Zenmap - en to hi translation catalogue (468 entries)

en:                             This error occurred while trying to open the file:
                                %s
hi:                             फाइल को खोलते हुए निम्नलिखितएरर हुआ
                                %s

en: # scanned ports:
hi: # स्कॅंड पोर्ट्स:

en: %d/%d hosts shown
hi: %d/%d होस्ट्स काम नही कर रे।

en: %s (%s seconds).
hi: %s (%s सेकेंड्स)।

en: %s can search results on directories or inside its own database. Please select a method by choosing a directory or by checking the search data base option in the 'Search options' tab before starting a search
hi: %s अपने डेटबेस या डाइरेक्टरी में सर्च कर सकता हे। कृपया सर्च करने के पहले तरीका चुन्नें के लिए एक डाइरेक्टरी चुनें या सर्च डेटाबेस ऑप्षन चेक करें।

en: %s credits
hi: %s क्रेडिट्स

en: %s is a free and open source utility for network exploration and security auditing.
hi: %s एक फ्री और ओपन सोर्स नेटवर्क एक्सप्लोरेशन और सेक्यूरिटी प्रोग्राम हें।

en: %s is a multi-platform graphical %s frontend and results viewer. It was originally derived from %s.
hi: %s एक मुल्टीपलटफरम् ग्रॅफिकल %s फ्रंट एंड और रिज़ल्ट व्यूवर हेय। ये %s से प्रेरित हे।

en: %s is an %s GUI created as part of the Nmap/Google Summer of Code program.
hi: %s एक %s GUI हे जो गूगल सम्मर ऑफ कोड केप्रॉजेक्ट के लिए बनाया गया था।

en: %s on %s
hi: %s पे %s

en: <b>*</b> TCP sequence <i>index</i> equal to %d and <i>difficulty</i> is "%s".
hi: <b>*<b> TCP सीक्वेन्स<i> इंडेक्स</i> <%d> के बराबर हे और <i> डिफिकल्टी</i> "%s" हे ।

en: <b>Copy and email to <a href="mailto:dev@nmap.org">dev@nmap.org</a>:</b>
hi: <b>कॉपी करके ईमेल करें <a href="mailto:dev@nmap.org">dev@nmap.org</a>:</b>

en: <b>Fisheye</b> on ring
hi: रिंगपर <b>मछली कीआँख</b>

en: <big><b>How to report a bug</b></big>
    
    Like their author, %(nmap)s and %(app)s aren't perfect. But you can help make it better by sending bug reports or even writing patches. If %(nmap)s doesn't behave the way you expect, first upgrade to the latest version available from <b>%(nmap_web)s</b>. If the problem persists, do some research to determine whether it has already been discovered and addressed. Try Googling the error message or browsing the nmap-dev archives at http://seclists.org/. Read the full manual page as well. If nothing comes of this, mail a bug report to <b>&lt;dev@nmap.org&gt;</b>. Please include everything you have learned about the problem, as well as what version of Nmap you are running and what operating system version it is running on. Problem reports and %(nmap)s usage questions sent to dev@nmap.org are far more likely to be answered than those sent to Fyodor directly.
    
    Code patches to fix bugs are even better than bug reports. Basic instructions for creating patch files with your changes are available at https://nmap.org/data/HACKING. Patches may be sent to nmap-dev (recommended) or to Fyodor directly.
hi: <big><b>बग रिपोर्ट कैसे करें</b></big>
    
    लेखक की तरह, %(nmap)s और  %(app)s पर्फेक्ट नही हें। पर आप इसे बग रिपोर्ट या पॅच भेज के बेहतर बना सकते हो। अगर %(nmap)s आपकीआशा जितना नही काम कर रहा  तो सबसे पहले अपडेट करें वो यहाँ <b>%(nmap_web)s</b> उपलब्ध हे। अगर प्राब्लम नही जा रहा तोकुछ छनवींन करें की यह किसी ने पहले ही कहीं पूछा तो नही हे। एरर गूगले करें या nmap-dev आर्काइव यहाँ  http://seclists.org/ ब्राउज़ करें। पूरा मनुअल भी पढ़ें। फिर भी कुछ ना हुआ तो एक बग रिपोर्ट यहाँ<b>&lt;dev@nmap.org&gt;</b> भेजें। जो भी मालूम हो वो लिखें  और Nmap वर्षन और ऑपरेटिंग सिस्टम का नाम लिखें। प्राब्लम रिपोर्ट और %(nmap)s यूज़ेज क्वेस्चन  फाइयोडर को भेजने से बेहतर यहाँ  dev@nmap.org भेजना हे।
    
    कोड पॅच बग रिपोर्ट से भी बेहतर हे। सामान्यपॅच लिखने की जानकारी यहाँ उपलब्ध हे http://nmap.org/data/HACKING। पॅचस को यहाँ nmap-dev याफाइयोडर  को भेजें।

en: <none>
hi: <कुछ नही>

en: <special field>
hi: <विशेष फील्ड>

en: <undefined>
hi: <अनिर्धारित>

en: <unknown>
hi: <अग्यात>

en: A Scan
hi: ए स्कैन

en: A required module was not found.
hi: ज़रूरी मॉड्यूल नही मिला।

en: ACK ping
hi: ACK पिंग

en: ACK scan
hi: ACK स्कॅन

en: About %s
hi: अबाउट %s

en: About %s and %s
hi: %s और  %s के बारे में

en: Accuracy
hi: आक्युरसी

en: Accuracy:
hi: आक्युरसी:

en: Action
hi: आक्षन

en: Address:
hi: पता:

en: Addresses
hi: पता

en: Aggressive
hi: ख़ूँख़ार

en: Alert
hi: अलर्ट

en: All files (%s)
hi: आल फाइल्स (%s)

en: An unexpected error has crashed %(app_name)s. Please copy the stack trace below and send it to the <a href="mailto:dev@nmap.org">dev@nmap.org</a> mailing list. (<a href="http://seclists.org/nmap-dev/">More about the list.</a>) The developers will see your report and try to fix the problem.
hi: एक अप्रत्याशित एरर %(app_name)s ने को क्रश कर दिया हे। स्टॅक ट्रेस को कापी करके यहाँ भेजें <a href="mailto:dev@nmap.org">dev@nmap.org</a> (<a href="http://seclists.org/nmap-dev/">लिस्ट के बारे में और जाने। </a>) डेवेलपर्स आपका रिपोर्ट देख के आपकी सहायता करेंगे।

en: Any extra options to add to the command line.
hi: कमॅंड लाइन मेंजोड़ने के लिए बाकी ऑप्षन्स दें।

en: Append
hi: जोड़ें

en: Append Scan
hi: स्कॅन जोड़ें

en: Append a saved scan to the list of scans in this window.
hi: स्कॅन की लिस्ट में एक सेव्ड स्कॅन जोड़ें।

en: Arguments
hi: आर्गुमेन्ट्स

en: Arguments
    
    A list of arguments that affect the selected script. Enter a value by clicking in the value field beside the argument name.
hi: आर्ग्युमेंट्स
    
    स्क्रिप्ट में काम करने वालेआर्ग्युमेंट्स की लिस्ट। वॅल्यू एंटर फील्ड पर क्लिक करके करें।

en: Attempt to discover the operating system running on remote systems.
hi: दूर के सिस्टम पे OS डिटेक्षन की कोशिश करें।

en: Attempt to discover the version number of services running on remote ports.
hi: दूर के कंप्यूटर पे सर्वीसज़ का वर्षन डिटेक्ट करें।

en: B Scan
hi: बी स्कैन

en: Begin with the specified profile selected. If combined with the -t (--target) option, automatically run the profile against the specified target.
hi: निर्दिष्ट प्रोफ़ाइल के साथ शुरू करें। -t(--target)इस्तेमाल करने पर खुद ब खुद निर्दिष्ट प्रोफ़ाइल टारगेट के खिलाफ चलता है।

en: By extension
hi: बाइ एक्सटेन्षन

en: Can't find documentation files
hi: डॉक्युमेंटेशन फाइल नही मिल रहे।

en: Can't open file to write.
    %s
hi: राइट करने के लिए फाइल नही खोली जा सकती।
    %s

en: Can't save file
hi: फाइल सेव नही करी जा सकती।

en: Can't save to database
hi: डेटबेस में सेव नही कर सकते

en: Can't store unsaved scans to the recent scans database:
    %s
hi: अनसेव्ड स्कॅन को रीसेंट स्कॅन डेटबेस में सेव नही कर सकते: 
    %s

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Cancel Scan
hi: कॅन्सल स्कॅन

en: Canceled
hi: कॅन्सल्ड

en: Cannot merge scan
hi: स्कॅन मर्ज नही किया जा सकता

en: Cannot open selected file
hi: निर्दिष्ट फाइल नही खोली जा सकती।

en: Cartesian
hi: कार्टेषियन

en: Causes the requested scan (including ping scans) to split up TCP headers over several packets.
hi: रिक्वेस्टेड स्कॅन्स (पिंग स्कॅन्स भी)में हेडर्स को स्प्लिट करेंकाफ़ी पॅकेट्स के उपर।

en: Choose a directory to save scans into
hi: स्कॅन सेव करने के लिए डाइरेक्टरी चूज़ करें।

en: Choose file
hi: फाइल चुनें

en: Class
hi: क्लास

en: Class:
hi: क्लास:

en: Close Window
hi: विंडो बंद करें।

en: Close anyway
hi: फिर भी क्लोज़ करें

en: Close this scan window
hi: इस स्कॅन विंडो को बंद करें।

en: Closed ports:
hi: बंद पोर्ट्स:

en: Command
hi: कमॅंड

en: Command Info
hi: कमॅंड इन्फो

en: Command:
hi: निर्देश:

en: Comments
hi: कमेंट्स

en: Compare Results
hi: परिणामों की तुलना करें

en: Compare Scan Results using Diffies
hi: डिफीस का ईस्तमाल करके स्कॅन रिज़ल्ट्स की तुलना करें

en: Contributors
hi: योगदार

en: Controls
hi: कंट्रोल्स

en: Count
hi: काउंट

en: Crash Report
hi: क्रॅश रिपोर्ट

en: Create a new scan profile using the current command
hi: वर्तमान कमॅंड इस्तेमाल करके नया स्कॅन प्रोफाइल बनाए।

en: DB Line
hi: DB लाइन

en: Date
hi: दिनाक

en: Debug level:
hi: डीबग लेवेल:

en: Debugging level
hi: डिबगिंग लेवेल

en: Deleting Profile
hi: प्रॉफिल डेलीट किया जा रहा हे

en: Description
hi: डिस्क्रिप्षन

en: Description
    
    This box shows the categories a script belongs to. In addition, it gives a detailed description of the script which is present in script. A URL points to online NSEDoc documentation.
hi: विवरण
    
    यह बॉक्स स्क्रिप्ट श्रेणी बताता है। उसके साथ साथ ये स्क्रिप्ट का विवरण देता हे। एक  URLNSEDOc की तरफ पॉइंट करता हे।

en: Design
hi: डिज़ाइन

en: Details
hi: डीटेल्स

en: Difficulty:
hi: डिफिकल्टी:

en: Disable randomizing scanned ports
hi: स्कॅन पोर्ट्स की अव्यवस्था बंद करें

en: Disable reverse DNS resolution
hi: रिवर्स रेज़ल्यूशन डिसेबल करें।

en: Disallowed profile name
hi: यह प्रोफाइल नाम रखने की अनुमति नही हें

en: Do not allow the scan delay (time delay between successive probes) to grow larger than the given amount of time. Time is in seconds by default, or may be followed by a suffix of 'ms' for milliseconds, 's' for seconds, 'm' for minutes, or 'h' for hours.
hi: स्कॅन डिले (दो स्कॅन्स के बीच का समय) को इससे ज़्यादा ना होने दें। समय सेकेंड में हैं मिलीसेकेंड के लिए () ,सेकेंड के लिए (),मिनिट के लिए ,घंटो के लिए का इस्तेमाल करें।

en: Do not scan any targets, just list which ones would be scanned (with reverse DNS names if available).
hi: कोई टारगेट स्कॅन ना स्कॅन करे बस टारगेट लिस्ट करें।(साथ में रिवर्स  DNS छापे अगर उपलब्ध हे)

en: Don't check if targets are up before scanning them. Scan every target listed.
hi: स्कॅन करने के पहले टारगेट की स्थिति ना  देखें। हर एक टारगेट स्कॅन करें।

en: Don't ping before scanning
hi: स्कॅन करने के पहले पिंग ना करें।

en: Edit selected scan profile
hi: चुनी हुई स्कॅन प्रोफाइल में अंतर लाएँ

en: Empty Nmap Command
hi: खाली Nmap कमॅंड

en: Enable IPv6 scanning.
hi: IPv6 स्कॅनिंग एनेबल करें।

en: Enable OS detection (-O), version detection (-sV), script scanning (-sC), and traceroute (--traceroute).
hi: OS डिटेक्षन (-O),वर्षन डिटेक्षन (-sV),स्क्रिप्ट स्कॅनिंग (-sC) और ट्रेस राउट (--traceoute) सक्रिय करें।

en: Enable all advanced/aggressive options
hi: हर एक अड्वॅन्स्ड और ख़ूँख़ार ऑप्षन एनेबल करें

en: Entering the text into the search performs a <b>keyword search</b> - the search string is matched against every aspect of the host.
    
    To refine the search, you can use <b>operators</b> to search only specific fields within a host. Most operators have a short form, listed. 
    <b>target: (t:)</b> - User-supplied target, or a rDNS result.
    <b>os:</b> - All OS-related fields.
    <b>open: (op:)</b> - Open ports discovered in a scan.
    <b>closed: (cp:)</b> - Closed ports discovered in a scan.
    <b>filtered: (fp:)</b> - Filtered ports discovered in scan.
    <b>unfiltered: (ufp:)</b> - Unfiltered ports found in a scan (using, for example, an ACK scan).
    <b>open|filtered: (ofp:)</b> - Ports in the "open|filtered" state.
    <b>closed|filtered: (cfp:)</b> - Ports in the "closed|filtered" state.
    <b>service: (s:)</b> - All service-related fields.
    <b>inroute: (ir:)</b> - Matches a router in the scan's traceroute output.
hi: टेक्स्ट एंटर करने पे की वर्ड सर्च होता हे <b>की वर्ड सर्च</b> - सर्च स्ट्रिंग को होस्ट के हर पहल से तुला जाता हे।
    
    सर्च रिफाइन करने के लिए दिए गए <b>ऑपरेटर</b>का यूस करें ज़्यादत्र ऑपरेटर्स का छोटा रूप होता हे।
    <b>target : (t:)</b> - यूस्र सप्लाइड टारगेट या rDNS रिज़ल्ट।
    <b>os:</b> - सब ओस रिलेटेड फील्ड्स।
    <b>open: (op:)</b> -  स्कॅन में मिले ओपन पोर्ट्स।
    <b>closed: (cp:)</b> - स्कॅन में मिले क्लोस्ड पोर्ट्स।
    <b> filtered: (fp:)</b> - स्कॅन में मिले फिलटर्ड पोर्ट्स।
    <b> unfiltered: (ufp:)</b> - स्कॅन में मिले फिलटर्ड अनफ़िल्टर्ड पोर्ट्स। (यूसिंग फॉर एग्ज़ॅंपल ACK स्कॅन)।
    <b> open|filtered: (ofp:)</b> - ओपन | फ़िल्टर्ड स्टेट में पोर्ट्स।
    <b> closed|filtered: (cfp:)</b> - क्लोस्ड  | फ़िल्टर्ड स्टेट में पोर्ट्स।
    <b>inroute: (s:)</b> - हर सर्विस रिलेटेड फील्ड।
    <b>inroute: (ir:)</b> - स्कॅनर के ट्रेस राउट आउटपुट में रूटर का मॅच।

en: Entering the text into the search performs a <b>keyword search</b> - the search string is matched against the entire output of each scan.
    
    To refine the search, you can use <b>operators</b> to search only within a specific part of a scan. Operators can be added to the search interactively if you click on the <b>Expressions</b> button, or you can enter them manually into the search field. Most operators have a short form, listed.
    
    <b>profile: (pr:)</b> - Profile used.
    <b>target: (t:)</b> - User-supplied target, or a rDNS result.
    <b>option: (o:)</b> - Scan options.
    <b>date: (d:)</b> - The date when scan was performed. Fuzzy matching is possible using the "~" suffix. Each "~" broadens the search by one day on "each side" of the date. In addition, it is possible to use the "date:-n" notation which means "n days ago".
    <b>after: (a:)</b> - Matches scans made after the supplied date (<i>YYYY-MM-DD</i> or <i>-n</i>).
    <b>before (b:)</b> - Matches scans made before the supplied date(<i>YYYY-MM-DD</i> or <i>-n</i>).
    <b>os:</b> - All OS-related fields.
    <b>scanned: (sp:)</b> - Matches a port if it was among those scanned.
    <b>open: (op:)</b> - Open ports discovered in a scan.
    <b>closed: (cp:)</b> - Closed ports discovered in a scan.
    <b>filtered: (fp:)</b> - Filtered ports discovered in scan.
    <b>unfiltered: (ufp:)</b> - Unfiltered ports found in a scan (using, for example, an ACK scan).
    <b>open|filtered: (ofp:)</b> - Ports in the "open|filtered" state.
    <b>closed|filtered: (cfp:)</b> - Ports in the "closed|filtered" state.
    <b>service: (s:)</b> - All service-related fields.
    <b>inroute: (ir:)</b> - Matches a router in the scan's traceroute output.
hi: टेक्स्ट डालने में <b>की वर्ड</b> सर्च होता हे - सर्च स्ट्रिंग पूरे आउटपुट से मिलाई जाती हे।
    
    सर्च रिफाइन करने के लिए दिए गए <b>ऑपरेटर</b>का यूस करें ज़्यादत्र ऑपरेटर्स का छोटा रूप होता हे। ऑपरेटर को एक्सप्रेशन बटन या सर्च फील्ड पे टाइप करके डाला जा सकता हे। ऑपरेटर से सर्च बेटर होता हे।
    
    <b>profile: (pr:)</b> - प्रोफाइल यूसड।
    <b>option: (o:)</b> - स्कॅन ऑप्षन्स।
    <b>target : (t:)</b> - यूस्र सप्लाइड टारगेट या rDNS रिज़ल्ट।
    <b>date: (d:)</b> - इस दिन पे स्कॅन किया गया था। ~ के इस्तेमाल से फज़्ज़ी मॅचिंग कर सकते हें। हर ~ सर्च को एक दिन  पहले और बाद से से बढ़ा ता हे।साथ मे "date:-n" नोटेशन का इस्तेमाल से  "n दिन पहले का मतलब हे।
    <b> after: (a:)</b> - <i>YYYY-MM-D<i> या <i>-n</i> के बाद के रिज़ल्ट देखें।
    <b> before: (b:)</b> - <i>YYYY-MM-D<i> या <i>-n</i> के पहले के रिज़ल्ट देखें।
    <b>os:</b> - सब ओस रिलेटेड फील्ड्स।
    <b>scanned: (sp:)</b> - स्कॅंड पोर्ट्स की लिस्ट।
    <b>open: (op:)</b> -  स्कॅन में मिले ओपन पोर्ट्स।
    <b>closed: (cp:)</b> - स्कॅन में मिले क्लोस्ड पोर्ट्स।
    <b> filtered: (fp:)</b> - स्कॅन में मिले फिलटर्ड पोर्ट्स।
    <b> unfiltered: (ufp:)</b> - स्कॅन में मिले फिलटर्ड अनफ़िल्टर्ड पोर्ट्स। (यूसिंग फॉर एग्ज़ॅंपल ACK स्कॅन)।
    <b> open|filtered: (ofp:)</b> - ओपन | फ़िल्टर्ड स्टेट में पोर्ट्स।
    <b> closed|filtered: (cfp:)</b> - क्लोस्ड  | फ़िल्टर्ड स्टेट में पोर्ट्स।
    <b>inroute: (s:)</b> - हर सर्विस रिलेटेड फील्ड।
    <b>inroute: (ir:)</b> - स्कॅनर के ट्रेस राउट आउटपुट में रूटर का मॅच।

en: Error creating the per-user configuration directory
hi: पेर उस्र कॉनफिगरेशन डाइरेक्टरी बनाने में एरर

en: Error executing command
hi: कमॅंड एक्सेक्यूट करने में एरर

en: Error loading file
hi: फाइल लोड करने में एरर।

en: Error parsing file
hi: फ़ाइल पदच्छेद में एरर

en: Error parsing ndiff output
hi: ndiff आउटपुट पदच्छेद में एरर

en: Error parsing the configuration file
hi: कॉनफिगरेशन फाइल पार्स करने में एरर

en: Error running ndiff
hi: ndiff च्लाने में एरर

en: Error saving snapshot
hi: स्नॅपशॉट सेव करने में एरर

en: Excluded hosts/networks
hi: एक्सक्लूडेड होस्ट्स/नेटवर्क्स

en: Exclusion file
hi: एक्सक्लूषन फाइल

en: Expressions
hi: एक्सप्रेशन्स

en: Extra options defined by user
hi: अतिरिक्त ऑप्षन डिफाइंड बाइ यूज़र

en: Extraports (%s)
hi: अतिरिक्त पोर्ट्स (%s)

en: FIN scan
hi: FIN स्कॅन

en: FTP bounce attack
hi: FTP बाउन्सअटॅक

en: Failed
hi: फेल्ड

en: Family
hi: फॅमिली

en: Fast scan
hi: फास्ट स्कॅन

en: Filter Hosts
hi: फिल्टर होस्ट्स

en: Filtered ports:
hi: फील्टर्ड़ पोर्ट्स:

en: Fingerprint
hi: फिंगरप्रिंट

en: Finished on:
hi: ख़तम हुआ :

en: Fisheye
hi: फिशआइ

en: Fragment IP packets
hi: फ्रॅग्मेंट IP  पॅकेट्स

en: Frames
hi: फ्रेम्स

en: General
hi: सामान्य

en: General Info
hi: सामान्य जानकारी

en: General information
hi: सामान्य जानकारी

en: Give arguments to certain scripts that use them. Arguments are <name>=<value> pairs, separated by commas. Values may be Lua tables.
hi: स्क्रिप्टों को आर्ग्युमेंट दें और उन्हे इस्तेमाल करें। आर्ग्युमेंट्स<नाम>=<वॅल्यू> पेयर के रूप में हें। वॅल्यूस LUAटेबल के रूप में हो सकते हें।

en: Give up on a host if it has not finished being scanning in this long. Time is in seconds by default, or may be followed by a suffix of 'ms' for milliseconds, 's' for seconds, 'm' for minutes, or 'h' for hours.
hi: होस्ट को रढ करें अगर इतने दर तक स्कॅन नही हुआ हो। समय सेकेंड में हैं मिलीसेकेंड के लिए () ,सेकेंड के लिए (),मिनिट के लिए ,घंटो के लिए का इस्तेमाल करें।

en: Green
hi: हरा

en: Help
hi: हेल्प

en: Highlight
hi: हाइलाइट

en: Highlight definitions
hi: हाइलाइट परिभाषाएँ

en: Host
hi: होस्ट

en: Host Details
hi: होस्ट डीटेल्स

en: Host Filter:
hi: होस्ट फ़िल्ट्र :

en: Host Status
hi: होस्ट स्टेटस

en: Hostname
hi: होस्ट का नाम

en: Hostname:
hi: होस्ट के नाम:

en: Hostnames
hi: होस्ट के नाम

en: Hosts
hi: होस्ट्स

en: Hosts Viewer
hi: होस्ट दर्शक

en: Hosts down:
hi: बंद होस्ट्स:

en: Hosts scanned:
hi: स्कॅन किए गेय होस्ट:

en: Hosts up:
hi: होस्ट्स उप :

en: Hosts viewer
hi: होस्ट दर्शक

en: How to Report a Bug
hi: बग रिपोर्ट कैसे करें

en: ICMP netmask request
hi: ICMP नेत्मास्क रिक्वेस्ट

en: ICMP ping
hi: ICMP पिंग

en: ICMP timestamp request
hi: ICMP टिमेसटंप रिक्वेस्ट

en: IP ID Sequence
hi: IP ID सीक्वेन्स

en: IP protocol scan
hi: IP प्रोटोकॉल स्कैन

en: IPProto probes
hi: IPProto प्रोब्स

en: IPv6 support
hi: IPv6 सुपोर्ट

en: Idle Scan (Zombie)
hi: आइडल स्कॅन (ज़ॉम्बी)

en: Import error
hi: एरर इम्पोर्ट करें

en: Increase verbosity of the output. May be used more than once to get even more verbosity
hi: आउटपुट की क्वालिटी बढ़ाएँ। एक से ज़्यादा बरी इस्तेमाल से क्वालिटी और भी ज़्यादा बढ़ेगी।

en: Index:
hi: इंडेक्स:

en: Info
hi: जानकारी

en: Initial probe timeout
hi: इनिशियल प्रोब टाइम आउट

en: Insane
hi: पागल

en: Interpolation
hi: इंटरपलेशन

en: Last boot:
hi: आखरी बूट:

en: Layout
hi: लेआउट

en: List of scripts
    
    A list of all installed scripts. Activate or deactivate a script by clicking the box next to the script name.
hi: स्क्रिप्ट कि लिस्ट।
    इन्स्टाल्ड स्क्रिप्ट की लिस्ट । बटन को  दबा कर स्क्रिप्ट  सक्रिय या निष्क्रिय करें।

en: List scan
hi: लिस्ट स्कॅन

en: Lower ring gap
hi: लोवर रिंग गॅप

en: Maimon scan
hi: Maimon स्कॅन

en: Match
hi: मॅच

en: Max Retries
hi: अधिकतम कोशिशें

en: Max hosts in parallel
hi: साथमेंमॅक्स होस्ट्स

en: Max outstanding probes
hi: मॅक्स आउट स्टॅंडिंग होस्ट्स

en: Max probe timeout
hi: मॅक्स प्रोब टाइमआउट

en: Max scan delay
hi: स्कॅन में सबसे ज़्यादा डिले

en: Max time to scan a target
hi: टारगेट स्कॅन करने के लिए अधिकतम समय

en: Method
hi: विधि

en: Min delay between probes
hi: प्रोब्स के बीच में कम से कम डिले।

en: Min hosts in parallel
hi: कम से कम इतने होस्ट साथ स्कॅन करें

en: Min outstanding probes
hi: मीं आउट स्टॅंडिंग पोर्ट्स

en: Min probe timeout
hi: मिनिमम प्रोब टाइमआउट

en: NSE scripts (%s)
hi: NSE स्क्रिप्ट्स (%s)

en: Name
hi: नाम

en: Name - Type:
hi: नाम - टाइप:

en: Name:
hi: नाम:

en: Names
hi: नाम

en: Navigation
hi: नॅविगेशन

en: Never allow more than the given number of probes to be outstanding at a time. May be set to 1 to prevent Nmap from sending more than one probe at a time to hosts.
hi: ज़्यादा से ज़्यादा इतने आउट स्टॅंडिंग प्रोब होने दें। अगर एक पे सेट हे तो Nmap एक ही प्रोब होस्ट को एक बरी भेजेगा।

en: Never do reverse DNS. This can slash scanning times.
hi: रिवर्स DNS रेज़ल्यूशन कभीनही करें। यह स्कॅनिंग टाइम कम कर सकता हे।

en: New _Profile or Command
hi: नया प्रोफाइल या कमॅंड।

en: Nmap Output
hi: Nmap आउटपुट

en: Nmap Output Properties
hi: Nmap आउटपुट प्रॉपर्टीस

en: Nmap Version:
hi: Nmap अनुवाद रूप:

en: Nmap XML files (%s)
hi: Nmap XML फाइल्स (%s)

en: Nmap XML format (.xml)
hi: Nmap XML फॉर्मॅट (.xml)

en: Nmap text format (.nmap)
hi: Nmap text फॉर्मॅट (.nmap)

en: No OS information.
hi: OS की जानकारी नही हें।

en: No filename extension
hi: कोई फाइल एक्सटेन्षन नही हे

en: No host selected.
hi: कोई होस्ट नही चुना हे।

en: No module named dbapi2.pysqlite2 or sqlite3
hi: कोइ dbai2.pysqlite2 या sqlite3 नाम का मॉड्यूल नही हे

en: No node selected
hi: कोईनोड नही चुना हे

en: No port scan
hi: नो पोर्ट स्कॅन

en: No search method selected!
hi: सर्च का तरीका नही चुना!

en: No sequence information.
hi: सीक्वेन्स की जानकारी नही हें।

en: No traceroute information available.
hi: कोई ट्रेस रूट की जानकारी नही हें।

en: Non-TCP scans:
hi: Non-TCP स्कॅन्स:

en: Non-root user
hi: रूट यूज़र नही हे

en: None
hi: कुछ नही

en: Normal
hi: सामान्य

en: Not Available
hi: उपलब्ध नही हे

en: Not available
hi: उपलब्ध नहीं है।

en: Nothing to save
hi: कुछ नही हे सेव करने के लिए।

en: Null scan
hi: नल स्कॅन

en: OS Classes
hi: OS क्लासिस

en: OS Family
hi: OS फॅमिली

en: OS Generation
hi: OS पीढ़ी

en: Only scan ports named in the nmap-services file which comes with Nmap (or nmap-protocols file for -sO).
hi: सिर्फ़ nmap-services फाइल में दिए गए पोर्ट्स को स्कॅन करें। (याnmap-protocols फाइल के लिए  -sO)।

en: Open a new scan window
hi: नई स्कैन विंडो खोलें।

en: Open ports:
hi: खुले होस्ट्स:

en: Open the results of a previous scan
hi: पुराने स्कैन  के परिणाम खोलें

en: Operating System
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम

en: Operating system detection
hi: OS डिटेक्षन

en: Option to choose targets at random. Tells Nmap how many IPs to generate. 0 is used for a never-ending scan.
hi: रॅंडम टारगेट इस्तेमाल करने के लिए ऑप्षन। ये Nmap को कितने IP बनाने हे बताता हे। 0का इस्तेमाल कभी नही ख़तम होने वेल स्कॅन के लिए करें।

en: Other
hi: बाकी

en: Other options
hi: बाकी ऑप्षन्स

en: Packet trace
hi: पॅकेट ट्रेस

en: Paranoid
hi: पॅरनाय्ड

en: Parse error
hi: पार्स करने में एरर

en: Ping
hi: पिंग

en: Ping options
hi: पिंग ऑप्षन्स

en: Please wait.
hi: एक मिनट।

en: Polar
hi: पोलर

en: Polite
hi: विनम्र

en: Port
hi: पोर्ट

en: Port-Protocol-State:
hi: पोर्ट-प्रोटोकॉल की स्थिति:

en: Ports (%s)
hi: पोर्ट्स  (%s)

en: Ports / Hosts
hi: पोरस्ट्‌स / होस्ट्स

en: Ports to scan
hi: स्कॅन करने के लिए पोर्ट्स।

en: Ports used
hi: इस्तेमाल किए पोर्ट्स

en: PostScript
hi: पोस्टस्क्रिप्ट

en: Print a summary of every packet sent or received.
hi: हर एक आने और जाने वाले पॅकेट्स की सम्मरी प्रिंट करें।

en: Print more information about the scan in progress. Open ports are shown as they are found as well as completion time estimates.
hi: स्कॅन के बारे में और जानकारी देखें। खुले पोर्ट्सजब मिलते हें तब दिखेय जाते हें समापति के स्माए के सहित।

en: Print the current scan
hi: मौदजुदा स्कॅन छापें।

en: Print...
hi: छापें....

en: Profile
hi: प्रोफाइल

en: Profile Editor
hi: प्रोफाइल एडीत्तोर

en: Profile Information
hi: प्रोफाइल की जानकारी

en: Profile name
hi: प्रोफाइल का नाम

en: Profile:
hi: प्रोफ़ाइल:

en: Protocol
hi: प्रोटोकॉल

en: Protocol:
hi: प्रोटोकॉल:

en: Provide a port number and Nmap will send packets from that port where possible.
hi: पोर्ट नंबर दें जिसके द्वारा Nmap पॅकेट भेजेगाजब पासिबल।

en: Python 2.4 or later is required.
hi: Python 2.4 या अधिक की ज़रूरत हे।

en: Quit
hi: क्विट

en: Quit the application
hi: प्रोग्राम बंद करें।

en: Reads target list specification from an input file.
hi: इनपुट फाइल से टारगेट लिस्ट स्पेसिफिकेशन देखें।

en: Reasons
hi: काउंट

en: Red
hi: लाल

en: Remove Scan
hi: स्कॅन निकालें

en: Report a bug
hi: बग रिपोर्ट करें

en: Ring gap
hi: रिंग गॅप

en: Run %s with the specified args.
hi: %s को दिए गेय आर्गस के साथ चलाएँ।

en: Run the given scripts. Give script names, directory names, or category names. Categories are "safe", "intrusive", "malware", "discovery", "vuln", "auth", "external", "default", and "all". If blank, scripts in the "default" category are run.
hi: दिए गयी स्क्रिप्ट चलाएँ। स्क्रिप्ट नाम,डाइरेक्टरी नाम,या केटेगरी नाम.केटेगरी "सेफ","इनट्रूसिव","मालवेर","ड्सिकोवेरी","वलन","औथ","एक्सटर्नल","डिफॉल्ट" और "ऑल"। अगर ब्लॅंक,फिर डिफॉल्ट केटेगरी के स्क्रिप्ट रन करें।

en: Running
hi: चल रहे स्कॅन्स

en: SCTP INIT ping probes
hi: SCTP INIT पिंग प्रोब्स

en: SCTP INIT port scan
hi: SCTP INIT पोर्ट स्कॅन

en: SCTP cookie-echo port scan
hi: SCTP कुकी एको पोर्ट स्कॅन

en: SCTP is a layer 4 protocol used mostly for telephony related applications.
hi: SCTP एक लयर ४ प्रोटॉकल हे जो ज़्यादातर टेलिफोन से समबनाधित प्रोग्राम में इस्तेमाल होता हे।

en: SCTP is a layer 4 protocol used mostly for telephony related applications.  This is the SCTP equivalent of a TCP SYN stealth scan.
hi: SCTP एक लयर ४ प्रोटॉकल हे जो ज़्यादातर टेलिफोन से समबनाधित प्रोग्राम में इस्तेमाल होता हे। यह TCP SYN स्कॅन का SCTP स्कॅन रूप हे।

en: SYN ping
hi: SYN पिंग

en: Same as ACK scan except that it exploits an implementation detail of certain systems to differentiate open ports from closed ones, rather than always printing "unfiltered" when a RST is returned.
hi: ACK  स्कॅन की तरह बस यहकुछ सिस्तेमो के इंप्लिमेंटेशन डीटेल एक्सप्लाय्ट करता हे ओपन ओर क्लोस्ड पोर्ट्स में भेद करने केलिए  बल्की ACK हमेशा अनफ़िल्टर्ड लिखता हे RST मिलने पे।

en: Save All Scans to _Directory
hi: हरएक  स्कैन  के परिणाम से_व करें

en: Save Changes
hi: चेंजस सवे करें

en: Save Graphic
hi: ग्रॅफिक सेव करें

en: Save Scan
hi: स्कॅन सेव करें।

en: Save Topology
hi: टॉपॉलजी सेव करें

en: Save all scans into a directory
hi: हरएक   स्कैन के परिणाम को किसी डायरेक्टरी में सेव  करें

en: Save current scan results
hi: वर्तमान स्कैन के परिणाम सेव करें।

en: Sc_an
hi: स्कै_न

en: Scan
hi: स्कैन

en: Scan IP protocols (TCP, ICMP, IGMP, etc.) to find which are supported by target machines.
hi: टारगेट मशीन से सपोर्टेड प्रोटकोल्स(TCP, ICMP, IGMP,etc.) पता करने केलिए प्रोटोकॉल स्कॅन करें।

en: Scan Info
hi: स्कैन जानकारी

en: Scan Output
hi: स्कैन आउटपुट

en: Scan UDP ports. UDP is in general slower and more difficult to scan than TCP, and is often ignored by security auditors.
hi: स्कॅन  UDPपोर्ट्स। ज़्यादातर  UDP स्कॅन ज़्यादा धीरे और मुश्किल होता हे TCPकी तुलना में

en: Scan at least this many hosts in parallel.
hi: कम से कम इतने होस्ट साथ स्कॅन करें।

en: Scan by spoofing packets from a zombie computer so that the targets receive no packets from your IP address. The zombie must meet certain conditions which Nmap will check before scanning.
hi: कोई ज़ॉंबी कंप्यूटर के पीछे काम करें ताकि आपकाआई पी अड्रेस ना दिखे किसी को। ज़ॉम्बी को  Nmap केकुछ शर्त पास करने होंगे।

en: Scan is running
hi: स्कॅन चल रहा हे।

en: Scan no more than this many hosts in parallel.
hi: ज़्यादा से ज़्यादा इतने होस्ट को पॅरलेल में स्कॅन करें।

en: Scan options
hi: स्कॅन ऑप्षन्स

en: Scan ports in order instead of randomizing them.
hi: पोर्ट्स को ऑर्डर में स्कॅन करें।

en: Scan random hosts
hi: स्कॅन रॅंडम होस्ट्स

en: Scan type:
hi: स्कैन प्रकार:

en: Scan using the connect system call. This is like SYN scan but less stealthy because it makes a full TCP connection. It is the default when a user does not have raw packet privileges or is scanning IPv6 networks.
hi: स्कॅन यूसिंग कनेक्ट सिस्टम कॉल। SYN स्कॅन कीतरह पर कम स्टेल्ती क्योंकी यह पूरा TCP कनेक्षन बनता हे। यह डिफॉल्ट होता हे जबरॉ प्रिविलेजस पॅकेट नही होते या IPv6 स्कॅन कर रहे होते

en: Scanned ports:
hi: स्कॅन किएगए पोर्ट्स:

en: Scans
hi: स्कॅन्स

en: Script arguments
hi: स्क्रिप्ट आर्ग्युमेंट्स

en: Script scan
hi: Script स्कॅन

en: Scripting
hi: स्क्रिपटिंग

en: Scripting options (NSE)
hi: Sस्क्रिपटिंग प्रोब्स (NSE)

en: Scripts to run
hi: रन करने के लिए स्क्रिप्ट्स

en: Search Scan Results
hi: स्कॅन रिज़ल्ट्स छानें

en: Search Scans
hi: स्कॅन्स की छाँवीिन करें

en: Search for a scan result
hi: एक स्कैन परिणाम की खोज करें।

en: Search for host by criteria
hi: होस्ट की खोज कृटेरिएा के हिसाब से करें

en: Search:
hi: सर्च:

en: Select File Type:
hi: फाइल टाइप चुनें:

en: Select Scan Result
hi: स्कैन रिजल्ट चुनें

en: Select script files
hi: स्करिप्ट फ़ाइल चुने

en: Send SCTP INIT chunk packets to see if targets are up.  Give a list of ports or leave the argument blank to use a default port.
hi: टारगेट चल रहा हे या नही देखने के लिए  SCTP INIT चंक पॅकेट्स भेजें। पोर्ट की लिस्ट देंया डिफॉल्ट पोर्ट इस्तेमाल करने के लिए खाली छोड़ें।

en: Send an ICMP address mask request probe to see if targets are up.
hi: टारगेट चल रहा हे या नही देखने के लिए ICMP आडड्रेस मास्क भेजें।

en: Send an ICMP echo request (ping) probe to see if targets are up.
hi: टारगेट चल रहा हे या नही देखने के लिए ICMP पिंग करें।

en: Send an ICMP timestamp probe to see if targets are up.
hi: टारगेट चल रहा हे या नही देखने के लिए ICMP टिमेसटंपप्रोब भेजें।

en: Send fake decoy probes from spoofed addresses to hide your own address. Give a list of addresses separated by commas. Use RND for a random address and ME to set the position of your address.
hi: आइडेंटिटी छुपाने के लिए डेकाय का इस्तेमाल करें। कोमा का इस्तेमाल करके अलग अलग आडड्रेस दें। RND से रॅंडम अड्रेस इस्तेमाल करें और  ME से खुदका अड्रेस इस्तेमाल करें।

en: Send one or more ACK probes to see if targets are up. Give a list of ports or leave the argument blank to use a default port.
hi: टारगेट चल रहा हे या नही देखने के लिए ACK प्रोब भेजें। पोर्ट की लिस्ट देंया डिफॉल्ट पोर्ट इस्तेमाल करने के लिए खाली छोड़ें।

en: Send one or more SYN probes to see if targets are up. Give a list of ports or leave the argument blank to use a default port.
hi: टारगेट चल रहा हे या नही देखने के लिए SYN प्रोब भेजें। पोर्ट की लिस्ट देंया डिफॉल्ट पोर्ट इस्तेमाल करने के लिए खाली छोड़ें।

en: Send one or more UDP probes to see if targets are up. Give a list of ports or leave the argument blank to use a default port.
hi: टारगेट चल रहा हे या नही देखने के लिए UDP प्रोब भेजें। पोर्ट की लिस्ट देंया डिफॉल्ट पोर्ट इस्तेमाल करने के लिए खाली छोड़ें।

en: Send one or more raw IP protocol probes to see if targets are up. Give a list of protocols or leave the argument blank to use a default list
hi: टारगेट चल रहा हे या नही देखने के लिए  रॉ IP प्रोटोकॉल प्रोब भेजें। पोर्ट की लिस्ट देंया डिफॉल्ट पोर्ट इस्तेमाल करने के लिए खाली छोड़ें।

en: Send probes with no flags set (TCP flag header is 0). Null scan can differentiate "closed" and "open|filtered" ports on some systems.
hi: बिना फ्लॅग सेट के साथ प्रोबभेजें ( TCP फ्लॅग हेडर 0 हे)। कुछ सिस्तेमो पर  यह ओपन "क्लोस्ड" ओर "ओपन / फिलटर्ड" स्कॅन में भेदकर सकता हे।

en: Send probes with the ACK flag set. Ports will be marked "filtered" or "unfiltered". Use ACK scan to map out firewall rulesets.
hi: ACK फ्लॅग सेट के साथ प्रोब भेजें। पोर्ट्स"फ़िल्टर्ड" या  "अनफ़िल्टर्ड" मार्क होंगेफ़ायरवॉल रुल्सेट्स मापने के लिए ACK स्कॅन का इस्तेमाल करें।

en: Send probes with the FIN and ACK bits set. Against some BSD-derived systems this can differentiate between "closed" and "open|filtered" ports.
hi: फिन और आ सी के बिट  सेट के साथ प्रोब भेजें। कुछ सिस्तेमो पर  यह ओपन "क्लोस्ड" ओर "ओपन / फिलटर्ड" स्कॅन में भेदकर सकता हे

en: Send probes with the FIN bit set. FIN scan can differentiate "closed" and "open|filtered" ports on some systems.
hi: फिन बिट सेट के साथ प्रोब भेजें। फिन स्कॅन ओपन "क्लोस्ड" ओर "ओपन / फिलटर्ड" स्कॅन में भेदकर सकता हे कुछ सिस्तेमो पर।

en: Send probes with the FIN, PSH, and URG flags set, lighting the packets up like a Christmas tree. Xmas tree scan can differentiate "closed" and "open|filtered" ports on some systems.
hi: FIN,PSH और URG फ्लॅग सेट का इस्तेमाल करके प्रोब भेजें। Xmas tree  स्कॅन "क्लोस्ड" और "ओपन|फ़िल्टर्ड" स्कॅनमें फ़र्क करने में इस्तेमाल हो सकता हे।

en: Send probes with the SYN flag set. This is the most popular scan and the most generally useful. It is known as a "stealth" scan because it avoids making a full TCP connection.
hi: SYN फ्लॅग सेट के साथ प्रोब भेजें। यह सबसे प्रसीध स्कॅन हे और ज़्यादत्र सबसे काम का भी। इसे "स्टेल्त" स्कॅन भी कहते हे क्योंकि यह कभी पूरा TCP कनेक्षन नही बनता हे।

en: Sequences
hi: सीक्वेन्सस

en: Service
hi: सेवा

en: Services
hi: सेवाएं

en: Services:
hi: सर्वीसज़:

en: Set IPv4 time to live (ttl)
hi: Ipv4 को टाइम टू लिव(ttl) पे सेट करे

en: Set network interface
hi: नेटवर्क इंटरफेस सेट करे

en: Set source IP address
hi: सोर्स का IP अड्रेस सेट करें

en: Set source port
hi: सोर्स पोर्ट सेट करें

en: Set the IPv4 time-to-live field in sent packets to the given value.
hi: IPv4 को time-to-live फील्ड पे सेट करें पॅकेट भेजने के लिए।

en: Set the timing template for IDS evasion.
hi: IDS एवेषन के लिए टाइमिंग टेंपलेट सेट करें।

en: Set the timing template for faster scan. Used when on a reasonably fast and reliable network.
hi: तेज स्कॅन करने केलिए टेंपलेट सेट करें। तेज और विश्वसनीय नेटवर्क पर इस्तेमाल करें।

en: Set the timing template for the fastest scan. Used when on a fast network or when willing to sacrifice accuracy for speed.
hi: सबसे तेज स्कॅन के लिए टाइमिंग टेंपलेट सेट करें। तेज और विश्वसनीय नेटवर्क पर इस्तेमाल करेंवरना आक्युरसी कम होगी।

en: Set the timing template to not modify the default Nmap value.
hi: डिफॉल्ट NMAP वॅल्यूस को नही बदलने के लिए टाइमिंग टेंपलेट को सेट करें।

en: Set the timing template to slow down the scan to use less bandwidth and target machine resources.
hi: कम बॅंडविड्त और स्लो स्कॅन के लिए टेंपलटे सेट  करें। इसे टारगेट मशीन के कम रिसोर्सस इस्तेमाल होंगे।

en: Show all information sent and received by the scripting engine.
hi: स्क्रिपटिंगएंजिन में आने और जाने वाली हर जानकारी दिखाओ।

en: Show the topology anyway
hi: फिर भी टॉपॉलजी देखें

en: Shows the application help
hi: प्रोग्राम का हेल्प देखें।

en: Skip the port scanning phase. Other phases (host discovery, script scan, traceroute) may still run.
hi: पोर्ट स्कानिंग फेज़ स्किप करें। बाकी फेज़स (होस्ट डिस्कवरी ,स्क्रिप्ट स्कॅन ,ट्रेस राउट)फिर भी चला सकते हैं।

en: Sneaky
hi: डरपोक

en: SoC 2007
hi: SoC २००७

en: Sorry, the name "%s" is not allowed due to technical limitations. (The underlying ConfigParser used to store profiles does not allow it.) Choose a different name.
hi: तकनिकनी लिमिटेशन के कारण "%s"नाम अलोड नही हें। (अंदरूनी कोड इस प्रोफाइल को नाम के रूप में इस्तेमाल करने की इजाज़त नही देता। )कोई औरनाम चुनें।

en: Source
hi: सोर्स

en: Source options
hi: फास्ट स्कॅन

en: Special fields
hi: विशेष फील्डस

en: Specifies a comma-separated list of targets to exclude from the scan.
hi: कोमा का इस्तेमाल करके अलग अलग टार्गेट्स दें।

en: Specifies a newline-, space-, or tab-delimited file of targets to exclude from the scan.
hi: एक न्यू लाइन- , स्पेस-,या टॅब डेलिमिटेड टार्गेट्स की  फाइल जो स्कॅन में इस्तेमाल नही हो रही वो दें ।

en: Specify a scan result file in Nmap XML output format. Can be used more than once to specify several scan result files.
hi: Nmap XML आउटपुट स्वरूप  में स्कैन रिजल्ट फ़ाइल ब्ताएँ। एक से अधिक फ़ाइल  बताने के लिए एक से अधिक बारि इस्तेमल करें।

en: Specify a target to be used along with other options. If specified alone, open with the target field filled with the specified target
hi: एक टारगेट के साथ अन्य विकल्प दिजिए। अग्र अन्य विक्ल्प नहि दिए तोह टारगेट खोलें।

en: Specify the IP address of the interface you wish to send packets through.
hi: उस इंटरफेस का अड्रेस दें जिसके द्वारा आप पॅकेट भेजना चाहते हें।

en: Started on:
hi: शुरू हुआ:

en: State
hi: स्थिति

en: State:
hi: स्थिति:

en: Status
hi: स्थिति

en: Symmetric
hi: सममित

en: TCP SYN scan
hi: TCP SYN स्कॅन

en: TCP Sequence
hi: TCP सीक्वेन्स

en: TCP TS Sequence
hi: TCP TS सीक्वेन्स

en: TCP Timestamp
hi: TCP टाइमस्टैम्प

en: TCP connect scan
hi: TCP कनेक्षन स्कॅन

en: TCP scan:
hi: TCP स्कॅन:

en: Target
hi: टारगेट

en: Target list file
hi: टारगेट लिस्ट फाइल

en: Target options
hi: टारगेट ऑप्षन्स

en: Target:
hi: टारगेट:

en: Targets (optional):
hi: टार्गेट्स ( ऑप्षनल ):

en: Tells Nmap what interface to send and receive packets on.
hi: Nmap को किन इंटरफेस पे पॅकेट लेना या देना हे उसका नाम दे।

en: Text
hi: टेक्स्ट

en: The file is not an Nmap XML output file. The parsing error that occurred was
    %s
hi: यह फाइल एक Nmap XML आउटपुट फाइल नही हे। जो एरर आया था वो यह हे%s

en: The filename "%s" does not have an extension, and no specific file type was chosen.
    Enter a known extension or select the file type from the list.
hi: "%s" फाइल नाम में एक्सटेन्षन नही हे और कोई फाइल टाइप नही चुना गया था।
    लिस्ट में से कोई फाइल एक्सटेन्षन डालें।

en: The given scan has unsaved changes.
    What do you want to do?
hi: दिए गए स्कॅन में अनसेव्ड परिवर्तन हें।
    क्या करना चाहते हो?

en: The ndiff process terminated with status code %d.
hi: ndiff प्रोसेस %d एरर कोड के साथ बंद हुआ।

en: The window you are trying to close has a scan running in the background.
    What do you want to do?
hi: जिस विंडो को तुम बंद करने की क़ोहशीश कर रहे हो  उसमें पीछे में स्कॅन चल रहे हें।क्या करना चाहते हो ?

en: There are %u scans still running. Wait until they finish and then save.
hi: %u स्कॅन चल रहें हें। उनके ख़त्म होने का इंतज़ार करें।

en: There are no scans with results to be saved. Run a scan with the "Scan" button first.
hi: रिज़ल्ट सेव करने के लिए कोई स्कॅन नही हे। पहले "स्कॅन" बटन को दबा कर स्कॅनशुरू करें।

en: There is a scan still running. Wait until it finishes and then save.
hi: स्कॅन चल रहा हे। उस्के ख़तम होने का इंतज़ार करें।

en: There is no command to execute. Maybe the selected/typed profile doesn't exist. Please check the profile name or type the nmap command you would like to execute.
hi: एक्सेक्यूट करने के लिए कमॅंड नही हे। क्या पता दीगेई प्रोफाइल नही हो। कृपया प्रोफाइल का  नाम जाचें। या नए कमॅंड लिखेंएक्सेक्यूट करने केलिए।

en: There is no file type known for the filename extension "%s".
    Enter a known extension or select the file type from the list.
hi: इस फाइल एक्सटेन्षन की टाइप का कोई फाइल नही हे "%s"।
    लिस्ट में से कोई फाइल एक्सटेन्षन डालें।

en: There was an error creating the directory %s or one of the files in it. The directory is created by copying the contents of %s. The specific error was
    
    %s
    
    %s needs to create this directory to store information such as the list of scan profiles. Check for access to the directory and try again.
hi: %s डाइरेक्टरी या उनमे से अक फाइल बनाने में दिक्कत। %s के कॉंटेंट्स कापी करके डिरक्टेओरी बनाई गई हे। यह एरर था
    
    %s
    
    %sजानकारी सेव करने के लिए यह डाइरेक्टरी बनानाचाहता हे। डाइरेक्टरीआक्सेस चेक करें और फिर से कोशिश करें।

en: There was an error getting the list of scripts from Nmap. Try upgrading Nmap.
hi: स्करिप्ट कि लिस्ट मिल्ने में दिकत। Nmap अपडेट करें।

en: There was an error loading the documentation file %s (%s). See the online documentation at %s.
hi: %s(%s) डॉक्युमेंटेशन फाइल खोलने में एरर। ऑनलाइन डॉक्युमेंटेशन यहा %s देखें।

en: There was an error parsing the configuration file %s. The specific error was
    
    %s
    
    %s can continue without this file but any information in it will be ignored until it is repaired.
hi: %s कॉनफिगरेशन फाइल पार्स करने में यह यह एरर आया।
    
    %s
    
    %S बिना फाइल के कम हो सकता हे पर उसके अंदर का समान नही इस्तेमाल हो पाएगा। वरना ठीक करें।

en: There was an error running the ndiff program.
hi: ndiff प्रोग्राम च्लाने में एरर।

en: There was an error while merging the new scan's XML:
    
    %s
hi: स्कॅन की XMLमर्ज करने में एरर:
    
    %s

en: There was an error while parsing the XML file generated from the scan:
    
    %s
hi: स्कॅन से बनी XML फाइल पार्स करने में एरर:
    
    %s

en: This means that the nmap executable was not found in your system PATH, which is
hi: इसका म्त्ल्ब सिस्ट्मपाथ में nmap एग्ज़िक्युटबल नही हे।

en: This option specifies which ports you want to scan and overrides the default.
hi: इस ऑप्षन के द्वारा जिन पोर्ट को आप स्कॅन करनाचाहते हे उसका नाम दें।

en: This scan has not been run yet. Start the scan with the "Scan" button first.
hi: यह स्कॅन अभीतक चालू नही किया हे। पहले "स्कॅन" बटन को दबा कर स्कॅनशुरू करें।

en: Timing
hi: टाइमिंग

en: Timing and performance
hi: टाइमिंग और पर्फॉर्मेन्स

en: Timing template:
hi: टाइमिंग टेंपलेट:

en: Topology
hi: टोपोलॉजी

en: Topology is disabled because too many hosts can cause it
    to run slowly. The limit is %d hosts and there are %d.
hi: टॉपलोगी को काफ़ी होस्ट स्लो कर सकते हें। %d होस्ट लिमिट हेऔर अभी  %d होस्ट हें

en: Trace routes to targets
hi: टारगेट का राउट ट्रेस करें

en: Trace script execution
hi: ट्रेस स्क्रिप्ट एक्सेक्यूशन

en: Trace the network path to each target after scanning. This works with all scan types except connect scan (-sT) and idle scan (-sI).
hi: हर एक टारगेट का नेटवर्क ट्रेस करें स्कॅन के बाद। यह हर एकस्कॅन के साथ कम करता हे सिवाय कनेक्ट (-sT) स्कॅन और आइडल स्कॅन (-sI) के।

en: Traceroute
hi: ट्रेस रूट

en: Traceroute on port <b>%s/%s</b> totalized <b>%d</b> known hops.
hi: <b>%s/%s</b> पर ट्रेस रूट में  टोटल <b>%d</b> हॉप्स मिले।

en: Translation
hi: अनुवाद

en: Try sending a probe to each port no more than this many times before giving up.
hi: हर एक पोर्ट को कम से कम इतने प्रोब भेजो।

en: Try to maintain at least the given number of probes outstanding during a scan. Common usage is to set to a number higher than 1 to speed up scans of poorly performing hosts or networks.
hi: कम से कम इतने  आउट स्टॅंडिंग होस्ट रखें। १ पे सेट करने पे ज़्यादातर स्लो होस्ट तेज हो जाते हें।

en: Trying to close
hi: क्लोज़ करने की कोशिश चालू।

en: Type
hi: टाइप

en: UDP probes
hi: UDP प्रोब्स

en: UDP scan
hi: UDP स्कॅन

en: Unknown
hi: अनजान

en: Unknown Host
hi: अनजान होस्त

en: Unknown filename extension
hi: अग्यात फाइलनेम एक्सटेन्षन

en: Unknown version
hi: अनजान संस्करण

en: Unnamed profile
hi: अग्यात प्रोफाइल

en: Unsaved
hi: अनसेव्ड

en: Unsaved changes
hi: अनसेव्ड परिवर्तन।

en: Up time:
hi: कब से चल रहा हे:

en: Use DIR as the user configuration directory. Default: %default
hi: DIR को यूसर कोन्फ़िगुरेशन निर्देशिका की तरह इस्तेमाल करें। डिफ़ॉल्ट :%default

en: Use an FTP server to port scan other hosts by sending a file to each interesting port of a target host.
hi: FTP सर्वर से बाकी होस्ट्स को फाइल भेज करेके पोर्ट स्कॅन करें।

en: Use decoys to hide identity
hi: आइडेंटिटी छुपाने के लिए डेकाय का इस्तेमाल करें

en: Use the Nmap Scripting Engine to gain more information about targets after scanning them.
hi: Nmap स्क्रिपटिंग एंजिन का इस्तेमाल टारगेट के बारे में ज़्यादा पता करने के लिए करें।

en: Use the time given as the initial estimate of round-trip time. This can speed up scans if you know a good time for the network you're scanning.
hi: रौंद ट्रिप टाइम के अंदाज़ के लिए इस टाइम का इस्तेमाल करें। यह स्कॅन कोस्पीड उप कर सकता हे अगर आपको नेटओवर्क को स्कॅन करने का श्रेष्ठ समय पता हो।

en: Used ports:
hi: उस्ड पोर्ट्स:

en: Values
hi: वॅल्यूस

en: Values:
hi: वॅल्यूस:

en: Vendor
hi: वेंडर

en: Vendor:
hi: वेंडर:

en: Verbosity level
hi: व्रबॉसिटी लेवेल

en: Verbosity level:
hi: व्रबॉसिटी लेवेल:

en: Version
hi: अनुवाद रूप

en: Version detection
hi: वर्षन डिटेक्षन

en: View
hi: व्यू

en: Wait at least the given amount of time between each probe sent to a given host. Time is in seconds by default, or may be followed by a suffix of 'ms' for milliseconds, 's' for seconds, 'm' for minutes, or 'h' for hours.
hi: कम से कम इतने देर रुकें दो प्रोब एक होस्ट  को भजने  के बीच में करें।समय सेकेंड में हैं मिलीसेकेंड के लिए () ,सेकेंड के लिए (),मिनिट के लिए ,घंटो के लिए का इस्तेमाल करें।

en: Wait at least this long for a probe response before giving up or retransmitting the probe. Time is in seconds by default, or may be followed by a suffix of 'ms' for milliseconds, 's' for seconds, 'm' for minutes, or 'h' for hours.
hi: प्रोब को फिर से ट्रॅनस्मिट या त्याग देने के पहले  कम से कम  इतने सेकण्ड रुकें । समय सेकेंड में हैं मिलीसेकेंड के लिए () ,सेकेंड के लिए (),मिनिट के लिए ,घंटो के लिए का इस्तेमाल करें।

en: Wait no longer than this for a probe response before giving up or retransmitting the probe. Time is in seconds by default, or may be followed by a suffix of 'ms' for milliseconds, 's' for seconds, 'm' for minutes, or 'h' for hours.
hi: प्रोब को फिर से ट्रॅनस्मिट या त्याग देने के पहले ज़्यादा से  ज़्यादा इतने सेकण्ड रुकें। समय सेकेंड में हैं मिलीसेकेंड के लिए () ,सेकेंड के लिए (),मिनिट के लिए ,घंटो के लिए का इस्तेमाल करें।

en: Weighted
hi: भारित

en: When even verbose mode doesn't provide sufficient data for you, debugging level is available to show more detailed output.
hi: जब वरबोस मोड काफ़ी ना हो तब डिबग मोड का इस्तेमाल करें। इससे ज़्यादा जानकारी मिलती हे।

en: Window scan
hi: विंडो स्कॅन

en: Written by
hi: रिटन बाइ

en: Xmas Tree scan
hi: Xmas पेड़ स्कॅन

en: Yellow
hi: पीला

en: You are trying to run %s with a non-root user!
    
    Some %s options need root privileges to work.
hi: आप  %s को रूट के बिना चलाने का कोशिश कर रहे हो!
    
    कुछ %s ऑप्षन्स को काम करने के लिए रूट चाहिए।

en: You must provide a name for this profile.
hi: इस प्रॉफिल केलिए नाम देना ज़रूरी हे।

en: Your profile is going to be deleted! ClickOk to continue, or Cancel to go back to Profile Editor.
hi: आपकी प्रोफाइल डेलीट की जा रही हे!कंटिन्यू करने के लिए ओक प्रेस करें या प्रोफाइल वापिस देखने के लिए   कॅन्सल दबाएँ।

en: Zoom
hi: ज़ूम

en: [%d] service: %s
hi: [%d] <कुछ नही>: %s

en: _About
hi: अबाउट

en: _Edit Selected Profile
hi: चुनी हुई प्रोफाइल में अंतर लाएँ।

en: _Help
hi: हेल्प

en: _New Window
hi: _नई विंडो

en: _Open Scan
hi: स्कै_न खोलें

en: _Open Scan in This Window
hi: इस विंडो में स्कै_न खोलें

en: _Profile
hi: प्रोफाइल

en: _Report a bug
hi: बग रिपोर्ट करें

en: _Save Scan
hi: से_व स्कैन

en: _Tools
hi: _उपकरण

en: and spread factor
hi: और स्प्रेड फॅक्टर

en: closed port
hi: बंद पोर्ट

en: date
hi: तिथि

en: details
hi: डीटेल्स

en: filtered port
hi: फिल्ट्ड पोर्ट्स

en: highlight color
hi: हाइलाइट  का रंग

en: hostname
hi: होस्ट का नाम

en: ip
hi: आई पी

en: open port
hi: खुले पोर्ट

en: plus the extra directories
hi: साथ मेंऔर डाइरेक्टरीस।

en: plus the extra directory
hi: साथ में एक और डाइरेक्टरी

en: port listing title
hi: पोर्ट के टाइटल

en: text color
hi: टेक्स्ट का रंग

en: unknown
hi: अनजान

en: with interest factor
hi: इंटेरेस्ट फॅक्टर के साथ
