Audacity 2.0.0 - en to tr translation catalogue (2253 entries)

en: 	-blocksize nnn (set max disk block size in bytes)
tr: 	-blocksize nnn (bayt olarak en büyük disk bloğu boyutunu ayarlar)

en: 	-help (this message)
tr: 	-help (bu iletiyi gösterir)

en: 	-test (run self diagnostics)
tr: 	-test (kendi kendini sına)

en: 	-version (display Audacity version)
tr: 	-version (Audacity sürümünü gösterir)

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
tr: 
    
    KAYIP olarak gösterilen dosyalar taşınmış ya da silinmiş olduğundan kopyalanamıyor.
    Bunları projenin içine kopyalayabilmek için özgün konumlarına geri yükleyin.

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
tr: 
    Kaydederseniz projede hiç iz bulunmayacak.
    
    Daha önce açılmış dosyaları kaydetmek için:
    İptal, Düzenle > Geri Al ile tüm izleri
    açın ve Dosya > Projeyi Kaydet seçin.

en:    Duration must be at least 1 millisecond
       Compress ratio must be at least 1:1
tr:    Süre en az 1 milisaniye olmalıdır
       Sıkıştırma oranı en az 1:1 olmalıdır

en:    Project check ignored orphan block file(s). They will be deleted when project is saved.
tr:    Proje denetimi yetim blok dosyalarını yoksaydı. Bunlar proje kaydedilirken silinecek.

en:    Project check regenerated missing alias summary file(s).
tr:    Proje denetimi kayıp takma adlı özet dosyalarını yeniden üretti.

en:    Project check replaced missing aliased file(s) with silence.
tr:    Proje denetimi kayıp takma adlı dosyaları sessizlik ile değiştirdi.

en:    Project check replaced missing audio data block file(s) with silence.
tr:    Proje denetimi kayıp ses veri bloğu dosyalarını sessizlik ile değiştirdi.

en:  (disabled)
tr:  (devre dışı)

en:  - Left
tr:  - Sol

en:  - Right
tr:  - Sağ

en:  - Vamp audio analysis plugin
tr:  - Vamp ses çözümleme eklentisi

en:  <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a> (ask your question directly, on the Internet)
tr:  <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a> (İnternet üzerinden, sorularınızı doğrudan sorup yanıt alabilirsiniz)

en:  For even quicker answers, all the online resources above are <b>searchable</b>.
tr: Daha hızlı yanıt bulmak için, yukarıdaki tüm kaynaklarda <b>arama</b> yapabilirsiniz.

en:  Mute On
tr: Sustur

en:  Please select an action
tr:  Lütfen bir eylem seçin

en:  Select On
tr: Seçimi Aç

en:  Solo On
tr: Solo Aç

en:  Sync Lock Selected
tr: Eşleştirme Kilidi Seçili

en:  [[file:index.html|Manual]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php">Internet version if it isn't</a>)
tr:  [[file:index.html|Kullanıcı Kitabı]] (bilgisayarınıza yüklenmiş olmalıdır. Yüklenmemişse <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php">İnternet sürümüne</a> bakın)

en:  [[file:quick_help.html|Quick Help]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help">Internet version if it isn't</a>)
tr:  [[file:quick_help.html|Hızlı Yardım]] (bilgisayarınıza yüklenmiş olmalıdır. Yüklenmemişse <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help">İnternet sürümüne</a> bakın)

en:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] (the latest tips, tricks and tutorials, on the Internet)
tr:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] (İnternet üzerinden, güncel ip uçları, püf noktaları ve eğitimlere ulaşın)

en: !Simplified View
tr: !Sade Görünüm

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
tr: "%s" 
    bir ses dosyası değil bir MIDI dosyası. 
    Audacity oynatmak için bu dosyayı açamıyor ancak 
    Dosya > Al > MIDI seçeneği ile düzenleyebilirsiniz.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
tr: "%s" bulunamadı.
    
    Oluşturmak istiyor musunuz?

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir Dolby Sayısal ses dosyası. 
    Audacity şu anda bu tip dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir Musepack ses dosyası. 
    Audacity bu tip dosyaları açamaz. 
    Bunun bir mp3 dosyası olduğunu düşünüyorsanız uzantısını "mp3" 
    olarak değiştirin ve yeniden almayı deneyin. Aksi halde 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir RealPlayer ortam dosyası. 
    Audacity bu özel tipteki dosya biçimini açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir Wavpack ses dosyası. 
    Audacity bu tip dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir Windows Media ses dosyası. 
    Audacity patent kısıtlamaları nedeniyle bu tip dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
tr: "%s" bir nota tabanlı dosya, bir ses dosyası değil. 
    Audacity bu tip dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine 
    dönüştürüp almayı ya da Audacity ile kaydetmeyi deneyin.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
tr: "%s" bir oynatma listesi dosyası. 
    Bu dosya yalnızca başka dosyalara bağlantılar içerdiğinden Audacity bu dosyayı açamaz. 
    Dosyayı bir metin düzenleyici ile açarak geçerli ses dosyalarını indirebilirsiniz.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir görüntü dosyası. 
    Audacity şu anda bu tip dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir Gelişmiş Ses Kodlama dosyası. 
    Audacity bu tip dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir Ogg Spex ses dosyası. 
    Audacity şu anda bu tip dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir CD ses izi. 
    Audacity ses CDlerini doğrudan açamaz. 
    CD izlerini Audacity tarafından alınabilecek WAV ya da AIFF 
    gibi biçimlere dönüştürün.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir şifrelenmiş ses dosyası. 
    Bunlar genellikle çevrim içi müzik mağazalarından alınmıştır. 
    Audacity şifreleme nedeniyle bu tip dosyaları açamaz. 
    Dosyayı Audacity ile kaydetmeyi deneyin ya da ses CDsine yazarak 
    açın ve WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürün.

en: "%s" successfully created.
tr: "%s" sorunsuz oluşturuldu.

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
tr: "İz odağını değiştir" i&zler arasında sürekli dolaşır

en: %.1f dB Average rms
tr: %.1f dB ortalama rms

en: %.1f secs
tr: %.1f saniye

en: %.2f secs
tr: %.2f saniye

en: %d Channels
tr: %d Kanal

en: %d curves exported to %s
tr: %d eğri %s dosyasına verildi

en: %s %2.0f%% complete.  Click to change task focal point.
tr: %s %2.0f%% tamamlandı.  Görev odaklanma noktasını değiştirmek için tıklayın.

en: %s changed
tr: %s değişti

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
tr: %s bulunamadı.
    
    Geçmiş dosyalar listesinden kaldırıldı.

en: %s is already open in another window.
tr: %s başka bir pencerede zaten açık.

en: %s-old%d
tr: %s-eski%d

en: &About Audacity CleanSpeech...
tr: &Audacity Temiz Konuşma Hakkında...

en: &About Audacity...
tr: &Audacity Hakkında...

en: &Add
tr: &Ekle

en: &Add new rule
tr: Yeni kur&al ekle

en: &Align Tracks
tr: İzleri Hiz&ala

en: &All
tr: &Tümü

en: &Always copy all audio into project (safest)
tr: Herzaman tüm ses&leri proje içine kopyala (en güvenli)

en: &Always mix all tracks down to Stereo or Mono channel(s)
tr: Her z&aman tüm izleri Çift ya da Tek kanallı olarak karıştırıp indirge

en: &Analyze
tr: Çözü&mle

en: &Audio Track
tr: &Ses İzi

en: &Audio...
tr: &Ses...

en: &Beep on completion of longer activities
tr: &Uzun işlemler tamamlandığında uyarı sesi çıkar

en: &Cancel
tr: İ&ptal

en: &Chains
tr: &Zincirler

en: &Clear
tr: &Temizle

en: &Close
tr: &Kapat

en: &Collapse All Tracks
tr: &Tüm İzleri Daralt

en: &Command
tr: &Komut

en: &Copy
tr: &Kopyala

en: &Curves
tr: &Eğriler

en: &Cut
tr: &Kes

en: &Debug
tr: &Hata Ayıklama

en: &Defaults
tr: &Varsayılanlar

en: &Delete
tr: &Sil

en: &Device
tr: &Aygıt

en: &Device Toolbar
tr: &Aygıt Çubuğu

en: &Discard
tr: &Ele

en: &Display VST effects in graphical mode
tr: &VST etkilerini grafik kipte göster

en: &Dither:
tr: &Titreme:

en: &Don't apply effects in batch mode
tr: &Yığın kipinde etkileri uygulama

en: &Download
tr: İn&dir

en: &Draw Curves
tr: &Eğrileri Çiz

en: &Edit
tr: Düz&enle

en: &Edit Labels...
tr: &Etiketleri Düzenle...

en: &Edit Parameters
tr: &Parametreleri Düzenle

en: &Edit Toolbar
tr: &Düzenleme Çubuğu

en: &Ergonomic order of Transport Toolbar buttons
tr: Hareketler Çubuğu düğmelerini &ergonomik şekilde sırala

en: &Export...
tr: V&er...

en: &File
tr: &Dosya

en: &Find Notes
tr: &Notaları Bul

en: &Fit in Window
tr: &Pencereye Sığdır

en: &Font...
tr: &Yazı Tipi...

en: &Gain (dB):
tr: &Kazanç (dB):

en: &Generate
tr: &Oluştur

en: &Get More...
tr: &Daha Fazla...

en: &Get Noise Profile
tr: &Gürültü Profilini Getir

en: &Graphic EQ
tr: &Grafik EQ

en: &Hardware Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
tr: &Donanımsal Oynatırken Kaydet: Yeni izi kaydeder ya da izlerken dinleme

en: &Help
tr: &Yardım

en: &History...
tr: &Geçmiş...

en: &Host
tr: &Sunucu

en: &Import
tr: &Al

en: &Import...
tr: &Al...

en: &Importing uncompressed audio files
tr: &Sıkıştırılmamış ses dosyaları alınıyorsa

en: &Insert
tr: &Ekle

en: &Invert
tr: Ev&ir

en: &Isolate
tr: Ya&lıt

en: &Join
tr: &Kat

en: &Label Track
tr: &Etiket İzi

en: &Labels...
tr: &Etiketler...

en: &Language:
tr: Di&l:

en: &Left Channel
tr: So&l Kanal

en: &Left at Playback Position
tr: Oynatma Konumunda So&lda

en: &Length of preview:
tr: Ön izleme uzun&luğu:

en: &Linear
tr: &Doğrusal

en: &Load...
tr: Yük&le...

en: &Locate...
tr: &Konum...

en: &Location:
tr: &Konum:

en: &Lock
tr: Ki&litle

en: &Loop Play
tr: Sürek&li Oynat

en: &Low disk space at program start up
tr: Program baş&larken disk alanı yetersiz bulunursa

en: &MIDI...
tr: &MIDI

en: &Make a copy of uncompressed audio files before editing (safer)
tr: Sıkıştırıl&mamış ses dosyalarını düzenlemeden önce bir kopyasını al (daha güvenli)

en: &Manual (in web browser)
tr: Kullanı&m Kitabı (web tarayıcısında)

en: &Meter Toolbar
tr: &Ölçüm Çubuğu

en: &Mixer Board...
tr: &Karıştırıcı Paneli...

en: &Mono
tr: &Tek Kanallı

en: &Mute All Tracks
tr: Tü&m İzlerin Sesini Sustur

en: &New
tr: Ye&ni

en: &None
tr: &Hiç biri

en: &Normalize all tracks in project
tr: Projedeki tüm izleri &normalleştir

en: &OK
tr: &Tamam

en: &Open...
tr: &Aç...

en: &Options...
tr: &Ayarlar...

en: &Other...
tr: &Diğer...

en: &Overdub (on/off)
tr: &Bindirme (aç/kapat)

en: &Parameters
tr: &Parametreler

en: &Paste
tr: Ya&pıştır

en: &Pause
tr: &Duraklat

en: &Preferences...
tr: &Ayarlar...

en: &Print...
tr: &Yazdır...

en: &Quantize Notes
tr: Notaları &Kuantala

en: &Quick Help (in web browser)
tr: &Hızlı Yardım (web tarayıcısında)

en: &Range (dB):
tr: &Bölge (dB):

en: &Raw Data...
tr: &Ham Veri...

en: &Read uncompressed audio files directly from the original (faster)
tr: Sıkıştı&rılmamış ses dosyalarını doğrudan özgün olandan oku (daha hızlı)

en: &Record
tr: &Kaydet

en: &Redo
tr: &Yinele

en: &Redo %s
tr: %s &Yinele

en: &Remove
tr: &Kaldır

en: &Rename...
tr: Yeniden Adlandı&r...

en: &Replot
tr: &Yeniden Çiz

en: &Resample...
tr: Yeniden Ö&rnekle...

en: &Rescan VST effects next time Audacity is started
tr: Audacity gelecek sefe&r başlatıldığında VST etkilerini yeniden tara

en: &Reset Toolbars
tr: A&raç Çubuklarını Sıfırla

en: &Right Channel
tr: &Sağ Kanal

en: &Right at Playback Position
tr: Oynatma Konumunda Sağ&da

en: &Run Benchmark...
tr: &Hız Sınaması Yap...

en: &Save Project
tr: Projeyi &Kaydet

en: &Save...
tr: &Kaydet...

en: &Screenshot Tools...
tr: &Ekran Yakalama Araçları...

en: &Select
tr: &Seç

en: &Select Curve:
tr: Eğriyi &Seçin:

en: &Select all audio in project, if none selected
tr: &Seçili ses yoksa, projedeki tüm sesleri seç

en: &Select chain
tr: &Zincir seçin

en: &Selection Toolbar
tr: &Seçim Çubuğu

en: &Sensitivity (dB):
tr: &Duyarlılık (dB):

en: &Short period:
tr: Kı&sa aralık:

en: &Show Clipping
tr: Kırpılmaları Gö&ster

en: &Show track name in waveform display
tr: Dalga şekli görünümünde iz adını gö&ster

en: &Software Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
tr: &Yazılımsal Oynatırken Kaydet: Yeni izi kaydeder ya da izlerken dinleme

en: &Spectrogram
tr: &Spektrogram

en: &Split Cut
tr: &Ayır ve Kes

en: &Stereo Track
tr: &Çift Kanallı İz

en: &Stop
tr: D&urdur

en: &Time Track
tr: &Zaman İzi

en: &Timer Record...
tr: &Zamanlanmış Kayı&t...

en: &Toolbars
tr: &Araç Çubukları

en: &Tracks
tr: İ&zler

en: &Transport Toolbar
tr: &Hareketler Çubuğu

en: &Undo
tr: &Geri Al

en: &Undo %s
tr: %s &Geri Al

en: &Undo Levels Available
tr: &Geri Alma Noktaları

en: &Unlock
tr: Kili&di Aç

en: &Unmute All Tracks
tr: Tüm İzlerin &Sesini Aç

en: &Update display while playing
tr: Oynatırken &görünümü güncelle

en: &Upload File...
tr: &Dosyayı Karşıya Yükle...

en: &Use custom mix (for example to export a 5.1 multichannel file)
tr: Özel karıştırma k&ullan (örneğin 5.1 çok kanallı bir dosya vermek)

en: &View
tr: &Görünüm

en: &Zoom to Selection
tr: Seçimi &Yaklaştır

en: ' to...
tr: ' şuna...

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
tr: 'adsız' her zaman listenin en altında yer alır

en: 'unnamed' is special
tr: 'adsız' özeldir

en: (%) [-50 to 100]:
tr: (%) [-50 ile 100]:

en: (Best Quality)
tr: (En İyi Kalite)

en: (Not all combinations of headers and encodings are possible.)
tr: (Başlık bilgileri ve kodlamaların tüm kombinasyonları mümkün değildir.)

en: (Recovered)
tr: (Kurtarılan)

en: (Smaller files)
tr: (Daha küçük dosyalar)

en: (Use context menu to change format.)
tr: (Biçimi değiştirmek için kısa yol menüsünü kullanın)

en: (external program)
tr: (dış program)

en: (semitones) [-12 to 12]:
tr: (yarım tonlar)  [-12 ile 12 ]:

en: (uncheck when recording "stereo mix")
tr: ("çift kanallı karıştırma" kaydederken işaretlemeyin)

en: , maximum amplitude = %.1f dB
tr: , en büyük genlik = %.1f dB

en: - END -
tr: - SON -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
tr: -120 dB (insan duymasının yaklaşık sınırı)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
tr: -145 dB (24 bit örneklerin PCM mesafesi)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
tr: -36 dB (yüksek genlik düzenlemesi için sığlık bölgesi)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
tr: -48 dB (8 bit örneklerin PCM bölgesi)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
tr: -60 dB (10 bit örneklerin PCM bölgesi)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
tr: -96 dB (16 bit örneklerin PCM bölgesi)

en: -Infinity
tr: -Sonsuzluk

en: .  Maximum 0dB.
tr: .  En Çok 0dB.

en: 0 (fastest)
tr: 0 (en hızlı)

en: 0 means endless
tr: 0 sonsuz anlamına gelir

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
tr: 0100 gün 024 sa 060 dk 060 sn

en: 0100 h 060 m 060 s
tr: 0100 sa 060 dk 060 sn

en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
tr: 0100 sa 060 dk 060 sn+.# örnekler

en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
tr: 0100 sa 060 dk 060 sn+.030 kare| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
tr: 0100 sa 060 dk 060 sn+.24 kare

en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
tr: 0100 sa 060 dk 060 sn+.25 kare

en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
tr: 0100 sa 060 dk 060 sn+.30 kare|N

en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
tr: 0100 sa 060 dk 060 sn+.75 kare

en: 0100 h 060 m 060.0100 s
tr: 0100 sa 060 dk 060.0100 sn

en: 0100 h 060 m 060.01000 s
tr: 0100 sa 060 dk 060.01000 sn

en: 01000,01000 frames|24
tr: 01000,01000 kare|24

en: 01000,01000 frames|25
tr: 01000,01000 kare|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
tr: 01000,01000 kare|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
tr: 01000,01000 kare|75

en: 01000,01000 seconds
tr: 01000,01000 saniye

en: 01000,01000,01000 samples|#
tr: 01000,01000,01000 örnek|#

en: 099 days 024 h 060 m 060 s
tr: 099 gün 024 sa 060 dk 060 sn

en: 099 h 060 m 060 s
tr: 099 sa 060 dk 060 sn

en: 1 (Mono)
tr: 1 (Tek Kanallı)

en: 1 (Mono) Input Channel
tr: Tek Giriş Kanalı

en: 1 Channel (Mono)
tr: Tek Kanallı (Mono)

en: 1.0 or earlier
tr: 1.0 ya da öncesi

en: 2 (Stereo)
tr: 2 (Çift Kanallı)

en: 2 (Stereo) Input Channels
tr: Çift Giriş Kanalı

en: 2 Channels (Stereo)
tr: Çift Kanallı (Stereo)

en: 2-level
tr: 2 düzey

en: 256 - default
tr: 256 - varsayılan

en: 32-bit float
tr: 32-bit kayan

en: 32768 - most narrowband
tr: 32768 - en darbant

en: 4-level
tr: 4 düzey

en: 8 (best)
tr: 8 (en kaliteli)

en: 8 - most wideband
tr: 8 - en genişbant

en: 8-level
tr: 8 düzey

en: : Filename too short.
tr: : Dosya adı çok kısa.

en: : Incorrect filetype.
tr: : Hatalı dosya tipi.

en: <b>Audacity&reg;</b> software is copyright
tr: <b>Audacity&reg;</b> yazılımının tüm hakları saklıdır

en: <center><h3>How to Get Help</h3></center>
tr: <center><h3>Nasıl Yardım Alabilirsiniz?</h3></center>

en: <p>You do not appear to have 'help' installed on your computer.<br> Please <a href="*URL*">view or download it online</a>.
tr: <p>'Yardım' bilgisayarınıza kurulmamış görünüyor.<br> Lütfen <a href="*URL*">çevrimiçi bakın ya da indirin</a>.

en: <unrecognized version -- possibly corrupt project file>
tr: <tanınmayan sürüm -- olası bozuk proje dosyası>

en: <untitled>
tr: <adsız>

en: A Free Digital Audio Editor<br>
tr: Özgür Sayısal Ses Düzenleyicisi<br>

en: A file named "%s" already exists.  Replace?
tr: "%s" adlı dosya zaten var. Üstüne yazmak ister misiniz?

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
tr: Önce DosyaAç penceresinde süzgeci kullanmayı dene

en: A&utomated Input Level Adjustment (on/off)
tr: Kendiliğinden Giriş &Düzeyi Ayarlaması (aç/kapat)

en: AAC Export Setup
tr: AAC Verme Kurulumu

en: AAC Profile
    Low Complexity -default
    Most players won't play anything other than LC
tr: AAC Profili
    Düşük Karmaşıklık -varsayılan
    Çoğu oynatıcılar LC dışında başka bir şey oynatmazlar

en: AC3 Export Setup
tr: AC3 Verme Kurulumu

en: AC3 Files (FFmpeg)
tr: AC3 Dosyaları (FFmpeg)

en: AIFF (Apple) signed 16 bit PCM
tr: AIFF (Apple) imzalı 16 bit PCM

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
tr: AMR (dar bant) Dosyaları (FFmpeg)

en: AMR-NB Export Setup
tr: AMR-NB Verme Kurulumu

en: About Audacity...
tr: Audacity Hakkında...

en: Action
tr: Eylem

en: Activation level (dB):
tr: Etkinleşme düzeyi (dB):

en: Actual Rate: %d
tr: Geçerli Hız: %d

en: Add &New
tr: &Yeni İz Ekle

en: Add Label At &Playback Position
tr: Oynatma Konumuna &Etiket Ekle

en: Add Label At &Selection
tr: &Seçime Etiket Ekle

en: Added label
tr: Etiket eklendi

en: Adjust input gain
tr: Giriş kazancını ayarla

en: Adjust output gain
tr: Çıkış kazancını ayarla

en: Adjust playback speed
tr: Oynatma hızını ayarla

en: Adjusted Pan
tr: Ayarlanmış kaydırma

en: Adjusted envelope.
tr: Ayarlanmış zarf.

en: Adjusted gain
tr: Ayarlanmış kazanç

en: Adjusting Bass and Treble
tr: Bas ve Tiz Ayarlanıyor

en: Advanced Mixing Options
tr: Gelişmiş Karıştırıcı Ayarları

en: Album Title
tr: Albüm Adı

en: Algorithm
tr: Algoritma

en: Ali&gn and Move Cursor
tr: &Hizala ve İmleci Taşı

en: Align
tr: Hizala

en: Align End with Cu&rsor
tr: Sonu İ&mlecle Hizala

en: Align End with Selection En&d
tr: Sonu Seçim Sonuna Hiza&la

en: Align End with Selection Star&t
tr: Sonu Seçim &Başlangıcına Hizala

en: Align MIDI to Audio
tr: MIDI ile Sesi Hizala

en: Align Tracks To&gether
tr: İ&zleri Birlikte Hizala

en: Align with &Cursor
tr: İmle&c ile Hizala

en: Align with &Zero
tr: Sıfıra &Hizala

en: Align with Selection &End
tr: S&eçim Sonuyla Hizala

en: Align with Selection &Start
tr: &Seçim Başlangıcıyla Hizala

en: Aligned
tr: Hizalanmış

en: Aligned cursor
tr: İmlece hizalanmış

en: Aligned end with cursor
tr: Sonu imlece hizalanmış

en: Aligned end with selection end
tr: Sonu seçim sonuna hizalanmış

en: Aligned end with selection start
tr: Sonu seçim başlangıcına hizalanmış

en: Aligned with selection end
tr: Seçim sonuna hizalanmış

en: Aligned with selection start
tr: Seçim başlangıcına hizalanmış

en: Aligned with zero
tr: Sıfıra hizalanmış

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
tr: Hizalama tamamlandı: MIDI %.2f yerine %.2f saniyeye, Ses %.2f yerine %.2f saniyeye.

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
tr: Hizalama hatası: giriş çok kısa: MIDI %.2f yerine %.2f saniyeye, Ses %.2f yerine %.2f saniyeye.

en: All
tr: Tümü

en: All Toolbars
tr: Tüm Araç Çubukları

en: All audio is muted.
tr: Tüm sesler susturuldu.

en: All files (*)|*
tr: Tüm dosyalar (*)|*

en: All files|*|All supported files|
tr: Tüm dosyalar|*|Tüm desteklenen dosyalar|

en: All required files in:
      %s
    were already present.
tr: Şunun için gereken dosyalar:
      %s
    zaten var.

en: All selected audio is muted.
tr: Seçilmiş tüm sesler susturuldu.

en: All tracks must have the same sample rate
tr: Tüm izler aynı örnekleme hızında olmalıdır

en: Allow &background on-demand loading
tr: A&rka planda isteğe göre yüklemeye izin ver

en: Allow clipping
tr: Kırpılmaya izin ver

en: Allpass
tr: Tam Band Geçiren

en: Alt-Left-Click
tr: Alt ile Sol Tıklama

en: Always copy all files (safest)
tr: Herzaman tüm dosyaları kopyala (en güvenlisi)

en: Amount to import:
tr: Alınacak miktar:

en: Amplification (dB):
tr: Yükseltme (dB):

en: Amplification dB
tr: Yükseltme dB

en: Amplifier
tr: Yükseltici

en: Amplify
tr: Yükseltici

en: Amplify...
tr: Yükselt...

en: Amplifying
tr: Yükseltiliyor

en: Amplitude (0-1)
tr: Genlik (0-1)

en: Amplitude End
tr: Genlik Bitişi

en: Amplitude Start
tr: Genlik Başlangıcı

en: Analyser
tr: Çözümleyici

en: Analysis Time:
tr: Çözümleme Süresi:

en: Analyzing first track of stereo pair:
tr: Çift kanalın ilk izi inceleniyor:

en: Analyzing second track of stereo pair:
tr: Çift kanalın ikinci izi inceleniyor:

en: Analyzing:
tr: Çözümleniyor:

en: Any
tr: Herhangi

en: Appen&d Record
tr: &Sona Kayıt Ekle

en: Appl&y Chain...
tr: Zincir U&ygula...

en: Applied effect: %s
tr: Uygulanmış etki: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
tr: Uygulanmış etki: %s %.1f dB

en: Applied effect: %s %.1f%%
tr: Uygulanmış etki: %s %1.f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
tr: Uygulanmış etki: %s %.2f yarım ses aralıkları

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
tr: Uygulanmış etki: %s %d aşamaları, %.0f%% ıslak, frekans = %.1f Hz, başlangıç fazı = %.0f derecesi, derinlik = %d, geri besleme = %.0f%%

en: Applied effect: %s bass = %.0f dB, treble = %.0f dB, gain = %.0f dB
tr: Uygulanmış etki: %s bas = %.0f dB, tiz = %.0f dB, kazanç = %.0f dB

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
tr: Uygulanmış etki: %s gecikme = %f saniye, düşme çarpanı = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
tr: Uygulanmış etki: %s frekansı = %.1f Hz, başlangıç fazı = %.0f derecesi, derinlik = %.0f% %, çınlama = %.1f, frekans ötelemesi = %.0f%%

en: Applied effect: %s remove dc offset = %s, normalize amplitude = %s, stereo independent %s
tr: Uygulanmış etki: %s dc kaymayı kaldır = %s, genliği normalleştir = %s, çift kanal bağımsız %s

en: Applied effect: %s stretch factor = %f times, time resolution = %f seconds
tr: Uygulanmış etki: %s gerilme çarpanı = %f kere, zaman çözünürlüğü = %f saniye

en: Applied effect: Generate %s wave %s, frequency = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf seconds
tr: Uygulanmış etki: %s dalgası üret %s, frekans = %.2f Hz, genlik = %.2f, %.6lf saniye

en: Applied effect: Generate DTMF tones, %.6lf seconds
tr: Uygulanmış etki: DTMF tonları üreteci, %.6lf saniye

en: Applied effect: Generate Noise, %.6lf seconds
tr: Uygulanmış etki: Gürültü Üreteci, %.6lf saniye

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
tr: Uygulanmış etki: Sessizlik Üreteci, %.6lf saniye

en: Apply %s
tr: %s uygula

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
tr: %s şu parametrelerle uygulanıyor
    
    %s

en: Apply Chain
tr: Zinciri Uygula

en: Apply to &Files...
tr: &Dosyalara Uygula...

en: Apply to Current &Project
tr: Geçerli &Projeye Uygula

en: Applying '%s' to current project
tr: '%s geçerli projeye uygulanıyor

en: Applying Dynamic Range Compression...
tr: Dinamik Aralık Sıkıştırması Uygulanıyor...

en: Applying Leveller...
tr: Düzeyleme Uygulanıyor...

en: Applying Nyquist Effect...
tr: Nyquist Etkisi Uygulanıyor...

en: Applying Phaser
tr: Fazlama Uygulanıyor

en: Applying Stereo to Mono
tr: Çift Kanallıdan Tek Kanallıya Uygulanıyor

en: Applying Wahwah
tr: Wahwah Uygulanıyor

en: Applying...
tr: Uygulanıyor...

en: Are you sure you don't want to recover any projects?
    They can't be recovered later.
tr: Hiçbir projeyi kurtarmak istemediğinizden emin misiniz?
    Bundan sonra kurtarılamayacaklar.

en: Are you sure you want to delete %s?
tr: %s silinecek. Emin misiniz?

en: Are you sure you want to export the file as "
tr: Dosyayı " olarak kaydetmek istediğinize emin misiniz

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
tr: Tür listesini varsayılan değerlere sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Artist Name
tr: Sanatçı Adı

en: As&k user
tr: &Kullanıcıya sor

en: Ask me
tr: Bana Sor

en: Attac&k/decay time (secs):
tr: &Kalkma/düşme zamanı (saniye):

en: Attack Time
tr: Kalkma Süresi

en: Attack Time %.1f secs
tr: Kalkma Zamanı %.1f saniye

en: Attack Time:
tr: Kalkma Zamanı:

en: Attack/decay time
tr: Kalkma/düşme zamanı

en: Attempt to run Noise Removal without a noise profile.
tr: Bir gürültü profili olmadan Gürültü Kaldırma işlemi denendi.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
tr: %d kanal verilmek isteniyor, ancak seçili çıkış biçimi için olabilecek en fazla kanal sayısı %d

en: Au&dio Device Info...
tr: &Ses Aygıtı Bilgisi...

en: Audacity %s Development Team
tr: Audacity %s Geliştirici Takımı

en: Audacity %s Support Team
tr: Audacity %s Destek Takımı

en: Audacity %s ToolBar
tr: Audacity %s Araç Çubuğu

en: Audacity First Run
tr: Audacity İlk Kez Çalıştırıldı

en: Audacity Log
tr: Audacity Günlüğü

en: Audacity Mixer Board%s
tr: Audacity Karıştırıcı Panosu %s

en: Audacity Preferences
tr: Audacity Ayarları

en: Audacity Project Files
tr: Audacity Proje Dosyaları

en: Audacity Timer Record
tr: Audacity Zamanlanmış Kayıt

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
tr: Audacity Zamanlanmış Kayıt - Başlamak için bekliyor

en: Audacity Timer Record Progress
tr: Audacity Zamanlanmış Kayıt İlerlemesi

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
tr: Audacity bir ses dosyasını almak için FFmpeg kullanmaya
    çalıştı ancak kütüphaneler bulunamadı.
    
    Almak için FFmpeg kullanacaksanız Ayarlar > Kütüphaneler
    bölümünden FFmpeg kütüphanelerini indirin ya da konumunu gösterin.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#foreign"> FFmpeg library</a> to your computer.
tr: İsteğe bağlı olarak bilgisayarınıza indirip kurabileceğiniz <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#foreign"> FFmpeg kütüphanesi</a> ile, Audacity, korunmamış pek çok başka biçimdeki dosyayı alabilir (M4A, WMA, taşınabilir oynatıcılardan sıkıştırılmış WAV ve görüntü dosyalarından ses gibi).

en: Audacity compressed project files (.aup) save your work in a smaller, compressed (.ogg) format. 
    Compressed project files are a good way to transmit your project online, because they are much smaller. 
    To open a compressed project takes longer than usual, as it imports each compressed track. 
    
    Most other programs can't open Audacity project files.
    When you want to save a file that can be opened by other programs, select one of the
    Export commands.
tr: Audacity sıkıştırılmış proje dosyaları (.aup), çalışmalarınızı (.ogg) biçiminde sıkıştırarak daha az yere kaydeder. 
    Sıkıştırılmış dosyalar daha küçük olduğundan projelerinizi çevrim içi aktarmak için daha uygundur.
    Sıkıştırılmış bir projeyi açmak, her sıkıştırılmış iz tek tek alındığından normalden daha uzun sürer. 
    
    Diğer programların çoğu Audacity proje dosyalarını açamaz
    Dosyanın başka programlar tarafından açılmasını istediğiniz zaman, Verme komutlarından
    birini seçin.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
tr: Audacity geçici dosyaları kaydedecek bir yer bulamadı.
    Lütfen ayarlar bölümünden uygun bir klasör seçin.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
tr: Audacity şu dosyayı bulamadı:
      %s.
    Tema yüklenemedi.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
tr: Audacity şu dosyayı yükleyemedi:
      %s.
    Bozuk png biçimi olabilir mi?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
tr: Audacity:
      %s
    dosyasını yazmak için açamadı.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
tr: Audacity varsayılan temayı okuyamadı.
    Lütfen bu hatayı bildirin.

en: Audacity could not save file:
      %s
tr: Audacity dosyayı kaydedemedi:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
tr: Audacity dosyaya yazamadı:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
tr: Audacity görüntüleri şu dosyaya yazamadı:
      %s.

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw".
tr: Audacity '%s' dosyasının tipini tanıyamadı.
    Bu eğer sıkıştırılmamış bir dosya ise, "Ham Al" seçeneğiyle almayı deneyin.

en: Audacity found an orphan block file: %s. 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
tr: Audacity %s yetim blok dosyasını buldu!
    Projenizi kaydedip yeniden yükleyerek tam bir denetim yapmak isteyebilirsiniz.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
tr: Audacity uygun FFmpeg kütüphaneleri buldu.
    Hala konumu el ile seçmek istiyor musunuz?

en: Audacity is a free program written by a worldwide team of volunteer <a href="http://audacity.sourceforge.net/community/developers">developers</a>. We thank <a href="http://sourceforge.net">SourceForge.net</a> and <a href="http://code.google.com">Google Code</a> for our project hosting. Audacity is <a href="http://audacity.sourceforge.net/download/">available</a> for Windows, Mac, and GNU/Linux (and other Unix-like systems).
tr: Audacity, tüm Dünya üzerine yayılmış gönüllü <a href="http://audacity.sourceforge.net/community/developers">geliştiricilerden</a> oluşan bir grup tarafından hazırlanmış özgürce ve ücretsiz olarak dağıtılan bir yazılımdır. Projemizi destekledikleri için <a href="http://sourceforge.net">SourceForge.net</a> ve <a href="http://code.google.com">Google Code</a> organizasyonlarına teşekkür ederiz. Windows, Mac ve GNU/Linux (ve diğer Unix benzeri) işletim sistemlerine uygun <a href="http://audacity.sourceforge.net/download/">Audacity sürümünü indirebilirsiniz</a>.

en: Audacity is already running
tr: Audacity zaten çalışıyor

en: Audacity is based on code from the following projects:
tr: Audacity, şu projelerdeki kodlar üzerine geliştirilmiştir:

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
tr: Audacity şimdi kapanacak. Yeni geçici klasörü kullanmak için yeniden başlatmalısınız.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
tr: Audacity MP3 oluşturmak için %s dosyasına gerek duyuyor.

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
tr: Audacity, FFmpeg aracılığıyla ses almak ve vermek için '%s' dosyasına gerek duyuyor.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
tr: Audacity proje dosyaları (.AUP) Audacity ile 
    ilişkilendirilmemiş. 
    
    Çift tıklandığında açılacak şekilde ilişkilendirilsin mi?

en: Audacity projects
tr: Audacity projeleri

en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
tr: Audacity '%s' dosyasının tipini tanıdı.
    Alıcılar muhtemelen bu tip dosyaları destekliyor:
    %s,
    fakat hiç biri bu dosya biçimini anlayamadı.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
tr: Audacity geçici dosyalar klasörünü kilitleyemedi.
    Bu klasör çalışan başka bir Audacity kopyası tarafından kullanılıyor olabilir.

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
tr: Audacity, bir Audacity 1.0 projesini yeni proje biçimine dönüştüremedi.

en: Audio Device Info
tr: Ses Aygıtı Bilgisi

en: Audio File
tr: Ses Dosyası

en: Audio Host
tr: Ses Sunucusu

en: Audio Position:
tr: Ses Konumu:

en: Audio Track
tr: Ses İzi

en: Audio Unit
tr: Ses Birimi

en: Audio Unit Effects
tr: Ses Birimi Etkileri

en: Audio cache
tr: Ses önbelleği

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
tr: Ses kesim bant genişliği (Hz)
    İsteğe göre
    0 - kendiliğinden

en: Audio playback and recording
tr: Ses oaynatma ve kaydetme

en: Audio to &buffer:
tr: Ara &belleklenecek ses:

en: Author:
tr: Yazar:

en: Auto Duck
tr: Kendiliğinden Kıs

en: Auto Duck by Markus Meyer
tr: Kendiliğinden Kısma Markus Meyer tarafından geliştirilmiştir

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
tr: Kendiliğinden kısma, seçili izlerin altına yerleştirilecek bir denetim izine gerek duyar.

en: Auto Duck...
tr: Kendiliğinden Kıs...

en: Automated Input Level Adjustment
tr: Kendiliğinden Giriş Düzeyi Ayarı

en: Automated Input Level Adjustment decreased the volume to %f.
tr: Kendiliğinden giriş düzeyi ayarlaması ses düzeyini %f olarak azalttı.

en: Automated Input Level Adjustment increased the volume to %.2f.
tr: Kendiliğinden giriş düzeyi ayarlaması ses düzeyini %.2f. olarak arttırdı.

en: Automated Input Level Adjustment stopped as requested by user.
tr: Giriş düzeyinin kendiliğinden ayarlanması kullanıcı tarafından durduruldu.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
tr: Kendiliğinden giriş düzeyi ayarlaması durduruldu. %.2f. kabul edilebilir bir ses düzeyi olarak görünüyor.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
tr: Kendiliğinden giriş düzeyi ayarlaması durduruldu. Daha fazla iyileştirme yapmak olanaksız. Hala çok yüksek.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
tr: Kendiliğinden giriş düzeyi ayarlaması durduruldu. Daha fazla iyileştirme yapmak olanaksız. Hala çok düşük.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
tr: Kendiliğinden giriş düzeyi ayarlaması durduruldu. Kabul edilebilir bir ses düzeyi bulunamadan toplam inceleme sayısı aşıldı. Hala çok yüksek.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
tr: Kendiliğinden giriş düzeyi ayarlaması durduruldu. Kabul edilebilir bir ses düzeyi bulunamadan toplam inceleme sayısı aşıldı. Hala çok düşük.

en: Automatic Crash Recovery
tr: Kendiliğinden Çökme Kurtarması

en: Automatically &fit tracks vertically zoomed
tr: &Dikey olarak yaklaştırılan izleri kendiliğinden sığdır

en: Average
tr: Ortalama

en: Average rms =  dB.
tr: Ortalama rms =  dB.

en: Average rms = %.1f dB.
tr: Ortalama rms = %.1f dB.

en: Average rms = zero.
tr: Ortalama rms = sıfır.

en: Axis
tr: Eksen

en: B-spline
tr: B-oluk

en: Background
tr: Artalan

en: Background end time
tr: Art alan bitiş zamanı

en: Background start time
tr: Art alan başlangıç zamanı

en: Background:
tr: Art alan:

en: Backwards
tr: Geriye

en: Bad Nyquist 'control' type specification: '%s' in plugin file '%s'.
    Control not created.
tr: Kötü Nyquist 'denetim' tipi ayarı: '%s' ayarı '%s' eklenti dosyası içinde.
    Denetim oluşturulmadı.

en: Bandpass
tr: Band Geçiren

en: Bass (dB)
tr: Bas (dB)

en: Bass (dB):
tr: Bas (dB):

en: Bass and Treble
tr: Bas ve Tiz

en: Bass and Treble...
tr: Bas ve Tiz...

en: Batch
tr: Yığın

en: Beats per minute:
tr: Dakikadaki vuruş:

en: Behaviors
tr: Davranışlar

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
tr: Bit Hızı (bit/saniye) - sonuş dosyasının boyutu ve kalitesini etkiler
    Bazı kodekler yalnız belirli değerleri kabul eder (128k, 192k, 256k gibi)
    0 - kendiliğinden
    Önerilen - 192000

en: Bit Rate Mode:
tr: Bit Hızı Kipi:

en: Bit Rate:
tr: Bit Hızı:

en: Bit Reservoir
tr: Bit Deposu

en: Bit depth:
tr: Bit derinliği:

en: Blue Bkgnd
tr: Mavi Artalan

en: Both channels of a stereo track must be the same length.
tr: Çift kanallı bir izin kanalları aynı uzunlukta olmalıdır.

en: Both channels of a stereo track must be the same sample rate.
tr: Çift kanallı bir izin kanalları aynı örnek hızında olmalıdır.

en: Brown
tr: Kahverengi

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Build Information
tr: Sürüm Bilgileri

en: Build type:
tr: Sürüm tipi:

en: Burn to CD
tr: CD Yaz

en: Button
tr: Düğme

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Byte order:
tr: Bayt sırası:

en: C&ategory:
tr: K&ategori:

en: C&hain (Double-Click or press SPACE to edit)
tr: Di&zi (düzenlemek için çift tıklayın ya da boşluk tuşuna basın)

en: C&hoose command
tr: Kom&ut seçin

en: C&hoose...
tr: S&eç...

en: CDDA frames (75 fps)
tr: CDDA kareleri (75 fps)

en: Caching audio
tr: Ses arabellekleme

en: Caching audio into memory
tr: Ses, belleğe ara bellekleniyor

en: Calibration Results
tr: Ayar Sonuçları

en: Can't delete 'unnamed'
tr: 'adsız' silinemez

en: Can't delete track with active audio
tr: Etkin sesin bulunduğu izi silemezsiniz

en: Can't open project file
tr: Proje dosyası açılamadı

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Save
tr: Kaydetmeyi İptal Et

en: Cannot Export 'unnamed'
tr: 'adsız' eğrisini veremezsiniz

en: Cannot Export Multiple
tr: Çoklu Verilemedi

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
tr: Bu örnekleme hızı ve bit hızında MP2 verilemez

en: Cannot export audio in this format.
tr: Ses, bu biçimde verilemez

en: Cannot export audio to %s
tr: Ses %s üzerine verilemedi

en: Capture Full Screen
tr: Tüm Ekranı Yakala

en: Capture Full Window
tr: Tüm Pencereyi Yakala

en: Capture Window Only
tr: Yalnız Pencereyi Yakala

en: Capture Window Plus
tr: Pencereyle Yakala

en: Capture entire window or screen
tr: Tüm pencere ya da ekranı yakala

en: Capture part of a project window
tr: Proje penceresinin bir bölümünü yakala

en: Center
tr: Orta

en: Cepstrum
tr: Kepstrum

en: Cha&nnels
tr: Ka&nallar

en: Chain
tr: Zincir

en: Change Amplification Envelope
tr: Ses Yükseltme Zarfını Değiştir

en: Change Length...
tr: Uzunluğu Değiştir...

en: Change ONE Sample only
tr: Yalnız BİR Örneği Değiştir

en: Change Pitch
tr: Sıklığı Değiştir

en: Change Pitch without Changing Tempo
tr: Tempoyu Değiştirmeden Sıklığı Değiştir

en: Change Pitch...
tr: Sıklığı Değiştir...

en: Change Sample
tr: Örneği Değiştir

en: Change Several Samples
tr: Birkaç Örneği Değiştir

en: Change Speed
tr: Hız Değişimi

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
tr: Tempo ve Sıklığı etkileyerek Hızı Değiştir

en: Change Speed...
tr: Hızı Değiştir...

en: Change Tempo
tr: Tempoyu Değiştir

en: Change Tempo without Changing Pitch
tr: Sıklığı Değiştirmeden Tempoyu Değiştir

en: Change Tempo...
tr: Tempoyu Değiştir...

en: Change audio host
tr: Ses sunucusunu değiştir

en: Change gain on focused track
tr: Odaklanılmış izin kazancını değiştir

en: Change input channels
tr: Giriş kanallarını değiştir

en: Change input device
tr: Giriş aygıtını değiştir

en: Change lower speed limit (%) to:
tr: Alt hız sınırını (%) şuna değiştir:

en: Change output device
tr: Çıkış aygıtını değiştir

en: Change pan on focused track
tr: Odaklanılmış izde konumu değiştir

en: Change track name to:
tr: İz adını şuna değiştir:

en: Change upper speed limit (%) to:
tr: Üst hız sınırını (%) şuna değiştir:

en: Changed '%s' to %d Hz
tr: '%s' %d Hz olarak değiştirildi

en: Changed '%s' to %s
tr: '%s' %s olarak değiştirildi

en: Changed block %s to new alias name
tr: Blok takma adı %s olarak değiştirildi

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
tr: Geçici klasör değişikliğinin geçerli olması için Audacity programını yeniden başlatmalısınız

en: Changing Length...
tr: Uzunluk Değiştiriliyor...

en: Changing Pitch
tr: Sıklık Değiştirme

en: Changing Speed
tr: Hız Değiştirme

en: Changing Tempo
tr: Tempoyu Değiştirme

en: Changing Tempo/Pitch
tr: Tempo/Sıklık Değiştiriliyor

en: Channel
tr: Kanal

en: Channel Mode:
tr: Kanal Kipi:

en: Channel: %2d
tr: Kanal: %2d

en: Channels:
tr: Kanallar:

en: Chec&k Dependencies...
tr: &Bağlılıkları Denetle...

en: Checking %s
tr: %s denetleniyor

en: Chirp Generator
tr: Cıvıldama Üreteci

en: Chirp...
tr: Cıvıldama...

en: Choose Language for Audacity to use:
tr: Audacity içinde kullanacağınız dili seçin:

en: Choose a location to place the temporary directory
tr: Geçici klasörün bulunacağı konumu seçin

en: Choose a location to save screenshot images
tr: Yakalanmış ekran görüntülerinin kaydedileceği konumu seçin

en: Choose a location to save the exported files
tr: Verilen dosyaların kaydedileceği konumu seçin

en: Choose an EQ curve file
tr: Bir EQ eğrisi dosyası seçin

en: Choose an import method
tr: Şu şekillerde destek alabilirsiniz:

en: Choose location to save files
tr: Dosyaların kaydedileceği konumu seçin

en: Choose...
tr: Seçin...

en: Cl&ear
tr: T&emizle

en: Clea&nSpeech Mode (Customized GUI)
tr: Temiz Ko&nuşma Kipi (Kişiselleştirilmiş GKA)

en: CleanSpeech Batch Processing
tr: Temiz Konuşma Yığın İşlemi

en: CleanSpeech Presets (*.csp)|*.csp
tr: Temiz Konuşma Ayarları (*.csp)|*.csp

en: Cleaning up cache directories
tr: Önbellek klasörleri temizleniyor

en: Cleaning up temporary files
tr: Geçici dosyalar temizleniyor

en: Cleaning up unused directories in project data
tr: Proje verisinde kullanılmayan klasörler temizleniyor

en: Click Removal
tr: Tıklama Kaldır

en: Click Removal...
tr: Tıklama Kaldır...

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
tr: Tıklama ve Patlama Kaldırma Craig DeForest tarafından geliştirilmiştir

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
tr: Çift kanallı izlerin bağıl boyutunu ayarlamak için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
tr: Genlik zarfını düzenlemek için tıklayıp sürükleyin

en: Click and drag to edit the samples
tr: Örnekleri düzenlemek için tıklayıp sürükleyin

en: Click and drag to move a track in time
tr: İzi zamanda taşımak için tıklayıp sürükleyin

en: Click and drag to move left selection boundary.
tr: Sol seçim sınırını değiştirmek için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to move right selection boundary.
tr: Sağ seçim sınırını değiştirmek için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to resize the track.
tr: İzi yeniden boyutlandırmak için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to select audio
tr: Sesi seçmek için tıklayıp sürükleyin

en: Click and drag to stretch selected region.
tr: Seçili bölgeyi esnetmek için tıklayıp sürükleyin

en: Click and drag to stretch within selected region.
tr: Seçili bölgenin içinde esnetmek için tıklayıp sürükleyin

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
tr: Yaklaşmak için tıklayın, uzaklaşmak için Shift ile tıklayın

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
tr: Dikey olarak yaklaştırmak için tıklayın, uzaklaştırmak için Shift ile Tıklayın, Yaklaşma bölgesini seçmek için sürükleyin.

en: Click to verticaly zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
tr: Dikey olarak yaklaştırmak için tıklayın, uzaklaştırmak için Shift ile Tıklayın, Belli bir yaklaşma bölgesi oluşturmak için sürükleyin.

en: Clip Boun&daries
tr: &Parça Sınırları

en: Clipping
tr: Kırpılma

en: Close
tr: Kapat

en: Close focused track
tr: Odaklanılmış izi kapat

en: Close project immediately with no changes
tr: Projeyi bir değişiklik yapmadan hemen kapat

en: Close project immediately with no further changes
tr: Hiç bir değişiklik yapmadan projeyi hemen kapat

en: Co&py
tr: Kopya&la

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
tr: Kodek sekmesi (FOURCC)
    İsteğe göre
    boş - kendiliğinden

en: Codec:
tr: Kodek:

en: Comb
tr: Tarama (İbik)

en: Command
tr: Komut

en: Command %s not implemented yet
tr: %s komutu henüz kullanılmıyor

en: Command Action
tr: Komut Eylemi

en: Command Line Export Setup
tr: Komut Satırı Verme Kurulumu

en: Command Output
tr: Komut Çıktısı

en: Command-line options supported:
tr: Desteklenen komut satırı seçenekleri:

en: Command:
tr: Komut:

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Compress based on Peaks
tr: Tepelere göre sıkıştır

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
tr: Sıkıştırma düzeyi
    FLAC için gereklidir
    -1 - kendiliğinden
    En düşük - 0 (hızlı kodlama, büyük çıkış dosyası)
    En yüksek - 10 (yavaş kodlama, küçük çıkış dosyası)

en: Compression:
tr: Sıkıştırma:

en: Compressor
tr: Sıkıştırıcı

en: Compressor...
tr: Sıkıştırıcı...

en: Confirm
tr: Onaylıyor musunuz?

en: Confirm Deletion
tr: Silmeyi Onayla

en: Confirm Overwrite
tr: Üstüne Yazmayı Onaylayın

en: Confirm?
tr: Onaylıyor musunuz?

en: Constant
tr: Sabit

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
tr: Günlüğe kaydedilen onarımlarla devam ediliyor ve başka hata var mı bakılıyor. Bu işlem, daha sonraki hata iletilerinde "Projeyi hemen kapat" komutunu seçmedikçe projenizi geçerli haliyle kaydedecek.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
tr: Silmeden devam et; bu oturumdaki fazladan dosyaları yoksay

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
tr: Karşıtlık Çözümlemesi (WCAG 2 uyumlu)

en: Contrast Analyzer, for measuring rms volume differences between two selections of audio.
tr: Karşıtlık Çözümleyici, seçilmiş iki sesin, ortalama ses düzeyleri arasındaki farkları ölçmek içindir.

en: Contrast Result:
tr: Karşıtlık Sonucu:

en: Contrast...
tr: Karşıtlık...

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
tr: 1.0 proje dosyası yeni biçime dönüştürüldü.
    Eski dosya '%s' olarak kaydedildi

en: Converter
tr: Dönüştürücü

en: Copied labeled audio regions to clipboard
tr: Etiketli ses bölgeleri panoya kopyalandı

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy All Files (Safer)
tr: Tüm Dosyaları Kopyala (daha güvenli)

en: Copy Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş Sesi Kopyala

en: Copy Selected Files
tr: Seçili Dosyaları Kopyala

en: Copy selection
tr: Seçimi kopyala

en: Copying audio data into project...
tr: Ses verisi projeye kopyalanıyor...

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
tr: Çift kanallı ses tek kanallı ize kopyalanamaz

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
tr: Aşağıdaki dosyaları projenize kopyalamak bu bağlılığı kaldıracak.
    Bu işlem daha fazla disk alanına gerek duyar, ancak daha güvenlidir.

en: Core Libraries
tr: Temel Kütüphaneler

en: Cosine
tr: Kosinüs

en: Could not create autosave file:
tr: Kendiliğinden kaydetme dosyası oluşturulamadı:

en: Could not create directory:
      %s
tr: Klasör oluşturulamadı:
      %s

en: Could not enumerate files in auto save directory.
tr: Kendiliğinden kayıt klasöründeki dosyalar sayılamadı.

en: Could not find any audio devices.
tr: Hiçbir ses aygıtı bulunamadı.

en: Could not initialize MP3 encoding library!
tr: MP3 kodlama kütüphanesi başlatılamadı!

en: Could not load file: "%s"
tr: Dosya yüklenemedi: "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
tr: MP3 kodlama kütüphanesi açılamadı!

en: Could not open file
tr: Dosya açılamadı

en: Could not open file:
      %s
tr: Dosyayı açılamadı:
      %s

en: Could not open file:
tr: Dosya açılamadı:

en: Could not open file: "%s"
tr: Dosya açılamadı: "%s"

en: Could not remove old auto save file
tr: Eski kendiliğinden kaydetme dosyası silinemedi

en: Could not remove old autosave file:
tr: Eski kendiliğinden kaydet dosyası kaldırılamadı:

en: Could not save project. Path not found.  Try creating 
    directory "%s" before saving project with this name.
tr: Proje kaydedilemedi. Yol bulunamadı. Projeyi bu adla 
    kaydetmeden önce "%s" klasörünü oluşturmayı deneyin.

en: Could not save project. Perhaps %s 
    is not writable or the disk is full.
tr: Proje kaydedilemedi. %s yazılamaz 
    ya da disk dolmuş olabilir.

en: Could not set parameters of effect %s
     to %s.
tr: %s etkisinin parametreleri %s için
    ayarlanamadı.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
tr: "%s" proje veri klasörü bulunamadı

en: Couldn't write to file "%s": %s
tr: "%s" dosyasına yazılamadı: %s

en: Couldn't write to file:
tr: Dosyaya yazılamadı:

en: Create
tr: Oluştur

en: Created new audio track
tr: Yeni ses izi oluşturuldu

en: Created new label track
tr: Yeni etiket izi oluşturuldu

en: Created new project
tr: Yeni proje oluşturuldu

en: Created new stereo audio track
tr: Yeni çift kanallı ses izi oluşturuldu

en: Created new time track
tr: Yeni zaman izi oluşturuldu

en: Creating Noise Profile
tr: Gürültü Profili Oluşturuluyor

en: Credits
tr: Emeği Geçenler

en: Ctrl-Left-Click
tr: Ctrl ile Sol Tıklama

en: Ctrl-Left-Drag
tr: Ctrl ile Sol Sürükleme

en: Ctrl-Wheel-Rotate
tr: Ctrl ile Teker Döndürme

en: Cu&t
tr: Ke&s

en: Cuberoot Autocorrelation
tr: Küpkök Otobağıntılama

en: Cubic
tr: Kübik

en: Current difference
tr: Geçerli fark

en: Cursor Left
tr: İmleç Sola

en: Cursor Long Jump Left
tr: İmleci Sola Doğru Uzun Atlat

en: Cursor Long Jump Right
tr: İmleci Sağa Doğru Uzun Atlat

en: Cursor Right
tr: İmleç Sağa

en: Cursor Short Jump Left
tr: İmleci Sola Doğru Kısa Atlat

en: Cursor Short Jump Right
tr: İmleci Sağa Doğru Kısa Atlat

en: Cursor to Track &End
tr: İmleci İz Sonuna Götür

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
tr: İmleç: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Tepe: %.4f sn (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB
tr: İmleç: %d Hz (%s) = %d dB    Tepe: %d Hz (%s) = %.1f dB

en: Curve Name
tr: Eğri Adı

en: Curve exists
tr: Eğri zaten var

en: Curve not found
tr: Eğri bulunamadı

en: Curves exported
tr: Eğriler verildi

en: Custom FFmpeg Export
tr: Özel FFmpeg Verme

en: Cut
tr: Kes

en: Cut Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş Sesi Kes

en: Cut Preview
tr: Kesme Ön İzleme

en: Cut labeled audio regions to clipboard
tr: Etiketlenmiş ses bölgelerini keserek panoya al

en: Cut selection
tr: Seçimi kes

en: Cut to the clipboard
tr: Panoya kes

en: Cutoff:
tr: Kesim:

en: D&elete...
tr: Si&l...

en: DTMF Tone Generator
tr: DTMF Ton Üreteci

en: DTMF Tones...
tr: DTMF Tonları...

en: DTMF sequence:
tr: DTMF sırası:

en: Data gathered
tr: Veri toplandı

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
tr: Veri standart girişe yönlendirilecek. "%f" verme penceresindeki dosya adını kullanır.

en: De&faults
tr: &Varsayılanlar

en: De&lete
tr: Si&l

en: De&lete selected rule
tr: Seçili kuralı si&l

en: De&vice
tr: Ay&gıt

en: Debug build
tr: Hata ayıklama sürümü

en: Decay Time
tr: Düşme Süresi

en: Decay Time %.1f secs
tr: Düşme Süresi %.1f saniye

en: Decay Time:
tr: Düşme Süresi:

en: Decay factor:
tr: Düşme çarpanı:

en: Decoding Waveform
tr: Dalga Şekli Çözülüyor

en: Decrease gain on focused track
tr: Odaklanılmış izin kazancını azalt

en: Decrease input gain
tr: Giriş kazancını azalt

en: Decrease output gain
tr: Çıkış kazancını azalt

en: Decrease playback speed
tr: Oynatma hızını azalt

en: Default &View Mode:
tr: Varsayılan &Görünüm Kipi:

en: Default Sample &Format:
tr: Varsayılan Örnekleme &Biçimi:

en: Default Sample &Rate:
tr: Varsayılan Örnekleme &Hızı:

en: Default endianness
tr: Varsayılan endiansızlık

en: Degree of Leveling
tr: Düzeyleme Derecesi

en: Degree of Leveling:
tr: Düzeyleme Derecesi:

en: Delay
tr: gecikme

en: Delay time (seconds):
tr: Gecikme zamanı (saniye):

en: Delete
tr: Sil

en: Delete
tr: Sil

en: Delete '
tr: Sil '

en: Delete Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş Sesi Sil

en: Delete Preset
tr: Önayarı Sil

en: Delete orphan files (permanent immediately)
tr: Yetim dosyaları sil (güvenli ve önerilen)

en: Delete preset '%s'?
tr: '%s' önayarı silinsin mi?

en: DeleteKey
tr: SilmeTuşu

en: DeleteKey2
tr: SilmeTuşu2

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
tr: t=%.2f saniye %.2f zamanında silindi

en: Deleted labeled audio regions
tr: Etiketlenmiş ses bölgeleri silindi

en: Dependency Check
tr: Bağlılık Denetimi

en: Depth (%):
tr: Derinlik (%):

en: Depth in percent
tr: Yüzde olarak derinlik

en: Depth:
tr: Derinlik:

en: Detac&h at Silences
tr: Sessizli&klerde Çıkar

en: Detach
tr: Çıkart

en: Detach Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş Sesleri Ayır

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
tr: t=%.2f zamanındaki %.2f saniye çıkartıldı

en: Detached labeled audio regions
tr: Etiketlenmiş ses bölgeleri ayrıldı

en: Detect clipping
tr: Kırpılmayı algıla

en: Detecting clipping
tr: Kırpılma algılanıyor...

en: Device
tr: Aygıt

en: Device information is not available.
tr: Aygıt bilgisi bulunamadı.

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Difference = %.1f Average rms dB.
tr: Fark = %.1f ortalama rms dB.

en: Difference = infinite Average rms dB.
tr: Fark = sonsuz ortalama rms dB.

en: Difference is indeterminate.
tr: Fark belirsiz

en: Difference:
tr: Fark:

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
tr: Yön Değişiklikleri  -- ortalama: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Directories
tr: Klasörler

en: Directory %s does not exist. Create it?
tr: %s klasörü bulunamadı. Oluşturulsun mu?

en: Directory %s is not writable
tr: %s klasörü yazılabilir değil

en: Disable Meter
tr: Ölçeri Devre Dışı Bırak

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Disallowed
tr: Reddedildi

en: Disk Space
tr: Disk Alanı

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
tr: Kalan disk alanıyla yapılabilecek kayıt: %d saat %d dakika.

en: Disk space remains for recording %d minutes.
tr: Kalan disk alanıyla yapılabilecek kayıt: %d dakika.

en: Disk space remains for recording %d seconds.
tr: Kalan disk alanıyla yapılabilecek kayıt: %d saniye.

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
tr: Kalan disk alanıyla yapılabilecek kayıt: 1 saat %d dakika.

en: Display
tr: Görünüm

en: Display Audio Unit effects in graphical mode
tr: Ses birimi etkilerini grafik kipte göster

en: Distortion
tr: Bozulma

en: Dit&her:
tr: Titr&eme:

en: Do &not copy any audio
tr: Hiç bir sesi &kopyalama

en: Do Not Copy
tr: Kopyalama

en: Do Not Recover
tr: Kurtarma

en: Do not show this warning again
tr: Artık bu uyarıyı gösterme

en: Do you really want to delete selected rule?
tr: Seçili kuralı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you still want to start Audacity?
tr: Audacity gene de başlatılsın mı?

en: Do you want to save the changes?
tr: Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Don't &warn again and always use my choice above
tr: Bir daha &uyarma ve bundan sonra yukarıdaki seçimimi kullan

en: Don't a&pply effects in batch mode
tr: Yığın ki&pinde etkileri uygulama

en: Don't show this again at start up
tr: Açılışta bu pencereyi bir daha gösterme

en: Don't show this warning again
tr: Artık bu uyarıyı gösterme

en: Dow&nload
tr: İ&ndir

en: Down
tr: Aşağı

en: Down Octa&ve
tr: Alt Okta&v

en: Download
tr: İndir

en: Drag label boundary
tr: Etiket sınırını sürükleyin

en: Drag one or more label boundaries
tr: Bir ya da daha fazla etiket sınırını sürükleyin

en: Drag the track vertically to change the order of the tracks.
tr: İzlerin sırasını değiştirmek için etiketi dikey olarak sürükleyin.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
tr: Bölgeye yaklaşmak için sürükleyin, uzaklaşmak için sağ tıklayın

en: Draw Curves
tr: Eğrileri Çiz

en: Draw Tool
tr: Çizim Aracı

en: Drawing Spectrum
tr: Spektrum Çiziliyor

en: Dry Wet
tr: Kuru Islak

en: Dry/Wet:
tr: Kuru/Islak:

en: Duck amount:
tr: Kısma miktarı:

en: Duplic&ate
tr: Çoğ&alt

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Duplicated
tr: Çoğaltıldı

en: Duration
tr: Süre

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
tr: Süre sıfır. Hiç bir şey kaydedilmeyecek.

en: Duration:
tr: Süre:

en: Duty cycle:
tr: Doluluk oranı:

en: Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
tr: Dinamik Kütüphaneler (*.dylib)|*.dylib|Tüm Dosyalar (*)|*

en: Dynamic Range Compressor
tr: Dinamik Aralık Sıkıştırıcısı

en: Dynamics Processor
tr: Dinamik İşlemci

en: E&dit...
tr: &Düzenle...

en: E&xit
tr: Çı&kış

en: E&xpand All Tracks
tr: Tüm İ&zleri Genişlet

en: E&xport...
tr: V&er...

en: EQ Curve needs a different name
tr: EQ eğrisi farklı bir ada gerek duyuyor

en: EQCurves.xml and EQDefaultCurves.xml missing
tr: EQCurves.xml ve EQDefaultCurves.xml dosyaları kayıp

en: EQCurves.xml and EQDefaultCurves.xml were not found on your system.
    Please press 'help' to visit the download page.
    
    Save the curves at %s
tr: EQCurves.xml ve EQDefaultCurves.xml dosyaları sisteminizde bulunamadı.
    İndirme sayfasına gitmek için 'yardım' komutuna tıklayın.
    
    %s eğrilerini kaydedin.

en: Echo
tr: Yankı

en: Echo...
tr: Yankı...

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit C&hains...
tr: Zincirleri Düze&nle...

en: Edit Chains
tr: Zincir Düzenle

en: Edit Genres
tr: Türleri Düzenle

en: Edit Labels
tr: Etiketleri Düzenle

en: Edit Metadata
tr: Metaveriyi Düzenle

en: Edit Metadata tags
tr: Metaveri etiketlerini düzenle

en: Edit metadata
tr: Metaveriyi düzenle

en: Edit the metadata tags
tr: Metaveri etiketlerini düzenle

en: Edited labels
tr: Etiketler düzenlendi

en: Editing a clip can &move other clips
tr: Bir parçayı düzenle&mek diğerlerini taşıyabilir

en: Editing and greyed out Menus
tr: Düzenleme ve etkin olmayan Menüler

en: Effe&ct
tr: Et&kiler

en: Effect Settings
tr: Etki Ayarları

en: Effects
tr: Etkiler

en: Effects Preview
tr: Etki Ön İzleme

en: Elapsed Time:
tr: Geçen Süre:

en: Emeritus Developers
tr: Emekli Geliştiriciler

en: Empty
tr: Boş

en: Enable &dragging of left and right selection edges
tr: Sol ve sağ seçim eşiklerini sürüklemeyi e&tkinleştir

en: Enable Automated Input Level Adjustment.
tr: Kendiliğinden Giriş Düzeyi Ayarını Etkinleştir.

en: Enable Effects
tr: Etkileri Etkinleştir

en: Enable Meter
tr: Ölçeri Etkinleştir

en: Enable cu&t lines
tr: Kesme çizgilerini e&tkinleştir

en: Enable these Modules (if present), next time Audacity is started
tr: Audacity yeniden başlatıldığında bu modülleri etkinleştir (varsa)

en: Enabled
tr: Etkin

en: Encoding:
tr: Kodlama:

en: End
tr: Bitiş

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: End Date and Time
tr: Bitiş Tarihi ve Zamanı

en: End Time
tr: Bitiş Zamanı

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
tr: Enerji                  -- ortalama: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Enhanced Autocorrelation
tr: Gelişmiş Özilinti

en: Enter Nyquist Command:
tr: Nyquist Komutunu Yazın:

en: Enter name of new chain
tr: Yeni zincirin adını yazın

en: Enter track name
tr: İz adını yazın

en: Envelope
tr: Zarf

en: Envelope Tool
tr: Zarf Aracı

en: Equaliser
tr: Dengeleyici

en: Equalization
tr: Dengele

en: Equalization, by Martyn Shaw && Mitch Golden
tr: Dengeleme Martyn Shaw ve Mitch Golden tarafından geliştirilmiştir

en: Equalization...
tr: Dengele...

en: Error
tr: Hata

en: Error %d returned from MP3 encoder
tr: MP3 kodlayıcıda %d hatası oluştu

en: Error (file may not have been written): %s
tr: Hata (dosyaya yazılmamış olabilir): %s

en: Error Closing File
tr: Dosya Kapatılırken Hata

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
tr: Tuş Takımı Kısayolları Verilirken Hata

en: Error Flushing File
tr: Dosya Boşaltılırken Hata

en: Error Importing
tr: Alınırken Hata

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
tr: Tuş Takımı Kısayolları Alınırken Hata

en: Error Initializing Audio
tr: Ses başlatılırken hata

en: Error Initializing Midi
tr: MIDI başlatılırken hata

en: Error Loading EQ Curves
tr: Dengeleyici Eğrileri Yüklenirken Hata

en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
tr: Dengeleyici eğrileri dosyadan yüklenirken hata:
    %s
    Hata iletisi:
    %s

en: Error Loading Metadata
tr: Metaveri Yüklenirken Hata

en: Error Loading VST Program
tr: VST Programı Yüklenirken Hata

en: Error Locking Temporary Folder
tr: Geçici Klasör Kilitlenirken Hata

en: Error Opening File
tr: Dosya Açılırken Hata

en: Error Opening File or Project
tr: Dosya ya da Proje Açılırken Hata

en: Error Opening Project
tr: Proje Açılırken Hata

en: Error Saving Equalization Curves
tr: Dengeleme Eğrileri Kaydedilirken Hata

en: Error Saving Project
tr: Proje Kaydedilirken Hata

en: Error Saving Tags File
tr: Etiket Dosyası Kaydedilirken Hata

en: Error Writing Autosave File
tr: Kendiliğinden Kaydetme Dosyasına Yazılırken Hata

en: Error Writing to File
tr: Dosya Yazılırken Hata

en: Error in Duration
tr: Süre Hatası

en: Error in Nyquist code
tr: Nyquist kodunda hata

en: Error in Paulstretch:
    The selection is too short.
     It must be much longer than the Time Resolution.
tr: Paulstretch hatası:
    Seçim çok kısa.
     Seçim, Zaman Çözünürlüğünden daha uzun olmalıdır.

en: Error opening file
tr: Dosya açılırken hata

en: Error trying to save file:
tr: Dosya kaydedilmeye çalışılırken hata:

en: Error while opening sound device.
tr: Ses aygıtı açılırken hata.

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
tr: Ses aygıtı açılırken hata. Çıkış aygıtı ayarlarını ve proje örnekleme hızını denetleyin.

en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
tr: %s dosyası yazılırken hata (disk mi doldu?).
    Libsndfile "%s" diyor.

en: Error:
tr: Hata:

en: Error: %hs at line %lu
tr: Hata: %hs; Satır: %lu

en: Estimate
tr: Kestir

en: Expand
tr: Genişlet

en: Expanded Cut Line
tr: Kesim Hattını Genişlet

en: Expander
tr: Yayıcı

en: Expo&rt Selection...
tr: Seçimi Ve&r...

en: Export
tr: Ver

en: Export &Labels...
tr: Etiket&leri Ver...

en: Export &Multiple...
tr: Ç&oklu Ver...

en: Export CleanSpeech &Presets...
tr: Temiz Konuşma Ayarlarını &Ver...

en: Export Contrast Result As:
tr: Karşıtlık Sonuçlarını Farklı Ver:

en: Export EQ curves as...
tr: EQ eğrilerini ver...

en: Export File
tr: Dosyayı Ver

en: Export Keyboard Shortcuts As:
tr: Tuş Takımı Kısayollarını Farklı Ver:

en: Export Labels As:
tr: Etiketleri Farklı Ver:

en: Export MIDI
tr: MIDI Ver

en: Export MIDI As:
tr: MIDI Farklı Ver:

en: Export MIDI...
tr: MIDI Ver...

en: Export Multiple
tr: Çoklu Ver

en: Export Presets
tr: Önayarı Ver

en: Export Spectral Data As:
tr: Spektral veriyi şu şekilde ver:

en: Export canceled after exporting the following %ld file(s).
tr: Şu %ld dosyaları verildikten sonra verme iptal edildi.

en: Export format:
tr: Verme biçimi:

en: Export location:
tr: Verme konumu:

en: Export stopped after exporting the following %ld file(s).
tr: Şu %ld dosyaları verildikten sonra verme durduruldu.

en: Exporting an Audio File
tr: Bir Ses Dosyasını Vermek

en: Exporting entire file as %s
tr: Tüm dosya %s olarak veriliyor

en: Exporting entire file at %d Kbps
tr: Tüm dosya %d Kbps hızında veriliyor

en: Exporting entire file at %d kbps
tr: Tüm dosya %d kbps hızında veriliyor

en: Exporting entire file with %s preset
tr: Tüm dosya %s ön ayarı ile veriliyor

en: Exporting entire file with VBR quality %s
tr: Tüm dosya %s VBR kalitesi ile veriliyor

en: Exporting selected audio as %s
tr: Seçili ses %s olarak veriliyor

en: Exporting selected audio at %d Kbps
tr: Seçili ses %d Kbps hızında veriliyor

en: Exporting selected audio at %d kbps
tr: Seçili ses %d kbps hızında veriliyor

en: Exporting selected audio with %s preset
tr: Seçili ses %s ön ayarı ile veriliyor

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
tr: Seçili ses %s VBR kalitesi ile veriliyor

en: Exporting the entire project as %s
tr: Tüm proje %s olarak veriliyor

en: Exporting the entire project as FLAC
tr: Tüm proje FLAC olarak veriliyor

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
tr: Tüm proje Ogg Vorbis olarak aktarılıyor

en: Exporting the entire project using command-line encoder
tr: Tüm proje komut satırı kodlayıcısı kullanılarak veriliyor

en: Exporting the selected audio as %s
tr: Seçili ses %s olarak veriliyor

en: Exporting the selected audio as FLAC
tr: Seçili ses FLAC olarak veriliyor

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
tr: Seçili ses Ogg Vorbis olarak veriliyor

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
tr: Seçili ses komut satırı kodlayıcısı kullanılarak veriliyor

en: Extend Selection Range
tr: Seçim Bölgesini Genişlet

en: Extended Import
tr: Genişletilmiş Alma

en: Extracting features: %s
tr: Özellikler açılıyor: %s

en: Extreme
tr: Ekstrem

en: FFT Find Notes
tr: FFT Notaları Bul

en: FFT Window
tr: FFT Penceresi

en: FFmpeg Import/Export Library
tr: FFmpeg Alma/Verme Kütüphanesi

en: FFmpeg Library Version:
tr: FFmpeg Kütüphane Sürümü:

en: FFmpeg Library:
tr: FFmpeg Kütüphanesi:

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
tr: FFmpeg 0x%x ses kodeğini bulamadı.
    Bu kodek desteği muhtemelen derlenmemiş.

en: FFmpeg library not found
tr: FFmpeg kütüphanesi bulunamadı

en: FFmpeg not found
tr: FFmpeg bulunamadı

en: FFmpeg startup failed
tr: FFmpeg başlatılamadı

en: FFmpeg support not compiled in
tr: FFmpeg desteği derlenmemiş

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before,                         
    but this time Audacity failed to load it at startup.                         
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
tr: FFmpeg, Ayarlardan yapılandırılmış ve daha önce sorunsuz yüklenmiş.                       
    Ancak bu kez Audacity başlatılırken yüklenemedi.                       
    
    Ayarlar > Kütüphaneler bölümüne giderek yeniden yapılandırmak isteyebilirsiniz.

en: FFmpeg-compatible files
tr: FFmpeg uyumlu dosyalar

en: FLAC Export Setup
tr: FLAC Verme Kurulumu

en: FLAC Files
tr: FLAC Dosyaları

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
tr: FLAC kodlayıcı başlatılamadı
    Durum: %d

en: FLAC export couldn't open %s
tr: FLAC verme %s dosyasını açamadı

en: FLAC files
tr: FLAC dosyaları

en: FLAC import and export
tr: FLAC verme ve alma

en: FLAC options
tr: FLAC ayarları

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
tr: Bu Audacity sürümünde FLAC desteği bulunmuyor

en: Face name
tr: Yazı tipi

en: Face size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Fade In
tr: Artarak Gir

en: Fade Out
tr: Azalarak Çık

en: Fading In
tr: Artarak Giriyor

en: Fading Out
tr: Azalarak Çıkıyor

en: Failed to find compatible FFmpeg libraries.
tr: Uyumlu FFmpeg kütüphanesi bulunamadı.

en: Failed to find the codec
tr: Kodek bulunamadı

en: Failed to guess format
tr: Biçim tahmin edilemedi

en: Failed to remove %s
tr: %s silinemedi

en: Failed!
tr: Başarısız!

en: Fast
tr: Hızlı

en: Fast Sinc Interpolation
tr: Hızlı Sinc Aradeğerlemesi

en: Features
tr: Özellikler

en: Feedback (%):
tr: Geri Besleme (%):

en: Feedback in percent
tr: Yüzde olarak geri besleme

en: File
tr: Dosya

en: File Format Support
tr: Dosya Biçimi Desteği

en: File extensions
tr: Dosya uzantıları

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
tr: Dosya geçersiz ya da bozuk: 
    %s

en: File name prefix
tr: Dosya adı öneki

en: File name prefix:
tr: Dosya adı öneki:

en: Filename = %s.
tr: Dosya Adı = %s.

en: Files Missing
tr: Dosyalar Kayıp

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
tr: Kayıp görünüm verisini sessizlikle doldur (yalnız bu oturum için)

en: Final Pitch Shift
tr: Bitiş Sıklık Kaydırıcı

en: Final Tempo Change (%)
tr: Sonuç Tempo Değişimi (%)

en: Find &Zero Crossings
tr: Sıfır &Geçişlerini Bul

en: Find Clipping
tr: Kırpılmayı Bul

en: Find Clipping...
tr: Kırpılmayı Bul...

en: Find path to command
tr: Yolu bul komutu

en: First Track
tr: İlk İz

en: First file name
tr: İlk dosya adı

en: First file name:
tr: İlk dosya adı:

en: Fit &Vertically
tr: Dikey Olarak &Sığdır

en: Fit Project
tr: Projeyi Sığdır

en: Fit Selection
tr: Seçimi Sığdır

en: Fit project in window
tr: Projeyi pencereye sığdır

en: Fit selection in window
tr: Seçimi pencereye sığdır

en: Five Min
tr: Beş Dakika

en: Fla&tten
tr: Düzel&t

en: Force Final Alignment
tr: Son Hizalamaya Zorla

en: Foreground
tr: Ön alan

en: Foreground end time
tr: Ön alan bitiş zamanı

en: Foreground start time
tr: Ön alan başlangıç zamanı

en: Foreground:
tr: Önalan:

en: Format Change
tr: Biçim Değişimi

en: Format:
tr: Biçim:

en: Forwards
tr: İleriye

en: Fr&equency smoothing (Hz):
tr: Fr&ekans düzeltme (Hz):

en: Frame Period
tr: Kare Aralığı

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
tr: Kare boyutu
    İsteğe Göre
    0 - varsayılan
    en küçük - 16
    en büyük - 65535

en: Frame:
tr: Kare:

en: Free Space:
tr: Boş Alan:

en: Frequency (Hz)
tr: Frekans (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
tr: Frekans (Hz)	Düzey (dB)

en: Frequency (Hz):
tr: Frekans (Hz):

en: Frequency Analysis
tr: Frekans Çözümlemesi

en: Frequency Hertz End
tr: Frequency Hertz Bitişi

en: Frequency Hertz Start
tr: Frekans Hertz Başlangıcı

en: Frequency g&ain (dB/dec):
tr: Frekans k&azancı (dB/dec):

en: Frequency smoothing
tr: Frekans düzeltme

en: From Internet
tr: İnternet Üzerinde

en: From Pitch
tr: Hangi Sıklıktan

en: From RPM
tr: Şu RPM'den

en: From beats per minute
tr: Şu kadar dakikada vuruştan

en: From frequency in hertz
tr: Hertz olarak şu frekanstan

en: From length in seconds
tr: Şu uzunluk saniyesinden

en: From:
tr: Şuradan:

en: Full screen on/off
tr: Tam ekran aç/kapat

en: Full search
tr: Tam arama

en: Function
tr: İşlev

en: G&rids
tr: Izga&ralar

en: GPL License
tr: GPL Lisansı

en: GSM 6.10 WAV (mobile)
tr: GSM 6.10 WAV (mobil)

en: GStreamer startup failed
tr: GStreamer başlatılamadı

en: GStreamer was configured in preferences and successfully loaded before,
                          but this time Audacity failed to load it at startup.
                          You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
tr: GStreamer ayarları yapılandırılmış ve daha önce sorunsuz yüklenmiş,
                          ancak bu defa Audacity başlatılırken yüklenemedi.
                          Ayarlar > Kütüphaneler bölümüne giderek yeniden yapılandırmayı deneyebilirsiniz.

en: GStreamer-compatible files
tr: GStreamer uyumlu dosyalar

en: Gain
tr: Kazanç

en: Gain (dB)
tr: Kazanç (dB)

en: Gain (dB):
tr: Kazanç (dB):

en: Gate
tr: Geçit

en: General Options
tr: Genel Ayarlar

en: Generating Chirp
tr: Cıvıldama Üretiliyor

en: Generating DTMF tones
tr: DTMF tonları üretiliyor

en: Generating Noise
tr: Gürültü Üretiliyor

en: Generating Silence
tr: Sessizlik Üretiliyor

en: Generating Tone
tr: Ton Üretiliyor

en: Generator
tr: Üreteç

en: Genre
tr: Tür

en: Genres
tr: Türler

en: Grabber
tr: Yakalayıcı

en: Graphic EQ
tr: Grafik EQ

en: Grids
tr: Izgaralar

en: Header:
tr: Başlık Bilgisi:

en: Heavier
tr: Daha Ağır

en: Heaviest
tr: En Ağır

en: Heavy
tr: Ağır

en: Help
tr: Yardım

en: Help on the Internet
tr: Internetten Yardım

en: High-quality Conversion
tr: Yüksek Kaliteli Dönüştürme

en: High-quality Sinc Interpolation
tr: Yüksek Kaliteli Sinc Aradeğerlemesi

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
tr: Yüksek yineleme değerleri ölçerin daha sık güncellenmesini
    sağlar. Saniyede 30 ve üstü gibi bir rakam yavaş bilgisayarlarda
    ses kalitesinin bozulmasına neden olabilir.

en: Highpass
tr: Yüksek Geçiren

en: Horizontal Stereo
tr: Yatay Çift Kanallı

en: Host
tr: Sunucu

en: I&mport CleanSpeech Presets...
tr: Temiz Konuşma Ayarlarını A&l...

en: I&mport...
tr: &Al...

en: ID3 tag support
tr: ID3 etiket desteği

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
tr: ISO 639 3-mektup dili kodu
    İsteğe göre
    boş - kendiliğinden

en: If 'Load Theme Cache At Startup' is checked, then the Theme Cache will be loaded
    when the program starts up.
tr: 'Başlangıçta Tema Ön Belleğini Yükle' seçeneği işaretlenmiş ise program başlatılırken
    Tema Ön Belleği yüklenir.

en: If the available system memory falls below this value, audio will no longer
    be cached in memory and will be written to disk.
tr: Boştaki sistem belleği bu değerin altına düşerse, ses ara belleğe alınamaz
    bunun yerine diske yazılır.

en: If you find a bug or have a suggestion for us, please write to our <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Feedback</a> address. For help, view the tips and tricks on our <a href="http://wiki.audacityteam.org/">Wiki</a> or visit our <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a>.
tr: Yazılımda bir hata bulursanız ya da bir öneriniz varsa, lütfen bunları <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Geribildirim</a> adresimize yazın. Yardım almak, ipuçları ve püf noktalarına erişmek için <a href="http://wiki.audacityteam.org/index.php?title=Audacity_Wiki_Home_Page">Wiki</a> ya da <a href="http://audacityteam.org/forum/">Forum</a> sayfalarımıza bakabilirsiniz.

en: If you need more control over the export format please use the 'Other uncompressed files' format.
tr: Verme biçimi üzerinde daha ayrıntılı denetim istiyorsanız, 'Diğer sıkıştırılmamış dosyalar' biçimini kullanın.

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
tr: İşleme devam ederseniz, projeniz diske kaydedilmeyecek. Ne yapmak istersiniz?

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
tr: Başlangıç ve Bitişteki Sessizlikleri Yoksay

en: Import
tr: Al

en: Import / Export
tr: Al / Ver

en: Import Labels
tr: Etiketleri Al

en: Import MIDI
tr: MIDI Al

en: Import Presets
tr: Önayar Al

en: Import Raw
tr: Ham Al

en: Import Raw Data
tr: Ham Veri Al

en: Import complete. Calculating waveform
tr: Alma tamamlandı. Dalga şekli hesaplanıyor

en: Import complete. Running an on-demand waveform calculation. %2.0f%% complete.
tr: Alma işlemi tamamlandı. İsteğe göre dalga şekli hesaplaması yürütülüyor. %2.0f%% tamamlandı.

en: Import via QuickTime
tr: QuickTime ile al

en: Import(s) complete. Running %d on-demand waveform calculations. Overall %2.0f%% complete.
tr: Alma işlemi tamamlandı. İsteğe göre %d dalga şekli hesaplaması yapılıyor.Genel olarak %2.0f%% tamamlandı.

en: Imported '%s'
tr: '%s' alındı

en: Imported MIDI from '%s'
tr: MIDI '%s' kaynağından alındı

en: Imported labels from '%s'
tr: Etiketler '%s' kaynağından alındı

en: Importer order
tr: Alıcı sırası

en: Importing %s
tr: %s alınıyor

en: In All &Tracks
tr: &Tüm İzler İçinde

en: In All S&ync-Locked Tracks
tr: Tüm Eş Kilitlenmiş İ&zlerde

en: In addition, specify the name of an audio file or Audacity project to open it.
tr: Bununla birlikte, açılacak ses dosyasının ya da Audacity projesinin adını belirtin.

en: Include audio before first label
tr: İlk etiketten önce sesi kat

en: Increase gain on focused track
tr: Odaklanılmış izin kazancını arttır

en: Increase input gain
tr: Giriş kazancını arttır

en: Increase output gain
tr: Çıkış kazancını arttır

en: Increase playback speed
tr: Oynatma hızını arttır

en: Index[%02x] Codec[%S], Language[%S], Bitrate[%S], Channels[%d], Duration[%d]
tr: Belirteç[%02x] Kodek[%S], Dil[%S], Bithızı[%S], Kanallar[%d], Süre[%d]

en: Individual Theme Files
tr: Kişisel Tema Dosyaları

en: Info
tr: Bilgi

en: Initial Pitch Shift
tr: Başlangıç Sıklık Kayması

en: Initial Tempo Change (%)
tr: Başlangıç Tempo Değişimi (%)

en: Inner fade down length:
tr: İç kısma uzunluğu:

en: Inner fade up length:
tr: İç açma uzunluğu:

en: Input Channels
tr: Giriş Kanalları

en: Input Device
tr: Giriş Aygıtı

en: Input Level (Click to monitor.)
tr: Giriş Düzeyi (izlemek için tıklayın)

en: Input Meter
tr: Giriş Ölçer

en: Input Volume
tr: Giriş Sesi

en: Input Volume (Unavailable; use system mixer.)
tr: Giriş Düzeyi (denetlenemiyor; sistem karıştırıcısını kullanın)

en: Insane
tr: Çılgın

en: Insert &After
tr: &Ardına Ekle

en: Insert &Before
tr: Ö&nüne Ekle

en: Inspecting project file data
tr: Proje dosyası verisi araştırılıyor

en: Installation Prefix:
tr: Yükleme Öneki:

en: Instrument
tr: Enstruman

en: Interface
tr: Arayüz

en: Internal error reported by alignment process.
tr: Hizalama işlemi tarafından iç hata oluştuğu bildirildi.

en: Internal logic fault
tr: İçsel mantık kusuru

en: Interpolation:
tr: Ara değer bulma:

en: Invalid Vorbis bitstream header
tr: Geçersiz Vorbis bit akışı başlık bilgisi

en: Invalid duration in LOF file.
tr: LOF dosyasında geçersiz süre

en: Invalid sample rate
tr: Geçersiz örnekleme hızı

en: Invalid track offset in LOF file.
tr: LOF dosyasında geçersiz iz dallanması.

en: Invalid window offset in LOF file.
tr: LOF dosyasında geçersiz pencere ötelemesi

en: Invert
tr: Evir

en: Inverting
tr: Evriliyor

en: Join
tr: Birleştir

en: Join Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş Sesleri Birleştir

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
tr: %.2f saniye t=%.2f zamanında birleştirildi

en: Joined labeled audio (points or regions)
tr: Etiketlenmiş sesler birleştirildi (nokta ya da bölgeler)

en: Joint Stereo
tr: Ekli Çift Kanallı

en: Key Bindings
tr: Tuş Bağlantıları

en: Key Combination
tr: Tuş Kombinasyonu

en: Keyboard
tr: Tuş Takımı

en: Keyboard preferences currently unavailable.
tr: Tuştakımı önayarları şu anda geçersiz.

en: L&atency correction:
tr: &Gecikme düzeltmesi:

en: L&ogarithmic
tr: L&ogaritmik

en: LAME MP3 Library:
tr: LAME MP3 Kütüphanesi:

en: LFO Frequency (Hz):
tr: LFO Frekansı (Hz):

en: LFO Start Phase (deg.):
tr: LFO Başlangıç Fazı (der.):

en: LFO frequency in hertz
tr: Hertz olarak LFO frekansı

en: LFO start phase in degrees
tr: Derece olarak LFO başlangıç fazı

en: LOF Error
tr: LOF Hatası

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
tr: LPC katsayıları duyarlılığı
    İsteğe göre
    0 - varsayılan
    En az - 1
    En çok - 15

en: La&beled Audio
tr: Etiket&lenmiş Ses

en: Label
tr: Etiket

en: Label Edit
tr: Etiket Düzenle

en: Label Track
tr: Etiket İzi

en: Label Track Font
tr: Etiket İzi Yazıtipi

en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use any of: %s
    Use...
tr: %s etiketi ya da izi uygun bir dosya adı değil. Herhangi bir %s kullanamazsınız.
    Şunu kullanın...

en: Labels
tr: Etiketler

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
tr: Gecikme (saniye)	Frekans (Hz)	Düzey

en: Language:
tr: Dil:

en: Latency
tr: Gecikme

en: Latency Correction setting has caused the recorded audio to be hidden before zero.
    Audacity has brought it back to start at zero.
    You may have to use the Time Shift Tool (<---> or F5) to drag the track to the right place.
tr: Gecikme Düzelticisi ayarları, sıfırdan önce kaydedilmiş sesin gizlenmesine neden oldu.
    Audacity bu bölümü sıfırdan başlayacak şekilde geri getirdi.
    İzi doğru yere çekebilmek için Zaman Kaydırma Aracını (<---> ya da F5) kullanmanız gerekebilir.

en: Latency problem
tr: Gecikme sorunu

en: Left
tr: Sol

en: Left Channel
tr: Sol Kanal

en: Left,
tr: Sol,

en: Left-Click
tr: Sol Tıklama

en: Left-Double-Click
tr: Sol Çift Tıklama

en: Left-Drag
tr: Sol Tuş ile Sürükleme

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
tr: Sol=Büyült, Sağ=Küçült, Orta=Normal

en: Length
tr: Uzunluk

en: Length (seconds)
tr: Uzunluk (saniye)

en: Length (seconds):
tr: Uzunluk (saniye):

en: Length of &Filter:
tr: Sü&zgeç Uzunluğu:

en: Length of Filter
tr: Süzgeç Uzunluğu:

en: Level:
tr: Düzey:

en: Leveller
tr: Düzeyleme

en: Leveller...
tr: Düzeyle...

en: Levels To Discard
tr: Elenecek Noktalar

en: Li&near Frequency Scale
tr: Doğrusal Frekans Ölçeği

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Libsamplerate error: %d
tr: Libsamplerate hatası: %d

en: Light
tr: Hafif

en: Limiter
tr: Sınırlayıcı

en: Line Time
tr: Çizgi Zamanı:

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Linear Frequency Scale
tr: Doğrusal Frekans Ölçeği

en: Linear frequency
tr: Doğrusal frekans

en: List of Files in basic text format
tr: Temel metin biçimindeki dosyaların listesi

en: Lo&ng period:
tr: Uzu&n aralık:

en: Load
tr: Yükle

en: Load Files
tr: Dosyaları Yükle

en: Load Metadata As:
tr: Metaveriyi Faklı Yükle:

en: Load Preset
tr: Önayar Yükle

en: Load Theme Cache
tr: Tema Önbelleğini Yükle

en: Load Theme Cache At Startup
tr: Başlangıçta Tema Önbelleğini Yükle

en: Load VST Program:
tr: VST Programını Yükle:

en: Loaded %d keyboard shortcuts
tr: %d tuş takımı kısayolları yüklendi

en: Loading keyboard shortcuts
tr: Tuş takımı kısayolları yükleniyor

en: Loca&te...
tr: Konumunu &Seç...

en: Local
tr: Yerel

en: Locate FFmpeg
tr: FFmpeg konumu

en: Locate Lame
tr: Lame Konumu

en: Location of %s:
tr: %s konumu:

en: Location of &Manual:
tr: Kullanım Kitabı &Konumu:

en: Location of '%s':
tr: '%s' konumu:

en: Log frequency
tr: Günlükleme sıklığı

en: Log search
tr: Günlük arama

en: Logarithmic
tr: Logaritmik

en: Logarithmic &Interpolation
tr: Logaritmik A&radeğerleme

en: Long Seek right during playback
tr: Oynatmada sağa doğru uzun arama

en: Long seek left during playback
tr: Oynatmada sola doğru uzun arama

en: Lower speed limit
tr: Daha düşük hız sınırı

en: Lowpass
tr: Alçak Geçiren

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
tr: M4A (AAC) Dosyaları (FFmpeg)

en: MIDI Devices
tr: MIDI Aygıtları

en: MIDI Synthesizer Latency (ms):
tr: MIDI Sentezleyici Gecikmesi (ms):

en: MIDI and Allegro files (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI files (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro files (*.gro)|*.gro|All files (*.*)|*.*
tr: MIDI ve Allegro dosyaları (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI dosyaları (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro dosyaları (*.gro)|*.gro|Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: MIDI file (*.mid)|*.mid|Allegro file (*.gro)|*.gro
tr: MIDI dosyası (*.mid)|*.mid|Allegro dosyası (*.gro)|*.gro

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
tr: MIDI izleri tek tek dallanamaz, yalnız ses dosyaları dallanabilir.

en: MISSING
tr: KAYIP

en: MP2 Export Setup
tr: MP2 Verme Kurulumu

en: MP2 Files
tr: MP2 Dosyaları

en: MP2 export
tr: MP2 verme

en: MP3 Export Library
tr: MP3 Verme Kitaplığı

en: MP3 Export Setup
tr: MP3 Verme Kurulumu

en: MP3 Files
tr: MP3 Dosyaları

en: MP3 Importing
tr: MP3 Alma

en: MP3 Library Version:
tr: MP3 Kütüphane Sürümü:

en: MP3 Library:
tr: MP3 Kitaplığı

en: MP3 export library not found
tr: MP3 verme kütüphanesi bulunamadı

en: MP3 files
tr: MP3 dosyaları

en: MPEG container options
tr: MPEG paketi ayarları

en: Ma&ke Stereo Track
tr: İzi Çift &Kanallı Yap

en: Ma&ximum Frequency (Hz):
tr: En &Yüksek Frekans (Hz):

en: Made '%s' a stereo track
tr: '%s' izi çift kanallı yapıldı

en: Main
tr: Ana

en: Main Mix
tr: Ana Karıştırıcı

en: Make Stereo
tr: Çift Kanallı Yap

en: Make a &copy of the files before editing (safer)
tr: Dosyaları düzenlemeden önce bir &kopyasını al (daha güvenli)

en: Make-up gain for 0dB after compressing
tr: Sıkıştırdıktan sonra kazancı 0dB olarak düzenle

en: Manage Curves
tr: Eğrileri Yönet

en: Manage Curves List
tr: Eğri Listesini Yönet

en: Manage History
tr: Geçmişi Yönet

en: Master Gain Control
tr: Ana Kazanç Denetimi

en: Max dB
tr: En Fazla dB

en: Max silence duration:
tr: En çok sessizlik süres:

en: Max spike width
tr: En büyük iğne genişliği

en: Max spike width (higher is more sensitive):
tr: En büyük iğne genişliği (daha yüksek daha duyarlıdır):

en: Max. Number of Notes (1..128):
tr: En Fazla Nota Sayısı (1..128):

en: Max. PdO
tr: En Yüksek ÖS (PdO)

en: Max. PtO
tr: En Yüksek PtO

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
tr: En yüksek bölümleme sırası
    İsteğe göre
    -1 - varsayılan
    En düşük - 0
    En yüksek - 8

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
tr: En yüksek öngürü sıralama
    İsteğe göre
    - 1 - varsayılan
    en küçük - 0
    en büyük -32 (LPC ile) ya da 4 (LPC olmadan)

en: Maximum amplitude dB
tr: En büyük genlik dB

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
tr: Çoklanmış akışın en yüksek bit hızı
    İsteğe göre
    0 - varsayılan

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
tr: En yüksek frekans 100 Hz ya da üstü olmalı

en: Maximum pause:
tr: En büyük ara:

en: Measure selection
tr: Ölçüm Seçimi

en: Measured background level
tr: Ölçülen art alan düzeyi

en: Measured foreground level
tr: Ölçülen ön alan düzeyi

en: Media read error
tr: Ortam okuma hatası

en: Medium
tr: Orta

en: Medium Tracks
tr: Orta İzler

en: Memory allocation failed -- NewSamples
tr: Bellek ayrılamadı -- Yeni Örnekler

en: Merge
tr: Birleştir

en: Merged Clips
tr: Parçalar Birleştirildi

en: Meter
tr: Ölçer

en: Meter Preferences
tr: Ölçer Ayarları

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
tr: Ölçer yenileme oranı [saniyede 1-100]:

en: Meter-Play
tr: Oynatma Ölçeri

en: Meter-Record
tr: Kayıt Ölçeri

en: Meter/Waveform dB &range:
tr: Ölçe&r/Dalga Şekli dB bölgesi:

en: Mi&nimum Free Memory (MB):
tr: E&n Az Serbest Bellek (MB):

en: Mi&nimum Frequency (Hz):
tr: En &Düşük Frekans (Hz):

en: Mi&x and Render
tr: &Karıştır ve Oluştur

en: Mi&xer Toolbar
tr: Karış&tırıcı Çubuğu

en: Middle-Click
tr: Orta Tıklama

en: Mime-types
tr: Mime tipleri

en: Min dB
tr: En Az dB

en: Min silence duration:
tr: En az sessizlik süresi:

en: Min. PdO
tr: En Düşük ÖS (PdO)

en: Min. PtO
tr: En Düşük PtO

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
tr: En düşük bölümleme sırası
    İsteğe göre
    -1 - varsayılan
    En düşük - 0
    En yüksek - 8

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
tr: En düşük öngürü sıralama
    İsteğe göre
    - 1 - varsayılan
    en küçük - 0
    en büyük -32 (LPC ile) ya da 4 (LPC olmadan)

en: Minimum Amplitude (dB):
tr: En Küçük Genlik (dB):

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
tr: En düşük frekans en az 0 Hz olmalı

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
tr: En düşük frekans, en yüksek frekansın altında olmalı

en: Missing alias (.auf) block file: '%s'
tr: Kayıp takma adlı (.auf) blok dosyası: '%s'

en: Missing aliased audio file: '%s'
tr: Kayıp takma adlı ses dosyası: '%s'

en: Missing data block file: '%s'
tr: Kayıp veri bloğu dosyası: '%s'

en: Mix
tr: Karıştır

en: Mix and Render
tr: Karıştır ve Çevir

en: Mix and Render to New Track
tr: Karıştır ve Yeni İz Oluştur

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
tr: %d iz yeni bir tek kanallı ize karıştırılıp çevrildi

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
tr: %d iz yeni bir çift kanallı ize karıştırılıp çevrildi

en: Mixer
tr: Karıştırıcı

en: Mixer Panel
tr: Karıştırıcı Paneli

en: Mixing and rendering tracks
tr: İzler karıştırılıp çevriliyor

en: Mixing down to &mono during export
tr: Verilirken &tek kanallıya indirgeniyorsa

en: Mixing down to &stereo during export
tr: Verilirken çift kanallıya indirgeniyor&sa

en: Mo&ve Cursor
tr: İm&leci Taşı

en: Moderate
tr: Orta

en: Modes
tr: Kipler

en: Modified Label
tr: Düzenlenmiş etiket

en: Modules
tr: Modüller

en: Mono
tr: Tek Kanallı

en: Mono,
tr: Tek Kanallı,

en: Mouse
tr: Fare

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
tr: Fare Bağlantıları (varsayılan değerler, yapılandırılamaz)

en: Move &Down
tr: &Aşağı Taşı

en: Move &Up
tr: Y&ukarı Taşı

en: Move &filter down
tr: Süzgeci &aşağı taşı

en: Move Focus to Next Track
tr: Sonraki İze Odaklan

en: Move Focus to Next and Select
tr: Sonrakine Odaklan ve Seç

en: Move Focus to Previous Track
tr: Önceki İze Odaklan

en: Move Focus to Previous and Select
tr: Öncekine Odaklan ve Seç

en: Move Track
tr: İzi Taşı

en: Move Track &Down
tr: İ&zi Aşağı Taşı

en: Move Track U&p
tr: İzi &Yukarı Taşı

en: Move backward from toolbars to tracks
tr: Araç çubuklarından izlere geri git

en: Move clip up/down between tracks
tr: Parçaları izler arasında yukarı/aşağı taşı

en: Move f&ilter up
tr: Süzgec&i yukarı taşı

en: Move forward from toolbars to tracks
tr: Araç çubuklarından izlere ileri git

en: Move rule &down
tr: Kuralı &aşağı taşı

en: Move rule &up
tr: Kuralı y&ukarı taşı

en: Moved '%s' %s
tr: '%s' %s olarak taşındı

en: Moved Sample
tr: Taşınan Örnek

en: Moved clip to another track
tr: Parça başka bir ize taşındı

en: Moved gain slider
tr: Kazanç düğmesi oynatıldı

en: Moved pan slider
tr: Pan düğmesi oynatıldı

en: Moved velocity slider
tr: Hız düğmesi oynatıldı

en: Multi
tr: Çoklu

en: Multi Tool
tr: Çoklu Araç

en: Multi-Tool Mode
tr: Çoklu Araç Kipi

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
tr: Çoklu Araç Kipi: Fare ve Tuş Takımı Ayarları için, Cmd-

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
tr: Çoklu Araç Kipi: Fare ve Tuş Takımı Ayarları için Ctrl-P

en: Multiband
tr: Çok Bantlı

en: Musical Instrument
tr: Muzik Enstrumanı

en: Mute
tr: Sustur

en: Mute/Unmute focused track
tr: Odaklanılmış izi sustur/dinlet

en: Mux Rate:
tr: Çoklayıcı Hızı:

en: N&ame...
tr: &Ad...

en: NTSC frames
tr: NTSC kareleri

en: Name
tr: Ad

en: Name Change
tr: Ad Değiştir

en: Name files:
tr: Dosya adlandırma:

en: Name is the same as the original one
tr: Ad özgün olan ile aynı

en: Name must not be blank
tr: Ad boş bırakılamaz

en: Names may not contain '%c' and '%c'
tr: Adlar '%c' ve '%c' içeremez

en: Never copy any files
tr: Asla hiçbir dosyayı kopyalama

en: New Label Track
tr: Yeni Etiket İzi

en: New Peak Amplitude (dB):
tr: Yeni Tepe Genliği (dB):

en: New Project
tr: Yeni Proje

en: New Temporary Directory
tr: Yeni Geçici Klasör

en: New Track
tr: Yeni İz

en: New sample rate (Hz):
tr: Yeni örnekleme hızı (Hz):

en: New selection length:
tr: Yeni seçim uzunluğu:

en: New selection length: hh:mm:ss
tr: Yeni seçim uzunluğu: sa:dd:ss

en: New...
tr: Yeni...

en: Next Tool
tr: Sonraki Araç

en: No Local Help
tr: Yerel Yardım Yok

en: No MIDI interfaces
tr: MIDI arayüzü yok

en: No audio interfaces
tr: Ses arayüzü yok

en: No background measured
tr: Art alan ölçülemedi

en: No chain selected
tr: Hiçbir zincir seçilmemiş

en: No compatible FFmpeg library was found
tr: Uyumlu FFmpeg kütüphanesi bulunamadı

en: No curves exported
tr: Hiç bir eğri verilmedi

en: No devices found
tr: Aygıt bulunamadı

en: No endianness
tr: Endiansızlık yok

en: No foreground measured
tr: Ön alan ölçülemedi

en: No labels to export.
tr: Verilecek etiket yok.

en: Noise Floor
tr: Gürültü Tabanı

en: Noise Floor %d dB
tr: Gürültü Tabanı %d dB

en: Noise Floor:
tr: Gürültü Tabanı:

en: Noise Generator
tr: Gürültü Üreteci

en: Noise Removal
tr: Gürültü Kaldır

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
tr: Gürültü Kaldırma Dominic Mazzoni tarafından geliştirilmiştir

en: Noise Removal...
tr: Gürültü Kaldır...

en: Noise Threshold (Hiss/Hum/Ambient Noise)
tr: Gürültü Eşiği (Hiss/Vızıltı/Çevresel Gürültü)

en: Noise re&duction (dB):
tr: Gürültü a&zaltma (dB):

en: Noise reduction
tr: Gürültü azaltma

en: Noise type
tr: Gürültü tipi

en: Noise...
tr: Gürültü...

en: Noise:
tr: Gürültü:

en: None
tr: Yok

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
tr: Beklenen tema bileşen dosyalarından hiç biri
     şurada bulunamadı:
      %s.

en: Normalize
tr: Normalleştir

en: Normalize maximum amplitude to:
tr: En büyük genliği şuna normalleştir:

en: Normalize stereo channels independently
tr: Çift kanalı bağımsız olarak normalleştir

en: Normalize...
tr: Normalleştir...

en: Normalizing without removing DC offset...
tr: DC kayma kaldırılmadan Normalleştiriliyor...

en: Normalizing...
tr: Normalleştiriliyor...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
tr: Geçersiz ya da desteklenmeyen MP3 kodlama kütüphanesi!

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
tr: Tüm biçim ve kodekler uyumlu olmadığı gibi, tüm ayar kombinasyonları da tüm kodeklerle uyumlu olmayabilir.

en: Not an Ogg Vorbis file
tr: Ogg Vorbis dosyası değil

en: Not enough data selected.
tr: Yeterli veri seçilmemiş.

en: Note Track
tr: Not İzi

en: Note key
tr: Nota

en: Note length (seconds)
tr: Nota uzunluğu (saniye)

en: Note velocity
tr: Nota hızı

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
tr: Not: Cmd+Q basarsanız çıkacaktır. Tüm diğer tuşlar geçerlidir.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
tr: Ölçülecek bir şey yok.
    Lütfen izin bir bölümünü seçin.

en: Nothing to redo
tr: Yinelenecek birşey yok

en: Nothing to undo
tr: Geri alınacak birşey yok

en: Num
tr: No

en: Number of consecutive analysis:
tr: Birbirini izleyen çözümleme sayısı:

en: Number of times to repeat:
tr: Yineleme sayısı:

en: Numbering after File name prefix
tr: Dosya adı ön ekinden sonra numaralandır

en: Numbering before Label/Track Name
tr: Etiket/İz adından önce numaralayarak

en: Nyquist Output:
tr: Nyquist Çıktısı:

en: Nyquist Prompt
tr: Nyquist Komutu

en: Nyquist Prompt...
tr: Nyquist Komutu...

en: Nyquist did not return audio.
tr: Nyquist ses döndürmedi.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
tr: Nyquist dizi olarak tek bir ses kanalı döndürdü.

en: Nyquist returned the value:
tr: Nyquist dönüş değeri:

en: Nyquist returned too many audio channels.
tr: Nyquist çok fazla ses kanalı döndürdü.

en: OK
tr: Tamam

en: OK... Audacious!
tr: Tamam... Audaharika!

en: Ogg Vorbis Export Setup
tr: Ogg Vorbis Verme Kurulumu

en: Ogg Vorbis Files
tr: Ogg Vorbis Dosyaları

en: Ogg Vorbis Import and Export
tr: Ogg Vorbis Alma ve Verme

en: Ogg Vorbis files
tr: Ogg Vorbis dosyaları

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
tr: Bu Audacity sürümünde Ogg Vorbis desteği yok

en: On-demand import and waveform calculation complete.
tr: İsteğe göre alma ve dalga şekli hesaplaması tamamlandı.

en: One Hour
tr: Bir Saat

en: One Min
tr: Bir Dakika

en: One Sec
tr: Bir Saniye

en: One or more external audio files could not be found.
    It is possible they were moved, deleted, or the drive they were on was unmounted.
    Silence is being substituted for the affected audio.
    The first detected missing file is:
    %s
    There may be additional missing files.
    Choose File > Check Dependencies to view a list of locations of the missing files.
tr: Bir ya da daha fazla dış dosya bulunamadı.
    Bunlar taşınmış ya da silinmiş olabileceği gibi bulundukları sürücü çıkarılmış olabilir.
    Etkilenen sesler yerine sessizlik konulacak.
    İlk algılanan kayıp dosya:
    %s
    Daha başka kayıp dosyalar da olabilir.
    Dosya > Bağlılıkları Denetle komutuyla kayıp dosyaların listesini ve konumlarını görebilirsiniz.

en: Only avformat.dll|*avformat*.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
tr: Yalnız avformat.dll|*avformat*.dll|Dinamik Bağlantılı Kütüphaneler (*.dll)|*.dll|Tüm Dosyalar(*.*)|*

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
tr: Yalnız lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dinamik Olarak Bağlanmış Kütüphaneler (*.dll)|*.dll| Tüm Dosyalar (*.*)|*

en: Only libavformat.so|libavformat.so*|Dynamically Linked Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
tr: Yalnız libavformat.so|libavformat.so*|Dinamik Bağlı Kütüphaneler (*.so*)|*.so*|Tüm Dosyalar (*)|*

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
tr: Yalnız libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dinamik Kütüphaneleri (*.dylib)|*.dylib|Tüm Dosyalar (*)|*

en: Only libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
tr: Yalnız libmp3lame.so|libmp3lame.so.0|Birincil Paylaşımlı Nesne dosyaları (*.so)|*.so| Genişletilmiş Kütüphaneler (*.so*)|*.so*|Tüm Dosyalar (*)|*

en: Onsets
tr: Vuruşlar

en: Open &Recent...
tr: &Son Kullanılanlar...

en: Open Me&tadata Editor...
tr: Me&taveri Düzenleyicisini Aç...

en: Open Recent
tr: Son Kullanılanları Aç

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
tr: Tuştakımı kısayollarını düzenlemek için yeni bir proje açın.

en: Open menu on focused track
tr: Odaklanılmış izin menüsünü aç

en: Opening Audacity Project
tr: Audacity Projesi Açılıyor

en: Options...
tr: Ayarlar...

en: Orphan block file: '%s'
tr: Yetim blok dosyası: '%s'

en: Oscillator
tr: Sallıngaç

en: Other Contributors
tr: Diğer Katılımcılar

en: Other Emeritus Team Members
tr: Diğer Emekli Takım Üyeleri

en: Other uncompressed files
tr: Diğer sıkıştırılmamış dosyalar

en: Other...
tr: Diğer...

en: Out of disk space
tr: Disk alanından fazla

en: Out of memory!
tr: Bellek doldu!

en: Outer fade down length:
tr: Dış kısma uzunluğu:

en: Outer fade up length:
tr: Dış açma uzunluğu:

en: Output Channels: %2d
tr: Çıkış Kanalları: %2d

en: Output Device
tr: Çıkış Aygıtı

en: Output Level
tr: Çıkış Düzeyi

en: Output Meter
tr: Çıkış Ölçer

en: Output Volume
tr: Çıkış Sesi

en: Output Volume (Unavailable; use system mixer.)
tr: Çıkış Düzeyi (denetlenemiyor; sistem karıştırıcısını kullanın)

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
tr: Genel kalite, farklı kodekler farklı şekilde kullanır
    Vorbis için gereklidir
    0 - kendiliğinden
    -1 - kapalı (yerine bit hızı kullanılır)

en: Overdub: &Play other tracks while recording new one
tr: &Bindirme: Yeni bir iz kaydederken eski izleri oynat

en: Overwrite existing curve '
tr: Varolan eğrinin üzerine yaz '

en: Overwrite existing files
tr: Varolan dosyaların üzerine yaz

en: Overwrite preset '%s'?
tr: '%s' ön ayarı üzerine yazılsın mı?

en: PAL frames (25 fps)
tr: PAL kareleri (25 fps)

en: Pa&ge Setup...
tr: Say&fa Düzeni...

en: Packet Size:
tr: Paket Boyutu:

en: Packet size
    Optional
    0 - default
tr: Paket boyutu
    İsteğe göre
    0 - varsayılan

en: Pan
tr: Terazi

en: Pan left on focused track
tr: Odaklanılmış izde sola kaydır

en: Pan right on focused track
tr: Odaklanılmış izde sağa kaydır

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Parametric
tr: Parametrik

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste Te&xt to New Label
tr: Metni Y&eni Etikete Yapıştır

en: Paste Text to New Label
tr: Metni Yeni Etikete Yapıştır

en: Pasted from the clipboard
tr: Panodan yapıştırılan

en: Pasted text from the clipboard
tr: Panodan yapıştırılan metin

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
tr: Bir iz tipinden diğerine yapıştırma yapamazsınız.

en: Pause
tr: Duraklat

en: PdO Method:
tr: ÖS (PdO) Yöntemi:

en: Pencil
tr: Kurşun kalem

en: Percent Change
tr: Yüzde Değişim

en: Percent Change:
tr: Yüzde Değişim:

en: Performing Echo
tr: Yankı Uygulanıyor

en: Performing Effect:
tr: Etki Uygulanıyor:

en: Performing Effect: %s
tr: Etki Uygulanıyor: %s

en: Performing Equalization
tr: Dengeleniyor

en: Performing Repeat
tr: Yineleniyor

en: Phaser
tr: Fazla

en: Phaser...
tr: Fazla...

en: Pink
tr: Pembe

en: Pitc&h (EAC)
tr: Sı&klık (EAC)

en: Pitch (EAC)
tr: Sıklık (EAC)

en: Pitch Shifter
tr: Sıklık Kaydırıcı

en: Pitch and Tempo
tr: Sıklık ve Tempo

en: Pitch and Tempo Change support
tr: HIz ve Tempo Değiştirme desteği

en: Pitch:
tr: Sıklık:

en: Pl&ay
tr: Oyn&at

en: Pla&y Region
tr: Bölg&eyi Çal

en: Play
tr: &Oynat

en: Play (Shift for Loop Play)
tr: Oynat (Sürekli Oynatma için Shift)

en: Play Cut Preview
tr: Oynama Kesimi Ön İzleme

en: Play Meter
tr: Oynatma Ölçeri

en: Play One Second
tr: Bir Saniye Oynat

en: Play To Selection
tr: Seçimi Oynat

en: Play and/or record using &RAM (useful for slow drives)
tr: &RAM kullanarak oynat ve kaydet (yavaş sürücüler için kullanışlıdır)

en: Play at selected speed
tr: Seçili hızda oynat

en: Play at speed
tr: Oynatma hızı

en: Play-at-speed
tr: Seçili hızda oynat

en: Play/Stop
tr: Oynat/Durdur

en: Play/Stop and Set Cursor
tr: Oynat/Durdur ve İmleci Koy

en: Playback
tr: Oynatma

en: Playback Speed
tr: Oynatma Hızı

en: Playing Audio
tr: Ses Oynatılıyor

en: Playthrough
tr: Oynarken Kaydet

en: Please enter valid times.
tr: Lütfen geçerli zamanlar yazın.

en: Please enter valid values.
tr: Lütfen geçerli değerler yazın.

en: Please save and close the current project first.
tr: Lütfen önce geçerli projeyi kaydedip kapatın.

en: Please select an action
tr: Lütfen bir eylem seçin

en: Please select codec before saving a profile
tr: Bir profili kaydetmeden önce lütfen bir kodek belirleyin

en: Please select format before saving a profile
tr: Bir profili kaydetmeden önce biçimini seçin

en: Please select something to be measured.
tr: Lütfen ölçülecek bir şey seçin.

en: Plot Spectrum
tr: Spektrum Çiz

en: Plot Spectrum...
tr: Spektrum Çiz...

en: Plug-in support
tr: Eklenti desteği

en: Plugin Settings
tr: Eklenti Ayarları

en: Plugins %i to %i
tr: %i ile %i arasındaki eklentiler

en: Plugins 1 to %i
tr: 1 ile %i arası eklentiler

en: Position
tr: Konum

en: Pre&ferences...
tr: A&yarlar...

en: Pre&view
tr: Ön İ&zleme

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
tr: Öngörü Sıralama Yöntemi
    Kestirim - en hızlı, daha düşük sıkıştırma
    Günlük arama - en yavaş, en iyi sıkıştırma
    Tam arama - varsayılan

en: Preferences...
tr: Ayarlar...

en: Preferences:
tr: Ayarlar:

en: Preparing preview
tr: Ön izleme hazırlanıyor

en: Preset
tr: Ön Ayar

en: Preset '%s' does not exist.
tr: '%s' ön ayarı bulunamadı.

en: Preset:
tr: Önayar:

en: Presets
tr: Önayarlar

en: Presets:
tr: Önayarlar:

en: Presmooth Time
tr: Öndüzleme Zamanı

en: Press
tr: Basın

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
tr: Hücre içeriğini düzenlemek için F2 tuşuna basın ya da çift tıklayın.

en: Preview &after cut region:
tr: Bölgeyi kestikten sonr&a oynat:

en: Preview &before cut region:
tr: &Bölgeyi kesmeden önce oynat:

en: Preview not available
tr: Ön izleme yapılamaz

en: Previewing
tr: Ön izleniyor

en: Previous Tool
tr: Önceki Araç

en: Print
tr: Yazdır

en: Problem encountered exporting presets.
tr: Ayarlar verilirken bir sorun oldu

en: Processing Auto Duck...
tr: Kendiliğinden kısılıyor...

en: Processing first track of stereo pair:
tr: Çift kanalın ilk izi işleniyor:

en: Processing second track of stereo pair:
tr: Çift kanalın ikinci izi işleniyor:

en: Processing stereo channels independently:
tr: İki kanal bağımsız olarak işleniyor:

en: Processing:
tr: İşleniyor:

en: Profile:
tr: Profil:

en: Program build date:
tr: Programın sürümü tarihi:

en: Progress
tr: İşlem

en: Project Dependencies
tr: Proje Bağlılıkları

en: Project Depends on Other Audio Files
tr: Proje Başka Ses Dosyalarına Bağlı

en: Project Rate (Hz):
tr: Proje Hızı (Hz):

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Show Log...' in the Help menu to see details.
tr: Proje denetimi kendiliğinden kurtarma sırasında dosya tutarsızlıkları buldu.
    
    Ayrıntıları görmek için Yardım menüsünden 'Günlüğü Göster...' komutunu seçin.

en: Project check found file inconsistencies inspecting the loaded project data.
tr: Proje denetimi yüklenmiş proje verisinde tutarsızlıklar buldu.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
tr: Proje denetimi "%s" klasöründe 
    %d kayıp takma adlı blok dosyası (.auf) algıladı. 
    Audacity bu dosyaları projedeki özgün ses 
    verisini kullanarak tümüyle yeniden oluşturabilir.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
tr: Proje denetimi "%s" klasöründe 
    %d kayıp ses verisi blok dosyaları (.au) algıladı. 
    Bu kayıplar muhtemelen bir hata, sistem çökmesi 
    ya da kazara silmeden kaynaklanıyor. Bu dosyaların 
    Audacity tarafından kendiliğinden kurtarılmasının bir yolu yok. 
    
    Eğer aşağıdaki birinci ya da ikinci seçeneği 
    seçerseniz, önceki yerlerinden  kayıp dosyaları 
    bulmayı ve geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. 
    
    İkinci seçenek için dalga şeklinin sessizliği 
    göstermeyebileceğini unutmayın.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %d missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
tr: "%s" klasöründe yapılan proje denetimi 
    %d kayıp dış dosya ('takma adlı dosyalar') 
    algıladı. Bu dosyaların Audacity tarafından 
    kendiliğinden kurtarılmasının bir yolu yok. 
    
    Eğer aşağıdaki birinci ya da ikinci seçeneği 
    seçerseniz, kayıp dosyaları daha önce bulundukları 
    yerlerden bulup geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. 
    
    İkinci seçenek için dalga şeklinin sessizliği 
    göstermeyebileceğini unutmayın.
    Üçüncü seçeneği seçtiğinizde ve daha sonraki 
    hata iletilerinde "Projeyi hemen kapat" komutunu 
    seçmezseniz, proje şimdiki şekliyle kaydedilir.

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
tr: Proje denetimi "%s" klasöründe 
    %d yetim blok dosyası buldu. Bu dosyalar 
    bu projede kullanılmıyor, ancak diğer projelere ait olabilir. 
    Bunlar küçük dosyalar ve bir zararları dokunmaz.

en: Project check read faulty Sequence tags.
tr: Proje denetimi hatalı sıralama etiketleri okudu.

en: Project was recovered
tr: Proje kurtarıldı

en: Projects
tr: Projeler

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
tr: İşlemi yapabilmek için düzgün yapılandırılmış FFmpeg gerekiyor.
    Yapılandırmayı Ayarlar > Kütüphaneler bölümünden yapabilirsiniz.

en: Quality
tr: Kalite

en: Quality:
tr: Kalite:

en: QuickTime files
tr: QuickTime dosyaları

en: Quit Audacity
tr: Audacity'den Çık

en: R&emove Audio or Labels
tr: S&es ya da Etiketleri Kaldır

en: R&escan Audio Devices
tr: S&es Aygıtlarını Yeniden Tara

en: Rate Change
tr: Hız Değişimi

en: Ratio
tr: Oran

en: Ratio %.0f to 1
tr: Oran %.0f -> 1

en: Ratio %.1f to 1
tr: Oran %.1f -> 1

en: Ratio:
tr: Oran:

en: Re&gion Save
tr: Böl&geyi Kaydet

en: Re&move
tr: &Kaldır

en: Re&name
tr: Ye&niden &dlandır

en: Re&tain labels if selection snaps to a label edge
tr: Seçim e&tiket sınırına denk gelirse etiketleri koru

en: Read the files &directly from the original (faster)
tr: Dosyaları &doğrudan özgün olandan oku (daha hızlı)

en: Real-time Conversion
tr: Gerçek Zamanlı Dönüştürme

en: Recent &Files
tr: Son Kullanılan &Dosyalar

en: Record
tr: Kayıt

en: Record (Shift for Append Record)
tr: Kayıt (Sona Eklemek için Shift)

en: Record Meter
tr: Kayıt Ölçeri

en: Recorded Audio
tr: Kaydedilmiş Ses

en: Recording
tr: Kaydetme

en: Recording - Choosing the Input Device
tr: Kaydediliyor - Giriş Aygıtı Seçiliyor

en: Recording - Choosing the Input Source
tr: Kaydediliyor - Giriş Kaynağı Seçiliyor

en: Recording - Setting the Input Level
tr: Kaydediliyor - Giriş Düzeyi Ayarlanıyor

en: Recording Audio
tr: Ses Kaydediliyor

en: Recording end
tr: Kayıt sonu

en: Recording in CleanSpeech mode is not possible when a track, or more than one project, is already open.
tr: Bir iz ya da birden fazla proje açıkken Temiz Konuşma kipinde kayıt işlemi yapılamaz.

en: Recording not permitted
tr: Kayıt yapmaya izin verilmiyor

en: Recording start
tr: Kayıt başlangıcı

en: Recover
tr: Kurtar

en: Recover Projects
tr: Projeleri Kurtar

en: Recoverable projects
tr: Kurtarılabilir projeler

en: Recovering a project will not change any files on disk before you save it.
tr: Bir projeyi kurtardığınızda, yeniden kaydedene kadar disk üzerindeki hiçbir dosyada değişiklik yapılmaz.

en: Rectangle
tr: Dikdörtgen

en: Rectangular
tr: Dikdörtgensel

en: Redo
tr: Yinele

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
tr: Takma adlı özet dosyalarını yeniden oluştur (güvenli ve önerilen)

en: Regio&n Restore
tr: Bölgeyi Geri &Yükle

en: Release build
tr: Yayın sürümü

en: Remaining Time:
tr: Kalan Süre:

en: Remo&ve Tracks
tr: İzleri &Kaldır

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove Track
tr: İzi Kaldır

en: Remove any DC offset (center on 0.0 vertically)
tr: Tüm DC kaymayı kaldır (dikey olarak 0.0 üzerinde ortala)

en: Removed Cut Line
tr: Kesme Çizgisi Kaldırıldı

en: Removed audio track(s)
tr: Ses izleri kaldırıldı

en: Removed track '%s.'
tr: '%s' izi kaldırıldı.

en: Removing DC offset and Normalizing...
tr: DC kayma kaldırılarak Normalleştiriliyor...

en: Removing DC offset...
tr: DC kayma kaldırılıyor...

en: Removing Dependencies
tr: Bağlılıklar Kaldırılıyor

en: Removing Noise
tr: Gürültü Kaldırılıyor

en: Removing clicks and pops...
tr: Tıklama ve patlamalar kaldırılıyor...

en: Rename '
tr: Yeniden Adlandır '

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
tr: Yeni bir kayıt oluşturmak için 'adsız' yerine yeni ad verin.
    Tüm değişiklikleri kaydetmek için 'Tamam', vazgeçmek için 'İptal' seçin.

en: Rename...
tr: Yeniden Adlandır...

en: Renamed '%s' to '%s'
tr: '%s', '%s' olarak yeniden adlandırıldı

en: Renamed file: %s
tr: Dosya yeniden adlandırıldı: %s

en: Render
tr: Çevir

en: Rendered all audio in track '%s'
tr: '%s' izindeki tüm ses çevrildi

en: Repair
tr: Onar

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
tr: Seçili bölgenin dışındaki ses verisi kullanılarak onarmaya çalışılıyor. 
    
    Lütfen en az bir yanında ses dokunuşları olan bir bölge seçin. 
    
    Çevresel ses arttıkça sonuç daha iyi olur.

en: Repairing damaged audio
tr: Hasarlı ses onarılıyor

en: Repeat
tr: Yinele

en: Repeat %s
tr: %s yinele

en: Repeat Last Effect
tr: Son Etkiyi Yinele

en: Repeat...
tr: Yinele...

en: Repeated %d times
tr: %d kez yinelendi

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
tr: Kayıp sesi sessizlik ile değiştir (kalıcı olarak)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
tr: Kayıp sesi sessizlik ile değiştir (hemen kalıcı olacak).

en: Replot
tr: Yeniden Çiz

en: Represent times and durations in &beats
tr: Zaman ve süreleri &vuruş olarak göster

en: Represent times and durations in &seconds
tr: Zaman ve süreleri &saniye olarak göster

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
tr: İstenen eğri bulunamadı, 'adsız' kullanılıyor

en: Resample
tr: Yeniden Örnekle

en: Resample Track
tr: İzi Yeniden Örnekle

en: Resampled audio track(s)
tr: Ses izleri yeniden örneklendi

en: Resampling disabled.
tr: Yeniden örnekleme devre dışı bırakıldı

en: Resampling track %d
tr: %d izi yeniden örnekleniyor

en: Rescan VST effects next time Audacity is started
tr: Audacity yeniden başlatıldığında VST etkilerini yeniden tara

en: Rese&t...
tr: &Sıfırla...

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset Audacity Preferences
tr: Audacity Ayarlarını Sıfırla

en: Reset Genres
tr: Türleri Sıfırla

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
tr: Ayarlar Sıfırlansın mı?
    
    Bu soru 'kurulumdan' sonra ayarları sıfırlamak için bir kere sorulur.

en: Resize Large
tr: Büyük Yeniden Boyutlandırma

en: Resize Small
tr: Küçük Yeniden Boyutlandırma

en: Resonance
tr: Çınlama

en: Resonance:
tr: Çınlama:

en: Restart Audacity to apply changes.
tr: Değişiklikleri uygulamak için Audacity programını yeniden başlatmalısınız.

en: Restore Defaults
tr: Varsayılanları Geri Yükle

en: Result
tr: Sonuç

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Reverse
tr: Ters Çevir

en: Reversing
tr: Ters Çevriliyor

en: Right
tr: Sağ

en: Right Channel
tr: Sağ Kanal

en: Right,
tr: Sağ,

en: Right-Click
tr: Sağ Tıklama

en: Right-Drag
tr: Sağ Tuş ile Sürükleme

en: Rule deletion confirmation
tr: Kural Silme Onayı

en: Ruler
tr: Cetvel

en: Rules to choose import filters
tr: Alma süzgeçlerini seçecek kurallar

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
tr: Aynı anda iki farklı Audacity programını çalıştırmak veri 
    kaybına ya da sistem çökmesine neden olabilir.

en: S&ave/Manage Curves...
tr: Eğrileri K&aydet/Yönet...

en: S&how 'How to Get Help' dialog box at program start up
tr: &Program başlarken 'Nasıl Yardım Alabilirsiniz' penceresini göster

en: S&how Metadata Editor prior to export step
tr: &Verme adımından önce metaveri düzenleyiciyi göster

en: S&how the spectrum using grayscale colors
tr: Spektrumu &gri tonlamalı renklerle göster

en: S&kip to Start
tr: &Başlangıca Git

en: S&ort Tracks
tr: İ&zleri Sırala

en: Same name
tr: Aynı ad

en: Sample Edit
tr: Örnek Düzenleme

en: Sample Rate Con&verter:
tr: Örnekleme &Hızı Dönüştürücü:

en: Sample Rate Conver&ter:
tr: Örnek Hızı Dönüş&türücü:

en: Sample Rate:
tr: Örnekleme Hızı:

en: Sample Rates
tr: Örnekleme Hızları

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
tr: Örnekleme hızı (Hz)
    0 - örnekleme hızını değiştirme

en: Sample rate conversion
tr: Örnekleme hızı dönüşümü

en: Sample rate:
tr: Örnekleme hızı:

en: Sampling
tr: Örnekleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

en: Save CleanSpeech Preset File As:
tr: Temiz Konuşma Ayar Dosyasını Farklı Kaydet:

en: Save Compressed Copy of Project...
tr: Projenin Sıkıştırılmış Kopyasını Kaydet...

en: Save Compressed Project "%s" As...
tr: Sıkıştırılmış "%s" Projesini Farklı Kaydet...

en: Save Files
tr: Dosyaları Kaydet

en: Save Metadata As:
tr: Metaveriyi Farklı Kaydet:

en: Save Preset
tr: Önayarı Kaydet

en: Save Project "%s" As...
tr: "%s" Projesini Farklı Kaydet...

en: Save Project &As...
tr: Projeyi Farklı K&aydet...

en: Save Speech As:
tr: Konuşmayı Farklı Kaydet:

en: Save Theme Cache
tr: Tema Önbelleğini Kaydet

en: Save VST Program As:
tr: VST Programını Faklı Kaydet:

en: Save and Manage Curves
tr: Eğrileri Kaydet ve Yönet

en: Save changes before closing?
tr: Kapatmadan önce değişiklikler kaydedilsin mi?

en: Save changes?
tr: Değişiklikler kaydedilsin mi?

en: Save images to:
tr: Resimleri şuraya kaydet:

en: Save without Copying
tr: Kopyalamadan Kaydet

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Saved %s
tr: %s kaydedildi

en: Saving &empty project
tr: Boş projeler kayd&edilirken

en: Saving &projects
tr: Projeler &kaydedilirken

en: Saving an Audacity Project
tr: Bir Audacity Projesini Kaydetmek

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
tr: Tema dosyalarını ayrı ayrı kaydetmek ve yüklemek her bir görsel için ayrı bir dosya kullanır
    ancak düşünce aynıdır.

en: Saving project data files
tr: Proje veri dosyaları kaydediliyor

en: Saving recorded audio
tr: Kayıt dosyaya kaydediliyor

en: Saving recorded audio to disk
tr: Kaydedilmiş ses diske kaydediliyor

en: Sawtooth
tr: Testere Dişi

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scanning VST Plugins
tr: VST eklentileri taranıyor

en: Screen Capture Frame
tr: Ekran Yakalama Karesi

en: Scroll left or right
tr: Sola ya da sağa kaydır

en: Scroll up or down
tr: Aşağı ya da yukarı kaydır

en: Second Track
tr: İkinci İz

en: Seek Time when playing
tr: Oynatırken zamanı tara

en: Select
tr: Seç

en: Select Audio Host
tr: Ses Sunucusunu Seçin

en: Select Clip or Entire Track
tr: Kesimi ya da Tüm İzi Seç

en: Select Command
tr: Komut Seçin

en: Select Curve
tr: Eğiriyi Seçin:

en: Select Input Channels
tr: Giriş Kanallarını Seçin

en: Select Input Device
tr: Giriş Aygıtını Seçin

en: Select Output Device
tr: Çıkış Aygıtını Seçin

en: Select a MIDI file...
tr: Bir MIDI dosyası seçin...

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
tr: Yalnızca gürültünün olduğu bir kaç saniyeyi seçin. Böylece Audacity neyi süzeceğini bilir,
    sonra Gürültü Profilini almak için tıklayın:

en: Select a text file containing labels...
tr: Etiketleri içeren metin dosyasını seçin...

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
tr: Süzmek istediğiniz tüm sesi seçin, ne kadar gürültünün süzülmesini istiyorsanız
    seçin ve gürültüyü kaldırmak için 'Tamam' düğmesine tıklayın.

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
tr: Audacity tuş takımı kısayollarını içeren bir XML dosyası seçin...

en: Select any uncompressed audio file...
tr: Sıkıştırılmamış bir ses dosyası seçin...

en: Select file(s) for batch processing...
tr: Yığın işlemi için dosyaları seçin...

en: Select one or more audio files...
tr: Bir ya da daha fazla ses dosyası seçin...

en: Select stream(s) to import
tr: Alınacak akışları seçin

en: Select threshold
tr: Eşiği seçin

en: Select threshold (lower is more sensitive):
tr: Eşiği seçin (daha alçak daha duyarlıdır):

en: Select vocal file(s) for batch CleanSpeech Chain...
tr: Temiz Konuşma zinciri yığın işleminin uygulanacağı konuşma dosyalarını seçin...

en: Select xml file to export presets into
tr: Ön ayarların verileceği xml dosyasını seçin

en: Select xml file with presets to import
tr: Alınacak ön ayarların bulunduğu xml dosyasını seçin

en: Selection
tr: Seçim

en: Selection
tr: Seçim

en: Selection Contract Left
tr: Seçimi Sola Daralt

en: Selection Contract Right
tr: Seçimi Sağa Daralt

en: Selection End
tr: Seçim Sonu

en: Selection Extend Left
tr: Seçimi Sola Genişlet

en: Selection Extend Right
tr: Seçimi Sağa Genişlet

en: Selection Length
tr: Seçim Uzunluğu

en: Selection Start:
tr: Seçim Başlangıcı:

en: Selection Tool
tr: Seçim Aracı

en: Selection is too small to use voice key.
tr: Ses tuşunu kullanmak için seçim çok küçük

en: Selection to End
tr: Sona Kadar Seç

en: Selection to Start
tr: Başlangıca Kadar Seç

en: SelectionBar
tr: Seçim Çubuğu

en: Semitones (half-steps):
tr: Yarımtonlar (yarım adımlar):

en: Semitones in half-steps
tr: Yarım tonlar yarım adımlarla

en: Sensitivity
tr: Duyarlılık

en: Sequence has block file with length %s > mMaxSamples %s.
    Truncating to mMaxSamples.
tr: Sıralama, %s uzunluğunda bir blok dosyasına sahip > mMaxSamples %s.
    mMaxSamples değerine budanıyor.

en: Set
tr: Ayarla

en: Set (or Extend) Left Selection
tr: Soldan Seç ve Genişlet

en: Set (or Extend) Right Selection
tr: Sağdan Seç ve Genişlet

en: Set De&fault
tr: &Varsayılan Ayarla

en: Set Display
tr: Görünüm Ayarı

en: Set Interpolation
tr: Ara Değer Ayarı

en: Set Left Selection Boundary
tr: Sol Seçim Sınırını Ayarla

en: Set Ra&nge...
tr: A&ralık Ayarla...

en: Set Range
tr: Aralık Ayarı

en: Set Rat&e
tr: &Oranı Ayarla

en: Set Rate
tr: Oranı Ayarla

en: Set Right Selection Boundary
tr: Sağ Seçim Sınırını Ayarla

en: Set Sample &Format
tr: Örnek &Biçimini Ayarla

en: Set Selection Point
tr: Seçim Noktasını Ayarla

en: Set Selection Point and Play
tr: Seçim Noktasını Ayarla ve Oynat

en: Set Selection Range
tr: Seçim Bölgesini Ayarla

en: Set range to '%d' - '%d'
tr: Aralığı '%d' - '%d' olarak ayarla

en: Set time track display to linear
tr: Zaman izi görüntüsü doğrusal olsun

en: Set time track display to logarithmic
tr: Zaman izi görüntüsü logaritmik olsun

en: Set time track interpolation to linear
tr: Zaman izi ara değerlemesi doğrusal olsun

en: Set time track interpolation to logarithmic
tr: Zaman izi ara değerlemesi logaritmik olsun

en: Settings folder:
tr: Ayarlar klasörü:

en: Shaped
tr: Şekilli

en: Shift-Drag
tr: Shift ile Sürükleme

en: Shift-Left-Click
tr: Shift ile Sol Tıklama

en: Shift-Left-Drag
tr: Shift ile Sol Tıklama

en: Shift-Wheel-Rotate
tr: Shift ile Teker Döndürme

en: Short Tracks
tr: Kısa İzler

en: Short seek left during playback
tr: Oynatmada sola doğru kısa arama

en: Short seek right during playback
tr: Oynatmada sağa doğru kısa arama

en: Show &Log...
tr: Gün&lüğü Göster...

en: Show All Codecs
tr: Tüm Kodekleri Göster

en: Show All Formats
tr: Tüm Biçimleri Göster

en: Show Log for Details
tr: Ayrıntılar için Günlüğü Göster

en: Show Warnings/Prompts for
tr: Aşağıdakiler için uyarı ve iletileri göster

en: Show a grid along the &Y-axis
tr: &Y ekseni boyunca ızgarayı göster

en: Show output
tr: Çıkışı göster

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
tr: İşaret Değişimleri        -- ortalama: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Signal Level Meter
tr: İşaret Düzeyi Ölçer

en: Silence
tr: Sustur

en: Silence &Audio
tr: Sesi S&ustur

en: Silence Audi&o
tr: Sesi Sus&tur

en: Silence Audio
tr: Sesi Sustur

en: Silence Generator
tr: Sessizlik Üreteci

en: Silence Labeled Audio
tr: Etiketli Ses Bölgelerini Sustur

en: Silence Threshold
tr: Sessizlik Eşiği

en: Silence Threshold:
tr: Sessizlik Eşiği:

en: Silence audio selection
tr: Seçilmiş sesi sustur

en: Silence compression:
tr: Sessizlik sıkıştırma:

en: Silence duration:
tr: Sessizlik süresi:

en: Silence...
tr: Sessizlik...

en: Silenced labeled audio regions
tr: Etiketli ses bölgeleri susturuldu

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
tr: Seçilen izler %.2f' zamanında %.2f saniye için susturuldu

en: Simple
tr: Basit

en: Simulator
tr: Benzetici

en: Sine
tr: Sinüs

en: Size
tr: Boyut

en: Skip to E&nd
tr: So&na Git

en: Skip to End
tr: Sona Git

en: Skip to Start
tr: Başlangıca Git

en: Slide Tool
tr: Kaydırma Aracı

en: Slider Input
tr: Giriş Ayarı

en: Slider Output
tr: Çıkış Ayarı

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift
tr: Kayan Zaman Ölçeği/Sıklık Kayması

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift...
tr: Kayan Zaman Ölçeği/Sıklık Kayması...

en: Smooth Time
tr: Düzeltme Zamanı

en: Smooth at Sample
tr: Örnekte Düzelt

en: Snap Clicks/Selections to %s
tr: Tıklama/Seçimleri %s ile hizala

en: Snap To
tr: Şuna Uy

en: Snap To Off
tr: Hizalama Kapalı

en: Snap To On
tr: Hizalama Açık

en: So&ftware Playthrough (on/off)
tr: &Yazılımsal Oynarken Kaydet (aç/kapat)

en: Solo &Button:
tr: Solo &Düğmesi:

en: Solo/Unsolo focused track
tr: Odaklanılmış iz solo/değil

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can automatically be recovered:
tr: Audacity son kullanıldığında bazı projeler doğru şekilde kaydedilmemiş.
    Neyse ki, şu projeler kendiliğinden kurtarılabilir:

en: Something went really wrong after exporting the following %ld file(s).
tr: Şu %ld dosyalarının verilmesinden sonra bir şeyler çok ters gitti.

en: Something went wrong after exporting the following %ld file(s).
tr: Şu %ld dosyaları verildikten sonra bir şeyler ters gitti.

en: Sorry, Plug-in Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
tr: Malesef, eklenti etkileri, kanalları birbirine uymayan çift kanallı izlere uygulanamaz.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
tr: Malesef Vamp eklentisi başlatılamadı.

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
tr: Vamp Eklentileri, çift kanallı izlerde, parçanın her kanalı birbiriyle eşleşmediği sürece çalıştırılamaz.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
tr: İzlerin eşleşmediği yerlerde, çift kanallı izler üzerine etki uygulanamadı.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
tr: Malesef, Vamp eklentisi yüklenemedi.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
tr: Malesef 256 karakterden uzun yol isimleri desteklenmiyor.

en: Sorry, this effect cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
tr: Malesef bu etki her tek kanalı birbirine uymayan çift kanallı izler üzerinde uygulanamaz.

en: Sort By Name
tr: Ada Göre Sırala

en: Sort By Time
tr: Tarihe Göre Sırala

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
tr: Sese &Göre Kayıt (aç/kapat)

en: Sound Activated &Recording
tr: Ses Etkinleşti&rmeli Kayıt

en: Sound Activated Record
tr: Sese Göre Kayıt

en: Sound Activated Recording
tr: Ses Etkinleştirmeli Kayıt

en: Sound Activation Le&vel (dB):
tr: Ses Etkinleştirme &Düzeyi (dB):

en: Sound Activation Le&vel...
tr: Kayıdı Başlatacak S&es Düzeyi...

en: Sound card mixer support
tr: Ses kartı karıştırıcı desteği

en: Sp&lit
tr: Bö&l

en: Sp&lit Delete
tr: Bö&l ve Sil

en: Spaces detected
tr: Algılanan boşluklar

en: Special thanks:
tr: Özel teşekkürler:

en: Specify AAC Options
tr: AAC Ayarlarını Belirleyin

en: Specify AC3 Options
tr: AC3 Ayarlarını Belirleyin

en: Specify AMR-NB Options
tr: AMR-NB Ayarlarını Belirleyin

en: Specify Command Line Encoder
tr: Komut Satırı Kodlayıcısını Belirtin

en: Specify FLAC Options
tr: FLAC Ayarlarını Yapın

en: Specify MP2 Options
tr: MP2 Ayarlarını Yapın

en: Specify MP3 Options
tr: MP3 Ayarlarını Belirtin

en: Specify New Filename:
tr: Yeni Bir Dosya Adı Belirtin:

en: Specify Ogg Vorbis Options
tr: Ogg Vorbis Ayarlarını Yapın

en: Specify Other Options
tr: Diğer Ayarları Belirle

en: Specify Uncompressed Options
tr: Sıkıştırılmamış Ayarları Yapın

en: Specify WMA Options
tr: WMA Ayarlarını Belirleyin

en: Spectral Processor
tr: Spektral İşlemci

en: Spectrogram
tr: Spektrogram

en: Spectrogram l&og(f)
tr: Spektrogram l&og(f)

en: Spectrogram log(f)
tr: Spektrogram log(f)

en: Spectrograms
tr: Spektrogramlar

en: Spectrum
tr: Spektrum

en: Spl&it Cut
tr: Bö&l ve Kes

en: Spli&t
tr: Bö&l

en: Spli&t Stereo Track
tr: Çift Kanallı İzi A&yır

en: Split
tr: Ayır

en: Split Cut
tr: Ayır ve Kes

en: Split Cut Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş Sesi Ayırıp Kes

en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
tr: Etiketli ses bölgelerini panoya ayırıp kes

en: Split D&elete
tr: Ayır ve S&il

en: Split Delete
tr: Ayır ve Sil

en: Split Delete Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş Sesi Ayırıp Sil

en: Split Deleted labeled audio regions
tr: Etiketlenmiş ses bölgelerini ayırıp sil

en: Split Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş Sesi Ayır

en: Split Ne&w
tr: Ayır ve Ye&ni

en: Split New
tr: Ayır Yeni

en: Split Stereo to Mo&no
tr: Çift Ka&nallıyı Tek Kanallıya Ayır

en: Split Stereo to Mono '%s'
tr: '%s' Çift Kanallıdan Tek Kanallıya Ayır

en: Split files based on:
tr: Dosyaları şuna göre ayır:

en: Split labeled audio (points or regions)
tr: Etiketlenmiş sesleri ayır (nokta ya da bölgeler)

en: Split stereo track '%s'
tr: '%s' çift kanallı izini ayır

en: Split to new track
tr: Yeni ize ayır

en: Split-cut to the clipboard
tr: Panoya ayır ve kes

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
tr: %.2f saniye t=%.2f zamanında ayrılıp-silindi

en: Square
tr: Kare

en: Square, no alias
tr: Kare, örtüşmesiz

en: Stages
tr: Aşamalar

en: Stages:
tr: Aşamalar:

en: Standard
tr: Standart

en: Standard Autocorrelation
tr: Standart Özilinti

en: Standard Vinyl RPM:
tr: Standart Plak RPM:

en: Start
tr: Başlangıç

en: Start Automated Input Level Adjustment
tr: Giriş Düzeyini Kendiliğinden Ayarlamayı Başlat

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Start Date and Time
tr: Başlangıç Tarihi ve Zamanı

en: Start Monitoring
tr: İzlemeye Başla

en: Start Time
tr: Başlangıç Zamanı

en: Start and stop must be greater than 0.
tr: Başlangıç ve son sıfırdan büyük olmalı.

en: Start offset:
tr: Öteleme başlangıcı:

en: Start threshold (samples):
tr: Eşik başlangıcı (örnekler):

en: Start time after end time!
    Please enter reasonable times.
tr: Başlangıç zamanı bitiş zamanından sonra!
    Lütfen mantıklı zamanlar yazın.

en: Step 1
tr: 1. adım

en: Step 2
tr: 2. adım

en: Stereo
tr: Çift Kanallı

en: Stereo Trac&k to Mono
tr: Çift &Kanallı İzi Tek Kanallıya

en: Stereo to Mono
tr: Çift Kanallıdan Tek Kanallıya

en: Stereo to Mono Effect not found
tr: Çift - tek kanal dönüştürme etkisi bulunamadı

en: Stereo,
tr: Çift Kanallı,

en: Stereo, 999999Hz
tr: Çift Kanallı, 999999Hz

en: Stop
tr: Durdur

en: Stop Automated Input Level Adjustment
tr: Giriş Düzeyini Kendiliğinden Ayarlamayı Durdur

en: Stop Monitoring
tr: İzlemeyi Durdur

en: Stop threshold (samples):
tr: Eşik sonu (örnekler):

en: Stretch
tr: Esnetme

en: Stretch Factor:
tr: Gerilme Çarpanı:

en: Stretch Note Track
tr: Not İzini Esnet

en: Stretching with Paulstretch
tr: Paulstretch ile geriliyor

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
tr: WCAG 2.0 Başarı Ölçütü 1.4.7 : Kaldı

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
tr: WCAG 2.0 Başarı Ölçütü 1.4.7 : Geçti

en: Successfully exported the following %ld file(s).
tr: %ld dosya sorunsuz verildi.

en: Support for Other Formats
tr: Diğer Biçimler için Destek

en: Sync MIDI with Audio
tr: MIDI ile Sesi Eşleştir

en: Sync-&Lock Tracks
tr: Eş Ki&litlenmiş İzler

en: Sync-Lock Tracks
tr: Eş Kilitlenmiş İzler

en: Synchronize MIDI with Audio
tr: MIDI ile Sesi Eşleştir

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
tr: MIDI ve Ses İzleri Eşleştiriliyor

en: T&ools Toolbar
tr: A&raçlar Çubuğu

en: T&ransport
tr: Ha&reketler

en: Tag
tr: Etiket

en: Tag:
tr: İşaret:

en: Tall Tracks
tr: Uzun İzler

en: Target Peak:
tr: Hedef Tepe:

en: Temp Directory Update
tr: Geçici Klasör Güncelleme

en: Template
tr: Şablon

en: Temporary files directory
tr: Geçici dosyalar klasörü

en: Ten Sec
tr: On Saniye

en: Test Mode
tr: Sınama Kipi

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
tr: Metin dosyaları (*.txt)|*.txt|Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
tr: MIDI Sentezleyici Gecikmesi bir tamsayı olmalıdır

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
tr: Onarma etkisi hasarlı sesin çok kısa bölümlerinde (128 örneğe kadar) kullanılmak amacıyla geliştirilmiştir.
    
    Onarmak için yaklaştırıp, bir saniye civarındaki bir bölgeyi seçin.

en: The entered value is invalid
tr: Yazdığınız değer geçersiz

en: The frequency gain cannot be negative
tr: Frekans kazancı negatif olamaz

en: The frequency gain must be an integer
tr: Frekans kazancı bir tamsayı olmalı

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
tr: Frekans kazancı 60 dB/dec değerinden yüksek olamaz

en: The gain must be an integer
tr: Kazanç, bir tamsayı olmalı

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    '%s'
tr: '%s' tuş takımı kısayolu zaten şuna atanmış:
    
    '%s'

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
tr: Seçtiğiniz %s (%s) dili, %s (%s) sistem diliniz, ile aynı değil.

en: The maximum frequency must be an integer
tr: En yüksek frekans bir tamsayı olmalı

en: The maximum number of notes must be an integer
tr: En fazla nota sayısı bir tamsayı olmalı

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
tr: En fazla nota sayısı 1 ile 128 arasında olmalı

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
tr: En küçük genlik (dB) bir tamsayı olmalı

en: The minimum frequency must be an integer
tr: En düşük frekans bir tam sayı olmalı

en: The name <b>Audacity&reg;</b> is a registered trademark of Dominic Mazzoni.
tr: <b>Audacity&reg;</b> adı Dominic Mazzoni adına tescillidir.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
tr: Proje örnekleme hızı(%d) ve bit hızı (%d kbps) kombinasyonu MP3
    dosya biçimi tarafından desteklenmiyor.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
tr: Proje örnekleme hızı (%d) ve bit hızı (%d kbps) kombinasyonu 
    geçerli dosya çıkış biçimi tarafından desteklenmiyor.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
tr: Proje örnekleme hızı (%d) MP3 dosya biçimi tarafından
    desteklenmiyor.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
tr: Proje örnekleme hızı (%d) geçerli dosya çıkış biçimi tarafından
    desteklenmiyor.

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
tr: Verdiğiniz ad başka bir proje ile aynı olduğundan proje kaydedilemedi.
    Lütfen özgün bir ad kullanarak yeniden deneyin.

en: The range must be a positive integer
tr: Bölge, pozitif bir tamsayı olmalı

en: The range must be at least 1 dB
tr: Bölge en az 1 dB olmalı

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
tr: Unicode karakter kullandığından, belirttiğiniz dosya adı kullanılamadı.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
tr: Sistem başka bir Audacity kopyasının çalıştığını algıladı.

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
    
    (Only the Transport Toolbar and the colors on the wavetrack are currently affected, even
    though the image file shows other icons too.)
tr: Temalandırma deneysel bir özelliktir.
    
    Denemek için "Tema Belleğini Kaydet" komutuna tıklayın ve ImageCacheVxx.png
    dosyasındaki görsel ya da renkleri seçin. Düzenlemek için Gimp gibi bir görsel düzenleyici kullanın.
    
    Değiştirilmiş görsel ve renkleri Audacity üzerine yüklemek için "Tema Belleğini Yükle" komutuna tıklayın.
    
    (Şu anda, görsel dosyasında başka simgeler olsa da, yalnızca Hareketler Çubuğu renkleri ve
     dalga izi ayarlanabilmektedir.)

en: Theme
tr: Tema

en: Theme Cache - Images && Color
tr: Tema Önbelleği - Resimler &ve Renk

en: There are no label tracks to export.
tr: Verilecek bir etiket izi bulunamadı.

en: There are no options for this format.
tr: Bu biçim için hiç ayar yok.

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
tr: Ögelerden birinde boşluk karakterleri (boşluk, yeni satır, sekme ya da satır sonu) var. Bunlar düzen uydurmayı engelleyecek gibi. Ne yaptığınızdan emin değilseniz boşlukları budamanız önerilir. Audacity boşlukları budasın mı?

en: There is not enough room available to expand the cut line
tr: Kesim hattını genişletmek için yeterli alan yok

en: There is not enough room available to generate the audio
tr: Sesi üretmek için yeterli alan yok

en: There is not enough room available to paste the selection
tr: Seçimi yapıştırmak için yeterli alan yok

en: There is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in Preferences.
tr: Bu sürücü üzerinde çok az disk alanı kalmış.
    Ayarlar bölümünden başka bir geçici klasör seçin.

en: There was a problem printing.
tr: Yazdırırken bir sorun oldu.

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
tr: Son eyleminizde bir sorun oldu. Bunun bir hatadan kaynaklandığını
    düşünüyorsanız, lütfen bize tam olarak nerede, ne olduğunu iletin.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
tr: Midi giriş/çıkış katmanı hazırlanırken hata oluştu.

en: These are experimental. Enable them only if you've read the manual
    and know what you are doing.
tr: Bu modüller deneyseldir. Modülleri yalnız belgeleri okuduysanız ve
    ne yaptığınızı biliyorsanız etkinleştirin.

en: These are our support methods:
tr: Şu şekilde destek alabilirsiniz:

en: This file was saved by Audacity version %s. The format has changed. 
    
    Audacity can try to open and save this file, but saving it in this 
    version will then prevent any 1.2 or earlier version opening it. 
    
    Audacity might corrupt the file in opening it, so you should back it up first. 
    
    Open this file now?
tr: Bu dosya Audacity % sürümü kullanılarak kaydedilmiş. Bu sürümde dosya biçimi değişti. 
    
    Audacity bu dosyayı açıp kaydedebilir, fakat bu sürümde kaydederseniz
    Audacity 1.2 ve daha eski sürümler bu dosyayı açamayacak.
    
    Dosyayı şimdi açmak istiyor musunuz?

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
tr: Bu dosya Audacity %s sürümü kullanarak kaydedilmiş.
    Audacity %s sürümünü kullanıyorsunuz. Bu dosyayı açmak için daha yeni bir sürüme yükseltmelisiniz.

en: This parameter file was saved from %s.  Continue?
tr: Bu parametre dosyasyı %s ile kaydedilmiş. Devam edilsin mi?

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
tr: Bu Audacity sürümünde her proje penceresinde yalnız bir zaman izi kullanılabilir.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
tr: Bu Audacity sürümü %s desteği ile derlenmemiş.

en: Threshold
tr: Eşik

en: Threshold %d dB
tr: Eşik: %d dB

en: Threshold for Noise:
tr: Gürültü Eşiği:

en: Threshold for silence:
tr: Sessizlik eşiği:

en: Threshold:
tr: Eşik:

en: Time
tr: Zaman

en: Time Resolution (seconds):
tr: Zaman Çözünürlüğü (saniye):

en: Time Scale
tr: Zaman Ölçeği

en: Time Shift Tool
tr: Zaman Kaydırma Aracı

en: Time Track
tr: Zaman İzi

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
tr: Bitiş zamanı = %2d saat, %2d dakika, %.2f saniye.

en: Time shift all clips in track
tr: İzdeki tüm parçaların zamanını kaydır

en: Time shift clip or move up/down between tracks
tr: Parça zaman kaydırma ya da izler arasında yukarı/aşağı taşıma

en: Time shifted tracks/clips %s %.02f seconds
tr: İzler/parçalar zamanda %s %.02f saniye kaydırıldı

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
tr: Başlangıç zamanı = %2d saat, %2d dakika, %.2f saniye.

en: Time-Shift
tr: Zaman Kaydırması

en: Timeline Changer
tr: Zaman Akışı Değiştirici

en: Times are not reasonable!
    Please enter reasonable times.
tr: Zamanlar mantıklı değil!
    Lütfen mantıklı zamanlar yazın.

en: To Pitch
tr: Hangi Sıklığa

en: To RPM
tr: Şu RPM'e

en: To beats per minute
tr: Şu kadar dakikada vuruşa

en: To find %s, click here -->
tr:  %s dosyasını bulmak için, buraya tıklayın -->

en: To find '%s', click here -->
tr: '%s' bulmak için, buraya tıklayın -->

en: To frequency in seconds
tr: şu frekansa şu kadar saniyede

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
tr: Ücretsiz FFmpeg kopyasını indirmek için şuraya tıklayın -->

en: To get a free copy of Lame, click here -->
tr: Ücretsiz Lame kopyasını indirmek için, şuraya tıklayın -->

en: To length in seconds
tr: Şı uzunluk saniyesine

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
tr: Spektrum çizdirmek için, tüm seçili izler aynı örnek hızında olmalıdır.

en: To use Draw, choose 'Waveform' in the Track Drop-down Menu.
tr: Çizimi kullanmak için, iz açılır menüsünden 'Dalga Şekli' seçeneğine tıklayın.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
tr: Çizimi kullanmak için, tek tek örnekleri görene kadar yakınlaştırın.

en: To use this EQ curve in a batch chain, please choose a new name for it.
    Choose the 'Save/Manage Curves...' button and rename the 'unnamed' curve, then use that one.
tr: Bu EQ eğrisini bir yığın zincirinde kullanmak için yeni bir ad verin.
    'Eğrileri Kaydet/Yönet...' düğmesine tıklayarak 'adsız' eğriye ad verin ve bunu kullanın.

en: To:
tr: Şuraya:

en: Toggle Focused Track
tr: Odaklanılan İzi Değiştir

en: Tone Generator
tr: Ton Üreteci

en: Tone duration:
tr: Ton süresi:

en: Tone...
tr: Ton...

en: Tone/silence ratio:
tr: Ton/sessizlik oranı:

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
tr: Çok fazla ses seçilmiş. Sesin sadece ilk %.1f saniyesi çözümlenecek.

en: Tool
tr: Araç

en: ToolDock
tr: Araç Alanı

en: Tools
tr: Araçlar

en: Track
tr: İz

en: Track %d
tr: İz %d

en: Track &Start to Cursor
tr: İ&z Başını İmlece Getir

en: Track Name
tr: İz Adı

en: Track Number
tr: İz Sayısı

en: Track Panel
tr: İz Paneli

en: Track Remove
tr: İz Kaldırma

en: Track Title
tr: İz Adı

en: TrackView
tr: İz Görünümü

en: Tracks
tr: İzler

en: Tracks are too long to repeat the selection.
tr: İzler seçimi yinelemek için çok uzun.

en: Tracks sorted by name
tr: İsme göre sıralanmış izler

en: Tracks sorted by time
tr: Zamana göre sıralanmış izler

en: Transcri&ption Toolbar
tr: &Uyarlama Çubuğu

en: Transcription
tr: Uyarlama

en: Transport
tr: Hareket

en: Treat missing audio as silence (this session only)
tr: Kayıp veriyi sessizlik olarak kabul et (yalnız bu oturum için)

en: Treble (dB)
tr: Tiz (dB)

en: Treble (dB):
tr: Tiz (dB):

en: Tri&m Audio
tr: &Sesi Buda

en: Triangle
tr: Üçgen

en: Trim Audio
tr: Sesi Buda

en: Trim audio outside selection
tr: Seçim dışındaki sesi buda

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
tr: Seçilmiş izleri %.2f ile %.2f saniyeleri arasında buda

en: Truncate Silence
tr: Sessizliği Buda

en: Truncate Silence...
tr: Sessizliği Buda...

en: Truncating Silence...
tr: Sessizlik Budanıyor...

en: Unable to Export
tr: Verilemedi

en: Unable to determine
tr: Belirlenemedi

en: Unable to export
tr: Verilemedi

en: Unable to get QuickTime sample size property
tr: QuickTime örnek boyutu özelliği alınamıyor

en: Unable to get fill buffer
tr: Ara bellek doldurulamıyor

en: Unable to initialize MP3 stream
tr: MP3 akışı başlatılamadı

en: Unable to open genre file.
tr: Tür dosyası açılamadı.

en: Unable to open target file for writing
tr: Hedef dosya yazmak için açılamadı

en: Unable to open/create test file.
tr: Deneme dosyası açılamadı ya da oluşturulamadı.

en: Unable to remove '%s'.
tr: '%s' silinemedi.

en: Unable to rename '%s' to '%s'.
tr: '%s', '%s' olarak yeniden adlandırılamadı.

en: Unable to retrieve stream description
tr: Akış açıklaması alınamadı

en: Unable to save genre file.
tr: Tür dosyası kaydedilemedi.

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
tr: QuickTime ayrık kanallar özelliği ayarlanamıyor

en: Unable to set QuickTime render quality
tr: QuickTime görüntü kalitesi ayarlanamıyor

en: Unable to start QuickTime extraction
tr: QuickTime açılışı başlatılamadı

en: Uncompressed Export Setup
tr: Sıkıştırılmamış Verme Kurulumu

en: Undo
tr: Geri Al

en: Undo History
tr: Geri Alma Geçmişi

en: Unknown command line option: %s
tr: Bilinmeyen komut satırı seçeneği:%s

en: Unsorted
tr: Sıralanmamış

en: Unused filters:
tr: Kullanılmayan süzgeçler:

en: Up
tr: Yukarı

en: Up &Octave
tr: Ü&st Oktav

en: Upper speed limit
tr: Daha yüksek hız sınırı

en: Use Defaults
tr: Varsayılanları Kullan

en: Use LPC
tr: LPC Kullan

en: Use arrow keys (or RETURN key after editing) to navigate fields.
tr: Alanlarda gezinmek için ok ya da ENTER tuşunu kullanın.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
tr: Aynı anda birden fazla projeyi açmak için çalışmakta olan
    Audacity içinden Yeni ya da Aç komutlarını kullanın.

en: Using Label/Track Name
tr: Etiket/İz adını kullanarak

en: Using block size of %ld
tr: %ld blok boyutu kullanılıyor

en: Using:
tr: Şunu Kullanarak:

en: Using: PortMidi
tr: Kullanılan: PortMidi

en: Utility
tr: Araç

en: VST Effects
tr: VST Etkileri

en: Value
tr: Değer

en: Variable
tr: Değişken

en: Variable Speed:
tr: Değişken Hız:

en: Velocity
tr: Hız

en: Vertical Ruler
tr: Dikey Cetvel

en: Vertical Stereo
tr: Dikey Çift Kanallı

en: Volume
tr: Ses Düzeyi

en: Vorbis version mismatch
tr: Vorbis sürümü uyumsuz

en: WAV (Microsoft) signed 16 bit PCM
tr: WAV (Microsoft) imzalı 16 bit PCM

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
tr: WAV, AIFF ve diğer sıkıştırılmamış tipler

en: WCAG 2 Help
tr: WCAG 2 Yardımı

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
tr: WCAG 2.0 Başarı Ölçütü 1.4.7 Karşıtlık Sonuçları

en: WCAG2 Fail
tr: WCAG2 Geçemedi

en: WCAG2 Pass
tr: WCAG2 Geçti

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
tr: WMA (sürüm 2) Dosyaları (FFmpeg)

en: WMA Export Setup
tr: WMA Verme Kurulumu

en: Wa&veform
tr: &Dalga şekli

en: Wah Frequency Offset (%):
tr: Wah Frekans Ötelemesi (%):

en: Wah frequency offset in percent
tr: Yüzde olarak Wah frekans ötelemesi

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
tr: 5 saniye bekle ve en üstteki pencereyi/diyaloğu yakala

en: Waiting to start recording at %s.
tr: %s zamanında kayıda başlamayı bekliyor.

en: Warning
tr: Dikkat

en: Warning - Backup File Detected
tr: Dikkat - Yedek Dosyası Algılandı

en: Warning - Empty Project
tr: Dikkat - Boş Proje

en: Warning - Length in Writing Sequence
tr: Dikkat - Yazma Sıralamasında Uzunluk

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
tr: Dikkat - Kayıp Takma Adlı Özet Dosyaları

en: Warning - Missing Aliased File(s)
tr: Dikkat - Kayıp Takma Adlı Dosyalar: (%s)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
tr: Dikkat - Kayıp Ses Veri Blok Dosyaları

en: Warning - Opening Old Project File
tr: Dikkat - Eski Proje Dosyası Açılıyor

en: Warning - Orphan Block File(s)
tr: Dikkat - Yetim Blok Dosyaları

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
tr: Dikkat - Sıralama Etiketlerini Okumada Sorunlar Var

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
tr: Dikkat: Kendiliğinden Kurtarmada Sorun Çıktı

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Waveform
tr: Dalga şekli

en: Waveform (d&B)
tr: Dalga şekli (d&B)

en: Waveform (dB)
tr: Dalga şekli (dB)

en: Waveform:
tr: Dalga şekli:

en: Waveshaper
tr: Dalga Şekillendirici

en: Welcome to Audacity
tr: Audacity Programına Hoşgeldiniz

en: Welcome to Audacity version %s
tr: Audacity %s sürümüne hoş geldiniz

en: Welcome to Audacity!
tr: Audacity Programına Hoş Geldiniz.

en: Welcome!
tr: Hoş Geldiniz

en: Wheel-Rotate
tr: Teker Döndürme

en: When exporting track to an Allegro (.gro) file
tr: İzleri bir Allegro (.gro) dosyasına verirken

en: When exporting tracks to an audio file
tr: İzleri bir ses dosyasına verirken

en: When importing audio files
tr: Ses dosyalarını alırken

en: When importing uncompressed audio files you can either copy them into the project, or read them directly from their current location (without copying).
    
    Your current preference is set to %s.
    
    Reading the files directly allows you to play or edit them almost immediately.  This is less safe than copying in, because you must retain the files with their original names in their original location.
    File > Check Dependencies will show the original names and location of any files that you are reading directly.
    
    How do you want to import the current file(s)?
tr: Sıkıştırılmamış ses dosyalarını alırken, projenin içine kopyalayabilir ya da kopyalamadan doğrudan özgün konumlarından okuyabilirsiniz. 
    
    Şimdiki ayarınız %s olarak seçilmiş. 
    
    Dosyaları doğrudan okumak neredeyse anında oynatma ve düzenleme yapabilmenizi sağlar. Bu çalışma şekli, dosyaları özgün adları ve konumlarında korumanız gerektiğinden kopyalamaktan daha az güvenlidir. 
    Dosya > Bağlılıkları Denetle komutu ile doğrudan okuduğunuz dosyaların özgün adları ve konumlarını görebilirsiniz.
    
    Geçerli dosyaları nasıl almak istiyorsunuz?

en: When saving a project that depends on other audio files
tr: Diğer ses dosyalarına bağlı bir projeyi kaydederken

en: Whenever a project depends on other files:
tr: Bir proje başka dosyalara bağlı olduğunda:

en: Where is %s?
tr: %s nerede?

en: Where is '%s'?
tr: '%s' nerede?

en: White
tr: Beyaz

en: White Bkgnd
tr: Beyaz Artalan

en: Window &size
tr: Pencere &boyutu

en: Window &type
tr: Pencere &tipi

en: Window Size
tr: Pencere Boyutu

en: Windows PCM Audio file (*.wav)|*.wav
tr: Windows PCM Ses dosyası (*.wav)|*.wav

en: Within:
tr: İçinde:

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
tr: XML dosyaları (*.xml)|*.xml|Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: Year
tr: Yıl

en: You are about to export a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to export the file under this name?
tr: Bir %s dosyasını "%s" adıyla kaydetmek üzeresiniz.
    
    Normalde bu dosyaların uzantısı ".%s" olur. Bazı programlar standart olmayan uzantıları açamaz.
    
    Dosyayı bu adla kaydetmek istediğinize emin misiniz?

en: You are attempting to overwrite an aliased file that is missing.
    The file cannot be written because the path is needed to restore the original audio to the project.
    Choose File > Check Dependencies to view the locations of all missing files.
    If you still wish to export, please choose a different filename or folder.
tr: Kayıp olan takma adlı bir dosyanın üzerine yazmayı denediniz. 
    Bu yol projenin özgün ses dosyalarını geri yüklemek için gerektiğinden dosya yazılamadı. 
    Dosyayı hala vermek istiyosanız, farklı bir dosya adı ve klasör seçin.

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of the LAME MP3 library.
tr: lame_enc.dll v%d.%d sürümüne bağlanıyorsunuz. Bu sürüm Audacity %d.%d.%d sürümü ile uyumlu değil.
    Lütfen en son LAME MP3 kütüphanesini indirin.

en: You are saving an Audacity project file (.aup).
    
    Saving a project creates a file that only Audacity can open.
    
    To save an audio file for other programs, use one of the "File > Export" commands.
tr: Bir Audacity proje dosyası (.aup) kaydediyorsunuz.
    
    Kaydedilecek proje dosyası yalnız Audacity tarafından açılabilecek.
    
    Başka programların açabileceği bir ses dosyası kaydetmek için "Dosya > Ver" komutlarından birini kullanın.

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
tr: Kendiliğinden oluşturulmuş bir yedek dosyasını açmayı deniyorsunuz.
    Bu işlem ağır veri kaybına neden olabilir.
    
    Bunun yerine güncel Audacity proje dosyasını açmayı deneyin.

en: You can also read our help on importing <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#midi">MIDI files</a> and tracks from <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#fromcd"> audio CDs</a>.
tr: Ayrıca <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#midi">MIDI dosyaları</a> ve <a href="http://manual.audacityteam.org/man/FAQ:Opening_and_Saving_Files#fromcd"> ses CDlerinden</a> izler almak için yardım bölümlerini okuyabilirsiniz..

en: You can only do this when playing and recording are
     stopped. (Pausing is not sufficient.)
tr: Bunu yalnızca oynatma ya da kayıt durdurulmuşken
     yapabilirsiniz. Beklemede bırakmak yeterli değildir.

en: You can only measure one track at a time.
tr: Aynı anda yalnız bir izi ölçebilirsiniz.

en: You can't delete a preset without name
tr: Adsız bir önayarı silemezsiniz

en: You can't save a preset without name
tr: Adsız bir önayarı kaydedemezsiniz

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
tr: 'adsız' eğrisini silemezsiniz, özeldir.

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
tr: 'Adsız' bir eğriyi silemezsiniz.

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
tr: 'adsız' eğrisini veremezsiniz, özeldir.

en: You have compiled Audacity with an extra button, 'Output Sourcery'.  This will save a
    C version of the image cache that can be compiled in as a default.
tr: Audacity fazladan 'Kaynağı Çıkart' düğmesi ile derlenmiş. Bu düğme görsel ön belleğinin
    varsayılan olarak derlenebilecek bir C sürümünü kaydeder.

en: You have left blank label names.  These will be
    skipped when repopulating the Label Tracks.
    
    Would you like to go back and provide names?
tr: Bazı etiket adlarını boş bıraktınız. Etiket İzleri
    yeniden dağıtılırken bu adlar atlanacak.
    
    Geri dönüp adları yazmak ister misiniz?

en: You have only one unmuted Audio Track and no applicable 
    labels, so you cannot export to separate audio files. 
    
    If you have more than one Label Track, Export Multiple is 
    based only on labels in the uppermost Label Track.
tr: Yalnız bir Ses İzi duyulur durumda ve kullanılabilecek bir 
    etiket yok. Bu nedenle ayrı ses dosyaları veremezsiniz. 
    
    Birden fazla Etiket İzi olduğunda, Çoklu Ver işlemi 
    yalnız en üstteki Etiket İzi temel alınarak yapılır.

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
tr: Tanımlanmamış bir dosya uzantısına sahip bir dosya adı seçtiniz.
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: You may resample to one of the rates below.
tr: Aşağıdaki hızlardan biriyle yeniden örnekleyebilirsiniz.

en: You must first select some audio for this
     to use. (Selecting other kinds of track won't work.)
tr: Bunu kullanmak için önce bazı sesleri seçmelisiniz
     Başka tipte izleri seçmek işe yaramaz.

en: You must first select some audio for this to use.
tr: Bunu kullanmak için önce bazı sesleri seçmelisiniz.

en: You must first select some stereo audio for this
     to use. (You cannot use this with mono.)
tr: Bunu yapabilmek için önce çift kanallı bir ses
     seçmelisiniz, tek kanallı seste kullanamazsınız.

en: You must select a track first.
tr: Önce bir iz seçmelisiniz.

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
tr: Ses içermeyen bir iz seçtiniz. Kendiliğinden kısma yalnız ses izleri üzerinde çalışabilir.

en: You will not be able to play midi.
tr: MIDI dosyasını oynatamayacaksınız.

en: You will not be able to play or record audio.
tr: Ses oynatıp kaydedemeyeceksiniz.

en: Your batch command of %s was not recognized.
tr: %s yığın komutunuz anlaşılamadı.

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no return statement. Either use a return statement such as
    	return s * 0.1
    for SAL, or begin with an open parenthesis such as
    	(mult s 0.1)
     for LISP.
tr: Yazdığınız SAL kodu gibi görünüyor ancak bildirim geri dönüşü yok. Şunun gibi bir geri dönüş kodu yazın
    	return s * 0.1
    ya da LISP için şunun gibi parantez açarak başlayın
    	(mult s 0.1)
     .

en: Your file will be exported as a 16-bit AIFF (Apple/SGI) file.
tr: Dosyanız 16-bit AIFF (Apple/SGI) dosyası olarak verilecek.

en: Your file will be exported as a 16-bit WAV (Microsoft) file.
tr: Dosyanız 16-bit WAV (Microsoft) dosyası olarak verilecek.

en: Your file will be exported as a GSM 6.10 WAV file.
tr: Dosyanız GSM 6.10 WAV dosyası olarak verilecek.

en: Your project is currently self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    If you change the project to a state that has external dependencies on imported files, it will no longer be self-contained. If you then Save without copying those files in, you may lose data.
tr: Projenizin tüm kaynakları içinde, herhangi bir dış dosyaya bağlılığı yok. 
    
    Eğer projenin durumunu, dış dosyaları alınan dış dosyalara bağlı olacak şekilde değiştirirseniz, artık tüm kaynaklar içerilmeyecek. Projeyi bu dosyaları kopyalamadan kaydederseniz veri kaybedebilirsiniz.

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
tr: Projeniz şimdi boş.
    Kaydedilmişse projede hiç iz bulunmayacak.
    
    Önceden açılmış izleri kaydetmek için:
    'Hayır' tıklayın, Düzenle > Geri Al ile tüm
    izler açılana kadar gidin ve Dosya > Projeyi Kaydet.
    
    Gene de kaydedilsin mi?

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
tr: İzleriniz, verilecek dosya içinde bir tek kanallı sese indirgenecek.

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
tr: İzleriniz, verilecek dosya içinde iki çift kanallı sese indirgenecek.

en: Zoom
tr: Büyüt

en: Zoom &In
tr: &Yaklaştır

en: Zoom &Normal
tr: &Normal Görünüm

en: Zoom &Out
tr: &Uzaklaştır

en: Zoom In
tr: Yaklaş

en: Zoom Out
tr: Uzaklaş

en: Zoom Tool
tr: Yaklaştırma Aracı

en: Zoom default
tr: Büyütme varsayılanı

en: Zoom in on Point
tr: Noktaya Yaklaş

en: Zoom in on a Range
tr: Bölgeye Yaklaş

en: Zoom in or out on Mouse Pointer
tr: Fare İmlecine Yaklaş ya da Uzaklaş

en: Zoom out on a Range
tr: Bir bölümü uzaklaştır

en: Zoom out one step
tr: Bir adım küçült

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
tr: [Dikkat: Nyquist geçersiz UTF-8 dizgesi döndürdü, burada Latin-1 olarak dönüştürüldü]

en: by &Name
tr: &Ada Göre

en: by &Start time
tr: &Başlama Zamanına Göre

en: by Dominic Mazzoni
tr: Dominic Mazzoni tarafından geliştirilmiştir

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
tr: Dominic Mazzoni ve Vaughan Johnson tarafından geliştirilmiştir

en: by Leland Lucius
tr: Leland Lucius tarafından geliştirilmiştir

en: by Lynn Allan
tr: Lynn Allan tarafından geliştirilmiştir

en: by Lynn Allan && Philip Van Baren
tr: Lynn Allan ve Philip Van Baren tarafından geliştirilmiştir

en: by Nasca Octavian Paul
tr: Nasca Octavian Paul tarafından geliştirilmiştir

en: by Salvo Ventura
tr: Salvo Ventura tarafından geliştirilmiştir

en: by Steve Daulton
tr: Steve Daulton tarafından

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
tr: Vaughan Johnson ve Dominic Mazzoni tarafından geliştirilmiştir

en: bytes
tr: bayt

en: centiseconds
tr: santisaniye

en: co-founder
tr: ortak kurucu

en: copy in
tr: İçine kopyala

en: dd:hh:mm:ss
tr: gg:sa:dd:ss

en: down
tr: aşağı

en: false
tr: yanlış

en: film frames (24 fps)
tr: film kareleri (24 fps)

en: from
tr: şundan

en: hh:mm:ss
tr: sa:dd:ss

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
tr: sa:dd:ss + CDDA kareleri (75 fps)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
tr: sa:dd:ss + NTSC düşük kareleri

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
tr: sa:dd:ss + NTSC düşük dışı kareler

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
tr: sa:dd:ss + PAL kareleri (25 fps)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
tr: sa:dd:ss + film kareleri (24 fps)

en: hh:mm:ss + hundredths
tr: sa:dd:ss + yüzdelik

en: hh:mm:ss + milliseconds
tr: sa:dd:ss + milisaniye

en: hh:mm:ss + samples
tr: sa:dd:ss + örnekler

en: hidden
tr: gizli

en: indeterminate
tr: belirsiz

en: infinite dB difference
tr: sonsuz dB farkı

en: items?
tr: öge?

en: left
tr: sol

en: milliseconds
tr: milisaniye

en: milliseconds (higher = more latency)
tr: milisaniye (daha yüksek = daha geç)

en: milliseconds (negative = backwards)
tr: milisaniye (negatif = geriye)

en: milliseconds (time of one analysis)
tr: milisaniye (bir çözümleme süresi)

en: mkdir in DirManager::MakeBlockFilePath failed.
tr: DirManager içinde mkdir::MakeBlockFilePath işlemi yapılamadı.

en: n/a
tr: yok

en: quality assurance
tr: kalite güvencesi

en: read directly
tr: doğrudan oku

en: right
tr: sağ

en: same as left-drag
tr: sol sürükleme ile aynı

en: same as right-drag
tr: sağ sürükleme ile aynı

en: same as select tool
tr: seçim aracı ile aynı

en: same as zoom tool
tr: büyütme aracı ile aynı

en: samples
tr: örnekler

en: seconds
tr: saniye

en: to
tr: şuna

en: to Selection En&d
tr: Seçi&m Sonuna

en: to Selection Star&t
tr: S&eçim Başına

en: to Track &End
tr: İz &Sonuna

en: to Track &Start
tr: İz &Başına

en: true
tr: doğru

en: unavailable - above location doesn't exist
tr: geçersiz - yukarıdaki konum bulunamadı

en: unnamed
tr: adsız

en: untitled
tr: adsız

en: up
tr: yukarı

en: using SBSMS, by Clayton Otey
tr: Clayton Otey tarafından geliştirilmiş SBSMS kullanılıyor

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
tr: Erik de Castro Lopo tarafından geliştirilen SampleRate kullanıldı

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
tr: Olli Parviainen tarafından geliştirilen SoundTouch kullanıldı

en: window
tr: pencere

en: xml files (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML
tr: xml dosyaları (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML

en: zero
tr: sıfır
