gnupg - en to da translation catalogue (1727 entries)

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
da: 
    Indtast bruger-id'et. Slut med en tom linje:

en: 
    GnuPG needs to construct a user ID to identify your key.
da: 
    GnuPG skal konstruere et bruger-id for at identificere din nøgle.

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
da: 
    Vælg et billede til brug for dit billed-id. Billedet skal være en JPEG-fil.
    Husk at billedet gemmes i din offentlige nøgle. Hvis du bruger et meget
    stort billede, vil din nøgle også blive meget stor!
    En billede på 240x288 er en god størrelse.

en: 
    Supported algorithms:
da: 
    Understøttede algoritmer:

en: 
    You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
    from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
da: 
    Du skal bruge en bruger-id for at identificere din nøgle; programmet konstruerer bruger-id'et
    fra fødselsnavn, kommentar og e-post-adresse i dette format:
        »Heinrich Heine (digteren) <heinrichh@duesseldorf.de>«

en:                 aka
da:      også kendt som

en:                 aka "%s"
da:        også kendt som »%s«

en:                using %s key %s
da:                bruger %s nøgle %s

en:               imported: %lu
da:            importerede: %lu

en:              unchanged: %lu
da:               uændrede: %lu

en:            new subkeys: %lu
da:        nye undernøgler: %lu

en:           new user IDs: %lu
da:        nye bruger-id'er: %lu

en:           not imported: %lu
da:       ikke importerede: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
da:       w/o bruger-id'er: %lu

en:          "%s": preference for cipher algorithm %s
da:         »%s«: præference for chifferalgoritme %s

en:          "%s": preference for compression algorithm %s
da:         »%s«: præference for komprimeringsalgortime %s

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
da:         »%s«: præference for sammendragsalgortime %s

en:          (subkey on main key ID %s)
da:          (undernøgle på hovednøgle-id %s)

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
da:          Det er ikke sikkert at signaturen tilhører ejeren.

en:          The signature is probably a FORGERY.
da:          Signaturen er formentlig FORFALSKET.

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
da:          Intet tyder på at denne signatur tilhører ejeren.

en:          This could mean that the signature is forged.
da:          Dette kan betyde at underskriften er forfalsket.

en:         new signatures: %lu
da:      nye underskrifter: %lu

en:       "%s"
da:       »%s«

en:       Card serial no. =
da:    Serielnr. for kort =

en:       Key fingerprint =
da:     Nøglefingeraftryk =

en:       Subkey fingerprint:
da:   Undernøglefingeraftryk:

en:       secret keys read: %lu
da:  hemmelige nøgler læst: %lu

en:       skipped new keys: %lu
da:    udeladte nye nøgler: %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
da:    bruger-id'er ryddet: %lu

en:      Subkey fingerprint:
da:      Undernøglefingeraftryk:

en:     signatures cleaned: %lu
da:   underskrifter ryddet: %lu

en:    (%c) Finished
da:    (%c) Afsluttet

en:    (%c) Toggle the authenticate capability
da:    (%c) Skift evnen til at godkende

en:    (%c) Toggle the encrypt capability
da:    (%c) Skift evnen til at kryptere

en:    (%c) Toggle the sign capability
da:    (%c) Skift evnen til at underskrive

en:    (%d) DSA (set your own capabilities)
da:    (%d) DSA (angiv dine egne evner)

en:    (%d) DSA (sign only)
da:    (%d) DSA (kun underskriv)

en:    (%d) DSA and Elgamal
da:    (%d) DSA og Elgamal

en:    (%d) Elgamal (encrypt only)
da:    (%d) Elgamal (kun krypter)

en:    (%d) Existing key
da:    (%d) Eksisterende nøgle

en:    (%d) Existing key from card
da:    (%d) Eksisterende nøgle fra kort

en:    (%d) RSA (encrypt only)
da:    (%d) RSA (kun krypter)

en:    (%d) RSA (set your own capabilities)
da:    (%d) RSA (angiv dine egne evner)

en:    (%d) RSA (sign only)
da:    (%d) RSA (kun underskriv)

en:    (%d) RSA and RSA (default)
da:    (%d) RSA og RSA (standard)

en:    (%d) encrypt
da:    (%d) krypter

en:    (%d) sign
da:    (%d) underskriv

en:    (%d) sign, encrypt
da:    (%d) underskriv, krypter

en:    (0) I will not answer.%s
da:    (0) Jeg vil ikke svare.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
da:    (1) Jeg har ingen kontrol udført.%s

en:    (1) Signature key
da:    (1) Underskriftsnøgle

en:    (2) Encryption key
da:    (2) Krypteringsnøgle

en:    (2) I have done casual checking.%s
da:    (2) Jeg har udført en overfladisk kontrol.%s

en:    (3) Authentication key
da:    (3) Godkendelsesnøgle

en:    (3) I have done very careful checking.%s
da:    (3) Jeg har foretaget en meget omhyggelig kontrol.%s

en:    new key revocations: %lu
da:   nye nøgletilbagekald: %lu

en:   %d = I do NOT trust
da:   %d = Jeg stoler IKKE på denne nøgle

en:   %d = I don't know or won't say
da:   %d = Jeg ved det ikke eller vil ikke sige det

en:   %d = I trust fully
da:   %d = Fuld troværdighed

en:   %d = I trust marginally
da:   %d = Marginal troværdighed

en:   %d = I trust ultimately
da:   %d = Jeg stoler fuldstændig på denne nøgle

en:   (     issuer valid from
da:   (   udsteder gyldig fra

en:   (  signature created at
da:   (underskr. oprettet den

en:   (certificate created at
da:   (certifkat oprettet den

en:   (certificate valid from
da:   (certifikat gyldigt fra

en:   Unable to sign.
da:   Kunne ikke underskrive.

en:   aka "%s"
da:   også kendt som »%s«

en:   m = back to the main menu
da:   h = tilbage til hovedmenuen

en:   q = quit
da:   a = afslut

en:   s = skip this key
da:   s = udelad denne nøgle

en:   secret keys imported: %lu
da:  hemmel. nøgler import: %lu

en:  (end with an empty line):
da:  (slut med en tom linje):

en:  (main key ID %s)
da:  (hovednøgle-id %s)

en:  (non-exportable)
da:  (kan ikke eksporteres)

en:  (non-revocable)
da:  (kan ikke tilbagekaldes)

en:  (optional; end with an empty line):
da:  (valgfrit; slut med en tom linje):

en:  - probably dead - removing lock
da:  - sikkert død - fjerner lås

en:  Primary key fingerprint:
da: Primær nøglefingeraftryk:

en:  secret keys unchanged: %lu
da: hemmel. nøgler uændret: %lu

en:  using certificate ID 0x%08lX
da:  bruger certifikat-id 0x%08lX

en: "%s" not a key ID: skipping
da: »%s« er ikke et nøgle-id: udelader

en: "%s" was already locally signed by key %s
da: »%s« var allerede underskrevet lokalt af nøgle %s

en: "%s" was already signed by key %s
da: »%s« var allerede underskrevet af nøgle %s

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
da: # Liste over tildelte troværdige værdier, oprettede %s
    # (Brug »gpg --import-ownertrust« for at gendanne dem)

en: %d Admin PIN attempts remaining before card is permanently locked
da: %d PIN-forsøg for administrator før kort permanent låses

en: %d bad signatures
da: %d ugyldige underskrifter

en: %d keys processed (%d validity counts cleared)
da: %d nøgler behandlet (%d validiteter ryddet)

en: %d marginal(s) needed, %d complete(s) needed, %s trust model
da: %d marginaler krævet, %d færdiggjorte krævet, %s troværdighedsmodel

en: %d signatures not checked due to errors
da: %d underskrifter er ikke kontrolleret på grund af fejl

en: %d signatures not checked due to missing keys
da: %d underskrifter er ikke kontrolleret på grund af manglende nøgler

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
da: %d bruger-id'er uden gyldige egenunderskrifter detekteret

en: %lu keys cached (%lu signatures)
da: %lu nøgler mellemlagret (%lu underskrifter)

en: %lu keys cached so far (%lu signatures)
da: %lu nøgler mellemlagret indtil nu (%lu underskrifter)

en: %lu keys processed so far
da:      %lu-nøgler behandlet

en: %s %s stopped
da: %s %s stoppet

en: %s does not support handler version %d
da: %s understøtter ikke håndteringsversion %d

en: %s does not yet work with %s
da: %s virker endnu ikke med %s

en: %s encrypted data
da: %s krypterede data

en: %s encrypted session key
da: %s krypteret sessionsnøgle

en: %s encryption will be used
da: %s-kryptering vil blive brugt

en: %s is the new one
da: %s er den nye

en: %s is the unchanged one
da: %s er den uændrede

en: %s is too old (need %s, have %s)
da: %s er for gammel (kræver %s, har %s)

en: %s key uses an unsafe (%u bit) hash
da: %s-nøglen bruger en usikker (%u bit) hash

en: %s keys may be between %u and %u bits long.
da: %s nøgler kan være mellem %u og %u bit lange.

en: %s keysizes must be in the range %u-%u
da: %s nøglestørrelser skal være i intervallet %u-%u

en: %s makes no sense with %s!
da: %s er meningsløs sammen med %s!

en: %s not allowed with %s!
da: %s ikke tilladt med %s!

en: %s on %s aborted with status %i
da: %s på %s afbrudt med status %i

en: %s on %s failed with status %i
da: %s på %s mislykkedes med status %i

en: %s signature, digest algorithm %s
da: %s underskrift, sammendragsalgoritme %s

en: %s%%0A%%0AUse the reader's pinpad for input.
da: %s%%0A%%0ABrug læserens numeriske tastatur for indtastning.

en: %s/%s encrypted for: "%s"
da: %s/%s krypteret for: »%s«

en: %s/%s signature from: "%s"
da: %s/%s-underskrift fra: »%s«

en: %s: There is limited assurance this key belongs to the named user
da: %s: Der er begrænset garanti for, at denne nøgle tilhører den navngivne bruger

en: %s: There is no assurance this key belongs to the named user
da: %s: Der er ingen garanti for, at denne nøgle tilhører den navngivne bruger

en: %s: directory does not exist!
da: %s: mappe findes ikke!

en: %s: error reading free record: %s
da: %s: fejl ved læsning af fri post: %s

en: %s: error reading version record: %s
da: %s: fejl ved læsning af versionspost: %s

en: %s: error updating version record: %s
da: %s: fejl ved opdatering af versionspost: %s

en: %s: error writing dir record: %s
da: %s: fejl ved skrivning af mappepost: %s

en: %s: error writing version record: %s
da: %s: fejl ved skrivning af versionspost: %s

en: %s: failed to append a record: %s
da: %s: mislykkedes med at vedhæfte en post: %s

en: %s: failed to create hashtable: %s
da: %s: kunne ikke oprette hashtabel: %s

en: %s: failed to create version record: %s
da: %s: kunne ikke oprette versionspost: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
da: %s: mislykkedes med at nulle en post: %s

en: %s: invalid file version %d
da: %s: ugyldig filversion %d

en: %s: invalid trustdb
da: %s: ugyldig trustdb

en: %s: invalid trustdb created
da: %s: ugyldig trustdb oprettet

en: %s: keyring created
da: %s: nøglering oprettet

en: %s: not a trustdb file
da: %s: ikke en trustdb-fil

en: %s: skipped: %s
da: %s: udelod: %s

en: %s: skipped: public key already present
da: %s: udelod: offentlig nøgle er allerede til stede

en: %s: skipped: public key is disabled
da: %s: udelod: offentlig nøgle er slået fra

en: %s: trustdb created
da: %s: trustdb oprettet

en: %s: unknown suffix
da: %s: ukendt suffiks

en: %s: version record with recnum %lu
da: %s: versionspost med recnum %lu

en: %s:%d: deprecated option "%s"
da: %s:%d: forældet indstilling »%s«

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
da: %s:%d: ugyldig liste for auto-key-locate

en: %s:%d: invalid export options
da: %s:%d: ugyldige eksportindstillinger

en: %s:%d: invalid import options
da: %s:%d: ugyldige importindstillinger

en: %s:%d: invalid keyserver options
da: %s:%d: ugyldige indstillinger for nøgleserver

en: %s:%d: invalid list options
da: %s:%d: ugyldige listeindstillinger

en: %s:%d: invalid verify options
da: %s:%d: ugyldige verificeringsindstillinger

en: %s:%u: no hostname given
da: %s:%u: intet værtsnavn angivet

en: %s:%u: obsolete option "%s" - it has no effect
da: %s:%u: forældet indstilling »%s« - den har ingen effekt

en: %s:%u: password given without user
da: %s:%u: adgangskode angivet uden bruger

en: %s:%u: skipping this line
da: %s:%u: udelader denne linje

en: %u-bit %s key, ID %s, created %s
da: %u-bit %s nøgle, id %s, oprettet %s

en: (No description given)
da: (Ingen beskrivelse angivet)

en: (Probably you want to select %d here)
da: (Du vil sikkert vælge %d her)

en: (This is a sensitive revocation key)
da: (Dette er en sensitiv tilbagekaldsnøgle)

en: (deadlock?)
da: (baglås?)

en: (sensitive)
da: (sensitiv)

en: (this does not seem to be an encrypted message)
da: (dette ser ikke ud til at være en krypteret besked)

en: (this is the MD2 algorithm)
da: (dette er MD2-algoritmen)

en: (this is the RC2 algorithm)
da: (dette er RC2-algoritmen)

en: (unless you specify the key by fingerprint)
da: (med mindre du angiver nøglen med fingeraftryk)

en: * The `sign' command may be prefixed with an `l' for local signatures (lsign),
      a `t' for trust signatures (tsign), an `nr' for non-revocable signatures
      (nrsign), or any combination thereof (ltsign, tnrsign, etc.).
da: * Kommandoen »sign« kan have præfikset »l« for lokale underskrifter (lsign),
      et »t« for troværdighedsunderskrifter (tsign), et »nr« for underskrifter
      der ikke kan tilbagekaldes (nrsign), eller en kombination (ltsign, tnrsign
      etc.).

en: --clearsign [filename]
da: --clearsign [filnavn]

en: --decrypt [filename]
da: --decrypt [filnavn]

en: --edit-key user-id [commands]
da: --edit-key bruger-id [kommandoer]

en: --encrypt [filename]
da: --encrypt [filnavn]

en: --lsign-key user-id
da: --lsign-key bruger-id

en: --output doesn't work for this command
da: --output virker ikke for denne kommando

en: --passwd <user-id>
da: --passwd <bruger-id>

en: --sign --encrypt [filename]
da: --sign --encrypt [filnavn]

en: --sign --symmetric [filename]
da: --sign --symmetric [filnavn]

en: --sign [filename]
da: --sign [filnavn]

en: --sign-key user-id
da: --sign-key bruger-id

en: --store [filename]
da: --store [filnavn]

en: --symmetric --encrypt [filename]
da: --symmetric --encrypt [filnavn]

en: --symmetric --sign --encrypt [filename]
da: --symmetric --sign --encrypt [filnavn]

en: --symmetric [filename]
da: --symmetric [filnavn]

en: 1 bad signature
da: 1 ugyldig underskrift

en: 1 signature not checked due to a missing key
da: 1 underskrift er ikke kontrolleret på grund af en manglende nøgle

en: 1 signature not checked due to an error
da: 1 underskrift er ikke kontrolleret på grund af en fejl

en: 1 user ID without valid self-signature detected
da: 1 bruger-id uden gyldig egenunderskrift detekteret

en: 10 translator see trustdb.c:uid_trust_string_fixed
da: 10 oversætter se trustdb.c:uid_trust_string_fixed

en: 22 translator: see certreg-ui.c:gpgsm_gencertreq_tty
da: 19

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
da: @
    (Se manualsiden for en fuldstændig liste over alle kommandoer og tilvalg)

en: @
    Commands:
da: @
    Kommandoer:

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
da: @
    Eksempler:
    
     -se -r Mikael [fil]        underskriv og krypter for bruger Mikael
     --clearsign [fil]          lav en ren tekstunderskrift
     --detach-sign [fil]        lav en separat underskrift
     --list-keys [navne]        vis nøgler
     --fingerprint [navne]      vis fingeraftryk

en: @
    Options:
da: @
    Tilvalg:

en: @Commands:
da: @Kommandoer:

en: @Options:
da: @Indstillinger:

en: ASCII armored output forced.
da: ASCII-pansret resultat er tvunget.

en: Admin PIN
da: Administrator-PIN

en: Admin commands are allowed
da: Administratorkommandoer er tilladt

en: Admin commands are not allowed
da: Administratorkommandoer er ikke tilladt

en: Admin-only command
da: Kommandoer kun for administratoren

en: Allow
da: Tillad

en: An ssh process requested the use of key%%0A  %s%%0A  (%s)%%0ADo you want to allow this?
da: En ssh-proces anmodte om brugen af nøgle%%0A  %s%%0A  (%s)%%0AØnsker du at tillade dette

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
da: Er du sikker på, at du ønsker at underskrive denne nøgle
    med din nøgle »%s« (%s)

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
da: Er du sikker på, at du stadig ønsker at tilføje den? (j/N)

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
da: Er du sikker på, at du ønsker at tilbagekalde den? (j/N)

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
da: Er du sikker på, at du stadig vil underskrive (j/N)

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
da: Er du sikker på, at du ønsker at udpege denne nøgle som en dedikeret tilbagekalder? (j/N)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette den? (j/N)

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
da: Er du sikker på, at du ønsker at erstatte den? (j/N)

en: Are you sure you want to use it? (y/N)
da: Er du sikker på, at du vil benytte billedet (j/N)

en: Authenticate
da: Godkend

en: Available keys:
da: Tilgængelige nøgler:

en: BAD signature from "%s"
da: UGYLDIG underskrift fra »%s«

en: Bad PIN
da: Ugyldig PIN

en: Bad Passphrase
da: Ugyldig adgangsfrase

en: CA fingerprint:
da: CA-fingeraftryk:

en: CRC error; %06lX - %06lX
da: CRC-fejl; %06lx - %06lx

en: CRL/OCSP check of certificates
da: CRL/OCSP-kontrol af certifikater

en: Can't check signature: %s
da: Kan ikke kontrollere underskrift: %s

en: Can't edit this key: %s
da: Kan ikke redigere denne nøgle: %s

en: Can't open `%s': %s
da: Kan ikke åbne »%s«: %s

en: Cancel
da: Afbryd

en: Cardholder's given name:
da: Kortholders fornavn:

en: Cardholder's surname:
da: Kortholders efternavn:

en: Certificate chain available
da: Certifikatkæde er tilgængelig

en: Certificate chain valid
da: Certifikatkæde er gyldig

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
da: Certifikater der fører til en ultimativ troværdig nøgle:

en: Certify
da: Certificer

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
da: Ændr (N)avn, (K)ommentar, (E)post eller (O)kay/afslut(Q)?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
da: Ændr (N)avn, (K)ommentar, (E)-post eller afslut(Q)?

en: Change passphrase
da: Ændr adgangsfrasen

en: Changing expiration time for a subkey.
da: Ændrer udløbstidspunkt for en undernøgle.

en: Changing expiration time for the primary key.
da: Ændrer udløbstidspunkt for den primære nøgle.

en: Cipher:
da: Chiffer:

en: Command expects a filename argument
da: Kommando forventer en filnavnsparameter

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Component not found
da: Komponent blev ikke fundet

en: Compression:
da: Komprimering:

en: Configuration for HTTP servers
da: Konfiguration for HTTP-servere

en: Configuration for Keyservers
da: Konfiguration for nøgleservere

en: Configuration for OCSP
da: Konfiguration for OCSP

en: Configuration of LDAP servers to use
da: Konfiguraiton af LDAP-servere der skal bruges

en: Correct
da: Korrekt

en: Create a designated revocation certificate for this key? (y/N)
da: Opret et designet tilbagekaldscertifikat for denne nøgle? (j/N)

en: Create a revocation certificate for this key? (y/N)
da: Opret et tilbagekaldscertifikat for denne nøgle? (j/N)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
da: Opret et tilbagekaldscertifikat for denne underskrift? (j/N)

en: Critical preferred keyserver:
da: Kritisk foretrukken nøgleserver:

en: Critical signature notation:
da: Kritisk underskriftnotation:

en: Critical signature policy:
da: Kritisk underskriftspolitik:

en: Current allowed actions:
da: Aktuelt tilladte handlinger:

en: Current recipients:
da: Aktuelle modtagere:

en: DSA key %s requires a %u bit or larger hash
da: DSA-nøgle %s kræver en %u bit eller større hash

en: DSA key %s uses an unsafe (%u bit) hash
da: DSA-nøgle %s bruger en usikker (%u bit) hash

en: DSA requires the hash length to be a multiple of 8 bits
da: DSA kræver at hashlængden skal gå op i 8 bit

en: Data available
da: Data tilgængelig

en: Data decryption succeeded
da: Datadekryptering lykkedes

en: Data encryption succeeded
da: Datakryptering lykkedes

en: Data signing succeeded
da: Dataunderskrivning lykkedes

en: Data verification succeeded
da: Dataverifikation lykkedes

en: Delete this good signature? (y/N/q)
da: Slet denne gode underskrift? (j/N/a)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
da: Slet denne ugyldige underskrift? (j/N/a)

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
da: Slet denne nøgle fra nøgleringen? (j/N)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
da: Slet denne ukendte underskrift? (j/n/a)

en: Deleted %d signature.
da: Slettede %d underskrift.

en: Deleted %d signatures.
da: Slettede %d underskrifter.

en: Deny
da: Nægt

en: Detached signature.
da: Frakoblet underskrift.

en: Digest:
da: Sammendrag:

en: Dirmngr usable
da: Dirmngr er brugbar

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key %s (uid %d)
da: Viser %s billed'id med størrelse %ld for nøgle %s (uid %d)

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
da: Vil du virkelig slette de valgte nøgler? (j/N)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
da: Vil du virkelig slette denne nøgle? (j/N)

en: Do you really want to do this? (y/N)
da: Vil du virkelig gerne gøre dette? (j/N)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
da: Vil du virkelig tilbagekalde hele nøglen? (j/N)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
da: Vil du virkelig tilbagekalde de valgte undernøgler? (j/N)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
da: Vil du virkelig tilbagekalde denne undernøgle? (j/N)

en: Do you really want to set this key to ultimate trust? (y/N)
da: Vil du virkelig gerne give denne nøgle ultimativ troværdighed? (j/N)

en: Do you ultimately trust%%0A  "%s"%%0Ato correctly certify user certificates?
da: Stoler du fuldstændig på at%%0A  "%s"%%0Akorrekt certificerer brugercertifikater?

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
da: Ønsker du at udstede en ny underskrift for at erstatte den udløbne? (j/N)

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
da: Ønsker du at forfremme den til en fuld underskrift, der kan eksporteres (j/N)

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
da: Ønsker du at forfremme den til en OpenPGP-egenunderskrift? (j/N)

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
da: Ønsker du at underskrive den igen alligevel? (j/N)

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
da: Ønsker du at dine underskrifter skal udløbe på samme tidspunkt? (J/n)

en: Email address:
da: E-post-adresse:

en: Encrypt
da: Krypter

en: Encryption algorithm supported
da: Krypteringsalgoritme er ikke understøttet

en: Enter DNS names
da: Indtast DNS-navne

en: Enter JPEG filename for photo ID:
da: Indtast JPEG-filnavn for billed-id:

en: Enter URIs
da: Indtast URI'er

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
da: Indtast en valgfri beskrivelse; afslut den med en tom linje:

en: Enter email addresses
da: Indtast e-post-adresse

en: Enter new filename
da: Indtast nyt filnavn

en: Enter new passphrase
da: Indtast ny adgangsfrase

en: Enter number(s), N)ext, or Q)uit >
da: Indtal tal, N)æste eller Q) for Afslut >

en: Enter passphrase
da: Indtast adgangsfrase

en: Enter the X.509 subject name:
da: Indtast X.509-emnenavnet:

en: Enter the keygrip:
da: Indtst nøglegrebet:

en: Enter the new passphrase for this secret key.
da: Indtast den nye adgangsfrase for denne hemmelige nøgle.

en: Enter the notation:
da: Indtast notationen:

en: Enter the user ID of the designated revoker:
da: Indtast bruger'id for den dedikerede tilbagekalder:

en: Enter your preferred keyserver URL:
da: Indtast din foretrukne nøglerserveradresse:

en: Error -
da: Fejl -

en: Error reading backup key from `%s': %s
da: Fejl ved læsning af sikkerhedskopinøgle fra »%s«: %s

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
da: Fejl: Kombineret navn er for langt (begrænsningen er på %d tegn).

en: Error: Double spaces are not allowed.
da: Fejl: Dobbelt mellemrum er ikke tilladt.

en: Error: Login data too long (limit is %d characters).
da: Fejl: Loginddata er for lange (begrænsningen er %d tegn).

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
da: Fejl: Kun ren ASCII er tilladt i øjeblikket.

en: Error: Private DO too long (limit is %d characters).
da: Fejl: Privat DO er for lang (begrænsningen er %d tegn).

en: Error: The "<" character may not be used.
da: Fejl: Tegnet »<« må ikke bruges.

en: Error: The trustdb is corrupted.
da: Fejl: trustdb er ødelagt.

en: Error: URL too long (limit is %d characters).
da: Fejl: Adresse er for lang (begrænsningen er %d tegn).

en: Error: invalid characters in preference string.
da: Fejl: ugyldige tegn i præferencestreng.

en: Error: invalid formatted fingerprint.
da: Fejl: Ugyldigt formateret fingeraftryk.

en: Error: invalid length of preference string.
da: Fejl: ugyldig længde for præferencestreng.

en: Error: invalid response.
da: Fejl: ugyldigt svar.

en: Expired signature from "%s"
da: Udløbet underskrift fra »%s«

en: External verification of component %s failed
da: Ekstern verifikation af komponent %s mislykkedes

en: Features:
da: Funktioner:

en: File `%s' exists.
da: Filen »%s« findes.

en: GPG_TTY has not been set - using maybe bogus default
da: GPG_TTY er ikke blevet angivet - bruger måske fejlbehæftet standard

en: Go ahead and type your message ...
da: Gå til sagen og skriv meddelelsen ...

en: Good signature from
da: God underskrift fra

en: Good signature from "%s"
da: God underskrift fra »%s«

en: Gpg-Agent usable
da: Gpg-Agent er brugbar

en: Hint: Select the user IDs to sign
da: Fif: Vælg bruger-id'erne at underskrive

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
da: Hvor omhyggeligt har du verificeret, at nøglen du er ved at underskrive rent
    faktisk tilhører personen navngivet ovenfor? Hvis du ikke kender svaret, så indtast »0«.

en: How much do you trust that this key actually belongs to the named user?
da: Hvor stor er din tillid til at denne nøgle rent faktisk tilhører den navngivne ejer?

en: I have checked this key casually.
da: Jeg har overfladisk kontrolleret denne nøgle.

en: I have checked this key very carefully.
da: Jeg har omhyggeligt kontrolleret denne nøgle.

en: I have not checked this key at all.
da: Jeg har overhovedet ikke kontrolleret denne nøgle.

en: I'll change it later
da: Jeg ændrer den senere

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
da: IDEA-chiffer utilgængelig, forsøger optimistisk at bruge %s i stedet for

en: If that does not work, please consult the manual
da: Hvis det ikke virker, så se venligst manualen

en: Included certificates
da: Inkluderede certifikater

en: Invalid character in comment
da: Ugyldigt tegn i kommentar

en: Invalid character in name
da: Ugyldige bogstaver i navn

en: Invalid characters in PIN
da: Ugyldige tegn i PIN

en: Invalid command  (try "help")
da: Ugyldig kommando (prøv »help«)

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
da: Ugyldig nøgle %s gjort gyldig med --allow-non-selfsigned-uid

en: Invalid passphrase; please try again
da: Ugyldig adgangsfrase; prøv igen

en: Invalid selection.
da: Ugyldigt valg.

en: Invalid subject name `%s'
da: Ugyldigt emnenavn »%s«

en: Invalid subject name label `%.*s'
da: Ugyldig etiket for emnenavn »%.*s«

en: Is this correct? (y/N)
da: Er dette korrekt? (j/N)

en: Is this okay? (y/N)
da: Er dette okay? (j/N)

en: Is this photo correct (y/N/q)?
da: Er dette billede korrekt (j/N/a)?

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes.
da: Det er IKKE sikkert, at nøglen tilhører personen navngivet
    i bruger-id'et. Hvis du *virkelig* ved hvad du gør,
    så kan du besvare det næste spørgsmål med ja.

en: Key %s is already revoked.
da: Nøgle %s er allerede tilbagekaldt.

en: Key available at:
da: Nøgle tilgængelig på:

en: Key does not expire at all
da: Nøglen udløber aldrig

en: Key expires at %s
da: Nøglen udløber den %s

en: Key generation canceled.
da: Nøgleoprettelse annulleret.

en: Key generation failed: %s
da: Nøgleoprettelse mislykkedes: %s

en: Key has been compromised
da: Nøglen er blevet komprimeret

en: Key has only stub or on-card key items - no passphrase to change.
da: Nøgle har kun stump eller ikkekort nøgleposter - ingen adgangsfrase at ændre.

en: Key is no longer used
da: Nøglen bruges ikke længere

en: Key is protected.
da: Nøglen er beskyttet.

en: Key is revoked.
da: Nøglen er tilbagekaldt.

en: Key is superseded
da: Nøglen er blevet afløst

en: Key is valid for? (0)
da: Nøgle er gyldig for? (0)

en: Key not changed so no update needed.
da: Nøgle ikke ændret så ingen opdatering krævet.

en: Keyring
da: Nøglering

en: Keyserver no-modify
da: Nøgleserver no-modify

en: LDAP server list
da: LDAP-serverliste

en: Language preferences:
da: Sprogpræferencer:

en: Login data (account name):
da: Loginddata (kontonavn):

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
da: Lav sikkerhedskopi et andet sted end på kortet for krypteringsnøglen? (J/n)

en: NOTE: %s is not for normal use!
da: BEMÆRK: %s er ikke til normal brug!

en: NOTE: There is no guarantee that the card supports the requested size.
          If the key generation does not succeed, please check the
          documentation of your card to see what sizes are allowed.
da: BEMÆRK: Der er ingen garanti for at kortet understøtter den ønskede
            størrelse. Hvis nøgleoprettelsen ikke lykkes, så kontroller
            dokumentationen for dit kort for at se hvilke størrelser, der
            er tilladt.

en: NOTE: This key is not protected!
da: BEMÆRK: Denne nøgle er ikke beskyttet.

en: NOTE: a key's S/N does not match the card's one
da: BEMÆRK: en nøgles S/N matcher ikke kortets

en: NOTE: backup of card key saved to `%s'
da: BEMÆRK: sikkerhedskopi af kortnøgle gemt på »%s«

en: NOTE: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
da: BEMÆRK: Oprettelse af undernøgler for v3-nøgler overholder ikke OpenPGP

en: NOTE: key has been revoked
da: BEMÆRK: nøgle er blevet tilbagekaldt

en: NOTE: keys are already stored on the card!
da: BEMÆRK: Nøgler er allerede gemt på kortet!

en: NOTE: no default option file `%s'
da: BEMÆRK: Ingen standardfil for tilvalg »%s«

en: NOTE: old default options file `%s' ignored
da: BEMÆRK: Gammel standardfil for tilvalg »%s« blev ignoreret

en: NOTE: primary key is online and stored on card
da: BEMÆRK: primær nøgle er på nettet og lagret på kort

en: NOTE: secondary key is online and stored on card
da: BEMÆRK: sekundær nøgle er på nettet og lagret på kort

en: NOTE: secret key %s expired at %s
da: BEMÆRK: hemmelig nøgle %s udløb den %s

en: NOTE: sender requested "for-your-eyes-only"
da: BEMÆRK: afsender anmodte om »for-your-eyes-only«

en: NOTE: signature key %s expired %s
da: BEMÆRK: underskriftnøgle %s udløb %s

en: NOTE: signature key %s has been revoked
da: BEMÆRK: underskriftnøgle %s er blevet tilbagekaldt

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
da: BEMÆRK: simpel S2K-tilstand (0) frarådes på det skarpeste

en: NOTE: trustdb not writable
da: BEMÆRK: trustdb ikke skrivbar

en: NOTE: won't be able to encrypt to `%s': %s
da: BEMÆRK: kan ikke kryptere til »%s«: %s

en: Name may not start with a digit
da: Navn må ikke starte med et tal

en: Name must be at least 5 characters long
da: Navn skal være mindst 5 bogstaver langt

en: Need one component argument
da: Kræver en kompomentparameter

en: Need the secret key to do this.
da: Har brug for den hemmelige nøgle for dette.

en: No
da: Nej

en: No argument allowed
da: Ingen parameter tilladt

en: No audit log entries.
da: Ingen punkter i revisionslog.

en: No corresponding signature in secret ring
da: Ingen tilsvarende underskrift i hemmelig ring

en: No fingerprint
da: Ingen fingeraftryk

en: No help available
da: Ingen hjælp tilgængelig

en: No help available for `%s'
da: Ingen hjælp tilgængelig for »%s«

en: No help available for `%s'.
da: Ingen hjælp tilgængelig for »%s«.

en: No key with this keygrip
da: Ingen nøgle med dette nøglegreb

en: No reason specified
da: Ingen årsag angivet

en: No subject name given
da: Intet emnenavn angivet

en: No subkey with index %d
da: Ingen undernøgle med indeks %d

en: No such user ID.
da: Ingen sådan bruger-id.

en: No trust value assigned to:
da: Ingen tillidsværdi tildelt til:

en: No user ID with hash %s
da: Ingen bruger-id med hash %s

en: No user ID with index %d
da: Ingen bruger-id med indeks %d

en: Not a valid email address
da: Ikke en gyldig e-post-adresse

en: Not a valid keygrip (expecting 40 hex digits)
da: Ikke et gyldigt nøglegreb (forventer 40 hex cifre)

en: Not signed by you.
da: Ikke underskrevet af dig.

en: Notations:
da: Notationer:

en: Note that group specifications are ignored
da: Bemærk at gruppespecifikationer ignoreres

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a subkey for this purpose.
da: Bemærk at denne nøgle ikke kan bruges til kryptering. Du kan bruge
    kommandoen »--edit-key« til at oprette en undernøgle til dette formål.

en: Note, that this software is not officially approved to create or verify such signatures.
da: Bemærk, at dette program ikke officielt er godkendt til at oprette eller verificere sådanne underskrifter.

en: Note: Signer's address `%s' does not match DNS entry
da: Bemærk: Underskriftejers adresse »%s« matcher ikke DNS-post

en: Note: This key has been disabled.
da: Bemærk: Denne nøgle er blevet deaktiveret.

en: Note: This key has expired!
da: Bemærk: Denne nøgle er forældet!

en: Note: This passphrase has never been changed.%0APlease change it now.
da: Bemærk: Denne adgangsfrase er aldrig blevet ændret.%0AÆndr den nu.

en: Note: Verified signer's address is `%s'
da: Bemærk: Verificeret underskriftsejers adresse er »%s«

en: Note: key %s has no %s feature
da: Bemærk: nøgle %s har ingen %s-funktion

en: Note: key %s has no preference for %s
da: Bemærk: nøgle %s har ingen præference for %s

en: Nothing deleted.
da: Intet slettet.

en: Nothing to sign with key %s
da: Intet at underskrive med nøgle %s

en: Now creating certificate request.  This may take a while ...
da: Opretter certifikatforespørgsel. Dette kan tage et stykke tid ...

en: Number of recipients
da: Antal modtagere

en: OpenPGP card no. %s detected
da: OpenPGP-kortnr. %s detekteret

en: OpenPGP card not available: %s
da: OpenPGP-kort er ikke tilgængeligt: %s

en: Options controlling the configuration
da: Tilvalg der kontrollerer konfigurationen

en: Options controlling the diagnostic output
da: Tilvalg der kontrollerer det diagnostiske resultat

en: Options controlling the format of the output
da: Tilvalg der kontrollerer formatet for resultatet

en: Options controlling the interactivity and enforcement
da: Tilvalg der kontrollerer interaktiviteten og tvang

en: Options controlling the security
da: Tilvalg der kontrollerer sikkerheden

en: Options enforcing a passphrase policy
da: Tilvalg der fremtvinger en adgangsfrasepolitik

en: Options useful for debugging
da: Tilvalg nyttige for fejlsøgning

en: Overwrite? (y/N)
da: Overskriv? (j/N)

en: Owner trust may not be set while using a user provided trust database
da: Ejertroværdighed kan ikke indstilles, når der bruges en brugerleveret troværdighedsdatabase

en: PIN callback returned error: %s
da: PIN-tilbagekald returnerede fejl: %s

en: PIN for CHV%d is too short; minimum length is %d
da: PIN for CHV%d er for kort; minimumlængde er %d

en: PIN not correctly repeated; try again
da: PIN er ikke korrekt gentaget; prøv igen

en: PIN too long
da: PIN er for lang

en: PIN too short
da: PIN er for kort

en: PUK not correctly repeated; try again
da: PUK er ikke korrekt gentaget; prøv igen

en: Parameters to be used for the certificate request:
da: Parametre for certifikatforespørgslen:

en: Parsing data succeeded
da: Fortolkning af data lykkedes

en: Passphrase
da: Adgangsfrase

en: Passphrase too long
da: Adgangsfrase er for lang

en: Passphrase:
da: Adgangsfrase:

en: Please correct the error first
da: Ret venligst fejlen først

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
da: Beslut dig for hvor meget du stoler på at denne bruger korrekt verificerer andre brugers nøgler
    (ved at kigge på pas, kontrollere fingeraftryk fra andre kilder etc.)

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
da: Placer ikke e-post-adressen i fødselsnavnet eller kommentaren

en: Please enter a domain to restrict this signature, or enter for none.
da: Indtast venligst et domæne for at begrænse denne underskrift, eller retur for ingen.

en: Please enter a passphrase to protect the off-card backup of the new encryption key.
da: Indtast venligst en adgangsfrase til at beskytte sikkerhedskopien fortaget uden for kortet af den nye krypteringsnøgle.

en: Please enter a passphrase to protect the received secret key%%0A   %s%%0A   %s%%0Awithin gpg-agent's key storage
da: Indtast venligst en adgangsfrase for at beskytte den modtaget hemmelige nøgle%%0A   %s%%0A   %s%%0Ainden i gpg-agentens nøglelager

en: Please enter name of data file:
da: Indtast navn for datafil:

en: Please enter the PIN%s%s%s to unlock the card
da: Indtast venligst PIN'en%s%s%s for at låse kortet op

en: Please enter the depth of this trust signature.
    A depth greater than 1 allows the key you are signing to make
    trust signatures on your behalf.
da: Indtast venligst dybden på denne troværdighedsunderskrift.
    En dybde større end 1 giver nøglen du underskriver mulighed for
    at lavet troværdighedsunderskrifter på dine vegne.

en: Please enter the new passphrase
da: Indtast venligst den nye adgangsfrase

en: Please enter the passphrase for the ssh key%%0A  %F%%0A  (%c)
da: Indtast venligst adgangsfrasen for ssh-nøglen%%0A  %F%%0A  (%c)

en: Please enter the passphrase or the PIN
    needed to complete this operation.
da: Indtast venligst adgangsfrasen eller PIN'en
    krævet for at færdiggøre denne handling.

en: Please enter the passphrase to protect the imported object within the GnuPG system.
da: Indtast venligst adgangsfrasen for at beskytte det importeret objekt inden i GnuPG-systemet.

en: Please enter the passphrase to protect the new PKCS#12 object.
da: Indtast venligst adgangsfrasen for at beskytte det nye PKCS#12-objekt.

en: Please enter the passphrase to unlock the secret key for the OpenPGP certificate:
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %s,
    created %s%s.
da: Indtast venligst adgangsfrasen til at åbne den hemmelige nøgle for OpenPGP-certifikatet:
    "%.*s"
    %u-bit %s nøgle, id %s,
    oprettet %s%s.

en: Please enter the passphrase to unlock the secret key for the X.509 certificate:
    "%s"
    S/N %s, ID 0x%08lX,
    created %s, expires %s.
da: Indtast venligst adgangsfrasen for at låse den hemmelige nøgle for X.509-certifikatet op:
    »%s«
    S/N %s, id 0x%08lX,
    oprettet %s, udløber %s.

en: Please enter the passphrase to unprotect the PKCS#12 object.
da: Indtast venligst adgangsfrasen for at fjerne beskyttelsen på PKCS#12-objektet.

en: Please enter the passphrase to%0Aprotect your new key
da: Indtast venligst adgangsfrasen %0Afor at beskytte din nye nøgle

en: Please enter your PIN, so that the secret key can be unlocked for this session
da: Indtast venligst din PIN, så at den hemmelige nøgle kan låses op for denne session

en: Please enter your passphrase, so that the secret key can be unlocked for this session
da: Indtast din adgangsfrase, så at den hemmelige nøgle kan låses op for denne session

en: Please fix this possible security flaw
da: Ret venligst denne mulige sikkerhedsrisiko

en: Please insert the card with serial number
da: Indsæt venligst kortet med serielnummeret

en: Please note that the factory settings of the PINs are
       PIN = `%s'     Admin PIN = `%s'
    You should change them using the command --change-pin
da: Bemærk venligst at fabriksindstillingerne for PIN'erne er
       PIN = »%s«     Admin-PIN = »%s«
    Du bør ændre dem med kommandoen --change-pin

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
da: Bemærk venligst at den viste nøglevaliditet ikke nødvendigvis er
    korrekt med mindre du genstarter programmet.

en: Please re-enter this passphrase
da: Genindtast venligst denne adgangsfrase

en: Please remove selections from the secret keys.
da: Fjern venligst markeringer fra de hemmelige nøgler.

en: Please remove the current card and insert the one with serial number
da: Fjern venligst det aktuelle kort og indsæt det med serielnummeret

en: Please report bugs to <@EMAIL@>.
da: Rapporter venligst fejl til <@EMAIL@>.

en: Please select at most one subkey.
da: Vælg venligst højst en undernøgle.

en: Please select exactly one user ID.
da: Vælg venligst præcis en bruger-id.

en: Please select the reason for the revocation:
da: Vælg venligst årsagen for tilbagekaldet:

en: Please select the type of key to generate:
da: Vælg venligst hvilken slags nøgle der skal oprettes:

en: Please select what kind of key you want:
da: Vælg venligst hvilken slags nøgle du vil have:

en: Please select where to store the key:
da: Vælg venligst hvor nøglen skal gemmes:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
da: Angiv i hvor lang tid nøglen skal være gyldig.
             0 = nøgle udløber ikke
          <n>  = nøgle udløber om n dage
          <n>w = nøgle udløber om n uger
          <n>m = nøgle udløber om n måneder
          <n>y = nøgle udløber om n år

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
da: Angiv i hvor lang tid underskriften skal være gyldig.
             0 = underskriften udløber ikke
          <n>  = underskriften udløber om n dage
          <n>w = underskriften udløber om n uger
          <n>m = underskriften udløber om n måneder
          <n>y = underskriften udløber om n år

en: Please use the command "toggle" first.
da: Brug venligst kommandoen »toggle« først.

en: Please verify that the certificate identified as:%%0A  "%s"%%0Ahas the fingerprint:%%0A  %s
da: Verificer venligst at certifikatet identificeres som:%%0A  "%s"%%0Ahar fingeraftrykket:%%0A  %s

en: Possible actions for a %s key:
da: Mulige handlinger for en %s-nøgle:

en: Possible actions for a %s key:
da: Mulige handligner for en %s-nøgle:

en: Preferred keyserver:
da: Fortrukken nøgleserver:

en: Primary key fingerprint:
da: Primær nøglefingeraftryk:

en: Private DO data:
da: Private DO-data:

en: Proceed? (y/N)
da: Fortsæt? (j/N)

en: Public key is disabled.
da: Offentlig nøgle er slået fra.

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: Quit without saving? (y/N)
da: Afslut uden at gemme? (j/N)

en: RSA modulus missing or not of size %d bits
da: RSA-modulus mangler eller har ikke størrelsen %d bit

en: RSA prime %s missing or not of size %d bits
da: RSA-primtal %s mangler eller har ikke størrelsen %d bit

en: RSA public exponent missing or larger than %d bits
da: RSA offentlig eksponent mangler eller større end %d bit

en: Ready.  You should now send this request to your CA.
da: Klar. Du skal nu sende denne forespørgsel til din CA.

en: Real name:
da: Fødselsnavn:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
da: Opret tilbagekaldscertifikaterne? (j/N)

en: Really create? (y/N)
da: Vil du virkelig oprette? (j/N)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
da: Virkelig slette denne egenunderskrift? (j/N)

en: Really move the primary key? (y/N)
da: Vil du virkelig flytte den primære nøgle? (j/N)

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
da: Vil du virkelig fjerne alle valgte bruger-id'er? (j/N)

en: Really remove this user ID? (y/N)
da: Vil du virkelig fjerne denne bruger-id? (j/N)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
da: Vil du virkelig tilbagekalde alle valgte bruger-id'er? (j/N)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
da: Vil du virkelig tilbagekalde dette bruger-id? (j/N)

en: Really sign all user IDs? (y/N)
da: Vil du gerne underskrive alle bruger-id'er (j/N)

en: Really sign? (y/N)
da: Underskriv? (j/N)

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
da: Opdater præferencerne for de valgte bruger-id'er (j/N)

en: Really update the preferences? (y/N)
da: Opdater præferencerne? (j/N)

en: Reason for revocation: %s
da: Årsag for tilbagekald: %s

en: Recipient %d
da: Modtager %d

en: Repeat this PIN
da: Gentag denne PIN

en: Repeat this PUK
da: Gentag denne PUK

en: Repeat this Reset Code
da: Gentag denne nulstillingskode

en: Replace existing key? (y/N)
da: Erstat eksisterende nøgle? (j/N)

en: Replace existing keys? (y/N)
da: Erstat eksisterende nøgler (j/N)

en: Requested keysize is %u bits
da: Ønsket nøglestørrelse er %u bit

en: Reset Code
da: Nulstillingskode

en: Reset Code is too short; minimum length is %d
da: Nulstillingskode er for kort; minimumlængde er %d

en: Reset Code not correctly repeated; try again
da: Nulstillingskode er ikke korrekt gentaget; prøv igen

en: Reset Code not or not anymore available
da: Nulstillingskode er ikke eller ikke mere tilgængelig

en: Revocation certificate created.
da: Tilbagekaldscertifikat oprettet.

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
da: Tilbagekaldscertifikat oprettet.
    
    Flyt den venligst til et medie som du kan gemme væk; hvis Mallory får
    adgang til dette certifikat, kan han bruge den til at gøre din nøgle
    ubrugelig. Det er en god ide at udskrive dette certifikat og gemme det
    væk, i tilfælde af at dit medie pludselig ikke kan læses. Men vær
    forsigtig: Dit udskrivningssystem kan gemme dataene og gøre dem
    tilgængelige for andre!

en: Root certificate trustworthy
da: Rodcertifikat er troværdigt

en: SETERROR %s (try %d of %d)
da: SETERROR %s (forsøg %d af %d)

en: Save changes? (y/N)
da: Gem ændringer? (j/N)

en: Secret key is available.
da: Hemmelig nøgle er tilgængelig.

en: Secret parts of primary key are not available.
da: Hemmelige dele for primær nøgle er ikke tilgængelige.

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
da: Hemmelige dele for primær nøgle gemmes på kortet.

en: Serial number of the card: %s
da: Serielnummer for kortet: %s

en: Session key created
da: Sessionsnøgle oprettet

en: Set preference list to:
da: Angiv præferenceliste til:

en: Sex ((M)ale, (F)emale or space):
da: Køn ((M)and, Kvinde(F) eller mellemrum):

en: Sign
da: Underskriv

en: Sign it? (y/N)
da: Underskriv? (j/N)

en: Signature %d
da: Underskrift %d

en: Signature available
da: Underskrift tilgængelig

en: Signature does not expire at all
da: Underskriften udløber aldrig

en: Signature expired %s
da: Underskrift udløbet %s

en: Signature expires %s
da: Underskrift udløber %s

en: Signature expires at %s
da: Underskriften udløber den %s

en: Signature is valid for? (%s)
da: Underskrift er gyldig for? (%s)

en: Signature made
da: Underskrift lavet

en: Signature made %s
da: Underskrift lavet %s

en: Signature made %s using %s key ID %s
da: Underskrift lavet %s med %s nøgle-id %s

en: Signature notation:
da: Underskriftsnotation:

en: Signature policy:
da: Underskriftspolitik:

en: Signer %d
da: Underskriver %d

en: SsEeAaQq
da: UuKkGfAa

en: Subkey %s is already revoked.
da: Undernøgle %s er allerede tilbagekaldt.

en: Such a user ID already exists on this key!
da: Sådant et bruger-id findes allerede på denne nøgle!

en: Syntax: gpg [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt
    Default operation depends on the input data
da: Syntaks: gpg [tilvalg] [filer]
    Sign, check, encrypt eller decrypt
    standardhandling afhænger af inddata

en: Syntax: gpg-agent [options] [command [args]]
    Secret key management for GnuPG
da: Syntaks: gpg-agent [tilvalg] [kommando [parametre]]
    Hemmelig nøglehåndtering for GnuPG

en: Syntax: gpg-check-pattern [options] patternfile
    Check a passphrase given on stdin against the patternfile
da: Syntaks: gpg-check-pattern [tilvalg] mønsterfil
    Kontroller en adgangsfrase angivet på stdin mod mønsterfilen

en: Syntax: gpg-connect-agent [options]
    Connect to a running agent and send commands
da: Syntaks: gpg-connect-agent [tilvalg]
    Forbind til en kørende agent og send kommandoer

en: Syntax: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP
    Password cache maintenance
da: Syntaks: gpg-preset-passphrase [tilvalg] KEYGRIP
    Adgangskode for mellemlagervedligeholdelse

en: Syntax: gpg-protect-tool [options] [args]
    Secret key maintenance tool
da: Syntaks: gpg-protect-tool [tilvalg] [parametre]
    Vedligeholdelsesværktøj for hemmelig nøgle

en: Syntax: gpgconf [options]
    Manage configuration options for tools of the GnuPG system
da: Syntaks: gpgconf [tilvalg]
    Håndter konfigurationsindstillinger for værktøjer i GnuPG-systemet

en: Syntax: gpgsm [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt using the S/MIME protocol
    Default operation depends on the input data
da: Syntaks: gpgsm [tilvalg] [filer]
    Sign, check, encrypt eller decrypt med S/MIME-protokollen
    standardhandling afhænger af inddata

en: Syntax: gpgv [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
da: Syntaks: gpgv [tilvalg] [filer]
    Kontroller underskrifter mod kendte troværdige nøgler

en: Syntax: kbxutil [options] [files]
    List, export, import Keybox data
da: Syntaks: kbxutil [tilvalg] [filer]
    Vis, eksporter, importer Keybox-data

en: Syntax: scdaemon [options] [command [args]]
    Smartcard daemon for GnuPG
da: Syntaks: scdaemon [tilvalg] kommando [parametre]]
    Smartcard-dæmon for GnuPG

en: Syntax: symcryptrun --class CLASS --program PROGRAM --keyfile KEYFILE [options...] COMMAND [inputfile]
    Call a simple symmetric encryption tool
da: Syntaks: symcryptrun --class CLASS --program PROGRAM --keyfile NØGLEFIL [tilvalg ...] KOMMANDO [inddatafil]
    Kald et simpelt symmetrisk krypteringsværktøj

en: Take this one anyway
da: Brug denne alligevel

en: The card will now be re-configured to generate a key of %u bits
da: Kortet vil nu blive omkonfigureret til at oprette en nøgle på %u bit

en: The following key was revoked on %s by %s key %s
da: Den følgende nøgle blev tilbagekaldt den %s af %s nøgle %s

en: The minimum trust level for this key is: %s
da: Minimumstroværdighedsniveau for denne nøgle er: %s

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
da: Egenunderskriften på »%s«
    er en underskrift i PGP 2.x-stil.

en: The signature will be marked as non-exportable.
da: Underskriften vil blive markeret som ikke at kunne eksporteres.

en: The signature will be marked as non-revocable.
da: Underskriften vil blive markeret som ikke at kunne tilbagekaldes.

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
da: Der er ingen præferencer på en bruger-id i PGP 2.x-stil.

en: This JPEG is really large (%d bytes) !
da: Denne JPEG er virkelig stor (%d byte) !

en: This command is not allowed while in %s mode.
da: Denne kommando er ikke tilladt i tilstanden %s.

en: This command is only available for version 2 cards
da: Denne kommando er kun tilgængelig for version 2-kort

en: This is a qualified signature
da: Dette er en kvalificeret underskrift

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
da: Dette er en hemmelig nøgle! - Slet? (j/N)

en: This key belongs to us
da: Denne nøgle tilhører os

en: This key has been disabled
da: Denne nøgle er blevet deaktiveret

en: This key has expired!
da: Denne nøgle er udløbet!

en: This key is due to expire on %s.
da: Denne nøgle er ved at udløbe på %s.

en: This key is not protected.
da: Denne nøgle er ikke beskyttet.

en: This key may be revoked by %s key %s
da: Denne nøgle er tilbagekaldt af %s nøgle %s

en: This key probably belongs to the named user
da: Denne nøgle tilhører sikkert den navngivne bruger

en: This passphrase has not been changed%%0Asince %.4s-%.2s-%.2s.  Please change it now.
da: Denne adgangsfrase er ikke blevet ændret%%0Asiden %.4s-%.2s-%.2s. Ændr den nu.

en: This signature expired on %s.
da: Denne underskrift udløb den %s.

en: This will be a self-signature.
da: Dette vil være en egenunderskrift.

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
da: Dette vil gøre nøglen ubrugelig i PGP 2.x.

en: To be revoked by:
da: Tilbagekaldes af:

en: To complete this certificate request please enter the passphrase for the key you just created once more.
da: For at færdiggøre denne certifikatanmodning så indtast venligst adgangsfrasen for nøglen du netop oprettede endnu en gang.

en: Total number processed: %lu
da:  Totalt antal behandl.: %lu

en: URL to retrieve public key:
da: Adresse hvor offentlig nøgle skal hentes:

en: Uncompressed
da: Ukomprimeret

en: Unknown operation
da: Ukendt handling

en: Unknown signature type `%s'
da: Ukendt underskrifttype »%s«

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
da: Brug: gpg [flag] [filer] (-h for hjælp)

en: Usage: gpg-agent [options] (-h for help)
da: Brug: gpg-agent [tilvalg] (-h for hjælp)

en: Usage: gpg-check-pattern [options] patternfile (-h for help)
da: Brug: gpg-check-pattern [tilvalg] mønsterfil (-h for hjælp)

en: Usage: gpg-connect-agent [options] (-h for help)
da: Brug: gpg-connect-agent [tilvalg] (-h for hjælp)

en: Usage: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP (-h for help)
da: Brug: gpg-preset-passphrase [tilvalg] KEYGRIP (-h for hjælp)

en: Usage: gpg-protect-tool [options] (-h for help)
da: Brug: gpg-protect-tool [tilvalg] (-h for hjælp)

en: Usage: gpgconf [options] (-h for help)
da: Brug: gpgconf [tilvalg] (-h for hjælp)

en: Usage: gpgsm [options] [files] (-h for help)
da: Brug: gpgsm [tilvalg] [filer] (-h for hjælp)

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
da: Brug: gpgv [tilvalg] [filer] (-h for hjælp)

en: Usage: kbxutil [options] [files] (-h for help)
da: Brug: kbxutil [tilvalg] [filer] (-h for hjælp)

en: Usage: scdaemon [options] (-h for help)
da: Brug: scdaemon [tilvalg] (-h for hjælp)

en: Usage: symcryptrun [options] (-h for help)
da: Brug: symcryptrun [tilvalg] (-h for hjælp)

en: Use this key anyway? (y/N)
da: Brug denne nøgle alligevel? (j/N)

en: User ID "%s" compacted: %s
da: Bruger-id »%s« komprimeret: %s

en: User ID "%s" is expired.
da: Bruger-id »%s« er udløbet.

en: User ID "%s" is not self-signed.
da: Bruger-id »%s« er ikke egenunderskrevet.

en: User ID "%s" is revoked.
da: Bruger-id »%s« er tilbagekaldt.

en: User ID "%s" is signable.
da: Bruger-id »%s« kan underskrives.

en: User ID "%s": %d signature removed
da: Bruger-id »%s«: %d underskrift fjernet

en: User ID "%s": %d signatures removed
da: Bruger-id »%s«: %d underskrifter fjernet

en: User ID "%s": already clean
da: Bruger-id »%s«: allerede ryddet

en: User ID "%s": already minimized
da: Bruger-id »%s«: allerede minimeret

en: User ID is no longer valid
da: Bruger-id er ikke længere gyldigt

en: WARNING: "%s" is a deprecated command - do not use it
da: ADVARSEL: »%s« er en forældet kommando - brug den ikke

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
da: ADVARSEL: »%s« er en forældet indstilling

en: WARNING: "%s" is an obsolete option - it has no effect
da: ADVARSEL: »%s« er en forældet indstilling - den har ingen effekt

en: WARNING: %s overrides %s
da: ADVARSEL: %s overskriver %s

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
da: ADVARSEL: 2 filer med fortrolig information findes.

en: WARNING: Elgamal sign+encrypt keys are deprecated
da: ADVARSEL: Elgamalnøgler for underskriv+krypter er forældede

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
da: ADVARSEL: Dette er en nøgle i PGP 2.x-stil. Tilføjelse af en dedikeret tilbagekalder
              kan medføre at nogle versioner af PGP afviser denne nøgle.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
da: ADVARSEL: Dette er en nøgle i PGP2-stil. Tilføjelse af et billed-id kan medføre at
              nogle version af PGP afviser denne nøgle.

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
da: ADVARSEL: Denne nøgle er blevet tilbagekaldt af dens designmæssige tilbagekalder!

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
da: ADVARSEL: Denne nøgle er blevet tilbagekaldt af dets ejer!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
da: ADVARSEL: Denne nøgle er ikke certificeret med en troværdig underskrift!

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
da: ADVARSEL: Denne nøgle er ikke certificeret med tilstrækkelig troværdige underskrifter!

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
da: ADVARSEL: Denne undernøgle er blevet tilbagekaldt af dens ejer!

en: WARNING: Using untrusted key!
da: ADVARSEL: Bruger nøgle uden troværdighed!

en: WARNING: We do NOT trust this key!
da: ADVARSEL: Vi tror IKKE på denne nøgle!

en: WARNING: Weak key detected - please change passphrase again.
da: ADVARSEL: svag nøgle detekteret - vælg venligst adgangsfrase igen.

en: WARNING: `%s' is an empty file
da: ADVARSEL: »%s« er en tom fil

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
da: ADVARSEL: En bruger-id-underskrift er dateret %d sekunder inde i fremtiden

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
da: ADVARSEL: Udpegning af en nøgle som en dedikeret tilbagekalder kan ikke fortrydes!

en: WARNING: cipher algorithm %s not found in recipient preferences
da: ADVARSEL: chifferalgoritme %s ikke fundet i modtagerpræferencer

en: WARNING: creation time of signature not known - assuming current time
da: ADVARSEL: oprettelsestidspunkt for underskrift er ukendt - antager aktuelt tidspunkt

en: WARNING: digest algorithm %s is deprecated
da: ADVARSEL: sammendragsalgoritme %s er forældet

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
da: ADVARSEL: krypteret besked er blevet manipuleret!

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
da: ADVARSEL: Tvang for komprimeringsalgoritme %s (%d) overtræder modtagerens præferencer

en: WARNING: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
da: ADVARSEL: tvang af sammendragsalgoritme %s (%d) overtræder modtagerpræferencer

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
da: ADVARSEL: Tvang for symmetrisk chiffer %s (%d) overtræder modtagerens præferencer

en: WARNING: invalid notation data found
da: ADVARSEL: Ingen notationsdata fundet

en: WARNING: key %s contains preferences for unavailable
    algorithms on these user IDs:
da: ADVARSEL: nøgle %s indeholder præferencer for utilgængelige
    algoritmer på disse bruger-id'er:

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
da: ADVARSEL: nøgle %s kan tilbagekaldes: henter tilbagekaldsnøgle %s

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
da: ADVARSEL: nøgle %s kan tilbagekaldes: tilbagekaldsnøgle %s er ikke til stede.

en: WARNING: keyserver handler from a different version of GnuPG (%s)
da: ADVARSEL: nøgleserverhåndtering fra en anden version af GnuPG (%s)

en: WARNING: keyserver option `%s' is not used on this platform
da: ADVARSEL: nøgleserverindstilling »%s« bruges ikke på denne platform

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
da: ADVARSEL: Besked blev krypteret med en svag nøgle i den symmetriske chiffer.

en: WARNING: message was not integrity protected
da: ADVARSEL: besked var ikke integritetsbeskyttet

en: WARNING: multiple plaintexts seen
da: ADVARSEL: flere klartekster set

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
da: ADVARSEL: flere underskrifter detekteret. Kun den første vil blive kontrolleret.

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
da: ADVARSEL: Intet bruger-id er blevet markeret som primær. Denne kommando
            kan medføre at et anden bruger-id bliver den formodede primære.

en: WARNING: nothing exported
da: ADVARSEL: intet blev eksporteret

en: WARNING: options in `%s' are not yet active during this run
da: ADVARSEL: indstillinger i »%s« er endnu ikke aktive under denne kørsel

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
da: ADVARSEL: potentiel usikker symmetrisk krypteret sessionsnøgle

en: WARNING: program may create a core file!
da: ADVARSEL: program kan oprette en kernefil!

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
da: ADVARSEL: modtagere (-r) angivet uden brug af offentlig nøglekryptering

en: WARNING: running with faked system time:
da: ADVARSEL: kører med forfalsket systemtid:

en: WARNING: secret key %s does not have a simple SK checksum
da: ADVARSEL: hemmelig nøgle %s har ikke en simpel SK-kontrolsum

en: WARNING: signature digest conflict in message
da: ADVARSEL: konflikt for underskriftssammendrag i besked

en: WARNING: signing subkey %s has an invalid cross-certification
da: ADVARSEL: underskriftsundernøgle %s har en ugyldig krydscertificering

en: WARNING: signing subkey %s is not cross-certified
da: ADVARSEL: underskriftsundernøgle %s er ikke krydscertificeret

en: WARNING: some OpenPGP programs can't handle a DSA key with this digest size
da: ADVARSEL: Nogle OpenPGP-programmer kan ikke håndtere en DS-nøgle med denne
    sammendragsstørrelse

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
da: ADVARSEL: Underskriften vil ikke blive markeret som ikke at kunne eksporteres.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
da: ADVARSEL: Underskriften vil ikke blive markereret som ikke at kunne tilbagekaldes.

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
da: ADVARSEL: Denne nøgle kan tilbagekaldes (tilbagekaldsnøgle er ikke til stede)

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
da: ADVARSEL: kan ikke %%-udvide notation (for stor). Bruger uden udvidelse.

en: WARNING: unable to %%-expand policy URL (too large).  Using unexpanded.
da: ADVARSEL: kan ikke %%-udvide politikadresse (for stor). Bruger uden udvidelse.

en: WARNING: unable to %%-expand preferred keyserver URL (too large).  Using unexpanded.
da: ADVARSEL: kan ikke %%-udvide foretrukken nøgleserveradresse (for stor). Bruger uden udvidelse.

en: WARNING: unable to fetch URI %s: %s
da: ADVARSEL: kan ikke hente URI %s: %s

en: WARNING: unable to parse URI %s
da: ADVARSEL: kan ikke fortolke URI %s

en: WARNING: unable to refresh key %s via %s: %s
da: ADVARSEL: Kan ikke opdatere nøgle %s via %s: %s

en: WARNING: unable to remove temp directory `%s': %s
da: ADVARSEL: kan ikke fjerne midlertidig mappe »%s«: %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) `%s': %s
da: ADVARSEL: kan ikke fjerne midlertidig fil (%s) »%s«: %s

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on configuration file `%s'
da: ADVARSEL: Usikkert indelukket mappeejerskab på konfigurationsfil »%s«

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on extension `%s'
da: ADVARSEL: Usikkert indelukket mappeejerskab på udvidelse »%s«

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on homedir `%s'
da: ADVARSEL: Usikkert indelukket mappeejerskab på hjemmemappe »%s«

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on configuration file `%s'
da: ADVARSEL: Usikre indelukkede mapperettigheder på konfigurationsfil »%s«

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on extension `%s'
da: ADVARSEL: Usikkert indelukket mapperettigheder på udvidelse »%s«

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on homedir `%s'
da: ADVARSEL: Usikre indelukkede mapperettigheder på hjemmemappe »%s«

en: WARNING: unsafe ownership on configuration file `%s'
da: ADVARSEL: Usikker ejerskab på konfigurationsfil »%s«

en: WARNING: unsafe ownership on extension `%s'
da: ADVARSEL: Usikker ejerskab på udvidelse »%s«

en: WARNING: unsafe ownership on homedir `%s'
da: ADVARSEL: Usikker ejerskab af hjemmemappe »%s«

en: WARNING: unsafe permissions on configuration file `%s'
da: ADVARSEL: Usikre rettigheder på konfigurationsfil »%s«

en: WARNING: unsafe permissions on extension `%s'
da: ADVARSEL: Usikre rettigheder på udvidelse »%s«

en: WARNING: unsafe permissions on homedir `%s'
da: ADVARSEL: Usikre rettigheder på hjemmemappe »%s«

en: WARNING: using experimental cipher algorithm %s
da: ADVARSEL: bruger eksperimentel chifferalgoritme %s

en: WARNING: using experimental digest algorithm %s
da: ADVARSEL: bruger eksperimentel sammendragsalgoritme %s

en: WARNING: using experimental public key algorithm %s
da: ADVARSEL: bruger eksperimentel offentlig nøglealgoritme %s

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase may not be a known term or match%%0Acertain pattern.
da: Advarsel: Du har indtastet en usikker adgangsfrase.%%0AEn adgangsfrase må ikke være en kendt term eller matche%%0Aet bestemt mønster.

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should be at least %u character long. | Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should be at least %u characters long.
da[0]: Advarsel: Du har indtastet en usikker adgangsfrase.%%0AEn adgangsfrase skal være mindst %u tegn langt.
da[1]: Advarsel: Du har indtastet en usikker adgangsfrase.%%0AEn adgangsfrase skal være mindst %u tegn langt.

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should contain at least %u digit or%%0Aspecial character. | Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should contain at least %u digits or%%0Aspecial characters.
da[0]: Advarsel: Du har indtastet en usikker adgangsfrase.%%0AEn adgangsfrase skal indeholde mindst %u ciffer eller%%0specielt tegn.
da[1]: Advarsel: Du har indtastet en usikker adgangsfrase.%%0AEn adgangsfrase skal indeholde mindst %u cifre eller%%0specielle tegn.

en: Warning: unsafe ownership on %s "%s"
da: Advarsel: usikker ejerskab på %s »%s«

en: Warning: unsafe permissions on %s "%s"
da: Advarsel: usikre rettigheder på %s »%s«

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
da: Vi skal oprette en masse tilfældige byte. Det er en god ide at udføre
    nogle andre handlinger (tryk på tastaturet, flyt musen, brug diskene)
    under oprettelse af primtallet; dette giver det vilkårlig
    taloprettelsesprogram en bedre mulighed for at opnå nok entropi.

en: What keysize do you want for the Authentication key? (%u)
da: Hvilken nøglestørrelse ønsker du for godkendelsesnøglen? (%u)

en: What keysize do you want for the Encryption key? (%u)
da: Hvilken nøglestørrelse ønsker du for krypteringsnøglen? (%u)

en: What keysize do you want for the Signature key? (%u)
da: Hvilken nøglestørrelse ønsker du for underskriftsnøglen (%u)

en: What keysize do you want for the subkey? (%u)
da: Hvilken nøglestørrelse ønsker du for undernøglen? (%u)

en: What keysize do you want? (%u)
da: Hvilken nøglestørrelse ønsker du? (%u)

en: Wrong
da: Forkert

en: Yes
da: Ja

en: Yes, protection is not needed
da: Ja, beskyttelse er ikke krævet

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    Note, that this certificate will NOT create a qualified signature!
da: Du er i gang med at oprette en underskrift med dit certifikat:
    »%s«
    Bemærk, at dette certifikat IKKE vil oprette en kvalificeret underskrift!

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    This will create a qualified signature by law equated to a handwritten signature.
    
    %s%sAre you really sure that you want to do this?
da: Du er ved at opretet en underskrift med dit certifikat:
    »%s«
    Dette vil oprette en kvalificeret underskrift efter lovgivningen, der svarer til en håndskrevet underskrift.
    
    %s%sEr du sikker på, at det er hvad du ønsker?

en: You are about to revoke these signatures:
da: Du er i gang med at tilbagekalde disse underskrifter:

en: You are using the `%s' character set.
da: Du bruger tegnsættet »%s«.

en: You can't change the expiration date of a v3 key
da: Du kan ikke ændre udløbsdatoen for en v3-nøgle

en: You can't delete the last user ID!
da: Du kan ikke slette den sidste bruger-id!

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
da: Du angav ikke et bruger-id. (du kan bruge »-r«)

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
da: Du ønsker ikke en adgangsfrase - dette er en *dårlig* ide!

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
da: Du ønsker ikke en adgangsfrase - dette er en *dårlig* ide!
    Jeg giver dig en alligevel. Du kan ændre din adgangsfrase på
    ethvert tidspunkt ved at bruge dette program med tilvalget
    »--edit-key«.

en: You have not entered a passphrase - this is in general a bad idea!%0APlease confirm that you do not want to have any protection on your key.
da: Du har ikke indtastet en adgangsfrase - dette er generelt en dårlig ide!%0ABekræft venligst at du ikke ønsker beskyttelse på din nøgle.

en: You have not entered a passphrase!%0AAn empty passphrase is not allowed.
da: Du har ikke indtastet en adgangsfrase!%0AEn tom adgangsfrase er ikke tilladt.

en: You have signed these user IDs on key %s:
da: Du har underskrevet disse bruger-id'er på nøgle %s:

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
da: Du må ikke tilføje en dedikeret tilbagekalder til en nøgle i PGP 2.x-stil.

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
da: Du må ikke tilføje et billed-id til en nøgle i PGP2-stil.

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
da: Du kan ikke lave en OpenPGP-underskrift på en PGP 2.x-nøgle i tilstanden --pgp2.

en: You may try to re-create the trustdb using the commands:
da: Du kan forsøge at genskabe trustdb med kommandoerne:

en: You must select at least one key.
da: Du skal vælge mindst en nøgle.

en: You must select at least one user ID.
da: Du skal vælge mindst en bruger-id.

en: You must select exactly one key.
da: Du skal vælge præcis en nøgle.

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
da: Du skal bruge en adgangsfrase til at beskytte din hemmelige nøgle.

en: You need a passphrase to unlock the secret key for
    user: "%s"
da: Du skal bruge en adgangsfrase til at åbne den hemmelige
    nøgle for bruger: »%s«

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
da: Du valgte denne BRUGER-ID:
        "%s"

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
da: Din aktuelle underskrift på »%s«
    er udløbet.

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
da: Din aktuelle underskrift på »%s«
    er en lokal underskrift.

en: Your decision?
da: Dit valg?

en: Your selection?
da: Dit valg?

en: Your selection? (enter `?' for more information):
da: Dit valg? (indtast »?« for yderligere information):

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
da: Dit system kan ikke vise datoer efter 2038.
    Det vil dog blive korrekt håndteret op til 2106.

en: [  full  ]
da: [  fuld  ]

en: [  undef ]
da: [  ej def]

en: [ expired]
da: [ udløbet]

en: [ revoked]
da: [   tilb.]

en: [ unknown]
da: [  ukendt]

en: [Error - No name]
da: [Fejl - intet navn]

en: [Error - invalid DN]
da: [Fejl - ugyldig DN]

en: [Error - invalid encoding]
da: [Fejl - ugyldig kodning]

en: [Error - out of core]
da: [Fejl - ikke nok kerne]

en: [User ID not found]
da: [Bruger-id blev ikke fundet]

en: [date not given]
da: [dato ikke angivet]

en: [filename]
da: [filnavn]

en: [none]
da: [ingen]

en: [not set]
da: [ikke indstillet]

en: [revocation]
da: [tilbagekald]

en: [self-signature]
da: [egenunderskrift]

en: [ultimate]
da: [ ultim. ]

en: [uncertain]
da: [usikker]

en: `%s' already compressed
da: »%s« allerede komprimeret

en: `%s' is not a JPEG file
da: »%s« er ikke en JPEG-fil

en: `%s' is not a valid character set
da: »%s« er ikke et gyldigt tegnsæt

en: `%s' is not a valid long keyID
da: »%s« er ikke et gyldigt nøgle-id

en: `%s' is not a valid signature expiration
da: »%s« er ikke et gyldigt underskriftudløb

en: a %u bit hash is not valid for a %u bit %s key
da: en %u-bit-hash er ikke gyldig for en %u-bit %s-nøgle

en: a gpg-agent is already running - not starting a new one
da: en gpg-agent kører allerede - starter ikke en ny

en: a notation name must have only printable characters or spaces, and end with an '='
da: et notationsnavn må kun have udskrivningstegn eller mellemrum og skal sluttes med et »=«

en: a notation name must not contain more than one '@' character
da: et notationsnavn må ikke indeholde mere end et »@«-tegn

en: a notation value must not use any control characters
da: en notationsværdi må ikke bruge nogen kontroltegn

en: a user notation name must contain the '@' character
da: et brugernotationsnavn skal indeholde tegnet »@«

en: about to export an unprotected subkey
da: eksporterer en ubeskyttet undernøgle

en: access to admin commands is not configured
da: adgang til administratorkommandoer er ikke konfigureret

en: action `%s' not supported with keyserver scheme `%s'
da: handling »%s« er ikke understøttet med nøgleserverskema »%s«

en: activate changes at runtime, if possible
da: aktiver ændringer ved kørselstid, hvis muligt

en: add a key to a smartcard
da: tilføj en nøgle til et smartkort

en: add a photo ID
da: tilføj billed-id

en: add a revocation key
da: tilføj en tilbagekaldsnøgle

en: add a subkey
da: tilføj en undernøgle

en: add a user ID
da: tilføj bruger-id

en: algorithm: %s
da: algoritme: %s

en: allow PKA lookups (DNS requests)
da: tillad PKA-opslag (DNS-forespørgsler)

en: allow clients to mark keys as "trusted"
da: tillad klienter at markere nøgler som »trusted« (troværdige)

en: allow presetting passphrase
da: tillad forhåndsindstilling af adgangsfrase

en: ambiguous option `%s'
da: tvetydigt tilvalg »%s«

en: anonymous recipient; trying secret key %s ...
da: anonym modtager; prøver hemmelig nøgle %s ...

en: apply global default values
da: anvend globale standardværdier

en: argument not expected
da: parameter var ikke forventet

en: armor header:
da: panserhoved:

en: armor: %s
da: panser: %s

en: assume input is in PEM format
da: antag inddata er i PEM-format

en: assume input is in base-64 format
da: antag inddata er i base-64-format

en: assume input is in binary format
da: antag inddata er i binært format

en: assume no on most questions
da: forvent nej til de fleste spørgsmål

en: assume yes on most questions
da: forvent ja til de fleste spørgsmål

en: assuming %s encrypted data
da: antager %s krypterede data

en: assuming bad signature from key %s due to an unknown critical bit
da: antager ugyldig underskrift fra nøgle %s på grund af en ukendt kritisk del

en: assuming signed data in `%s'
da: antager underskrevne data i »%s«

en: attr hash algorithm: %s
da: hash-algoritme for attr: %s

en: automatically retrieve keys when verifying signatures
da: hent automatisk nøgler når der verificeres underskrifter

en: automatically retrieved `%s' via %s
da: hentede automatisk »%s« via %s

en: bad data hash algorithm: %s
da: ugyldig hash-algoritme for data: %s

en: bad fingerprint in `%s', line %d
da: ugyldigt fingeraftryk i »%s«, linje %d

en: basic certificate checks failed - not imported
da: grundlæggende certifikatkontroller mislykkedes - ikke importeret

en: batch mode: never ask
da: kørselstilstand: spørg aldrig

en: be somewhat more quiet
da: vær mindre uddybende

en: binary
da: binær

en: build_packet failed: %s
da: build_packet mislykkedes: %s

en: caching keyring `%s'
da: mellemlagrer nøglering »%s«

en: can't access %s - invalid OpenPGP card?
da: kan ikke tilgå %s - ugyldig OpenPGP-kort?

en: can't access `%s': %s
da: kan ikke tilgå »%s«: %s

en: can't connect to `%s': %s
da: kan ikke forbinde til »%s«: %s

en: can't connect to the agent - trying fall back
da: kan ikke forbinde til agenten - forsøger med reserven

en: can't connect to the dirmngr - trying fall back
da: kan ikke forbinde til dirmngr - forsøger reserve

en: can't create `%s': %s
da: kan ikke oprette »%s«: %s

en: can't create backup file `%s': %s
da: kan ikke oprette sikkerhedskopifil »%s«: %s

en: can't create directory `%s': %s
da: kan ikke oprette mappe »%s«: %s

en: can't create lock for `%s'
da: kan ikke oprette lås for »%s«

en: can't create socket: %s
da: kan ikke oprette sokkel: %s

en: can't create temporary directory `%s': %s
da: kan ikke oprette midlertidig mappe »%s«: %s

en: can't disable core dumps: %s
da: kan ikke slå kernedump fra: %s

en: can't do this in batch mode
da: kan ikke udføre dette i jobtilstand

en: can't do this in batch mode without "--yes"
da: kan ikke udføre dette i jobtilstand uden »--yes«

en: can't fdopen pipe for reading: %s
da: kan ikke fdopen datakanal for læsning: %s

en: can't handle public key algorithm %d
da: kan ikke håndtere offentlig nøglealgoritme %d

en: can't handle text lines longer than %d characters
da: kan ikke håndtere tekstlinjer længere end %d tegn

en: can't handle this ambiguous signature data
da: kan ikke håndtere disse tvetydige underskriftdata

en: can't lock `%s'
da: kan ikke låse »%s«

en: can't open `%s'
da: kan ikke åbne »%s«

en: can't open `%s': %s
da: kan ikke åbne »%s«: %s

en: can't open fd %d: %s
da: kan ikke åbne fd %d: %s

en: can't open signed data `%s'
da: kan ikke åbne underskrevne data »%s«

en: can't open signed data fd=%d: %s
da: kan ikke åbne underskrevne data fd=%d: %s

en: can't sign using `%s': %s
da: kan ikke underskrive med »%s«: %s

en: can't use `%s' as home directory
da: kan ikke bruge »%s« som hjemmemappe

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
da: kan ikke bruge en symmetrisk ESK-pakke på grund af S2K-tilstanden

en: canceled by user
da: afbrudt af brugeren

en: cancelled
da: afbrudt

en: cancelled by user
da: afbrudt af bruger

en: cancel|cancel
da: afbryd|stop

en: cannot allocate args vector
da: kan ikke allokere parametervektor

en: cannot allocate infile string: %s
da: kan ikke allokere infile-streng: %s

en: cannot allocate outfile string: %s
da: kan ikke allokere outfile-streng: %s

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
da: kan ikke udpege en nøgle i PGP 2.x-stil som dedikeret tilbagekalder

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
da: kan ikke undgå svag nøgle for symmetrisk chiffer: prøvede %d gange!

en: card does not support digest algorithm %s
da: kort understøtter ikke sammendragsalgoritme %s

en: card is permanently locked!
da: kort er permanent låst!

en: card-no:
da: kortnr.:

en: certificate `%s' deleted
da: certifikat »%s« slettet

en: certificate `%s' not found: %s
da: certifikat »%s« blev ikke fundet: %s

en: certificate chain longer than allowed by CA (%d)
da: certifikatkæde er længere end tilladt af CA (%d)

en: certificate chain too long
da: certifikatkæde er for lang

en: certificate has a BAD signature
da: certifikat har en UGYLDIG underskrift

en: certificate has been revoked
da: certifikat er blevet tilbagekaldt

en: certificate has expired
da: certifikat er udløbet

en: certificate is good
da: certifikat er gyldigt

en: certificate is not usable for encryption
da: certifikat kan ikke bruges til kryptering

en: certificate is not usable for signing
da: certifikat kan ikke bruges til underskrivning

en: certificate not created during lifetime of issuer
da: certifikat blev ikke oprettet under udsteders livsforløb

en: certificate not yet valid
da: certifikat er endnu ikke gyldigt

en: certificate policy not allowed
da: certifikatpolitik er ikke tilladt

en: certificate should not have been used for OCSP response signing
da: certifikat burde ikke være brugt for OCSP-svarunderskrivning

en: certificate should not have been used for certification
da: certifikat burde ikke være brugt for certificering

en: certificate should not have been used for encryption
da: certifikat burde ikke være brugt for kryptering

en: certificate should not have been used for signing
da: certifikat burde ikke være brugt for underskrift

en: certificate with invalid validity
da: certifikat med ugyldig validitet

en: certificate with invalid validity: %s
da: certifikat med ugyldig validitet: %s

en: chain
da: kæde

en: change URL to retrieve key
da: ændr adresse for at indhente nøgle

en: change a CA fingerprint
da: ændr et CA-fingeraftryk

en: change a card's PIN
da: ændr et korts PIN

en: change a passphrase
da: ændr en adgangsfrase

en: change card holder's name
da: ændr kortholders navn

en: change card holder's sex
da: ændr kortholders køn

en: change data on a card
da: ændr data på et kort

en: change the expiration date for the key or selected subkeys
da: ændr udløbsdatoen for nøglen eller valgte undernøgler

en: change the language preferences
da: ændr sprogpræferencerne

en: change the login name
da: ændr logindnavnet

en: change the ownertrust
da: ændr ejertroværdigheden

en: change the passphrase
da: ændr adgangsfrasen

en: check all programs
da: kontroller alle programmer

en: check global configuration file
da: kontroller global konfigurationsfil

en: check signatures
da: kontroller underskrifter

en: check validity using OCSP
da: kontroller validitet med OCSP

en: checking created signature failed: %s
da: kontrol af oprettet underskrift mislykkedes: %s

en: checking for qualified certificate failed: %s
da: kontrollerer for kvalificeret certifikat mislykkedes: %s

en: checking the CRL failed: %s
da: kontrol af CRL'en mislykkedes: %s

en: checking the trust list failed: %s
da: kontrol af troværdighedslisten mislykkedes: %s

en: checking the trustdb
da: kontrollerer trustdb

en: child aborted with status %i
da: underproces afbrudt med status %i

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
da: chifferalgoritme %d%s er ukendt eller deaktiveret

en: class %s is not supported
da: klasse %s er ikke understøttet

en: cleared passphrase cached with ID: %s
da: ryddet adgangsfrase mellemlagret med id: %s

en: colon missing
da: kolon mangler

en: command "%.50s" is ambiguous
da: kommando »%.50s« er tvetydig

en: communication problem with gpg-agent
da: kommunikationsproblem med gpg-agent

en: compact unusable user IDs and remove all signatures from key
da: komprimer ubrugelige bruger-id'er og fjern alle underskrifter fra nøgle

en: compact unusable user IDs and remove unusable signatures from key
da: komprimer ubrugelige bruger-id'er og fjern ubrugelige underskrifter fra nøgle

en: completes-needed must be greater than 0
da: completes-needed skal være større end 0

en: conflicting commands
da: kommandoer er i konflikt

en: conversion from `%s' to `%s' failed: %s
da: konvertering fra »%s« til »%s« mislykkedes: %s

en: conversion from `%s' to `%s' not available
da: konvertering fra »%s« til »%s« er ikke tilgængelig

en: could not create pipe: %s
da: kunne ikke oprette datakanal: %s

en: could not create pty: %s
da: kunne ikke oprette pty: %s

en: could not fork: %s
da: kunne ikke forgrene: %s

en: could not open %s for writing: %s
da: kunne ikke åbne %s for skrivning: %s

en: could not parse keyserver
da: kunne ikke fortolke nøgleserver

en: could not parse keyserver URL
da: kunne ikke fortolke nøgleserveradresse

en: create a public key when importing a secret key
da: opret en offentlig nøgle under import af en hemmelig nøgle

en: create ascii armored output
da: opret ascii-pansrede uddata

en: create base-64 encoded output
da: opret base-64-kodet resultat

en: created: %s
da: oprettet: %s

en: creation timestamp missing
da: oprettelsestidsstempel mangler

en: critical certificate extension %s is not supported
da: kritisk certifikatudvidelse %s er ikke understøttet

en: critical marked policy without configured policies
da: kritisk markeret politik uden konfigurerede politikker

en: csh-style command output
da: kommandoresultat i csh-stil

en: data hash algorithm: %s
da: hash-algoritme for data: %s

en: data not saved; use option "--output" to save it
da: data ej gemt; brug tilvalg »--output« for at gemme

en: dearmoring failed: %s
da: fjernelse af panser mislykkedes: %s

en: decode received data lines
da: afkod modtagne datalinjer

en: decrypt data (default)
da: afkrypter data (standard)

en: decryption failed: %s
da: afkryptering mislykkedes: %s

en: decryption modus
da: afkrypteringstilstand

en: decryption okay
da: afkryptering okay

en: delete selected subkeys
da: slet valgte undernøgler

en: delete selected user IDs
da: slet valgte bruger-id'er

en: delete signatures from the selected user IDs
da: slet underskrifter fra de valgte bruger-id'er

en: deleting certificate "%s" failed: %s
da: sletning af certifikat »%s« mislykkedes: %s

en: deleting keyblock failed: %s
da: sletning af nøgleblok mislykkedes: %s

en: deny the use of admin card commands
da: nægt brugen af kommandoer for administratorkort

en: depth: %d  valid: %3d  signed: %3d  trust: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du
da: dybde: %d  gyldig: %3d  underskrevet: %3d  troværdighed: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du

en: detected card with S/N: %s
da: detekteret kort med S/N: %s

en: directory `%s' created
da: mappe »%s« oprettet

en: dirmngr cache-only key lookup failed: %s
da: dirmngr cache-only-nøgleopslag mislykkedes: %s

en: dirmngr protocol version %d is not supported
da: dirmngr-protokolversion %d er ikke understøttet

en: disable all access to the dirmngr
da: deaktiver al adgang til dirmngr

en: disable key
da: deaktiver nøgle

en: disabled
da: deaktiveret

en: display photo IDs during key listings
da: vis billed-id'er under nøglevisninger

en: display photo IDs during signature verification
da: vis billed-id'er under underskriftverificering

en: do not allow the reuse of old passphrases
da: tillad ikke genbrug af gamle adgangsfraser

en: do not allow to bypass the passphrase policy
da: tillad ikke omgåelse af adgangsfrasepolitikken

en: do not check CRLs for root certificates
da: kontroller ikke CRL'er for rodcertifikater

en: do not check certificate policies
da: kontroller ikke certifikatpolitikker

en: do not delete temporary files after using them
da: slet ikke midlertidige filer efter at de er blevet brugt

en: do not detach from the console
da: frakobl ikke fra konsollen

en: do not grab keyboard and mouse
da: fang ikke tastatur og mus

en: do not make any changes
da: lav ingen ændringer

en: do not update the trustdb after import
da: opdater ikke trustdb efter import

en: do not use a reader's pinpad
da: brug ikke en læsers numeriske tastatur

en: do not use extended connect mode
da: brug ikke udvidet forbindelsestilstand

en: do not use the PIN cache when signing
da: brug ikke PIN-mellemlageret når der underskrives

en: do not use the SCdaemon
da: brug ikke SCdaemon'en

en: do not use the internal CCID driver
da: brug ikke den interne CCID-driver

en: does not match - try again
da: matcher ikke - prøv igen

en: don't use the terminal at all
da: brug overhovedet ikke terminalen

en: duplicated certificate `%s' deleted
da: duplikeret certifikat »%s« slettet

en: either %s or %s must be given
da: enten %s eller %s skal være angivet

en: elevate the trust of signatures with valid PKA data
da: hæv troværdigheden for underskrifter med gyldige PKA-data

en: enable full debugging
da: aktiver fuld fejlsøgning

en: enable key
da: aktiver nøgle

en: enable ssh-agent emulation
da: aktiver ssh-agent-emulering

en: enarmoring failed: %s
da: påklædning af panser mislykkedes: %s

en: encrypt data
da: krypter data

en: encrypted with %lu passphrases
da: krypteret med %lu adgangsfraser

en: encrypted with %s key, ID %s
da: krypteret med %s nøgle, id %s

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %s, created %s
da: krypteret med %u-bit %s nøgle, id %s, oprettet %s

en: encrypted with 1 passphrase
da: krypteret med 1 adgangsfrase

en: encrypted with unknown algorithm %d
da: krypteret med ukendt algoritme %d

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
da: kryptering af en besked i tilstanden --pgp2 kræver IDEA-chifret

en: encryption modus
da: krypteringstilstand

en: encryption only with symmetric cipher
da: krypter kun med symmetrisk chiffer

en: error allocating enough memory: %s
da: fejl ved allokering af nok hukommelse: %s

en: error binding socket to `%s': %s
da: fejl ved binding af sokkel til »%s«: %s

en: error changing size of key %d to %u bits: %s
da: fejl ved ændring af størrelsen på nøglen %d til %u bit: %s

en: error closing %s: %s
da: fejl ved lukning af %s: %s

en: error creating `%s': %s
da: fejl ved oprettelse af »%s«: %s

en: error creating a pipe: %s
da: fejl ved oprettelse af datakanal: %s

en: error creating keybox `%s': %s
da: fejl ved oprettelse af nøgleboks »%s«: %s

en: error creating keyring `%s': %s
da: fejl ved oprettelse af nøglering »%s«: %s

en: error creating passphrase: %s
da: fejl ved oprettelse af adgangsfrase: %s

en: error creating socket: %s
da: fejl ved oprettelse af sokkel: %s

en: error creating temporary file: %s
da: fejl ved oprettelse af midlertidig fil: %s

en: error finding trust record in `%s': %s
da: fejl under forsøg på at finde troværdighedspost i »%s«: %s

en: error finding writable keyDB: %s
da: fejl under søgning efter skrivbar keyDB (nøgledatabase): %s

en: error forking process: %s
da: fejl ved forgrening af proces: %s

en: error getting current key info: %s
da: fejl ved indhentelse af aktuel nøgleinformation: %s

en: error getting default authentication keyID of card: %s
da: fejl ved indhentelse af standard-keyID for godkendelses af kort: %s

en: error getting exit code of process %d: %s
da: fejl ved indhentelse af afslutningskode for proces %d: %s

en: error getting key usage information: %s
da: fejl ved indhentelse af nøglebrugsinformation: %s

en: error getting new PIN: %s
da: fejl ved indhentelse af ny PIN: %s

en: error getting nonce for the socket
da: fejl ved indhentelse af nonce for soklen

en: error getting serial number of card: %s
da: fejl ved indhentelse af serielnummer for kort: %s

en: error getting stored flags: %s
da: fejl ved indhentelse af gemte flag: %s

en: error importing certificate: %s
da: fejl under import af certifikat: %s

en: error in `%s': %s
da: fejl i »%s«: %s

en: error in trailer line
da: fejl i trailerlinje

en: error loading `%s': %s
da: fejl ved læsning af »%s«: %s

en: error locking keybox: %s
da: fejl ved låsning af nøgleboks: %s

en: error opening `%s': %s
da: fejl ved åbning af »%s«: %s

en: error reading `%s', line %d: %s
da: fejl ved læsning af »%s«, linje %d: %s

en: error reading `%s': %s
da: fejl ved læsning af »%s«: %s

en: error reading application data
da: fejl ved læsning af programdata

en: error reading fingerprint DO
da: fejl ved læsning af fingeraftryk DO

en: error reading from %s: %s
da: fejl ved læsning fra %s: %s

en: error reading input: %s
da: fejl ved læsning af inddata: %s

en: error reading keyblock: %s
da: fejl ved læsning af nøgleblok: %s

en: error reading list of trusted root certificates
da: fejl ved læsning af liste over betroede rodcertifikater

en: error reading nonce on fd %d: %s
da: fejl ved læsning af nonce på fd %d: %s

en: error reading secret keyblock "%s": %s
da: fejl ved læsning af hemmelig nøgleblok »%s«: %s

en: error reading the card: %s
da: fejl ved læsning af kort: %s

en: error retrieving CHV status from card
da: fejl ved indhentelse af CHV-status fra kort

en: error retrieving `%s' via %s: %s
da: fejl ved indhentelse af »%s« via %s: %s

en: error running `%s': exit status %d
da: fejl ved kørsel af »%s«: afslutningsstatus %d

en: error running `%s': probably not installed
da: fejl ved kørsel af »%s«: sikkert ikke installeret

en: error running `%s': terminated
da: fejl ved kørsel af »%s«: termineret

en: error sending %s command: %s
da: fejl under afsendelse af %s-kommando: %s

en: error sending standard options: %s
da: fejl under afsendelse af standardtilvalg: %s

en: error storing certificate
da: fejl ved lagring af certifikat

en: error storing certificate: %s
da: fejl ved lagring af certifikat: %s

en: error storing flags: %s
da: fejl ved lagring af flag: %s

en: error while asking for the passphrase: %s
da: fejl ved oprettelse af adgangsfrasen: %s

en: error writing `%s': %s
da: fejl ved skrivning af »%s«: %s

en: error writing key to card: %s
da: fejl ved skrivning af nøgle til kort: %s

en: error writing key: %s
da: fejl ved skrivning af nøgle: %s

en: error writing keyring `%s': %s
da: fejl ved skrivning af nøglering »%s«: %s

en: error writing public keyring `%s': %s
da: fejl ved skrivning af offentlig nøglering »%s«: %s

en: error writing secret keyring `%s': %s
da: fejl ved skrivning af hemmelig nøglering »%s«: %s

en: error writing to %s: %s
da: fejl ved skrivning til »%s«: %s

en: error writing to `%s': %s
da: fejl ved skrivning til »%s«: %s

en: error writing to temporary file: %s
da: fejl ved skrivning til midlertidig fil: %s

en: execv failed: %s
da: execv mislykkedes: %s

en: existing key will be replaced
da: eksisterende nøgle vil blive erstattet

en: expired
da: udløbet

en: expired: %s
da: udløbet: %s

en: expires: %s
da: udløber: %s

en: export attribute user IDs (generally photo IDs)
da: bruger-id'er for eksportattributter (normalt billed-id'er)

en: export certificates
da: eksporter certifikater

en: export keys
da: eksporter nøgler

en: export keys in an S-expression based format
da: eksporter nøgler i et S-udtryksbaseret format

en: export keys to a key server
da: eksporter nøgler til en nøgletjener

en: export revocation keys marked as "sensitive"
da: tilbagekaldsnøgler for eksport markeret som »sensitive«

en: export signatures that are marked as local-only
da: eksportunderskrifter som er markeret som kun lokale

en: exporting secret keys not allowed
da: eksport af hemmelige nøgler er ikke tilladt

en: external keyserver calls are not supported in this build
da: eksterne nøgleserverkald er ikke understøttet i denne bygning

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
da: kald fra eksterne programmer er deaktiveret på grund af usikre rettigheder for indstillingsfil

en: failed to acquire the pinentry lock: %s
da: kunne ikke indhente pinentry-lås: %s

en: failed to allocate keyDB handle
da: kunne ikke allokere keyDB-håndtag

en: failed to create stream from socket: %s
da: kunne ikke oprette strøm fra sokkel: %s

en: failed to create temporary file `%s': %s
da: kunne ikke oprette midlertidig fil »%s«: %s

en: failed to get the fingerprint
da: kunne ikke indhente fingeraftrykket

en: failed to initialize the TrustDB: %s
da: kunne ikke initialisere TrustDB: %s

en: failed to open `%s': %s
da: kan ikke åbne »%s«: %s

en: failed to proxy %s inquiry to client
da: kunne ikke proxy %s-forespørgsel til klient

en: failed to rebuild keyring cache: %s
da: kunne ikke genbygge nøgleringsmellemlager: %s

en: failed to store the creation date: %s
da: kunne ikke gemme oprettelsesdatoen: %s

en: failed to store the fingerprint: %s
da: kunne ikke gemme fingeraftrykket: %s

en: failed to store the key: %s
da: kunne ikke gemme nøglen: %s

en: failed to unprotect the subkey: %s
da: kunne ikke fjerne beskyttelse på undernøgle: %s

en: failed to use default PIN as %s: %s - disabling further default use
da: kunne ikke bruge standard-PIN som %s: %s - deaktiverer yderligere standardbrug

en: female
da: kvinde

en: fetch missing issuer certificates
da: hent manglende udstedercertifikater

en: fetch the key specified in the card URL
da: hent nøglen angivet i kortadressen

en: file `%s', line %d: %s
da: fil »%s«, linje %d: %s

en: fingerprint on card does not match requested one
da: fingeraftryk på kort matcher ikke den anmodte

en: fingerprint=%s
da: fingeraftryk=%s

en: flag the selected user ID as primary
da: marker den valgte bruger-id som primær

en: forced
da: tvunget

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
da: tvang for symmetrisk chiffer %s (%d) overtræder modtagerens præferencer

en: found another possible matching CA certificate - trying again
da: fandt et andet mulig matchende CA-certifikat - prøver igen

en: fstat of `%s' failed in %s: %s
da: fstat for »%s« mislykkedes i %s: %s

en: fstat(%d) failed in %s: %s
da: fstat(%d) mislykkedes i %s: %s

en: full
da: fuld

en: generate a new key pair
da: opret et nyt nøglepar

en: generate a revocation certificate
da: opret et tilbagekaldscertifikat

en: generate new keys
da: opret nye nøgler

en: generating key failed
da: oprettelse af nøgle mislykkedes

en: generating new key
da: opretter ny nøgle

en: generating the deprecated 16-bit checksum for secret key protection
da: opretter den forældede 16-bit-kontrolsum for beskyttelse af hemmelig nøgle

en: get the configuration directories for gpgconf
da: hent konfigurationsmapperne for gpgconf

en: gpg-agent is not available in this session
da: gpg-agent er ikke tilgængelig i denne session

en: gpg-agent protocol version %d is not supported
da: gpg-agent-protokolversion %d er ikke understøttet

en: handler 0x%lx for fd %d started
da: håndtering 0x%lx for fd %d startet

en: handler 0x%lx for fd %d terminated
da: håndtering 0x%lx for fd %d termineret

en: handler for fd %d started
da: håndtering for fd %d startet

en: handler for fd %d terminated
da: håndtering for fd %d termineret

en: hash algorithm %d (%s) for signer %d not supported; using %s
da: hashalgoritme %d (%s) for underskriver %d er ikke understøttet; bruger %s

en: hash algorithm used for signer %d: %s (%s)
da: hashalgoritme brugt for underskriver %d: %s (%s)

en: honor the PKA record set on a key when retrieving keys
da: overhold PKA-posten angivet på en nøgle når der hentes nøgler

en: honor the preferred keyserver URL set on the key
da: overhold den foretrukne nøglerserveradresse angivet på nøglen

en: host not found
da: vært ikke fundet

en: iconv_open failed: %s
da: iconv_open mislykkedes: %s:

en: ignore requests to change the TTY
da: ignorer forespørgsler om at ændre TTY'en

en: ignore requests to change the X display
da: ignorer forespørgsler om at ændre X-skærmen

en: ignoring garbage line
da: ignorerer affaldslinje

en: import certificates
da: importer certifikater

en: import keys from a key server
da: importer nøgler fra en nøgleserver

en: import signatures that are marked as local-only
da: importer underskrifter som er markeret som local-only

en: import/merge keys
da: importer/sammenføj nøgler

en: importing common certificates `%s'
da: importerer gængse certifikater »%s«

en: importing secret keys not allowed
da: import af hemmelige nøgler er ikke tilladt

en: include revoked keys in search results
da: inkluder tilbagekaldte nøgler i søgeresultater

en: include subkeys when searching by key ID
da: inkluder undernøgler når der søges efter nøgle-id

en: input file name (default stdin)
da: filnavn for inddata (standard stdin)

en: input line %u too long or missing LF
da: inddatalinje %u er for lang eller mangler LF

en: input line longer than %d characters
da: inddatalinje er længere end %d tegn

en: interactive marking as trusted disabled for this session
da: interaktiv markering som troværdig deaktiveret for denne session

en: interactive marking as trusted not enabled in gpg-agent
da: interaktiv markering som troværdig er ikke aktiveret i gpg-agent

en: intermediate certificate has expired
da: mellemliggende certifikat er udløbet

en: intermediate certificate is good
da: mellemliggende certifikat er gyldigt

en: intermediate certificate not created during lifetime of issuer
da: mellemliggende certifikat blev ikke oprettet under udsteders livsforløb

en: intermediate certificate not yet valid
da: mellemliggende certifikat er endnu ikke gyldigt

en: invalid
da: ugyldig

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
da: ugyldig S2K-tilstand; skal være 0, 1 eller 3

en: invalid alias definition
da: ugyldig aliasdefinition

en: invalid armor header:
da: ugyldigt panserhoved:

en: invalid armor: line longer than %d characters
da: ugyldigt panser: linje længere end %d tegn

en: invalid auto-key-locate list
da: ugyldig liste for auto-key-locate

en: invalid clearsig header
da: ugyldigt clearsig-hoved

en: invalid command
da: ugyldig kommando

en: invalid command "%.50s"
da: ugyldig kommando »%.50s«

en: invalid command (there is no implicit command)
da: ugyldig kommando (der er ingen implict kommando)

en: invalid country code in `%s', line %d
da: ugyldig landekode i »%s«, linje %d

en: invalid dash escaped line:
da: ugyldig striplet undvegen linje:

en: invalid debug-level `%s' given
da: ugyldigt fejlsøgningsniveau »%s« angivet

en: invalid default preferences
da: ugyldige standardpræferencer

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
da: ugyldigt default-cert-level; skal være 0, 1, 2 eller 3

en: invalid export options
da: ugyldige eksportindstillinger

en: invalid fingerprint
da: ugyldig fingeraftryk

en: invalid formatted fingerprint in `%s', line %d
da: ugyldigt formateret fingeraftryk i »%s«, linje %d

en: invalid hash algorithm `%s'
da: ugyldig hash-algoritme »%s«

en: invalid import options
da: ugyldige importindstillinger

en: invalid item `%s' in preference string
da: ugyldigt punkt »%s« i præferencestreng

en: invalid keyflag in `%s', line %d
da: ugyldigt nøgleflag i »%s«, linje %d

en: invalid keyserver options
da: ugyldige indstillinger for nøgleserver

en: invalid keyserver protocol (us %d!=handler %d)
da: ugyldig nøgleserverprotokol (os %d!=håndtag %d)

en: invalid list options
da: ugyldige listeindstillinger

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
da: ugyldigt min-cert-level; skal være 1, 2 eller 3

en: invalid option
da: ugyldig indstilling

en: invalid option "%.50s"
da: ugyldigt tilvalg »%.50s«

en: invalid personal cipher preferences
da: ugyldige præferencer for personlig chiffer

en: invalid personal compress preferences
da: ugyldige præferencer for personlig komprimering

en: invalid personal digest preferences
da: ugyldige præferencer for personlig sammendrag

en: invalid radix64 character %02X skipped
da: ugyldigt radix64-tegn %02x udeladt

en: invalid radix64 character %02x skipped
da: ugyldigt radix64-tegn %02x udeladt

en: invalid root packet detected in proc_tree()
da: ugyldig rodpakke detekteret i proc_tree()

en: invalid signature: message digest attribute does not match computed one
da: ugyldig underskrift: attribut for beskedsammendag matcher ikke den beregnede

en: invalid structure of OpenPGP card (DO 0x93)
da: ugyldig struktur for OpenPGP-kort (DO 0x93)

en: invalid value
da: ugyldig værdi

en: invalid verify options
da: ugyldige verificeringsindstillinger

en: invoke gpg-protect-tool
da: opstart gpg-protect-tool

en: issuer certificate is not marked as a CA
da: udstedercertifikat er ikke markeret som en CA

en: issuer certificate not found
da: udstedercertifikat blev ikke fundet

en: it is strongly suggested that you update your preferences and
da: det anbefales på det stærkeste, at du opdaterer dine præferencer og

en: key "%s" not found on keyserver
da: nøgle »%s« blev ikke fundet på nøgleserver

en: key "%s" not found: %s
da: nøglen »%s« blev ikke fundet: %s

en: key %s has no user IDs
da: nøgle %s har ingen bruger-id'er

en: key %s marked as ultimately trusted
da: nøgle %s markeret som ultimativ troværdig

en: key %s occurs more than once in the trustdb
da: nøgle %s fremgår mere end en gang i trustdb

en: key %s was created %lu second in the future (time warp or clock problem)
da: nøgle %s blev oprettet %lu sekund inde i fremtiden (tidsforskydning eller et problem med uret)

en: key %s was created %lu seconds in the future (time warp or clock problem)
da: nøgle %s blev oprettet %lu sekunder inde i fremtiden (tidsforskydning eller et problem med uret)

en: key %s: "%s" %d new signatures
da: nøgle %s: »%s« %d nye underskrifter

en: key %s: "%s" %d new subkeys
da: nøgle %s: »%s« %d nye undernøgler

en: key %s: "%s" %d new user IDs
da: nøgle %s: »%s« %d nye bruger-id'er

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
da: nøgle %s: »%s« %d underskrift renset

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
da: nøgle %s: »%s« %d underskrifter renset

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
da: nøgle %s: »%s« %d bruger-id renset

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
da: nøgle %s: »%s« %d bruger-id'er renset

en: key %s: "%s" 1 new signature
da: nøgle %s: »%s« 1 ny underskrift

en: key %s: "%s" 1 new subkey
da: nøgle %s: »%s« 1 ny undernøgle

en: key %s: "%s" 1 new user ID
da: nøgle %s: »%s« 1 ny bruger-id

en: key %s: "%s" not changed
da: nøgle %s: »%s« ikke ændret

en: key %s: "%s" revocation certificate added
da: nøgle %s: »%s« tilbagekaldscertifikat tilføjet

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
da: nøgle %s: »%s« tilbagekaldscertifikat importeret

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
da: nøgle %s: nøgle i PGP 2.x-stil - udeladt

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
da: nøgle %s: korruption af PKS-undernøgle er repareret!

en: key %s: accepted as trusted key
da: nøgle %s: accepteret som troværdig nøgle

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
da: nøgle %s: accepteret ikke egenunderskrevet bruger-id »%s«

en: key %s: already in secret keyring
da: nøgle %s: allerede i hemmelig nøglering

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
da: nøgle %s: kan ikke lokalisere original nøgleblok: %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
da: nøgle %s: kan ikke læse original nøgleblok: %s

en: key %s: direct key signature added
da: nøgle %s: direkte nøgleunderskrift tilføjet

en: key %s: doesn't match our copy
da: nøgle %s: stemmer ikke med vores kopi

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
da: nøgle %s: duplikeret bruger-id detekteret - sammenføjet

en: key %s: invalid direct key signature
da: nøgle %s: ugyldig direkte nøgleunderskrift

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
da: nøgle %s: ugyldigt tilbagekaldscertifikat: %s - afvist

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
da: nøgle %s: ugyldigt tilbagekaldscertifikat: %s - udeladt

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
da: nøgle %s: ugyldig egenunderskrift på bruger-id »%s«

en: key %s: invalid subkey binding
da: nøgle %s: ugyldig undernøglebinding

en: key %s: invalid subkey revocation
da: nøgle %s: ugyldig undernøgletilbagekald

en: key %s: key material on-card - skipped
da: nøgle %s: nøglemateriale på kort - udeladt

en: key %s: new key - skipped
da: nøgle %s: ny nøgle - udeladt

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
da: nøgle %s: ingen offentlig nøgle - kan ikke anvende tilbagekaldscertifikat

en: key %s: no public key for trusted key - skipped
da: nøgle %s: ingen offentlig nøgle for troværdig nøgle - udeladt

en: key %s: no subkey for key binding
da: nøgle %s: ingen undernøgle for nøglebinding

en: key %s: no subkey for key revocation
da: nøgle %s: ingen undernøgle for nøgletilbagekald

en: key %s: no subkey for subkey binding signature
da: nøgle %s: ingen undernøgle til bindingsunderskrift for undernøgle

en: key %s: no subkey for subkey revocation signature
da: nøgle %s: ingen undernøgle til tilbagekaldsunderskrift for undernøgle

en: key %s: no user ID
da: nøgle %s: ingen bruger-id

en: key %s: no user ID for signature
da: nøgle %s: ingen bruger-id for underskrift

en: key %s: no valid user IDs
da: nøgle %s: ingen gyldige bruger-id'er

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
da: nøgle %s: underskrift der ikke kan eksporteres (klasse 0x%02X) - udeladt

en: key %s: not protected - skipped
da: nøgle %s: ikke beskyttet - udeladt

en: key %s: public key "%s" imported
da: nøgle %s: offentlig nøgle »%s« importeret

en: key %s: public key not found: %s
da: nøgle %s: offentlig nøgle blev ikke fundet: %s

en: key %s: removed multiple subkey binding
da: nøgle %s: fjernet flerundernøglebinding

en: key %s: removed multiple subkey revocation
da: nøgle %s: fjernet flerundernøgletilbagekald

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
da: nøgle %s: tilbagekaldscertifikat på forkert sted - udeladt

en: key %s: secret key imported
da: nøgle %s: hemmelig nøgle importeret

en: key %s: secret key not found: %s
da: nøgle %s: hemmelig nøgle blev ikke fundet: %s

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
da: nøgle %s: hemmelig nøgle med ugyldig chiffer %d - udeladt

en: key %s: secret key without public key - skipped
da: nøgle %s: hemmelig nøgle uden offentlig nøgle - udeladt

en: key %s: skipped subkey
da: nøgle %s: udeladt undernøgle

en: key %s: skipped user ID "%s"
da: nøgle %s: udeladt bruger-id »%s«

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
da: nøgle %s: undernøgleunderskrift på forkert sted - udeladt

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
da: nøgle %s: uventet underskriftklasse (0x%02X) - udeladt

en: key %s: unsupported public key algorithm
da: nøgle %s: ikke understøttet offentlig nøglealgoritme

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
da: nøgle %s: ikke understøttet offentlig nøglealgoritme på bruger-id »%s«

en: key already exists
da: nøgle findes allerede

en: key export failed: %s
da: nøgleeksport mislykkedes: %s

en: key generation completed (%d seconds)
da: nøgleoprettelse færdig (%d sekunder)

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
da: nøgle er blevet oprettet %lu sekund i fremtiden (tidsforskydning eller urproblem)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
da: nøgle er blevet oprettet %lu sekunder i fremtiden (tidsforskydning eller urproblem)

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
da: nøgle er ikke markeret som usikker - kan ikke bruge den med falsk RNG!

en: key not found on keyserver
da: nøgle blev ikke fundet på nøgleserver

en: key operation not possible: %s
da: nøglehandling er ikke mulig: %s

en: keyblock resource `%s': %s
da: nøgleblokressource »%s«: %s

en: keybox `%s' created
da: nøgleboks »%s« oprettet

en: keyring `%s' created
da: nøglering »%s« oprettet

en: keyserver communications error: %s
da: kommunikationsfejl for nøgleserver: %s

en: keyserver did not send VERSION
da: nøgleserver sendte ikke VERSION

en: keyserver internal error
da: nøgleserver fik intern fejl

en: keyserver receive failed: %s
da: nøgleserver modtag mislykkedes: %s

en: keyserver refresh failed: %s
da: nøgleserver opdater mislykkedes: %s

en: keyserver search failed: %s
da: nøgleserver søg mislykkedes: %s

en: keyserver send failed: %s
da: nøgleserver send mislykkedes: %s

en: keyserver timed out
da: nøgleserver fik tidsudløb

en: keysize invalid; using %u bits
da: nøglestørrelse er ugyldig; bruger %u bit

en: keysize rounded up to %u bits
da: nøglestørrelse afrundet op til %u bit

en: keyword too long
da: nøgleord er for langt

en: libgcrypt is too old (need %s, have %s)
da: libgcrypt er for gammel (kræver %s, har %s)

en: line %d: error getting key by keygrip `%s': %s
da: linje %d: fejl ved indhentelse af nøgle med nøglegreb »%s«: %s

en: line %d: error reading key `%s' from card: %s
da: linje %d: fejl ved læsning af nøgle »%s« fra kort: %s

en: line %d: invalid algorithm
da: linje %d: ugyldig algoritme

en: line %d: invalid key length %u (valid are %d to %d)
da: linje %d: ugyldig nøglelængde %u (gyldige er %d til %d)

en: line %d: invalid subject name `%s' at pos %d
da: linje %d: ugyldigt emnenavn »%s« på position %d

en: line %d: invalid subject name label `%.*s'
da: linje %d: ugyldig etiket for emnenavn »%.*s«

en: line %d: key generation failed: %s <%s>
da: linje %d: nøgleoprettelse mislykkedes: %s <%s>

en: line %d: no subject name given
da: linje %d: intet emnenavn angivet

en: line %d: not a valid email address
da: linje %d: ikke en gyldig e-post-adresse

en: line shortened due to embedded Nul character
da: linje forkortet på grund af indlejret Nul-tegn

en: line too long
da: linje for lang

en: line too long - skipped
da: linje er for lang - udeladt

en: list all available data
da: vis alle tilgængelige data

en: list all components
da: vis alle komponenter

en: list and check key signatures
da: vis og kontroller nøgleunderskrifter

en: list certificate chain
da: vis certifikatkæde

en: list external keys
da: vis eksterne nøgler

en: list global configuration file
da: vis global konfigurationsfil

en: list key and user IDs
da: vis nøgle og bruger-id'er

en: list keys
da: vis nøgler

en: list keys and fingerprints
da: vis nøgler og fingeraftryk

en: list keys and signatures
da: vis nøgler og underskrifter

en: list preferences (expert)
da: vis præferencer (ekspert)

en: list preferences (verbose)
da: vis præferencer (uddybende)

en: list secret keys
da: vis hemmelige nøgler

en: listen() failed: %s
da: listen() mislykkedes: %s

en: listening on socket `%s'
da: lytter på sokkel »%s«

en: lock `%s' not made: %s
da: lås »%s« er ikke udført: %s

en: looking up issuer at external location
da: slår udsteder op på ekstern placering

en: looking up issuer from the Dirmngr cache
da: slår udsteder op fra Dirmngr-mellemlageret

en: make a clear text signature
da: opret en underskrift i klartekst

en: make a detached signature
da: opret en separat underskrift

en: make a signature
da: opret en underskrift

en: make timestamp conflicts only a warning
da: giv kun tidsstempelkonflikter en advarsel

en: make_keysig_packet failed: %s
da: make_keysig_packet mislykkedes: %s

en: male
da: mand

en: malformed CRC
da: ugyldig udformet CRC

en: malformed DIRMNGR_INFO environment variable
da: forkert udformet DIRMNGR_INFO-miljøvariabel

en: malformed GPG_AGENT_INFO environment variable
da: forkert udformet GPG_AGENT_INFO-miljøvariabel

en: marginals-needed must be greater than 1
da: marginals-needed skal være større end 1

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
da: max-cert-depth skal være i intervallet fra 1 til 255

en: menu to change or unblock the PIN
da: menu til at ændre eller fjerne blokering for PIN'en

en: missing argument
da: manglende parameter

en: missing argument for option "%.50s"
da: manglende parameter for indstilling »%.50s«

en: move a backup key to a smartcard
da: flyt en sikkerhedskopinøgle til et smartkort

en: move a key to a smartcard
da: flyt en nøgle til et smartkort

en: moving a key signature to the correct place
da: flytter en nøgleunderskrift til det korrekte sted

en: name of socket too long
da: sokkelnavnet er for langt

en: nested clear text signatures
da: indlejrede underskrifter i klartekst

en: never
da: aldrig

en: never
da: aldrig

en: never consult a CRL
da: konsulter aldrig en CRL

en: new configuration file `%s' created
da: ny konfigurationsfil »%s« oprettet

en: next trustdb check due at %s
da: næste kontrol af trustdb sker den %s

en: no
da: n

en: no --keyfile option provided
da: tilvalget --keyfile blev ikke leveret

en: no --program option provided
da: tilvalget --program blev ikke leveret

en: no = sign found in group definition `%s'
da: ingen = tegn fundet i gruppedefinition »%s«

en: no CRL found for certificate
da: ingen CRL fundet for certifikat

en: no class provided
da: ingen klasse angivet

en: no corresponding public key: %s
da: ingen tilsvarende offentlig nøgle: %s

en: no default secret keyring: %s
da: ingen hemmelig standardnøglering: %s

en: no gpg-agent running in this session
da: ingen gpg-agent kører i denne session

en: no handler for keyserver scheme `%s'
da: ingen håndtering for nøgleserverskema »%s«

en: no issuer found in certificate
da: ingen udsteder fundet i certifikat

en: no key usage specified - assuming all usages
da: ingen nøglebrug angivet - antager alle mulige brug

en: no keyserver action!
da: ingen nøgleserverhandling!

en: no keyserver known (use option --keyserver)
da: ingen kendt nøgleserver (brug tilvalget --keyserver)

en: no need for a trustdb check
da: intet behov for kontrol af trustdb

en: no need for a trustdb check with `%s' trust model
da: intet behov for kontrol af trustdb med troværdighedsmodellen »%s«

en: no need for a trustdb update with `%s' trust model
da: intet behov for en opdatering af trustdb med troværdighedsmodellen »%s«

en: no remote program execution supported
da: kørsel via eksternt program er ikke understøttet

en: no revocation keys found for "%s"
da: ingen tilbagekaldsnøgler fundet for »%s«

en: no running dirmngr - starting `%s'
da: ingen kørende dirmngr - starter »%s«

en: no running gpg-agent - starting one
da: ingen kørende gpg-agent - starter en

en: no secret key
da: ingen hemmelig nøgle

en: no secret subkey for public subkey %s - ignoring
da: ingen hemmelig undernøgle for offentlig undernøgle %s - ignorerer

en: no signature found
da: ingen underskrift fundet

en: no signed data
da: ingen underskrevne data

en: no suitable card key found: %s
da: ingen egnet kortnøgle fundet: %s

en: no ultimately trusted keys found
da: ingen ultimativ troværdige nøgler fundet

en: no valid OpenPGP data found.
da: ingen gyldige OpenPGP-data fundet.

en: no valid addressees
da: ingen gyldige adresser

en: no valid recipients given
da: ingen gyldige modtagere angivet

en: no writable keyring found: %s
da: ingen skrivbar nøglering fundet: %s

en: no writable public keyring found: %s
da: ingen skrivbar offentlig nøglering fundet: %s

en: no writable secret keyring found: %s
da: ingen skrivbar hemmelig nøglering fundet: %s

en: none
da: ingen

en: not a detached signature
da: ikke en frakoblet underskrift

en: not an OpenPGP card
da: ikke et OpenPGP-kort

en: not forced
da: ikke tvunget

en: not human readable
da: kan ikke læses af mennesker

en: note: non-critical certificate policy not allowed
da: bemærk: ikkekritisk certifikatpolitik er ikke tilladt

en: number of issuers matching: %d
da: antallet af udstedere der matcher: %d

en: number of matching certificates: %d
da: antallet af matchende certifikater: %d

en: okay, we are the anonymous recipient.
da: okay, vi er den anonyme modtager.

en: okay|okay
da: okay|okay|ok

en: old encoding of the DEK is not supported
da: gammel kodning for DEK'en er ikke understøttet

en: old style (PGP 2.x) signature
da: gammeldags (PGP 2.x) underskrift

en: only --decrypt and --encrypt are supported
da: kun --decrypt og --encrypt er understøttet

en: only accept updates to existing keys
da: accepter kun opdateringer til eksisterende nøgler

en: option "%.50s" does not expect an argument
da: tilvalg »%.50s« forventer ikke et argument

en: option "%.50s" is ambiguous
da: tilvalg »%.50s« er tvetydigt

en: option "%s" ignored due to "%s"
da: tilvalg »%s« ignoreret på grund af »%s«

en: option "%s" requires a program and optional arguments
da: tilvalg »%s« kræver et program og valgfrie parametre

en: option file `%s': %s
da: tilvalgsfil »%s«: %s

en: original file name='%.*s'
da: oprindeligt filnavn=»%.*s«

en: out of core
da: ikke nok kerne

en: out of core
da: uden for kerne

en: out of core in secure memory while allocating %lu bytes
da: ikke nok kerne i sikker hukommelse under allokering af %lu byte

en: out of core while allocating %lu bytes
da: ikke nok kerne under allokering af %lu byte

en: ownertrust information cleared
da: information om ejertroværdighed ryddet

en: ownertrust value missing
da: værdi for ejertroværdighed mangler

en: pass a command to the dirmngr
da: send en kommando til dirmngr'en

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
da: adgangsfrase oprettet med ukendt sammendragsalgoritme %d

en: passphrase not correctly repeated; try again
da: adgangsfrasen er ikke korrekt gentaget; prøv igen

en: pinentry.qualitybar.tooltip
da: Denne række indikerer kvaliteten for ovenstående angivne adgangskode.
    GnuPG anser en adgangskode for svag så længe den er rød.
    En stærk adgangskode opbygges ved at blande store bogstaver, tal og
    specialtegn. Spørg din administrator om mere præcis information om
    hvordan man anvender sikre adgangskoder.

en: please do a --check-trustdb
da: udfør venligst en --check-trustdb

en: please make sure that the "dirmngr" is properly installed
da: sikr dig at »dirmngr« er korrekt installeret

en: please see %s for more information
da: se venligst %s for yderligere information

en: please use "%s%s" instead
da: brug venligst »%s%s« i stedet for

en: please use the option `--daemon' to run the program in the background
da: brug venligst tilvalget »--daemon« til at køre programmet i baggrunden

en: please wait while key is being generated ...
da: vent venligst mens nøglen bliver oprettet ...

en: preference `%s' duplicated
da: præference »%s« duplikeret

en: premature eof (in CRC)
da: for tidlig eof (i CRC)

en: premature eof (in trailer)
da: for tidlig eof (i trailer)

en: premature eof (no CRC)
da: for tidlig eof (ingen CRC)

en: print data out hex encoded
da: vis data ud hex-kodet

en: print message digests
da: vis beskedsammendrag

en: print the card status
da: udskriv kortstatus

en: problem handling encrypted packet
da: problem ved håndtering af krypteret pakke

en: problem looking for existing certificate: %s
da: problem under udkig efter eksisterende certifikat: %s

en: problem re-searching certificate: %s
da: problem under gensøgning af certifikat: %s

en: problem setting the gpg-agent options
da: problem ved angivelse af indstillinger for gpg-agent

en: problem with the agent
da: problem med agenten

en: problem with the agent: %s
da: problem med agenten: %s

en: program filename
da: filnavn for program

en: prompt before overwriting
da: spørg før overskrivning

en: protection algorithm %d%s is not supported
da: beskyttelsesalgoritme %d%s er ikke understøttet

en: protection digest %d is not supported
da: beskyttelsessammendrag %d er ikke understøttet

en: pth_select failed: %s - waiting 1s
da: pth_select mislykkeds: %s - venter 1s

en: pty read failed: %s
da: pty-læsning mislykkedes: %s

en: public and secret key created and signed.
da: offentlig og hemmelig nøgle oprettet og underskrevet.

en: public key %s is %lu second newer than the signature
da: offentlig nøgle %s er %lu sekund nyere end underskrift

en: public key %s is %lu seconds newer than the signature
da: offentlig nøgle %s er %lu sekunder nyere end underskrift

en: public key %s not found: %s
da: offentlig nøgle %s blev ikke fundet: %s

en: public key decryption failed: %s
da: afkryptering af offentlig nøgle mislykkedes: %s

en: public key does not match secret key!
da: offentlig nøgle matcher ikke hemmelig nøgle!

en: public key encrypted data: good DEK
da: krypterede data for offentlig nøgle: god DEK

en: public key is %s
da: offentlig nøgle er %s

en: public key of ultimately trusted key %s not found
da: offentlig nøgle for ultimativ troværdig nøgle %s blev ikke fundet

en: qQ
da: aA

en: quiet
da: stille

en: quit
da: afslut

en: quit this menu
da: afslut denne menu

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
da: citeret udskrivingstegn i panser - måske på grund af en fejlbehæftet MTA

en: re-distribute this key to avoid potential algorithm mismatch problems
da: gendistribuerer denne nøgle for at undgå potentielle problemer med rod i
    algoritmen

en: read error
da: læsefejl

en: read error in `%s': %s
da: læsefejl i »%s«: %s

en: read failed: %s
da: læsning mislykkedes: %s

en: reading from `%s'
da: læser fra »%s«

en: reading options from `%s'
da: læser tilvalg fra »%s«

en: reading public key failed: %s
da: læsning af offentlig nøgle mislykkedes: %s

en: reading stdin ...
da: læser stdin ...

en: reason for revocation:
da: årsag for tilbagekald:

en: receiving line failed: %s
da: modtagelse af linje mislykkedes: %s

en: refreshing %d keys from %s
da: opdaterer %d nøgler fra %s

en: refreshing 1 key from %s
da: opdaterer 1 nøgle fra %s

en: register a smartcard
da: registrer et smartkort

en: remove as much as possible from key after import
da: fjern så meget som muligt fra nøgle efter import

en: remove as much as possible from key during export
da: fjern så meget som muligt fra nøglen under eksport

en: remove keys from the public keyring
da: fjern nøgler fra den offentlige nøglering

en: remove keys from the secret keyring
da: fjern nøgler fra den hemmelige nøglering

en: remove the passphrase from exported subkeys
da: fjern adgangsfrasen fra eksporterede undernøgler

en: remove unusable parts from key after import
da: fjern ubrugelige dele fra nøgle efter import

en: remove unusable parts from key during export
da: fjern nøgledele der ikke kan bruges under eksport

en: removing stale lockfile (created by %d)
da: fjerner stale-låsfil (oprettet af %d)

en: renaming `%s' to `%s' failed: %s
da: omdøbelse af »%s« til »%s« mislykkedes: %s

en: repair damage from the pks keyserver during import
da: reparer skade fra pks-nøgleserveren under import

en: requesting key %s from %s
da: anmoder om nøgle %s fra %s

en: requesting key %s from %s server %s
da: anmoder om nøgle %s fra %s server %s

en: required certificate attributes missing: %s%s%s
da: krævede certifikatattributter mangler: %s%s%s

en: resource problem: out of core
da: ressourceproblem: ikke nok kerne

en: response does not contain the RSA modulus
da: svar indeholder ikke RSA modulus'erne

en: response does not contain the RSA public exponent
da: svar indeholder ikke den RSA-offentlige eksponent

en: response does not contain the public key data
da: svar indeholder ikke data for offentlig nøgle

en: revocation comment:
da: tilbagekaldskommentar:

en: revoke key or selected subkeys
da: tilbagekald nøgle eller valgte undernøgler

en: revoke selected user IDs
da: tilbagekald valgte bruger-id'er

en: revoke signatures on the selected user IDs
da: tilbagekald underskrifter på de valgte bruger-id'er

en: revoked
da: tilbagekaldt

en: revoked by your key %s on %s
da: tilbagekaldt af din nøgle %s på %s

en: revoked: %s
da: tilbagekaldt: %s

en: root certificate has expired
da: rodcertifikat er udløbet

en: root certificate has now been marked as trusted
da: rodcertifikat er nu blevet markeret som troværdig

en: root certificate is good
da: rodcertifikat er gyldigt

en: root certificate is not marked trusted
da: rodcertifikat er ikke markeret som troværdig

en: root certificate missing
da: rodcertifikat mangler

en: root certificate not yet valid
da: rodcertifikat er endnu ikke gyldigt

en: rounded up to %u bits
da: afrundet op til %u bit

en: run /subst on startup
da: kør /subst ved opstart

en: run in daemon mode (background)
da: kør i dæmontilstand (baggrunden)

en: run in multi server mode (foreground)
da: kør i flerservertilstand (forgrund)

en: run in server mode
da: kør i servertilstand

en: run in server mode (foreground)
da: kør i servertilstand (forgrunden)

en: run the Assuan server given on the command line
da: kør Assuanserveren angivet på kommandolinjen

en: save and quit
da: gem og afslut

en: search for keys on a key server
da: søg efter nøgler på en nøgleserver

en: searching for "%s" from %s
da: søger efter »%s« fra %s

en: searching for "%s" from %s server %s
da: søger efter »%s« fra %s server %s

en: searching for names from %s
da: søger efter navne fra %s

en: searching for names from %s server %s
da: søger efter navne fra %s server %s

en: secret key "%s" not found: %s
da: hemmelig nøgle »%s« blev ikke fundet: %s

en: secret key already stored on a card
da: hemmelig nøgle er allerede gemt på et kort

en: secret key file (required)
da: hemmelig nøglefil (krævet)

en: secret key parts are not available
da: hemmelige nøgledele er ikke tilgængelige

en: secret parts of key are not available
da: hemmelige dele af nøglen er ikke tilgængelige

en: seems to be not encrypted
da: ser ikke ud til at være krypteret

en: select failed: %s
da: select mislykkedes: %s

en: select subkey N
da: vælg undernøgle N

en: select user ID N
da: vælg bruger-id N

en: selected certification digest algorithm is invalid
da: valgt algoritme for certifikationssammendrag er ugyldig

en: selected cipher algorithm is invalid
da: valgt chifferalgoritme er ugyldig

en: selected compression algorithm is invalid
da: valgt komprimeringsalgoritme er ugyldig

en: selected digest algorithm is invalid
da: valgt sammendragsalgoritme er ugyldig

en: self-signed certificate has a BAD signature
da: egenunderskrevet certifikat har en UGYLDIG underskrift

en: sending key %s to %s
da: sender nøgle %s til %s

en: sending key %s to %s server %s
da: sender nøgle %s til %s server %s

en: sending line failed: %s
da: afsendelse af linje mislykkedes: %s

en: set a notation for the selected user IDs
da: angiv en notation for de valgte bruger-id'er

en: set debugging flags
da: sæt aflusningstilvalg

en: set preference list for the selected user IDs
da: angiv præferenceliste for de valgte bruger-id'er

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
da: angiv den foretrukne nøgleserveradresse for de valgte bruger-id'er

en: sh-style command output
da: kommandoresultat i sh-stil

en: shadowing the key failed: %s
da: skygge for nøgle mislykkedes: %s

en: shell
da: skal

en: show IETF standard notations during signature listings
da: vis IETF-standardnotationer under underskriftvisninger

en: show IETF standard notations during signature verification
da: vis IETF-standardnotationer under underskriftverificering

en: show admin commands
da: vis administratorkommandoer

en: show all notations during signature listings
da: vis alle notationer under underskriftvisninger

en: show all notations during signature verification
da: vis alle notationer under underskriftverificering

en: show expiration dates during signature listings
da: vis udløbsdatoer under underskriftvisninger

en: show key fingerprint
da: vis nøglefingeraftryk

en: show only the primary user ID in signature verification
da: vis kun den primære bruger-id i underskriftverificering

en: show policy URLs during signature listings
da: vil politikadresser under underskriftvisninger

en: show policy URLs during signature verification
da: vis politikadresser under underskriftverificering

en: show preferred keyserver URLs during signature listings
da: vis foretrukne nøgleserveradresser under underskriftvisninger

en: show preferred keyserver URLs during signature verification
da: vis foretrukne nøgleserveradresser under underskriftverificering

en: show revoked and expired subkeys in key listings
da: vis tilbagekaldte og udløbne undernøgler i nøglevisninger

en: show revoked and expired user IDs in key listings
da: vis tilbagekaldte og udløbne bruger-id'er i nøglevisninger

en: show revoked and expired user IDs in signature verification
da: vis tilbagekaldte og udløbne bruger-id'er i underskriftverificering

en: show selected photo IDs
da: vis valgte billed-id'er

en: show the keyring name in key listings
da: vis nøgleringsnavnet i nøglevisninger

en: show this help
da: vis denne hjælpetekst

en: show user ID validity during key listings
da: vis bruger-id-validitet under nøglevisninger

en: show user ID validity during signature verification
da: vis bruger-id-validitet under underskriftverificering

en: show user-supplied notations during signature listings
da: vis brugerangivne notationer under underskriftvisninger

en: show user-supplied notations during signature verification
da: vis brugerangivne notationer under underskriftverificering

en: sign a key
da: underskriv en nøgle

en: sign a key locally
da: underskriv en nøgle lokalt

en: sign or edit a key
da: underskriv eller rediger en nøgle

en: sign selected user IDs [* see below for related commands]
da: underskriv valgte bruger-id'er [* se nedenfor for relaterede kommandoer]

en: sign selected user IDs locally
da: underskriv valgte bruger-id'er lokalt

en: sign selected user IDs with a non-revocable signature
da: underskriv bruger-id'er md en underskrift der ikke kan kaldes tilbage

en: sign selected user IDs with a trust signature
da: underskriv valgte bruger-id'er med en troværdighedsunderskrift

en: signature not created during lifetime of certificate
da: underskrift blev ikke oprettet under certifikatets livsforløb

en: signature verification suppressed
da: underskriftverificering undertrykt

en: signatures created so far: %lu
da: underskrifter oprettet indtil videre: %lu

en: signed by your key %s on %s%s%s
da: underskrevet af din nøgle %s den %s%s%s

en: signing failed: %s
da: underskrift mislykkedes: %s

en: signing subkey %s is already cross-certified
da: underskriftsundernøgle %s er allerede krydscertificeret

en: signing:
da: underskriver:

en: skipped "%s": %s
da: udelod »%s«: %s

en: skipped "%s": duplicated
da: udelod »%s«: duplikeret

en: skipped: public key already set
da: udelod: offentlig nøgle er allerede angivet

en: skipped: public key already set as default recipient
da: udeladt: offentlig nøgle er allerede valgt som standardmodtager

en: skipped: secret key already present
da: udelod: hemmelig nøgle er allerede til stede

en: skipping block of type %d
da:      udelader bloktype %d

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
da: udelader v3 egenunderskrift på bruger-id »%s«

en: socket name `%s' is too long
da: sokkelnavnet »%s« er for langt

en: ssh handler 0x%lx for fd %d started
da: ssh-håndtering 0x%lx for fd %d startet

en: ssh handler 0x%lx for fd %d terminated
da: ssh-håndtering 0x%lx for %d termineret

en: ssh keys greater than %d bits are not supported
da: ssh-nøgler større end %d bit er ikke understøttet

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
da: uafhængig tilbagekald - brug »gpg --import« for at anvende

en: standalone signature of class 0x%02x
da: uafhængig underskrift for klasse 0x%02x

en: stat() failed for `%s': %s
da: stat() mislykkedes for »%s«: %s

en: statement "%s" ignored in `%s', line %d
da: udtryk »%s« ignoreret i »%s«, linje %d

en: storing key onto card failed: %s
da: lagring af nøgle på kort mislykkedes: %s

en: subkey %s does not sign and so does not need to be cross-certified
da: undernøgle %s underskriver ikke og skal derfor ikke være krydscertificeret

en: subpacket of type %d has critical bit set
da: underpakke af typen %d har kritiske bitsæt

en: switching to chain model
da: skifter til kædemodel

en: symmetric encryption of `%s' failed: %s
da: symmetrisk kryptering af »%s« mislykkedes: %s

en: system error while calling external program: %s
da: systemfejl under kald af eksternt program: %s

en: system trustlist `%s' not available
da: troværdig liste for systemet »%s« er ikke tilgængelig

en: textmode
da: tekstilstand

en: the IDEA cipher plugin is not present
da: udvidelsesmodulet for IDEA-chifret er ikke til stede

en: the NullPIN has not yet been changed
da: NullPIN'en er endnu ikke ændret

en: the available CRL is too old
da: den tilgængelige CRL er for gammel

en: the given certification policy URL is invalid
da: den angivne adresse for certifikatpolitik er ugyldig

en: the given preferred keyserver URL is invalid
da: den angivne adresse for foretrukken nøgleserver er ugyldig

en: the given signature policy URL is invalid
da: den angivne adresse for underskriftpolitik er ugyldig

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
da: underskriften kunne ikke verificeres.
    Husk at underskriftfilen (.sig eller .asc)
    skal være den første fil på kommandolinjen.

en: the status of the certificate is unknown
da: status for certifikatet er ukendt

en: there is a secret key for public key "%s"!
da: der er en hemmelig nøgle for offentlig nøgle »%s«!

en: this is a PGP generated Elgamal key which is not secure for signatures!
da: dette er en PGP-oprettet Elgamalnøgle som ikke er sikker for underskrifter!

en: this key has already been designated as a revoker
da: denne nøgle er allerede blevet dedikeret som en tilbagekalder

en: this may be caused by a missing self-signature
da: dette kan skyldes en manglende egenunderskrift

en: this message may not be usable by %s
da: denne besked kan nok ikke bruges af %s

en: this platform requires temporary files when calling external programs
da: denne platform kræver midlertidige filer når der kaldes eksterne programmer

en: toggle between the secret and public key listings
da: skift mellem hemmelig og offentlig nøglevisning

en: toggle the signature force PIN flag
da: skift force PIN-flag for underskriften

en: too many cipher preferences
da: for mange chifferpræferencer

en: too many compression preferences
da: for mange komprimeringspræferencer

en: too many digest preferences
da: for mange sammendragpræferencer

en: too many entries in pk cache - disabled
da: for mange punkter i pk-mellemlager - deaktiveret

en: tool class (confucius)
da: værktøjsklasse (confucius)

en: total number processed: %lu
da: samlet antal behandlede: %lu

en: trust record %lu is not of requested type %d
da: troværdighedspost %lu er ikke af den anmodne type %d

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
da: troværdighedspost %lu, req-type %d: læsning mislykkedes: %s

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
da: stol på post %lu, type %d: skrivning mislykkedes: %s

en: trust: %s
da: troværdighed: %s

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
da: trustdb rec %lu: lseek mislykkedes: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
da: trustdb rec %lu: skrivning mislykkedes (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
da: transaktion for trustdb er for stor

en: trustdb: lseek failed: %s
da: trustdb: lseek mislykkedes: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
da: trustdb: læsning mislykkedes (n=%d): %s

en: trustdb: sync failed: %s
da: trustdb: synkronisering mislykkedes: %s

en: trustlevel adjusted to FULL due to valid PKA info
da: troværdighedsniveau justeret til FULL på grund af gyldig PKA-information

en: trustlevel adjusted to NEVER due to bad PKA info
da: troværdighedsniveau justeret til NEVER på grund af ugyldig PKA-information

en: ultimate
da: ultimativ

en: unable to display photo ID!
da: kan ikke vise billed-id!

en: unable to execute external program
da: kan ikke køre eksternt program

en: unable to execute program `%s': %s
da: kan ikke køre program »%s«: %s

en: unable to execute shell `%s': %s
da: kan ikke køre skal »%s«: %s

en: unable to open JPEG file `%s': %s
da: kan ikke åbne JPEG-fil »%s«: %s

en: unable to read external program response: %s
da: kan ikke læse svar fra eksternt program: %s

en: unable to set exec-path to %s
da: kunne ikke angive kørselssti til %s

en: unable to update trustdb version record: write failed: %s
da: kan ikke opdatere trustdb-versionspost: skrivning mislykkedes: %s

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
da: kan ikke bruge IDEA-chifferen for alle nøglerne du krypterer til.

en: unable to use unknown trust model (%d) - assuming %s trust model
da: kan ikke bruge ukendt troværdighedsmodel (%d) - antager %s troværdighedsmodel

en: unblock the PIN using a Reset Code
da: fjern blokering for PIN'en med en nulstillingskode

en: uncompressed|none
da: ukomprimeret|ingen

en: undefined
da: ej defineret

en: unexpected armor:
da: uventet panser:

en: unknown
da: ukendt

en: unknown armor header:
da: ukendt panserhoved:

en: unknown command `%s'
da: ukendt kommando »%s«

en: unknown configuration item `%s'
da: ukendt konfigurationspunkt »%s«

en: unknown default recipient "%s"
da: ukendt standardmodtager »%s«

en: unknown key protection algorithm
da: ukendt nøglebeskyttelsessalgoritme

en: unknown option `%s'
da: ukendt tilvalg »%s«

en: unknown protection algorithm
da: ukendt beskyttelsesalgoritme

en: unknown validation model `%s'
da: ukendt valideringsmodel »%s«

en: unnatural exit of external program
da: unaturlig afslutning på eksternt program

en: unspecified
da: ikke angivet

en: unsupported algorithm: %s
da: ikke understøttet algoritme: %s

en: update all keys from a keyserver
da: opdater alle nøgler fra en nøgleserver

en: update failed: %s
da: opdatering mislykkedes: %s

en: update secret failed: %s
da: opdatering af hemmelighed mislykkedes: %s

en: update the trust database
da: opdater troværdighedsdatabasen

en: usage: %s
da: brug: %s

en: usage: gpg [options]
da: brug: gpg [tilvalg]

en: usage: gpgconf [options]
da: brug: gpgconf [tilvalg]

en: usage: gpgsm [options]
da: brug: gpgsm [tilvalg]

en: use a log file for the server
da: brug en logfil for serveren

en: use a standard location for the socket
da: brug en standardplacering for soklen

en: use as output file
da: brug som uddatafil

en: use canonical text mode
da: brug kanonisk teksttilstand

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
da: brug tilvalget »--delete-secret-keys« for at slette den først.

en: use strict OpenPGP behavior
da: brug streng OpenPGP-opførsel

en: use system's HTTP proxy setting
da: brug systemets HTTP-proxyopsætning

en: use system's dirmngr if available
da: brug systemets dirmngr hvis tilgængelig

en: use temporary files to pass data to keyserver helpers
da: brug midlertidige filer til at sende data til nøgleserverhjælpere

en: user ID "%s" is already revoked
da: bruger-id »%s« er allerede tilbagekaldt

en: user ID: "%s"
da: bruger-id: »%s«

en: using %s trust model
da: bruger %s troværdighedsmodel

en: using cipher %s
da: bruger chiffer %s

en: using default PIN as %s
da: bruger standard-PIN som %s

en: using subkey %s instead of primary key %s
da: bruger undernøgle %s i stedet for primær nøgle %s

en: validate signatures with PKA data
da: valider underskrifter med PKA-data

en: validation model requested by certificate: %s
da: anmodt om valideringsmodel af certifikat: %s

en: validation model used: %s
da: valideringsmodel brugt: %s

en: validity: %s
da: validitet: %s

en: verbose
da: uddybende

en: verification of Admin PIN is currently prohibited through this command
da: verifikation af administrator-PIN er i øjeblikket forbudt via denne kommando

en: verify CHV%d failed: %s
da: verificering af CHV%d mislykkedes: %s

en: verify a signature
da: godkend en underskrift

en: verify the PIN and list all data
da: verificer PIN'en og vis alle data

en: waiting %d seconds for the agent to come up
da: venter %d sekunder på at agenten kommer frem

en: waiting for lock %s...
da: venter på lås %s ...

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
da: venter på lås (holdt af %d%s) %s ...

en: waiting for process %d to terminate failed: %s
da: ventning på at proces %d skulle terminere mislykkedes: %s

en: waitpid failed: %s
da: waitpid mislykkedes: %s

en: weak key created - retrying
da: svag nøgle oprettet - prøver igen

en: weird size for an encrypted session key (%d)
da: underlig størrelse for en krypteret sessionsnøgle (%d)

en: will not run with insecure memory due to %s
da: vil ikke køre med usikker hukommelse på grund af %s

en: writing direct signature
da: skriver direkte underskrift

en: writing key binding signature
da: skriver underskrift for nøglebinding

en: writing new key
da: skriver ny nøgle

en: writing public key to `%s'
da: skriver offentlig nøgle til »%s«

en: writing secret key stub to `%s'
da: skriver hemmelig nøglestump til »%s«

en: writing secret key to `%s'
da: skriver hemmelig nøgle til »%s«

en: writing self signature
da: skriver egenunderskrift

en: writing to `%s'
da: skriver til »%s«

en: writing to stdout
da: skriver til stdout

en: yY
da: jJ

en: yes
da: ja

en: you can only clearsign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
da: du kan kun clearsign med nøgler i PGP 2.x-stil mens du er i tilstanden --pgp2

en: you can only detach-sign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
da: du kan kun vedhæfteunderskrive med nøgler i PGTP 2.x-stil når i tilstanden --pgp2

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
da: du kan kun kryptere til RSA-nøgler for 2048 bit eller mindre i tilstanden --pgp2

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
da: du kan kun lave frakoblede eller rydde underskrifter i tilstanden --pgp2

en: you can update your preferences with: gpg --edit-key %s updpref save
da: du kan opdatere dine præferencer med: gpg --edit-key %s updpref save

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
da: du kan ikke underskrive og kryptere på samme tid i tilstanden --pgp2

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
da: du kan ikke udpege en nøgle som dets egen dedikerede tilbagekalder

en: you cannot use --symmetric --encrypt while in %s mode
da: du kan ikke bruge --symmetric --encrypt i tilstanden %s

en: you cannot use --symmetric --encrypt with --s2k-mode 0
da: du kan ikke bruge --symmetric --encrypt med --s2k-mode 0

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt while in %s mode
da: du kan ikke bruge --symmetric --sign --encrypt i tilstanden %s

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt with --s2k-mode 0
da: du kan ikke bruge --symmetric --sign --encrypt med --s2k-mode 0

en: you found a bug ... (%s:%d)
da: du fandt en fejl ... (%s:%d)

en: you may not use %s while in %s mode
da: du kan ikke bruge %s i tilstanden %s

en: you may not use cipher algorithm `%s' while in %s mode
da: du må ikke bruge chifferalgoritmen »%s« i tilstanden %s

en: you may not use compression algorithm `%s' while in %s mode
da: du må ikke bruge komprimeringsalgoritmen »%s« i tilstanden %s

en: you may not use digest algorithm `%s' while in %s mode
da: du må ikke bruge sammendragsalgoritmen »%s« i tilstanden %s

en: you may want to start the gpg-agent first
da: du kan eventuelt starte gpg-agenten først

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
da: du skal bruge filer (og ikke en datakanal) når du arbejder med --pgp2 aktiveret

en: |AN|New Admin PIN
da: |AN|Ny administrator-PIN

en: |A|Please enter the Admin PIN
da: |A|Indtast venligst administrator-PIN'en

en: |A|Please enter the Admin PIN%%0A[remaining attempts: %d]
da: |A|Ændr venligst administrator-PIN%%0A[tilbageværende forsøg: %d]

en: |COMPONENT|change options
da: |COMPONENT|ændr indstillinger

en: |COMPONENT|check options
da: |COMPONENT|kontroller indstillinger

en: |COMPONENT|list options
da: |COMPONENT|vis indstillinger

en: |FD|write status info to this FD
da: |FD|skriv statusinformation til denne FD

en: |FILE|add keyring to the list of keyrings
da: |FILE|tilføj nøglering til nøgleringslisten

en: |FILE|check new passphrases against pattern in FILE
da: |FILE|kontroller nye adgangsfraser mod mønstre i FIL

en: |FILE|read options from FILE
da: |FIL|læs tilvalg fra FIL

en: |FILE|run commands from FILE on startup
da: |FILE|kør kommandoer fra FIL ved opstart

en: |FILE|take policy information from FILE
da: |FILE|tag politikinformation fra FIL

en: |FILE|take the keys from the keyring FILE
da: |FILE|tag nøglerne fra nøgleringsFILEN

en: |FILE|write a log to FILE
da: |FILE|skriv en log til FIL

en: |FILE|write a server mode log to FILE
da: |FILE|skriv en servertilstandslog til FIL

en: |FILE|write an audit log to FILE
da: |FILE|skriv en revisionslog til FIL

en: |FILE|write environment settings also to FILE
da: |FIL|skriv også miljøindstillinger til FIL

en: |FILE|write output to FILE
da: |FILE|skriv resultat til FIL

en: |FILE|write server mode logs to FILE
da: |FILE|skriv servertilstandslogge til FIL

en: |LEVEL|set the debugging level to LEVEL
da: |LEVEL|angiv fejlsøgningsniveau til NIVEAU

en: |MECHANISMS|use MECHANISMS to locate keys by mail address
da: |MECHANISMS|brug MEKANISMER til at finde nøgler efter postadresser

en: |NAME|connect to Assuan socket NAME
da: |NAME|forbind til Assuansokkel NAVN

en: |NAME|encrypt to user ID NAME as well
da: |NAME|krypter også til bruger-id-NAVN

en: |NAME|use NAME as PC/SC driver
da: |NAME|brug NAVN som PC/SC-driver

en: |NAME|use NAME as ct-API driver
da: |NAME|brug NAVN som ct-API-driver

en: |NAME|use NAME as default secret key
da: |NAME|brug NAVN som hemmelig standardnøgle

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
da: |NAME|brug chifferalgoritme NAVN

en: |NAME|use encoding NAME for PKCS#12 passphrases
da: |NAME|brug kodnings-NAVN for PKCS#12-adgangsfraser

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
da: |NAME|brug beskedsammendragsalgoritme NAVN

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
da: |NP|Indtast venligst en ny PIN Unblocking Code (PUK) for nøglen til at oprette kvalificerede underskrifter.

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
da: |NP|Indtast venligst en ny PIN Unblocking Code (PUK) for standardnøglerne.

en: |N|Initial New PIN
da: |N|Oprindelig ny PIN

en: |N|New PIN
da: |N|Ny PIN

en: |N|Please enter a new PIN for the key to create qualified signatures.
da: |N|Indtast venligst en ny PIN for nøglen til at oprette kvalificerede underskrifter.

en: |N|Please enter a new PIN for the standard keys.
da: |N|Indtast venligst en ny PIN for standardnøglerne.

en: |N|connect to reader at port N
da: |N|forbind til læser på port N

en: |N|disconnect the card after N seconds of inactivity
da: |N|frakobl kortet efter N sekunder inaktivitet

en: |N|expire SSH keys after N seconds
da: |N|udløb SSH-nøgler efter N sekunder

en: |N|expire cached PINs after N seconds
da: |N|udløb mellemlagrede PIN'er efter N sekunder

en: |N|expire the passphrase after N days
da: |N|giv adgangsfrasen udløb efter N dage

en: |N|number of certificates to include
da: |N|antal certifikater der skal inkluderes

en: |N|require at least N non-alpha characters for a new passphrase
da: |N|kræv mindst N ikkealfanumeriske tegn for en ny adgangsfrase

en: |N|set compress level to N (0 disables)
da: |N|sæt komprimeringsniveauet til N (0 deaktiverer)

en: |N|set maximum PIN cache lifetime to N seconds
da: |N|angive maksimal livsforløb for PIN-mellemlager til N sekunder

en: |N|set maximum SSH key lifetime to N seconds
da: |N|angive maksimal livsforløb for SSH-nøgle til N sekunder

en: |N|set minimal required length for new passphrases to N
da: |N|angiv minimal krævet længde for nye adgangsfraser til N

en: |PGM|use PGM as the PIN-Entry program
da: |PGM|brug PGM som PIN-Entry-program

en: |PGM|use PGM as the SCdaemon program
da: |PGM|brug PGM som SCdaemon-program

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
da: |P|Indtast venligst PIN Unblocking Code (PUK) for nøglen til at oprette kvalificerede underskrifter.

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
da: |P|Indtast venligst PIN Unblocking Code (PUK) for standardnøglerne.

en: |RN|New Reset Code
da: |RN|Ny nulstillingskode

en: |SPEC|set up email aliases
da: |SPEC|opsæt e-post-aliasser

en: |SPEC|use this keyserver to lookup keys
da: |SPEC|brug denne nøgleserver til at slå nøgler op

en: |URL|use keyserver at URL
da: |URL|brug nøgleserver på adressen

en: |USER-ID|encrypt for USER-ID
da: |USER-ID|krypter for BRUGER-ID

en: |USER-ID|use USER-ID as default secret key
da: |USER-ID|brug BRUGER-ID som hemmelig standardnøgle

en: |USER-ID|use USER-ID to sign or decrypt
da: |USER-ID|brug BRUGER-ID til at underskrive eller afkryptere

en: |audit-log-result|Bad
da: |audit-log-result|Ugyldigt

en: |audit-log-result|Error
da: |audit-log-result|Fejl

en: |audit-log-result|Good
da: |audit-log-result|Godt

en: |audit-log-result|No certificate
da: |audit-log-result|Intet certifikat

en: |audit-log-result|Not enabled
da: |audit-log-result|Ikke aktiveret

en: |audit-log-result|Not supported
da: |audit-log-result|Ikke understøttet

en: |audit-log-result|Not used
da: |audit-log-result|Ikke brugt

en: |audit-log-result|Skipped
da: |audit-log-result|Udeladt

en: |audit-log-result|Some
da: |audit-log-result|Lidt

en: |pinentry-label|PIN:
da: PIN:

en: |pinentry-label|_Cancel
da: _Afbryd

en: |pinentry-label|_OK
da: _O.k.

en: ||Please enter the Admin PIN and New Admin PIN
da: ||Indtast venligst administrator-PIN'en og ny administrator-PIN

en: ||Please enter the PIN
da: ||Indtast venligst PIN'en

en: ||Please enter the PIN and New PIN
da: ||Indtast venligst PIN'en og ny PIN

en: ||Please enter the PIN for the key to create qualified signatures.
da: ||Indtast venligst PIN'en for nøglen til at oprette kvalificerede underskrifter.

en: ||Please enter the PIN for the standard keys.
da: ||Indtast venligst PIn'en for standardnøglerne.

en: ||Please enter the PIN%%0A[sigs done: %lu]
da: ||Indtast venligst PIN%%0A[sigs færdig: %lu]

en: ||Please enter the Reset Code for the card
da: ||Indtast venligst nulstillingskoden for kortet

en: ||Please enter your PIN at the reader's pinpad
da: ||Indtast venligst din PIN på læserens numeriske tastatur
