playback
sl_SI: Dugo pogledaj desno usred sviranja

en: Long seek left during playback
sl_SI: Dugo pogledaj lijevo usred sviranja

en: Lower speed limit
sl_SI: Donja brzinska granica

en: Lowpass
sl_SI: Niskopropusni

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
sl_SI: Datnice M4A (AAC) (FFmpeg)

en: MIDI Devices
sl_SI: Naprave MIDI

en: MIDI Synthesizer Latency (ms):
sl_SI: Kašnjenje sintetizatorja MIDI (ms):

en: MIDI and Allegro files (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI files (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro files (*.gro)|*.gro|All files (*.*)|*.*
sl_SI: Datnice MIDI i Allegro (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|Datnice MIDI (*.mid)|*.mid|Datnice Allegro (*.gro)|*.gro|Sve datnice(*.*)|*.*

en: MIDI file (*.mid)|*.mid|Allegro file (*.gro)|*.gro
sl_SI: Datnice MIDI (*.mid)|*.mid|DatniceAllegro (*.gro)|*.gro

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
sl_SI: MIDI zapise ne možete odmaknuti zasebno, samo zvučne datnice možete.

en: MISSING
sl_SI: MANJKA

en: MP2 Export Setup
sl_SI: Postavke izvoza MP2

en: MP2 Files
sl_SI: Datnice MP2

en: MP2 export
sl_SI: Izvoz MP2

en: MP3 Export Library
sl_SI: Knjižnica za izvoz MP3

en: MP3 Export Setup
sl_SI: Postavke za izvoz MP3

en: MP3 Files
sl_SI: Datnice MP3

en: MP3 Importing
sl_SI: Uvoženje MP3

en: MP3 Library Version:
sl_SI: Inačica knjižnice MP3:

en: MP3 Library:
sl_SI: Knjižnica MP3:

en: MP3 export library not found
sl_SI: Izvozne knjižnice MP3 nemoguće naći

en: MP3 files
sl_SI: Datnice MP3

en: MPEG container options
sl_SI: Mogućnosti spremnika MPEG

en: Ma&ke Stereo Track
sl_SI: Napravi stereo za&pis

en: Ma&ximum Frequency (Hz):
sl_SI: Naj&viša frekvencija (Hz):

en: Made '%s' a stereo track
sl_SI: Stereo snimka '%s' napravljena.

en: Main
sl_SI: Glavna

en: Main Mix
sl_SI: Glavni smiješani zvuk

en: Make Stereo
sl_SI: Napravi stereo

en: Make a &copy of the files before editing (safer)
sl_SI: Prije uređivanja napravite &kopiju datnice (sigurnije)

en: Make-up gain for 0dB after compressing
sl_SI: Poslije sažimanja popravi pojačanje na 0dB

en: Manage Curves
sl_SI: Upravljaj s krivuljama

en: Manage Curves List
sl_SI: Upravljaj popisom krivulja

en: Manage History
sl_SI: Upravljanje s poviješću

en: Master Gain Control
sl_SI: Klizač pojačanja

en: Max dB
sl_SI: Najveći dB

en: Max silence duration:
sl_SI: Najveće trajanje tišine:

en: Max spike width
sl_SI: Najveća širina vrška

en: Max spike width (higher is more sensitive):
sl_SI: Najveća širina vrška (veća je osjetljivija):

en: Max. Number of Notes (1..128):
sl_SI: Najveći broj nota (1..128):

en: Max. PdO
sl_SI: Najduž. red predvidbe

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
sl_SI: Najduži poredak razdjelbe
    neobvezno
    -1 - zadano
    najkraće - 0
    najdalje - 8

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
sl_SI: Najduži poredak predvidbe
    neobvezno
    -1 - zadano
    najkraće - 0
    najdalje - 32 (z LPC) ali 4 (brez LPC)

en: Maximum amplitude dB
sl_SI: Najveća amplituda (dB)

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
sl_SI: Najveće bitno uzorčenje multipleksiranoga toka
    neobvezno
    0 - zadano

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
sl_SI: Najveća frekvencija mora biti 100 Hz ili više

en: Maximum pause:
sl_SI: Najveća stanka:

en: Measure selection
sl_SI: Izmjeri izbor

en: Measured background level
sl_SI: Izmjerena razina pozadine

en: Measured foreground level
sl_SI: Izmjerena razina prednine

en: Media read error
sl_SI: Kvar pri čitanju

en: Medium
sl_SI: Srednje

en: Medium Tracks
sl_SI: Srednjevisoki zapisi

en: Memory allocation failed -- NewSamples
sl_SI: Dodjela memorije neuspjela - NewSamples

en: Merge
sl_SI: Spoji

en: Merged Clips
sl_SI: Spojene snimke

en: Meter
sl_SI: S mjerilima

en: Meter Preferences
sl_SI: Postavke mjerila

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
sl_SI: Stopa osvježivanja po sekundi (1-100):

en: Meter-Play
sl_SI: Mjerilo-Sviraj

en: Meter-Record
sl_SI: Mjerilo-Snimanje

en: Meter/Waveform dB &range:
sl_SI: Opseg dB mje&rila/mora:

en: Mi&nimum Free Memory (MB):
sl_SI: &Najmanje slobodnoga prostora (MB):

en: Mi&nimum Frequency (Hz):
sl_SI: Naj&niža frekvencija (Hz):

en: Mi&x and Render
sl_SI: &Smiješaj sve zapise u jedan

en: Mi&xer Toolbar
sl_SI: Traka s k&lizačima

en: Middle-Click
sl_SI: Srednji klik

en: Mime-types
sl_SI: Vrste Mimea

en: Min dB
sl_SI: Najmanji dB

en: Min silence duration:
sl_SI: Najkraće trajanje tišine:

en: Min. PdO
sl_SI: Najkr. red predvidbe

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
sl_SI: Najkraći poredak razdjelbe
    neobvezno
    -1 - zadano
    najkraće - 0
    najdalje - 8

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
sl_SI: Najkraći poredak predvidbe
    neobvezno
    -1 - zadano
    najkraće - 0
    najdalje - 32 (z LPC) ali 4 (brez LPC)

en: Minimum Amplitude (dB):
sl_SI: Najmanjša amplituda (dB):

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
sl_SI: Najmanja frekvencija mora biti barem 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
sl_SI: Najmanja frekvencija mora biti manja od najveće

en: Missing alias (.auf) block file: '%s'
sl_SI: Manjkaju alias (.auf) block file: '%s'

en: Missing aliased audio file: '%s'
sl_SI: Manjkaju aliased audio file: '%s'

en: Missing data block file: '%s'
sl_SI: Manjka podatkovna blokovska datoteka: '%s'

en: Mix
sl_SI: Smiješaj

en: Mix and Render
sl_SI: Smiješaj i izrad

en: Mix and Render to New Track
sl_SI: Smiješaj sve zapise u novi zapis

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
sl_SI: U nov mono zapis smiješano je i izrađeno %d zapisa

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
sl_SI: U nov stereo zapis smiješano je i izrađeno %d zapisa

en: Mixer
sl_SI: S klizačima

en: Mixer Panel
sl_SI: Mješalica

en: Mixing and rendering tracks
sl_SI: Miješanje i izradba zapisa

en: Mixing down to &mono during export
sl_SI: Miješanje u &mono pri izvozu

en: Mixing down to &stereo during export
sl_SI: Miješanje u &stereo pri izvozu

en: Mo&ve Cursor
sl_SI: Po&makni okomicu

en: Moderate
sl_SI: Umjereno

en: Modes
sl_SI: Način

en: Modified Label
sl_SI: Promijenjena oznaka

en: Modules
sl_SI: Moduli

en: Mouse
sl_SI: Miš

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
sl_SI: Radnje miša (zadane vrijednosti, nisu postavljive)

en: Move &Down
sl_SI: Pomakni &dolje

en: Move &Up
sl_SI: Pomakni &gore

en: Move &filter down
sl_SI: Pomakni &filtar dolje

en: Move Focus to Next Track
sl_SI: Nek je sljedeći zapis radni

en: Move Focus to Next and Select
sl_SI: Nek je sljedeći zapis i izbor radni

en: Move Focus to Previous Track
sl_SI: Nek je prošli zapis radni

en: Move Focus to Previous and Select
sl_SI: Nek je prošli zapis i izbor radni

en: Move Track
sl_SI: Premjesti zapis

en: Move Track &Down
sl_SI: Pomakni zapis do&lje

en: Move Track U&p
sl_SI: Pomakni zapis g&ore

en: Move backward from toolbars to tracks
sl_SI: Idi nazad preko traka do zapisa

en: Move clip up/down between tracks
sl_SI: Miči snimku gore/dolje među zapisima

en: Move f&ilter up
sl_SI: Pomakni f&iltar gore

en: Move forward from toolbars to tracks
sl_SI: Idi naprijed od traka do zapisa

en: Move rule &down
sl_SI: Pomakni pravilo do&lje

en: Move rule &up
sl_SI: Pomakni pravilo go&re

en: Moved '%s' %s
sl_SI: Premješteno '%s' %s

en: Moved Sample
sl_SI: Premješten uzorak

en: Moved clip to another track
sl_SI: Snimka premještena u drugi zapis

en: Moved gain slider
sl_SI: Pomaknut klizač pojačanja

en: Moved pan slider
sl_SI: Pomaknut klizač odmaka

en: Moved velocity slider
sl_SI: Pomaknut klizač brzine

en: Multi
sl_SI: Višekratno

en: Multi Tool
sl_SI: Veleoruđe

en: Multi-Tool Mode
sl_SI: Veleoruđe

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
sl_SI: Veleoruđe: Cmd-, za postavke miša i tipkovnice

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
sl_SI: Veleoruđe: Ctrl-P za postavke miša i tipkovnice

en: Multiband
sl_SI: Višepojasni

en: Musical Instrument
sl_SI: Glazbalo

en: Mute
sl_SI: Stišaj

en: Mute/Unmute focused track
sl_SI: Stišaj/odtišaj radni zapis

en: Mux Rate:
sl_SI: Stopa multipleksiranja:

en: N&ame...
sl_SI: I&me ...

en: NTSC frames
sl_SI: uzorci NTSC

en: Name
sl_SI: Ime

en: Name Change
sl_SI: Promjena imena

en: Name files:
sl_SI: Imena datnica:

en: Name is the same as the original one
sl_SI: Ime je isto kao u izvorniku

en: Name must not be blank
sl_SI: Ime ne smije biti prazno

en: Names may not contain '%c' and '%c'
sl_SI: Imena ne smiju sadržavati '%c' ni '%c'

en: Never copy any files
sl_SI: Nikad ne kopiraj bilo koje datnice

en: New Label Track
sl_SI: Nov zapis s oznakama

en: New Peak Amplitude (dB):
sl_SI: Najviša amplitude (dB):

en: New Project
sl_SI: Novo djelo

en: New Temporary Directory
sl_SI: Nova privremena mapa

en: New Track
sl_SI: Nov zapis

en: New sample rate (Hz):
sl_SI: Nova stopa uzorčenja (Hz):

en: New selection length:
sl_SI: Nova dužina izbora:

en: New selection length: hh:mm:ss
sl_SI: Nova dužina izbora: hh:mm:ss

en: New...
sl_SI: Nov ...

en: Next Tool
sl_SI: Sljedeće oruđe

en: No Local Help
sl_SI: Nema mjesne pomoći

en: No MIDI interfaces
sl_SI: Nema sučelja MIDI

en: No audio interfaces
sl_SI: Nema zvučnih sučelja

en: No background measured
sl_SI: Neizmjerene pozadine

en: No chain selected
sl_SI: Nije izabran ni jedan lanac

en: No compatible FFmpeg library was found
sl_SI: Uskladive knjižnice FFmpeg nemoguće je naći

en: No curves exported
sl_SI: Nikoja krivulja nije izvezena

en: No devices found
sl_SI: Nema naprava

en: No endianness
sl_SI: Bez endianness

en: No foreground measured
sl_SI: Neizmjerene prednine

en: No labels to export.
sl_SI: Nema oznaka za izvoz.

en: Noise Floor
sl_SI: Tlo šuma

en: Noise Floor %d dB
sl_SI: Tlo šuma %d dB

en: Noise Floor:
sl_SI: Tlo šuma:

en: Noise Generator
sl_SI: Stvaratelj šuma

en: Noise Removal
sl_SI: Uklon šuma

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
sl_SI: napravio Dominic Mazzoni

en: Noise Removal...
sl_SI: Uklon šuma ...

en: Noise Threshold (Hiss/Hum/Ambient Noise)
sl_SI: Prag za šumove (šuštanje, hmnjenje, zvuci okoline)

en: Noise re&duction (dB):
sl_SI: Uklon &šuma (dB):

en: Noise reduction
sl_SI: Uklon šuma

en: Noise type
sl_SI: Vrsta šuma

en: Noise...
sl_SI: Šum ...

en: Noise:
sl_SI: Radnja:

en: None
sl_SI: Nema

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
sl_SI: Nikoja očekivana datnica theme component
     nije nađena u:
      %s.

en: Normalize
sl_SI: Normaliziraj

en: Normalize maximum amplitude to:
sl_SI: Normaliziraj najveću amplitudu na:

en: Normalize stereo channels independently
sl_SI: Stereo kanale neovisno normaliziraj

en: Normalize...
sl_SI: Normaliziraj ...

en: Normalizing without removing DC offset...
sl_SI: Normaliziranje bez uklona nagiba DC ...

en: Normalizing...
sl_SI: Normalizacija ...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
sl_SI: Nevaljana ili nepoduprta knjižnica za MP3 kodiranje!

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
sl_SI: Nisu svi formati i kodeki uskladivi. Niti su sve kombinacije mogućnosti uskladive sa svim kodekima.

en: Not an Ogg Vorbis file
sl_SI: Nije vrste Ogg Vorbis

en: Not enough data selected.
sl_SI: Izabrano je premalo podataka.

en: Note Track
sl_SI: Notiraj zapis

en: Note key
sl_SI: Ključ

en: Note length (seconds)
sl_SI: Dužina nota (u sekundama)

en: Note velocity
sl_SI: Brzina nota

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
sl_SI: Napomena: stisak Cmd+Q gasi program. Sve druge tipke su valjane.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
sl_SI: Ništa za mjeriti.
    Izaberite dio zapisa.

en: Nothing to redo
sl_SI: Ništa za prevratiti

en: Nothing to undo
sl_SI: Ništa za vratiti

en: Num
sl_SI: Br

en: Number of consecutive analysis:
sl_SI: Broj uzastopnih prouka:

en: Number of times to repeat:
sl_SI: Broj umnoženja:

en: Numbering after File name prefix
sl_SI: Pobrojčenje poslije prednaziva datnice

en: Numbering before Label/Track Name
sl_SI: Pobrojčenje pred oznakom/imenom snimke

en: Nyquist Output:
sl_SI: Izlaz Nyquista:

en: Nyquist Prompt
sl_SI: Pričalica Nyquist

en: Nyquist Prompt...
sl_SI: Pričalica Nyquist ...

en: Nyquist did not return audio.
sl_SI: Nyquist ne vraća zvuk.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
sl_SI: Nyquist je vratio jedan zvučni kanal kao niz.

en: Nyquist returned the value:
sl_SI: Nyquist vraća vrijednost:

en: Nyquist returned too many audio channels.
sl_SI: Nyquist je vratio previše zvučnih kanala.

en: OK
sl_SI: U redu

en: OK... Audacious!
sl_SI: Hvala

en: Ogg Vorbis Export Setup
sl_SI: Postavke izvoza Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Files
sl_SI: Datnice Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Import and Export
sl_SI: Uvoz i izvoz Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
sl_SI: Datnice Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
sl_SI: Potpora za Ogg Vorbis ne dolazi s ovom inačicom.

en: On-demand import and waveform calculation complete.
sl_SI: Završeni su uvoz na zahtjev i izračun mora.

en: One Hour
sl_SI: 1 sat

en: One Min
sl_SI: 1 minuta

en: One Sec
sl_SI: 1 sekundu

en: One or more external audio files could not be found.
    It is possible they were moved, deleted, or the drive they were on was unmounted.
    Silence is being substituted for the affected audio.
    The first detected missing file is:
    %s
    There may be additional missing files.
    Choose File > Check Dependencies to view a list of locations of the missing files.
sl_SI: Jedan ili više vanjskih datnica nije nađeno.
    Možda su premještene, izbrisane ili je pogon na kojem su bile spremljene isključen.
    Tišinom se nadomješta utjecani zvuk.
    Prva uočena manjkajuća datnica jest:
    %s
    Možda ih ima više.
    Stisnite Glavni > Provjeri ovisnosti za prikaz popisa mjesta manjkajućih datnica.

en: Only avformat.dll|*avformat*.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
sl_SI: Samo avformat.dll|*avformat*.dll|Dinamično povezane knjižnice (*.dll)|*.dll|Sve datnice (*.*)|*

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
sl_SI: Samo lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dinamično povezane knjižnice (*.dll)|*.dll|Sve datnice (*.*)|*

en: Only libavformat.so|libavformat.so*|Dynamically Linked Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
sl_SI: Samo libavformat.so|libavformat.so*|Dinamično povezane knjižnice (*.so)|*.so|Sve datnice (*)|*

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
sl_SI: Samo libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dinamične knjižnice (*.dylib)|*.dylib|Sve datnice (*)|*

en: Only libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
sl_SI: Samo libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Prvotne skupne razredne datoteke (*.so)|*.so|Raširene knjižnice (*.so*)|*.so*|Sve datnice (*)|*

en: Onsets
sl_SI: Napadi

en: Open &Recent...
sl_SI: Otvori ne&davne ...

en: Open Me&tadata Editor...
sl_SI: Uredi &podatke tvorca ...

en: Open Recent
sl_SI: Otvori nedavne

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
sl_SI: Za promjenu tipkovnih prečaca otvorite novo djelo.

en: Open menu on focused track
sl_SI: Otvori izbornik za radan zapis

en: Opening Audacity Project
sl_SI: Otvaranje Audacityjeva djela

en: Options...
sl_SI: Mogućnosti ...

en: Orphan block file: '%s'
sl_SI: Sirota blokovna datnica: '%s'

en: Oscillator
sl_SI: Oscilator

en: Other Contributors
sl_SI: Drugi pridonositelji

en: Other Emeritus Team Members
sl_SI: Drugi zaslužni člani ekipe

en: Other uncompressed files
sl_SI: Druge nesažete datnice

en: Other...
sl_SI: Drugo ...

en: Out of disk space
sl_SI: Pogon zakrčen

en: Out of memory!
sl_SI: Nema više mjesta!

en: Outer fade down length:
sl_SI: Dužina vanjske izblijede:

en: Outer fade up length:
sl_SI: Dužina vanjske odblijede:

en: Output Channels: %2d
sl_SI: Izvozni kanali: %2d

en: Output Device
sl_SI: Izlazna naprava

en: Output Level
sl_SI: Razina izlaza

en: Output Meter
sl_SI: Mjerilo izlaza

en: Output Volume
sl_SI: Jačina izlaza

en: Output Volume (Unavailable; use system mixer.)
sl_SI: Jačina izlaza (nije moguće nadzirati; uporabite sustavni miješač)

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
sl_SI: Ukupna kakvoća koju različiti kodeki različito rabe
    Obvezno za vorbis
    0 - samodjelno
    -1 - isključeno (umjesto toga rabi bitnu stopu)

en: Overdub: &Play other tracks while recording new one
sl_SI: Prekrivaj: &Sviraj druge zapise dok snimam novi

en: Overwrite existing curve '
sl_SI: Želite prekopisati postojeću krivulju '

en: Overwrite existing files
sl_SI: Prekopiši postojeće datnice

en: Overwrite preset '%s'?
sl_SI: Prekopiši prednamještaj '%s'?

en: PAL frames (25 fps)
sl_SI: uzorci PAL (25 po s)

en: Pa&ge Setup...
sl_SI: &Postavke stranice ...

en: Packet Size:
sl_SI: Veličina pošiljke:

en: Packet size
    Optional
    0 - default
sl_SI: Veličina pošiljke
    neobvezno
    0 - zadano

en: Pan
sl_SI: Odmak

en: Pan left on focused track
sl_SI: Odmakni lijevo na radnom zapisu

en: Pan right on focused track
sl_SI: Odmakni desno na radnom zapisu

en: Parameters
sl_SI: Čimbenici

en: Parametric
sl_SI: Parametričan

en: Paste
sl_SI: Zalijepi

en: Paste Te&xt to New Label
sl_SI: Zalijepi &tekstu u novu oznaku

en: Paste Text to New Label
sl_SI: Zalijepi orječje u novu oznaku

en: Pasted from the clipboard
sl_SI: Zaplijepljeno s odlagališta

en: Pasted text from the clipboard
sl_SI: Orječje zalijepljeno s odlagališta

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
sl_SI: Kopiranje ene vrste sledi v drugo ni dovoljeno.

en: Paulstretch...
sl_SI: Paulstretch ...

en: Pause
sl_SI: Zastani

en: PdO Method:
sl_SI: Način rasporedbe predvidbe:

en: Pencil
sl_SI: Olovka

en: Percent Change
sl_SI: Promjena u postotcima

en: Percent Change:
sl_SI: Promjena u postotcima:

en: Performing Echo
sl_SI: Izvođenje jeke

en: Performing Effect:
sl_SI: Izvođenje učinka:

en: Performing Effect: %s
sl_SI: Izvođenje učinka: %s

en: Performing Equalization
sl_SI: Izjednačivanje

en: Performing Repeat
sl_SI: Izvođenje ponavljanja

en: Phaser
sl_SI: Faznik

en: Phaser...
sl_SI: Faznik ...

en: Pink
sl_SI: Između (pink)

en: Pitc&h (EAC)
sl_SI: Vi&sina zvuka (EAC)

en: Pitch (EAC)
sl_SI: Visina tona (EAC)

en: Pitch Shifter
sl_SI: Pomičnik visine tona

en: Pitch and Tempo
sl_SI: Visina zvuka i tempo

en: Pitch and Tempo Change support
sl_SI: Potpora za promjene visine zvuka i tempa

en: Pitch:
sl_SI: Visina zvuka:

en: Pl&ay
sl_SI: Svi&raj

en: Pla&y Region
sl_SI: Svi&raj područje

en: Play
sl_SI: Sviraj

en: Play (Shift for Loop Play)
sl_SI: Sviraj (Shift: Sviraj u petlji)

en: Play Cut Preview
sl_SI: Sviraj izrezak

en: Play Meter
sl_SI: Mjerilo sviranja

en: Play One Second
sl_SI: Sviraj jednu sekundu

en: Play To Selection
sl_SI: Sviraj do izbora

en: Play and/or record using &RAM (useful for slow drives)
sl_SI: Svira i/ili snimaj rabeći &RAM (korisno za spore pogone)

en: Play at selected speed
sl_SI: Sviraj pri izabranoj brzini

en: Play at speed
sl_SI: Sviraj pri brzini

en: Play-at-speed
sl_SI: Sviraj-pri-brzini

en: Play/Stop
sl_SI: Sviraj/Obustavi

en: Play/Stop and Set Cursor
sl_SI: Sviraj/obustavi i postavi okomicu

en: Playback
sl_SI: Sviranje

en: Playback Speed
sl_SI: Brzina sviranja

en: Playing Audio
sl_SI: Izvođenje zvuka

en: Playthrough
sl_SI: Odsviraj

en: Please enter valid times.
sl_SI: Molimo unesti valjano vrijeme!

en: Please enter valid values.
sl_SI: Molim, unesite valjane vrijednosti.

en: Please save and close the current project first.
sl_SI: Molimo prije spremiti i zatvoriti trenutačno djelo.

en: Please select an action
sl_SI: Molimo izabrati radnju

en: Please select codec before saving a profile
sl_SI: Prije pohrane profila izaberite kodek

en: Please select format before saving a profile
sl_SI: Prije pohrane profila izaberite format

en: Please select something to be measured.
sl_SI: Izaberite nešto za mjerenje.

en: Plot Spectrum
sl_SI: Nacrtaj spektar

en: Plot Spectrum...
sl_SI: Krivulja dB/Hz ...

en: Plug-in support
sl_SI: Potpora za utičnike

en: Plugin Settings
sl_SI: Postavke utičnika

en: Plugins %i to %i
sl_SI: Utičnici %i do %i

en: Plugins 1 to %i
sl_SI: Utičnici 1 do %i

en: Position
sl_SI: Položaj

en: Pre&ferences...
sl_SI: Pos&tavke ...

en: Pre&view
sl_SI: Pred&poslušaj

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
sl_SI: Način rasporedbe predvidbe
    Procijenjeno -brže, nesažetije
    Logaritamska potraga - sporije, sažetije
    Puna potraga - zadano

en: Preferences...
sl_SI: Postavke ...

en: Preferences:
sl_SI: Postavke:

en: Preparing preview
sl_SI: Priprava predposlušanja

en: Preset
sl_SI: prednamješten

en: Preset '%s' does not exist.
sl_SI: Prednamještaj '%s' ne postoji.

en: Preset:
sl_SI: Prednamještaj:

en: Presets
sl_SI: Prednamještaj

en: Presets:
sl_SI: Prednamještaj:

en: Presmooth Time
sl_SI: Presmooth Time (Trajanje predglađenja)

en: Press
sl_SI: Pritisnite

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
sl_SI: Stisnite F2 ili dvokliknite za upis u kućicu.

en: Preview &after cut region:
sl_SI: Predposlušaj po&slije izrezanoga područja:

en: Preview &before cut region:
sl_SI: Predposlušaj pri&je izrezanoga područja:

en: Preview not available
sl_SI: Predposlušavanje neraspoloživo

en: Previewing
sl_SI: Predposlušanje

en: Previous Tool
sl_SI: Prošlo oruđe

en: Print
sl_SI: Ispiši

en: Problem encountered exporting presets.
sl_SI: Nastupio je kvar pri izvozu predpostavaka.

en: Processing Auto Duck...
sl_SI: Obradba samodjelnoga spuštanja ...

en: Processing first track of stereo pair:
sl_SI: Obrađivanje prvoga zapisa stereo para:

en: Processing second track of stereo pair:
sl_SI: Obrađivanje drugoga zapisa stereo para:

en: Processing stereo channels independently:
sl_SI: Neovisna obadba stereo kanala:

en: Processing:
sl_SI: Obrađivanje:

en: Profile:
sl_SI: Profil:

en: Program build date:
sl_SI: Nadnevak izradbe programa:

en: Progress
sl_SI: Tijek

en: Project Dependencies
sl_SI: Ovisnosti djela

en: Project Depends on Other Audio Files
sl_SI: Djelo ovisi o drugim zvučnim datnicama

en: Project Rate (Hz):
sl_SI: Stopa djela (Hz):

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Show Log...' in the Help menu to see details.
sl_SI: Provjera djela našla je nestalnosti za vrijeme samoobnove.
    
    Stisnite 'Pokaži dnevnik...' u izborniku Pomoć za potankosti.

en: Project check found file inconsistencies inspecting the loaded project data.
sl_SI: Provjera djela našla je nestalnosti u podatcima.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
sl_SI: Provjera djela "%s" mape 
    uočila je %d manjkajući alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity ih može u cijelosti obnoviti 
    tekućim zvukom iz djela.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
sl_SI: Provjera djela "%s" mape 
    uočila je %d nedostajuće podatke (.au) blockfile(s), 
    vjerojatno zbog kvara, rušenja sustava ili slučajnoga 
    brisanja. Mogu se obnoviti jedino 
    ručno. 
    
    Ako izaberete prvu ili drugu mogućnost ispod, 
    možete pokušati naći i obnoviti nedostajuće datnice 
    na njihovo prijašnje mjesto. 
    
    Napomena: u drugoj mogućnosti more možda 
    ne će pokazati tišinu.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
sl_SI: Provjera djela "%s" mape 
    uočila je %d manjkajuće vanjske zvučne datnice 
    ('aliased files'). Mogu se obnoviti samo 
    ručno. 
    
    Ako izaberete prvu ili drugu mogućnost ispod, 
    možete pokušati naći i obnoviti nedostajuće datnice 
    na njihovo prijašnje mjesto. 
    
    Napomena: u drugoj mogućnosti more možda 
    ne će pokazati tišinu.
    Ako izaberete treću mogućnost, djelo će se spremiti 
    u tekućem stanju, jedino ako ne "Odmah zatvorite djelo"
     na sljedeća upozorenja.

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
sl_SI: Provjera djela "%s" mape 
    našla je %d sirotu blokovsku datnicu/e. One su 
    neuporabljene u ovom djelu, ali možda trebaju drugim djelima. 
    Male su i ne škode.

en: Project check read faulty Sequence tags.
sl_SI: Provjera djela čita neispravne nizove značka.

en: Project was recovered
sl_SI: Projekt je obnovljen

en: Projects
sl_SI: Djela

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
sl_SI: Za nastavak obvezno je pravilno postaviti FFmpeg.
    Postavite ga putem Postavke > Knjižnice.

en: Quality
sl_SI: Kakvoća

en: Quality:
sl_SI: Kakvoća:

en: QuickTime files
sl_SI: Datnice QuickTime

en: Quit Audacity
sl_SI: Ugasi Audacity

en: R
sl_SI: D

en: R&emove Audio
sl_SI: U&kloni zvuk

en: R&escan Audio Devices
sl_SI: &Opet potraži zvučne naprave

en: Rate Change
sl_SI: Promjena stope

en: Ratio
sl_SI: Omjer

en: Ratio %.0f to 1
sl_SI: Omjer %.0f spram 1

en: Ratio %.1f to 1
sl_SI: Omjer %.1f spram 1

en: Ratio:
sl_SI: Omjer:

en: Re&gion Save
sl_SI: Spre&mi područje

en: Re&move
sl_SI: Uk&loni

en: Re&name
sl_SI: &Preimenuj

en: Re&tain labels if selection snaps to a label edge
sl_SI: Za&drži oznake kad izbor skoči na njihov rub

en: Read the files &directly from the original (faster)
sl_SI: Čitaj datnice &izravno iz izvornika (brže)

en: Real-time Conversion
sl_SI: Pretvorba uživo

en: Recent &Files
sl_SI: Nedavne &datnice

en: Record
sl_SI: Snimi

en: Record (Shift for Append Record)
sl_SI: Snimaj (Shift: Snimi na kraj)

en: Record Meter
sl_SI: Mjerilo snimljenoga

en: Recorded Audio
sl_SI: Snimljen zvuk

en: Recording
sl_SI: Snimanje

en: Recording - Choosing the Input Device
sl_SI: Snimanje - biranje ulazne naprave

en: Recording - Choosing the Input Source
sl_SI: Snimanje - biranje ulaznoga izvora

en: Recording - Setting the Input Level
sl_SI: Snimanje - postavljanje ulazne jakosti

en: Recording Audio
sl_SI: Snimanje zvoka

en: Recording end
sl_SI: Snimanje završeno

en: Recording in CleanSpeech mode is not possible when a track, or more than one project, is already open.
sl_SI: Snimanje u načinu Počisti govor nije moguće ako je zapis ili više djela već otvoreno.

en: Recording not permitted
sl_SI: Snimanje nije dopušteno

en: Recording start
sl_SI: Snimanje započeto

en: Recover
sl_SI: Obnovi

en: Recover Projects
sl_SI: Obnovi djela

en: Recoverable projects
sl_SI: Obnovljiva djela

en: Recovering a project will not change any files on disk before you save it.
sl_SI: Obnavljanje djela ne će ništa promijeniti na disku dok ga ne spremite.

en: Rectangle
sl_SI: Pravokutnik

en: Rectangular
sl_SI: Pravokutno

en: Redo
sl_SI: Prevrati

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
sl_SI: Obnovi alias summary files (sigurno i preporučeno)

en: Regio&n Restore
sl_SI: O&bnovi područje

en: Release build
sl_SI: Objavljena gradnja

en: Remaining Time:
sl_SI: Preostalo:

en: Remo&ve Tracks
sl_SI: U&kloni zapise

en: Remove
sl_SI: Ukloni

en: Remove Track
sl_SI: Ukloni zapis

en: Remove any DC offset (center on 0.0 vertically)
sl_SI: Ukloni svaki DC odmak (usredišti na 0,0)

en: Removed Cut Line
sl_SI: Crta reza uklonjena

en: Removed audio track(s)
sl_SI: Ukloni zvučni zapis / zvučne zapise

en: Removed track '%s.'
sl_SI: Uklonjen zapis '%s.'

en: Removing DC offset and Normalizing...
sl_SI: Uklon nagiba DC i normaliziranje ...

en: Removing DC offset...
sl_SI: Uklon nagiba DC ...

en: Removing Dependencies
sl_SI: Uklanjanje ovisnosti

en: Removing Noise
sl_SI: Uklon šuma

en: Removing clicks and pops...
sl_SI: Uklon škljocaja i pucketaja ...

en: Rename '
sl_SI: Preimenuj '

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
sl_SI: Preimenujte 'neimenovano' za pohranu novoga unosa.
    'U redu' spremi sve promjene, 'Poništi' ih zanemari.

en: Rename...
sl_SI: Preimenuj ...

en: Renamed '%s' to '%s'
sl_SI: Preimenovano '%s' u '%s'

en: Renamed file: %s
sl_SI: Preimenovana datnica: %s

en: Render
sl_SI: Izradi

en: Rendered all audio in track '%s'
sl_SI: Sav zvuke je izrađen u zapisu '%s'

en: Repair
sl_SI: Popravi

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
sl_SI: Popravljanje rabi podatke izvan izabranoga područja.
    
    Molimo, izaberite područje koje bar s jedne strane ima zvučne podatke.
    
    Što je više okolnih podataka, to je bolji ishod.

en: Repairing damaged audio
sl_SI: Popravak oštećena zvuka

en: Repeat
sl_SI: Množilo izbora

en: Repeat %s
sl_SI: Ponovi %s

en: Repeat Last Effect
sl_SI: Ponovi zadnji učinak

en: Repeat...
sl_SI: Umnoži izbor ...

en: Repeated %d times
sl_SI: Ponovljeno %d puta

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
sl_SI: Nadomjesti nedostajući zvuk s tišinom (nepovratno)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
sl_SI: Nadomjesti manjkajući zvuk s tišinom (nepovratno).

en: Replot
sl_SI: Prenacrtaj

en: Represent times and durations in &beats
sl_SI: Označuje vremenske vrijednosti i trajanje u &dobama

en: Represent times and durations in &seconds
sl_SI: Označuje vremenske vrijednosti i trajanje u &sekundama

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
sl_SI: Željene krivulje nenađene, rabi se 'neimenovana'

en: Resample
sl_SI: Preuzorči

en: Resample Track
sl_SI: Preuzorči zapis

en: Resampled audio track(s)
sl_SI: Preuzorčeni zvučni zapisi

en: Resampling disabled.
sl_SI: Preuzorčenje onemogućeno.

en: Resampling track %d
sl_SI: Preuzorčenje zapisa %d

en: Rescan VST effects next time Audacity is started
sl_SI: Pretraži učinke VST pri sljedećem pogonu Audacityja

en: Rese&t...
sl_SI: Ponas&tavi ...

en: Reset
sl_SI: Počisti

en: Reset Audacity Preferences
sl_SI: Preprilagodi Audacity

en: Reset Genres
sl_SI: Ponastavi žanre

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
sl_SI: Prepostaviti Postavke?
    
    Ovo se pitanje samo jednom prikazuje nakon 'ugradbe' koja je pitala za prepostavljanje (reset) postavaka.

en: Resize Large
sl_SI: Povećaj prozor

en: Resize Small
sl_SI: Smanji prozor

en: Resonance
sl_SI: Rezonancija

en: Resonance:
sl_SI: Rezonancija:

en: Restart Audacity to apply changes.
sl_SI: Za djelovanje promjena opet upalite Audacity.

en: Restore Defaults
sl_SI: Obnovi predzadanosti

en: Result
sl_SI: Ishod

en: Results
sl_SI: Ishodi

en: Reverb
sl_SI: Odboj

en: Reverse
sl_SI: Obrni vodoravno

en: Reversing
sl_SI: Obrtanje vodoravno

en: Right
sl_SI: Desno

en: Right Channel
sl_SI: Desni kanal

en: Right,
sl_SI: Desno,

en: Right-Click
sl_SI: Desni klik

en: Right-Drag
sl_SI: Desno povuci

en: Rule deletion confirmation
sl_SI: Potvrda brisanja pravila

en: Ruler
sl_SI: Časovlje

en: Rules to choose import filters
sl_SI: Pravila za izbor uvoznih filtara

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
sl_SI: Ako su dvije kopije Audacityja upaljene,
    mogući je gubitak podataka ili rušenje sustava.

en: S&ave/Manage Curves...
sl_SI: S&premi/upravljaj krivuljama ...

en: S&how 'How to Get Help' dialog box at program start up
sl_SI: Pri pogonu ot&vori prozor "Kako do pomoći"

en: S&how Metadata Editor prior to export step
sl_SI: Poka&ži uređivač podataka tvorca prije izvoza

en: S&how the spectrum using grayscale colors
sl_SI: Po&kaži spektar u crno-bijelom

en: S&kip to Start
sl_SI: Skoči na &početak

en: S&ort tracks
sl_SI: &Poredaj zapise po

en: Same name
sl_SI: Isto ime

en: Sample Edit
sl_SI: Uređivanje uzoraka

en: Sample Rate Con&verter:
sl_SI: &Pretvornik stope uzorčenja:

en: Sample Rate Conver&ter:
sl_SI: Pretvornik &stope uzorčenja:

en: Sample Rate:
sl_SI: Stopa uzorčenja:

en: Sample Rates
sl_SI: Stope uzorčenja

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
sl_SI: Stopa uzorčenja (Hz)
    0 - ne mijenjaj stopu uzorčenja

en: Sample rate conversion
sl_SI: Pretvorba stope uzorčenja

en: Sample rate:
sl_SI: Stopa uzorčenja:

en: Sampling
sl_SI: Uzorčivanje

en: Save
sl_SI: Spremi

en: Save As...
sl_SI: Spremi kao ...

en: Save CleanSpeech Preset File As:
sl_SI: Spremi datnicu predpostavki PočistiGovor kao:

en: Save Compressed Copy of Project...
sl_SI: Spremi sažetu kopiju ...

en: Save Compressed Project "%s" As...
sl_SI: Spremi sažeto djelo "%s" kao ...

en: Save Files
sl_SI: Spremi datnice

en: Save Metadata As:
sl_SI: Spremi podatke tvorca kao:

en: Save Preset
sl_SI: Spremi prednamještaje

en: Save Project "%s" As...
sl_SI: Spremi djelo "%s" kao ...

en: Save Project &As...
sl_SI: Spremi djelo &kao ...

en: Save Speech As:
sl_SI: Spremi govor kao:

en: Save Theme Cache
sl_SI: Spremi pričuvnik izgleda programa

en: Save VST Program As:
sl_SI: Spremi program VST kao:

en: Save and Manage Curves
sl_SI: Spremi i upravljaj s krivuljama

en: Save changes before closing?
sl_SI: Želite spremiti promjene prije izlaza?

en: Save changes?
sl_SI: Spremiti promjene?

en: Save images to:
sl_SI: Spremi slike u:

en: Save without Copying
sl_SI: Spremi bez kopiranja

en: Saved
sl_SI: Spremljeno

en: Saved %s
sl_SI: Spremljeno %s

en: Saving &empty project
sl_SI: Po&hrana praznoga djela

en: Saving &projects
sl_SI: Pohrana &djela

en: Saving an Audacity Project
sl_SI: Pohrana Audacityjeva djela

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
sl_SI: Pohrana i učitavanje zasebnih datnica izgleda programa rabi odvojene datnice za svaku sliku, ali je
    inače ista stvar.

en: Saving project data files
sl_SI: Pohrana datnica djela

en: Saving recorded audio
sl_SI: Pohrana snimljenoga zvuka

en: Saving recorded audio to disk
sl_SI: Pohrana snimljenoga zvuka na disk

en: Sawtooth
sl_SI: Zubato

en: Scale
sl_SI: Raširi časovlje tako da je dugačko

en: Scanning VST Plugins
sl_SI: Pregledavanje utičnika VST

en: Screen Capture Frame
sl_SI: Slikanje zaslona

en: Scroll left or right
sl_SI: Odskliži lijevo ili desno

en: Scroll up or down
sl_SI: Odskliži gore ili dolje

en: Second Track
sl_SI: Drugi zapis

en: Seek Time when playing
sl_SI: Skokovi usred sviranja

en: Select
sl_SI: Izaberi

en: Select Audio Host
sl_SI: Izaberite zvučnoga poslužitelja

en: Select Clip or Entire Track
sl_SI: Izaberi snimku ili cijeli zapis

en: Select Command
sl_SI: Izaberite naredbu

en: Select Curve
sl_SI: Izaberite krivulju

en: Select Input Channels
sl_SI: Izaberite ulazne kanale

en: Select Input Device
sl_SI: Izaberite ulaznu napravu

en: Select Output Device
sl_SI: Izaberite izlaznu napravu

en: Select a MIDI file...
sl_SI: Izaberite datnicu MIDI ...

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
sl_SI: Izaberite par sekundi samo šuma kako bi Audacity znao što treba ukloniti,
    zatim stisnite "Nauči što je šum":

en: Select a text file containing labels...
sl_SI: Izaberite datnicu s oznakama ...

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
sl_SI: Izaberite sav zvuk koji želite obraditi, izaberite čimbenike šuma
    i stisnite "U redu".

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
sl_SI: Izaberi datnicu XML s tipkovnim prečacima Audacityja ...

en: Select any uncompressed audio file...
sl_SI: Izaberite kolko god nesažetih zvučnih datnica ...

en: Select file(s) for batch processing...
sl_SI: Izaberite datnice za obradbu u svežnju ...

en: Select one or more audio files...
sl_SI: Izaberite datnicu/e za uvoz ...

en: Select stream(s) to import
sl_SI: Izaberite tokove za uvoz

en: Select threshold
sl_SI: Izaberite prag

en: Select threshold (lower is more sensitive):
sl_SI: Izaberite prag (niži je osjetljiviji):

en: Select vocal file(s) for batch CleanSpeech Chain...
sl_SI: Izberite vokalne datoteke za obradbu u svežnju PočistiGovor ...

en: Select xml file to export presets into
sl_SI: Izaberite datnicu XML u koju će se izvesti prednamještaj.

en: Select xml file with presets to import
sl_SI: Izaberite XML datnicu za uvoz s prednamještajem

en: Selection
sl_SI: Izbor

en: Selection
sl_SI: Izbor

en: Selection Contract Left
sl_SI: Stegni izbor s lijeva

en: Selection Contract Right
sl_SI: Stegni izbor s desna

en: Selection End
sl_SI: Kraj izbora

en: Selection Extend Left
sl_SI: Raširi izbor na lijevo

en: Selection Extend Right
sl_SI: Raširi izbor na desno

en: Selection Length
sl_SI: Dužina izbora

en: Selection Start:
sl_SI: Početak izbora:

en: Selection Tool
sl_SI: Biralo

en: Selection is too small to use voice key.
sl_SI: Izbor je premalen za uporabu ključnoga glasa..

en: Selection to End
sl_SI: Izbor do kraja

en: Selection to Start
sl_SI: Izbor do početka

en: SelectionBar
sl_SI: Za navođenje

en: Semitones (half-steps):
sl_SI: Polutoni:

en: Semitones in half-steps
sl_SI: Polutoni

en: Sensitivity
sl_SI: Osjetljivost

en: Sequence has block file with length %s > mMaxSamples %s.
    Truncating to mMaxSamples.
sl_SI: Niz ima blokovsku datnicu dužine %s > mMaxSamples %s.
    Rezanje na mMaxSamples.

en: Set
sl_SI: Postavi

en: Set (or Extend) Left Selection
sl_SI: Postavi (ili raširi) lijevu granicu izbora

en: Set (or Extend) Right Selection
sl_SI: Postavi (ili raširi) desnu granicu izbora

en: Set De&fault
sl_SI: &Predzadaj

en: Set Left Selection Boundary
sl_SI: Postavi lijevu granicu izbora

en: Set Ra&nge...
sl_SI: odredi o&pseg ...

en: Set Range
sl_SI: Postavi opseg

en: Set Rat&e
sl_SI: Postavi &brzinu

en: Set Rate
sl_SI: Postavi stopu

en: Set Right Selection Boundary
sl_SI: Postavi desnu granicu izbora

en: Set Sample &Format
sl_SI: Postavi f&ormat uzoraka

en: Set Selection Point
sl_SI: Postavi točku izbora

en: Set Selection Point and Play
sl_SI: Postavi točku izbora i sviraj

en: Set Selection Range
sl_SI: Postavi opseg izbora

en: Set range to '%d' - '%d'
sl_SI: Postavi opseg na '%d' - '%d'

en: Settings folder:
sl_SI: Mapa s postavkama:

en: Shaped
sl_SI: Oblikovano

en: Shift-Drag
sl_SI: Shift-povuci

en: Shift-Left-Click
sl_SI: Shift-lijevi klik

en: Shift-Left-Drag
sl_SI: Shift-lijevo povuci

en: Shift-Wheel-Rotate
sl_SI: Shift-vrtnja kotačića

en: Short Tracks
sl_SI: Niski zapisi

en: Short seek left during playback
sl_SI: Kratko pogledaj lijevo usred sviranja

en: Short seek right during playback
sl_SI: Kratko pogledaj desno usred sviranja

en: Show &Log...
sl_SI: Pokaži &dnevnik ...

en: Show All Codecs
sl_SI: Pokaži sve kodeke

en: Show All Formats
sl_SI: Pokaži sve formate

en: Show Log for Details
sl_SI: Pokaži dnevnik za potankosti

en: Show Warnings/Prompts for
sl_SI: Pokaži upozorenja/pitanja za

en: Show a grid along the &Y-axis
sl_SI: Pokaži mrežo uzduž osi &Y

en: Show output
sl_SI: Pokaži izlaz

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
sl_SI: Promjene predznaka    -- sr.vred: %1.4f  st.dev.: (%1.4f)

en: Signal Level Meter
sl_SI: Mjerilo razine signala

en: Silence
sl_SI: Izdubi

en: Silence &Audio
sl_SI: &Stišaj zvok

en: Silence Audi&o
sl_SI: &Stišaj zvuk

en: Silence Generator
sl_SI: Stvori tišinu

en: Silence Labels
sl_SI: Oznake tišine

en: Silence Threshold
sl_SI: Prag tišine

en: Silence Threshold:
sl_SI: Prag tišine:

en: Silence compression:
sl_SI: Sažimanje tišine:

en: Silence duration:
sl_SI: Trajanje tišine:

en: Silence selection
sl_SI: Izbor tišine

en: Silence...
sl_SI: Tišina ...

en: Silenced labeled regions
sl_SI: Označena područja utišanja

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
sl_SI: Stišane izabrane snimke za %.2f sekunda pri %.2f

en: Simple
sl_SI: Jednostavno

en: Sine
sl_SI: Sinusno

en: Size
sl_SI: Veličina

en: Skip to E&nd
sl_SI: Skoči na &kraj

en: Skip to End
sl_SI: Skoči na kraj

en: Skip to Start
sl_SI: Skoči na početak

en: Slide Tool
sl_SI: Oruđe pomakni

en: Slider Input
sl_SI: Klizač ulaza

en: Slider Output
sl_SI: Klizač izlaza

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift
sl_SI: Klizno rastezanje vremenske ljestvice i visine zvuka

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift...
sl_SI: Vremensko rastezanje ...

en: Smooth Time
sl_SI: Smooth Time (Trajanje glađenja)

en: Smooth at Sample
sl_SI: Ugladi kod uzorka

en: Snap Clicks/Selections to %s
sl_SI: Odredite izbor s točnošću najmanje jedinice: "%s"

en: Snap To
sl_SI: Približno ...

en: Snap To Off
sl_SI: Isključi Skoči-na

en: Snap To On
sl_SI: Uključi Skoči-na

en: So&ftware Playthrough (on/off)
sl_SI: Pro&gramsko odsviravanje (da/ne)

en: Solo
sl_SI: Sam

en: Solo &Button:
sl_SI: Gum&b Sam:

en: Solo/Unsolo focused track
sl_SI: Sam/Nesam radni zapis

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can automatically be recovered:
sl_SI: Neka djela nisu se dobro spremila pri zadnjem pogonu Audacityja.
    Na sreću, Audacity ih može samodjelno obnoviti:

en: Something went really wrong after exporting the following %ld file(s).
sl_SI: Nešto se ozbiljno pokvarilo poslije izvoza %ld datnica.

en: Something went wrong after exporting the following %ld file(s).
sl_SI: Nešto se pokvarilo pri izvozu %ld datnica.

en: Sorry, Plug-in Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
sl_SI: Oprostite, učinci utičnika ne mogu se primijeniti na stereo zapise čiji zapisi nisu sukladni.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
sl_SI: Oprostite, inicijalizacija utičnika Vamp nije uspjelo.

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
sl_SI: Oprostite, utičnici Vamp neprimjenjivi su na stereozapisima čiji kanali nisu sukladni.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
sl_SI: Oprostite, nije moguće primijeniti učinak na stereo zapise gdje zapisi nisu sukladni.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
sl_SI: Oprostite, učitavanje utičnika Vamp nije uspjelo.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
sl_SI: Oprostite, ime puta do datnica ne smiju imati više od 256 slova.

en: Sorry, this effect cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
sl_SI: Oprostite, ti učinci ne mogu se primijeniti na stereo zapise gdje zasebni kanali zapisa nisu sukladni.

en: Sort By Name
sl_SI: Razvrstaj po imenu

en: Sort By Time
sl_SI: Razvrstaj po vremenu

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
sl_SI: &Podraženo snimanje (da/ne)

en: Sound Activated &Recording
sl_SI: Podraženo &snimanje

en: Sound Activated Record
sl_SI: Podraženo snimanje

en: Sound Activated Recording
sl_SI: Podraženo snimanje

en: Sound Activation Le&vel (dB):
sl_SI: Podražajna glasnoća (dB):

en: Sound Activation Le&vel...
sl_SI: &Podražajna glasnoća ...

en: Sound card mixer support
sl_SI: Potpora za miješačke zvučne kartike

en: Sp&lit
sl_SI: Ra&zdvoji

en: Sp&lit Delete
sl_SI: Ra&zdvoji i izbriši

en: Spaces detected
sl_SI: Uočeni razmaci

en: Special thanks:
sl_SI: Posebna zahvala:

en: Specify AAC Options
sl_SI: Odredite mogućnosti AAC

en: Specify AC3 Options
sl_SI: Odredite mogućnosti AC3

en: Specify AMR-NB Options
sl_SI: Odredite mogućnosti AMR-NB

en: Specify Command Line Encoder
sl_SI: Odredite enkoder koji djeluje u naredbenoj niti

en: Specify FLAC Options
sl_SI: Odredite mogućnosti FLAC

en: Specify MP2 Options
sl_SI: Odredite mogućnosti MP2

en: Specify MP3 Options
sl_SI: Odredite mogućnosti MP3

en: Specify New Filename:
sl_SI: Odredite novo ime datnice:

en: Specify Ogg Vorbis Options
sl_SI: Odredite mogućnosti Ogg Vorbis

en: Specify Other Options
sl_SI: Odredite druge mogućnosti

en: Specify Uncompressed Options
sl_SI: Odrediti mogućnosti za nesažete

en: Specify WMA Options
sl_SI: Odredite mogućnosti WMA

en: Spectral Processor
sl_SI: Spektralni procesor

en: Spectrogram
sl_SI: Spektrogram

en: Spectrogram l&og(f)
sl_SI: &Spektrogram log(f)

en: Spectrogram log(f)
sl_SI: Spektrogram log(f)

en: Spectrograms
sl_SI: Spektrogrami

en: Spl&it Cut
sl_SI: Ra&zdvoji i izreži

en: Spli&t
sl_SI: &Razdvoji

en: Spli&t Stereo Track
sl_SI: Razdvoji s&tereo zapis

en: Split
sl_SI: Razdvoji

en: Split Cut
sl_SI: Razdvoji i izreži

en: Split Cut Labels
sl_SI: Oznake razdvojenoga s izrezom

en: Split D&elete
sl_SI: Ra&zdvoji i izbriši

en: Split Delete
sl_SI: Razdvoji i izbriši

en: Split Delete Labels
sl_SI: Razdvoji i pobriši oznake

en: Split Deleted labeled regions
sl_SI: Razdvoji i pobriši označena područja

en: Split Labels
sl_SI: Oznake razdvojbe

en: Split Ne&w
sl_SI: Ra&zdvoji novo

en: Split New
sl_SI: Razdvoji novo

en: Split Stereo to Mo&no
sl_SI: Razdvoji stereo u mo&no

en: Split Stereo to Mono '%s'
sl_SI: Razdvoji stereo zapis u mono '%s'

en: Split files based on:
sl_SI: Razdijeli datnice po:

en: Split labeled regions
sl_SI: Označena područja razdvojbe

en: Split stereo track '%s'
sl_SI: Razdvoji stereo zapis '%s'

en: Split to new track
sl_SI: Razdvoji u nov zapis

en: Split-cut to the clipboard
sl_SI: Razdvoji i izreži u pričuvnik

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
sl_SI: Razdvojeno i izbrisano %.2f sekunda pri t=%.2f

en: SplitCut labeled regions to the clipboard
sl_SI: Razdvoji i izreži označena područja na pričuvnik

en: Square
sl_SI: Kvadratno

en: Square, no alias
sl_SI: Kvadratni (bez aliasa)

en: Stages
sl_SI: Stupanj

en: Stages:
sl_SI: Stupanj:

en: Standard
sl_SI: Obično

en: Standard Vinyl RPM:
sl_SI: Standardni broj okretaja gramofonske ploče po min:

en: Start
sl_SI: Početak

en: Start Automated Input Level Adjustment
sl_SI: Pokreni samodjelno prilagođivanje razine ulaza

en: Start Date
sl_SI: Započeto dana

en: Start Date and Time
sl_SI: Započni (dan, vrijeme)

en: Start Monitoring
sl_SI: Počni nadzirati

en: Start Time
sl_SI: Početno vrijeme

en: Start and stop must be greater than 0.
sl_SI: Početak i kraj moraju biti veći od 0.

en: Start offset:
sl_SI: Početni odmak

en: Start threshold (samples):
sl_SI: Početni prag (uzorci):

en: Start time after end time!
    Please enter reasonable times.
sl_SI: Početno je vrijeme poslije završnoga!
    Unesite smislena vremena.

en: Step 1
sl_SI: 1. korak

en: Step 2
sl_SI: 2. korak

en: Stereo Trac&k to Mono
sl_SI: Stisni stere&o zapis u mono

en: Stereo to Mono
sl_SI: Stereo u mono

en: Stereo to Mono Effect not found
sl_SI: Učinak Stereo u mono nije nađen

en: Stop
sl_SI: Obustavi

en: Stop Automated Input Level Adjustment
sl_SI: Zaustavi samodjelno prilagođivanje razine ulaza

en: Stop Monitoring
sl_SI: Prestani nadzirati

en: Stop threshold (samples):
sl_SI: Završni prag (uzorci):

en: Stretch
sl_SI: Rastegni

en: Stretch Factor:
sl_SI: Čimbenik rastezanja:

en: Stretch Note Track
sl_SI: Rastegni zapis nota (MIDI)

en: Stretching with Paulstretch
sl_SI: Raztezanje s Paulstretch ...

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
sl_SI: Mjerilo uspješnosti 1.4.7 za WCAG 2.0: ne prolazi

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
sl_SI: Mjerilo uspješnosti 1.4.7 za WCAG 2.0: prolazi

en: Successfully exported the following %ld file(s).
sl_SI: Uspješan izvoz sljedećih %ld datnica.

en: Support for Other Formats
sl_SI: Potpora za druge formate

en: Sync MIDI with Audio
sl_SI: Sinkroniziraj MIDI sa zvukom

en: Sync-&Lock Tracks
sl_SI: Za&ključaj zapise

en: Sync-Lock Tracks
sl_SI: Zaključaj zapise

en: Synchronize MIDI with Audio
sl_SI: Sinkroniziraj MIDI sa zvukom

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
sl_SI: Usklađivanje zvučnih i MIDI-zapisa

en: T&ools Toolbar
sl_SI: Traka s &pomagalima

en: T&ransport
sl_SI: &Sviraj i snimaj

en: Tag
sl_SI: Osobina

en: Tag:
sl_SI: Značka:

en: Tall Tracks
sl_SI: Visoki zapisi

en: Target Peak:
sl_SI: Ciljni vrh:

en: Temp Directory Update
sl_SI: Posuvremenje privremene mape

en: Template
sl_SI: Obrazac opisa tvorca

en: Temporary files directory
sl_SI: Mapa privremenih datnica

en: Ten Sec
sl_SI: 10 sekundi

en: Test Mode
sl_SI: Pokusni način

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
sl_SI: Tekstne datnice (*.txt)|*.txt|Sve datnice (*.*)|*.*

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
sl_SI: Kašnjenje sintetizatorja MIDI mora biti celo število

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
sl_SI: Učinak Popravi može se rabiti na kratkim odsjecima oštećenoga zvuka (do 128 uzorcaka).
    
    Povećajte prikaz i izaberite sitan dio sekunde za popravak.

en: The entered value is invalid
sl_SI: Unesena vrijednost nije valjana

en: The frequency gain cannot be negative
sl_SI: Frekvencija ne može biti negativna

en: The frequency gain must be an integer
sl_SI: Pojačanje frekvencije mora biti cjelobroj

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
sl_SI: Pojačanje frekvencije ne smije biti veća od 60 dB/dec

en: The gain must be an integer
sl_SI: Pojačanje mora biti cjelobroj

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    '%s'
sl_SI: Tipkovni prečac '%s' već je dodijeljen:
    
    '%s'

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
sl_SI: Izabran jezik, %s (%s), nije isti kao jezik sustava, %s (%s).

en: The maximum frequency must be an integer
sl_SI: Najveća frekvencija mora biti broj

en: The maximum number of notes must be an integer
sl_SI: Najveći broj nota mora biti cjelobroj

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
sl_SI: Najbeći broj nota mora biti cjelobroj u opsegu 1..128

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
sl_SI: Najmanjša amplituda (dB) mora biti celo število

en: The minimum frequency must be an integer
sl_SI: Najmanja frekvencija mora biti prirodan broj

en: The name <b>Audacity&reg;</b> is a registered trademark of Dominic Mazzoni.
sl_SI: Ime <b>Audacity&reg;</b> zaštićen je znak Dominica Mazzonija.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
sl_SI: Sklop Kombinacije mer vzorčenja projekta (%d) in bitnega vzorčenja (%d kb/s)
    zapis MP3 ne podpira.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
sl_SI: Sklop stope uzorčenja (%d) i bitnoga uzorčenja (%d kb/s)
    trenutačni izlazni format ne podupire.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
sl_SI: Stopu uzorčenja (%d) MP3
    ne podupire.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
sl_SI: Stopa uzorčenja (%d) trenutačni izlazni format
    ne podupire.

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
sl_SI: Djelo nije spremljeno jer bi s tim imenom datnice, koje ste odredili, prekopisali drugo djelo.
    Pokušajte ponovno i izaberite jedinstveno ime.

en: The range must be a positive integer
sl_SI: Opseg mora biti prirodan broj

en: The range must be at least 1 dB
sl_SI: Opseg mora biti bar 1 dB

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
sl_SI: Navedeno ime datnice nije moguće prevesti zbog porabe znakova Unicodea.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
sl_SI: Sustav je uočio da je Audacity već upaljen.

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
    
    (Only the Transport Toolbar and the colors on the wavetrack are currently affected, even
    though the image file shows other icons too.)
sl_SI: Izgledi programa još su u pokusu.
    
    Za iskušavanje, stisnite "Spremi pričuvnik izgleda programa", zatim potražite i promijenite 
    slike i boje u ImageCacheVxx.png uređivačem kao Gimp.
    
    Stisnite "Učitaj pričuvnik izgleda programa" za učitavanje promijenjenih slika i boja nazad u Audacity.
    
    (Samo traka za gibanje i boje mora trenutačno su postavljivi, iako
    slike datnica prikazuju i druge ikone.)

en: Theme
sl_SI: Izgled programa

en: Theme Cache - Images && Color
sl_SI: Pričuvnik izgleda programa - Slike in boje

en: There are no label tracks to export.
sl_SI: Ne postoje zapisi oznaka za izvoz.

en: There are no options for this format.
sl_SI: Za taj format ne postoje mogućnosti.

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
sl_SI: U stavkama postoje određeni znaci (razmaci, novi red, tab, linefeed) koji bi mogli dovesti do neuspješnoga pridruživanja. Ako ste sigurni što radite, preporučamo da uklonite razmake. Želite li da ih sam Audacity ukloni?

en: There is not enough room available to expand the cut line
sl_SI: Nema dosta prostora za širenje crte reza

en: There is not enough room available to generate the audio
sl_SI: Nema dosta prostora za stvaranje zvuka

en: There is not enough room available to paste the selection
sl_SI: Nema dosta prostora za lijepljenje izbora

en: There is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in Preferences.
sl_SI: Na tom pogonu preostalo je malo prostora.
    Molimo izabrati drugu privremenu mapu u Postavkama.

en: There was a problem printing.
sl_SI: Pri ispisu došlo je do teškoće.

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
sl_SI: Postoje teškoće s vašom zadnjom radnjom. Ako mislite,
    da je to kukac, recite nam potanko kako i gdje je nastao.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
sl_SI: Pri inicijalizaciji i/o sloja MIDI-ja, došlo je do kvara.

en: These are experimental. Enable them only if you've read the manual
    and know what you are doing.
sl_SI: Još su uvijek u pokusnom razvoju. Uključite ih samo ako ste pročitali priručnik
    i znate što radite.

en: These are our support methods:
sl_SI: Ovo su načini potpore:

en: This file was saved by Audacity version %s. The format has changed. 
    
    Audacity can try to open and save this file, but saving it in this 
    version will then prevent any 1.2 or earlier version opening it. 
    
    Audacity might corrupt the file in opening it, so you should back it up first. 
    
    Open this file now?
sl_SI: Ova je  datnica spremljena u Audacityjevoj inačici %s. Format se promijenio.
    
    Audacity ju može pokušati otvoriti i spremiti, ali pohrana u ovoj 
    inačici onemogućit će otvaranje u 1.2 i svim ranijim. 
    
    Audacity bi mogao pohvariti datnicu otvarajući ju, zato napravite obnovnicu (back-up). 
    
    Želite li ju otvoriti?

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
sl_SI: Ova datnica spremljena je u Audacityju %s.
    Vi rabite Audacity %s. Možda biste ga trebali nadograditi prije otvaranja.

en: This parameter file was saved from %s.  Continue?
sl_SI: Ta datnica parametara zadnji je put spremljena iz %s. Nastaviti?

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
sl_SI: Ova inačica Audacityja dopušta samo jedan vremenski zapis po prozoru.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
sl_SI: U toj inačici Audacityja potpora za %s nije prevedena (kompilirana).

en: Threshold
sl_SI: Prag

en: Threshold %d dB
sl_SI: Prag %d dB

en: Threshold for Noise:
sl_SI: Prag za šum:

en: Threshold for silence:
sl_SI: Prag tišine:

en: Threshold:
sl_SI: Prag:

en: Time
sl_SI: Vrijeme

en: Time Resolution (seconds):
sl_SI: Vremenska razlučivost (sekunde):

en: Time Scale
sl_SI: Vremensko rastezanje

en: Time Shift Tool
sl_SI: Vremeplov

en: Time Track
sl_SI: Vremenski zapis

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
sl_SI: Vrijeme završetka = %2d sati, %2d minuta, %.2f sekunda.

en: Time shift all clips in track
sl_SI: Časovno zamakni vse posnetke na sledi

en: Time shift clip or move up/down between tracks
sl_SI: Vremeplovni snimku ili ju pomakni gore/dolje među zapisima

en: Time shifted tracks/clips %s %.02f seconds
sl_SI: Vremenski %s odmaknuti zapisi/snimke %.02f sekunda

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
sl_SI: Vrijeme početka = %2d sati, %2d minuta, %.2f sekunda.

en: Time-Shift
sl_SI: Vremenski odmak

en: Timeline Changer
sl_SI: Mijenjalo časovlja

en: Times are not reasonable!
    Please enter reasonable times.
sl_SI: Vremena nisu smislena!
    Unesite smislena vremena.

en: To Pitch
sl_SI: U visinu zvuka

en: To RPM
sl_SI: U broj okretaja

en: To beats per minute
sl_SI: Do odaraca po minuti

en: To find %s, click here -->
sl_SI: Za potragu %s, stisnite tu -->

en: To find '%s', click here -->
sl_SI: Za pronalazak '%s', stisnite tu -->

en: To frequency in seconds
sl_SI: Do frekvencije (u sekundama)

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
sl_SI: Besplatnu kopiju FFmpega možete preuzeti tu -->

en: To get a free copy of Lame, click here -->
sl_SI: Besplatnu kopiju Lame možete preuzeti tu-->

en: To length in seconds
sl_SI: Do dužine (u sekundama)

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
sl_SI: Za crtanje spektra svi izabrani zapisi moraju imati istu stopu uzorčenja.

en: To use Draw, choose 'Waveform' in the Track Drop-down Menu.
sl_SI: Za porabu Crtanja, izaberite 'More' u padalici Zapis.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
sl_SI: Za porabu Crtanja, povećavajte prikaz dok se ne mogu razaznati zasebni uzorci.

en: To use this EQ curve in a batch chain, please choose a new name for it.
    Choose the 'Save/Manage Curves...' button and rename the 'unnamed' curve, then use that one.
sl_SI: Za porabu ove krivulje EQ u lancu svežnja (batch), molimo izabrati novo ime za nju.
    Stisnite gumb 'Spremi/Upravljaj krivuljama ...' i imenujte 'neimenovane' krivulje, pa uporabite tu željenu.

en: To:
sl_SI: Do:

en: Toggle Focused Track
sl_SI: Premještaj radnost na druge zapise

en: Tone Generator
sl_SI: Stvori zvuk

en: Tone duration:
sl_SI: Trajanje zvuka:

en: Tone...
sl_SI: Zvuk ...

en: Tone/silence ratio:
sl_SI: Omjer zvuk/tišina:

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
sl_SI: Izabrano je previše zvuk.a Samo će prvih %.1f sekunda biti proučeno.

en: Tool
sl_SI: Oruđa

en: ToolDock
sl_SI: Sidrište

en: Tools
sl_SI: S pomagalima

en: Track
sl_SI: Zapis

en: Track %d
sl_SI: Zapis %d

en: Track &Start to Cursor
sl_SI: Od &početka zapisa do okomice

en: Track Name
sl_SI: Ime zapisa

en: Track Number
sl_SI: Broj zapisa

en: Track Panel
sl_SI: Za zapis

en: Track Remove
sl_SI: Ukloni zapis

en: Track Title
sl_SI: Naslov zapisa

en: TrackView
sl_SI: Pogled zapisa

en: Tracks
sl_SI: Zapisi

en: Tracks are too long to repeat the selection.
sl_SI: Zapisi su predugi za ponavljanje izbora.

en: Tracks sorted by name
sl_SI: Zapisi razvrstani po imenu

en: Tracks sorted by time
sl_SI: Zapisi razvrstani po vremenu

en: Transcri&ption Toolbar
sl_SI: Traka za &prijepis

en: Transcription
sl_SI: Za prijepis

en: Transport
sl_SI: Za gibanje

en: Treat missing audio as silence (this session only)
sl_SI: Ponašaj se s manjkajućim zvukom kao s tišinom (postavka nije trajna)

en: Tri&m
sl_SI: &Obreži

en: Triangle
sl_SI: Trokut

en: Trim
sl_SI: Obreži

en: Trim file to selection
sl_SI: Obreži datnicu na izbor

en: Trim outside selection
sl_SI: Obreži sve izvan izbora

en: Truncate Silence
sl_SI: Poreži tišinu

en: Truncate Silence...
sl_SI: Poreži tišinu ...

en: Truncating Silence...
sl_SI: Rezanje tišine ...

en: Unable to determine
sl_SI: Nemoguće odrediti

en: Unable to export
sl_SI: Nije moguće izvoziti

en: Unable to get QuickTime sample size property
sl_SI: Imovina veličine uzoraka QuickTime nije moguće dobiti

en: Unable to get fill buffer
sl_SI: Međuspremnik punjenja nije rasploživ

en: Unable to initialize MP3 stream
sl_SI: Tok MP3 nije moguće inicijalizirati

en: Unable to open genre file.
sl_SI: Datoteke glazbenih vrsta nije moguće otvoriti.

en: Unable to open target file for writing
sl_SI: Datnice za zapisivanje nije moguće otvoriti

en: Unable to open/create test file.
sl_SI: Pokusne datnice nije moguće otvoriti/stvoriti.

en: Unable to remove '%s'.
sl_SI: '%s' nije moguće ukloniti.

en: Unable to rename '%s' to '%s'.
sl_SI: '%s' nije moguće preimenovati u '%s'

en: Unable to retrieve stream description
sl_SI: Opis toka nerasploživ

en: Unable to save genre file.
sl_SI: Nemoguće spremiti datnicu glazbenih vrsta.

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
sl_SI: Imovina diskretnih kanala QuickTime nije moguće odrediti

en: Unable to set QuickTime render quality
sl_SI: Nije moguće postaviti QuickTime kakvoću izvedbe

en: Unable to start QuickTime extraction
sl_SI: Nije moguće pokrenuti QuickTime raspakiravanje

en: Uncompressed Export Setup
sl_SI: Postavke nesažetoga izvoza

en: Undo
sl_SI: Vrati

en: Undo History
sl_SI: Povijest vraćanja

en: Unknown command line option: %s
sl_SI: Nepoznata naredba u traci zadataka: %s

en: Unsorted
sl_SI: Nerazvrstano

en: Unused filters:
sl_SI: Neuporabljeni filtri:

en: Up
sl_SI: gore

en: Up &Octave
sl_SI: Povisi za &oktavu

en: Upper speed limit
sl_SI: Gornja brzinska granica

en: Use Defaults
sl_SI: Rabi predzadanosti

en: Use LPC
sl_SI: Uporabi LPC

en: Use arrow keys (or RETURN key after editing) to navigate fields.
sl_SI: Možete se redcima gibati strjelicama, a za potvrdu unosa stisnite Enter.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
sl_SI: Uporabite naredbe Nov ili Otvori u trenutačno upaljenom Audacityju
    za istovremeno otvaranje više djela.

en: Using Label/Track Name
sl_SI: Poraba oznake/imena zapisa

en: Using block size of %ld
sl_SI: Uporaba velikosti gruče %ld

en: Using:
sl_SI: Rabi:

en: Using: PortMidi
sl_SI: U porabi: PortMidi

en: Utility
sl_SI: Pripomoćnik

en: VST Effects
sl_SI: Učinci VST

en: Value
sl_SI: Podatak

en: Variable
sl_SI: promijenjivi

en: Variable Speed:
sl_SI: Promjenjiva brzina:

en: Velocity
sl_SI: Brzina

en: Vertical Ruler
sl_SI: Okomito ravnalo

en: Vertical Stereo
sl_SI: Okomiti prikaz

en: Volume
sl_SI: Glasnoća

en: Vorbis version mismatch
sl_SI: Neskladnost inačica Vorbisa

en: WAV (Microsoft) signed 16 bit PCM
sl_SI: WAV (Microsoft), potpisano, 16-bitni PCM

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
sl_SI: WAV, AIFF (i ostale nesažete vrste)

en: WCAG 2 Help
sl_SI: Pomoć za WCAG 2

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
sl_SI: Rezultati pogoja uspešnosti 1.4.7 za kontrasta WCAG 2.0

en: WCAG2 Fail
sl_SI: WCAG2 nije uspio

en: WCAG2 Pass
sl_SI: WCAG2 je prešao

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
sl_SI: Datnice WMA (inačica 2) (FFmpeg)

en: WMA Export Setup
sl_SI: Postavke izvoza WMA

en: Wa&veform
sl_SI: &More

en: Wah Frequency Offset (%):
sl_SI: Razlika u frekvenciji wah (%):

en: Wah frequency offset in percent
sl_SI: Razlika u frekvenciji wah u postotcima

en: Wahwah...
sl_SI: Wahwah ...

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
sl_SI: Pričekaj 5 sekunda pa slikaj najprednji prozor/pričalicu

en: Waiting to start recording at %s.
sl_SI: Čekanje na početak snimanja pri: %s.

en: Warning
sl_SI: Pozor

en: Warning - Backup File Detected
sl_SI: Pozor - opažena sigurnosna preslika

en: Warning - Empty Project
sl_SI: Pozor - prazno djelo

en: Warning - Length in Writing Sequence
sl_SI: Pozor - Dužina pri pisanju nizova

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
sl_SI: Pozor - Manjkaju Alias Summary File(s)

en: Warning - Missing Aliased File(s)
sl_SI: Oprez - manjkaju aliased datnice

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
sl_SI: Pozor - Nedostaju zvučne podatkovne blokovske datnice

en: Warning - Opening Old Project File
sl_SI: Pozor - otvaranje datnice staroga djela

en: Warning - Orphan Block File(s)
sl_SI: Pozor - blokovske sirote datnice

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
sl_SI: Pozor - teškoće pri čitanju nizova znački

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
sl_SI: Oprez: teškoće sa samodjelatnim obnavljanjem

en: Warnings
sl_SI: Oprez

en: Waveform
sl_SI: More

en: Waveform (d&B)
sl_SI: &More (dB)

en: Waveform (dB)
sl_SI: More (dB)

en: Waveform:
sl_SI: More:

en: Waveshaper
sl_SI: Oblikovatelj mora

en: Welcome to Audacity
sl_SI: Dobro došli u Audacity

en: Welcome to Audacity version %s
sl_SI: Dobro došli u Audacityjeve inačice %s

en: Welcome to Audacity!
sl_SI: Dobro došli u Audacity!

en: Welcome!
sl_SI: Dobro došli!

en: Wheel-Rotate
sl_SI: Vrtnja kotačića

en: When exporting track to an Allegro (.gro) file
sl_SI: Pri izvozu zapisa u datnicu Allegro (.gro)

en: When exporting tracks to an audio file
sl_SI: Pri izvozu zapisa u zvučnu datnicu

en: When importing audio files
sl_SI: Pri uvozu zvučnih datnica

en: When importing uncompressed audio files you can either copy them into the project, or read them directly from their current location (without copying).
    
    Your current preference is set to %s.
    
    Reading the files directly allows you to play or edit them almost immediately.  This is less safe than copying in, because you must retain the files with their original names in their original location.
    File > Check Dependencies will show the original names and location of any files that you are reading directly.
    
    How do you want to import the current file(s)?
sl_SI: Pri uvozu nesažetih zvučnih datnica, možete ih ili kopirati u djelo ili izravno čitati s njihovoga mjesta (bez kopiranja).
    
    Vaša je trenutačna postavka: %s.
    
    Čitanje datnica izravno omogućava sviranje i uređivanje skoro istoga trenutka, no nesigurnije je od kopiranja.
    Glavni > Provjeri ovisnosti pokazat će izvorna imena i mjesta svih datnica koje izravno čitate.
    
    Kako želite uvesti trenutačne datnice?

en: When saving a project that depends on other audio files
sl_SI: Pri pohrani djela koje ovisi o drugim zvučnim datnicama

en: Whenever a project depends on other files:
sl_SI: Kad god djelo ovisi o drugim datnicama:

en: Where is %s?
sl_SI: Gdje je %s?

en: Where is '%s'?
sl_SI: Gdje je '%s'?

en: White
sl_SI: Kao pokvarena televizija (white)

en: White Bkgnd
sl_SI: Bijela pozadina

en: Window &size
sl_SI: Veli&čina prozora

en: Window &type
sl_SI: V&rsta prozora

en: Window Size
sl_SI: Veličina prozora

en: Windows PCM Audio file (*.wav)|*.wav
sl_SI: Zvučna datnica Windows PCM (*.wav)|*.wav

en: Within:
sl_SI: Unutar:

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
sl_SI: Datnice XML (*.xml)|*.xml|Sve datnice (*.*)|*.*

en: Year
sl_SI: Godina

en: You are about to save a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to save the file under this name?
sl_SI: Datnicu %s spremit ćete pod imenom "%s".
    
    Običajno te datnice imaju produžetak ".%s", a neki programi ne će otvoriti datnice s nestandardnim produžetkom.
    
    Želite li sigurno spremiti datnicu pod tim imenom?

en: You are attempting to overwrite an aliased file that is missing.
    The file cannot be written because the path is needed to restore the original audio to the project.
    Choose File > Check Dependencies to view the locations of all missing files.
    If you still wish to export, please choose a different filename or folder.
sl_SI: Pokušavate prekopisati aliased file koji manjka.
    Datnica ne može biti napisana jer je potrebna staza za obnovu izvornoga zvuka u djelo.
    Izaberite Glavni > Provjeri ovisnosti za prikaz mjesta svih odsutnih datnica.
    Ako još uvijek želite napraviti izvoz, molimo izabrati drukčije ime datnice ili mapu.

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of the LAME MP3 library.
sl_SI: Poveznica usmjeruje na lame_enc.dll razl%d.%d. Ta inačica nije uskladiva s Audacity %d.%d.%d.
    Preuzmite najnoviju inačicu knjižnice LAME MP3.

en: You are saving an Audacity project file (.aup).
    
    Saving a project creates a file that only Audacity can open.
    
    To save an audio file for other programs, use one of the "File > Export" commands.
sl_SI: Spremate svoje djelo u Audacityjevom formatu (.aup).
    
    Taj format može otvoriti SAMO Audacity.
    
    Ako djelo želite moći otvoriti u kojem drugom programu, spremite ovako "Glavni > Izvezi".

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
sl_SI: Pokušavati otvoriti samodjelno spremljenu sigurnosnu presliku.
    Zbog toga moglo bi doći do golemoga gubitka podataka.
    
    Mjesto toga radije otvorite suvremeno Audacityjevo djelo.

en: You can also read our help on importing <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#midi">MIDI files</a> and tracks from <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#fromcd"> audio CDs</a>.
sl_SI: Možete pročitati pomoć za uvoz <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#midi">datnica MIDI</a> i zapisa sa<a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#fromcd"> zvučnih CD-a</a>.

en: You can only do this when playing and recording are
     stopped. (Pausing is not sufficient.)
sl_SI: To možete izvesti samo kad su sviranje i snimanje
     ubustavljeni.  (Stanka nije dosta.)

en: You can only measure one track at a time.
sl_SI: Istovremeno ne možete mjeriti više zapisa.

en: You can't delete a preset without name
sl_SI: Prednamještaj ne možete izbrisati bez imena

en: You can't save a preset without name
sl_SI: Prednamještaj ne možete spremiti bez imena

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
sl_SI: Ne možete izbrisati krivulju 'neimenovano', ona je posebna.

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
sl_SI: Ne možete izbrisati krivulje 'neimenovano'.

en: You cannot export 'unnamed' curve
sl_SI: Ne možete izvoziti krivulje 'neimenovano'

en: You have compiled Audacity with an extra button, 'Output Sourcery'.  This will save a
    C version of the image cache that can be compiled in as a default.
sl_SI: Audacity ste prevedli z dodatnim gumbom, 'Output Sourcery'.  S tem boste shranili C-različico 
    slikovnega medpomnilnika, ki ga ni mogoče privzeto prevesti.

en: You have left blank label names.  These will be
    skipped when repopulating the Label Tracks.
    
    Would you like to go back and provide names?
sl_SI: Neke oznake niste imenovali.
    One se ne će umetnuti u zapis oznaka.
    
    Želite li ih ipak imenovati?

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
sl_SI: Izabrali ste ime datnice s neraspoznatljivim produžetkom.
    Želite nastaviti?

en: You may resample to one of the rates below.
sl_SI: Lako preuzorčite na stope napisane dolje.

en: You must first select some audio for this
     to use. (Selecting other kinds of track won't work.)
sl_SI: Za to morate prvo izabrati zvuk za
     porabu. (Izbor drugih vrsta zapisa ne će raditi.)

en: You must first select some audio for this to use.
sl_SI: Molimo prvo izabrati zvuk za porabu.

en: You must first select some stereo audio for this
     to use. (You cannot use this with mono.)
sl_SI: Prvo morate izabrati stereo zvuk za 
     porabu. (To ne možete rabiti na mono zapisu.)

en: You must select a track first.
sl_SI: Prvo morate izabrati neki zapis.

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
sl_SI: Izabrali ste zapis bez zvuka. Samodjelno spusti može obraditi jedino zvučne zapise.

en: You will not be able to play midi.
sl_SI: Ne ćete moći izvoditi MIDI.

en: You will not be able to play or record audio.
sl_SI: Ne ćete moći izvoditi niti snimati zvuk.

en: Your batch command of %s was not recognized.
sl_SI: Vaša naredba svežnja %s nije prepoznana-

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no return statement. Either use a return statement such as
    	return s * 0.1
    for SAL, or begin with an open parenthesis such as
    	(mult s 0.1)
     for LISP.
sl_SI: Vaš kod izgleda kao sintaksa SAL, ali nema povratne naredbe. Ili napišite povratnu naredbu kao
    	return s * 0.1
    za SAL ili počnite s otvorenom parentezom (umetkom) kao
    	(mult s 0.1)
     za LISP.

en: Your file will be exported as a 16-bit AIFF (Apple/SGI) file.
sl_SI: Vaša datnica izvest će se kao WAV (Apple/SGI).

en: Your file will be exported as a 16-bit WAV (Microsoft) file.
sl_SI: Vaša datnica izvest će se kao WAV (Microsoft).

en: Your file will be exported as a GSM 6.10 WAV file.
sl_SI: Vaša datnica izvest će se kao GSM 6.10 WAV.

en: Your project is currently self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    If you change the project to a state that has external dependencies on imported files, it will no longer be self-contained. If you then Save without copying those files in, you may lose data.
sl_SI: Vaše djelo trenutačno je samosadržajno, to jest ne ovisi o podatcima koji su izvan njega.
    
    Ako promijenite to stanje u vanjsku ovisnost, više ne će biti samosadržajno. U tom bi slučaju pri spremanju bez potrebnih podataka unesenih u djelo mogli izgubiti unutarnje podatke.

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
sl_SI: Vaše je djelo sad prazno.
    Ako ga spremite, bit će bez zapisa!
    
    Za pohranu prethodno otvorenih zapisa:
    stisnite 'Ne', Uredi > Vrati, dok nisu
    otvoreni svi zapisi, zatim Glavni > Spremi djelo.
    
    Želite li svejedno spremiti?

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
sl_SI: Vaši zapisi bit će smiješani u jedan mono kanal u izvoznoj datnici.

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
sl_SI: Vaši zapisi bit će smiješani u dva stereo kanala u izvoznoj datnici.

en: Zoom
sl_SI: Povećanje

en: Zoom &In
sl_SI: Pove&ćaj

en: Zoom &Normal
sl_SI: &Obična veličina

en: Zoom &Out
sl_SI: Sma&nji

en: Zoom In
sl_SI: Povećaj

en: Zoom Out
sl_SI: Smanji

en: Zoom Tool
sl_SI: Povećalo

en: Zoom default
sl_SI: Predzadano povećanje

en: Zoom in on Point
sl_SI: Povećaj na točku

en: Zoom in on a Range
sl_SI: Povečaj na područje

en: Zoom in or out on Mouse Pointer
sl_SI: Povećaj ili smanji na pokazivač

en: Zoom out on a Range
sl_SI: Smanji na područje

en: Zoom out one step
sl_SI: Smanji za jedan stupanj

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
sl_SI: [Pozor: Nyquist je vratio nevaljan niz UTF-8, tu pretvoren kao Latin-1]

en: by &Name
sl_SI: &imenu

en: by &Start time
sl_SI: &početnom vremenu

en: by Dominic Mazzoni
sl_SI: napravio Dominic Mazzoni

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
sl_SI: napravili Dominic Mazzoni i Vaughan Johnson

en: by Leland Lucius
sl_SI: napravio Lelanda Luciusa

en: by Lynn Allan
sl_SI: napravio Lynn Allan

en: by Lynn Allan && Philip Van Baren
sl_SI: Lynna Allana i Philipa Van Barena

en: by Nasca Octavian Paul
sl_SI: napravio Nasca Octavian Paul

en: by Salvo Ventura
sl_SI: napravio Salvo Ventura

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
sl_SI: napravili Vauhgan Johnson i Dominic Mazzoni

en: bytes
sl_SI: B

en: centiseconds
sl_SI: stotinke sekunde

en: co-founder
sl_SI: Suosnivatelj

en: copy in
sl_SI: Kopiraj u

en: down
sl_SI: dolje

en: false
sl_SI: pogrješno

en: film frames (24 fps)
sl_SI: filmski uzorci (24 po s)

en: from
sl_SI: od

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
sl_SI: hh:mm:ss + uzorci CDDA (75 po s)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
sl_SI: hh:mm:ss + uzorci NTSC (30 po s)

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
sl_SI: hh:mm:ss + uzorci NTSC (29,97 po s)

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
sl_SI: hh:mm:ss + uzorci PAL (25 po s)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
sl_SI: hh:mm:ss + filmski uz. (24 po s)

en: hh:mm:ss + hundredths
sl_SI: hh:mm:ss + stotinke

en: hh:mm:ss + milliseconds
sl_SI: hh:mm:ss + milisekunde

en: hh:mm:ss + samples
sl_SI: hh:mm:ss + uzorci

en: hidden
sl_SI: skriveno

en: indeterminate
sl_SI: neodredivo

en: infinite dB difference
sl_SI: beskonačna razlika dB

en: items?
sl_SI: stavaka?

en: kbps
sl_SI: kb/s

en: labels.txt
sl_SI: oznake.txt

en: left
sl_SI: lijevo

en: milliseconds
sl_SI: milisekunda

en: milliseconds (higher = more latency)
sl_SI: milisekunda (više = više kašnjenja)

en: milliseconds (negative = backwards)
sl_SI: milisekunda (negativno = unazad)

en: milliseconds (time of one analysis)
sl_SI: milisekunda (vrijeme jedne prouke)

en: mkdir in DirManager::MakeBlockFilePath failed.
sl_SI: Naredba mkdir u DirManager::MakeBlockFilePath nije uspio.

en: n/a
sl_SI: neodređeno

en: quality assurance
sl_SI: Osigurenost kakvoće

en: read directly
sl_SI: Izravno čitaj

en: right
sl_SI: desno

en: same as left-drag
sl_SI: jednako kao lijevo povuci

en: same as right-drag
sl_SI: jednako kao i desno povuci

en: same as select tool
sl_SI: poput izabirala

en: same as zoom tool
sl_SI: poput povećala

en: samples
sl_SI: obični uzorci

en: seconds
sl_SI: sekunda

en: spectrum.txt
sl_SI: spektar.txt

en: to
sl_SI: do

en: to Selection En&d
sl_SI: na kra&j izbora

en: to Selection Star&t
sl_SI: na po&četak izbora

en: to Track &End
sl_SI: na &kraj zapisa

en: to Track &Start
sl_SI: na &početak zapisa

en: true
sl_SI: istina

en: unavailable - above location doesn't exist
sl_SI: neraspoloživo - to mjesto ne postoji

en: unnamed
sl_SI: neimenovano

en: untitled
sl_SI: neimenovano

en: up
sl_SI: gore

en: using SBSMS, by Clayton Otey
sl_SI: rabi SBSMS, napravio Clayton Otey

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
sl_SI: uporabljen SampleRate Erika de Castro Lopoja

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
sl_SI: uporabljen SoundTouch Ollija Parvianena

en: window
sl_SI: Prozor

en: xml files (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML
sl_SI: Datnice xml (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML

en: zero
sl_SI: nula
