Audacity 1.3.13 - en to ru translation catalogue (1908 entries)

en: 	-blocksize nnn (set max disk block size in bytes)
ru: 	-blocksize nnn (установить максимальный размер блока в байтах)

en: 	-help (this message)
ru: 	-help (это сообщение)

en: 	-test (run self diagnostics)
ru: 	-test (запустить самодиагностику)

en: 	-version (display Audacity version)
ru: 	-version (показать номер версии Audacity)

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
ru: 
    Если сохранить, в проекте не будет
    ни одной дорожки.
    
    Чтобы вернуть дорожки, нажмите
    кнопку «Отмена», и последовательно
    выбирайте пункт меню «Правка > Отменить»,
    пока все дорожки не будут возвращены,
    затем выберите «Файл > Сохранить проект».

en:  (disabled)
ru:  (отключено)

en:  - Left
ru:  — Слева

en:  - Right
ru:  — Справа

en:  - Vamp audio analysis plugin
ru:  - расширение Vamp для анализа звука

en:  <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a> (ask your question directly, on the Internet)
ru:  <a href="http://forum.audacityteam.org/">Форум</a> (общение с другими пользователями)

en:  For even quicker answers, all the online resources above are <b>searchable</b>.
ru: Все сетевые ресурсы содержат функцию <b>поиска</b>, так что найти ответ можно еще быстрее.

en:  Mute On
ru: Тихо

en:  Please select an action
ru:  Выберите действие

en:  Solo On
ru: Соло вкл.

en:  [[file:index.html|Manual]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php">Internet version if it isn't</a>)
ru:  [[file:index.html|Руководство пользователя]] (должно быть установлено локально; <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php">открыть версию в Интернете</a>, если его нет)

en:  [[file:quick_help.html|Quick Help]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help">Internet version if it isn't</a>)
ru:  [[file:quick_help.html|Вводный курс]] (должен быть установлен локально; <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help">открыть в Интернете</a>, если его нет)

en:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] (the latest tips, tricks and tutorials, on the Internet)
ru:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Вики]] (самые свежие советы, подсказки и уроки; доступны только в Интернете)

en: !Simplified View
ru: Упрощенный интерфейс

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
ru: "%s" 
    является файлом MIDI, а не звуковым. 
    Audacity не может воспроизводить такие файлы, 
    но вы можете изменить их, добавив через
     «Файл → Импортировать → MIDI».

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
ru: "%s" не существует.
    
    Создать?

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: "%s" является файлом Dolby Digutal. 
    Audacity не может открыть файл этого формата. Вам придется сначала
    преобразовать его в понятный Audacity формат вроде WAV or AIFF.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
ru: "%s" является файлом Musepack. 
    Audacity не может открыть файл этого формата.Если вы считаете, что это может быть файл MP3,
    попробуйте поменять его расширение на .mp3 и
    попробовать снова. В противном случае вам
    придется сначала преобразовать его в понятный
    Audacity формат вроде WAV or AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: "%s" является файлом Advanced Audio Coding. 
    Audacity не может открыть файл в этом
    собственническом формате. Вам придется сначала
    преобразовать его в понятный Audacity формат
    вроде WAV or AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: "%s" является файлом Wavpack. 
    Audacity не может открыть файл этого формата. Вам придется сначала
    преобразовать его в понятный Audacity формат вроде WAV or AIFF.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: "%s" является файлом Windows Media Audio. 
    Audacity не может открыть файл этого формата из-за ограничений,
    налагаемых патентным законодательством. Вам придется сначала
    преобразовать его в понятный Audacity формат вроде WAV or AIFF.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: "%s" является файлом Advanced Audio Coding. 
    Audacity не может открыть файл этого формата. Вам придется сначала
    преобразовать его в понятный Audacity формат вроде WAV or AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: "%s" является файлом Ogg Speex.
    Audacity не может открыть файл этого формата. Вам придется сначала
    преобразовать его в понятный Audacity формат вроде WAV or AIFF.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
ru: "%s" является дорожкой звукового CD. 
    Audacity не может открыть её напрямую. 
    Скопируйте необходимые дорожки при помощи
    другой программы в понятный Audacity формат
    наподобие WAV или AIFF.

en: "%s" successfully created.
ru: "%s" успешно создан.

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
ru: &Фокус перемещается по дорожкам циклически

en: %.1f dB
ru: %.1f Дб

en: %.1f dB Average rms
ru: Среднее отклонение %.1f  Дб

en: %.1f secs
ru: %.1f с

en: %.2f secs
ru: %.2f с

en: %3d dB
ru: %3d Дб

en: %d Channels
ru: %d каналов

en: %s %2.0f%% complete.  Click to change task focal point.
ru: %s %2.0f%% завершено. Щелкните мышкой, чтобы указать иную область обработки.

en: %s changed
ru: %s изменился

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
ru: Не удалось найти %s.
    
    Файл удалён из списка недавно открывавшихся.

en: %s is already open in another window.
ru: %s уже открыт в другом окне.

en: &About Audacity CleanSpeech...
ru: &Об Audacity CleanSpeech...

en: &About Audacity...
ru: &О программе...

en: &Add
ru: &Добавить

en: &Add new rule
ru: &Добавить правило

en: &Align Tracks
ru: В&ыровнять дорожки

en: &All
ru: &Всё

en: &Always copy all audio into project (safest)
ru: &Всегда копировать все звуковые данные в проект (безопаснее всего)

en: &Always mix all tracks down to Stereo or Mono channel(s)
ru: &Всегда сводить дорожки в стерео или моно

en: &Analyze
ru: &Анализ

en: &Audio Track
ru: &Монофоническая дорожка

en: &Audio...
ru: &Звуковой файл...

en: &Beep on completion of longer activities
ru: Извещать звуком о завершении &длительных операций

en: &Cancel
ru: О&тменить

en: &Chains
ru: &Цепочки

en: &Clear
ru: О&чистить

en: &Close
ru: &Закрыть

en: &Collapse All Tracks
ru: &Свернуть все дорожки

en: &Command
ru: &Команда

en: &Copy
ru: С&копировать

en: &Curves
ru: &Кривые

en: &Cut
ru: Выре&зать

en: &Debug
ru: От&ладка

en: &Defaults
ru: &Исходные параметры

en: &Delete
ru: &Удалить

en: &Device
ru: &Устройство

en: &Device Toolbar
ru: Панель у&стройств

en: &Discard
ru: От&казаться

en: &Display VST effects in graphical mode
ru: Показывать &собственный графический интерфейс эффектов VST

en: &Dither:
ru: &Подмешивание шума:

en: &Don't apply effects in batch mode
ru: &Не применять эффекты в пакетном режиме

en: &Download
ru: &Скачать

en: &Draw Curves
ru: &Рисуемые кривые

en: &Edit
ru: &Правка

en: &Edit Labels
ru: &Изменить пометки

en: &Edit Parameters
ru: &Изменить параметры

en: &Edit Toolbar
ru: Панель &редактирования

en: &Ergonomic order of Transport Toolbar buttons
ru: &Эргономичное расположение кнопок транспорта на панели

en: &Export...
ru: &Экспортировать...

en: &File
ru: &Файл

en: &Find Notes
ru: &Найти ноты

en: &Fit in Window
ru: &Уместить в окне

en: &Gain (dB):
ru: &Усиление (Дб):

en: &Generate
ru: Созда&ние

en: &Get More...
ru: &Скачать ещё

en: &Get Noise Profile
ru: Создать &модель шума

en: &Graphic EQ
ru: &Графический EQ

en: &Hardware Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
ru: &Аппаратное сквозное воспроизведение: новая дорожка слышна при её записи или мониторинге

en: &Help
ru: &Справка

en: &History...
ru: &История изменений в проекте...

en: &Host
ru: &Подсистема

en: &Import
ru: &Импортировать

en: &Import...
ru: &Импортировать

en: &Importing uncompressed audio files
ru: &Импорте несжатых звуковых данных

en: &Insert
ru: Вст&авить

en: &Invert
ru: &Инвертировать

en: &Isolate
ru: &Изолировать

en: &Join
ru: О&бъединить

en: &Karaoke...
ru: &Караоке...

en: &Label Track
ru: Дорожка по&меток

en: &Labels...
ru: По&метки...

en: &Language:
ru: &Язык интерфейса:

en: &Left at Playback Position
ru: &Слева от позиции воспроизведения

en: &Length of preview:
ru: &Длительность прослушивания:

en: &Load...
ru: З&агрузить...

en: &Locate...
ru: &Указать...

en: &Location:
ru: &Расположение:

en: &Lock
ru: &Запереть

en: &Loop Play
ru: Воспроизвести в &цикле

en: &Low disk space at program start up
ru: &Недостатке дискового пространства при запуске программы

en: &Make a copy of uncompressed audio files before editing (safer)
ru: Создавать &копию несжатых звуковых данных перед редактирование (безопаснее)

en: &Manual (in web browser)
ru: &Руководство пользователя (в браузере)

en: &Meter Toolbar
ru: Панель &индикаторов

en: &Mixer Board...
ru: &Микшер...

en: &Mute All Tracks
ru: &Приглушить все дорожки

en: &New
ru: &Создать проект

en: &None
ru: С&нять выделение

en: &Normalize all tracks in project
ru: &Нормализовывать все дорожки в проекте

en: &Open...
ru: &Открыть...

en: &Options...
ru: П&араметры...

en: &Parameters
ru: &Параметры

en: &Paste
ru: &Вставить

en: &Pause
ru: &Пауза

en: &Preferences...
ru: Параметр&ы...

en: &Print...
ru: П&ечать...

en: &Quantize Notes
ru: &Квантовать ноты

en: &Quick Help (in web browser)
ru: &Вводный курс (в браузере)

en: &Range (dB):
ru: &Диапазон (Дб):

en: &Raw Data...
ru: Звуковой файл &без заголовка (Raw)...

en: &Read uncompressed audio files directly from the original (faster)
ru: &Читать несжатые звуковые данные напрямую (быстрее)

en: &Record
ru: &Записать

en: &Redo
ru: &Вернуть

en: &Redo %s
ru: &Вернуть операцию "%s"

en: &Remove
ru: Уда&лить

en: &Rename...
ru: Переи&меновать

en: &Replot
ru: &Заново

en: &Resample...
ru: Сменить частоту диск&ретизации дорожки

en: &Reset Toolbars
ru: В&ернуть исходные панели

en: &Right at Playback Position
ru: С&права от точки воспроизведения

en: &Run Benchmark...
ru: &Запустить тест производительности...

en: &Save Project
ru: &Сохранить проект

en: &Save...
ru: &Сохранить...

en: &Screenshot Tools...
ru: &Захват снимков экрана...

en: &Select
ru: &Выделить

en: &Select Curve:
ru: Выбрать кривую:

en: &Select all audio in project, if none selected
ru: При отсутствии &выделения выделять всё

en: &Select chain
ru: Выбрать &цепочку

en: &Selection Toolbar
ru: Панель &выделения

en: &Sensitivity (dB):
ru: &Чувствительность (Дб):

en: &Short period:
ru: &Короткий период:

en: &Show Clipping
ru: &Показывать перегрузку

en: &Show track name in waveform display
ru: Показывать &название дорожки над волновой формой сигнала

en: &Software Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
ru: &Программное сквозное воспроизведение: новая дорожка слышна при её записи или мониторинге

en: &Split Cut
ru: Разделить в&ырезанием

en: &Stereo Track
ru: &Стереофоническая дорожка

en: &Stop
ru: &Стоп

en: &Time Track
ru: Дорожка &времени

en: &Timer Record...
ru: &Таймер записи...

en: &Toolbars
ru: &Панели

en: &Tracks
ru: Дорож&ки

en: &Transport Toolbar
ru: Панель &транспорта

en: &UnMute All Tracks
ru: &Вернуть громкость всем дорожкам

en: &Undo
ru: О&тменить

en: &Undo %s
ru: &Отменить операцию "%s"

en: &Undo Levels Available
ru: &Всего уровней отмены:

en: &Unlock
ru: &Отпереть

en: &Update display while playing
ru: Обновл&ять вид при воспроизведении

en: &Upload File...
ru: З&агрузить файл на FTP-сервер...

en: &Use custom mix (for example to export a 5.1 multichannel file)
ru: &Запрашивать способ сведения (например, для экспорта многоканального 5.1 файла)

en: &View
ru: &Вид

en: &Zoom to Selection
ru: Масштабировать в &выделение

en: ' to...
ru: ' в...

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
ru: Кривая 'unnamed' всегда остаётся внизу списка

en: 'unnamed' is special
ru: У 'unnamed' особая роль

en: (%) [-50 to 100]:
ru: В процентах, от -50 до 100:

en: (Best Quality)
ru: (Наилучшее качество)

en: (Not all combinations of headers and encodings are possible.)
ru: (Возможны не все комбинации заголовков и кодировок.)

en: (Recovered)
ru: (Восстановлено)

en: (Smaller files)
ru: (Наименьшие файлы)

en: (external program)
ru: Передать внешней программе

en: (semitones) [-12 to 12]:
ru: В полутонах, от -12 до 12:

en: (uncheck when recording "stereo mix")
ru: (не использовать при записи стереомикса)

en: , maximum amplitude = %.1f dB
ru: , макс. амплитуда = %.1f Дб

en: - END -
ru: - КОНЕЦ -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
ru: -120 Дб (предел слышимости человеческого уха)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
ru: -145 Дб (диапазон PCM при 24 разрядах)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
ru: -36 Дб (не для правки сигнала с большой амплитудой)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
ru: -48 Дб (диапазон PCM при 8 разрядах)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
ru: -60 Дб (диапазон PCM при 10-разрядных выборках)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
ru: -96 Дб (диапазон PCM при 16 разрядах)

en: -Infinity
ru: -Бесконечность

en: 0 (fastest)
ru: 0 (быстрее всего)

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
ru: 0100 дней 024 ч 060 м 060 с

en: 0100 h 060 m 060 s
ru: 0100 ч 060 м 060 с

en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.# сэмплов

en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.030 кадров| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.24 кадров

en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.25 кадров

en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.30 кадров|N

en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.75 кадров

en: 0100 h 060 m 060.0100 s
ru: 0100 ч 060 м 060.0100 с

en: 0100 h 060 m 060.01000 s
ru: 0100 ч 060 м 060.01000 с

en: 01000,01000 frames|24
ru: 01000,01000 кадров|24

en: 01000,01000 frames|25
ru: 01000,01000 кадров|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
ru: 01000,01000 кадров|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
ru: 01000,01000 кадров|75

en: 01000,01000 seconds
ru: 01000,01000 секунд

en: 01000,01000,01000 samples|#
ru: 01000,01000,01000 сэмплов|#

en: 1 (Mono)
ru: 1 (Моно)

en: 1 (Mono) Input Channel
ru: 1 (моно) канал записи

en: 1 Channel (Mono)
ru: 1 канал (моно)

en: 1.0 or earlier
ru: 1.0 или ранее

en: 16 bit
ru: 16 бит

en: 2 (Stereo)
ru: 2 (стерео)

en: 2 (Stereo) Input Channels
ru: 2 (стерео) канала записи

en: 2 Channels (Stereo)
ru: 2 канала (стерео)

en: 2-level
ru: 2-уровневый

en: 24 bit
ru: 24 бита

en: 256 - default
ru: 256 — по умолчанию

en: 32768 - most narrowband
ru: 32768 — наиболее узкополосный

en: 4-level
ru: 4-уровневый

en: 8 (best)
ru: 8 (лучше всего)

en: 8 - most wideband
ru: 8 — наиболее широкополосный

en: 8-level
ru: 8-уровневый

en: : Filename too short.
ru: : слишком короткое имя файла.

en: : Incorrect filetype.
ru: : некорректный тип файла.

en: <b>Audacity&reg;</b> software is copyright
ru: Программное обеспечение <b>Audacity&reg;</b> является объектом авторского права.

en: <center><h3>How to Get Help</h3></center>
ru: <center><h3>Как получить помощь</h3></center>

en: <p>You do not appear to have 'help' installed on your computer.<br> Please <a href="*URL*">view or download it online</a>.
ru: <p>Похоже, что на этом компьютере не установлена справка.<br> Вы можете <a href="*URL*">прочитать или скачать</a> её в Сети.

en: A Free Digital Audio Editor<br>
ru: Свободный редактор звуковых файлов<br>

en: A file named "%s" already exists.  Replace?
ru: Файл с именем «%s» уже существует. Заменить его?

en: AAC Export Setup
ru: Параметры экспорта в AAC

en: AC3 Export Setup
ru: Параметры экспорта в AC3

en: AC3 Files (FFmpeg)
ru: Файлы AC3 (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
ru: Файлы AMR (FFmpeg)

en: AMR-NB Export Setup
ru: Параметры экспорта в AMR-NB

en: About Audacity...
ru: О программе

en: Action
ru: Действие

en: Activation level (dB):
ru: Уровень громкости для активации (Дб):

en: Actual Rate: %d
ru: Реальная частота: %d Гц

en: Add &New
ru: &Создать

en: Add Label
ru: Добавить пометку

en: Add Label At &Playback Position
ru: Доб&авить пометку в точку воспроизведения

en: Add Label At &Selection
ru: До&бавить пометку к выделению

en: Add label at selection
ru: Добавить пометку к выделению

en: Added label
ru: Заметка добавлена

en: Adjust Sensitivity
ru: Скорректировать чувствительность

en: Adjust input gain
ru: Скорректировать усиление входа

en: Adjust output gain
ru: Скорректировать усиление выхода

en: Adjust playback speed
ru: Изменить скорость воспроизведения

en: Adjusted Pan
ru: Панорамирование скорректировано

en: Adjusted envelope.
ru: Огибающая скорректирована.

en: Adjusted gain
ru: Усиление скорректированно

en: Advanced Mixing Options
ru: Расширенные параметры сведения

en: Album Title
ru: Название альбома

en: Algorithm
ru: Алгоритм

en: Ali&gn and Move Cursor
ru: Выровнять и переместить &курсор

en: Align
ru: Выровнять

en: Align End with Cu&rsor
ru: &Выровнять окончание в позицию курсора

en: Align End with Selection En&d
ru: Выровнять окончание в &конец выделения

en: Align End with Selection Star&t
ru: Выровнять &окончание в начало выделения

en: Align Tracks To&gether
ru: Выровнять &дорожки

en: Align with &Cursor
ru: Выровнять по &курсору

en: Align with &Zero
ru: Выровнять по &нулю

en: Align with Selection &End
ru: Выровнять по концу &выделения

en: Align with Selection &Start
ru: Выровнять по &началу выделения

en: Aligned
ru: Дорожки выровнены

en: Aligned cursor
ru: Выровнено по курсору

en: Aligned end with cursor
ru: Выровнять окончание в позицию курсора

en: Aligned end with selection end
ru: Выровнять окончание в конец выделения

en: Aligned end with selection start
ru: Выровнять окончание в начало выделения

en: Aligned with selection end
ru: Выровнять по концу выделения

en: Aligned with selection start
ru: Выровнять по началу выделения

en: Aligned with zero
ru: Выровненные по нулю

en: All
ru: Все

en: All Toolbars
ru: Все панели инструментов

en: All files (*)|*
ru: Все файлы (*)|*

en: All files|*|All supported files|
ru: Все файлы|*|Все поддерживаемые файлы|

en: All required files in:
      %s
    were already present.
ru: Все требуемые файлы:
      %s
    уже присутствуют.

en: All the audio is muted.
ru: Весь звук приглушён.

en: All the selected audio is muted.
ru: Весь выбранный звук приглушён.

en: All tracks must have the same sample rate
ru: У всех дорожек должна быть одинаковая частота сэмплирования

en: Allow clipping
ru: Разрешить перегрузку сигнала

en: Alt-Left-Click
ru: Alt-Щелчок левой клавишей

en: Always copy all files (safest)
ru: Всегда копировать все файлы (безопаснее)

en: Amount to import:
ru: Сколько импортировать:

en: Amplification (dB):
ru: Усиление (Дб):

en: Amplification dB
ru: Усиление, Дб

en: Amplifier
ru: Усилители

en: Amplify
ru: Усиление сигнала

en: Amplify...
ru: Усиление сигнала...

en: Amplifying
ru: Выполняется усиление сигнала

en: Amplitude (0-1)
ru: Амплитуда (0-1)

en: Amplitude End
ru: Конец амплитуды

en: Amplitude Start
ru: Начало амплитуды

en: Analyser
ru: Анализ

en: Any
ru: Любой

en: Append Record
ru: Записать в конец

en: Appl&y Chain...
ru: Применить &цепочку...

en: Applied effect: %s
ru: Применён эффект: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
ru: Применен эффект: %s %.1f Дб

en: Applied effect: %s %.1f%%
ru: Применён эффект: %s %.1f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
ru: Применен эффект: %s %.2f полутонов

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
ru: Применён эффект: %s. %d этапов, %.0f%% обработано, частота = %.1f Гц, начальная фаза = %.0f deg, глубина = %d, обр. связь = %.0f%%

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
ru: Применён эффект: %s задержка = %f секунд, коэффициент затухания = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
ru: Применён эффект: %s частота = %.0f Гц, повышение = %.0f Дб

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
ru: Применён эффект: частота %s = %.1f Гц, начальная фаза = %.0f deg, глубина = %.0f%%, резонанс = %.1f, смещение частоты = %.0f%%

en: Applied effect: Generate DTMF tones, %.6lf seconds
ru: Применён эффект: Создать тоновые сигналы телефона, %.6lf секунд

en: Applied effect: Generate Noise, %.6lf seconds
ru: Применён эффект: Создать шум, %.6lf секунд

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
ru: Применён эффект: Создать тишину, %.6lf секунд

en: Apply %s
ru: Применить %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
ru: Применить %s с параметром (-ами)
    
    %s

en: Apply Chain
ru: Применить цепочку эффектов

en: Apply to &Files...
ru: Применить к &файлам...

en: Apply to Current &Project
ru: Применить к текущему проекту

en: Applying '%s' to current project
ru: '%s' применяется к текущему проекту

en: Applying Dynamic Range Compression...
ru: Применяется компрессия динамического диапазона...

en: Applying Leveller...
ru: Применяется эффект выравнивания

en: Applying Nyquist Effect...
ru: Применяется Nyquist-эффект...

en: Applying Phaser
ru: Применяется эффект «Фейзер»

en: Applying Wahwah
ru: Применяется эффект "WahWah"

en: Applying...
ru: Применяется...

en: Are you sure you don't want to recover any projects?
    They can't be recovered later.
ru: Вы действительно не хотите восстанавливать данные проектов?
    Сделать это позднее не получится.

en: Are you sure you want to delete %s?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %s?

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
ru: Вы уверены, что хотите восстановить исходный список жанров?

en: Are you sure you want to save the file as "
ru: Вы уверены, что хотите сохранить файл как "

en: Artist Name
ru: Исполнитель

en: As&k user
ru: &Спрашивать пользователя

en: Ask me
ru: Спрашивать меня

en: Attac&k/decay time (secs):
ru: &Атака/затухание (с):

en: Attack Time
ru: Время атаки

en: Attack Time %.1f secs
ru: Время атаки: %.1f с

en: Attack Time:
ru: Длительность атаки:

en: Attack/decay time
ru: Время атаки/затухания

en: Attempt to run Noise Removal without a noise profile.
ru: Попытка удалить шум без расчитанной модели шума

en: Attempt to use filter in OpenFile dialog first
ru: Сначала попытаться использовать фильтр в диалоге открытия

en: Au&dio Device Info...
ru: О &звуковом устройстве…

en: Audacity %s Development Team
ru: Команда разработчиков Audacity %s

en: Audacity %s Support Team
ru: Команда поддержки Audacity %s

en: Audacity %s ToolBar
ru: Панель %s Audacity

en: Audacity First Run
ru: Первый запуск Audacity

en: Audacity Karaoke%s
ru: Караоке в Audacity%s

en: Audacity Mixer Board%s
ru: Микшер Audacity%s

en: Audacity Preferences
ru: Параметры Audacity

en: Audacity Project Files
ru: Проектные файлы Audacity

en: Audacity Timer Record
ru: Таймер записи Audacity

en: Audacity Timer Record Progress
ru: Прогресс записи по таймеру

en: Audacity compressed project files (.aup) save your work in a smaller, compressed (.ogg) format. 
    Compressed project files are a good way to transmit your project online, because they are much smaller. 
    To open a compressed project takes longer than usual, as it imports each compressed track. 
    
    Most other programs can't open Audacity project files.
    When you want to save a file that can be opened by other programs, select one of the
    Export commands.
ru: Сжатые проектные файлы Audacity (.aup) сохраняют вашу работу в небольших
    файлах формата Ogg Vorbis (.ogg) с некоторой потерей в качестве звучания.
    Такой вариант хорошо подходит для передачи ваших проектов по сети.
    Открытие сжатого проекта занимает больше времени чем обычно, поскольку
    импортируется каждая сжатая дорожка.
    
    Большинство приложений не умеет работать с проектными файлами Audacity.
    Если вам нужен файл, который будет прочитан другой программой, выберите
    подходящий формат, воспользовавшись командой »Файл → Экспортировать».

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ru: Программа не может найти каталог для хранения временных файлов.
    Укажите подходящий каталог в диалоге параметров программы.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
ru: Audacity не удалось найти файл:
      %s.
    Тема не загружена.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
ru: Audacity не удалось найти файл:
      %s.
    Может быть, неправильный формат PNG?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
ru: Audacity не удалось открыть файл:
      %s
    на запись.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
ru: Audacity не смог прочитать свою исходную тему.
    Сообщите разработчикам  о возникшей проблеме.

en: Audacity could not save file:
      %s
ru: Audacity не удалось сохранить файл:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
ru: Audacity не удалось записать файл:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
ru: Audacity не удалось записать изображения в файл:
      %s.

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw".
ru: Программа не распознала формат файла
    '%s'.
    Если он несжатый, попробуйте импортировать
    как беззаголовочный.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
ru: Программа уже обнаружила библиотеки FFMpeg автоматически.
    Вы действительно хотите указать их вручную?

en: Audacity is a free program written by a worldwide team of volunteer <a href="http://audacity.sourceforge.net/community/developers">developers</a>. We thank <a href="http://sourceforge.net">SourceForge.net</a> and <a href="http://code.google.com">Google Code</a> for our project hosting. Audacity is <a href="http://audacity.sourceforge.net/download/">available</a> for Windows, Mac, and GNU/Linux (and other Unix-like systems).
ru: Audacity — свободная программа, над которой работают <a href="http://audacity.sourceforge.net/community/developers">волонтёры</a> со всего мира. Мы благодарим <a href="http://sourceforge.net">SourceForge.net</a> и <a href="http://code.google.com">Google Code</a> за хостинг нашего проекта. Audacity <a href="http://audacity.sourceforge.net/download/">работает</a> в операционных системах Windows, Mac и GNU/Linux (а также прочих Unix-подобных системах).

en: Audacity is already running
ru: Audacity уже загружен

en: Audacity is based on code from the following projects:
ru: Audacity использует код следующих проектов:

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
ru: Audacity готовится к выходу.  Повторно загрузите программу для использования нового каталога для временных файлов.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
ru: Audacity требуется файл %s для записи файлов MP3.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
ru: Файлы проектов Audacity (.AUP) сейчас не  
    ассоциированы с Audacity. 
    
    Ассоциировать их, чтобы они открывались
    по двойному щелчку мышью?

en: Audacity projects
ru: Проекты Audacity

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
ru: Audacity не удалось заблокировать каталог с временными файлами.
    Возможно, этот каталог используется другой копией Audacity.

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
ru: Audacity не удалось проеобразовать проект формата Audacity 1.0 в проект нового формата.

en: Audio Device Info
ru: Информация о звуковом устройстве

en: Audio File
ru: Звуковой файл

en: Audio Host
ru: Звуковой движок

en: Audio Position:
ru: Текущая позиция:

en: Audio Track
ru: Звуковая дорожка

en: Audio Unit Effects
ru: Эффекты Audio Unit

en: Audio cache
ru: Кэширование данных

en: Audio playback and recording
ru: Воспроизведение и запись звука

en: Audio to &buffer:
ru: &Буферируемые звуковые данные:

en: Author:
ru: Автор:

en: Auto Duck
ru: Автоприглушение

en: Auto Duck by Markus Meyer
ru: Автоприглушение — Markus Meyer

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
ru: Эффекту автоприглушения нужна контрольная дорожка, находящаяся ниже выбранной.

en: Auto Duck...
ru: Автоприглушение...

en: Automatic Crash Recovery
ru: Автоматическое восстановление после аварии

en: Automatically &fit tracks vertically zoomed
ru: &Автоматически умещать дорожки по вертикали

en: Automatically make labels from words
ru: Автоматически делать пометки из слов

en: Average
ru: Средняя

en: Axis
ru: Ось

en: B-spline
ru: B-сплайн

en: Background
ru: Задний план

en: Background end time
ru: Время завершения фрагмента переднего плана

en: Background start time
ru: Время начала фрагмента переднего плана

en: Background:
ru: Задний план:

en: Backwards
ru: Назад

en: Bandpass
ru: Полосно-пропускающие фильтры

en: Bass Boost
ru: Усиление баса

en: BassBoost...
ru: Усиление басовых частот...

en: Batch
ru: Пакетная обработка

en: Beats per minute:
ru: Долей в минуту:

en: Behaviors
ru: Поведение

en: Big-endian
ru: «Тупоконечник»

en: Bit Rate Mode:
ru: Режим скорости потока:

en: Bit Rate:
ru: Скорость потока:

en: Bit depth:
ru: Разрядность:

en: Blue Bkgnd
ru: Синий фон

en: Boost (dB):
ru: Повышение (Дб):

en: Boost dB
ru: Усиление в децибелах

en: Boosting Bass Frequencies
ru: Повышаемые басовые частоты

en: Brown
ru: Коричневый

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Build Information
ru: Информация о сборке

en: Build type:
ru: Тип сборки:

en: Burn to CD
ru: Запись CD

en: Button
ru: Кнопка

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Byte order:
ru: Байтовый порядок:

en: C&ategory:
ru: &Категория:

en: C&hain (Double-Click or press SPACE to edit)
ru: &Цепочка действий (изменить двойным щелчком или нажатием пробела)

en: C&hoose command
ru: &Выберите команду

en: C&hoose...
ru: &Выбрать...

en: CDDA frames (75 fps)
ru: выборки CDDA (75 fps)

en: Caching audio
ru: Кэшируются звуковые данные

en: Caching audio into memory
ru: Звуковые данные кэшируются в память

en: Calibrate
ru: Калибровка

en: Calibrate voicekey
ru: Откалибровать голосовой ключ

en: Calibration Results
ru: Результаты калибровки

en: Can't delete 'unnamed'
ru: Нельзя удалить 'unnamed'

en: Can't delete track with active audio
ru: Невозможно удалить дорожку с активным звуком

en: Can't export multiple files
ru: Невозможно экспортировать раздельные файлы

en: Can't open project file
ru: Невозможно открыть файл проекта

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Save
ru: Отменить сохранение

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
ru: Невозможно экспортировать MP2 с этой частотой сэмплирования и скоростью потока.

en: Cannot export audio in this format.
ru: Невозможно экспортировать данные в этот формат.

en: Cannot export audio to %s
ru: Невозможно экспортировать данные в %s

en: Capture Full Screen
ru: Снять весь экран

en: Capture Full Window
ru: Снять окно полностью

en: Capture Window Only
ru: Снять окно без декораций

en: Capture Window Plus
ru: Снять окно и вокруг

en: Capture entire window or screen
ru: Захват окна или экрана целиком

en: Capture part of a project window
ru: Снять часть окна с проектом

en: Center
ru: Центр

en: Cha&nnels
ru: &Каналов

en: Chain
ru: Цепочка

en: Change Amplification Envelope
ru: Изменить огибающую усиления

en: Change Length...
ru: Смена длительности...

en: Change ONE Sample only
ru: Изменить только ОДИН сэмпл

en: Change Pitch
ru: Смена высоты тона

en: Change Pitch without Changing Tempo
ru: Смена высоты тона без смены темпа

en: Change Pitch...
ru: Смена высоты тона...

en: Change Sample
ru: Изменить сэмпл

en: Change Several Samples
ru: Изменить несколько сэмплов

en: Change Speed
ru: Смена скорости

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
ru: Смена скорости, меняющая темп и высоту тона

en: Change Speed...
ru: Смена скорости...

en: Change Tempo
ru: Смена темпа

en: Change Tempo without Changing Pitch
ru: Смена темпа без смены высоты тона

en: Change Tempo...
ru: Смена темпа...

en: Change gain on focused track
ru: Изменить усиление активной дорожки

en: Change input device
ru: Сменить устройство ввода

en: Change lower speed limit (%) to:
ru: Изменить нижний предел скорости (%) на:

en: Change output device
ru: Сменить устройство вывода

en: Change pan on focused track
ru: Изменить панораму активной дорожки

en: Change track name to:
ru: Изменить название дорожки на:

en: Change upper speed limit (%) to:
ru: Изменить верхний предел скорости (%) на:

en: Changed '%s' to %d Hz
ru: '%s' изменено на %d Гц

en: Changed '%s' to %s
ru: '%s' изменено на %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
ru: Изменения касательно каталога для хранения временных файлов 
    не возымеют эффекта, пока программа Audacity не будет перезагружена.

en: Changing Length...
ru: Изменяется длительность...

en: Changing Pitch
ru: Изменяется высота тона

en: Changing Speed
ru: Изменяется скорость

en: Changing Tempo
ru: Изменяется темп

en: Changing Tempo/Pitch
ru: Изменяется темп/высота тона

en: Channel
ru: Канал

en: Channel Mode:
ru: Режим каналов:

en: Channel: %2d
ru: Каналов: %2d

en: Channels:
ru: Каналов:

en: Chec&k Dependencies...
ru: П&роверить зависимости...

en: Checking %s
ru: Выполняется проверка %s

en: Chirp Generator
ru: Создание импульса

en: Chirp...
ru: &Импульс...

en: Choose Language for Audacity to use:
ru: Выберите язык интерфейса для Audacity:

en: Choose a location to place the temporary directory
ru: Выберите расположение каталога для хранения временных файлов

en: Choose a location to save screenshot images
ru: Выберите папку для хранения снимков экрана

en: Choose a location to save the exported files
ru: Выберите каталог для экспортируемых файлов

en: Choose an EQ curve file
ru: Выберите файл кривой эквалайзера

en: Choose an import method
ru: Выберите способ импортирования

en: Choose location to save files
ru: Выберите папку для хранения снимков

en: Choose...
ru: Выбрать...

en: Chorus
ru: Хорус

en: Cl&eanSpeech Mode (Customized GUI)
ru: Ре&жим CleanSpeech (специализированный интерфейс)

en: Cl&ear
ru: О&чистить

en: Clea&nSpeech Mode (Customized GUI)
ru: Ре&жим CleanSpeech с интерфейсом, оптимизированным для обработки речи

en: Clean Speech
ru: Почистить запись голоса

en: CleanSpeech Batch Processing
ru: Пакетная очистка записи голоса

en: CleanSpeech Presets (*.csp)|*.csp
ru: Предустановки CleanSpeech (*.csp)|*.csp

en: Cleaning up cache directories
ru: Выполняется очистка каталогов с кэшем

en: Cleaning up temporary files
ru: Выполняется очистка временных файлов

en: Click Removal
ru: Удаление щелчков

en: Click Removal...
ru: Удаление щелчков и треска...

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
ru: Удаление щелчков и треска, автор — Craig DeForest

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
ru: Щёлкните и перетащите для регуляции относительного размера стереодорожек

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
ru: Щёлкните и перетащите для редактирования огибающей амплитуды

en: Click and drag to edit the samples
ru: Щёлкните и перетащите для редактирования сэмплов

en: Click and drag to move a track in time
ru: Щёлкните и перетащите для перемещения дорожки во времени

en: Click and drag to move left selection boundary.
ru: Щёлкните и перетащите отметку для установки левой границы выделения

en: Click and drag to move right selection boundary.
ru: Щёлкните и перетащите отметку для установки правой границы выделения

en: Click and drag to resize the track.
ru: Щёлкните и перетащите для изменения высоты дорожки

en: Click and drag to select audio
ru: Щёлкните и перетащите для выделения звукового фрагмента

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
ru: Щелчок для приближения, Shift+щелчок для отдаления

en: Clip Boun&daries
ru: &Границы клипа

en: Clipping
ru: Перегрузка

en: Close
ru: Закрыть

en: Close focused track
ru: Закрыть активную дорожку

en: Close project immediately with no changes
ru: Немедленно закрыть проект, не внося изменений

en: Close project immediately with no further changes
ru: Немедленно закрыть проект, не внося дальнейших изменений

en: Co&py
ru: С&копировать

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
ru: Поле кодека (FOURCC)
    Необязательный параметр
    Если значение не указано, 
    оно выбирается автоматически

en: Codec:
ru: Кодек:

en: Comb
ru: Гребенчатые фильтры

en: Command
ru: Команда

en: Command %s not implemented yet
ru: Команда %s пока не реализована

en: Command Action
ru: Действие команды

en: Command Line Export Setup
ru: Параметры экспорта в командную строку

en: Command-line options supported:
ru: Поддерживаемые ключи для командной строки:

en: Command:
ru: Команда:

en: Comments
ru: Комментарии

en: Compress based on Peaks
ru: Компрессия по пикам

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
ru: Уровень сжатия
    Необходим для FLAC
    -1 — автоматический подбор значения
    мин. —- 0 (быстрое кодирование, большой конечный файл)
    макс. — 10 (медленное кодирование, небольшой конечный файл)

en: Compression:
ru: Сжатие:

en: Compressor
ru: Компрессоры

en: Compressor...
ru: Компрессор...

en: Confirm
ru: Подтверждение

en: Confirm Deletion
ru: Подтверждение удаления

en: Confirm Overwrite
ru: Подтверждение перезаписи

en: Confirm?
ru: Подтверждение

en: Constant
ru: Постоянная

en: Contrast Result:
ru: Результат:

en: Contrast...
ru: Контраст...

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
ru: Проект формата 1.0 преобразован в проект нового формата.
    Старый файл сохранён под именем '%s'

en: Converter
ru: Конвертер

en: Copied labeled regions to the clipboard
ru: Копирование помеченных областей в буфер обмена

en: Copy
ru: Скопировать

en: Copy All Files (Safer)
ru: Скопировать все файлы (безопаснее)

en: Copy Labels
ru: Скопировать пометки

en: Copy Selected Files
ru: Скопировать выбранные файлы

en: Copying audio data into project...
ru: Звуковые файлы копируются в проект...

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
ru: Копирование стереозвука в монофонические дорожки невозможно

en: Core Libraries
ru: Основные библиотеки

en: Cosine
ru: Косинус

en: Could not create autosave file:
ru: Не удалось создать автосохраняемый файл:

en: Could not create directory:
      %s
ru: Не удалось создать каталог:
      %s

en: Could not find any audio devices.
ru: Не удалось найти звуковые устройства.

en: Could not load file: "%s"
ru: Не удалось загрузить файл: "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
ru: Не удалось открыть библиотеку для экспорта в MP3!

en: Could not open file
ru: Не удалось открыть файл:

en: Could not open file:
      %s
ru: Не удалось открыть файл:
      %s

en: Could not open file:
ru: Не удалось открыть файл:

en: Could not open file: "%s"
ru: Не удалось открыть файл: "%s"

en: Could not remove old auto save file
ru: Не удалось удалить старый файл автосохранения

en: Could not remove old autosave file:
ru: Не удалось удалить файл автосохранения

en: Could not set parameters of effect %s
     to %s.
ru: Не удалось загрузить параметры эффекта %s
    в %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
ru: Не удалось найти папку с данными проекта: "%s"

en: Couldn't write to file "%s": %s
ru: Не удалось записать в файл "%s": %s

en: Couldn't write to file:
ru: Не удалось произвести запись в файл:

en: Create
ru: Создать

en: Created new audio track
ru: Создана новая звуковая дорожка

en: Created new label track
ru: Создан новая дорожка для пометок

en: Created new project
ru: Создан новый проект

en: Created new stereo audio track
ru: Создана новая стереодорожка

en: Created new time track
ru: Создана новая дорожка времени

en: Creating Noise Profile
ru: Создаётся модель шума

en: Credits
ru: Об авторах

en: Ctrl-Left-Click
ru: Ctrl-Щелчок левой клавишей

en: Ctrl-Left-Drag
ru: Ctrl-Перетаскивание левой клавишей

en: Ctrl-Wheel-Rotate
ru: Ctrl-Вращение колесом

en: Cu&t
ru: Выре&зать

en: Cuberoot Autocorrelation
ru: Среднеквадратичная автокорреляция

en: Cubic
ru: Кубический

en: Current difference
ru: Актуальные различия

en: Cursor Left
ru: Курсор влево

en: Cursor Long Jump Left
ru: Длинный переход курсора влево

en: Cursor Long Jump Right
ru: Длинный переход курсора вправо

en: Cursor Right
ru: Курсор вправо

en: Cursor Short Jump Left
ru: Короткий переход курсора влево

en: Cursor Short Jump Right
ru: Короткий переход курсора вправо

en: Cursor to Track &End
ru: От &курсора до конца дорожки

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
ru: Курсор: %.4f с (%d Гц) (%s) = %f,    Пик: %.4f с (%d Гц) (%s) = %.3f

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB
ru: Курсор: %d Гц (%s) = %d Дб    Пик: %d Гц (%s) = %.1f Дб

en: Curve Name
ru: Название кривой

en: Curve exists
ru: Такая кривая уже есть

en: Curves exported
ru: Кривые экспортированы

en: Custom FFmpeg Export
ru: Экспорт через FFmpeg

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cut Labels
ru: Вырезать пометки

en: Cut Preview
ru: Прослушивание результата вырезания

en: Cut labeled regions to the clipboard
ru: Вырезать помеченные области в буфер обмена

en: Cut to the clipboard
ru: Вырезать в буфер

en: D&elete...
ru: &Удалить

en: DTMF Tone Generator
ru: Создание тоновых сигналов (DTMF)

en: DTMF Tones...
ru: Тоновые сигналы телефона...

en: DTMF sequence:
ru: Последовательность:

en: Data gathered
ru: Данные собраны

en: De&faults
ru: &Исходные параметры

en: De&lete
ru: &Удалить

en: De&lete selected rule
ru: &Удалить правило

en: De&vice
ru: У&стройство

en: Debug build
ru: Сборка с отладочными сообщениями

en: Decay Time
ru: Время первичного затухания

en: Decay Time %.1f secs
ru: Длительность затухания: %.1f c

en: Decay Time:
ru: Время первичного затухания:

en: Decay factor:
ru: Коэффициент затухания:

en: Decoding Waveform
ru: Выполняется декодирование волновой формы

en: Decrease gain on focused track
ru: Уменьшить усиление активной дорожки

en: Decrease input gain
ru: Уменьшить усиление входа

en: Decrease output gain
ru: Уменьшить усиление выхода

en: Decrease playback speed
ru: Уменьшить скорость воспроизведения

en: Default &View Mode:
ru: &Режим отображения по умолчанию:

en: Default Sample &Format:
ru: &Разрядность по умолчанию:

en: Default Sample &Rate:
ru: &Частота дискретизации по умолчанию:

en: Default endianness
ru: Стандартный байтовый порядок

en: Degree of Leveling
ru: Степень выравнивания

en: Degree of Leveling:
ru: Степень выравнивания:

en: Delay
ru: Задержка

en: Delay time (seconds):
ru: Время задержки (с):

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete '
ru: Удалить '

en: Delete Labels
ru: Удалить пометки

en: Delete Preset
ru: Удалить

en: Delete preset '%s'?
ru: Удалить предустановку '%s'?

en: DeleteKey
ru: Клавиша удаления

en: DeleteKey2
ru: Вторая клавиша удаления

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
ru: Удалено %.2f с начиная с t=%.2f

en: Deleted labeled regions
ru: Удалены помеченные области

en: Dependency Check
ru: Проверка зависимостей

en: Depth (%):
ru: Глубина (%):

en: Depth in percent
ru: Глубина в проецнтах

en: Depth:
ru: Глубина:

en: Detac&h at Silences
ru: Раз&делить по тишине

en: Detach
ru: Отцепить

en: Detach Labels
ru: Отцепить метки

en: Detached labeled regions
ru: Отцепить помеченные области

en: Detect clipping
ru: Определять перегрузку

en: Detecting clipping
ru: Выполняется поиск перегрузки

en: Device
ru: Устройство

en: Devices
ru: Устройства

en: Difference:
ru: Разница:

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ru: Смена напрвления  -- среднее значение: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Direction Changes (High Threshold)
ru: Смена направления (высокий порог)

en: Direction Changes (Low Threshold)
ru: Смена направления (низкий порог)

en: Directories
ru: Каталоги

en: Directory %s does not exist. Create it?
ru: Каталог %s не существует. Создать его?

en: Directory %s is not writable
ru: У вас нет прав на запись в каталог %s

en: Disable Meter
ru: Отключить индикацию

en: Disabled
ru: Отключено

en: Disallowed
ru: Не разрешено

en: Disk Space
ru: Пространство на диске

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
ru: Времени до конца записи: %d часов и %d минут.

en: Disk space remains for recording %d minutes.
ru: Время до конца записи в мин: %d

en: Disk space remains for recording %d seconds.
ru: Время до конца записи (с): %d

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
ru: Время до конца записи: 1 час и %d минут.

en: Display
ru: Отображение

en: Display Audio Unit effects in graphical mode
ru: Показывать собственный графический интерфейс эффектов Audio Unit

en: Distortion
ru: Искажение

en: Dit&her:
ru: Подмешивание &шума:

en: Do &not copy any audio
ru: &Не копировать звуковые данные

en: Do Not Copy
ru: Не копировать

en: Do Not Recover
ru: Не восстанавливать

en: Do not show this warning again
ru: Больше не показывать это предупреждение

en: Do you really want to delete selected rule?
ru: Вы действительно хотите удалить выбранное правило?

en: Do you still want to start Audacity?
ru: Вы по-прежнему хотите запустить Audacity?

en: Do you want to save the changes?
ru: Вы хотите сохранить изменения?

en: Don't &warn again and always use my choice above
ru: Запомнить &выбор и больше не спрашивать

en: Don't a&pply effects in batch mode
ru: &Не применять эффекты в пакетном режиме

en: Don't show this again at start up
ru: Больше не показывать это окно при запуске

en: Don't show this warning again
ru: Больше не показывать это сообщение

en: Dow&nload
ru: Ска&чать

en: Down
ru: Вниз

en: Down Octave
ru: Октавой ниже

en: Download
ru: Скачать

en: Drag label boundary
ru: Перетащить границы метки

en: Drag one or more label boundaries
ru: Перетащить границы одной и более меток

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
ru: Перетащить для приближения области, щёлкнуть правой кнопкой мыши дял отдаления

en: Draw Curves
ru: Рисование кривых

en: Draw Tool
ru: Изменение огибающей

en: Dry/Wet:
ru: До/после:

en: Duck amount:
ru: Насколько приглушить:

en: Duplic&ate
ru: Про&дублировать

en: Duplicate
ru: Продублировать

en: Duplicated
ru: Продублированный

en: Duration
ru: Длительность

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
ru: Длительность равна нулю. Ничего не будет записано.

en: Duration:
ru: Длительность:

en: Duty cycle:
ru: Цикл «занятости»:

en: Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
ru: Динамические библиотеки (*.dylib)|*.dylib|Все файлы (*)|*

en: Dynamic Range Compressor
ru: Компрессор динамического диапазона

en: Dynamics Processor
ru: Обработка динамики

en: E&dit...
ru: &Изменить

en: E&xit
ru: В&ыход

en: E&xpand All Tracks
ru: &Развернуть все дорожки

en: E&xport...
ru: &Экспортировать

en: EQ Curve needs a different name
ru: Кривой эквалайзера нужно другое название

en: Echo
ru: Эхо

en: Echo...
ru: Эхо...

en: Edit
ru: Редактирование

en: Edit C&hains...
ru: Изменить це&почки...

en: Edit Chains
ru: Правка цепочек

en: Edit Genres
ru: Изменить жанры

en: Edit Labels
ru: Изменить пометки

en: Edit Metadata
ru: Правка метаданных

en: Edit Metadata tags
ru: Правка метаданных

en: Edit metadata
ru: Изменить метаданные

en: Edit the metadata tags
ru: Правка метаданных

en: Edited labels
ru: Изменены пометки

en: Editing a clip can &move other clips
ru: &При редактировании одного клипа другие могут быть пермещены

en: Editing and greyed out Menus
ru: Редактирование и недоступные пункты меню

en: Effe&ct
ru: Эффек&ты

en: Effect Settings
ru: Параметры эффекта

en: Effects
ru: Эффекты

en: Effects Preview
ru: Предпрослушивание эффектов

en: Elapsed Time:
ru: Потрачено времени:

en: Emeritus Developers
ru: Разработчики в отставке

en: Empty
ru: Пусто

en: Enable &dragging of left and right selection edges
ru: &Разрешить перетаскивание краев выделений

en: Enable Effects
ru: Включить эффекты

en: Enable Meter
ru: Включить индикацию

en: Enable cu&t lines
ru: Показывать &линии отреза

en: Enabled
ru: Включено

en: Encoding:
ru: Кодирование:

en: End
ru: Конец

en: End Date
ru: Дата конца

en: End Date and Time
ru: Дата и время завершения

en: End Time
ru: Время завершения

en: Energy
ru: Энергия

en: Enhanced Autocorrelation
ru: Повышенная автокорреляция

en: Enter Nyquist Command:
ru: Введите Nyquist-команду:

en: Enter name of new chain
ru: Введите название новой цепочки

en: Enter track name
ru: Введите название дорожки

en: Envelope
ru: Огибающая

en: Envelope Tool
ru: Изменение огибающей

en: Equaliser
ru: Эквалайзеры

en: Equalization
ru: Эквалайзер

en: Equalization, by Martyn Shaw && Mitch Golden
ru: Эквалайзер создали Martyn Shaw и Mitch Golden

en: Equalization...
ru: Эквалайзер...

en: Error
ru: Ошибка

en: Error (file may not have been written): %s
ru: Ошибка (возможно, файл не записан): %hs

en: Error Importing
ru: Ошибка при импорте

en: Error Initializing Audio
ru: Ошибки при инициализации звука

en: Error Initializing Midi
ru: Ошибка при инициализации MIDI

en: Error Saving Project
ru: Ошибка при сохранении проекта

en: Error in Duration
ru: Ошибка длительности

en: Error in Nyquist code
ru: Ошибка в коде Nyquist

en: Error opening file
ru: Ошибка при чтении файла

en: Error trying to save file:
ru: Ошибка при попытке сохранить файл:

en: Error while opening sound device.
ru: Ошибка при открытии звукового устройства.

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
ru: Ошибка при открытии звукового устройства.
    Проверьте параметры устройства и частоту сэмплирования.

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Error: %hs at line %lu
ru: Ошибка: %hs в строке %lu

en: Expand
ru: Расширить

en: Expanded Cut Line
ru: Расширенная линия вырезаний

en: Expander
ru: Экспандеры

en: Expo&rt Selection...
ru: Экспортировать &выделенное...

en: Export
ru: Экспорт

en: Export &Labels...
ru: Экспортировать &пометки...

en: Export &Multiple...
ru: Экспортировать в &несколько файлов...

en: Export CleanSpeech &Presets...
ru: &Экспортировать предустановки CleenSpeach...

en: Export Contrast Result As:
ru: Экспортировать результат измерения контраста как:

en: Export File
ru: Экспорт файла

en: Export Keyboard Shortcuts As:
ru: Экспортировать клавиатурные комбинации как:

en: Export Labels As:
ru: Экспортировать пометки как:

en: Export MIDI
ru: Экспорт MIDI

en: Export MIDI As:
ru: Экспортировать файл MIDI под именем:

en: Export MIDI...
ru: Экспортировать MIDI...

en: Export Multiple
ru: Экспорт в несколько файлов

en: Export Presets
ru: Экспортировать

en: Export Spectral Data As:
ru: Экспортировать результаты спектрального анализа в файл:

en: Export format:
ru: Формат экспорта:

en: Export location:
ru: Каталог для экспорта:

en: Exporting an Audio File
ru: Экспортируется звуковой файл

en: Exporting entire file at %d kbps
ru: Весь файл экспортируется при %d Кбит/с

en: Exporting selected audio at %d kbps
ru: Выделенное экспортируется при %d Кбит/с

en: Exporting the entire project as %s
ru: Весь проект экспортируется в %s

en: Exporting the entire project as FLAC
ru: Весь проект экспортируется в файл FLAC

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
ru: Весь проект экспортируется в файл Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project using command-line encoder
ru: Весь проект экспортируется через консольный кодировщик

en: Exporting the selected audio as %s
ru: Выбранные звуковые данные экспортированы в %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
ru: Выделенное экспортируется в файл FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
ru: Выделенное экспортируется в файл Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
ru: Выделенное экспортируется через консольный кодировщик

en: Extend Selection Range
ru: Расширить область выделения

en: Extended Import
ru: Правила импорта

en: Extracting features: %s
ru: Извлечение данных: %s

en: Extreme
ru: Очень высокое

en: FFT Window
ru: Быстрые преобразования Фурье

en: FFmpeg Import/Export Library
ru: Библиотека для импорта/экспорта с FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
ru: Версия библиотеки FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
ru: Библиотека FFmpeg:

en: FFmpeg library not found
ru: Библиотека FFmpeg не найдена

en: FFmpeg not found
ru: Библиотека FFmpeg не найдена

en: FFmpeg startup failed
ru: Не удалось запустить FFmpeg

en: FFmpeg support not compiled in
ru: Программа собрана без поддержки FFmpeg

en: FFmpeg-compatible files
ru: Файлы, поддерживаемые FFmpeg

en: FLAC Export Setup
ru: Параметры экспорта во FLAC

en: FLAC Files
ru: Файлы FLAC

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
ru: Не удалось инициализировать кодировщик FLAC
    Статус: %d

en: FLAC files
ru: Файлы FLAC

en: FLAC import and export
ru: Импорт и экспорт FLAC

en: FLAC options
ru: Параметры FLAC

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
ru: Поддержка FLAC не включена в эту сборку Audacity

en: Face name
ru: Шрифт

en: Face size
ru: Кегль

en: Fade In
ru: Плавное нарастание

en: Fade Out
ru: Плавное затухание

en: Fading In
ru: Выполняется плавное нарастание сигнала

en: Fading Out
ru: Выполняется плавное затухание сигнала

en: Failed to find compatible FFmpeg libraries.
ru: Не удалось найти совместимые библиотеки FFmpeg.

en: Failed to find the codec
ru: Не удалось найти кодек

en: Failed to guess format
ru: Не удалось угадать формат

en: Fast
ru: Быстро

en: Fast Sinc Interpolation
ru: Быстрая синхронная интерполяция

en: Features
ru: Возможности

en: Feedback (%):
ru: Обратная связь (%):

en: Feedback in percent
ru: Обратная связь в процентах

en: File
ru: Файл

en: File Format Support
ru: Поддержка форматов файлов

en: File extensions
ru: Расширение файла

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
ru: Файл может быть неподдерживаемого формата или испорчен: 
    %s

en: File name prefix
ru: Префикс имени файла

en: File name prefix:
ru: Префикс имени файла:

en: Filename = %s.
ru: Имя файла = %s.

en: Filter
ru: Фильтры

en: Final Pitch Shift
ru: Конечное смещение высоты тона

en: Final Tempo Change (%)
ru: Изменение темпа в конце (%)

en: Find &Zero Crossings
ru: Найти бли&жайшие нулевые точки

en: Find Clipping
ru: Поиск перегрузки

en: Find Clipping...
ru: Найти перегрузки...

en: First Track
ru: Первая дорожка

en: First file name
ru: Имя первого файла

en: First file name:
ru: Имя первого файла:

en: Fit &Vertically
ru: Уместить по &вертикали

en: Fit Project
ru: Уместить проект

en: Fit Selection
ru: Уместить выделенное

en: Fit project in window
ru: Уместить проект в окне

en: Fit selection in window
ru: Уместить выделенное в окне

en: Five Min
ru: 5 мин

en: Fla&tten
ru: С&бросить

en: Flanger
ru: Флэнжеры

en: Font...
ru: Шрифт...

en: Foreground
ru: Передний план

en: Foreground end time
ru: Время завершения фрагмента заднего плана

en: Foreground start time
ru: Время начала фрагмента заднего плана

en: Foreground:
ru: Передний план:

en: Format Change
ru: Смена формата

en: Format:
ru: Формат:

en: Forwards
ru: Вперед

en: Fr&equency smoothing (Hz):
ru: Обобщение частот (Гц):

en: Free Space:
ru: Свободного места:

en: Frequency (Hz)
ru: Частота (Гц)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
ru: Частота (Гц)	Уровень (Дб)

en: Frequency (Hz):
ru: Частота (Гц):

en: Frequency Analysis
ru: Частотный анализ

en: Frequency Hertz
ru: Частота в герцах

en: Frequency Hertz End
ru: Конечная частота в герцах

en: Frequency Hertz Start
ru: Начальная частота в герцах

en: Frequency g&ain (dB/dec):
ru: &Усиление частоты (Дб/dec):

en: Frequency smoothing
ru: Обобщение частот

en: From Internet
ru: В Интернете

en: From Pitch
ru: Из одной высоты тона

en: From RPM
ru: Из одного количества оборотов в минуту

en: From beats per minute
ru: Из одного количества долей в минуту

en: From frequency in hertz
ru: Из частоты в герцах

en: From length in seconds
ru: Из одной длительности в секундах

en: From:
ru: От:

en: Full screen on/off
ru: Полноэкранный режим

en: Function
ru: Функция

en: G&rids
ru: С&етка

en: GB
ru: Гбайт

en: GPL License
ru: Лицензия GPL

en: GStreamer startup failed
ru: Не удалось запустить GStreamer

en: GStreamer-compatible files
ru: Совместимые с GStreamer файлы

en: Gain
ru: Громкость

en: General Options
ru: Общие параметры

en: Generating Chirp
ru: Создаётся импульс

en: Generating DTMF tones
ru: Создаются тоновые сигналы телефона

en: Generating Noise
ru: Создаётся шум

en: Generating Silence
ru: Создаётся тишина

en: Generating Tone
ru: Создаётся волна

en: Generator
ru: Генераторы

en: Genre
ru: Жанр

en: Genres
ru: Жанры

en: Graphic EQ
ru: Графический EQ

en: Grids
ru: Сетка

en: Header:
ru: Заголовок:

en: Heavier
ru: Больше

en: Heaviest
ru: Самая большая

en: Heavy
ru: Большая

en: Help
ru: Справка

en: Help on the Internet
ru: Справка в Интернете

en: High-quality Conversion
ru: Высококачественное преобразование

en: High-quality Sinc Interpolation
ru: Высококачественная синхронная интерполяция

en: Highpass
ru: Фильтры верхних частот

en: Horizontal Stereo
ru: Горизонтальная ориентация

en: Host
ru: Драйвер

en: Hz
ru: Гц

en: I&mport CleanSpeech Presets...
ru: Им&портировать предустановки CleanSpeech...

en: I&mport...
ru: &Импортировать

en: ID3 tag support
ru: Поддержка тэгов ID3

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
ru: Трёхбуквенный код языка по ISO 639 3
    Необязательный параметр
    Если значение не указано, оно выбирается автоматически

en: If 'Load Theme Cache At Startup' is checked, then the Theme Cache will be loaded
    when the program starts up.
ru: Если параметр «Загружать кэш темы при запуске» включен, кэш темы будет загружаться при запуске программы.

en: If the available system memory falls below this value, audio will no longer
    be cached in memory and will be written to disk.
ru: Если доступное количество свободной виртуальной памяти ниже этого значения,
    звук больше не будет кэшироваться в памяти и будет писать на жесткий диск.

en: If you find a bug or have a suggestion for us, please write to our <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Feedback</a> address. For help, view the tips and tricks on our <a href="http://wiki.audacityteam.org/">Wiki</a> or visit our <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a>.
ru: Если вы обнаружили ошибку или хотите что-то предложить, напишите нам по адресу для <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">обратной связи</a>. За помощью и советами по использованию программы обратитесь к <a href="http://wiki.audacityteam.org/">вики</a> проекта или посетите наш <a href="http://forum.audacityteam.org/">форум</a>.

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
ru: Если продолжить, ваш проект не будет записан на диск. Вы точно этого хотите?

en: Import
ru: Импорт

en: Import / Export
ru: Импорт/Экспорт

en: Import Labels
ru: Импорт пометок

en: Import MIDI
ru: Импорт MIDI-файла

en: Import Presets
ru: Импортировать

en: Import Raw
ru: Импорт файла без заголовка

en: Import Raw Data
ru: Импорт raw-файла

en: Import complete. Calculating waveform
ru: Импорт завершен. Вычисляется волновая форма сигнала

en: Import complete. Running an on-demand waveform calculation. %2.0f%% complete.
ru: Импорт завершен. Выполняется расчет волновой формы на лету. Готовность: %2.0f%%.

en: Import via QuickTime
ru: Импорт средствами QuickTime

en: Import(s) complete. Running %d on-demand waveform calculations. Overall %2.0f%% complete.
ru: Импорт завершен. Выполняется расчет волновой формы (в количестве %d) на лету. Общая готовность: %2.0f%%.

en: Imported '%s'
ru: Импортирован файл '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
ru: Импортирован MIDI-файл из '%s'

en: Imported labels from '%s'
ru: Импортированы пометки из файла '%s'

en: Importer order
ru: Порядок импорта

en: Importing %s
ru: Импортируется %s

en: In All &Tracks
ru: Во всех &дорожках

en: In All S&ync-Locked Tracks
ru: Во всех си&нхронизированных дорожках

en: In addition, specify the name of an audio file or Audacity project to open it.
ru: Кроме того, укажите имя звукового файла или проекта Audacity, который нужно открыть.

en: Include audio before first label
ru: Включая звук перед первой пометкой

en: Increase gain on focused track
ru: Увеличить усиление активной дорожки

en: Increase input gain
ru: Увеличить усиление входа

en: Increase output gain
ru: Увеличить усиление выхода

en: Increase playback speed
ru: Увеличить скорость воспроизведения

en: Individual Theme Files
ru: Отдельные файлы стилей оформления

en: Info
ru: Информация

en: Initial Pitch Shift
ru: Начальное смещение высоты тона

en: Initial Tempo Change (%)
ru: Изменение темпа в начале (%)

en: Inner fade down length:
ru: Длительность внутреннего фейда вниз:

en: Inner fade up length:
ru: Длительность внутреннего фейда вверх:

en: Input Channels
ru: Каналы записи

en: Input Device
ru: Записываемое устройство

en: Input Meter
ru: Индикатор уровня на входе

en: Input Volume
ru: Вход

en: Input Volume Slider
ru: Регулятор громкости входа

en: Input level meter - click to monitor input
ru: Индикатор уровня на входе. Щелкните для включения мониторинга входа.

en: Insane
ru: Безумно высокое

en: Insert &After
ru: Вставить &после

en: Insert &Before
ru: Вставить &до

en: Inspecting project file data
ru: Выполняется проверка данных проекта

en: Installation Prefix:
ru: Префикс установки:

en: Instrument
ru: Инструменты

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Internal logic fault
ru: Внутренняя логическая ошибка

en: Interpolation:
ru: Интерполяция:

en: Invalid Vorbis bitstream header
ru: Ошибочный заголовок потока Vorbis

en: Invalid duration in LOF file.
ru: Неправильная продолжительность LOF

en: Invalid sample rate
ru: Некорректная частота сэмплирования

en: Invalid track offset in LOF file.
ru: Найдено некорректное разделение дорожек в LOF.

en: Invalid window offset in LOF file.
ru: Найдено некорректное разделение окон в LOF

en: Invert
ru: Инвертирование

en: Inverting
ru: Выполняется инвертирование

en: Join
ru: Объединить

en: Join Labels
ru: Объединить пометки

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
ru: Объединено %.2f с начиная с t=%.2f

en: Joined labeled regions
ru: Объединены помеченные области

en: KB
ru: Кбайт

en: Key Bindings
ru: Клавиатурные комбинации

en: Key Combination
ru: Комбинация клавиш

en: Key type
ru: Тип клавиши

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: L
ru: Л

en: L&atency correction:
ru: &Коррекция задержки сигнала:

en: LAME MP3 Library:
ru: Библиотека LAME (сохранение MP3):

en: LFO Frequency (Hz):
ru: Частота LFO (Гц):

en: LFO Start Phase (deg.):
ru: Начальная фаза LFO (степень):

en: LFO frequency in hertz
ru: Частота LFO в герцах

en: LFO start phase in degrees
ru: Начальная фаза LFO в градусах

en: LOF Error
ru: Ошибка в LOF

en: La&beled Regions
ru: Поме&ченные области

en: Label
ru: Пометка

en: Label Edit
ru: Правка пометки

en: Label Track
ru: Дорожка пометок

en: Label Track Font
ru: Шрифт дорожки для пометок

en: Labels
ru: Пометки

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
ru: Отставание (с)	Частота (Гц)	Уровень

en: Language:
ru: Язык:

en: Latency
ru: Задержка

en: Latency problem
ru: Неполадки с задержкой исгнала

en: Left
ru: Слева

en: Left Channel
ru: Левый канал

en: Left,
ru: Левый,

en: Left-Click
ru: Щелчок левой клавишей

en: Left-Double-Click
ru: Двойной щелчок левой клавишей

en: Left-Drag
ru: Перетаскивание левой клавишей

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
ru: Левая=Приблизить, Правая=Отдалить, Средняя=Обычный вид

en: Length
ru: Длительность

en: Length (seconds)
ru: Длительность (с)

en: Length (seconds):
ru: Длительность (с):

en: Length of &Filter:
ru: &Длина фильтра:

en: Length of Filter
ru: Длина фильтра

en: Level:
ru: Уровень сжатия:

en: Leveller
ru: Выравниватель

en: Leveller...
ru: Выравниватель...

en: Levels To Discard
ru: От скольких отказаться:

en: Li&near Frequency Scale
ru: &Линейный масштаб диапазона

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Libresample by Dominic Mazzoni and Julius Smith
ru: Libresample, авторы —  Dominic Mazzoni и Julius Smith

en: Libsamplerate by Erik de Castro Lopo
ru: Libsamplerate, автор — Erik de Castro Lopo

en: Libsamplerate error: %d
ru: Ошибка Libsamplerate: %d

en: Light
ru: Небольшая

en: Limiter
ru: Ограничители

en: Linear
ru: Линейный

en: Linear Frequency Scale
ru: Линейный масштаб частотного диапазона

en: Linear frequency
ru: Линейный масштаб

en: List of Files in basic text format
ru: Список файлов в обычном текстовом формате

en: Little-endian
ru: «Остроконечник»

en: Lo&ng period:
ru: &Длинный период:

en: Load
ru: Загрузить

en: Load Files
ru: Загрузить файлы

en: Load Metadata As:
ru: Загрузить метаданные как:

en: Load Preset
ru: Загрузить

en: Load Theme Cache
ru: Загрузить кэш темы

en: Load Theme Cache At Startup
ru: Загружать кэш темы при запуске

en: Load VST Program:
ru: Загрузить программу VST:

en: Loaded %d keyboard shortcuts
ru: Загружено %d клавиатурных комбинаций

en: Loading keyboard shortcuts
ru: Загружаются клавиатурные комбинации...

en: Loca&te...
ru: У&казать...

en: Local
ru: Локально

en: Locate FFmpeg
ru: Указать FFmpeg

en: Locate Lame
ru: Указание расположения LAME

en: Location of %s:
ru: Расположение %s:

en: Location of &Manual:
ru: &Расположение руководства:

en: Location of '%s':
ru: Расположение '%s':

en: Log frequency
ru: Логарифмический масштаб

en: Logarithmic
ru: Логарифмическая

en: Long Seek right during playback
ru: Длинный переход вправо при воспроизведении

en: Long seek left during playback
ru: Длинный переход влево при воспроизведении

en: Lower speed limit
ru: Предел понижения скорости

en: Lowpass
ru: Фильтры низких частот

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
ru: Файлы M4A (AAC) (FFmpeg)

en: MB
ru: Мбайт

en: MIDI Devices
ru: Устройства MIDI

en: MIDI and Allegro files (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI files (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro files (*.gro)|*.gro|All files (*.*)|*.*
ru: Файлы MIDI и Allegro (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|Файлы MIDI (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Файлы Allegro (*.gro)|*.gro|Все файлы (*.*)|*.*

en: MIDI file (*.mid)|*.mid|Allegro file (*.gro)|*.gro
ru: Файлы MIDI (*.mid)|*.mid|Файлы Allegro (*.gro)|*.gro

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
ru: MIDI-дорожки не могут быть отделены друг от друга — только звуковые файлы.

en: MP2 Export Setup
ru: Параметры экспорта в MP2

en: MP2 Files
ru: Файлы MP2

en: MP2 export
ru: Экспорт MP2

en: MP3 Export Library
ru: Библиотека для экспорта в MP3

en: MP3 Export Setup
ru: Параметры экспорта в MP3

en: MP3 Files
ru: Файлы MP3

en: MP3 Importing
ru: Импорт MP3

en: MP3 Library Version:
ru: Версия библиотеки для поддержки MP3:

en: MP3 Library:
ru: Библиотека для поддержки MP3:

en: MP3 export library not found
ru: Библиотека для экспорта в MP3 не найдена

en: MP3 files
ru: MP3

en: MPEG container options
ru: Параметры контейнера MPEG

en: Ma&ximum Frequency (Hz):
ru: М&аксимальная частота (Гц):

en: Made '%s' a stereo track
ru: Сделать '%s' стереодорожку

en: Main Mix
ru: Основной микс

en: Make Labels
ru: Создать пометки

en: Make Stereo
ru: Сделать стереофонической

en: Make Stereo Track
ru: Сделать стереофонической

en: Make a &copy of the files before editing (safer)
ru: Создать &копию данных перед редактированием (безопаснее)

en: Make-up gain for 0dB after compressing
ru: Подогнать усиление под 0 Дб после компрессии

en: Manage Curves
ru: Управление кривыми

en: Manage Curves List
ru: Управление списком кривых

en: Manage History
ru: Управление действиями по истории

en: Master Gain Control
ru: Общий регулятор громкости

en: Max dB
ru: Макс. Дб

en: Max silence duration:
ru: Макс. длительность тишины:

en: Max spike width (higher is more sensitive):
ru: Макс. ширина пика (выше → чувствительнее):

en: Max. Number of Notes (1..128):
ru: Макс. число нот (1-128):

en: Maximum amplitude dB
ru: Максимальная амплитуда, Дб

en: Maximum pause:
ru: Макс. пауза:

en: Measured background level
ru: Измеренный уровень заднего плана

en: Measured foreground level
ru: Измеренный уровень переднего плана

en: Media read error
ru: Ошибка чтения данных

en: Medium
ru: Среднее

en: Medium Tracks
ru: Средние дорожки

en: Merge
ru: Объединить

en: Merged Clips
ru: Объединены клипы

en: Meter
ru: Индикатор

en: Meter Preferences
ru: Параметры индикатора

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
ru: Частота обновления индикатора в секундах [1-100]:

en: Meter-Play
ru: Индикатор воспроизведения

en: Meter-Record
ru: Индикатор записи

en: Meter/Waveform dB &range:
ru: &Диапазон счетчика/волновой формы (Дб):

en: Mi&nimum Free Memory (MB):
ru: &Минимум свободной памяти (МБ):

en: Mi&nimum Frequency (Hz):
ru: &Минимальная частота (Гц):

en: Mi&x and Render
ru: &Свести в последнюю дорожку

en: Mi&xer Toolbar
ru: Панель &микшера

en: Middle-Click
ru: Щелчок средней клавишей

en: Mime-types
ru: Типы MIME

en: Min dB
ru: Мин. Дб

en: Min silence duration:
ru: Мин. длительность тишины:

en: Minimum Amplitude (dB):
ru: Минимальная амплитуда (Дб)

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
ru: Минимальная частота должна находиться в пределах от 100 Гц до 100 000 Гц

en: Mix
ru: Микс

en: Mix and Render
ru: Сведение

en: Mix and Render to New Track
ru: Свести в новую дорожку

en: Mixer
ru: Микшеры

en: Mixer Panel
ru: Панель микшера

en: Mixing and rendering tracks
ru: Сводятся дорожки

en: Mixing down to &mono during export
ru: Сведении в &моно при экспорте

en: Mixing down to &stereo during export
ru: Сведении &в стерео при экспорте

en: Mo&ve Cursor
ru: Переместить к&урсор

en: Moderate
ru: Средняя

en: Modes
ru: Режимы

en: Modified Label
ru: Метка изменена

en: Modulator
ru: Модуляция

en: Mono
ru: Моно

en: Mono,
ru: Моно,

en: Mouse
ru: Мышь

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
ru: Использование мыши (неизменяемые параметры)

en: Move &Down
ru: Переместить в&низ

en: Move &Up
ru: Переместить &вверх

en: Move &filter down
ru: Опустить ф&ильтр

en: Move Focus to Next Track
ru: Перейти на дорожку вниз

en: Move Focus to Next and Select
ru: Переместить фокус на дорожку ниже и выделить

en: Move Focus to Previous Track
ru: Перейти на дорожку вверх

en: Move Focus to Previous and Select
ru: Переместить фокус на дорожку выше и выделить

en: Move Track
ru: Переместить дорожку

en: Move Track Down
ru: Переместить дорожку вниз

en: Move Track Up
ru: Переместить дорожку вверх

en: Move backward from toolbars to tracks
ru: Перейти назад от панелей к дорожкам

en: Move clip up/down between tracks
ru: Переместить область из одной дорожки в другую

en: Move f&ilter up
ru: Поднять &фильтр

en: Move forward from toolbars to tracks
ru: Перейти вперёд от панелей к дорожкам

en: Move rule &down
ru: Опу&стить правило

en: Move rule &up
ru: &Поднять правило

en: Moved '%s' %s
ru: Смещено '%s' %s

en: Moved Sample
ru: Сэмпл смещён

en: Moved clip to another track
ru: Область перемещена из одной дорожки в другую

en: Moved gain slider
ru: Регулятор громкости смещён

en: Moved pan slider
ru: Регулятор панорамы смещён

en: Multi
ru: Универсальный

en: Multi Tool
ru: Универсальный инструмент

en: Multi-Tool Mode
ru: Универсальный инструмент

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
ru: Универсальный инструмент: нажмите Ctrl-P для настройки мыши и клавиатуры

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
ru: Универсальный инструмент: нажмите Ctrl-P для настройки мыши и клавиатуры

en: Multiband
ru: Многополосный

en: Musical Instrument
ru: Музыкальный инструмент

en: Mute
ru: Тихо

en: Mute/Unmute focused track
ru: Приглушить/вернуть звук дорожке в фокусе

en: Mux Rate:
ru: Частота муксинга:

en: NTSC frames
ru: кадры NTSC

en: Name
ru: Имя

en: Name Change
ru: Переименование

en: Name files:
ru: Именование файлов:

en: Name is the same as the original one
ru: Новое имя совпадает с прежним

en: Name must not be blank
ru: Поле имени должно быть заполнено

en: Name...
ru: Название...

en: Names may not contain '%c' and '%c'
ru: Имена не должны содержать  '%c' и '%c'

en: Never copy any files
ru: Никогда не копировать файлы

en: New Label Track
ru: Новая дорожка пометок

en: New Peak Amplitude (dB):
ru: Новая пиковая амплитуда (Дб):

en: New Project
ru: Новый проект

en: New Temporary Directory
ru: Новый каталог для временных файлов

en: New Track
ru: Новая дорожка

en: New sample rate (Hz):
ru: Новая частота сэмплирования (Гц):

en: New selection length:
ru: Новая продолжительность выделения:

en: New selection length: hh:mm:ss
ru: Новая длина выделения: чч:мм:сс

en: New...
ru: Новая...

en: Next Tool
ru: Следующий инструмент

en: No Local Help
ru: Локальная справка отсутствует

en: No MIDI interfaces
ru: Нет устройств MIDI

en: No audio interfaces
ru: Нет звуковых устройств

en: No chain selected
ru: Цепочка не выбрана

en: No compatible FFmpeg library was found
ru: Совместимая библиотека FFmpeg не найдена

en: No curves exported
ru: Кривые не экспортированы

en: No devices found
ru: Устройства не обнаружены

en: No endianness
ru: Без учёта байтового порядка

en: No labels to export.
ru: Нет меток для экспорта.

en: Noise Floor
ru: Нижний порог шумов

en: Noise Floor %d dB
ru: Нижний порог шумов %d Дб

en: Noise Floor:
ru: Нижний порог шумов:

en: Noise Generator
ru: Генератор шума

en: Noise Removal
ru: Удалить шум

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
ru: Удаление шума, автор — Доминик Маццони

en: Noise Removal...
ru: Удаление шума...

en: Noise Threshold (Hiss/Hum/Ambient Noise)
ru: Порог шума (шипение/гудение/фоновый шум)

en: Noise re&duction (dB):
ru: &Подавление шума (Дб):

en: Noise reduction
ru: Подавление шума

en: Noise type
ru: Тип шума

en: Noise...
ru: Шум...

en: Noise:
ru: Шум:

en: None
ru: Нет

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
ru: Ни один из ожидаемых компонентов темы
    не был найден в:
      %s.

en: None-Skip
ru: Нет, пропустить

en: Normalize
ru: Нормировка сигнала

en: Normalize maximum amplitude to:
ru: Нормировать максимальную амплитуду под:

en: Normalize stereo channels independently
ru: Нормировать стереоканалы раздельно

en: Normalize...
ru: Нормировка сигнала...

en: Normalizing...
ru: Выполняется нормировка сигнала...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
ru: Это нерабочая, либо неподдерживаемая библиотека сжатия в MP3!

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
ru: Не все форматы и кодеки совместимы. Не все комбинации параметров совместимы со всеми кодеками.

en: Not an Ogg Vorbis file
ru: Это не файл Ogg Vorbis

en: Not enough data selected.
ru: Выбрано недостаточно данных

en: Note Track
ru: Дорожка для пометок

en: Note length (seconds)
ru: Длительность ноты (с)

en: Note velocity
ru: Сила нажатия ноты

en: Note: Export quality options can be chosen by clicking the Options
    button in the Export dialog.
ru: Примечание: параметры качества экспорта могут быть выбраны
    щелчком по кнопке «Параметры» в диалоге экспорта

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
ru: Примечание: нажатие комбинации клавиш Cmd+Q приведёт к завершению работы программы. Все остальные комбинации действительны..

en: Nothing to redo
ru: Нечего повторить

en: Nothing to undo
ru: Нечего отменить

en: Num
ru: №

en: Number of times to repeat:
ru: Количество повторов:

en: Nyquist Output:
ru: Вывод Nyquist:

en: Nyquist Prompt
ru: Ввод команд Nyquist

en: Nyquist Prompt...
ru: Запрос Nyquist...

en: Nyquist did not return audio.
ru: Nyquist не передал звуковой сигнал.

en: Nyquist returned the value:
ru: Nyquist вернул значение:

en: Nyquist returned too many audio channels.
ru: Nyquist вернул вернул слишком много звуковых каналов

en: OK... Audacious!
ru: ОК

en: Ogg Vorbis Export Setup
ru: Параметры экспорта в Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Files
ru: Файлы Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Import and Export
ru: Импорт и экспорт Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
ru: Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
ru: Поддержка Ogg Vorbis не включена в эту сборку Audacity

en: On-demand import and waveform calculation complete.
ru: Импорт и расчёт волновой формы дорожки по требованию завершён

en: One Hour
ru: 1 ч

en: One Min
ru: 1 мин

en: One Sec
ru: 1 с

en: Only avformat.dll|*avformat*.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
ru: Только avformat.dll|*avformat*.dll|Динамически слинкованные библиотеки (*.dll)|*.dll|Все файлы (*.*)|*

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
ru: Только lame_enc.dll|lame_enc.dll| Динамически слинкованные библиотеки (*.dll|*.dll Все файлы (*.*)|*

en: Only libavformat.so|libavformat.so*|Dynamically Linked Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
ru: Только libavformat.so|libavformat.so*|Динамически слинкованные библиотеки (*.so)|*.so*|Все файлы (*)|*

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
ru: Только libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Динамические библиотеки (*.dylib)|*.dylib|Все файлы (*)|*

en: Only libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
ru: Только libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Первичные динамически загружаемые библиотеки (*.so)|*.so|Расширенные библиотеки (*.so*)|*.so*|Все файлы (*)|*

en: Open &Recent...
ru: &Недавние файлы...

en: Open Me&tadata Editor...
ru: Открыть редактор &метаданных...

en: Open Recent
ru: Недавние файлы

en: Open menu on focused track
ru: Открыть меню активной дорожки

en: Opening Audacity Project
ru: Открывается проект Audacity

en: Options
ru: Параметры

en: Options...
ru: Параметры...

en: Oscillator
ru: Осцилляторы

en: Other Contributors
ru: Прочие участники проекта

en: Other Emeritus Team Members
ru: Другие отошедшие от дел разработчики

en: Other uncompressed files
ru: Прочие несжатые файлы

en: Other...
ru: Другая...

en: Out of disk space
ru: Свободное пространство на диске закончилось

en: Out of memory!
ru: Закончилась память!

en: Outer fade down length:
ru: Длительность внешнего фейда вниз:

en: Outer fade up length:
ru: Длительность внешнего фейда вверх:

en: Output Channels: %2d
ru: Каналы выхода: %2d

en: Output Device
ru: Устройство вывода звука

en: Output Meter
ru: Индикатор уровня на выходе

en: Output Volume
ru: Выход

en: Output Volume Slider
ru: Регулятор громкости выхода

en: Output level meter
ru: Индикатор уровня на выходе

en: Overdub (on/off)
ru: Запись врезкой (вкл/выкл)

en: Overdub: &Play other tracks while recording new one
ru: &Наложение: воспроизводить другие дорожки при записи новой

en: Overwrite existing curve '
ru: Перезаписать существующую кривую '

en: Overwrite existing files
ru: Перезаписать существующие файлы

en: Overwrite preset '%s'?
ru: Перезаписать профиль '%s'?

en: PAL frames (25 fps)
ru: Кадрый PAL (25 кадров/с)

en: Pa&ge Setup...
ru: &Параметры страницы...

en: Packet Size:
ru: Размер пакета:

en: Pan
ru: Панорама

en: Pan left on focused track
ru: Панорамирование влево для активной дорожки

en: Pan right on focused track
ru: Панорамирование влево для активной дорожки

en: Parameters
ru: Параметры

en: Parametric
ru: Параметрический

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste Te&xt to New Label
ru: Вставить &текст в новую пометку

en: Pasted from the clipboard
ru: Вставка из буфера обмена

en: Pasted text from the clipboard
ru: Вставка текста из буфера обмена

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
ru: Вставка данных дорожки одного типа в дорожку другого типа невозможна

en: Pause
ru: Приостановить

en: Pencil
ru: Карандаш

en: Percent Change
ru: Процентное изменение

en: Percent Change:
ru: Процентное изменение:

en: Performing Echo
ru: Применяется эффект эха

en: Performing Effect:
ru: Применяется эффект:

en: Performing Effect: %s
ru: Применяется эффект: %s

en: Performing Equalization
ru: Применяется эффект эквализации

en: Performing Repeat
ru: Создаются повторы

en: Phaser
ru: Фейзеры

en: Phaser...
ru: Фейзер...

en: Pink
ru: Розовый

en: Pitch (EAC)
ru: Высота тона (EAC)

en: Pitch Shifter
ru: Смещение высоты тона

en: Pitch and Tempo
ru: Высота тона и темп

en: Pitch and Tempo Change support
ru: Поддержка смены темпа и высоты тона

en: Pitch:
ru: Высота:

en: Pla&y Region
ru: Воспроизводима&я область

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Play (Shift for Loop Play)
ru: Воспроизвести (с Shift — циклически)

en: Play Cut Preview
ru: Проиграть результат вырезания

en: Play Meter
ru: Индикатор воспр.

en: Play One Second
ru: Воспроизвести 1 с

en: Play To Selection
ru: Воспроизвести выделение

en: Play and/or record using &RAM (useful for slow drives)
ru: &Воспроизводить и писать через RAM (при медленных жёстких дисках)

en: Play at speed
ru: Воспроизведение на скорости

en: Play/Stop
ru: Воспроизведение/Стоп

en: Play/Stop and Set Cursor
ru: Воспроисти/Остановить и установить курсор

en: Playback
ru: Воспроизведение

en: Playback Speed
ru: Скорость воспроизведения

en: Playing Audio
ru: Воспроизведение звука

en: Playthrough
ru: Мониторинг записи

en: Please enter valid times.
ru: Введите корректные данные о времени

en: Please enter valid values.
ru: Введите корректные значения.

en: Please save and close the current project first.
ru: Вам придётся сначала сохранить и закрыть текущий проект Audacity.

en: Please select an action
ru: Выберите действие

en: Please select codec before saving a profile
ru: Выберите кодек перед сохранением профиля

en: Please select format before saving a profile
ru: Выберите формат перед сохранением профиля

en: Plot Spectrum...
ru: Построить график спектра...

en: Plug-in support
ru: Поддержка расширений

en: Plugin Settings
ru: Параметры расширения

en: Plugins %i to %i
ru: Расширения от %i до %i

en: Plugins 1 to %i
ru: Расширения 1 до %i

en: Position
ru: Положение

en: Pre&ferences...
ru: &Параметры

en: Pre&view
ru: Про&слушать

en: Preferences...
ru: Параметры...

en: Preferences:
ru: Параметры:

en: Preparing preview
ru: Готовится предпрослушивание

en: Preset
ru: Предустановка

en: Preset '%s' does not exist.
ru: Профиль «%s» не существует.

en: Preset:
ru: Предустановка:

en: Presets
ru: Профили

en: Presets:
ru: Профили:

en: Press
ru: Нажмите

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
ru: Нажмите F2 или дважды щёлкните центр ячейки.

en: Preview &after cut region:
ru: После &вырезаемой области:

en: Preview &before cut region:
ru: &Перед вырезаемой областью:

en: Preview not available
ru: Прослушивание недоступно

en: Previewing
ru: Предпрослушивание

en: Previous Tool
ru: Предыдущий инструмент

en: Print
ru: Напечатать

en: Problem encountered exporting presets.
ru: Обнаружена неполадка при экспорте предустановок.

en: Processing Auto Duck...
ru: Применяется эффект автоприглушения...

en: Profile:
ru: Профиль:

en: Program
ru: Программа

en: Program build date:
ru: Дата сборки программы:

en: Progress
ru: Прогресс

en: Project Dependencies
ru: Зависимости проекта

en: Project Depends on Other Audio Files
ru: Проект использует внешние звуковые файлы

en: Project Rate (Hz):
ru: Частота проекта (Гц):

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Show Log...' in the Help menu to see details.
ru: В ходе автоматического восстановления обнаружены.
    несогласованности файлов.
    
    Для просмотра подробной информации выберите пункт 
    «Показать журнал…» в меню «Справка».

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
ru: При проверке проекта в папке "%s"
    найдено %d отсутствующих файлов  (.au).
    Это может объясняться ошибкой, падением 
    системы или случайным удалением этих файлов.
    Audacity не может восстановить их автоматически. 
    
    Если выберите второй или третий вариант действий 
    ниже, вы можете попробовать найти отсутствующие 
    файлы и восстановить их исходное расположение. 
    
    Учтите, что во втором случае в волновой форме
    сигнала может быть не тишина.

en: Project was recovered
ru: Проект восстановлен

en: Projects
ru: Проекты

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
ru: Необходимо корректно настроить FFmpeg.
    Сделайте это в диалоге «Параметры > Библиотеки».

en: Quality
ru: Качество

en: Quality:
ru: Качество:

en: QuickTime files
ru: Файлы QuickTime

en: Quit Audacity
ru: Выйти из Audacity

en: R
ru: П

en: R&emove Audio
ru: &Удалить звук

en: Rate Change
ru: Изменить частоту

en: Ratio
ru: Соотношение

en: Ratio %.0f to 1
ru: Соотношение %.0f к 1

en: Ratio %.1f to 1
ru: Соотношение %.1f к 1

en: Ratio:
ru: Соотношение:

en: Re&gion Save
ru: &Запомнить область

en: Re&move
ru: &Удалить

en: Re&name
ru: Пере&именовать

en: Read the files &directly from the original (faster)
ru: Прочитать файлы &напрямую (быстрее)

en: Real-time Conversion
ru: Преобразование в режиме реального времени

en: Recent &Files
ru: &Недавние файлы

en: Record
ru: Записать

en: Record (Shift for Append Record)
ru: Записать (с Shift — для добавления в конец)

en: Record Meter
ru: Индикатор зап.

en: Recorded Audio
ru: Записан звук

en: Recording
ru: Запись

en: Recording - Choosing the Input Device
ru: Запись — Выбор устройства входа

en: Recording - Choosing the Input Source
ru: Запись — Выбор источника сигнала

en: Recording - Setting the Input Level
ru: Запись — Установка уровня громкости на входе

en: Recording Audio
ru: Запись звука

en: Recording end
ru: Конец записи

en: Recording in CleanSpeech mode is not possible when a track, or more than one project, is already open.
ru: Запись в режиме CleanSpeech невозможна, если уже открыта дорожка или больше одного проекта.

en: Recording not permitted
ru: Запись не разрешена

en: Recording start
ru: Начало записи

en: Recover
ru: Восстановить

en: Recover Projects
ru: Восстановить проекты

en: Recoverable projects
ru: Восстанавливаемые проекты

en: Recovering a project will not change any files on disk before you save it.
ru: При восстановлении проекта ни один файл на диске не изменится, 
    пока вы не сохраните проект.

en: Rectangle
ru: Прямоугольное

en: Redo
ru: Вернуть

en: Regio&n Restore
ru: Восстановить об&ласть

en: Release build
ru: Сборка для конечных пользователей

en: Remaining Time:
ru: Осталось:

en: Remo&ve Tracks
ru: &Удалить дорожки

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Track
ru: Удалить дорожку

en: Remove any DC offset (center on 0.0 vertically)
ru: Убрать все смещения с оси и выровнять по отметке 0.0

en: Removed Cut Line
ru: Удалена линия вырезания

en: Removed audio track(s)
ru: Удалена(ы) дорожка(и)

en: Removed track '%s.'
ru: Удалена дорожка '%s.'

en: Removing Dependencies
ru: Удаляются зависимости

en: Removing Noise
ru: Удаление шума

en: Removing clicks and pops...
ru: Выполняется удаление щелчков и треска...

en: Rename '
ru: Переименовать '

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
ru: Переименуйте кривую 'unnamed' для создания новой кривой.
    Нажатие кнопки 'OK' сохранит все изменения, нажатие 'Отменить' потеряет их.

en: Rename...
ru: Переименование кривой

en: Renamed '%s' to '%s'
ru: Название '%s' изменено на '%s'

en: Renamed file: %s
ru: Переименован файл: %s

en: Rendered all audio in track '%s'
ru: Все дорожки сведены в '%s'

en: Repair
ru: Восстановить

en: Repairing damaged audio
ru: Восстанавливаются испорченные данные

en: Repeat
ru: Повтор...

en: Repeat %s
ru: Повторить %s

en: Repeat Last Effect
ru: Повторить последний эффект

en: Repeat...
ru: Повтор...

en: Repeated %d times
ru: Создано повторов: %d

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
ru: Заменить отсутствующие данные тишиной насовсем

en: Replot
ru: Построить график заново

en: Represent times and durations in &beats
ru: Представлять время и длительности в &долях

en: Represent times and durations in &seconds
ru: Представлять время и длительности в &секундах

en: Resample
ru: Смена частоты сэмплирования

en: Resample Track
ru: Поменять частоту сэмплирования дорожки

en: Resampled audio track(s)
ru: Изменена частота сэмплирования дорожек

en: Resampling disabled.
ru: Смена частоты сэмплирования отключена.

en: Resampling track %d
ru: Меняется частота сэмплирования дорожки %d

en: Rescan Audio Devices
ru: Просканировать звуковые устройства ещё раз

en: Rese&t...
ru: &Сбросить

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset Genres
ru: Сбросить жанры

en: Resize Large
ru: Увеличить окно

en: Resize Small
ru: Уменьшить окно

en: Resonance
ru: Резонанс

en: Resonance:
ru: Резонанс:

en: Restart Audacity to apply changes.
ru: Изменения возымеют силу при следующем запуске Audacity.

en: Result
ru: Результат

en: Results
ru: Результаты

en: Reverb
ru: Реверберация

en: Reverse
ru: Реверс

en: Reversing
ru: Выполняется реверс

en: Right
ru: Справа

en: Right Channel
ru: Правый канал

en: Right,
ru: Правый,

en: Right-Click
ru: Щелчок правой клавишей

en: Right-Drag
ru: Перетаскивание правой клавишей

en: Rule deletion confirmation
ru: Подтверждение

en: Ruler
ru: Линейка

en: Rules to choose import filters
ru: Правила выбора фильтров импорта

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
ru: Попытка запустить две копии Audacity одновременно
    может привести к потере данных или сбою системы.

en: S&ave/Manage Curves...
ru: Со&хранить/Управление кривыми

en: S&how 'How to Get Help' dialog box at program start up
ru: &Показывать диалог «Как получить помощь» при запуске программы

en: S&how Metadata Editor prior to export step
ru: Открывать редактор &метаданных перед экспортом

en: S&how the spectrum using grayscale colors
ru: &Показывать спектрограммы в градациях серого

en: S&ort tracks
ru: Отсортировать &дорожки

en: Same name
ru: Имя не поменялось

en: Sample Edit
ru: Правка сэмпла

en: Sample Rate Con&verter:
ru: &Преобразование частоты сэмплирования:

en: Sample Rate Conver&ter:
ru: Пр&еобразование частоты сэмплирования:

en: Sample Rate:
ru: Частота сэмплирования:

en: Sample Rates
ru: Частоты сэмплирования

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
ru: Частота сэмплирования (Гц)
    0 — не менять частоту сэмплирования

en: Sample rate conversion
ru: Преобразование частоты сэмплирования

en: Sample rate:
ru: Частота сэмплирования:

en: Sampling
ru: Сэмплирование

en: Save
ru: Сохранить

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Save CleanSpeech Preset File As:
ru: Сохранить пресет CleanSpeech как:

en: Save Compressed Copy of Project...
ru: Сохранить сжатую копию проекта...

en: Save Files
ru: Сохранить файлы

en: Save Metadata As:
ru: Сохранить метаданные как:

en: Save Preset
ru: Сохранить

en: Save Project &As...
ru: Сохранить проект &как...

en: Save Speech As:
ru: Сохранить речь как:

en: Save Theme Cache
ru: Сохранить кэш темы

en: Save VST Program As:
ru: Сохранить программу VST как:

en: Save changes before closing?
ru: Сохранить изменения перед закрытием?

en: Save changes?
ru: Сохранить изменения?

en: Save images to:
ru: Сохранять снимки в:

en: Save without Copying
ru: Сохранить без копирования

en: Saved
ru: Сохранён файл

en: Saved %s
ru: Сохранён %s

en: Saving &empty project
ru: Сохранении &пустых проектов

en: Saving &projects
ru: &Сохранении проектов

en: Saving an Audacity Project
ru: Сохраняется проект Audacity

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
ru: Сохранение и загрузка отдельных файлов тем подразумевает использование отдельного файла для каждого изображения, но в остальном идея та же.

en: Saving project data files
ru: Сохраняются данные проекта

en: Saving recorded audio
ru: Сохраняется записанный звук

en: Sawtooth
ru: Зубцевидная

en: Scale
ru: Видимая в окне длительность

en: Screen Capture Frame
ru: Захват снимков экрана

en: Scroll left or right
ru: Прокрутка влево или вправо

en: Scroll up or down
ru: Прокрутить вверх или вниз

en: Second Track
ru: Вторая дорожка

en: Seek Time when playing
ru: Прокрутка при воспроизведении

en: Select
ru: Выделение

en: Select Audio Host
ru: Выберите звуковой движок

en: Select Clip or Entire Track
ru: Выделить клип или целую дорожку

en: Select Command
ru: Выберите команду

en: Select Curve
ru: Выберите кривую

en: Select Input Channels
ru: Выберите каналы входа

en: Select Input Device
ru: Выберите записываемое устройство

en: Select Output Device
ru: Выберите устройство вывода

en: Select a MIDI file...
ru: Выбрать MIDI-файл...

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
ru: Выделите несколько секунд только шума, так чтобы программа знала, что
    отфильтровать, а затем щёлкните мышкой по кнопке «Создать модель шума»:

en: Select a text file containing labels...
ru: Выберите текстовый файл, содержащий пометки...

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
ru: Выделите ту часть дорожки, к которой хотите применить фильтр, укажите,
    сколько шума отфильтровать, а затем щёлкните мышкой по кнопке «ОК»

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
ru: Выберите XML-файл, содержащий клавиатурные комбинации Audacity...

en: Select any uncompressed audio file...
ru: Выберите любой некомпрессированный звуковой файл...

en: Select file(s) for batch processing...
ru: Выберите файл(ы) для пакетной обработки...

en: Select one or more audio files...
ru: Выберите один или несколько звуковых файлов...

en: Select region of silence around cursor
ru: Выберите область тишины вокруг курсора

en: Select region of sound around cursor
ru: Выберите область со звуком вокруг курсора

en: Select threshold (lower is more sensitive):
ru: Укажите порог (ниже → чувствительнее):

en: Select vocal file(s) for batch CleanSpeech Chain...
ru: Выберите файлы с записью голоса для пакетной обработки

en: Select xml file to export presets into
ru: Укажите XML-файл для сохранения предустановок

en: Select xml file with presets to import
ru: Выберите XML-файл с предустановками для импорта

en: Selection
ru: Выделение

en: Selection
ru: Выделение

en: Selection Contract Left
ru: Стянуть выделение слева

en: Selection Contract Right
ru: Стянуть выделение справа

en: Selection End
ru: Конец выделения

en: Selection Extend Left
ru: Расширить выделение влево

en: Selection Extend Right
ru: Расширить выделение вправо

en: Selection Length
ru: Длительность выделения

en: Selection Start:
ru: Начало выделения:

en: Selection Tool
ru: Выделение

en: Selection is too small to use voice key.
ru: Выделение слишком мало для 
    использования голосового ключа.

en: Selection to End
ru: Выделить от курсора до конца

en: Selection to Start
ru: Выделить до начала дорожки

en: SelectionBar
ru: Панель выделения

en: Semitones (half-steps):
ru: Полутонов (half-steps):

en: Sensitivity
ru: Чувствительность

en: Set
ru: Установить

en: Set (or Extend) Left Selection
ru: Установить/расширить выделение слева

en: Set (or Extend) Right Selection
ru: Установить/расширить выделение справа

en: Set De&fault
ru: Использовать &везде

en: Set Left Selection Boundary
ru: Установить левую границу выделения

en: Set Range
ru: Установить диапазон

en: Set Range...
ru: Установить диапазон...

en: Set Rate
ru: Частота сэмплирования

en: Set Right Selection Boundary
ru: Установить правую границу выделения

en: Set Sample Format
ru: Разрядность

en: Set Selection Point
ru: Установить точку выделения

en: Set Selection Point and Play
ru: Запустить воспроизведение с нужного места

en: Set Selection Range
ru: Установить область выделения

en: Set range to '%d' - '%d'
ru: Установить предел как %d'' - '%d'

en: Settings folder:
ru: Папка с настройками:

en: Shaped
ru: По очертаниям

en: Shift-Drag
ru: Shift-Перетаскивание

en: Shift-Left-Click
ru: Shift-Щелчок левой клавишей

en: Shift-Left-Drag
ru: Shift-Перетаскивание левой клавишей

en: Shift-Wheel-Rotate
ru: Shift-Вращение колесом

en: Short Tracks
ru: Низкие дорожки

en: Short seek left during playback
ru: Короткий переход влево при воспроизведении

en: Short seek right during playback
ru: Короткий переход вправо при воспроизведении

en: Show &Log...
ru: Показать &журнал...

en: Show All Codecs
ru: Показать все кодеки

en: Show All Formats
ru: Показать все форматы

en: Show Log for Details
ru: Просмотреть журнал

en: Show Warnings/Prompts for
ru: Показывать предупреждения и запросы подтверждения при

en: Show a grid along the &Y-axis
ru: &Показывать сетку вдоль оси Y

en: Show output
ru: Показать вывод

en: Signal Level Meter
ru: Индикатор уровня сигнала

en: Silence
ru: Создать тишину

en: Silence &Audio
ru: &Заполнить тишиной

en: Silence Audi&o
ru: Заполнить ти&шиной

en: Silence Generator
ru: Заполнение тишиной

en: Silence Labels
ru: Заполнить тишиной помеченные области

en: Silence compression:
ru: Сжатие тишины:

en: Silence duration:
ru: Длительность тишины:

en: Silence selection
ru: Заполнить тишиной

en: Silence...
ru: Тишина...

en: Silenced labeled regions
ru: Заполнены тишиной помеченные области

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
ru: В выделенные дорожки записано %.2f с с отметки %.2f

en: Simple
ru: Простая

en: Simulator
ru: Имитация

en: Sine
ru: Синусоидная

en: Size
ru: Размер

en: Skip to End
ru: Перейти к концу дорожки

en: Skip to Start
ru: Перейти к началу дорожки

en: Slide Tool
ru: Перемещение

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift
ru: Плавная смена темпа и высоты тона

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift...
ru: Плавная смена темпа и высоты тона...

en: Smooth at Sample
ru: Сгладить сэмпл

en: Snap To
ru: Прилипать к линейке

en: Snap To Off
ru: Отключить прилипание

en: Snap To On
ru: Включить прилипание

en: Software Playthrough (on/off)
ru: Программный мониторинг записи (вкл/выкл)

en: Solo
ru: Соло

en: Solo &Button:
ru: Кнопка &солирования:

en: Solo/Unsolo focused track
ru: Включить или отключить соло для активной дорожки

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can automatically be recovered:
ru: Некоторые проекты не были корректно сохранены когда вы в предыдущий раз 
    работали с Audacity. К счастью, некоторые из них можно восстановить:

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
ru: Извините, не удалось инициализировать расширение VAMP.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
ru: Извините, но эффект невозможно применить к стереодорожкам
    с несовпадающими индивидуальными дорожками

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
ru: Извините, не удалось загрузить расширение VAMP.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
ru: Извините, но пути, содержащие более 256 символов, не поддерживаются.

en: Sort By Name
ru: По названию

en: Sort By Time
ru: По времени

en: Sound Activated &Recording
ru: Активируемая &звуком запись

en: Sound Activated Record
ru: Активация записи по сигналу

en: Sound Activated Recording
ru: Запись с активацией по уровню громкости

en: Sound Activated Recording (on/off)
ru: Запись с активацией по уровню громкости (вкл/выкл)

en: Sound Activation Le&vel (dB):
ru: &Уровень громкости для активации (Дб):

en: Sound Activation Level...
ru: Уровень громкости для активации...

en: Sound card mixer support
ru: Поддержка встроенного микшера звуковой карты

en: Sp&lit
ru: Раз&делить

en: Sp&lit Delete
ru: Разделить &удалением

en: Spaces detected
ru: Обнаружены пробелы

en: Special thanks:
ru: Особые благодарности:

en: Specify AAC Options
ru: Укажите параметры AAC

en: Specify AC3 Options
ru: Укажите параметры AC3

en: Specify AMR-NB Options
ru: Укажите параметры AMR-NB

en: Specify Command Line Encoder
ru: Укажите кодировщик для командной строки

en: Specify FLAC Options
ru: Параметры FLAC

en: Specify MP2 Options
ru: Параметры MP2

en: Specify MP3 Options
ru: Параметры MP3

en: Specify New Filename:
ru: Укажите новое имя файла:

en: Specify Ogg Vorbis Options
ru: Параметры файла Ogg Vorbis

en: Specify Other Options
ru: Укажите параметры кодирования

en: Specify WMA Options
ru: Укажите параметры WMA

en: Spectral Processor
ru: Обработка спектра

en: Spectrogram
ru: Спектрограмма

en: Spectrogram log(f)
ru: Спектрограмма log(f)

en: Spectrograms
ru: Спектрограммы

en: Spectrum
ru: Спектр

en: Spl&it Cut
ru: Разделить в&ырезанием

en: Spli&t
ru: &Разделить

en: Split
ru: Разделить

en: Split Cut
ru: Вырезать с разделением

en: Split Cut Labels
ru: Разделить вырезанием по пометкам

en: Split D&elete
ru: Разделить &удалением

en: Split Delete
ru: Удалить с разделением

en: Split Delete Labels
ru: Разделить удалением по пометкам

en: Split Deleted labeled regions
ru: Удалены разделением помеченные области

en: Split Labels
ru: Разделить по пометкам

en: Split Ne&w
ru: Разделить в &новую дорожку

en: Split New
ru: Разделить в новую дорожку

en: Split Stereo Track
ru: Разделить стереодорожку

en: Split Stereo to Mono
ru: Разделить стерео на моно

en: Split files based on:
ru: Разделение файлов по принципу:

en: Split labeled regions
ru: Разделить помеченные области

en: Split stereo track '%s'
ru: Разделить стереодорожку '%s'

en: Split to new track
ru: Разделить в новую дорожку

en: Split-cut to the clipboard
ru: Вырезано в буфер обмена с разделением

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
ru: Удалено с разделением %.2f с начиная с t=%.2f

en: Square
ru: Квадратичная

en: Square, no alias
ru: Квадратичная, без сглаживания

en: Stages:
ru: Этапы:

en: Standard
ru: Как обычно

en: Standard Autocorrelation
ru: Стандартная автокорреляция

en: Standard Vinyl RPM:
ru: Скорость оборота грампластинки:

en: Start
ru: Начало

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Start Date and Time
ru: Дата и время начала

en: Start Monitoring
ru: Включить мониторинг

en: Start Time
ru: Время начала

en: Start and stop must be greater than 0.
ru: Значение исходного и конечного порогов должно быть больше нуля

en: Start offset:
ru: Начальное смещение:

en: Start threshold (samples):
ru: Исходный порог (в сэмплах):

en: Step 1
ru: Этап 1

en: Step 2
ru: Этап 2

en: Stereo
ru: Стерео

en: Stereo Trac&k to Mono
ru: Стерео в &моно

en: Stereo to Mono
ru: Стерео в моно

en: Stereo to Mono Effect not found
ru: Эффект «Стерео в моно» не найден

en: Stereo,
ru: Стерео,

en: Stereo, 999999Hz
ru: Стерео, 999999 Гц

en: Stop
ru: Остановить

en: Stop Monitoring
ru: Отключить мониторинг

en: Stop threshold (samples):
ru: Конечный порог (в сэмплах):

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
ru: Критерии успешности 1.4.7 по WCAG 2.0: неуспешно

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
ru: Критерии успешности 1.4.7 по WCAG 2.0: успешно

en: Sync MIDI with Audio
ru: Синхронизировать MIDI со звуком

en: Sync-&Lock Tracks
ru: Си&нхронизировать дорожки

en: Sync-Lock Tracks
ru: Синхронизировать дорожки

en: Synchronize MIDI with Audio
ru: Синхронизировать MIDI со звуком

en: T&ools Toolbar
ru: Панель и&нструментов

en: T&ransport
ru: &Управление

en: Tag
ru: Поле

en: Tag:
ru: Поле кодека:

en: Tall Tracks
ru: Высокие дорожки

en: Temp Directory Update
ru: Каталог для временных файлов изменён

en: Template
ru: Шаблон

en: Temporary files directory
ru: Каталог для временных файлов

en: Ten Sec
ru: 10 с

en: Test Mode
ru: Тестовый режим

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
ru: Текстовые файлы (*.txt)|*.txt|Все файлы (*.*)|*.*

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
ru: Эффект восстановления предназначен для восстановления коротких участков испорченного звука (до 128 сэмплов).
    
    Увеличьте вид проекта до максимума и выберите очень короткий отрезок звуковых данных.

en: The entered value is invalid
ru: Введенное значение некорректно

en: The gain must be an integer
ru: Усиление должно быть целой переменной

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    '%s'
ru: Клавиатурная комбинация '%s' уже назначена для:
    
    '%s'

en: The maximum frequency must be an integer
ru: Максимально возможная частота должна быть переменной величиной

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
ru: Минимальная амплитуда (дб) должна быть целой переменной

en: The minimum frequency must be an integer
ru: Минимально возможная частота должна быть переменной величиной

en: The name <b>Audacity&reg;</b> is a registered trademark of Dominic Mazzoni.
ru: Имя <b>Audacity&reg;</b> является зарегистрированной торговой маркой Доминика Маццони (Dominic Mazzoni).

en: The range must be a positive integer
ru: Диапазон должен быть положительной переменной

en: The range must be at least 1 dB
ru: Диапазон должен быть равен хотя бы 1 Дб

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
ru: Система обнаружила другую запущенную копию Audacity.

en: Theme
ru: Стиль оформления

en: Theme Cache - Images && Color
ru: Кэш стиля оформления

en: There are no label tracks to export.
ru: Экспортируемых дорожек для пометок нет

en: There are no options for this format.
ru: Нет параметров сохранения в файлы этого формата.

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
ru: В одном из фильтров обнаружены пробелы, либо табуляторы или переносы строки. Это скорее всего сломает распознавание расширений. Настоятельно рекомендуется убрать эти спецсимволы. Вы хотите, чтобы Audacity сделал это за вас?

en: There is not enough room available to generate the audio
ru: Недостаточно места для создания звуковых данных

en: There is not enough room available to paste the selection
ru: Недостаточно места для вставки выделенного

en: There is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in Preferences.
ru: На этом диске осталось очень мало свободного места.
    Выберите другой каталог для временных файлов
    в диалоге настройки программы.

en: There was a problem printing.
ru: При печати возникла проблема.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
ru: При инициализации подсистемы MIDI I/O произошла ошибка.

en: These are our support methods:
ru: Есть несколько способов получить техническую поддержку:

en: Theshold for silence:
ru: Порог тишины:

en: This parameter file was saved from %s.  Continue?
ru: Этот файл с параметрами был сохранен в %s. Продолжить?

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
ru: Эта версия Audacity была скомпилирована без поддержки %s.

en: Threshold
ru: Порог

en: Threshold %d dB
ru: Порог: %d Дб

en: Threshold for Noise:
ru: Порог шума:

en: Threshold for silence:
ru: Порог тишины:

en: Threshold:
ru: Порог:

en: Time
ru: Время

en: Time Scale
ru: Плавная смена темпа и высоты тона

en: Time Shift Tool
ru: Перемещение

en: Time Track
ru: Дорожка времени

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ru: Время завершения = %2d часов, %2d минут, %.2f секунд.

en: Time shift all clips in track
ru: Сместить во времени все области в дорожке

en: Time shift clip or move up/down between tracks
ru: Переместить клип во времени или вверх-вниз

en: Time shifted tracks/clips %s %.02f seconds
ru: Дорожка/область смещена на %s %.02f секунд

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ru: Время начала = %2d часов, %2d минут, %.2f секунд.

en: Time-Shift
ru: Перемещение

en: Timeline Changer
ru: Смена временной шкалы

en: To Pitch
ru: В другую высоту тона

en: To RPM
ru: В другое количество оборотов в минуту

en: To beats per minute
ru: В другое количество долей в минуту

en: To find %s, click here -->
ru: Чтобы найти %s, щелкните здесь -->

en: To frequency in seconds
ru: В частоту в секундах

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
ru: Чтобы получить копию FFmpeg, щелкните тут →

en: To get a free copy of Lame, click here -->
ru: Чтобы скачать LAME, щелкните тут -->

en: To length in seconds
ru: В другую длительность в секундах

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
ru: Для построения спектрограммы все выбранные дорожки
    должны иметь одинаковую частоту

en: To:
ru: До:

en: Toggle Focused Track
ru: Переключить фокус дорожки

en: Tone Generator
ru: Создание волны

en: Tone duration:
ru: Длительность сигнала:

en: Tone...
ru: Волна...

en: Tone/silence ratio:
ru: Соотношение сигнала/тишины:

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
ru: Выделен слишком большой звуковой фрагмент.
    Будут проанализированы только первые %.1f секунд.

en: Tool
ru: Инструмент

en: Tools
ru: Инструменты

en: Track
ru: Дорожка

en: Track %d
ru: Дорожка %d

en: Track &Start to Cursor
ru: &От начала дорожки до курсора

en: Track Name
ru: Название дорожки

en: Track Number
ru: Номер дорожки

en: Track Panel
ru: Панель дорожки

en: Track Remove
ru: Удалить дорожку

en: Track Title
ru: Название дорожки

en: Tracks
ru: Дорожки

en: Tracks are too long to repeat the selection.
ru: Дорожки слишком длинны для повтора выделения.

en: Tracks sorted by name
ru: Дорожки выстроены по имени

en: Tracks sorted by time
ru: Дорожки выстроены по времени

en: Transcri&ption Toolbar
ru: Панель &транскрипции

en: Transcription
ru: Транскрипция

en: Treat missing audio as silence (this session only)
ru: На время сеанса заменить отсутствующие данные тишиной

en: Tri&m
ru: Об&резать по краям

en: Triangle
ru: Треугольное

en: Trim
ru: Обрезать края

en: Trim file to selection
ru: Оставить в файле только выделенное

en: Trim outside selection
ru: Обрезать всё вне выделенного

en: Truncate Silence
ru: Вырезание тишины

en: Truncate Silence...
ru: Вырезать тишину...

en: Truncating Silence...
ru: Вырезается тишина...

en: Unable to determine
ru: Невозможно определить

en: Unable to export
ru: Невозможно экспортировать

en: Unable to initialize MP3 stream
ru: Невозможно инициализировать MP3-поток

en: Unable to open genre file.
ru: Невозможно открыть файл с жанрами.

en: Unable to open target file for writing
ru: Невозможно открыть конечный файл для записи

en: Unable to open/create test file.
ru: Невозможно открыть/создать тестовый файл.

en: Unable to remove '%s'.
ru: Невозможно удалить '%s'.

en: Unable to rename '%s' to '%s'.
ru: Невозможно переименовать '%s' в '%s'.

en: Unable to save genre file.
ru: Невозможно сохранить файл с жанрами.

en: Uncompressed Export Setup
ru: Параметры экспорта без сжатия

en: Undo
ru: Отменить

en: Undo History
ru: Отменить действие по истории

en: Unknown command line option: %s
ru: Неизвестная опция командной строки: %s

en: Unsorted
ru: Без сортировки

en: Unused filters:
ru: Неиспользуемые фильтры:

en: Up
ru: Вверх

en: Up Octave
ru: Октавой выше

en: Upper speed limit
ru: Предел повышения скорости

en: Use LPC
ru: Использовать LPC

en: Use arrow keys (or RETURN key after editing) to navigate fields.
ru: Используйте для перемещения по полям клавиши-стрелки и ввод для завершения правки

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
ru: Используйте команды «Создать» или «Открыть» в
    текущей копии Audacity для одновременной работы
    с несколькими проектами.

en: Using Label/Track Name
ru: Используется пометка/ Название дорожки

en: Using block size of %ld
ru: Используются блоки размером %ld

en: Using:
ru: Используется:

en: Utility
ru: Вспомогательные

en: VST Effects
ru: Эффекты VST

en: Value
ru: Значение

en: Variable
ru: Переменная

en: Variable Speed:
ru: Переменная скорость:

en: Vertical Ruler
ru: Вертикальная линейка

en: Vertical Stereo
ru: Вертикальная ориентация

en: Volume
ru: Громкость

en: Vorbis version mismatch
ru: Несоответствие версий Vorbis

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
ru: WAV, AIFF и другие типы несжатых данных

en: WCAG 2 Help
ru: Справка по WCAG2

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
ru: Результаты измерений по критериям успешности 1.4.7 согласно WCAG 2.0

en: WCAG2 Fail
ru: Тест WCAG2 не пройден

en: WCAG2 Pass
ru: Тест WCAG2 пройден

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
ru: Файлы WMA версии 2 (FFmpeg)

en: WMA Export Setup
ru: Параметры экспорта в WMA

en: Wah Frequency Offset (%):
ru: Смещение частоты Wah (%):

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
ru: Подождать 5 секунд и снять верхнее окно или диалог

en: Waiting to start recording at %s.
ru: Ожидание начала записи %s.

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
ru: Внимание, не найдена часть данных проекта

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Waveform
ru: Волна

en: Waveform (dB)
ru: Волна (Дб)

en: Waveform:
ru: Волна:

en: Waveshaper
ru: Форма волны

en: Welcome to Audacity
ru: Добро пожаловать в Audacity

en: Welcome to Audacity version %s
ru: Добро пожаловать в Audacity версии %s

en: Welcome to Audacity!
ru: Добро пожаловать в Audacity!

en: Welcome!
ru: Добро пожаловать!

en: Wheel-Rotate
ru: Вращение колесом мыши

en: When exporting track to an Allegro (.gro) file
ru: При экспорте дорожки в файл Allegro (.gro)

en: When exporting tracks to an audio file
ru: При экспорте дорожек в звуковой файл

en: When importing audio files
ru: При импорте звуковых файлов

en: When saving a project that depends on other audio files
ru: При сохранении проекта,содержащего внешние файлы

en: Whenever a project depends on other files:
ru: Всякий раз, когда проект содержит внешние файлы:

en: Where is %s?
ru: Где находится %s?

en: Where is '%s'?
ru: Где находится файл '%s'?

en: White
ru: Белый

en: White Bkgnd
ru: Белый фон

en: Window &size
ru: &Размер оконной функции

en: Window &type
ru: Т&ип оконной функции

en: Windows PCM Audio file (*.wav)|*.wav
ru: Файлы Windows PCM Audio (*.wav)|*.wav

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
ru: XML-файлы (*.xml)|*.txt|Все файлы (*.*)|*.*

en: Year
ru: Год

en: You are saving an Audacity project file (.aup).
    
    Saving a project creates a file that only Audacity can open.
    
    To save an audio file for other programs, use one of the "File > Export" commands.
ru: Вы сохраняете файл проекта Audacity (.aup).
    
    Этот файл можно открыть только в Audacity.
    
    Чтобы сохранить файл в формате, читаемом другими программами, 
    используйте диалог экспорта («Файл → Экспортировать»).

en: You can't save a preset without name
ru: Вы не можете сохранить безымянную предустановку

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
ru: Вы не можете удалить кривую 'unnamed'

en: You must first select some audio for this to use.
ru: Сначала придётся выделить область звука.

en: You must select a track first.
ru: Предварительно выделите дорожку.

en: You will not be able to play midi.
ru: Вы не сможете воспроизводить MIDI.

en: You will not be able to play or record audio.
ru: Вы не сможете воспроизводить или записывать звук.

en: Your batch command of %s was not recognised.
ru: Команда пакетной обработки %s не была распознана.

en: Your file will be exported as a 16-bit AIFF (Apple/SGI) file.
ru: Ваш файл будет экспортирован в файл формата 16-bit AIFF (Apple/SGI).

en: Your file will be exported as a 16-bit WAV (Microsoft) file.
ru: Ваш файл будет экспортирован в файл формата 16-bit WAV (Microsoft).

en: Your file will be exported as a GSM 6.10 WAV file.
ru: Ваш файл будет экспортирован в файл формата GSM 6.10 WAV.

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
ru: В экспортируемом файле дорожки будут сведены в один моноканал

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
ru: В экспортируемом файле дорожки будут сведены в два стереоканала

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Zoom &In
ru: При&близить

en: Zoom &Normal
ru: Обы&чный масштаб

en: Zoom &Out
ru: От&далить

en: Zoom In
ru: Приблизить

en: Zoom Out
ru: Отдалить

en: Zoom Tool
ru: Масштабирование

en: Zoom default
ru: Масштаб по умолчанию

en: Zoom in on Point
ru: Приблизить по точке

en: Zoom in on a Range
ru: Приблизить по области

en: Zoom in or out
ru: Масштабировать вид

en: Zoom out on a Range
ru: Уменьшить масштаб в область

en: Zoom out one step
ru: Отдалить на один шаг

en: by &Name
ru: По н&азванию

en: by &Start time
ru: По &времени начала

en: by Dominic Mazzoni
ru: Автор — Доминик Маццони

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
ru: Авторы — Доминик Маццони и Вохан Джонсон

en: by Leland Lucius
ru: Автор — Леланд Люшес

en: by Lynn Allan
ru: Автор — Линн Аллан

en: by Lynn Allan && Philip Van Baren
ru: Авторы — Линн Алан и Филип ван Барен

en: by Nasca Octavian Paul
ru: Автор — Наска Октавиан Пол

en: by Salvo Ventura
ru: Эффект создан Сальво Вентурой

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
ru: Авторы — Вохан Джонсон и Доминик Маццони

en: bytes
ru: байтов

en: centiseconds
ru: сотые секунды

en: dB
ru: Дб

en: dd:hh:mm:ss
ru: дд:чч:мм:сс

en: down
ru: вниз

en: false
ru: да

en: film frames (24 fps)
ru: кинокадры при 24 fps

en: from
ru: от

en: hh:mm:ss
ru: чч:мм:сс

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
ru: чч:мм:сс + CDDA выборки (75 fps)

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
ru: чч:мм:сс + кинокадры PAL при 24 fps

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
ru: чч:мм:сс + кинокадры при 24 fps

en: hh:mm:ss + hundredths
ru: чч:мм:сс + сотни

en: hh:mm:ss + milliseconds
ru: чч:мм:сс + миллисекунды

en: hh:mm:ss + samples
ru: чч:мм:сс + сэмплы

en: hidden
ru: спрятана

en: kHz
ru: КГц

en: kbps
ru: Кбит/с

en: left
ru: левый

en: milliseconds
ru: мс

en: milliseconds (higher = more latency)
ru: миллисекунд (чем выше значение, тем больше задержка отклика)

en: milliseconds (negative = backwards)
ru: миллисекунд (отрицательное значение — коррекция в минус)

en: ms
ru: мс

en: n/a
ru: н/д

en: right
ru: правый

en: s
ru: с

en: same as left-drag
ru: То же, что и перетаскивание левой клавишей

en: same as right-drag
ru: То же, что и перетаскивание правой клавишей

en: same as select tool
ru: То же, что и инструмент выделения

en: same as zoom tool
ru: То же, что и инструмент масштабирования

en: samples
ru: сэмплы

en: seconds
ru: секунд

en: to
ru: до

en: to Selection En&d
ru: к &концу выделения

en: to Selection Star&t
ru: к &началу выделения

en: to Track &End
ru: к &концу дорожки

en: to Track &Start
ru: к началу &дорожки

en: true
ru: нет

en: up
ru: вверх

en: using SBSMS, by Clayton Otey
ru: при помощи SBSMS, автор — Клейтон Оти

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
ru: с использованием библиотеки SampleRate (Erik de Castro Lopo)

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
ru: с использованием SoundTouch (Олли Парвиайнен)

en: xml files (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML
ru: Файлы XML (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML
