Audacity 1.4.0 - en to sv translation catalogue (2011 entries)

en: 	-help (this message)
sv: 	-help (detta meddelande)

en: 	-test (run self diagnostics)
sv: 	-test (kör självtest)

en: 	-version (display Audacity version)
sv: 	-version (visa Audacity version)

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
sv: 
    
    Filer som visas som SAKNAS har flyttats elelr raderats och kan inte kopieras.
    Placera dem tillbaka till deras ursprungliga plats för att kunna kopiera in i projektet.

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
sv: 
    
    Sparat projekt kommer inte att ha några spår.
    
    För att spara spåren som du hade tidigare:
    välj Avbryt, Redigera > Ångra till alla spår
    är öppna, välj sedan Arkiv > Spara projekt.

en:    Duration must be at least 1 millisecond
       Compress ratio must be at least 1:1
sv:   Varaktighet måste vara minst 1 millisekund
      Compress ratio måste vara minst 1:1

en:    Project check ignored orphan block file(s). They will be deleted when project is saved.
sv:    Projektkollen check ignorerar ursprungliga blockfil(er). De raderas när projektet sparas.

en:    Project check replaced missing aliased file(s) with silence.
sv:    Projekt kollen ersätter saknade alias filer med tystnad.

en:    Project check replaced missing audio data block file(s) with silence.
sv:    Projektkollen ersatte saknade ljuddatafiler med tystnad.

en:  (disabled)
sv: (Av)

en:  - Left
sv: - Vänster

en:  - Right
sv: - Höger

en:  - Vamp audio analysis plugin
sv:  - Vamp ljudanalys plugin

en:  <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a> (ask your question directly, on the Internet)
sv:  <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a> (ställ din fråga direkt på Internet)

en:  For even quicker answers, all the online resources above are <b>searchable</b>.
sv: För ännu snabbare svar, alla online-resurser ovan är <b>sökbara</b>.

en:  Mute On
sv: Tyst På

en:  Please select an action
sv: Välj vad som ska göras

en:  Select On
sv: Välj På

en:  Solo On
sv: Solo På

en:  [[file:index.html|Manual]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php">Internet version if it isn't</a>)
sv:  [[file:index.html|Manual]] (borde installerats lokalt, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php">om inte, gå till internetversionen </a>)

en:  [[file:quick_help.html|Quick Help]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help">Internet version if it isn't</a>)
sv:  [[file:quick_help.html|Snabbhjälp]] (borde installerats lokalt, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help">om inte, gå till internetversionen</a>)

en:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] (the latest tips, tricks and tutorials, on the Internet)
sv:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] (de senaste tipsen, tricksen och lathundar på Internet)

en:  window
sv:  fönstring

en: !Simplified View
sv: !Förenklad visning

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
sv: "%s" /nis a MIDI-fil, inte en ljudfil. 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp för uppspel och redigering, men
    du kan redigera den genom att välja Arkiv > Importera > MIDI.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
sv: "%s" finns inte.
    
    Vill du skapa det?

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en Dolby Digital audio fil. 
    Audacity kan inte öppna denna typ av fil. 
    Du behöver konvertera den till ett ljudformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" is a Musepack audio fil. 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp. 
    Om du tror att det kan vara en mp3-fil, byt namn så det slutar på ".mp3"
    och pröva att importera det igen. Annars får du konvertera filen 
    till en supportat ljudformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en RealPlayer mediafil. 
    Audadcity kan inte öppna detta licensierade format.
    Du måste konvertera det till ett supportat ljudformat, som WAV eller AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en Wavpack audio fil. 
    Audacity kan inte öppna denna typ av fil. 
    Du behöver konvertera den till ett ljudformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" is a Windows Media Audio fil (.wma). 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp p g a patentrestriktioner.
    Du behöver konvertera filen till en supportat ljudformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
sv: "%s" är en textbaserad fil, inte en ljudfil. 
    Audacity kan inte öppna denna typ av fil. 
    Du behöver konvertera den till ett ljudformat som WAV eller AIFF och 
    sedan importera den, eller spela in den i Audacity.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
sv: "%s" är en spellista.
    Audacity kan inte öppna denna fil eftersom den bara innehåller länkar till andra filer.
    Du kanske kan öppna filen i en texteditor och ladda ner de aktuella ljudfilerna.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en videofil. 
    Audacity kan inte öppna denna typ av fil. 
    Du behöver extrahera den till ett ljudformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en avancerad ljudkodningsfil. 
    Audacity kan inte öppna denna typ av fil. 
    Du behöver konvertera den till ett ljudformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en Ogg Speex audio fil. 
    Audacity kan inte öppna denna typ av fil. 
    Du behöver konvertera den till ett ljudformat som WAV eller AIFF.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en Audio CD-fil. 
    Audacity kan inte öppna denna typ av fil. 
    Försök rippa filen till ett ursprungligt ljudformat 
    som Audacity kan importera som WAV eller AIFF.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en krypterad ljudfil. 
     Dessa kommer från en musikshop på nätet. 
    Audacity kan inte öppna denna fil på grund av krypteringen.
    Pröva att spela in filen i Audacity, eller bränn den på en audio-CD för
    att sedan extrahera (rippa) CD-spåret till ett supportat ljudformat som WAV eller AIFF.

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
sv: "Flytta spårfokus" v&äxla upprepat genom spåren

en: %.0f:1
sv: 0%.0f:1

en: %.1f dB Average rms
sv: %.1f dB medelvärde rms

en: %.1f secs
sv: %.1f sek

en: %.2f secs
sv: %.2f sek

en: %d Channels
sv: %d Kanaler

en: %d curves exported to %s
sv: %d kurvor exporterade till %s

en: %s changed
sv: %s ändrat

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
sv: %s gick inte att hitta.
    
    Den har raderats från historia-listan.

en: %s is already open in another window.
sv: %s är redan öppnad i ett annat fönster

en: %s-old%d
sv: %s-bak%d

en: &About Audacity CleanSpeech...
sv: &Om Audacity CleanSpeech...

en: &About Audacity...
sv: &Om Audacity...

en: &Add
sv: &Addera

en: &Add new rule
sv: &Lägg till ny regel

en: &Align Tracks
sv: &Rikta spår

en: &All
sv: &Alla

en: &Always copy all audio into project (safest)
sv: &Kopiera alltid allt ljud till projektet (säkrast)

en: &Always mix all tracks down to Stereo or Mono channel(s)
sv: &Mixa alltid ner alla spår till stereo eller monokanaler

en: &Analyze
sv: &Analys

en: &Audio Track
sv: &Ljudspår

en: &Audio...
sv: &Ljud...

en: &Beep on completion of longer activities
sv: &Ljud när längre aktiviteter är klara

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Chains
sv: &Kedjor

en: &Clear
sv: &Rensa

en: &Close
sv: &Stäng

en: &Collapse All Tracks
sv: &Minimera alla spår

en: &Command
sv: &Kommando

en: &Copy
sv: &Kopiera

en: &Curves
sv: &Kurvor

en: &Cut
sv: &Klipp ut

en: &Defaults
sv: &Grundinställningar

en: &Delete
sv: &Radera

en: &Device
sv: &Enhet

en: &Device Toolbar
sv: &Enhetspanel

en: &Discard
sv: &Kassera

en: &Display VST effects in graphical mode
sv: &Visa VST effekter i grafiskt läge

en: &Don't apply effects in batch mode
sv: &Använd inte effekter i batchläge

en: &Download
sv: &Ladda ner

en: &Draw Curves
sv: &Rita kurvor

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Edit Labels
sv: &Redigera etiketter

en: &Edit Parameters
sv: &Ändra parametrar

en: &Edit Toolbar
sv: &Redigeringspanel

en: &Ergonomic order of Transport Toolbar buttons
sv: &Ergonomisk ordning av Transportpanelens knappar

en: &Export...
sv: &Exportera...

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Find Notes
sv: &Hitta noter

en: &Fit in Window
sv: &Anpassa till fönster

en: &Gain (dB):
sv: &Signal (dB):

en: &Generate
sv: &Skapa

en: &Get More...
sv: &Mer...

en: &Get Noise Profile
sv: &Ladda brusprofil

en: &Hardware Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
sv: &Hårdvarumässigt spela upp: Lyssna samtidigt med inspelning eller medlyssning av nytt spår

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &History...
sv: &Historia...

en: &Host
sv: &Värd

en: &Import
sv: &Importera

en: &Import...
sv: &Importera...

en: &Importing uncompressed audio files
sv: &Importerar okomprimerade ljudfiler

en: &Insert
sv: &Infoga

en: &Invert
sv: &Invertera

en: &Isolate
sv: &Isolera

en: &Join
sv: &Sammanfoga

en: &Label Track
sv: &Etikettspår

en: &Labels...
sv: &Etiketter...

en: &Language:
sv: &Språk:

en: &Left at Playback Position
sv: &Vänster vid uppspelningsposiition

en: &Length of preview:
sv: &Förhandsvisning längd:

en: &Load...
sv: &Öppna...

en: &Locate...
sv: &Sök...

en: &Location:
sv: &Plats:

en: &Lock
sv: &Lås

en: &Loop Play
sv: Spela Loop

en: &Low disk space at program start up
sv: &Litet diskutrymme vid programstart

en: &Make a copy of uncompressed audio files before editing (safer)
sv: &Skapa en kopia av okomprimerade ljudfiler innan redigering (säkrare)

en: &Manual (in web browser)
sv: &Manual (i webbläsaren)

en: &Meter Toolbar
sv: &Mätarpanel

en: &Mixer Board...
sv: &Mixerbord...

en: &Mute All Tracks
sv: &Tysta alla spår

en: &New
sv: &Ny

en: &None
sv: &Inget

en: &Normalize all tracks in project
sv: &Normalisera alla spår i projektet

en: &Open...
sv: &Öppna

en: &Options...
sv: &Inställningar...

en: &Parameters
sv: &Parametrar

en: &Paste
sv: &Klistra in

en: &Pause
sv: &Paus

en: &Preferences...
sv: &Inställningar...

en: &Print...
sv: &Skriv ut...

en: &Quantize Notes
sv: &Kvantisera noter

en: &Quick Help (in web browser)
sv: &Snabbhjälp (i webbläsaren)

en: &Range (dB):
sv: &Område (dB)

en: &Raw Data...
sv: R&ådata...

en: &Read uncompressed audio files directly from the original (faster)
sv: &Läs okomprimerade ljudfiler direkt från originalet (snabbare)

en: &Record
sv: &Inspelning

en: &Redo
sv: &Gör om

en: &Redo %s
sv: &Gör om %s

en: &Remove
sv: &Radera

en: &Rename...
sv: &Byt namn...

en: &Resample...
sv: &Byt samplingsfrekvens...

en: &Rescan VST effects next time Audacity is started
sv: &Skanna igen efter VST effekter nästa gång audacity startat

en: &Reset Toolbars
sv: &Återställ paneler

en: &Right at Playback Position
sv: &Höger vid uppspelningsposition

en: &Run Benchmark...
sv: &Kör hastighetstest...

en: &Save Project
sv: &Spara projekt

en: &Save...
sv: &Spara...

en: &Screenshot Tools...
sv: &Skärmdump verktyg...

en: &Select
sv: &Välj

en: &Select Curve:
sv: &Välj kurva:

en: &Select all audio in project, if none selected
sv: &Välj allt ljud i projektet, om inget är valt

en: &Select chain
sv: &Välj kedja

en: &Selection Toolbar
sv: &Markeringspanel

en: &Sensitivity (dB):
sv: &Känslighet (dB):

en: &Short period:
sv: &Kort period:

en: &Show Clipping
sv: &Visa peak

en: &Show track name in waveform display
sv: &Visa spårnamnet i vågformsfönstret

en: &Software Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
sv: &Mjukvarumässigt spela upp: Lyssna samtidigt med inspelning eller medlyssning av nytt spår

en: &Split Cut
sv: &Dela och klipp ut

en: &Stereo Track
sv: &Stereospår

en: &Stop
sv: Stopp

en: &Time Track
sv: &Tidspår

en: &Timer Record...
sv: &Inspelning med timer...

en: &Toolbars
sv: &Paneler

en: &Tracks
sv: &Spår

en: &Transport Toolbar
sv: &Transportpanel

en: &UnMute All Tracks
sv: &Tysta ej spår

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &Undo %s
sv: &Ångra %s

en: &Undo Levels Available
sv: &Ångrasteg tillgängligt

en: &Unlock
sv: &Lås upp

en: &Update display while playing
sv: &Uppdatera display medan ljud spelas upp

en: &Upload File...
sv: &Ladda upp fil...

en: &Use custom mix (for example to export a 5.1 multichannel file)
sv: &Använd egen mix (exempelvis för att exportera en 5.1 multikanalfil)

en: &View
sv: &Visa

en: &Zoom to Selection
sv: &Zoom markering

en: ' to...
sv: ' till...

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
sv: 'namnlös' stannar alltid nederst på listan

en: 'unnamed' is special
sv: 'namnlös' är special

en: (%) [-50 to 100]:
sv: (%) [-50 till 100]:

en: (Best Quality)
sv: (Bäst kvalité)

en: (Not all combinations of headers and encodings are possible.)
sv: (Inte alla kombinationer av huvuden och kodningar är inte möjliga.)

en: (Recovered)
sv: (Återskapad)

en: (Smaller files)
sv: (Mindre filer)

en: (external program)
sv: (externt program)

en: (semitones) [-12 to 12]:
sv: (halvtoner) [-12 to 12]:

en: (uncheck when recording "stereo mix")
sv: ( välj inte vid inspelning av "stereo mix")

en: , maximum amplitude = %.1f dB
sv: , maximal amplitude = %.1f dB

en: - END -
sv: - SLUT -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
sv: -120 dB (ungefärlig gräns för mänsklig hörsel)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
sv: -145 dB (PCM yta av 24 bitars samples)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
sv: -48 dB (PCM yta av 8 bitars samples)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
sv: -60 dB (PCM yta av 10 bitars samples)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
sv: -96 dB (PCM yta av 16 bitars samples)

en: -Infinity
sv: -oändligt

en: 0 (fastest)
sv: 0 (snabbast)

en: 0 means endless
sv: 0 betyder oändligt

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
sv: 0100 dagar 024 h 060 m 060 s

en: 01000,01000 seconds
sv: 01000,01000 sekunder

en: 1 (Mono) Input Channel
sv: 1 (Mono) Input kanal

en: 1 Channel (Mono)
sv: 1 Kanal (Mono)

en: 1.0 or earlier
sv: 1.0 eller tidigare

en: 2 (Stereo) Input Channels
sv: 2 (Stereo) Input kanaler

en: 2 Channels (Stereo)
sv: 2 Kanaler (Stereo)

en: 256 - default
sv: 256 - grundinställning

en: 8 (best)
sv: 8 (bäst)

en: : Filename too short.
sv: : Filenamnet är för kort.

en: : Incorrect filetype.
sv: : Felaktig filtyp.

en: <b>Audacity&reg;</b> software is copyright
sv: <b>Audacity&reg;</b> mjukvara är copyright-skyddad

en: <center><h3>How to Get Help</h3></center>
sv: <center><h3>Här får du support</h3></center>

en: <p>You do not appear to have 'help' installed on your computer.<br> Please <a href="*URL*">view or download it online</a>.
sv: <p>Du har tydligen inte 'Hjälp' installerad på din dator.<br> Vänligen <a href="*URL*">läs eller ladda ner den online</a>.

en: <unrecognized version -- possibly corrupt project file>
sv: <oigenkännlig version -- förmodligen trasig projektfil>

en: A Free Digital Audio Editor<br>
sv: En digital ljudeditor (freeware)<br>

en: A file named "%s" already exists.  Replace?
sv: En fil med namn "%s" finns redan.  Ersätt?

en: AC3 Files (FFmpeg)
sv: AC3 Filer (FFmpeg)

en: AIFF (Apple) signed 16 bit PCM
sv: AIFF (Apple) 16 bit PCM

en: About Audacity...
sv: Om Audacity...

en: Action
sv: Handling

en: Activation level (dB):
sv: Aktivera nivå (dB):

en: Actual Rate: %d
sv: Nuvarande rate: %d

en: Add &New
sv: Lägg till &nytt

en: Add Label
sv: Lägg till etikett

en: Add Label At &Playback Position
sv: Lägg till etikett vid &position för uppspelning

en: Add Label At &Selection
sv: Lägg till etikett vid &markering

en: Add label at selection
sv: Lägg till etikett vid markering

en: Added label
sv: Skapad etikett

en: Adjust Sensitivity
sv: Justera känslighet

en: Adjust input gain
sv: Justera input volym

en: Adjust left selection to next offset
sv: Justera vänster markering till nästa offset

en: Adjust left selection to next onset
sv: Justera vänster markering till nästa onset

en: Adjust output gain
sv: Justera output volym

en: Adjust playback speed
sv: Justera uppspelningshastighet

en: Adjust right selection to previous offset
sv: Justera höger markering till tidigare offset

en: Adjust right selection to previous onset
sv: Justera höger markering till tidigare onset

en: Adjusted Pan
sv: Inställd panorering

en: Adjusted envelope.
sv: Inställd envelope

en: Adjusted gain
sv: Inställd signal

en: Advanced Mixing Options
sv: Avancerad mixning Inställningar

en: Album Title
sv: Album titel

en: Ali&gn and Move Cursor
sv: Ri&kta och flytta markör

en: Align
sv: Placera

en: Align End with Cu&rsor
sv: Placera slut vid mar&kör

en: Align End with Selection En&d
sv: Placera slut vid markeringens slu&t

en: Align End with Selection Star&t
sv: Placera slut vid markeringens börj&an

en: Align MIDI to Audio
sv: Placera MIDI med ljud

en: Align Tracks To&gether
sv: Placera spår till&sammans

en: Align with &Cursor
sv: Placera vid &markör

en: Align with &Zero
sv: Placera vid &noll

en: Align with Selection &End
sv: Placera vid markering &slut

en: Align with Selection &Start
sv: Placera vid markering &början

en: Aligned
sv: Placerad

en: Aligned cursor
sv: Placerad markör

en: Aligned end with cursor
sv: Placerat slut vid markör

en: Aligned end with selection end
sv: Placerat slut vid markerings slut

en: Aligned end with selection start
sv: Placerat slut vid markerings början

en: Aligned with selection end
sv: Placerad vid markerings slut

en: Aligned with selection start
sv: Placerad vid markerings början

en: Aligned with zero
sv: Placerad vid noll

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
sv: Placering färdig:: MIDI från %.2f till %.2f sek, Ljud från %.2f till %.2f sek.

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
sv: Placeringsfel: input för kort: MIDI från %.2f till %.2f sek, Ljud från %.2f till %.2f sek.

en: All
sv: Allt

en: All Toolbars
sv: Alla paneler

en: All files (*)|*
sv: Alla filer (*.*)|*.*

en: All files|*|All supported files|
sv: Alla filer|*|Alla supportade filer|

en: All required files in:
      %s
    were already present.
sv: Alla nödvändiga filer i:
      %s
    finns redan.

en: All the audio is muted.
sv: Allt ljud är avstängt.

en: All the selected audio is muted.
sv: Valt ljud är avstängt.

en: All tracks must have the same sample rate
sv: Alla spår måste ha samma samplingsfrekvens

en: Allow clipping
sv: Tillåt peakar

en: Alt-Left-Click
sv: Alt-Vänster-klick

en: Always copy all files (safest)
sv: Kopiera alltid alla filer (säkrast)

en: Amount to import:
sv: Mängd att importera:

en: Amplification (dB):
sv: Förstärkning (dB):

en: Amplification dB
sv: Förstärkning dB

en: Amplifier
sv: Förstärkare

en: Amplify
sv: Förstärkning

en: Amplify...
sv: Förstärkning...

en: Amplifying
sv: Förstärkning

en: Amplitude (0-1)
sv: Amplitud (0-1)

en: Amplitude End
sv: Amplitud slut

en: Amplitude Start
sv: Amplitud start

en: Analysis Time:
sv: Analystid:

en: Append Record
sv: Inspelning lägg till

en: Appl&y Chain...
sv: Läg&g till kedja...

en: Applied effect: %s
sv: Använd effekt: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
sv: Använd effekt: %s %.1f dB

en: Applied effect: %s %.1f%%
sv: Använd effekt: %s %.1f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
sv: Använd effekt: %s %.2f halvtoner

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
sv: Tillämpad effekt: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
sv: Använd effekt: %s delay = %f sekunder, decay faktor = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
sv: Använd effekt: %s frekvens = %.0f Hz, boost = %.0f dB

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
sv: Använd effekt: %s frekvens = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, djup = %.0f%%, resonans = %.1f, frekvens offset = %.0f%%

en: Applied effect: %s remove dc offset = %s, normalize amplitude = %s, stereo independent %s
sv: Tillämpad effekt: %s radera dc offset = %s, normalisera amplituden = %s stereo independent %s

en: Applied effect: Generate %s wave %s, frequency = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf seconds
sv: Använd effekt: Skapa %s wave %s, frekvens = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf sekunder

en: Applied effect: Generate DTMF tones, %.6lf seconds
sv: Använd effekt: Skapa DTMF toner, %.6lf sekunder

en: Applied effect: Generate Noise, %.6lf seconds
sv: Använd effekt: Skapa brus, %.6lf sekunder

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
sv: Använd effekt: Skapa tystnad, %.6lf sekunder

en: Apply %s
sv: Lägg till %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
sv: Lägg till %s med parameter(s)
    
    %s

en: Apply Chain
sv: Lägg till kedja

en: Apply to &Files...
sv: Lägg till &filer...

en: Apply to Current &Project
sv: Lägg till nuvarande &projekt

en: Applying '%s' to current project
sv: Lägger till '%s' till nuvarande projekt

en: Applying Dynamic Range Compression...
sv: lägger till Dynamic Range Compression...

en: Applying Leveller...
sv: Lägger till

en: Applying Nyquist Effect...
sv: Lägger till Nyquist effekt

en: Applying Phaser
sv: Lägger till Phaser

en: Applying Spike Cleaner...
sv: Kör Spike Cleaner...

en: Applying Stereo to Mono
sv: Lägg stereo till mono

en: Applying Wahwah
sv: Lägger till Wahwah

en: Applying...
sv: Lägger till...

en: Are you sure you don't want to recover any projects?
    They can't be recovered later.
sv: Är du säker på att du inte vill återkspa några projekt?
    De kan inte återskapas senare.

en: Are you sure you want to delete %s?
sv: Vill du verkligen radera %s?

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
sv: Är du säker på att du vill återställa genrelistan till grundinställningen?

en: Are you sure you want to save the file as "
sv: Är du säker på att du vill spara filen som "

en: Artist Name
sv: Artist namn

en: As&k user
sv: Frå&ga användaren

en: Ask me
sv: Fråga mig

en: Attac&k/decay time (secs):
sv: Attac&k/decay tid (sek):

en: Attack Time
sv: Attack Tid

en: Attack Time %.1f secs
sv: Attack Tid %.1f sek

en: Attack Time:
sv: Attack Tid:

en: Attack/decay time
sv: Attack/decay tid

en: Attempt to run Noise Removal without a noise profile.
sv: Försökt köra brusreducering utan brusprofil.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
sv: Försökte att exportera %d kanaler, men max antal kanaler för valt output-format är %d

en: Au&dio Device Info...
sv: Lj&udenhet Info...

en: Audacity %s Development Team
sv: Audacity %s Utvecklingsteam

en: Audacity %s Support Team
sv: Audacity %s Support team

en: Audacity %s ToolBar
sv: Audacity %s verktygspanel

en: Audacity First Run
sv: Audacity första tur

en: Audacity Mixer Board%s
sv: Audacity mixerboard%s

en: Audacity Preferences
sv: Audacity Inställningar

en: Audacity Project Files
sv: Audacity projektfiler

en: Audacity Timer Record
sv: Audacity Timerinspelning

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
sv: Audacity Smart Record - väntar på start

en: Audacity Timer Record Progress
sv: Audacity tidsinställd inspelning

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
sv: Audacity förösökte använda FFmpeg för att importera en ljudfil,
    men biblioteken gick inte att finna.
    
    För att kunna importera med FFmpeg, gå till Inställningar > Bibliotek
    för att ladda ner och lokalisera FFmpeg bibliotek.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#foreign"> FFmpeg library</a> to your computer.
sv: Audacity kan importera ickeskyddade filer i många format (som M4A och WMA, komprimerade WAV-filer från digitala diktafoner och ljud från videofiler) om du laddar ner och installerar valfri <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#foreign"> FFmpeg library</a till din dator.

en: Audacity compressed project files (.aup) save your work in a smaller, compressed (.ogg) format. 
    Compressed project files are a good way to transmit your project online, because they are much smaller. 
    To open a compressed project takes longer than usual, as it imports each compressed track. 
    
    Most other programs can't open Audacity project files.
    When you want to save a file that can be opened by other programs, select one of the
    Export commands.
sv: Audacity komprimerade projektfiler (.aup) sparar ditt arbete i mindre,komprimerat (.ogg) format.
    Komprimerade projektfiler är ett bra sätt att skicka ditt projekt online,eftersom de ändra mindre i storlek.
    Att öppna ett komprimerat projekt tar längre tid än vanligt, då det importerarvarje komprimerat spår.
    
    De flesta andra program kan inte öppna projektfiler från Audacity.
    När du vill spara en fil som ska kunna öppnas av andra program, väljen av
    Exportvalen.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
sv: Audacity kunde inte hitta plats att spara temporära filer. 
    Var vänlig och skriv in lämplig plats i Inställningar

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
sv: Audacity kunde inte hitta fil:
      %s.
    Tema gick inte att öppna.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
sv: Audacity kunde inte ladda fil:
      %s.
    Kanske dåligt png format?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
sv: Det gick inte att öppna önskad fil:
      %s
     för att spara.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
sv: Audacity kunde inte läsa defaulttemat.
    Var vänlig och rapportera problemet.

en: Audacity could not save file:
      %s
sv: Audacity kunde inte spara fil:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
sv: Audacity kunde inte skriva till fil:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
sv: Audacity kunde inte skriva image till fil:
      %s.

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw".
sv: Audacity känner inte igen denna typ av fil '%s'.
    Om det är okomprimerad, pröva att importera med "Importera Rådata".

en: Audacity found an orphan block file: %s. 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
sv: Audacity hittade en ursprunglig blockfil: %s 
    Vänligen överväg att spara och starta om projektet för att göra en komplett projektkontroll.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
sv: Audacity har automatiskt hittat FFmpeg bibliotek.
    Vill du fortfarande söka det manuellt?

en: Audacity is a free program written by a worldwide team of volunteer <a href="http://audacity.sourceforge.net/community/developers">developers</a>. We thank <a href="http://sourceforge.net">SourceForge.net</a> and <a href="http://code.google.com">Google Code</a> for our project hosting. Audacity is available for Windows 98 and later, Mac OS X, Linux and other Unix-like systems. For Mac OS 9, use version 1.0.0.
sv: Audacity är ett fritt program (freeware), skrivet av frivilliga <a href="http://audacity.sourceforge.net/community/developers">utvecklare</a> från hela världen. Vi tackar <a href="http://sourceforge.net">SourceForge.net</a> och s<a href="http://code.google.com">Google Code</a> för serverutrymme för vårt projekt. Audacity finns för Windows 98 och senare, Mac OS X, Linux och andra Unix-liknande system. För Mac OS 9, använd version 1.0.0.

en: Audacity is already running
sv: Audacity körs redan

en: Audacity is based on code from the following projects:
sv: Audacity är baserad på kod från följande projekt:

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
sv:  Audacity kommer nu att avslutas. Var vänlig och starta om Audacity för att använda den nya temporära katalogen.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
sv: Audacity behöver filen %s för att skapa MP3-filer.

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
sv: Audacity behöver filen '%s' för att importera och exportera ljud via FFmpeg.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
sv: Audacity projektfiler (.aup) låter dig spara allt som du arbetat med exakt som det
    ser ut på skärmen, men de flesta av andra program kan inte öppna Audacity projektfiler.
    
    Om du vill spara en fil som skall kunna öppnas med andra program, välj en av
    Exportfunktionerna.

en: Audacity projects
sv: Audacity projekt

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
sv: Audacity kunde inte stänga mappen med temporära filer.
    Denna mapp används eventuellt av en annan version av Audacity.

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
sv: Audacity misslyckades med att konvertera ett Audacity 1.0-projekt till det nya formatet.

en: Audio Device Info
sv: Ljudenhet Info

en: Audio File
sv: Ljudfil

en: Audio Host
sv: Huvudenhet

en: Audio Position:
sv: Ljud Position:

en: Audio Track
sv: Ljudspår

en: Audio cache
sv: Ljud cache

en: Audio playback and recording
sv: Ljud upp- och inspelning

en: Audio to &buffer:
sv: Ljud till &buffer:

en: Author:
sv: Författare:

en: Auto Duck
sv: Duckning

en: Auto Duck by Markus Meyer
sv: Duckning av Markus Meyer

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
sv: Duckning behöver ett kontrollspår som måste vara placerad under valt spår.

en: Auto Duck...
sv: Duckning...

en: Automated Input Level Adjustment
sv: Automatisk justering av inputnivån

en: Automated Input Level Adjustment (on/off)
sv: Automatisk justering av inputnivå (på/av)

en: Automated Input Level Adjustment decreased the volume to %f.
sv: Automatisk justering av inputnivån minskade volymen till %f.

en: Automated Input Level Adjustment increased the volume to %.2f.
sv: Automatisk justering av inputnivån ökade volymen till %2f.

en: Automated Input Level Adjustment stopped as requested by user.
sv: Automatisk justering av inputnivån stoppad av användare.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
sv: Automatisk justering av inputnivån stoppad. %2f verkar vara en acceptabel volym.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
sv: Automatisk justering av inputnivån stoppad. Det var inte möjligt att optimera det mer. Fortfarande för hög.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
sv: Automatisk justering av inputnivån stoppad. Det var inte möjligt att optimera det mer. Fortfarande för låg.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
sv: Automatisk justering av inputnivån stoppad. Antalet analyser har utökats utan att finna en acceptabel volym. Fortfarande för hög.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
sv: Automatisk justering av inputnivån stoppad. Antalet analyser har utökats utan att finna en acceptabel volym. Fortfarande för låg.

en: Automatic Crash Recovery
sv: Automatiskt återskapande vid krasch

en: Automatically &fit tracks vertically zoomed
sv: Automatiskt &passa in spår vertikalt zoomade

en: Automatically make labels from words
sv: Gör etiketter automatiskt från ord

en: Average
sv: Medelvärde

en: Average rms =  dB.
sv: Medelvärde rms = dB.

en: Average rms = %.1f dB.
sv: Medelvärde rms = %.1f dB.

en: Average rms = zero.
sv: Medelvärde rms = noll.

en: Axis
sv: Axel

en: Background
sv: bakgrund

en: Background end time
sv: Bakgrund stopptid

en: Background start time
sv: Bakgrund starttid

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Backwards
sv: Baklänges

en: Bass Boost
sv: Bas boost

en: BassBoost...
sv: Bas Boost...

en: Batch
sv: Konvertera

en: Beats per minute:
sv: Slag i minuten (BPM):

en: Behaviors
sv: Uppförande

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
sv: Bit Rate (bits/second) - påverkar den slutliga filens storlek och kvalité
    Vissa codecs kan bara acceptera vissa specifika värden (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatik
    Rekommenderad - 192000

en: Bit Rate Mode:
sv: Bit Rate läge:

en: Bit depth:
sv: Bit djup:

en: Blue Bkgnd
sv: Blå bakgrund

en: Boosting Bass Frequencies
sv: Förstärker basfrekvenserna

en: Both channels of a stereo track must be the same length.
sv: Båda kanalerna i ett stereospår måste ha samma längd.

en: Both channels of a stereo track must be the same sample rate.
sv: Båda kanalerna i ett stereospår måste ha samma samplingsfrekvens.

en: Brown
sv: Brun

en: Browse...
sv: Välj...

en: Burn to CD
sv: Bränn CD

en: Button
sv: Knapp

en: Buttons
sv: Knappar

en: C&ategory:
sv: K&ategori:

en: C&hain (Double-Click or press SPACE to edit)
sv: K&edja (dubbelklicka eller tryck mellanslag för att ändra)

en: C&hoose command
sv: V&älj kommando

en: C&hoose...
sv: V&älj...

en: Caching audio
sv: Cashar ljud

en: Caching audio into memory
sv: Cashar ljud till minnet

en: Calibrate
sv: Kalibrera

en: Calibrate voicekey
sv: Kalibrera rösttonart

en: Calibration Results
sv: Kalibrera resultat

en: Can't delete 'unnamed'
sv: Kan inte radera 'namnlös'

en: Can't delete track with active audio
sv: Kan inte radera spår med aktivt ljud

en: Can't export multiple files
sv: Kan ej exportera multipla filer

en: Can't open project file
sv: Det går inte att öppna projektfil

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Save
sv: Avbryt spara

en: Cannot control input volume; use system mixer.
sv: Kan inte kontrollera inputnivån, använd systemmixer.

en: Cannot control output volume; use system mixer.
sv: Kan inte kontrollera outputnivån; använd systemmixer.

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
sv: Kan inte exportera MP2 med denna samplingsfrekvens och bit rate

en: Cannot export audio in this format.
sv: Går ej att exportera ljud i detta format.

en: Cannot export audio to %s
sv: Kan ej exportera ljud till %s

en: Capture Full Screen
sv: Skärmdump helskärm

en: Capture Full Window
sv: Skärmdump helfönster

en: Capture Window Only
sv: Skärmdump endast fönster

en: Capture Window Plus
sv: Skärmdump fönster plus

en: Capture entire window or screen
sv: Skärmdump hela fönstret eller skärmen

en: Capture part of a project window
sv: Skärmdump del av projektfönster

en: Cha&nnels
sv: Ka&naler

en: Chain
sv: Kedja

en: Change Amplification Envelope
sv: Ändra Förstärknings envelope

en: Change Length...
sv: Ändra längd...

en: Change ONE Sample only
sv: Ändra en sample bara

en: Change Pitch
sv: Ändra tonhöjd

en: Change Pitch without Changing Tempo
sv: Ändra tonhöjd utan att ändra tempo

en: Change Pitch...
sv: Ändra tonhöjd...

en: Change Sample
sv: Ändra sample

en: Change Several Samples
sv: Ändra flera samples

en: Change Speed
sv: Ändra hastighet

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
sv: Ändra hastighet, som påverkar både tempo och tonhöjd

en: Change Speed...
sv: Ändra hastighet...

en: Change Tempo
sv: Ändra tempo

en: Change Tempo without Changing Pitch
sv: Ändra tempo utan att ändra tonhöjd

en: Change Tempo...
sv: Ändra tempo...

en: Change audio host
sv: Ändra huvudenhet

en: Change gain on focused track
sv: Ändra volym på aktuellt spår

en: Change input channels
sv: Ändra input kanaler

en: Change input device
sv: Ändra input enhet

en: Change lower speed limit (%) to:
sv: Ändra lägsta nivån på hastighet (%) till:

en: Change output device
sv: Ändra output enhet

en: Change pan on focused track
sv: Ändra panorering på aktuellt spår

en: Change track name to:
sv: Ändra namn på spår till:

en: Change upper speed limit (%) to:
sv: Ändra högsta nivån på hastighet (%) till:

en: Changed '%s' to %d Hz
sv: Ändrat '%s' till %d Hz

en: Changed '%s' to %s
sv: Ändrat '%s' till %s

en: Changed block %s to new alias name
sv: Ändrat block %s till nytt alias

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
sv: Ändringar i den temporära katalogen kommer inte att få effekt förrän Audacity startas om.

en: Changing Length...
sv: Ändrar längd...

en: Changing Pitch
sv: Ändrar tonhöjd

en: Changing Speed
sv: Ändrar hastighet

en: Changing Tempo
sv: Ändrar tempo

en: Changing Tempo/Pitch
sv: Ändrar tempo/tonhöjd

en: Channel
sv: Kanal

en: Channel Mode:
sv: Kanal läge:

en: Channel: %2d
sv: Kanal: %2d

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Chec&k Dependencies...
sv: Gra&nska externa filer...

en: Checking %s
sv: Kontrollerar %s

en: Chirp Generator
sv: Chirp generator

en: Choose Language for Audacity to use:
sv: Ändra till rätt språk för Audacity:

en: Choose a location to place the temporary directory
sv: Välj ett utrymme på hårddisken där den temporära katalogen kan placeras

en: Choose a location to save screenshot images
sv: Välj plats att spara skärmdumpar

en: Choose a location to save the exported files
sv: Välj en plats att spara exporterade filer

en: Choose an EQ curve file
sv: Välj en fil  med EQ-kurva

en: Choose an import method
sv: Välj en importmetod

en: Choose location to save files
sv: Välj plats att spara bildfil

en: Choose...
sv: Välj...

en: Cl&eanSpeech Mode (Customized GUI)
sv: Cl&eanSpeech läge (anpassat GUI)

en: Cl&ear
sv: Re&nsa

en: Clea&nSpeech Mode (Customized GUI)
sv: Clea&nSpeech läge (anpassat GUI)

en: CleanSpeech Batch Processing
sv: Clean Speech batch process

en: CleanSpeech Presets (*.csp)|*.csp
sv: CleanSpeech default (*.csp)|*.csp

en: Cleaning up cache directories
sv: Rensar temporära filer

en: Cleaning up temporary files
sv: Rensar temporära filer

en: Cleaning up unused directories in project data
sv: Städar upp oanvända mappar i projekt data

en: Click Removal
sv: Ta bort klick

en: Click Removal...
sv: Ta bort klick...

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
sv: Ta bort klick och pops av Craig De Forest

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
sv: Klicka och dra för att justera storlek på stereospåren

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
sv: Klicka och dra för att redigera amplitudens envelope

en: Click and drag to edit the samples
sv: Klicka och dra för att redigera samples

en: Click and drag to move a track in time
sv: klicka och dra för att flytta ett spår i tid

en: Click and drag to move left selection boundary.
sv: Klicka och drag för att flytta vänster markeringsposition

en: Click and drag to move right selection boundary.
sv: Klicka och drag för att flytta höger markeringsposition.

en: Click and drag to resize the track.
sv: Klicka och dra för att ändra storlek på spår.

en: Click and drag to select audio
sv: Klicka och dra för att välja ljud

en: Click and drag to stretch selected region.
sv: Klicka och dra för att strecha område.

en: Click and drag to stretch within selected region.
sv: Klicka och dra för att strecha inom valt område.

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
sv: Klicka för att zooma in, Shift-klicka för att zooma ut

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
sv: Klicka för att zooma in vertikalt, Shift-klick för att zooma ut. Dra för att skapa en speciell zoomyta.

en: Click to verticaly zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
sv: Klicka för att zooma in vertikalt, Shift-klick för att zooma ut. Dra för att skapa en speciell zoomyta.

en: Clipping
sv: Peakar

en: Close
sv: Stäng

en: Close focused track
sv: Stäng aktuellt spår

en: Close project immediately with no changes
sv: Stäng projekt omedelbart utan ändringar

en: Close project immediately with no further changes
sv: Stäng projekt omedelbart utan ytterligare ändringar

en: Co&py
sv: Kop&iera

en: Command
sv: Kommando

en: Command %s not implemented yet
sv: Kommandot %s är inte implementerat än

en: Command Action
sv: Kommando aktion

en: Command Line Export Setup
sv: Command Line Export Inställningar

en: Command Output
sv: Kommando output

en: Command-line options supported:
sv: Command-line val stöds:

en: Command:
sv: Kommando

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Compress based on Peaks
sv: Komprimerat baserad på peakar

en: Compression:
sv: Kompression:

en: Compressor
sv: Kompressor

en: Compressor...
sv: Kompressor...

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm Deletion
sv: Bekräfta radering

en: Confirm Overwrite
sv: Bekräfta överskrivning

en: Confirm?
sv: Bekräfta?

en: Constant
sv: Konstant

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
sv: Fortsätter ordna reparationer i loggen, och letar efter mer felaktigheter. Detta sparar projektet på sin nuvarande plats, om du inte  "Stäng projekt genast" vid fortsatta felmeddelanden.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
sv: Fortsätt utan att radera; ignorera de extra filerna denna session

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
sv: Kontrastanalys (WCAG 2 stämmer)

en: Contrast Analyzer, for measuring rms volume differences between two selections of audio.
sv: Kontrastanalys, för att mäta skillnad i rms-volym mellan två markeringar av ljud.

en: Contrast Result:
sv: Kontrast resultat:

en: Contrast...
sv: Kontrast...

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
sv: Konverterade ett projekt i version 1.0 till det nya formatet.
    Den gamla filen sparades som '%s'

en: Converter
sv: Konverterare

en: Copied labeled regions to the clipboard
sv: Kopierade områden med etiketter till urklipp

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy All Files (Safer)
sv: Kopiera alla filer (säkrare)

en: Copy Labels
sv: Kopiera etiketter

en: Copy Selected Files
sv: Kopiera valda filer

en: Copying audio data into project...
sv: Kopiera ljuddata till projekt...

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
sv: Att kopiera stereoljud till monospår är inte tillåtet.

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
sv: Om du kopierar följande filer till ditt projekt ändras berendeföhållandet.
    Detta sätt behöver mer diskutrymme men är säkrare.

en: Cosine
sv: Cosinus

en: Could not create autosave file:
sv: Kunde inte skapa autosparad fil:

en: Could not create directory:
      %s
sv: Kunde inte skapa mapp:
      %s

en: Could not enumerate files in auto save directory.
sv: Kunde inte addera filerna i autosparmappen.

en: Could not find any audio devices.
sv: Kan inte hitta några ljudenheter

en: Could not load file: "%s"
sv: Det gick inte att öppna fil: "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
sv: Det gick inte att öppna biblioteket för omkodning av MP3!

en: Could not open file
sv: Det gick inte att öppna fil

en: Could not open file:
      %s
sv: Det gick inte att öppna fil:
      %s

en: Could not open file:
sv: Det gick inte att öppna fil:

en: Could not open file: "%s"
sv: Det gick inte att öppna fil: "%s"

en: Could not remove old auto save file
sv: Kunde inte radera äldre autosparad fil

en: Could not remove old autosave file:
sv: Kunde inte radera gammal autosparad fil:

en: Could not save project. Path not found.  Try creating 
    directory "%s" before saving project with this name.
sv: Kan inte spara projekt. Hittade inte sökvägen. Försök skapa 
    mapp "%s" innan du sparar projekt med detta namn.

en: Could not save project. Perhaps %s 
    is not writable or the disk is full.
sv: Kan inte spara projektet. Kanske %s 
    är det inte skrivbart,
    eller det finns för lite utrymme att spara på.

en: Could not set parameters of effect %s
     to %s.
sv: Kunde inte ställa in parametrar kring effekt %s
    till %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
sv: Det gick inte att hitta projektets datafolder: "%s"

en: Couldn't write to file "%s": %s
sv: Kunde inte skriva till fil "%s": %s

en: Couldn't write to file:
sv: Kunde inte skriva till fil:

en: Create
sv: Skapa

en: Created new audio track
sv: Skapat nytt ljudspår

en: Created new label track
sv: Skapat nytt etikettspår

en: Created new project
sv: Skapat nytt projekt

en: Created new stereo audio track
sv: Skapat nytt stereospår

en: Created new time track
sv: Skapat nytt tidsspår

en: Creating Noise Profile
sv: Skapar brusprofil

en: Credits
sv: Tack till

en: Ctrl-Left-Click
sv: Ctrl-Vänster-klick

en: Ctrl-Left-Drag
sv: Ctrl-Vänster-drag

en: Ctrl-Wheel-Rotate
sv: Ctrl-Hjul-rotera

en: Cu&t
sv: Kli&pp ut

en: Cuberoot Autocorrelation
sv: Cuberoot autocorrelation

en: Current difference
sv: Nuvarande skillnad

en: Cursor Left
sv: Markör vänster

en: Cursor Long Jump Left
sv: Markör långt hopp vänster

en: Cursor Long Jump Right
sv: markör långt hopp höger

en: Cursor Right
sv: markör höger

en: Cursor Short Jump Left
sv: Markör kort hopp vänster

en: Cursor Short Jump Right
sv: markör kort hopp höger

en: Cursor to Track &End
sv: Från markör till &slutet

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
sv: Markör: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB
sv: Markör: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB

en: Curve Name
sv: Kurvnamn

en: Curve exists
sv: Kurva finns

en: Curves exported
sv: Kurvor exporterade

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut Labels
sv: Klipp etiketter

en: Cut Preview
sv: Klipp förhandsgranska

en: Cut labeled regions to the clipboard
sv: Klipp ut områden med etiketter till urklipp

en: Cut to the clipboard
sv: Klipp ut till urklipp

en: D&elete...
sv: R&adera...

en: DTMF Tone Generator
sv: DTMF Tongenerator

en: DTMF Tones...
sv: DTMF toner...

en: DTMF sequence:
sv: DTMF sekvens:

en: Data gathered
sv: Data samlad

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
sv: Data kommer att matas på för att passa in. "%f" använder filnamnet i exportfönstret.

en: De&faults
sv: Gr&undinställningar

en: De&lete
sv: Ra&dera

en: De&lete selected rule
sv: Radera vald regel

en: De&vice
sv: En&het

en: Decay Time %.1f secs
sv: Decay Tid %.1f sek

en: Decay Time:
sv: Decay Tid:

en: Decay factor:
sv: Decay värde:

en: Decoding Waveform
sv: Avkoda vågform

en: Decrease gain on focused track
sv: Minska volym på aktuellt spår

en: Decrease input gain
sv: Minska input-nivån

en: Decrease output gain
sv: Minska output-nivån

en: Decrease playback speed
sv: Minska uppspelningshastighet

en: Default &View Mode:
sv: Standard &Visa läge:

en: Default Sample &Format:
sv: Samplings&format:

en: Default Sample &Rate:
sv: Samplings&frekvens:

en: Default endianness
sv: Standard endianness

en: Degree of Leveling
sv: Grad av utjämning

en: Degree of Leveling:
sv: Grad av utjämning:

en: Delay time (seconds):
sv: Delay tid (sekunder):

en: Delete
sv: Radera

en: Delete
sv: Radera

en: Delete '
sv: Radera '

en: Delete Labels
sv: Radera etiketter

en: Delete Preset
sv: Radera förinställning

en: Delete orphan files (permanent immediately)
sv: Radera ursprungliga filer genast

en: Delete preset '%s'?
sv: Radera preset '%s'?

en: DeleteKey
sv: RaderaTangent

en: DeleteKey2
sv: RaderaTangent 2

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
sv: Raderat %.2f sekunder vid t=%.2f

en: Deleted labeled regions
sv: Raderade områden med etiketter

en: Dependency Check
sv: Kontrollera förhållandet

en: Depth (%):
sv: Djup: (%):

en: Depth in percent
sv: Djup i procent

en: Depth:
sv: Djup:

en: Detac&h at Silences
sv: Avskil&j vid tystnad

en: Detach
sv: Avdela

en: Detach Labels
sv: Avdela etiketter

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
sv: Avdelat %.2f sekunder vid t=%.2f

en: Detached labeled regions
sv: Avdelade områden med etiketter

en: Detect clipping
sv: Påvisa peakar

en: Detecting clipping
sv: Påvisa clipping

en: Device
sv: Enhetspanel

en: Device information is not available.
sv: Info om enhet är inte tillgänglig.

en: Devices
sv: Enheter

en: Difference = %.1f Average rms dB.
sv: Skillnad = %.1f Medel rms dB.

en: Difference = infinite Average rms dB.
sv: Skillnad = oändlig Medel rms dB.

en: Difference is indeterminate.
sv: Skillnaden är oklar.

en: Difference:
sv: Differens:

en: Direction Changes (Low Threshold)
sv: Riktning ändringar (Låg tröskel)

en: Directories
sv: Kataloger

en: Directory %s does not exist. Create it?
sv: Katalog %s finns inte. Skapa?

en: Directory %s is not writable
sv: Katalog %s är inte skrivbar

en: Disable Meter
sv: Mätare av

en: Disabled
sv: Av

en: Disallowed
sv: Av

en: Disk Space
sv: Diskutrymme

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
sv: Återstående inspelningstid: %d timmar and %d minuter.

en: Disk space remains for recording %d minutes.
sv: Hårddiskutrymme som återstår för inspelning %d minuter.

en: Disk space remains for recording %d seconds.
sv: Hårddiskutrymme som återstår för inspelning %d sekunder.

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
sv: Återstående inspelningstid: 1 timma och %d minuter.

en: Do &not copy any audio
sv: Kopiera &inget ljud

en: Do Not Copy
sv: Kopiera inte

en: Do Not Recover
sv: Återskapa inte

en: Do not show this warning again
sv: Visa inte denna varning igen

en: Do you really want to delete selected rule?
sv: Vill du verkligen radera vald regel?

en: Do you still want to start Audacity?
sv: Vill du ändå starta Audacity?

en: Do you want to save the changes?
sv: Vill du spara ändringarna?

en: Don't &warn again and always use my choice above
sv: Varna &inte igen utan använd mitt val ovan

en: Don't a&pply effects in batch mode
sv: Använd i&nte effekter i batchläge

en: Don't show this again at start up
sv: Visa inte detta vid uppstart av program

en: Don't show this warning again
sv: Visa inte denna varning igen

en: Dow&nload
sv: Lad&da ner

en: Down
sv: Ner

en: Down Octave
sv: Ner en oktav

en: Download
sv: Ladda ner

en: Drag label boundary
sv: Drag gräns för etikett

en: Drag one or more label boundaries
sv: Drag en eller fler gränser för etikett

en: Drag the track vertically to change the order of the tracks.
sv: Dra spåret vertikalt för att ändra ordningen på spåren.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
sv: Dra för att zooma in område. Höger-klick för att zooma ut

en: Draw Curves
sv: Rita kurvor

en: Draw Tool
sv: Ritverktyg

en: Drawing Spectrum
sv: Ritar spektrum

en: Duck amount:
sv: Duckning mängd:

en: Duplic&ate
sv: Duplic&era

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicated
sv: Duplicerat

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
sv: Duration är noll. Inget kommer att spelas in.

en: Duration:
sv: Varaktighet:

en: Duty cycle:
sv: Effekt serie:

en: Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
sv: Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|Alla Filer (*)|*

en: Dynamics Processor
sv: Dynamik processor

en: E&dit...
sv: R&edigera...

en: E&xit
sv: A&vsluta

en: E&xpand All Tracks
sv: E&xpandera alla spår

en: E&xport...
sv: E&xportera...

en: EQ Curve needs a different name
sv: EQ-kurva behöver ett annat namn

en: EQCurves.xml and EQDefaultCurves.xml missing
sv: EQCurves.xml och EQDefaultCurves.xml saknas

en: EQCurves.xml and EQDefaultCurves.xml were not found on your system.
    Please press 'help' to visit the download page.
    
    Save the curves at %s
sv: EQCurves.xml kunde inte hittas på ditt system.
    Var vänlig tryck 'hjälp' för att gå till sida för nedladdning.
    
    Spara kurvorna i %s

en: Echo
sv: Eko

en: Echo...
sv: Eko...

en: Edit
sv: Redigeringspanel

en: Edit C&hains...
sv: &Redigera kedjor...

en: Edit Chains
sv: Ändra kedjor

en: Edit Genres
sv: Redigera genrer

en: Edit Labels
sv: Redigera etiketter

en: Edit Metadata
sv: Redigera metadata

en: Edit Metadata tags
sv: Redigera metadata tags

en: Edit metadata
sv: Redigera metadata

en: Edit the metadata tags
sv: Redigera metadata taggar

en: Edited labels
sv: Redigerade etiketter

en: Editing a clip can &move other clips
sv: Redigera ett klipp kan &flytta andra klipp

en: Editing and greyed out Menus
sv: Redigera- och gråa menyer

en: Effe&ct
sv: Effe&kt

en: Effect Settings
sv: Effekt inställningar

en: Effects
sv: Effekter

en: Effects Preview
sv: Effekter förhandsgranska

en: Elapsed Time:
sv: Förbrukad tid:

en: Emeritus Developers
sv: Emeritus utvecklare

en: Empty
sv: Tom

en: Enable &dragging of left and right selection edges
sv: Drar i &markeringens vänstra och högra kant

en: Enable Automated Input Level Adjustment.
sv: Tillåt automatisk justering av inputnivån

en: Enable Effects
sv: Effekter På

en: Enable Meter
sv: Mätare på

en: Enable cu&t lines
sv: Klipp linje&r På

en: Enabled
sv: På

en: Encoding:
sv: Omkodning:

en: End
sv: Slut

en: End Date
sv: Slut datum

en: End Date and Time
sv: Slut datum och tid

en: End Time
sv: Slut tid

en: Energy
sv: Energi

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
sv: Energi                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Enter Nyquist Command:
sv: Skriv in ett Nyquist kommando:

en: Enter name of new chain
sv: Skriv in namn på ny kedja

en: Enter track name
sv: Ändra namn på spår

en: Envelope Tool
sv: Envelopeverktyg

en: Equalization, by Martyn Shaw && Mitch Golden
sv: Equalizer, av Mitch Golden && Vaughan Johnson

en: Error
sv: Fel

en: Error %d returned from MP3 encoder
sv: Fel %d rapporterades från MP3 encoder

en: Error (file may not have been written): %s
sv: Fel (filen kanske inte blev rätt gjord): %s

en: Error Closing File
sv: Fel när fil stängdes

en: Error Flushing File
sv: Error flushing file

en: Error Importing
sv: Fel vid import

en: Error Initializing Audio
sv: Fel vid start av ljud

en: Error Initializing Midi
sv: Fel vid start av Midi

en: Error Loading EQ Curve
sv: Fel vid laddande av EQ-kurva

en: Error Loading Keyboard Shortcuts
sv: Fel uppstod när tangentbordskommandon skulle laddas

en: Error Loading Metadata
sv: Fel vid laddande av metadata

en: Error Loading VST Program
sv: Fel vid laddande av VST-program

en: Error Locking Temporary Folder
sv: Fel vid stängning av temporär mapp

en: Error Opening File
sv: Fel när fil öppnades

en: Error Opening File or Project
sv: Fel när fil eller projekt skulle öppnas

en: Error Opening Project
sv: Fel när projekt öppnades

en: Error Saving Equalization Curves
sv: Fel vid sparande av Equalizationkurvor

en: Error Saving Keyboard Shortcuts
sv: Fel vid sparande av tangentbordskommandon

en: Error Saving Project
sv: Fel när projektet sparades

en: Error Saving Tags File
sv: Fel när tagfil sparades

en: Error Writing Autosave File
sv: Fel vid skriva till automatisk sparad fil

en: Error Writing to File
sv: Fel vid skrivning till fil

en: Error in Duration
sv: Fel i duration

en: Error in Nyquist code
sv: Fel i  Nyquist kod

en: Error opening file
sv: Fel när filen öppnades

en: Error trying to save file:
sv: Fel när fil skulle sparas:

en: Error while opening sound device.
sv: Fel vid öppnande av ljudenhet.

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
sv: Fel vid start av ljudenhet. Var vänlig kontrollera inställningarna på enhetens utgångar och projektets samplingsfrekvens.

en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
sv: Fel vid sparande av %s fil (disk full?).
    Libsndfile säger "%s"

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: %hs at line %lu
sv: Fel: %hs vid linje %lu

en: Estimate
sv: Uppskatta

en: Expand
sv: Expandera

en: Expanded Cut Line
sv: Expanderad skärlinje

en: Expo&rt Selection...
sv: Expo&rtera markering...

en: Export
sv: Exportera

en: Export &Labels...
sv: Exportera &etiketter...

en: Export &Multiple...
sv: Exportera &till flera ljudfiler...

en: Export CleanSpeech &Presets...
sv: Exportera CleanSpeech & inställningar...

en: Export Contrast Result As:
sv: Exportera Kontrast resultat:

en: Export EQ curves as...
sv: Exportera EQ-kurvor som...

en: Export File
sv: Exportera fil

en: Export Keyboard Shortcuts As:
sv: Exportera kortkommandon som:

en: Export Labels As:
sv: Exportera etiketter som:

en: Export MIDI
sv: Exportera MIDI

en: Export MIDI As:
sv: Exportera MIDI som:

en: Export MIDI...
sv: &Exportera MIDI...

en: Export Multiple
sv: Multipel export

en: Export Presets
sv: Exportera förinställningar

en: Export Spectral Data As:
sv: Exportera spektraldata som:

en: Export canceled after exporting the following %ld file(s).
sv: Export avbröts efter export av följande %ld fil(er).

en: Export format:
sv: Exportformat:

en: Export location:
sv: Export plats:

en: Export stopped after exporting the following %ld file(s).
sv: Export stoppade efter  export av följande %ld fil(er).

en: Exporting an Audio File
sv: Exportera en ljudfil

en: Exporting entire file as %s
sv: Exportera hela filen som %s

en: Exporting entire file at %d Kbps
sv: Exportera hela filen vid %d Kbps

en: Exporting entire file at %d kbps
sv: Exportera hela filen vid %d kbps

en: Exporting entire file with %s preset
sv: Exportera hela filen med %s förinställning

en: Exporting entire file with VBR quality %s
sv: Exportera hela filen med VBR kvalité %s

en: Exporting selected audio as %s
sv: Exporterar valt ljud som %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
sv: Exporterar valt ljud vid %d Kbps

en: Exporting selected audio at %d kbps
sv: Exporterar valt ljud vid %d kbps

en: Exporting selected audio with %s preset
sv: Exporterar valt ljud med %s inställningar

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
sv: Exporterar valt ljud med VBR kvalité %s

en: Exporting the entire project as %s
sv: Exportera hela projektet som %s

en: Exporting the entire project as FLAC
sv: Exportera hela projektet som FLAC

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
sv: Exportera hela projektet som Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project using command-line encoder
sv: Exporter hela projektet med hjälp av command-line encoder

en: Exporting the selected audio as %s
sv: Exporterar valt ljud som %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
sv: Exporterar valt ljud som FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
sv: Exporterar valt ljud som Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
sv: Exporterar det valda ljudet med hjälp av command-line encoder

en: Extend Selection Range
sv: Utökad markeringsområde

en: Extended Import
sv: Utökad import

en: Extracting features: %s
sv: Extrahera funktioner: %s

en: Extreme
sv: Extrem

en: FFmpeg Import/Export Library
sv: FFmpeg Import/Export bibliotek

en: FFmpeg Library Version:
sv: FFmpeg bibliotek version:

en: FFmpeg Library:
sv: FFmpeg bibliotek:

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
sv: FFmpeg kan inte ljudcodec 0x%x.
    Support för denna codec är förmodligen inte inkompilerad.

en: FFmpeg library not found
sv: FFmpeg bibliotek kunde inte hittas

en: FFmpeg not found
sv: Hittade inte FFmpeg

en: FFmpeg startup failed
sv: Start av FFmpeg misslyckades

en: FFmpeg support not compiled in
sv: FFmpeg support inte kompilerat i

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before,                         
    but this time Audacity failed to load it at startup.                         
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
sv: FFmpeg var konfigurerat i Inställningar och kunde startas tidigare,                       
    men denna gång misslyckades Audacity att starta vid uppstart.                       
    
    Gå till Inställningar > Bibliotek och konfigurera rätt.

en: FFmpeg-compatible files
sv: FFmpeg-kompatibla filer

en: FLAC Export Setup
sv: FLAC Export Inställning

en: FLAC Files
sv: FLAC Filer

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
sv: FLAC encoder lyckades inte initiera
    Status: %d

en: FLAC export couldn't open %s
sv: FLAC export kunde inte öppna %s

en: FLAC files
sv: FLAC filer

en: FLAC import and export
sv: FLAC importera och exportera

en: FLAC options
sv: FLAC Inställningar

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
sv: FLAC support finns inte i denna version av audacity

en: Face name
sv: Face namn

en: Face size
sv: Stilstorlek

en: Fade In
sv: Tona in

en: Fade Out
sv: Tona ut

en: Fading In
sv: Tonar in

en: Fading Out
sv: Tonar ut

en: Failed to find compatible FFmpeg libraries.
sv: Hittade inte kompatibla FFmpeg-bibliotek.

en: Failed to find the codec
sv: Misslyckades med att hitta codec

en: Failed to guess format
sv: Misslyckades med att gissa format

en: Fast
sv: Snabb

en: Fast Sinc Interpolation
sv: Snabb Sinc Interpolation

en: Features
sv: Innehåll

en: Feedback in percent
sv: Feedback i procent

en: File
sv: Arkiv

en: File Format Support
sv: Filformat support

en: File extensions
sv: Filextensioner

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
sv: Fil är kanske skadad: 
    %s

en: File name prefix
sv: Filnamn prefix

en: File name prefix:
sv: Filnamn prefix:

en: Filename = %s.
sv: Filnamn = %s.

en: Files Missing
sv: Filer saknas

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
sv: Fyll i tystnad som ersättning för saknad data [endast denna session]

en: Final Tempo Change (%)
sv: Slutlig tempoändring (%)

en: Find &Zero Crossings
sv: Sök &nollgräns

en: Find Clipping...
sv: Hitta clipping...

en: Find path to command
sv: Sök sökväg för kommando

en: First Track
sv: Första spår

en: First file name
sv: Första filnamn

en: First file name:
sv: Första filnamn:

en: Fit &Vertically
sv: Anpassa &vertikalt

en: Fit Project
sv: Anpassa projektet

en: Fit Selection
sv: Anpassa markering

en: Fit project in window
sv: Anpassa projekt till fönster

en: Fit selection in window
sv: Anpassa markering till fönstret

en: Five Min
sv: Fem min

en: Fla&tten
sv: Pla&tta

en: Font...
sv: Font

en: Force Final Alignment
sv: Tvinga fram slutlig placering

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Foreground end time
sv: Förgrund stopptid

en: Foreground start time
sv: Förgrund starttid

en: Foreground:
sv: Förgrund:

en: Format Change
sv: Ändra format

en: Forwards
sv: Framåt

en: Fr&equency smoothing (Hz):
sv: Sl&äta ut frekvenser (Hz):

en: Free Space:
sv: Ledigt utrymme:

en: FreqWindow
sv: Frekv-fönster

en: Frequency (Hz)
sv: Frekvens (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
sv: Frekvens (Hz)	Nivå (dB)

en: Frequency (Hz):
sv: Frekvens (Hz):

en: Frequency Analysis
sv: Frekvens analys

en: Frequency Hertz
sv: Frekvens Hz

en: Frequency Hertz End
sv: Frekvens hertz slut

en: Frequency Hertz Start
sv: Frekvens hertz start

en: Frequency g&ain (dB/dec):
sv: Frekvens si&gnal: (dB/dec)

en: Frequency smoothing
sv: Släta ut frekvenser

en: From Internet
sv: Från Internet

en: From Pitch
sv: Från tonhöjd

en: From RPM
sv: Från RPM

en: From beats per minute
sv: Från slag i minuten

en: From frequency in hertz
sv: Från frekvens i hertz

en: From length in seconds
sv: Från längd i sekunder

en: From:
sv: Från:

en: Full screen on/off
sv: Helskärm på/av

en: Full search
sv: Full sökning

en: Function
sv: Funktioner

en: G&rids
sv: R&utnät

en: GPL License
sv: GPL licens

en: GSM 6.10 WAV (mobile)
sv: GSM 6.10 WAV (mobil)

en: GStreamer startup failed
sv: Start av Gstreamer misslyckades

en: GStreamer was configured in preferences and successfully loaded before,
                          but this time Audacity failed to load it at startup.
                          You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
sv: FFmpeg var konfigurerat i Inställningar och kunde startas tidigare, 
                          men denna gång misslyckades Audacity att starta vid uppstart.
                         Gå till Inställningar > Bibliotek och konfigurera rätt.

en: GStreamer-compatible files
sv: GStreamer-kompatibla filer

en: Gain
sv: Volym

en: General Options
sv: Allmänna inställningar

en: Generating Chirp
sv: Skapar Chirp

en: Generating DTMF tones
sv: Skapar DTMF toner

en: Generating Noise
sv: Skapar brus

en: Generating Silence
sv: Skapar tystnad

en: Generating Tone
sv: Skapar ton

en: Genres
sv: Genrer

en: Grids
sv: Rutnät

en: Header:
sv: Huvud:

en: Heavier
sv: Kraftigare

en: Heaviest
sv: Kraftigast

en: Heavy
sv: Kraftigt

en: Help
sv: Hjälp

en: Help on the Internet
sv: Hjälp på Internet

en: High-quality Conversion
sv: Högkvalitativ konvertering

en: High-quality Sinc Interpolation
sv: Hög kvalité Sinc Interpolation

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
sv: Högre uppdaterade värden gör att mätaren visar mer
    ändringar. Ett värde på 30 per sekund eller mindre,borde
    förhindra att mätaren påverkar ljudkvalitén på långsamma datorer.

en: Horizontal Stereo
sv: Horisontellt stereo

en: I&mport CleanSpeech Presets...
sv: I&mportera CleanSpeech inställningar...

en: I&mport...
sv: I&mportera...

en: If 'Load Theme Cache At Startup' is checked, then the Theme Cache will be loaded
    when the program starts up.
sv: Om 'Ladda tema cache vid uppstart' är ibockad, kommer tema cache att laddas
    när programmet startar upp.

en: If the available system memory falls below this value, audio will no longer
    be cached in memory and will be written to disk.
sv: Om det tillgängliga dataminnet sjunker under detta värde, kommer ljud inte
    att cashas i minnet utan skrivs till disk.

en: If you have more than one Audio Track, you can
    export each track as a separate audio file.
    
    If you have a Label Track, you can export a separate
    audio file for each label in that track. You can have
    more than one Label Track, but files will only be
    exported for the uppermost Label Track.
    
    This Project does not meet the above criteria for
    exporting multiple files.
sv: Om du har mer än ett ljudspår, kan du exportera varje spår som en separat ljudfil,
    eller om du har ett etikettspår, så kan du exportera en separat ljudfil
     för varje etikett i det spåret. Du kan ha mer än ett etikettspår
    men filerna kommer bara att exporteras till det översta etikettspåret.
    
    Detta projekt innehåller inte dessa kriterier för att kunna
    exportera multipla filer.

en: If you need more control over the export format please use the 'Other uncompressed files' format.
sv: Om du behöver mer kontrll över exportformat, valj 'Andra okomprimerade filer'-format.

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
sv: Om du fortsätter, kommer inte ditt projekt att sparas. Är det det du vill?

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
sv: Ignorera Tystnad i början och slutet

en: Import
sv: Importera

en: Import / Export
sv: Importera / Exportera

en: Import Labels
sv: Importera etiketter

en: Import MIDI
sv: Importera MIDI

en: Import Presets
sv: Importera förinställning

en: Import Raw
sv: Importera rådata

en: Import Raw Data
sv: Importera rådata

en: Import complete. Calculating waveform
sv: Import klart. Beräknar vågform

en: Import via QuickTime
sv: Importera via QuickTime

en: Imported '%s'
sv: Importerat '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
sv: Importerat MIDI från '%s'

en: Imported labels from '%s'
sv: Importerat etiketter från '%s'

en: Importer order
sv: Import ordning

en: Importing %s
sv: Importerar %s

en: In All &Tracks
sv: I Alla & spår

en: In All S&ync-Locked Tracks
sv: I Alla S&ync-Locked spår

en: In addition, specify the name of an audio file or Audacity project to open it.
sv: Dessutom, namnge ljudfilen eller Audacity-projektet för att öppna adet.

en: Include audio before first label
sv: Inkludera ljud före första etiketten

en: Increase gain on focused track
sv: Öka volym på aktuellt spår

en: Increase input gain
sv: Öka input-nivån

en: Increase output gain
sv: Öka output-nivån

en: Increase playback speed
sv: Öka uppspelningshastighet

en: Index[%02x] Codec[%S], Language[%S], Bitrate[%S], Channels[%d], Duration[%d]
sv: Index[%02x] Codec[%S],Språk[%S], Bitrate[%S], Kannaler[%d], Duration[%d]

en: Individual Theme Files
sv: Individuella temafiler

en: Initial Tempo Change (%)
sv: Initial tempoändring (%)

en: Inner fade down length:
sv: Inre tona ner längd:

en: Inner fade up length:
sv: Inre tona upp längd:

en: Input Channels
sv: Input kanaler

en: Input Device
sv: Input enhet

en: Input Meter
sv: Input mätare

en: Input Volume
sv: Input volym

en: Input Volume Slider
sv: Input volymreglage

en: Input level meter - click to monitor input
sv: Input nivåmätare - klicka för medhörning av input

en: Insane
sv: Galet

en: Insert &After
sv: Infoga &Efter

en: Insert &Before
sv: Infoga &före

en: Inspecting project file data
sv: Undersöker data i projektfil

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Internal error reported by alignment process.
sv: Internt fel från processen med placering.

en: Internal logic fault
sv: Intert logiskt fel

en: Invalid Vorbis bitstream header
sv: Invalid Vorbis bitstream huvud

en: Invalid duration in LOF file.
sv: Felaktig längd i LOF fil.

en: Invalid sample rate
sv: Felaktig samplingsfrekvens

en: Invalid track offset in LOF file.
sv: Spåret har fel startposition i LOF fil.

en: Invalid window offset in LOF file.
sv: Fönstret har fel startposition i LOF fil.

en: Invert
sv: Invertera

en: Inverting
sv: Inverterar

en: Join
sv: Sammanfoga

en: Join Labels
sv: Sätt ihop etiketter

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
sv: Förena %.2f sekunder vid t=%.2f

en: Joined labeled regions
sv: Slå ihop regioner med etiketter

en: Key Bindings
sv: Tangent

en: Key Combination
sv: Tangentkombination

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard preferences currently unavailable.
sv: Inställningar för tangentbordet är inte tillgängliga.

en: L
sv: V

en: L&atency correction:
sv: L&atency korrigering:

en: LAME MP3 Library:
sv: LAME MP3 bibliotek:

en: LFO Frequency (Hz):
sv: LFO frekvens (Hz)LFO frekvens (Hz)

en: LFO Start Phase (deg.):
sv: LFO start läge (grad.):

en: LFO frequency in hertz
sv: LFO frekvens i hertz

en: LFO start phase in degrees
sv: LFO start läge i grader

en: LOF Error
sv: LOF fel

en: La&beled Regions
sv: Om&råden med etiketter

en: Label
sv: Etikett

en: Label Edit
sv: Etikett redigera

en: Label Track
sv: Etikettspår

en: Label Track Font
sv: Etikettspår font

en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use any of: %s
    Use...
sv: Etiketten eller spåret %s är inte ett fungerande filnamn. Du kan inte använda något av:    %s
    Välj...

en: Labels
sv: Etiketter

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
sv: Lag (sekunder)	Frekvens (Hz)	Nivå

en: Language:
sv: Språk:

en: Latency Correction setting has caused the recorded audio to be hidden before zero.
    Audacity has brought it back to start at zero.
    You may have to use the Time Shift Tool (<---> or F5) to drag the track to the right place.
sv: Inställningarna för latency har orsakat att det inspelade ljudet är gömt
    innan noll. Audacity har flyttat början på ljudet till noll.
    Du kanske måste använda Time Shift-verktyget (<---> eller F5) för att dra spåret till rätt plats.

en: Left
sv: Vänster

en: Left Channel
sv: Vänster kanal

en: Left,
sv: Vänster,

en: Left-Click
sv: Vänster-klick

en: Left-Double-Click
sv: Vänster-dubbelklick

en: Left-Drag
sv: Vänster-drag

en: Left-to-Off
sv: Vänster-om-Av

en: Left-to-On
sv: Vänster-om-På

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
sv: Vänster=Zooma in, Höger=Zooma ut, Mitten=Normal

en: Length
sv: Längd

en: Length (seconds)
sv: Längd (sekunder)

en: Length (seconds):
sv: Längd (sekunder):

en: Length of &Filter:
sv: Filter&längd:

en: Length of Filter
sv: Filterlängd

en: Level:
sv: Nivå:

en: Leveller
sv: Utjämnare

en: Levels To Discard
sv: Nivåer att radera

en: Li&near Frequency Scale
sv: Li&njär frekvensskala

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Libresample by Dominic Mazzoni and Julius Smith
sv: LibSampleRate fel

en: Libsamplerate by Erik de Castro Lopo
sv: Libsamplerate av Erik de Castro Lopo

en: Libsamplerate error: %d
sv: Libsamplerate fel: %d

en: Light
sv: Lätt

en: Line Time
sv: Line tid

en: Line Time:
sv: Line tid:

en: Linear
sv: Linjär

en: Linear Frequency Scale
sv: Linjär frekvensskala

en: Linear frequency
sv: Linjär frekvens

en: List of Files in basic text format
sv: Lista på filer i basic textformat

en: Lo&ng period:
sv: Lå&ng period:

en: Load
sv: Öppna

en: Load Files
sv: Öppna filer

en: Load Metadata As:
sv: Öppna metadata som:

en: Load Preset
sv: Ladda förinställning

en: Load Theme Cache
sv: Ladda tema cache

en: Load Theme Cache At Startup
sv: Ladda tema cache vid uppstart

en: Load VST Program:
sv: Ladda VST-program:

en: Loaded %d keyboard shortcuts
sv: Öppnat %d kortkommandon

en: Loading keyboard shortcuts
sv: Laddar kortkommandon

en: Loca&te...
sv: Sö&k...

en: Local
sv: Lokal

en: Locate FFmpeg
sv: Lokalisera FFmpeg

en: Locate Lame
sv: Lokalisera Lame

en: Location of %s:
sv: Plats för %s:

en: Location of &Manual:
sv: Placering av &manual:

en: Location of '%s':
sv: Plats för '%s':

en: Log frequency
sv: Log frekvens

en: Log search
sv: Log sök

en: Logarithmic
sv: Logaritmisk

en: Long Seek right during playback
sv: Längre sökning höger under uppspelning

en: Long seek left during playback
sv: Längre sökning vänster under uppspelning

en: Lower speed limit
sv: Nedre hastighetsgräns

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
sv: M4A (AAC) Filer (FFmpeg)

en: MIDI Devices
sv: MIDI enheter

en: MIDI and Allegro files (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI files (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro files (*.gro)|*.gro|All files (*.*)|*.*
sv: MIDI och Allegro filer (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI files (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro files (*.gro)|*.gro|All files (*.*)|*.*

en: MIDI file (*.mid)|*.mid|Allegro file (*.gro)|*.gro
sv: MIDI filer (*.mid)|*.mid|Allegro file (*.gro)|*.gro

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
sv: MIDI-kanalerna kan inte visas var för sig. Det går bara med ljudfiler.

en: MISSING
sv: SAKNAS

en: MP2 Export Setup
sv: MP2 Export inställningar

en: MP2 Files
sv: MP2 filer

en: MP2 export
sv: MP2 exportera

en: MP3 Export Library
sv: MP3 Export bibliotek

en: MP3 Export Setup
sv: MP3 Export inställningar

en: MP3 Files
sv: MP3 Filer

en: MP3 Importing
sv: MP3 Importerar

en: MP3 Library Version:
sv: MP3 bibliotek version:

en: MP3 Library:
sv: MP3 bibliotek:

en: MP3 export library not found
sv: Hittade inte MP3 export bibliotek

en: MP3 files
sv: MP3 filer

en: Ma&ximum Frequency (Hz):
sv: Ma&x frekvens (Hz):

en: Made '%s' a stereo track
sv: Skapade '%s' ett stereospår

en: Main Mix
sv: Huvudmix

en: Make Labels
sv: Skapa etiketter

en: Make Stereo
sv: Skapa stereo

en: Make Stereo Track
sv: Skapa stereospår

en: Make a &copy of the files before editing (safer)
sv: Skapa en &kopia av filerna innan redigering (säkrare)

en: Manage Curves
sv: Hantera kurvor

en: Manage Curves List
sv: Hantera kurvlista

en: Manage History
sv: Hantera historia

en: Master Gain Control
sv: Master volymkontroll

en: Max Spike Duration (milliseconds): 
    (99999 or greater is off)
sv: Max tid för Spike (millisekunder): 
    (99999 eller större är Av)

en: Max silence duration:
sv: Max tystnad varaktighet:

en: Max spike width
sv: Max spik bredd

en: Max spike width (higher is more sensitive):
sv: Max spik bredd (högre är mer känsligt)

en: Max. Number of Notes (1..128):
sv: Max. antal noter (1..128):

en: Maximum amplitude dB
sv: Max Amplitude (dB)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
sv: maxfrekvensen måste vara 100 Hz eller högre

en: Maximum pause:
sv: Max paus:

en: Measure selection
sv: Mått val

en: Measured background level
sv: Mätt bakgrundsnivå

en: Measured foreground level
sv: Mätt förgrundsnivå

en: Media read error
sv: Media läsfel

en: Medium Tracks
sv: Medium spår

en: Memory allocation failed -- NewSamples
sv: Det gick inte att allokera minne - Nya exempel

en: Merge
sv: Slå ihop

en: Merged Clips
sv: Sammanslagna klipp

en: Meter
sv: Mätarpanel

en: Meter Preferences
sv: Mätare Inställningar

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
sv: Mätare uppdateras gånger i sekunden [1-100]:

en: Meter-Play
sv: Mätare-Spela

en: Meter-Record
sv: Mätare-Inspelning

en: Meter/Waveform dB &range:
sv: Mätare/Vågform dB &område:

en: Mi&nimum Free Memory (MB):
sv: Mi&nimum fritt minne (MB):

en: Mi&nimum Frequency (Hz):
sv: M&in frekvens (Hz):

en: Mi&x and Render
sv: Mi&xa och rendera

en: Mi&xer Toolbar
sv: &Mixerpanel

en: Middle-Click
sv: Mitt-klick

en: Mime-types
sv: Mime-typer

en: Min silence duration:
sv: Min tystnad varaktighet:

en: Minimum Amplitude (dB):
sv: Min Amplitud (dB):

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
sv: Minimifrekvens måste vara minst 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
sv: Minimifrekvensen måste vara mindre än maxfrekvens

en: Missing alias (.auf) block file: '%s'
sv: Saknar alias (.auf) blockfil: '%s'

en: Missing aliased audio file: '%s'
sv: Saknar alias ljudfil: '%s':

en: Missing data block file: '%s'
sv: Saknar data blockfil: '%s'

en: Mix and Render
sv: Mixa och förändra

en: Mix and Render to New Track
sv: Mixa och rendera till nytt spår

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
sv: Mixa och förändra %d spår in i ett nytt monospår

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
sv: Mixa och förändra %d spår in i ett nytt stereospår

en: Mixer
sv: Mixerpanel

en: Mixer Panel
sv: Mixerpanel

en: Mixing and rendering tracks
sv: Mixade och processade spår

en: Mixing down to &mono during export
sv: Mixning ner till &mono vid export

en: Mixing down to &stereo during export
sv: Mixning ner till &stereo vid export

en: Mo&ve Cursor
sv: Fly&tta markör

en: Moderate
sv: Måttlig

en: Modes
sv: Lägen

en: Modified Label
sv: Ändrad etikett

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
sv: Mus (inställda värden, inte konfigurerbara)

en: Move &Down
sv: Flytta &ner

en: Move &Up
sv: Flytta &upp

en: Move &filter down
sv: Flytta f&ilter ner

en: Move Focus to Next Track
sv: Flytta fokus till nästa spår

en: Move Focus to Next and Select
sv: Flytta fokus till nästa och välj

en: Move Focus to Previous Track
sv: Flytta fokus till föregående spår

en: Move Focus to Previous and Select
sv: Flytta fokus till föregående spår och välj

en: Move Track
sv: Flytta spår

en: Move Track Down
sv: Flytta spår ner

en: Move Track Up
sv: Flytta spår upp

en: Move backward from toolbars to tracks
sv: Flytta baklänges från paneler till spår

en: Move clip up/down between tracks
sv: Flytta klipp upp/ner mellan spår

en: Move f&ilter up
sv: Flytta f&ilter upp

en: Move forward from toolbars to tracks
sv: Flytta framåt från paneler till spår

en: Move rule &down
sv: Flytta regel &ner

en: Move rule &up
sv: Flytta regel &upp

en: Moved '%s' %s
sv: Flyttade '%s' %s

en: Moved Sample
sv: Flyttat ljud

en: Moved clip to another track
sv: Flyttat klipp till annat spår

en: Moved gain slider
sv: Flyttat volymreglage

en: Moved pan slider
sv: Flyttat panoreringsreglage

en: Moved velocity slider
sv: Flyttat volymreglage

en: Multi Tool
sv: Multiverktyg

en: Multi-Tool Mode
sv: Multiverktyg

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
sv: Multi-Verktyg: Cmd- för inställningar av mus och tangentbord

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
sv: Multi-Verktyg: Ctrl-P för inställningar av mus och tangentbord

en: Musical Instrument
sv: Musikinstrument

en: Mute
sv: Tyst

en: Mute/Unmute focused track
sv: Stäng av/sätt på aktuellt spår

en: Name
sv: Namn

en: Name Change
sv: Namn ändra

en: Name files:
sv: Namn filer:

en: Name is the same as the original one
sv: Namnet är samma som originalet

en: Name must not be blank
sv: Namn måste fyllas i

en: Name...
sv: Namn...

en: Names may not contain '%c' and '%c'
sv: Namn får inte innehålla '%c' and '%c'

en: Never copy any files
sv: Kopiera aldrig några filer

en: New Label Track
sv: Nytt etikettspår

en: New Peak Amplitude (dB):
sv: Ny peak amplitud (dB):

en: New Project
sv: Nytt projekt

en: New Temporary Directory
sv: Ny tempkatalog

en: New Track
sv: Nytt spår

en: New sample rate (Hz):
sv: Ny samplingsfrekvens (Hz):

en: New selection length:
sv: Ny markeringslängd:

en: New selection length: hh:mm:ss
sv: Ny markeringslängd: hh:mm:ss

en: New...
sv: Nytt...

en: Next Tool
sv: Nästa verktyg

en: No Local Help
sv: Ingen lokal hjälp

en: No MIDI interfaces
sv: Inga MIDI interfaces

en: No audio interfaces
sv: Inget ljudgränsnitt

en: No background measured
sv: Ingen bakgrund mätt

en: No chain selected
sv: Ingen kedja vald

en: No compatible FFmpeg library was found
sv: Inget kompatibelt FFmpeg bibliotek hittades

en: No curves exported
sv: Inga kurvor exporterades

en: No devices found
sv: Inga enheter hittades

en: No foreground measured
sv: Ingen förgrund mätt

en: No labels to export.
sv: Inga etiketter att expoertera.

en: Noise Floor
sv: Brus grund

en: Noise Floor %d dB
sv: Brus grund %d dB

en: Noise Floor:
sv: Brus grund:

en: Noise Generator
sv: Brusgenerator

en: Noise Removal
sv: Brusreducering

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
sv: Brusreducering av Dominic Mazzoni

en: Noise Removal...
sv: Brusreducering...

en: Noise Threshold (Hiss/Hum/Ambient Noise)
sv: Brusgräns  (Hiss/Hum/Atmosfärsljud)

en: Noise re&duction (dB):
sv: Brusre&ducering (dB):

en: Noise reduction
sv: Brusreducering

en: Noise type
sv: Brus typ

en: Noise...
sv: Brus...

en: Noise:
sv: Brus:

en: None
sv: Inget

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
sv: Ingen av de förväntade temafilerna
    kunde hittas.
      %s.

en: None-Skip
sv: Inget-hoppa över

en: Normalize
sv: Normalisera

en: Normalize maximum amplitude to:
sv: Normalisera maxamplitud till:

en: Normalize stereo channels independently
sv: Normalisera stereokanalerna var och en för sig

en: Normalize...
sv: Normalisera...

en: Normalizing...
sv: Normaliserar...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
sv: Inte ett giltigt bibliotek för kodning av MP3!

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
sv: Inte alla format och codecs är kompatibla. Vissa valmöjligheter är heller inte kompatibla med alla codecs.

en: Not an Ogg Vorbis file
sv: Inte en Ogg Vorbisfil

en: Not enough data selected.
sv: Inte tillräckligt mycket data valt.

en: Note Track
sv: Notspår

en: Note key
sv: Notspår

en: Note length (seconds)
sv: Notlängd (sekunder)

en: Note velocity
sv: Not volym

en: Note: Export quality options can be chosen by clicking the Options
    button in the Export dialog.
sv: Obs! Val av ljudkvalité vid export kan väljas genom att klicka på knappen för Inställningar i Exportera-dialogrutan.

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
sv: Obs! trycka Cmd+Q avslutar. Alla andra tangenter fungerar.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
sv: Inget att mäta.
    Välj ett område på spåret.

en: Nothing to redo
sv: Det finns inget att göra om

en: Nothing to undo
sv: Det finns inget att ångra

en: Num
sv: Nummer

en: Number of consecutive analysis:
sv: Antal analyser i följd:

en: Number of times to repeat:
sv: Antal gånger att upprepa:

en: Numbering after File name prefix
sv: Ordning efter filnamn prefix

en: Numbering before Label/Track Name
sv: Numrera innan  etikett-/spår-namn

en: Nyquist Output:
sv: Nyquist Output

en: Nyquist did not return audio.
sv: Nyquist sände ej tillbaka ljud.

en: Nyquist returned the value:
sv: Nyquist sände tillbaka värdet:

en: Nyquist returned too many audio channels.
sv: Nyquist sände för många ljudkanaler.

en: OK... Audacious!
sv: OK!

en: Ogg Vorbis Export Setup
sv: Ogg Vorbis exportera inställningar

en: Ogg Vorbis Files
sv: Ogg Vorbis-filer

en: Ogg Vorbis Import and Export
sv: Ogg Vorbis importera och exportera

en: Ogg Vorbis files
sv: Ogg Vorbis-filer

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
sv: Ogg Vorbis support finns inte i denna version av audacity

en: On-demand import and waveform calculation complete.
sv: On-demand import och vågformskalkylering klar.

en: One Hour
sv: En timma

en: One Min
sv: En sek

en: One Sec
sv: En sekund

en: One or more external audio files could not be found.
    It is possible they were moved, deleted, or the drive they were on was unmounted.
    Silence is being substituted for the affected audio.
    The first detected missing file is:
    %s
    There may be additional missing files.
    Choose File > Check Dependencies to view a list of locations of the missing files.
sv: En eller fler externa ljudfiler hittades inte.
    Det är möjligt att de har flyttats, raderats, eller att enheten de var påinte var inkopplad.
    Dessa ljud har ersatts med tystnad.
    Den först hittade filen som saknats är:
    %s
    Det kan finnas fler saknade filer.
    Välj Arkiv > Granska externa filer för att se var filerna var placerade från början.

en: Only avformat.dll|*avformat*.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
sv: Bara avformat.dll|*avformat*.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|Alla filer (*.*)|*

en: Only libavformat.so|libavformat.so*|Dynamically Linked Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
sv: Only libavformat.so|libavformat.so*|Dynamically Linked Libraries (*.so*)|*.so*|Alla Filer (*)|*

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
sv: Bara libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|Alla filer (*)|*

en: Only libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
sv: Bara libmp3lame.so|libmp3lame.so|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|Alla filer (*)|*

en: Open &Recent...
sv: Öppna och &Tidigare...

en: Open Me&tadata Editor...
sv: Öppna Me&tadata editor...

en: Open Recent
sv: Öppna tidigare

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
sv: Öppna ett nytt projekt för att modifiera tangentbordets kortkommandon.

en: Open menu on focused track
sv: Öppna meny vid aktuellt spår

en: Opening Audacity Project
sv: Öppnar Audacity projekt

en: Options
sv: Inställningar

en: Options...
sv: Välj...

en: Orphan block file: '%s'
sv: Ursprunglig blockfil:  '%s'

en: Other Contributors
sv: Andra medarbetare

en: Other Emeritus Team Members
sv: Andra äldre teammedlemmar

en: Other uncompressed files
sv: Andra okomprimerade filer

en: Other...
sv: Andra...

en: Out of disk space
sv: Slut på hårddiskutrymme

en: Out of memory!
sv: Minnet slut!

en: Outer fade down length:
sv: Yttre tona ner längd:

en: Outer fade up length:
sv: Yttre tona upp längd:

en: Output Channels: %2d
sv: Output kanaler: %2d

en: Output Device
sv: Output enhet

en: Output Meter
sv: Output mätare

en: Output Volume
sv: Output volym

en: Output Volume Slider
sv: Output volymreglage

en: Output level meter
sv: Output mätare

en: Overdub (on/off)
sv: Overdub (på/av)

en: Overdub: &Play other tracks while recording new one
sv: Overdub: &Spela upp andra spår samtidigt med inspelning av nytt spår

en: Overwrite existing curve '
sv: Skriv över befintlig kurva '

en: Overwrite existing files
sv: Skriv över befintliga filer

en: Overwrite preset '%s'?
sv: Skriv över förinställningar '%s'?

en: Pa&ge Setup...
sv: Si&dinställning

en: Pan left on focused track
sv: Panorera vänster vid aktuellt spår

en: Pan right on focused track
sv: Panorera höger vid aktuellt spår

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Parametric
sv: Parametrar

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Te&xt to New Label
sv: Klistra in te&xt till ny etikett

en: Paste Text to New Label
sv: Klistra in text till ny etikett

en: Pasted from the clipboard
sv: Klistrade in från urklipp

en: Pasted text from the clipboard
sv: Klistrade in text från urklipp

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
sv: Att klistra in en typ av spår i ett annat är inte tillåtet.

en: Pause
sv: Paus

en: PdO Method:
sv: PdO Metod:

en: Pencil
sv: Penna

en: Percent Change
sv: Procent ändring

en: Percent Change:
sv: Procent ändring:

en: Performing Echo
sv: Skapar Eko

en: Performing Effect:
sv: Skapar Effect:

en: Performing Effect: %s
sv: Skapar Effect: %s

en: Performing Equalization
sv: Skapar Equalization

en: Performing Repeat
sv: Skapar Repeat

en: Pink
sv: Rosa

en: Pitch (EAC)
sv: Tonhöjd (EAC)

en: Pitch and Tempo
sv: Tonhöjd och tempo

en: Pitch and Tempo Change support
sv: Tonhöjd och tempoändring support

en: Pitch:
sv: Tonhöjd:

en: Pla&y Region
sv: Spe&la område

en: Play
sv: Spela

en: Play (Shift for Loop Play)
sv: Spela (Shift för spela loop)

en: Play Cut Preview
sv: Spela Klipp förhandsgranska

en: Play Meter
sv: Spela mätare

en: Play One Second
sv: Spela En sekund

en: Play To Selection
sv: Spela till markering

en: Play and/or record using &RAM (useful for slow drives)
sv: Spela in och/eller spela in med &RAM (bra för långsamma diskar)

en: Play at selected speed
sv: Spela vid vald hastighet

en: Play at speed
sv: Spela efter hastighet

en: Play-at-speed
sv: Återge-med-hastighet

en: Play/Stop
sv: Spela/Stopp

en: Play/Stop and Set Cursor
sv: Spela/Stoppa och placera markör

en: Playback Speed
sv: Återgivningshastighet

en: Playing Audio
sv: Spelar ljud

en: Playthrough
sv: Spela upp

en: Please enter valid times.
sv: Var vänlig skriv in godkända tider.

en: Please enter valid values.
sv: Var vänlig skriv in godkända värden.

en: Please save and close the current project first.
sv: Spara och stäng nuvarande projekt först.

en: Please select an action
sv: Välj vad som ska göras

en: Please select codec before saving a profile
sv: Välj codec innan du sparar en profil

en: Please select format before saving a profile
sv: Välj format innan du sparar en profil

en: Please select something to be measured.
sv: Välj något som ska mätas.

en: Plot Spectrum...
sv: Plot Spektrum...

en: Plugin Settings
sv: Plugin inställningar

en: Plugins %i to %i
sv: Plugins %i till %i

en: Plugins 1 to %i
sv: Plugins 1 till %i

en: Pre&ferences...
sv: Ins&tällningar...

en: Pre&view
sv: För&handsvisa

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Preferences:
sv: Inställningar:

en: Preparing preview
sv: Förbereder förhandsvisning

en: Preset
sv: Förinställning

en: Preset '%s' does not exist.
sv: Förinställning '%s' finns inte.

en: Preset:
sv: Förinställning:

en: Presets
sv: Förinställningar

en: Presets:
sv: Förinställning:

en: Press
sv: Tryck

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
sv: Tryck F2 eller dubbelklicka för att redigera cellinnehållet.

en: Preview &after cut region:
sv: Förhandsgranska &efter klipp av yta:

en: Preview &before cut region:
sv: Förhandsgranska &innan klipp av yta:

en: Preview not available
sv: Förhandsgranskning inte tillgänglig

en: Previewing
sv: Förhandsvisning

en: Previous Tool
sv: Föregående verktyg

en: Print
sv: Skriv ut

en: Problem encountered exporting presets.
sv: Problem funna vid import av inställningar.

en: Processing Auto Duck...
sv: Kör Duckning...

en: Profile:
sv: Profil:

en: Program build date:
sv: Programmet skapat den:

en: Project Dependencies
sv: Projekt externa filer

en: Project Depends on Other Audio Files
sv: Projektet är beroende av andra ljudfiler

en: Project Rate (Hz):
sv: Sampl.frekvens (Hz):

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
sv: Projekt koll av  "%s"  mapp 
    hittade %d saknade alias (.auf) blockfil(er). 
    Audacity kan helt återskapa dessa filer 
    från det nuvarande ljudet i projektet.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
sv: Projekts koll av "%s" mapp 
    hittade %d saknade ljuddata (.au) blockfil(er), 
    förmodligen orsakade av en bug, systemkrasch 
    eller felaktig radering. Det finns inget sätt för Audacity att 
    återskapa dessa saknade filer automatiskt. 
    
    Om du väljer det första eller andra valet nedan, 
    kan du försöka att hitta och återskapa de förlorade filerna 
    till deras tidigare placering. 
    
    Observera att det andra valet, vågformen 
    kanske inte visar tystnad.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
sv: Projekt koll av "%s" mapp 
    hittade %d saknade externa ljudfil(er) 
    ('aliased files'). Det finns inget sätt för Audacity 
    att återskapa dessa filer automatiskt. 
    
    Om du väljer det första eller andra valet nedan, 
    kan du försöka hitta och återskapa de förlorade filerna 
    till deras tidigare placering. 
    
     Observera att för det andra valet, att vågformen 
    kanske inte visar tystnad. 
    
    Om du väljer tredje alternativet, detta sparas 
    projektet på sin nuvarande plats, om du inte "Stäng 
    projektet genast" vid ytterligare felmeddelanden.

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
sv: Projektcheck av "%s" mapp 
    hittade %d ursprungliga blockfil(er). Dessa filer är 
    inte använda i detta projekt, men hör kanske till annat projekt. 
    De orsakar inga problem och är små.

en: Project check read faulty Sequence tags.
sv: Projektkoll hittade felaktiga sekvenstaggar.

en: Project was recovered
sv: Projektet återskapades

en: Projects
sv: Projekt

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
sv: Rätt konfigurerad FFmpeg är nödvändig för att fortsätta.
    Du kan konfigurera det i Inställningar> Bibliotek.

en: Quality
sv: Kvalité

en: Quality:
sv: Kvalité:

en: QuickTime files
sv: QuickTime-filer

en: Quit Audacity
sv: Avsluta Audacity

en: R
sv: H

en: R&emove Audio
sv: Ta& bort ljud

en: Rate Change
sv: Frekvens ändra

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Ratio %.0f to 1
sv: Förhållande %.0f till 1

en: Ratio %.1f to 1
sv: Förhållande %.1f till 1

en: Ratio:
sv: Förhållande:

en: Re&gion Save
sv: Ma&rkering spara

en: Re&move
sv: Ra&dera

en: Re&name
sv: Byt& namn

en: Read the files &directly from the original (faster)
sv: &Läs filer &direkt från originalet (snabbare)

en: Real-time Conversion
sv: Real-time konvertering

en: Recent &Files
sv: Senaste &filer

en: Record
sv: Inspelning

en: Record (Shift for Append Record)
sv: Inspelning (Shift för fortsatt inspelning på samma spår)

en: Record Meter
sv: Inspelning mätare

en: Recorded Audio
sv: Inspelat ljud

en: Recording
sv: Inspelning

en: Recording - Choosing the Input Device
sv: Inspelning - välj input enhet

en: Recording - Choosing the Input Source
sv: Inspelning - välj input källa

en: Recording - Setting the Input Level
sv: Inspelning - ställ input nivå

en: Recording Audio
sv: Spelar in ljud

en: Recording end
sv: Inspelning slut

en: Recording in CleanSpeech mode is not possible when a track, or more than one project, is already open.
sv: Inspelning i Cleanspeech-läge går inte när ett spår, eller fler än ett projekt redan är öppet.

en: Recording not permitted
sv: Inspelning inte tillåten

en: Recording start
sv: Inspelning start

en: Recover
sv: Återskapa

en: Recover Projects
sv: Återskapade projekt

en: Recoverable projects
sv: Projekt möjliga att återskapa

en: Recovering a project will not change any files on disk before you save it.
sv: Att återskapa ett projekt ändrar inte filer på hårddisken förrän du sparar det

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Rectangular
sv: Fyrkant

en: Redo
sv: Gör om

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
sv: Återskapa alias summary files [är säkert och rekommenderas]

en: Regio&n Restore
sv: Marke&ring återställ

en: Remaining Time:
sv: Återstående tid:

en: Remo&ve Tracks
sv: Rade&ra spår

en: Remove
sv: Radera

en: Remove Track
sv: Radera spår

en: Remove any DC offset (center on 0.0 vertically)
sv: Radera ändrad DC startposition (centrera på 0.0 vertikalt)

en: Removed Cut Line
sv: Raderade skärlinjer

en: Removed audio track(s)
sv: Raderade ljudspår

en: Removed track '%s.'
sv: Raderat spår '%s.'

en: Removing Dependencies
sv: Tar bort externa filer

en: Removing Noise
sv: Raderar brus

en: Removing clicks and pops...
sv: Raderar klick och pops

en: Rename '
sv: Byt namn '

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
sv: Byt namn på 'namnlös' för att spara en ny ingång.
    'OK' sparar alla ändringar, 'Avbryt' gör det inte.

en: Rename...
sv: &Byt namn...

en: Renamed '%s' to '%s'
sv: Namnändrat '%s' till '%s'

en: Renamed file: %s
sv: Namnändrad fil: %s

en: Render
sv: Förändra

en: Rendered all audio in track '%s'
sv: Förändra allt ljud i spår  '%s'

en: Repair
sv: Reparera

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
sv: Reparera arbete genom att använda ljuddata utanför valt område.
    
    Välj ett område där ljud har kontakt med annat ljud på minst ena sidan.
    
    Ju mer omgivande ljud, desto bättre fungerar det.

en: Repairing damaged audio
sv: Reparerar skadat ljud

en: Repeat
sv: Repetera

en: Repeat %s
sv: Repetera %s

en: Repeat Last Effect
sv: Använd senaste effekt

en: Repeat...
sv: Repetera...

en: Repeated %d times
sv: Repeterat %d gånger

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
sv: Ersätt försvunnen data med tystnad  [genast och permanent]

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
sv: Ersätt försvunnet ljud med tystnad  [genast och permanent]

en: Represent times and durations in &beats
sv: Visa tid och varaktighet i &beat

en: Represent times and durations in &seconds
sv: Visa tid och varaktighet i &sekunder

en: Resample
sv: Återsampla

en: Resample Track
sv: Återsamplat spår

en: Resampled audio track(s)
sv: Återsamplade ljudspår

en: Resampling disabled.
sv: Resampling av

en: Resampling track %d
sv: Återsampla spår %d

en: Rescan Audio Devices
sv: Återskanna ljudenheter

en: Rescan VST effects next time Audacity is started
sv: Skanna igen efter VST effekter nästa gång audacity har startat

en: Rese&t...
sv: Åter&ställ...

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Genres
sv: Återställ genrer

en: Resize Large
sv: Ändra till Stor

en: Resize Small
sv: Ändra till Liten

en: Resonance
sv: Resonans

en: Resonance:
sv: Resonans:

en: Restart Audacity to apply changes.
sv: Strarta om Audacity för att uppdatera ändringar.

en: Restore Defaults
sv: Återställ grundinställningar

en: Result
sv: Resultat

en: Results
sv: Resultat

en: Reverse
sv: Baklänges

en: Reversing
sv: Gör baklänges

en: Right
sv: Höger

en: Right Channel
sv: Höger kanal

en: Right,
sv: Höger,

en: Right-Click
sv: Höger-klick

en: Right-Drag
sv: Höger-drag

en: Right-to-Off
sv: Höger-om-Av

en: Right-to-On
sv: Höger-om-PÅ

en: Rule deletion confirmation
sv: Bekräfta raderad regel

en: Ruler
sv: Linjal

en: Rules to choose import filters
sv: Regler för att välja importfilter

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
sv: Om du kör två versioner av Audacity samtidigt, kan detta
    orsaka systemkrasch och att data går förlorat

en: S&ave/Manage Curves...
sv: S&para/Hantera kurvor...

en: S&how 'How to Get Help' dialog box at program start up
sv: V&isa 'Här får du support' -meddelande vid programuppstart

en: S&how Metadata Editor prior to export step
sv: V&isa Metadata Editor främst för att exportera

en: S&how the spectrum using grayscale colors
sv: V&isa spektrum med gråskala

en: S&ort tracks
sv: S&ortera spår

en: Same name
sv: Samma namn

en: Sample Edit
sv: Redigera ljud

en: Sample Rate Con&verter:
sv: Sampl.frekvens kon&vertering:

en: Sample Rate Conver&ter:
sv: Sampl.frekvens konvert&ering:

en: Sample Rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Sample Rates
sv: Samplingsfrekvenser

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
sv: Sample rate (Hz)
    0 - ändra inte sample rate

en: Sample rate conversion
sv: Samplingsfrekvens konvertering

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Save
sv: Spara

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Save CleanSpeech Preset File As:
sv: Spara CleanSpeech defaultfil som:

en: Save Compressed Copy of Project...
sv: Spara komprimerad kopia av projektet...

en: Save Compressed Project As...
sv: Spara komprimerat projektet som

en: Save Files
sv: Spara filer

en: Save Metadata As:
sv: Spara metadata som:

en: Save Preset
sv: Spara förinställning

en: Save Project &As...
sv: Spara projekt &som...

en: Save Project As...
sv: Spara projekt som...

en: Save Speech As:
sv: Spara Speech som:

en: Save Theme Cache
sv: Spara tema cache

en: Save VST Program As:
sv: Spara VST-program som:

en: Save and Manage Curves
sv: Spara och hantera kurvor

en: Save changes before closing?
sv: Spara ändringar innan programmet avslutas?

en: Save changes?
sv: Spara ändringar?

en: Save images to:
sv: Spara bild till:

en: Save without Copying
sv: Spara utan att kopiera

en: Saved
sv: Sparad i

en: Saved %s
sv: Sparat %s

en: Saving &empty project
sv: Sparar &tomma projekt

en: Saving &projects
sv: Projekt &sparas

en: Saving an Audacity Project
sv: Spara ett Audacity projekt

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
sv: Spara och ladda individuella temafiler använder en separat fil för varje bild, men är
    annars samma idé.

en: Saving project data files
sv: Spara projektdatafiler

en: Saving recorded audio
sv: Sparar inspelat ljud

en: Saving recorded audio to disk
sv: Sparar ljudinspelning till hårddisk

en: Sawtooth
sv: Sågtand

en: Scale
sv: Tidskala

en: Scanning VST Plugins
sv: Skannar VST plugins

en: Scroll left or right
sv: Skrolla vänster eller höger

en: Scroll up or down
sv: Skrolla upp eller ned

en: Second Track
sv: Andra spår

en: Seek Time when playing
sv: Sök Tid under uppspelning

en: Select
sv: Välj

en: Select Audio Host
sv: Välj huvudenhet

en: Select Clip or Entire Track
sv: Välj klipp eller hela spåret

en: Select Command
sv: Välj kommando

en: Select Curve
sv: Välj kurva

en: Select Input Channels
sv: Välj input kanaler

en: Select Input Device
sv: Välj input enhet

en: Select Output Device
sv: Välj output enhet

en: Select a MIDI file...
sv: Välj MIDI fil...

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
sv: Välj några sekunder brus så Audacity vet vad som skall filtreras bort,
     klicka sedan på Ladda brusprofil:

en: Select a text file containing labels...
sv: Välj en textfil som innehåller etiketter...

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
sv: Välj allt ljud som du vill filtrera, välj hur mycket brus du vill
     filtrera bort, klicka sedan på 'OK' för att radera brus.

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
sv: Välj en XML-fil som innehåller Audacity kortkommandon...

en: Select any uncompressed audio file...
sv: Välj någon okomprimerad ljudfil...

en: Select file(s) for batch processing...
sv: Välj fil(er) för konvertering...

en: Select one or more audio files...
sv: Välj en eller flera ljudfiler...

en: Select region of silence around cursor
sv: Välj område av tystnad runt markör

en: Select region of sound around cursor
sv: Välj område av ljud runt markör

en: Select stream(s) to import
sv: Välj stream(s) att importera

en: Select threshold
sv: Välj tröskel

en: Select threshold (lower is more sensitive):
sv: Välj tröskelvärde (lägre är mer känsligt)

en: Select vocal file(s) for batch CleanSpeech Chain...
sv: Välj röstfil(er) för att konvertera CleanSpeech kedja...

en: Select xml file to export presets into
sv: Välj xml-fil för att exportera presets i

en: Select xml file with presets to import
sv: Välj xml-fil med presets för import

en: Select-Silence
sv: Välj tystnad

en: Select-Sound
sv: Välj ljud

en: Selection
sv: Markering

en: Selection
sv: Markering

en: Selection Contract Left
sv: Markering minska vänster

en: Selection Contract Right
sv: Markering minska vänster

en: Selection End
sv: Markering slut

en: Selection Extend Left
sv: Markering utöka vänster

en: Selection Extend Right
sv: Markering utöka höger

en: Selection Length
sv: Markering längd

en: Selection Start:
sv: Markering start:

en: Selection Tool
sv: Markeringsverktyg

en: Selection is too small to use voice key.
sv: Markeringen är för liten för att använda voice key.

en: Selection to End
sv: Markering till slut

en: Selection to Start
sv: Markeringen till början

en: SelectionBar
sv: Markeringspanel

en: Semitones (half-steps):
sv: Halvtoner (halva tonsteg):

en: Semitones in half-steps
sv: Halvtoner i halva tonsteg

en: Sensitivity
sv: Känslighet

en: Set (or Extend) Left Selection
sv: Ställ (eller utöka) vänster markering

en: Set (or Extend) Right Selection
sv: Ställ (eller utöka) höger markeringsgräns

en: Set De&fault
sv: Gör gr&undinställning

en: Set Left Selection Boundary
sv: Ställ vänster markeringsgräns

en: Set Range
sv: Bestäm yta

en: Set Range...
sv: Bestäm yta...

en: Set Rate
sv: Bestäm frekvens

en: Set Right Selection Boundary
sv: Ställ höger markeringsgräns

en: Set Sample Format
sv: Bestäm samplingsformat

en: Set Selection Point
sv: Ställ markeringspunkt

en: Set Selection Point and Play
sv: Ställ markeringspunkt och Spela

en: Set Selection Range
sv: Ställ markeringsområde

en: Set range to '%d' - '%d'
sv: Bestäm yta till '%d' - '%d'

en: Settings folder:
sv: Inställningar mapp:

en: Shaped
sv: Form

en: Shift-Drag
sv: Shift-drag

en: Shift-Left-Click
sv: Shift-Vänster-klick

en: Shift-Left-Drag
sv: Shift-Vänster-drag

en: Shift-Wheel-Rotate
sv: Shift-Hjul-rotera

en: Short Tracks
sv: Smala spår

en: Short seek left during playback
sv: Kort sökning vänster under uppspelning

en: Short seek right during playback
sv: Kort sökning höger under uppspelning

en: Show &Log...
sv: Visa &logg...

en: Show All Codecs
sv: Visa alla Codecs

en: Show All Formats
sv: Visa alla format

en: Show Log for Details
sv: Visa logg för mer detaljer

en: Show Warnings/Prompts for
sv: Visa varningar/prompts för

en: Show a grid along the &Y-axis
sv: Visa ett rutnät kring &Y-axeln

en: Show output
sv: Visa output

en: Signal Level Meter
sv: Signal nivåmätare

en: Silence
sv: Tystnad

en: Silence &Audio
sv: Tystnad &Ljud

en: Silence Audi&o
sv: Skapa tystna&d

en: Silence Generator
sv: Skapa tystnad

en: Silence Labels
sv: Tystnad etiketter

en: Silence Threshold
sv: Tystnad tröskel

en: Silence Threshold:
sv: Tystnad tröskel:

en: Silence compression:
sv: Tystnad kompression:

en: Silence duration:
sv: Tystnad varaktighet:

en: Silence selection
sv: Tystnad markering

en: Silence...
sv: Tystnad...

en: Silenced labeled regions
sv: Tystnat etiketterat område

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
sv: Valda tysta spår till %.2f sekunder vid %.2f

en: Simple
sv: Enkel

en: Sine
sv: Sinus

en: Size
sv: Storlek

en: Skip to End
sv: Gå till slut

en: Skip to Start
sv: Gå till början

en: Slide Tool
sv: Slideverktyg

en: Slider Input
sv: reglage input

en: Slider Output
sv: Reglage output

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift
sv: Glidande tidskala/Tonhöjdändring

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift...
sv: Glidande tidskala/Tonhöjdsändring...

en: Snap To
sv: Fäst mot

en: Snap To Off
sv: Fäst mot Av

en: Snap To On
sv: Fäst mot På

en: Software Playthrough (on/off)
sv: Mjukvarumässigt spela igenom (på/av)

en: Solo &Button:
sv: Solo&knapp:

en: Solo/Unsolo focused track
sv: Sätt på/stäng av aktuellt spår

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can automatically be recovered:
sv: Några projekt blev inte sparade rätt förra gången Audacity kördes.
    Lyckligtvis kan följande projekt återskapas automatiskt.

en: Something went really wrong after exporting the following %ld file(s).
sv: Något blev riktigt fel efter export av följande %ld fil(er).

en: Something went wrong after exporting the following %ld file(s).
sv: Något blev fel vid export av följande %ld fil(er).

en: Sorry, Plug-in Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
sv: Tyvärr, VST Effects kan inte användas på stereospår när de enskilda kanalerna i spåret inte passar.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
sv: Tyvärr, Vamp plugin gick inte att starta.

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
sv: Tyvärr, Vamp Plug-ins kan inte användas på stereospår när de enskilda kanalerna i spåret inte passar.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
sv: Tyvärr, kan inte använda effekt på stereospår när spåren inte passar.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
sv: Tyvärr, Vamp Plugin kunde inte laddas.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
sv: Tyvärr, sökvägens namn får ej innehålla mer än 256 bokstäver.

en: Sorry, this effect cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
sv: Tyvärr, denna effekt kan inte användas på stereospår när de enskilda kanalerna i spåret inte passar ihop.

en: Sort By Name
sv: Ordnade i namn

en: Sort By Time
sv: Ordnade i tid

en: Sound Activated &Recording
sv: Ljudaktiverad &inspelning

en: Sound Activated Record
sv: Ljudaktiverad inspelning

en: Sound Activated Recording
sv: Ljudaktiverad inspelning

en: Sound Activated Recording (on/off)
sv: Ljudaktiverad inspelning (på/av)

en: Sound Activation Le&vel (dB):
sv: Ljudaktivering ni&vå (dB):

en: Sound Activation Level...
sv: Ljudaktiverad nivå...

en: Sound card mixer support
sv: Ljudkort mixer support

en: Sp&lit
sv: De&la

en: Sp&lit Delete
sv: Del&a radera

en: Spaces detected
sv: Tomrum hittade

en: Special thanks:
sv: Speciellt tack till:

en: Specify AAC Options
sv: Bestäm AAC inställningar

en: Specify AC3 Options
sv: Bestäm FLAC Inställningar

en: Specify AMR-NB Options
sv: Bestäm AMR-NB inställningar

en: Specify Command Line Encoder
sv: Bestäm Commando Line Encoder

en: Specify FLAC Options
sv: Bestäm FLAC Inställningar

en: Specify MP2 Options
sv: Bestäm MP2 Inställningar

en: Specify MP3 Options
sv: Bestäm MP3 Inställningar

en: Specify New Filename:
sv: Välj nytt filnamn:

en: Specify Ogg Vorbis Options
sv: Bestäm Ogg Vorbis Inställningar

en: Specify Other Options
sv: Bestäm övriga inställningar

en: Specify Uncompressed Options
sv: Bestäm okomprimerat val

en: Specify WMA Options
sv: Bestäm WMA inställningar

en: Spectrograms
sv: Spectrogram

en: Spectrum
sv: Spektrum

en: SpikeCleaner by Lynn Allan
sv: SpikeCleaner av Lynn Allan

en: Spl&it Cut
sv: Del&a och klipp ut

en: Spli&t
sv: Del&a

en: Split
sv: Dela

en: Split Cut
sv: Dela och klipp ut

en: Split Cut Labels
sv: Dela-klipp etiketter

en: Split D&elete
sv: Dela och ra&dera

en: Split Delete
sv: Dela och radera

en: Split Delete Labels
sv: Dela-radera etiketter

en: Split Deleted labeled regions
sv: Dela raderade områden med etiketter

en: Split Labels
sv: Dela etiketter

en: Split Ne&w
sv: Dela och skapa ny&tt

en: Split New
sv: Dela - nytt spår

en: Split Stereo Track
sv: Dela stereospår

en: Split Stereo to Mono
sv: Dela stereo till mono

en: Split Stereo to Mono '%s'
sv: Dela stereo till mono '%s'

en: Split files based on:
sv: Dela filer utifrån:

en: Split labeled regions
sv: Dela områden med etiketter

en: Split stereo track '%s'
sv: Dela stereospår '%s'

en: Split to new track
sv: Dela till nytt spår

en: Split-cut to the clipboard
sv: Dela och klipp ut till urklipp

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
sv: Dela-raderat %.2f sekunder vid t=%.2f

en: SplitCut labeled regions to the clipboard
sv: Dela och klipp ut områden med etiketter till urklipp

en: Square
sv: Fyrkant

en: Square, no alias
sv: Fyrkant, inget alias

en: Stages
sv: Steg

en: Stages:
sv: Steg:

en: Start Automated Input Level Adjustment
sv: Starta automatisk justering av inputnivån

en: Start Date
sv: Start datum

en: Start Date and Time
sv: Start datum och tid

en: Start Monitoring
sv: Medhörning På

en: Start Time
sv: Starttid

en: Start and stop must be greater than 0.
sv: Start och stopp måste vara ett högre värde än 0.

en: Start offset:
sv: Startposition:

en: Start threshold (samples):
sv: Starta tröskelvärde (samples):

en: Start time after after end time!
    Please enter reasonable times.
sv: Starta tid efter efter sluttid!
    Vänligen skriv in vettiga tider.

en: Step 1
sv: Steg 1

en: Step 2
sv: Steg 2

en: Stereo Trac&k to Mono
sv: Stereospå&r till mono

en: Stereo to Mono
sv: Stereo till mono

en: Stereo to Mono Effect not found
sv: Hittade inte stereo till mono-effekt

en: Stop
sv: Stopp

en: Stop Automated Input Level Adjustment
sv: Avbryt automatisk justering av inputnivån

en: Stop Monitoring
sv: Medhörning Av

en: Stretch Note Track
sv: Stretcha notspår

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
sv: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Misslyckades

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
sv: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Lyckades

en: Successfully exported the following %ld file(s).
sv: Export av följande %ld fil(er) lyckades.

en: Support for Other Formats
sv: Support för andra format

en: Sync MIDI with Audio
sv: synka MIDI med ljud

en: Sync-&Lock Tracks
sv: Sync-&Lock spår

en: Sync-Lock Tracks
sv: Sync-Lock spår

en: Synchronize MIDI with Audio
sv: Synkroniser MIDI med ljud

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
sv: Synkroniser MIDI och ljudspår

en: T&ools Toolbar
sv: V&erktygspanel

en: Tall Tracks
sv: Breda spår

en: Target Peak:
sv: Målpeak:

en: Temp Directory Update
sv: Tempmapp uppdaterad

en: Template
sv: Mall

en: Temporary files directory
sv: Mapp för temporära filer

en: Ten Sec
sv: Tio sek

en: Test Mode
sv: Test läge

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
sv: Text filer (*.txt)|*.txt|Alla filer (*.*)|*.*

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
sv: Midi synthesizer latency måste var ett heltal

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
sv: Reparationseffekten är gjord för att användas på en mycket kort del av skadat ljud (upp till 128 samples).
    
    Zooma in och välj en liten bråkdel av en sekund för att reparera.

en: The entered value is invalid
sv: Det inskrivna värdet är felaktigt

en: The frequency gain cannot be negative
sv: Frekvensens värde kan inte vara negativt

en: The frequency gain must be an integer
sv: Den frekvensen måste vara ett heltal

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
sv: Frekvensens värde måste vara inte mindre än 60dB/dec

en: The gain must be an integer
sv: Värdet måste vara ett heltal

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    '%s'
sv: Kortkommandot '%s' är redan valt för:
    
    '%s'

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
sv: Det språk du valt, %s (%s), är inte samma som språket på datorn, %s (%s).

en: The maximum frequency must be an integer
sv: Den maximala frekvensen måste vara ett heltal

en: The maximum number of notes must be an integer
sv: Maximala antalet noter måste vara ett heltal

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
sv: Maximala antalet noter måste vara mellan 1..128

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
sv: Minimiamplituden (dB) måste vara ett heltal

en: The minimum frequency must be an integer
sv: Minimifrekvens måste var ett heltal

en: The name <b>Audacity&reg;</b> is a registered trademark of Dominic Mazzoni.
sv: Namnet <b>Audacity&reg;</b> är ett registrerat varumärke av Dominic Mazzoni.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
sv: Kombinationen av projektets samplingsfrekvens (%d) och bit rate (%d kbps)
    är inte supportad av MP3 filformat.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
sv: Kombinationen av projektets samplingsfrekvens (%d) och bit rate (%d kbps)
    är inte supportad av nuvarade filformat.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
sv: Projektets samplingsfrekvens (%d) supportas inte av MP3
    filformat

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
sv: Projektets samplingsfrekvens (%d) supportas inte av nuvarande
     filformat.

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
sv: Detta projekt kunde inte sparas då det angivna namnet skulle orsaka att en annan fil med samma namn skulle skrivas över.
    Försök igen med ett annat namn.

en: The range must be a positive integer
sv: Området måste vara ett positivt heltal

en: The range must be at least 1 dB
sv: Området måste vara minst 1 dB

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
sv: Det specifika filnamnet kunde inte konverteras beroende på val av Unicode-bokstav.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
sv: Systemet har upptäckt att en annan version av Audacity körs

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
    
    (Only the Transport Toolbar and the colors on the wavetrack are currently affected, even
    though the image file shows other icons too.)
sv: Themability är en experimentell funktion..
    
    För att testa den, klicka "Spara tema cache". Pröva sedan att modifiera bilderna och färgerna  i
    ImageCacheVxx.png med hjälp av en bildredigerare som Gimp.
    
    Klicka "Ladda tema cache" för att ladda de ändrade bilderna och färgerna tillbaka till Audacity.
    
    [Det är bara Transportpanelen och färgerna på ljudspåren för påverkas för tillfället, även
    om bildfilen visar andra ikoner också.]

en: Theme
sv: Tema

en: Theme Cache - Images && Color
sv: tema cache - bilder && Färg

en: There are no label tracks to export.
sv: Det finns inga etikettspår att exportera.

en: There are no options for this format.
sv: Det finns inga inställningar för detta format.

en: There is not enough room available to expand the cut line
sv: Det finns inte tillräcklig plats för att expandera klipplinjen

en: There is not enough room available to generate the audio
sv: Det finns inte tillräcklig plats att skapa ljud

en: There is not enough room available to paste the selection
sv: Det finns inte tillräcklig plats att klistra in markering

en: There is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in Preferences.
sv: För lite utrymme kvar i denna katalog.
     Välj annat utrymme för de temporära filerna i Inställningar.

en: There was a problem printing.
sv: Fel uppstod vid utskrift

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
sv: Det uppstod ett problem med ditt sista val. Om du tror
    att det är en bugg, var vänlig tala om för oss exakt när det uppstod.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
sv: Det uppstod ett fel vid start av midi i/o lager.

en: These are our support methods:
sv: Dessa är våra sätt att ge support:

en: Theshold for silence:
sv: Tröskeln för tystnad:

en: This file was saved by Audacity version %s. The format has changed. 
    
    Audacity can try to open and save this file, but saving it in this 
    version will then prevent any 1.2 or earlier version opening it. 
    
    Audacity might corrupt the file in opening it, so you should back it up first. 
    
    Open this file now?
sv: Denna fil blev sparad av Audacity %s. Formatet har ändrats.
    
    Audacity kan öppna och spara denna fil, men om du sparar den med denna version
     kan du inte längre öppna den i versioner som 1.2 eller tidigare.
     
    Vill du öppna filen nu?

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
sv: Denna fil är sparad i Audacity %s.
    Du använder Audacity %s. Du behöver kanske uppgradera till
    en nyare version för att kunna öppna denna fil.

en: This is a Beta version of the program. It may contain bugs and unfinished features. We depend on your feedback: please send bug reports and feature requests to our <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Feedback</a> address. For help, use the Help menu in the program, view the tips and tricks on our <a href="http://wiki.audacityteam.org/">Wiki</a> or visit our <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a>.
sv: Detta är en betaversion av programmet. Den kan innehålla buggar och funktioner som inte är färdiga. Vi behöver din feedback: var vänlig och skicka rapporter om buggar och övriga önskemål till vår <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Feedback</a> adress. För hjälp, välj Hjälp-menyn i programmet, läs om tips och tricks på vår <a href="http://wiki.audacityteam.org/">Wiki</a> eller besök vårt <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a>.

en: This is a stable, completed release of the program. However, if you find a bug or have a suggestion for us, please write to our <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Feedback</a> address. For help, view the tips and tricks on our <a href="http://wiki.audacityteam.org/">Wiki</a> or visit our <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a>.
sv: Detta är en stabil, fullständig version av Audacity. Skulle du råka hitta en bugg i programmet eller har förslag på förbättringar, var vänlig skriv till vår <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Feedback</a> adress. För hjälp, läs om tips och tricks på vår <a href="http://wiki.audacityteam.org/">Wiki</a> eller besök vårt <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a>.

en: This parameter file was saved from %s.  Continue?
sv: Denna parameter-fil sparades från %s. Fortsätta?

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
sv: Denna versionen av Audacity tillåter bara ett tidsspår för varje projektfönster.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
sv: Denna version av audacity var inte kompilerad med %s support.

en: Threshold
sv: Tröskel

en: Threshold %d dB
sv: Tröskel %d dB

en: Threshold for Noise:
sv: Tröskel för brus:

en: Threshold for silence:
sv: Tröskel för tystnad:

en: Threshold:
sv: Tröskel:

en: Time
sv: Tid

en: Time Scale
sv: Tid skala

en: Time Shift Tool
sv: Time Shift verktyg

en: Time Track
sv: Tidspår

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
sv: Tid slutade = %2d tim(mar), %2d minut(er), %.2f seconder.

en: Time shift all clips in track
sv: Time shift alla klipp i spår

en: Time shift clip or move up/down between tracks
sv: Time shift klipp eller flytta upp/ner mellan spår

en: Time shifted tracks/clips %s %.02f seconds
sv: Tidsändrat spår/klipp %s %.02f sekunder

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
sv: Tid startad = %2d tim(mar), %2d minut(er), %.2f seconder.

en: Timeline Changer
sv: Timeline ändra

en: Times are not reasonable!
    Please enter reasonable times.
sv: Tiderna är inte vettiga!
    Var vänlig använd riktiga tider.

en: To Pitch
sv: Till tonhöjd

en: To RPM
sv: Till RPM

en: To beats per minute
sv: Till slag i minuten

en: To find %s, click here -->
sv: För att hitta %s, klicka här -->

en: To find '%s', click here -->
sv: För att hitta '%s', klicka här -->

en: To frequency in seconds
sv: Till ferkvens i sekunder

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
sv: För att få en gratis kopia av FFmpeg, klicka här -->

en: To get a free copy of Lame, click here -->
sv: För att få en gratis kopia av Lame, klicka här -->

en: To length in seconds
sv: Till längd i sekunder

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
sv: För att rita upp ett spektrum måste alla valda spår ha samma samplingsfrekvens.

en: To use Draw, choose 'Waveform' in the Track Drop-down Menu.
sv: För att använda Rita, välj 'Vågform' i spårets rullgardinsmeny.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
sv: För att använda Rita, zooma in ytterligare tills du ser de individuella ljudsamplingarna.

en: To use this EQ curve in a batch chain, please choose a new name for it.
    Choose the 'Save/Manage Curves...' button and rename the 'unnamed' curve, then use that one.
sv: För att använda EQ-kurva i batch-kedjan, välj ett nytt namn för den.
    Välj 'Spara/Hantera kurvlistor...' - knappen och namnge 'namnlös' -kurvan, och använd den sedan.

en: To:
sv: Till:

en: Toggle Focused Track
sv: Växla aktuellt spår

en: Tone Generator
sv: Tongenerator

en: Tone duration:
sv: Ton varaktighet:

en: Tone...
sv: Ton...

en: Tone/silence ratio:
sv: Ton/tystnad balans:

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
sv: För mycket ljud är valt. Bara de första %.1f sekunderna av ljud blir analyserade.

en: Tool
sv: Verktygspanel

en: ToolDock
sv: Verktyg dockning

en: Tools
sv: Verktygspanel

en: Track
sv: Spår

en: Track %d
sv: Spår %d

en: Track &Start to Cursor
sv: Från &början till markör

en: Track Name
sv: Spår namn

en: Track Number
sv: Spår nummer

en: Track Panel
sv: Spårpanel

en: Track Remove
sv: Spår radera

en: Track Title
sv: Spår titel

en: TrackView
sv: Visa spår

en: Tracks
sv: Spår

en: Tracks are too long to repeat the selection.
sv: Spår är för långa för att kunna repetera markeringen.

en: Tracks sorted by name
sv: Spår ordnade i namn

en: Tracks sorted by time
sv: Spår ordnade i tid

en: Transcri&ption Toolbar
sv: Återgivn&ingspanel

en: Transcription
sv: Återgivningspanel

en: Treat missing audio as silence (this session only)
sv: Ersätt saknat ljud med tystnad [gäller bara denna inspelning]

en: Tri&m
sv: Be&skär

en: Triangle
sv: Triangel

en: Trim
sv: Beskär

en: Trim file to selection
sv: Beskär fil till markering

en: Trim outside selection
sv: Beskär utanför markering

en: Truncate Silence
sv: Skapa tystnad

en: Truncate Silence...
sv: Skapa tystnad...

en: Truncating Silence...
sv: Skapar tystnad...

en: Unable to determine
sv: Kunde inte fastställa

en: Unable to export
sv: Kan inte exportera

en: Unable to get QuickTime sample size property
sv: Det gick inte att få Quick Time-sample storlek rätt

en: Unable to get fill buffer
sv: Det gick inte nå fyll buffer

en: Unable to initialize MP3 stream
sv: Kan inte starta MP3 ström

en: Unable to open genre file.
sv: Det gick inte att öppna genrefil.

en: Unable to open target file for writing
sv: Det gick inte att öppna önskad fil för att spara

en: Unable to open/create test file.
sv: Kan inte öppna/skapa testfil.

en: Unable to remove '%s'.
sv: Kan ej radera '%s'.

en: Unable to rename '%s' to '%s'.
sv: Kan ej namnändra '%s' till '%s'.

en: Unable to retrieve stream description
sv: Det gick inte att få beskrivning av stream

en: Unable to save genre file.
sv: Det gick inte att spara genrefil.

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
sv: Det gick inte att ställa Quick Time diskreta kanaler rätt

en: Unable to set QuickTime render quality
sv: Det gick inte att ställa Quick Time render kvalité

en: Unable to start QuickTime extraction
sv: Det gick inte att starta Quick Time-extraktion

en: Uncompressed Export Setup
sv: Okomprimerat exportformat

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo History
sv: Ångra historia

en: Unknown command line option: %s
sv: Okänd command line option: %s

en: Unsorted
sv: Osorterat

en: Unused filters:
sv: Oanvända filter:

en: Up
sv: Upp

en: Up Octave
sv: Upp en oktav

en: Upper speed limit
sv: Övre hastighetsgräns

en: Use Defaults
sv: Använd grundinställningar

en: Use LPC
sv: Använd LPC

en: Use arrow keys (or RETURN key after editing) to navigate fields.
sv: Använd piltangenter (eller ENTER efter editering) för att navigera.

en: Use right mouse button or context key to change format
sv: Använd höger musknapp eller kontexttangent för att ändra format

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
sv: Använd kommandon Nytt eller Öppna i pågående Audacity
    process för att öppna flera projekt samtidigt.

en: Using Label/Track Name
sv: Använd namn på etikett/spår

en: Using block size of %ld
sv: Använder blockstorlek %ld

en: Using:
sv: Använder:

en: Using: PortMidi
sv: Använder: PortMidi

en: Utility
sv: Nyttoprogram

en: VST Effects
sv: VST Effekter

en: Value
sv: Värde

en: Variable
sv: Variabel

en: Variable Speed:
sv: Variabel hastighet:

en: Velocity
sv: Volym

en: Vertical Ruler
sv: Vertikal linjal

en: Vertical Stereo
sv: Vertikalt stereo

en: Volume
sv: Volym

en: Vorbis version mismatch
sv: Vorbis version passar inte

en: WAV (Microsoft) signed 16 bit PCM
sv: WAV (Microsoft) 16 bit PCM

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
sv: WAV, AIFF, och andra okomprimerade format

en: WCAG 2 Help
sv: WCAG2 Hjälp

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
sv: WMA (version 2) Filer (FFmpeg)

en: Wah frequency offset in percent
sv: Wah frequency offset i procent

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
sv: Vänta 5 sekunder och gör skärmdump på fönster/dialog

en: Waiting to start recording at %s.
sv: Väntar på att börja spela in vid %s.

en: Warning
sv: Varning

en: Warning - Backup File Detected
sv: Varning - backup-fil hittad

en: Warning - Empty Project
sv: Varning tomt projekt

en: Warning - Length in Writing Sequence
sv: Varning - längd när sekvens skrevs

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
sv: Varning - Saknar summary fil(er)

en: Warning - Missing Aliased File(s)
sv: Varning - saknar alias fil(er)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
sv: Varning - Saknade ljuddata blockfil(er)

en: Warning - Opening Old Project File
sv: Varning - Öppnar gammal projektfil

en: Warning - Orphan Block File(s)
sv: Varning - Ursprunglig blockfil(er)

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
sv: Varning: Problem vid läsande av sekvenstaggar

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
sv: Varning: Problem med automatisk återställning

en: Warnings
sv: Varningar

en: Waveform
sv: Vågform

en: Waveform (dB)
sv: Vågform (dB)

en: Waveform:
sv: Vågform:

en: Welcome to Audacity
sv: Välkommen till Audacity

en: Welcome to Audacity version %s
sv: Välkommen till Audacity version %s

en: Welcome to Audacity!
sv: Välkommen to Audacity!

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: Wheel-Rotate
sv: Hjul-rotera

en: When exporting track to an Allegro (.gro) file
sv: Medan spår exporteras till en Allegro (.gro) fil

en: When exporting tracks to an audio file
sv: Medan spår exporteras till en ljudfil

en: When importing audio files
sv: När ljudfiler importeras

en: When importing uncompressed audio files you can either copy them into the project, or read them directly from their current location (without copying).
    
    Your current preference is set to %s.
    
    Reading the files directly allows you to play or edit them almost immediately.  This is less safe than copying in, because you must retain the files with their original names in their original location.
    File > Check Dependencies will show the original names and location of any files that you are reading directly.
    
    How do you want to import the current file(s)?
sv: När du importerar okomprimerade ljudfiler, kan du antingen kopiera dem in i projektet, eller läsa dem direkt från deras nuvarande placering (utan att kopiera).
    
    Ditt nuvarande val är  %s.
    
    Läsa dem direkt ger dig möjligheten att spela och redigera dem nästan genast. Detta sätt är mindre säkert än att kopiera in dem, eftersom du måste behålla filerna med deras originalnamn och placering.
    Arkiv > Granska externa filer visar originalnamnen och placering av de filer som du läser direkt.
    
    Hur vill du importera följande fil(er)?

en: When saving a project that depends on other audio files
sv: Att spara ett projekt tillsammans med andra ljudfiler

en: Whenever a project depends on other files:
sv: När ett projekt beror på andra filer:

en: Where is %s?
sv: Var hittar man %s?

en: Where is '%s'?
sv: Var hittar man '%s'?

en: White
sv: Vitt

en: White Bkgnd
sv: Vit bakgrund

en: Window &size
sv: Fönster &storlek

en: Window &type
sv: Fönster &typ

en: Window Size
sv: Fönster storlek

en: Window Size:
sv: Fönster storlek:

en: Windows PCM Audio file (*.wav)|*.wav
sv: Windows PCM ljudfill (*.wav)|*.wav

en: Within:
sv: Inom:

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
sv: XML filer (*.xml)|*.xml|Alla filer (*.*)|*.*

en: Year
sv: År

en: You are about to save a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to save the file under this name?
sv: Du vill spara en %s fil med namnet "%s".
    
    Vanligtvis har dessa extensionen "%s", och vissa program kommer inte att kunna öppna filerna om du väljer andra extensioner.
    
    Är du säker på att du vill spara filen med detta namn?

en: You are attempting to overwrite an aliased file that is missing.
    The file cannot be written because the path is needed to restore the original audio to the project.
    Choose File > Check Dependencies to view the locations of all missing files.
    If you still wish to export, please choose a different filename or folder.
sv: Du försöker skriva över en namngiven fil som saknas.
    Filen kan inte skapas därför att sökvägen behövs för att återställa projektets originalljud.
    Välj Arkiv > Granska externa filer för att se var de saknade filerna finns.
    Om du fortfarande vill exportera, välj ett annat filnamn eller mapp.

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of the LAME MP3 library.
sv: Du är länkad till lame_enc.dll v%d.%d. Denna version är inte kompatibel med Audacity %d.%d.%d.
    Var vänlig och ladda ner senaste versionen av LAME MP3 bibliotek.

en: You are saving an Audacity project file (.aup).
    
    Saving a project creates a file that only Audacity can open.
    
    To save an audio file for other programs, use one of the "File > Export" commands.
sv: Du sparar en Audacity projektfil (.aup).
    
    Spara ett projekt skapar en fil som bara Audacity kan öppna.
    
    För att spara en ljudfil för andra program, välj en från "Arkiv > Export"-menyn.

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
sv: Du försöker öppna en automatisk skapad backup-fil.
    Detta kan orsaka att data går förlorad.
    
    Vänligen öppna den aktuella Audacity projektfilen istället.

en: You can also read our help on importing <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#midi">MIDI files</a> and tracks from <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#fromcd"> audio CDs</a>.
sv: Du kan läsa våra instruktioner hur man importerar  <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#midi">MIDI filer</a> och spår från <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#fromcd"> ljud-CDs</a>.

en: You can only do this when playing and recording are
     stopped. (Pausing is not sufficient.)
sv: Du kan bara göra detta när uppspelning och inspelning
    är stoppad. (Pausa är inte passande.)

en: You can only measure one track at a time.
sv: Du kan bara mäta ett spår åt gången.

en: You can't delete a preset without name
sv: Du kan inte radera en preset utan namn

en: You can't save a preset without name
sv: Du kan inte spara en preset utan namn

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
sv: Du kan inte radera 'namnlös' kurva, det är special.

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
sv: Du kan inte radera 'namnlös' - kurvan.

en: You cannot export 'unnamed' curve
sv: Du kan inte exportera 'namnlös' kurva

en: You have compiled Audacity with an extra button, 'Output Sourcery'.  This will save a
    C version of the image cache that can be compiled in as a default.
sv: Du har kompilerat Audacity med en extra knapp, 'Output Sourcery'.  Detta sparar en
    C version av bldcachen som kan bli kompilerat in som grundläge.

en: You have left blank label names.  These will be
    skipped when repopulating the Label Tracks.
    
    Would you like to go back and provide names?
sv: Du har kvar etiketter utan namn.Dessa kommer inte att
    användas när etikettspår skapas.
    
    Vill du gå tillbaka och ge dem namn?

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
sv: Du har valt ett filnamn med filextension som programmet inte känner igen.
    Vill du fortsätta?

en: You may resample to one of the rates below.
sv: Du kan återsampla till någon av frekvenserna nedan.

en: You must first select some audio for this
     to use. (Selecting other kinds of track won't work.)
sv: Du måste först välja något ljud för att
     använda denna funktion. (Välja andra typer av spår fungerar inte.)

en: You must first select some audio for this to use.
sv: Var vänlig välj lite ljud först för att använda detta.

en: You must first select some stereo audio for this
     to use. (You cannot use this with mono.)
sv: Du måste först välja något stereoljud för att
    använda denna funktion. (Du kan inte använda detta med mono.)

en: You must select a track first.
sv: Var vänlig välj ett spår först.

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
sv: Du har valt ett spår som inte innehåller ljud. Duckning kan bara bearbeta ljudspår.

en: You will not be able to play midi.
sv: Du kommer inte att kunna spela midi.

en: You will not be able to play or record audio.
sv: Du kommer inte att kunna spela upp eller spela in ljud.

en: Your batch command of %s was not recognised.
sv: Ditt konverteringskommando för %s kändes inte igen.

en: Your file will be exported as a 16-bit AIFF (Apple/SGI) file.
sv: Din fil kommer att exporteras som en 16-bit AIFF (Apple/SGI)-fil.

en: Your file will be exported as a 16-bit WAV (Microsoft) file.
sv: Din fil kommer att exporteras som en 16-bit WAV (Microsoft)-fil.

en: Your file will be exported as a GSM 6.10 WAV file.
sv: Din fil kommer att exporteras som en GSM 6.10 WAV-fil.

en: Your project is currently self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    If you change the project to a state that has external dependencies on imported files, it will no longer be self-contained. If you then Save without copying those files in, you may lose data.
sv: Ditt projekt är oberoende; du använder inga externa ljudfiler. 
    
    Om du ändrar ditt projekt, så du måste använda importerade externa filer, är inte projektets filer samlade på ett ställe. Om du sedan sparar utan att kopiera in filerna, riskerar du att förlora data.

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
sv: Ditt projekt är nu tomt.
    Sparat projekt kommer inte att ha några spår.
    
    För att spara spår som du hade tidigare:
    välj 'Nej', Redigera > Ångra till alla spår
    är öppna, välj sedan Arkiv > Spara projekt.
    
    Spara ändå?

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
sv: Dina spår kommer att mixas ner till en enskild monokanal i den exporterade filen.

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
sv: Dina spår kommer att mixas ner till två stereokanaler i den exporterade filen.

en: Zoom &In
sv: Zoom &in

en: Zoom &Normal
sv: Zoom &normalt

en: Zoom &Out
sv: Zoom &ut

en: Zoom In
sv: Zoom in

en: Zoom Out
sv: Zoom ut

en: Zoom Tool
sv: Zoomverktyg

en: Zoom default
sv: Zoom grundinställning

en: Zoom in on Point
sv: Zooma in på punkt

en: Zoom in on a Range
sv: Zooma in på yta

en: Zoom in or out
sv: Zooma in eller ut

en: Zoom out on a Range
sv: Zooma ut från yta

en: Zoom out one step
sv: Zooma ut ett steg

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
sv: [Obs: Nyquist returnerade felaktig UTF-8 sträng, nu konverterad som Latin-1]

en: by &Name
sv: efter &Namn

en: by &Start time
sv: efter &Starttid

en: by Dominic Mazzoni
sv: av Dominic Mazzoni

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
sv: av Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson

en: by Leland Lucius
sv: av Leland Lucius

en: by Lynn Allan
sv: av Lynn Allan

en: by Lynn Allan && Philip Van Baren
sv: av Lynn Allan && Philip Van Baren

en: by Nasca Octavian Paul
sv: av Nasca Octavian Paul

en: by Salvo Ventura
sv: av Salvo Ventura

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
sv: av Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni

en: bytes
sv: bitar

en: centiseconds
sv: centisekunder

en: copy in
sv: kopiera in

en: down
sv: ner

en: false
sv: falskt

en: from
sv: från

en: hh:mm:ss + hundredths
sv: hh:mm:ss + hundratal

en: hh:mm:ss + milliseconds
sv: hh:mm:ss + millisekunder

en: hidden
sv: Gömd

en: indeterminate
sv: Obestämd

en: infinite dB difference
sv: oändlig dB skillnad

en: items?
sv: saker?

en: left
sv: vänster

en: milliseconds
sv: millisekunder

en: milliseconds (higher = more latency)
sv: millisekunder (högre = mer latency)

en: milliseconds (negative = backwards)
sv: millisekunder (negativt = baklänges)

en: milliseconds (time of one analysis)
sv: millisekunder (tid från en analys)

en: n/a
sv: oviktigt

en: read directly
sv: läs direkt

en: right
sv: höger

en: same as left-drag
sv: Samma som Vänster-drag

en: same as right-drag
sv: Samma som Höger-dra

en: same as select tool
sv: samma som valt verktyg

en: same as zoom tool
sv: samma som zoom-verktyget

en: seconds
sv: sekunder

en: to
sv: till

en: to Selection En&d
sv: till markeringens slu&t

en: to Selection Star&t
sv: till markeringens börja&n

en: to Track &End
sv: till slutet av &spår

en: to Track &Start
sv: till början av &spår

en: true
sv: sant

en: unavailable - above location doesn't exist
sv: Ej tillgänglig - ovan plats finns inte

en: unnamed
sv: namnlös

en: untitled
sv: Ej namngiven

en: up
sv: upp

en: using SBSMS, by Clayton Otey
sv: använder SBSMS, av Clayton Otey

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
sv: använder Samplingsfrekvens, av Erik de Castro Lopo

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
sv: använder SoundTouch, by Olli Parviainen

en: xml files (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML
sv: xml filer (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML

en: zero
sv: Noll
