Zenmap - en to pl translation catalogue (460 entries)

en:                             This error occurred while trying to open the file:
                                %s
pl:                             Ten błąd wystąpił podczas próby otwarnia nastepującego pliku:
                                %s

en: # scanned ports:
pl: Przeskanowanych portów:

en: %d/%d hosts shown
pl: %s/%s hostów wyłączonych

en: %s (%s seconds).
pl: %s (%s sekund).

en: %s can search results on directories or inside its own database. Please select a method by choosing a directory or by checking the search data base option in the 'Search options' tab before starting a search
pl: %s może szukać wyników wśród katalogów lub w swojej własnej bazie danych. Proszę wybrać metodę wskazując katalog lub zaznaczajac opcję przeszukiwania bazy danychw zakładce 'Opcje wyszukiwania' przed rozpoczęciem skanowania

en: %s credits
pl: Autorzy %s

en: %s is a free and open source utility for network exploration and security auditing.
pl: %s jest wolnym i otwatym narzędziem do audytów bezpieczeństwa sieci i ich eksploracji.

en: %s is a multi-platform graphical %s frontend and results viewer. It was originally derived from %s.
pl: %s jest między-platformową graficzną nakładką na %s i przeglądarką wyników. Wywodzi się z %s.

en: %s is an %s GUI created as part of the Nmap/Google Summer of Code program.
pl: %s jest GUI do %s stworzonym jako część programu Nmap/Google Summer of Code.

en: %s on %s
pl: %s na %s

en: <b>*</b> TCP sequence <i>index</i> equal to %d and <i>difficulty</i> is "%s".
pl: <b>*</b> Sekwencja TCP <i>indeks</i> równa %d oraz <i>trudność</i> jest "%s".

en: <b>Copy and email to <a href="mailto:dev () nmap org">dev () nmap org</a>:</b>
pl: <b>Skopiuj i prześlij do <a href="mailto:dev () nmap org">dev () nmap org</a>:</b>

en: <b>Fisheye</b> on ring
pl: <b>Promień</b> koła

en: <big><b>How to report a bug</b></big>
    
    Like their author, %(nmap)s and %(app)s aren't perfect. But you can help make it better by sending bug reports or even writing patches. If %(nmap)s doesn't behave the way you expect, first upgrade to the latest version available from <b>%(nmap_web)s</b>. If the problem persists, do some research to determine whether it has already been discovered and addressed. Try Googling the error message or browsing the nmap-dev archives at http://seclists.org/. Read the full manual page as well. If nothing comes of this, mail a bug report to <b>&lt;dev () nmap org&gt;</b>. Please include everything you have learned about the problem, as well as what version of Nmap you are running and what operating system version it is running on. Problem reports and %(nmap)s usage questions sent to dev () nmap org are far more likely to be answered than those sent to Fyodor directly.
    
    Code patches to fix bugs are even better than bug reports. Basic instructions for creating patch files with your changes are available at https://nmap.org/data/HACKING. Patches may be sent to nmap-dev (recommended) or to Fyodor directly.
pl: <big><b>Jak zgłosić błąd</b></big>
    Tak jak jego autor, %(nmap)s i (%app)s nie są doskonałe. Ale możesz pomóc je ulepszyć wysyłając raport błędu lub nawet pisząc własne łatki. Jeżeli (%nmap)s nie zachowuje się tak jak tego oczekiwałeś, najpierw zaktualizuj go do najnowszej wesrji dostępnej z <b>%(nmap_web)s</b>. Jeżeli problem nalej występuje, spróbuj najpierw ustalić, czy przypadkiem nie został już zgłoszony i rozwiązany. Spróbuj wyszukać komunikat z błędem i przeszukać archiwa nmap-dev dostępne na http://seclists.org. Przejrzyj także cały podręcznik użytkownika. Jeżeli nic to nie da, wyślij raport z błędem na <b>&lt;dev () nmap@.org&gt;</b>. Proszę zawrzeć wszystko, czego dowiedziałeś się o problemie, razem z wersją Nmapa której używasz oraz systemem operacyjnym którego używasz. Raporty błędów i pytania na temat używania %(nmap)s wysłane na dev () nmap org mają dużo większe szanse na uzyskanie odpowedzi niż te wysłane bezpośrednio do Fyodora.

en: <none>
pl: <brak>

en: <special field>
pl: <pole specjalne>

en: <undefined>
pl: <nieokreślone>

en: <unknown>
pl: <nieznany>

en: A Scan
pl: Skan A

en: A required module was not found.
pl: Wymagany moduł nie został znaleziony.

en: ACK ping
pl: Ping ACK

en: ACK scan
pl: Skan ACK

en: About %s
pl: O %s

en: About %s and %s
pl: O %s i %s

en: Accuracy
pl: Dokładnośc

en: Accuracy:
pl: Dokładność:

en: Action
pl: Akcja

en: Address:
pl: Adres:

en: Addresses
pl: Adresy

en: Aggressive
pl: Agresywny

en: All files (%s)
pl: Wszystkie pliki (%s)

en: An unexpected error has crashed %(app_name)s. Please copy the stack trace below and send it to the <a href="mailto:dev () nmap org">dev () nmap org</a> mailing list. (<a href="http://seclists.org/nmap-dev/">More about the list.</a>) The developers will see your report and try to fix the problem.
pl: Niespodziewany błąd doprowadził do awarii %(app_name)s. Proszę skopiuj ślad stosu dostępny poniżej i wyślij go na listę mailingową <a href="mailto:dev () nmap org">dev () nmap org</a>.(<a href="http://seclists.org/nmap-dev/">Więcej na temat listy. Programiści zobaczą twój raport i spróbują naprawić problem.

en: Any extra options to add to the command line.
pl: Wszystkie dodatkowe opcje do dodania do linii poleceń

en: Append
pl: Dopisz

en: Append Scan
pl: Dopisz skan

en: Append a saved scan to the list of scans in this window.
pl: Dopisz zapisany skan do listy skanów w tym oknie.

en: Arguments
pl: Argumenty

en: Arguments
    
    A list of arguments that affect the selected script. Enter a value by clicking in the value field beside the argument name.
pl: Argumenty
    
    Lista argumentów, które wpływają na wybrany skrypt. Podaj wartość poprzez kliknięcie na pole wartości obok nazwy argumentu.

en: Attempt to discover the operating system running on remote systems.
pl: Próbuj odkrywać systemy operacyjne na zdalnych systemach.

en: Attempt to discover the version number of services running on remote ports.
pl: Spróbuj wykryć numery wersji usług działających na zdalnych portach.

en: B Scan
pl: Skan B

en: Begin with the specified profile selected. If combined with the -t (--target) option, automatically run the profile against the specified target.
pl: Uruchom z wybranym profilem. W przypadku użycia razem z opcją -t (--target), automatycznie uruchom ten profil na wskazanym celu.

en: By extension
pl: Według rozszerzenia

en: Can't find documentation files
pl: Nie znaleziono plików z dokumentacją

en: Can't open file to write.
    %s
pl: Otwarcie pliku do zapisu nie powiodło się.
    %s

en: Can't save file
pl: Zapis pliku nie powiódł się

en: Can't save to database
pl: Zapis do bazy danych nie powiódł się

en: Can't store unsaved scans to the recent scans database:
    %s
pl: Nie można przechować niezapisanych skanów w bazie ostatnich skanów:
    %s

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cancel Scan
pl: Anuluj skanowanie

en: Canceled
pl: Przerwany

en: Cannot merge scan
pl: Nie udało się połączyć skanów

en: Cannot open selected file
pl: Nie można otworzyć wybranego pliku

en: Cartesian
pl: Kartezjański

en: Causes the requested scan (including ping scans) to split up TCP headers over several packets.
pl: Sprawia, że w ramach określonego skanowania (włącznie ze skanami typu ping) nagłówki TCP będą dzielone na kilka pakietów.

en: Choose a directory to save scans into
pl: Wybierz katalog do zapisywania skanów

en: Choose file
pl: Wybierz plik

en: Class
pl: Klasa

en: Class:
pl: Klasa:

en: Close Window
pl: Zamknij okno

en: Close anyway
pl: Zamknij pomimo to

en: Close this scan window
pl: Zamknij to okno skanowania

en: Closed ports:
pl: Zamknięte porty:

en: Command
pl: Komenda

en: Command Info
pl: Informacje o komendzie

en: Command:
pl: Komenda:

en: Comments
pl: Komentarze

en: Compare Results
pl: Porównaj wyniki

en: Compare Scan Results using Diffies
pl: Porównaj wyniki skanowania używając Diffies

en: Contributors
pl: Współautorzy

en: Controls
pl: Sterowanie

en: Count
pl: Ilość

en: Crash Report
pl: Raport o błędzie

en: Create a new scan profile using the current command
pl: Utwórz nowy skan używając aktualnej komendy

en: DB Line
pl: Linia DB

en: Date
pl: Data

en: Debug level:
pl: Poziom debugowania:

en: Debugging level
pl: Poziom debugowania

en: Deleting Profile
pl: Usuwanie profilu

en: Description
pl: Opis

en: Description
    
    This box shows the categories a script belongs to. In addition, it gives a detailed description of the script which is present in script. A URL points to online NSEDoc documentation.
pl: Opis
    To pole pokazuje kategorie, do których skrypt należy. Dodatkowo, zawiera ono szczegółowy opis skryptu. URL wskazuje na dokumentację NSEDoc w wersji online.

en: Design
pl: Projekt

en: Details
pl: Szczegóły

en: Difficulty:
pl: Trudność:

en: Disable randomizing scanned ports
pl: Wyłącz losowanie skanowanych portów

en: Disable reverse DNS resolution
pl: Wyłącz wsteczne zapytania DNS

en: Disallowed profile name
pl: Niedozwolona nazwa profilu

en: Do not allow the scan delay (time delay between successive probes) to grow larger than the given amount of time. Time is in seconds by default, or may be followed by a suffix of 'ms' for milliseconds, 's' for seconds, 'm' for minutes, or 'h' for hours.
pl: Nie pozwól aby opóźnienie skanowania (opóźnienie pomiędzy pojedynczymi sondami) przekroczyło więcej niż podaną ilość czasu. Czas wyrażany jest w sekundach, ale po dodaniu końcówki "ms" będą to milisekundy, "s" oznacza sekundy, "m" - minuty, a "h" - godziny.

en: Do not scan any targets, just list which ones would be scanned (with reverse DNS names if available).
pl: Nie skanuj żadnych celów, tylko zrób listę tych, które będą skanowane (ze wstecznymi/odwrotnymi nazwami DNS, jeśli są dostępne).

en: Don't check if targets are up before scanning them. Scan every target listed.
pl: Nie sprawdzaj czy cele są włączone przed ich skanowaniem. Skauj wszystkie wymienione cele.

en: Don't ping before scanning
pl: Nie pinguj przed skanowaniem

en: Edit selected scan profile
pl: Edytuj wybrany profil skanowania

en: Empty Nmap Command
pl: Pusta komenda Nmapa

en: Enable IPv6 scanning.
pl: Włącz skanowanie IPv6

en: Enable OS detection (-O), version detection (-sV), script scanning (-sC), and traceroute (--traceroute).
pl: Włącz wykrywanie systemu operacyjnego (-O), wykrywanie wersji usług (-sV), skanowanie ze skryptami (-sC), oraz śledzenie tras pakietów (--traceroute).

en: Enable all advanced/aggressive options
pl: Włącz wszystkie zaawansowane/agresywne opcje

en: Entering the text into the search performs a <b>keyword search</b> - the search string is matched against every aspect of the host.
    
    To refine the search, you can use <b>operators</b> to search only specific fields within a host. Most operators have a short form, listed. 
    <b>target: (t:)</b> - User-supplied target, or a rDNS result.
    <b>os:</b> - All OS-related fields.
    <b>open: (op:)</b> - Open ports discovered in a scan.
    <b>closed: (cp:)</b> - Closed ports discovered in a scan.
    <b>filtered: (fp:)</b> - Filtered ports discovered in scan.
    <b>unfiltered: (ufp:)</b> - Unfiltered ports found in a scan (using, for example, an ACK scan).
    <b>open|filtered: (ofp:)</b> - Ports in the "open|filtered" state.
    <b>closed|filtered: (cfp:)</b> - Ports in the "closed|filtered" state.
    <b>service: (s:)</b> - All service-related fields.
    <b>inroute: (ir:)</b> - Matches a router in the scan's traceroute output.
pl: Wpisanie tekstu do pola wyszukiwania wykonuje <b>wyszukiwanie według słów kluczowych</b> - wyszukiwany ciąg jest dopasowywany do każdego aspektu hosta.
    
    Aby ulepszyć wyszukiwanie, możesz użyć <b>operatorów</b> aby wyszukiwać tylko konkretne pola dotyczące hosta. Większość operatorów ma krótką formę (podaną poniżej).<b>target: (t:)</b> - Podany przez użytkownika cel lub wynik zapytania rDNS (wsteczny/odwrotny DNS).
    <b>os:</b> - Wszystkie pola dotyczące systemu operacyjnego.
    <b>open: (op:) - Otwarte porty odkryte w trakcie skanowania.
    <b>closed: (cp:)</b> - Zamknięte porty odkryte w trakcie skanowania.
    <b>filtered: (fp:)</b> - Filtrowane porty odkryte w trakcie skanowania.
    <b>unfiltered: (ufp:)</b> - Niefiltrowane porty odkryte w trakcie skanowania (wykryte, na przykład, przy skanowaniu ACK).
    <b>open|filtered: (ofp:)</b> - Porty w stanie "otwarty|filtrowany".
    <b>closed|filtered: (ffp:)</b> - Porty w stanie "zamknięty|filtrowany".
    <b>service: (s:)</b> - Wszystkie pola związane z usługami.
    <b>inroute: (ir:)</b> - Dopasowuje router znaleziony w ramach śledzenia trasy pakietów.

en: Entering the text into the search performs a <b>keyword search</b> - the search string is matched against the entire output of each scan.
    
    To refine the search, you can use <b>operators</b> to search only within a specific part of a scan. Operators can be added to the search interactively if you click on the <b>Expressions</b> button, or you can enter them manually into the search field. Most operators have a short form, listed.
    
    <b>profile: (pr:)</b> - Profile used.
    <b>target: (t:)</b> - User-supplied target, or a rDNS result.
    <b>option: (o:)</b> - Scan options.
    <b>date: (d:)</b> - The date when scan was performed. Fuzzy matching is possible using the "~" suffix. Each "~" broadens the search by one day on "each side" of the date. In addition, it is possible to use the "date:-n" notation which means "n days ago".
    <b>after: (a:)</b> - Matches scans made after the supplied date (<i>YYYY-MM-DD</i> or <i>-n</i>).
    <b>before (b:)</b> - Matches scans made before the supplied date(<i>YYYY-MM-DD</i> or <i>-n</i>).
    <b>os:</b> - All OS-related fields.
    <b>scanned: (sp:)</b> - Matches a port if it was among those scanned.
    <b>open: (op:)</b> - Open ports discovered in a scan.
    <b>closed: (cp:)</b> - Closed ports discovered in a scan.
    <b>filtered: (fp:)</b> - Filtered ports discovered in scan.
    <b>unfiltered: (ufp:)</b> - Unfiltered ports found in a scan (using, for example, an ACK scan).
    <b>open|filtered: (ofp:)</b> - Ports in the "open|filtered" state.
    <b>closed|filtered: (cfp:)</b> - Ports in the "closed|filtered" state.
    <b>service: (s:)</b> - All service-related fields.
    <b>inroute: (ir:)</b> - Matches a router in the scan's traceroute output.
pl: Wpisanie tekstu do pola wyszukiwania wykonuje <b>wyszukiwanie według słów kluczowych</b> - wyszukiwany ciąg jest dopasowywany do każdego aspektu hosta.
    
    Aby ulepszyć wyszukiwanie, możesz użyć <b>operatorów</b> aby wyszukiwać tylko konkretne pola dotyczące hosta.Operatory mogą być dodane do pola wyszukiwania interaktywnie jeżeli klikniesz na przycisk <b>Wyrażenia</b>, lub możesz wprowadzić je ręcznie w pole wyszukiwania. Większość operatorów ma krótką formę, przedstawioną poniżej.
    
    <b>profile: (pr:) - Użyty profil.
    <b>target: (t:)</b> - Podany przez użytkownika cel lub wynik zapytania rDNS (wsteczny/odwrotny DNS).
    <b>option: (o:)</b> - Opcje skanowania.
    <b>date: (d:)</b> - Data wykonania skanu. Przybliżone skanowanie jest możliwe po dopisaniu znaku "~". Każde "~" rozszerza dokładność wyszukiwania o jeden dzień po "każdej stronie" daty - przed i po. Poza tym, jest to możliwe jest wpisanie "date:-n", co oznacza "n dni temu".
    <b>after: (a:)</b> - Dopasowuje skany wykonane po dacie późniejszej niż podanej (<i>RRRR-MM-DD</i> lub <i>-n</i>).
    <b>before: (b:)</b> - Dopasowuje skany wykonane po dacie wcześniejszej niż podanej (<i>RRRR-MM-DD</i> lub <i>-n</i>).
    <b>os:</b> - Wszystkie pola dotyczące systemu operacyjnego.
    <b>open: (op:) - Otwarte porty odkryte w trakcie skanowania.
    <b>closed: (cp:)</b> - Zamknięte porty odkryte w trakcie skanowania.
    <b>filtered: (fp:)</b> - Filtrowane porty odkryte w trakcie skanowania.
    <b>unfiltered: (ufp:)</b> - Niefiltrowane porty odkryte w trakcie skanowania (wykryte, na przykład, przy skanowaniu ACK).
    <b>open|filtered: (ofp:)</b> - Porty w stanie "otwarty|filtrowany".
    <b>closed|filtered: (ffp:)</b> - Porty w stanie "zamknięty|filtrowany".
    <b>service: (s:)</b> - Wszystkie pola związane z usługami.
    <b>inroute: (ir:)</b> - Dopasowuje router znaleziony w ramach śledzenia trasy pakietów.

en: Error creating the per-user configuration directory
pl: Błąd tworzenia katalogu konfiguracji użytkownika

en: Error executing command
pl: Błąd przy wykonywaniu komendy

en: Error loading file
pl: Błąd przy ładowaniu pliku

en: Error parsing file
pl: Błąd podczas przetwarzania pliku

en: Error parsing ndiff output
pl: Błąd w trakcie przetwarzania wyniku ndiffa

en: Error parsing the configuration file
pl: Błąd przetwarzania pliku konfiguracyjnego

en: Error running ndiff
pl: Nie udało się uruchomić ndiff

en: Error saving snapshot
pl: Błąd przy zapisywaniu migawki

en: Excluded hosts/networks
pl: Wykluczone hosty/sieci

en: Exclusion file
pl: Plik wykluczenia

en: Expressions
pl: Wyrażenia

en: Extra options defined by user
pl: Dodatkowe opcje zdefiniowane przez użytkownika

en: Extraports (%s)
pl: Dodatkowe porty (%s)

en: FIN scan
pl: Skan FIN

en: FTP bounce attack
pl: Skan odbijania FTP

en: Failed
pl: Nieudany

en: Family
pl: Rodzina

en: Fast scan
pl: Szybkie skanowanie

en: Filter Hosts
pl: Filtruj hosty

en: Filtered ports:
pl: Filtrowane porty:

en: Fingerprint
pl: Odcisk palca

en: Finished on:
pl: Zakończono:

en: Fisheye
pl: Promienie

en: Fragment IP packets
pl: Fragmentuj pakiety IP

en: Frames
pl: Ramki

en: General
pl: Ogólne

en: General Info
pl: Informacje ogólne

en: General information
pl: Informacje ogólne

en: Give arguments to certain scripts that use them. Arguments are <name>=<value> pairs, separated by commas. Values may be Lua tables.
pl: Podaj argumenty dla skryptów, które z nich korzystają. Argumenty są parami <nazwa>=<wartość>,oddzielane przecinkami. Wartości mogą być tablicami języka Lua.

en: Give up on a host if it has not finished being scanning in this long. Time is in seconds by default, or may be followed by a suffix of 'ms' for milliseconds, 's' for seconds, 'm' for minutes, or 'h' for hours.
pl: Zrezygnuj ze skanowania hosta jeżeli nie zakończono skanowania przez określony czas. Domyślną jednostką czasu są sekundy, ale po dodaniu końcówki "ms" będą to milisekundy, "s" oznacza sekundy, "m" - minuty, a "h" - godziny.

en: Green
pl: Zielony

en: Help
pl: Pomoc

en: Highlight
pl: Podświetl

en: Highlight definitions
pl: Podświetl definicje

en: Host Details
pl: Szczegóły hosta

en: Host Filter:
pl: Filtr hosta:

en: Host Status
pl: Status hosta

en: Hostname
pl: Nazwa hosta

en: Hostname:
pl: Nazwa hosta:

en: Hostnames
pl: Nazwy hostów

en: Hosts
pl: Hosty

en: Hosts Viewer
pl: Przeglądarka hostów

en: Hosts down:
pl: Wyłączone hosty:

en: Hosts scanned:
pl: Przeskanowane hosty:

en: Hosts up:
pl: Włączone hosty:

en: Hosts viewer
pl: Przeglądarka hostów

en: How to Report a Bug
pl: Jak zgłaszać błędy

en: ICMP netmask request
pl: zapytanie maski sieci ICMP

en: ICMP ping
pl: Ping ICMP

en: ICMP timestamp request
pl: Zapytanie ICMP timestamp

en: IP ID Sequence
pl: Sekwencja IP ID

en: IP protocol scan
pl: Skan protokołu IP

en: IPProto probes
pl: Sondy IPProto

en: IPv6 support
pl: Wsparcie dla IPv6

en: Idle Scan (Zombie)
pl: Skan bezczynny (Zombie)

en: Import error
pl: Błąd importowania

en: Increase verbosity of the output. May be used more than once to get even more verbosity
pl: Zwiększ ilość otrzymywanych danych ("gadatliwość"). Może być użyte więcej niż razaby otrzymać jeszcze większą gadatliwość

en: Index:
pl: Indeks:

en: Info
pl: Informacje

en: Initial probe timeout
pl: Wstępny czas oczekiwania na sondę

en: Insane
pl: Szalony

en: Interpolation
pl: Interpolacja

en: Last boot:
pl: Ostatnie uruchomienie:

en: Layout
pl: Układ

en: List of scripts
    
    A list of all installed scripts. Activate or deactivate a script by clicking the box next to the script name.
pl: Lista skryptów
    
    Lista wszystkich zainstalowanych skryptów. Skrypty mogą być aktywowane lub deaktywowane po kliknięciu pola obok ich nazwy.

en: List scan
pl: Listuj cele

en: Lower ring gap
pl: Zmniejsz odstęp pierścieni

en: Maimon scan
pl: Skan Maimona

en: Match
pl: Dopasowanie

en: Max Retries
pl: Maksymalne ponowne próby

en: Max hosts in parallel
pl: Maksymalne jednoczesne skanowanie

en: Max outstanding probes
pl: Maksymalna ilość zaległych sond

en: Max probe timeout
pl: Maksymalny czas oczekiwania na sondę

en: Max scan delay
pl: Maksymalne opóźnienie skanowania

en: Max time to scan a target
pl: Maksymalny czas skanowania celu

en: Method
pl: Metoda

en: Min delay between probes
pl: Minimalne opóźnienie między sondami

en: Min hosts in parallel
pl: Minimalne jednoczesne skanowanie

en: Min outstanding probes
pl: Minimalna ilość zaległych sond

en: Min probe timeout
pl: Minimalny czas oczekiwania na sondę

en: NSE scripts (%s)
pl: Skrypty NSE (%s)

en: Name
pl: Nazwa

en: Name - Type:
pl: Nazwa - typ:

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Names
pl: Nazwy

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Never allow more than the given number of probes to be outstanding at a time. May be set to 1 to prevent Nmap from sending more than one probe at a time to hosts.
pl: Nigdy nie pozwól na to, by ilość oczekujących sond przekroczyła podaną ilość. Może być ustawiona na 1 aby Nmap wysyłał maksymalnie jedną sondę na raz.

en: Never do reverse DNS. This can slash scanning times.
pl: Nigdy nie wykonuj odwrotnych zapytań DNS. Może znacznie skrócić czasy skanowania.

en: New _Profile or Command
pl: Nowy _profil lub komenda

en: Nmap Output
pl: Wynik działania Nmapa

en: Nmap Output Properties
pl: Ustawienia formatu wyjściowego Nmapa

en: Nmap Version:
pl: Wersja Nmapa:

en: Nmap XML files (%s)
pl: Pliki XML Nmapa (%s)

en: Nmap XML format (.xml)
pl: Format XML Nmapa (.xml)

en: Nmap text format (.nmap)
pl: Format tekstowy Nmapa (.nmap)

en: No OS information.
pl: Brak informacji o systemie operacyjnym

en: No filename extension
pl: Brak rozszerzenia pliku

en: No host selected.
pl: Nie wybrano hosta.

en: No module named dbapi2.pysqlite2 or sqlite3
pl: Nie znaleziono modułu o nazwie dbapi2.pysqlite2 lub sqlite3

en: No node selected
pl: Nie wybrano węzła

en: No port scan
pl: Brak skanowania portów

en: No search method selected!
pl: Nie wybrano metody wyszukiwania!

en: No sequence information.
pl: Brak informacji o sekwencjach

en: No traceroute information available.
pl: Informacja o trasie (traceroute) niedostępna.

en: Non-TCP scans:
pl: Skany inne niż TCP:

en: Non-root user
pl: Konto zwykłego użytkownika

en: None
pl: Brak

en: Normal
pl: Normalny

en: Not Available
pl: Niedostępny

en: Not available
pl: Niedostępne

en: Nothing to save
pl: Nie ma czego zapisywać

en: Null scan
pl: Skan null

en: OS
pl: System

en: OS Classes
pl: Klasy systemów operacyjnych

en: OS Family
pl: Rodzina systemów operacyjnych

en: OS Generation
pl: Generacja systemu operacyjnego

en: Only scan ports named in the nmap-services file which comes with Nmap (or nmap-protocols file for -sO).
pl: Skanuj tylko porty wymienione w pliku nmap-services dostarczanym z Nmapem (lub nmap-protocols, w przypadku użycia -sO).

en: Open a new scan window
pl: Otwórz nowe okno skanowania

en: Open ports:
pl: Otwarte porty:

en: Open the results of a previous scan
pl: Otwórz wyniki poprzedniego skanu

en: Operating System
pl: System operacyjny

en: Operating system detection
pl: Wykrywanie systemu operacyjnego

en: Option to choose targets at random. Tells Nmap how many IPs to generate. 0 is used for a never-ending scan.
pl: Opcja używana do losowego wybierania celów. Mówi Nmapowi ile adresów IP należy wygenerować.0 (zero) jest używane aby rozpocząć niekończące się skanowanie.

en: Other
pl: Inny

en: Other options
pl: Dodatkowe opcje

en: Packet trace
pl: Ślad pakietów

en: Paranoid
pl: Paranoik

en: Parse error
pl: Błąd przetwarzania

en: Ping options
pl: Opcje pingowania

en: Please wait.
pl: Proszę czekać.

en: Polar
pl: Polarny

en: Polite
pl: Grzeczny

en: Port-Protocol-State:
pl: Port-Protokół-Stan:

en: Ports (%s)
pl: Porty (%s)

en: Ports / Hosts
pl: Porty / Hosty

en: Ports to scan
pl: Porty do przeskanowania

en: Ports used
pl: Użyte porty

en: Print a summary of every packet sent or received.
pl: Wyświetl podsumowanie dla każdego wysłanego lub odebranego pakietu.

en: Print more information about the scan in progress. Open ports are shown as they are found as well as completion time estimates.
pl: Wyświetl więcej informacji o przeprowadzanym skanie. Otwarte porty są wyświetlane w momencie ich znalezienia, razem z szacowanym czasem zakończenia skanowania.

en: Print the current scan
pl: Wydrukuj aktualny skan

en: Print...
pl: Drukuj...

en: Profile
pl: Profil

en: Profile Editor
pl: Edytor profili

en: Profile Information
pl: Informacje o profilu

en: Profile name
pl: Nazwa profilu

en: Profile:
pl: Profil:

en: Protocol
pl: Protokół

en: Protocol:
pl: Protokół:

en: Provide a port number and Nmap will send packets from that port where possible.
pl: Podaj numer portu, a Nmap będzie w razie możliwości z niego wysyłał pakiety.

en: Python 2.4 or later is required.
pl: Wymagany jest Python w wersji 2.4 lub nowszej.

en: Quit
pl: Zakończ

en: Quit the application
pl: Zakończ aplikację

en: Reads target list specification from an input file.
pl: Odczytuje listę celów z pliku wejściowego.

en: Reasons
pl: Powody

en: Red
pl: Czerwony

en: Remove Scan
pl: Usuń skan

en: Report a bug
pl: Zgłoś błąd

en: Ring gap
pl: Odstęp odstęp pierścieni

en: Run %s with the specified args.
pl: Uruchom %s z podanymi argumentami.

en: Run the given scripts. Give script names, directory names, or category names. Categories are "safe", "intrusive", "malware", "discovery", "vuln", "auth", "external", "default", and "all". If blank, scripts in the "default" category are run.
pl: Uruchom podane skrypty. Podaj nazwy skryptów, nazwy katalogów lub kategorie. Dozwolone kategorie to "safe", "intrusive", "malware", "discovery", "vuln", "auth", "external", "default", oraz "all". Pozostaw argument pusty, aby uruchomić domyślne skrypty (z kategorii "default").

en: Running
pl: Włączony

en: SCTP INIT ping probes
pl: Sondy STCP INIT

en: SCTP INIT port scan
pl: Skan portów STCP INIT

en: SCTP cookie-echo port scan
pl: Skan portów STCP cookie-echo

en: SCTP is a layer 4 protocol used mostly for telephony related applications.
pl: STCP jest protokołem warstwy 4 używanym zwykle do zastosowań związanych z telefonią.

en: SCTP is a layer 4 protocol used mostly for telephony related applications.  This is the SCTP equivalent of a TCP SYN stealth scan.
pl: STCP jest protokołem warstwy 4 używanym zwykle do zastosowań związanych z telefonią. Jest to odpowiednik skanowania TCP SYN dla protokołu STCP.

en: SYN ping
pl: Ping SYN

en: Same as ACK scan except that it exploits an implementation detail of certain systems to differentiate open ports from closed ones, rather than always printing "unfiltered" when a RST is returned.
pl: Działa tak samo jak skan ACK z tym wyjątkiem, że wykorzystuje detal w implementacji niektórych systemów , aby rozróżnić porty otwarte od zamkniętych, zamiast wyświetlania "niefiltrowany" w przypadku gdy otrzymano pakiet RST.

en: Save All Scans to _Directory
pl: Zapisz wszystkie skany _do katalogu

en: Save Changes
pl: Zapisz zmiany

en: Save Graphic
pl: Zapisz grafikę

en: Save Scan
pl: Zapisz skan

en: Save Topology
pl: Zapisz topologię

en: Save all scans into a directory
pl: Zapisz wszystkie skany do katalogu

en: Save current scan results
pl: Zapisz wyniki aktualnego skanu

en: Sc_an
pl: Sk_an

en: Scan
pl: Skan

en: Scan IP protocols (TCP, ICMP, IGMP, etc.) to find which are supported by target machines.
pl: Skanuj protokoły IP (TCP, ICMP, IGMP itd.) aby odkryć, które z nich są obsługiwane na docelowych maszynach.

en: Scan Info
pl: Informacje o skanie

en: Scan Output
pl: Wynik skanu

en: Scan UDP ports. UDP is in general slower and more difficult to scan than TCP, and is often ignored by security auditors.
pl: Skanuj porty UDP. UDP jest generalnie wolniejsze i trudniejsze do skanowania niż TCP oraz jest często ignorowane przez testerów bezpieczeństwa sieci komputerowych.

en: Scan at least this many hosts in parallel.
pl: Skanuj przynajmniej tyle hostów na raz.

en: Scan by spoofing packets from a zombie computer so that the targets receive no packets from your IP address. The zombie must meet certain conditions which Nmap will check before scanning.
pl: Skanuj fałszując pakiety od komputera-zombie tak, aby cele nie otrzymywały pakietów od twojego komputera.Zombie musi spełniać specjalne warunki, które Nmap sprawdzi przed skanowaniem.

en: Scan is running
pl: Skan jest w trakcie wykonywania

en: Scan no more than this many hosts in parallel.
pl: Skanuj nie więcej niż wskazaną ilość hostów na raz.

en: Scan options
pl: Opcje skanowania

en: Scan ports in order instead of randomizing them.
pl: Skanuj porty według kolejności zamiast je losować.

en: Scan random hosts
pl: Skanuj losowe hosty

en: Scan type:
pl: Typ skanu:

en: Scan using the connect system call. This is like SYN scan but less stealthy because it makes a full TCP connection. It is the default when a user does not have raw packet privileges or is scanning IPv6 networks.
pl: Skanuj używając wywołania systemowego connect(). Ten skan jest podobny do SYN, lecz jest łatwiej wykrywalny, gdyż nawiązuje pełne połączenie TCP. Domyślny w przypadku, gdy użytkownik nie ma uprawnień do tworzenia surowych pakietów lub skanuje sieci IPv6.

en: Scanned ports:
pl: Przeskanowane porty:

en: Scans
pl: Skany

en: Script arguments
pl: Argumenty skryptów

en: Script scan
pl: Skanowanie ze skryptami

en: Scripting
pl: Skryptowanie

en: Scripting options (NSE)
pl: Opcje skryptowania (NSE)

en: Scripts to run
pl: Skrypty do uruchomienia

en: Search Scan Results
pl: Przeszukuj wyniki skanowania

en: Search Scans
pl: Przeszukaj skany

en: Search for a scan result
pl: Szukaj wyniku skanowania

en: Search for host by criteria
pl: Szukaj hosta według kryteriów

en: Search:
pl: Wyszukaj:

en: Select File Type:
pl: Wybierz typ pliku:

en: Select Scan Result
pl: Wybierz wynik skanu

en: Select script files
pl: Wybierz pliki ze skryptami

en: Send SCTP INIT chunk packets to see if targets are up.  Give a list of ports or leave the argument blank to use a default port.
pl: Wyślij jedną lub więcej sond SCTP INIT aby sprawdzić, czy cele są włączone. Podaj listę portów lub pozostaw argument pusty, aby użyć domyślnego portu.

en: Send an ICMP address mask request probe to see if targets are up.
pl: Wyślij zapytanie ICMP o maskę sieci aby sprawdzić, czy cele są włączone.

en: Send an ICMP echo request (ping) probe to see if targets are up.
pl: Wyślij zapytanie ICMP echo (ping) aby sprawdzić, czy cele są włączone.

en: Send an ICMP timestamp probe to see if targets are up.
pl: Wyślij zapytanie ICMP timestamp (stempel czasu) aby sprawdzić, czy cele są włączone.

en: Send fake decoy probes from spoofed addresses to hide your own address. Give a list of addresses separated by commas. Use RND for a random address and ME to set the position of your address.
pl: Wyślij sondy od fałszywych hostów aby ukryć własny adres IP. Podaj listę adresów oddzielaną przecinkami. Użyj RND aby używać losowych adresów źródłowych oraz ME aby podać pozycję twojego adresu.

en: Send one or more ACK probes to see if targets are up. Give a list of ports or leave the argument blank to use a default port.
pl: Wyślij jedną lub więcej sond ACK aby sprawdzić, czy cele są włączone. Podaj listę portów lub pozostaw argument pusty, aby użyć domyślnego portu.

en: Send one or more SYN probes to see if targets are up. Give a list of ports or leave the argument blank to use a default port.
pl: Wyślij jedną lub więcej sond SYN aby sprawdzić, czy cele są włączone. Podaj listę portów lub pozostaw argument pusty, aby użyć domyślnego portu.

en: Send one or more UDP probes to see if targets are up. Give a list of ports or leave the argument blank to use a default port.
pl: Wyślij jedną lub więcej sond UDP aby sprawdzić, czy cele są włączone. Podaj listę portów lub pozostaw argument pusty, aby użyć domyślnego portu.

en: Send one or more raw IP protocol probes to see if targets are up. Give a list of protocols or leave the argument blank to use a default list
pl: Wyślij jedną lub więcej sond protokołu IP aby sprawdzić, czy cele są włączone. Podaj listę protokołów lub pozostaw argument pusty, aby użyć domyślnej listy.

en: Send probes with no flags set (TCP flag header is 0). Null scan can differentiate "closed" and "open|filtered" ports on some systems.
pl: Wysyłaj sondy bez jakichkolwiek ustawionych flag (nagłówek flag TCP jest równy 0). Skan typu null pozwala na rozróżnienie między "zamkniętymi" oraz "otwartymi|filtrowanymi" portami na niektórych systemach.

en: Send probes with the ACK flag set. Ports will be marked "filtered" or "unfiltered". Use ACK scan to map out firewall rulesets.
pl: Wysyłaj sondy z ustawioną flagą ACK. Porty będą oznaczane jako "filtrowane" lub "niefiltrowane". Skanowania ACK używa się aby badać działanie firewalli.

en: Send probes with the FIN and ACK bits set. Against some BSD-derived systems this can differentiate between "closed" and "open|filtered" ports.
pl: Wysyłaj sondy z ustawionymi flagami ACK oraz FIN. W przypadku użycia przeciwko niektórym systemom z rodziny BSD pozwoli to na rozróżnienie między "zamkniętymi" oraz "otwartymi|filtrowanymi" portami.

en: Send probes with the FIN bit set. FIN scan can differentiate "closed" and "open|filtered" ports on some systems.
pl: Wysyłaj sondy z ustawioną flagą FIN. Skanowanie FIN dzieli porty "zamknięte" lub "otwarte|filtrowane" na niektórych systemach.

en: Send probes with the FIN, PSH, and URG flags set, lighting the packets up like a Christmas tree. Xmas tree scan can differentiate "closed" and "open|filtered" ports on some systems.
pl: Wysyłaj sondy z ustawionymi flagami FIN, PSH oraz URG, zapalając pakiety niczym choinkę w Boże Narodzenie.Skan Xmas potrafi rozróżniać między portami "zamkniętymi" oraz "otwartymi|filtrowanymi" na niektórych systemach.

en: Send probes with the SYN flag set. This is the most popular scan and the most generally useful. It is known as a "stealth" scan because it avoids making a full TCP connection.
pl: Wysyłaj sondy z ustawioną flagą SYN. Jest to najpopularniejszy typ skanowania i zwykle najbardziej użytezcny. Jest znany jako "potajemny" ponieważ unika nawiązywania pełnego połączenia TCP.

en: Sequences
pl: Sekwencje

en: Service
pl: Usługa

en: Services
pl: Usługi

en: Services:
pl: Usługi:

en: Set IPv4 time to live (ttl)
pl: Ustaw czas życia (TTL) pakietów IPv4

en: Set network interface
pl: Ustaw interfejs sieciowy

en: Set source IP address
pl: Ustaw źródłowy adres IP

en: Set source port
pl: Ustaw port źródłowy

en: Set the IPv4 time-to-live field in sent packets to the given value.
pl: Ustaw czas życia (TTL) dla pakietów IPv4 na określoną wartość.

en: Set the timing template for IDS evasion.
pl: Ustaw szablon taktowania używany do unikania IDSów.

en: Set the timing template for faster scan. Used when on a reasonably fast and reliable network.
pl: Ustaw szablon taktowania dla szybszego skanowania. Do użycia w ramach rozsądnie szybkiej i niezawodnej sieci.

en: Set the timing template for the fastest scan. Used when on a fast network or when willing to sacrifice accuracy for speed.
pl: Ustaw szablon taktowania an najwyższą prędkość. Do użycia w szybkiej sieci lub ważniejsza jest prędkość niż dokładność.

en: Set the timing template to not modify the default Nmap value.
pl: Ustaw szablon taktowania tak, by nie modyfikował domyślnej wartości Nmapa.

en: Set the timing template to slow down the scan to use less bandwidth and target machine resources.
pl: Ustaw szablon taktowania tak, by zwolnić skan w celu mniejszego zużycia pasma łącza oraz zasobów docelowych maszyn.

en: Show all information sent and received by the scripting engine.
pl: Wyświetl wszystkie informacje wysyłane i odbierane przez system skryptów.

en: Show the topology anyway
pl: Wymuś pokazywanie topologii

en: Shows the application help
pl: Pokazuje ekran pomocy aplikacji

en: Skip the port scanning phase. Other phases (host discovery, script scan, traceroute) may still run.
pl: Pomiń fazę skanowania portów. Inne fazy (wykrywania hostów, skanowania skryptami, śledzenia tras) ciągle zostaną wykonane.

en: Sneaky
pl: Podstępny

en: Sorry, the name "%s" is not allowed due to technical limitations. (The underlying ConfigParser used to store profiles does not allow it.) Choose a different name.
pl: Niestety nazwa "%s" nie jest dozwolona ze względu na ograniczenia techniczne (ConfigParser używane aby przechowywać profile nie chce jej przyjąć.) Wybierz inną nazwę.

en: Source
pl: Źródło

en: Source options
pl: Opcje źródła

en: Special fields
pl: Pola specjalne

en: Specifies a comma-separated list of targets to exclude from the scan.
pl: Oddzielana przecinkami lista celów, które należy wykluczyć ze skanowania.

en: Specifies a newline-, space-, or tab-delimited file of targets to exclude from the scan.
pl: Plik z listą celów do wykluczenia ze skanowania oddzielany spacjami, znakami nowej linii lub tabulatora.

en: Specify a scan result file in Nmap XML output format. Can be used more than once to specify several scan result files.
pl: Podaj plik z wynikami skanowania w formacie pliku XML Nmapa. Może być użyte więcej niż raz w celu podania kilku plików z wynikami skanowania.

en: Specify a target to be used along with other options. If specified alone, open with the target field filled with the specified target
pl: Wskaż cel na którym należy użyć innych opcji. W przypadku użycia bez parametru, wyświetl pole tekstowe zawierające wskazany cel

en: Specify the IP address of the interface you wish to send packets through.
pl: Podaj adres IP interfejsu, z którego chcesz wysyłać pakiety.

en: Started on:
pl: Rozpoczęto:

en: State
pl: Stan

en: State:
pl: Stan:

en: Symmetric
pl: Symetryczny

en: TCP SYN scan
pl: Skan TCP SYN

en: TCP Sequence
pl: Sekwencja TCP

en: TCP TS Sequence
pl: Sekwencja TCP TS

en: TCP Timestamp
pl: Stempel czasu TCP

en: TCP connect scan
pl: Skan połączeń TCP

en: TCP scan:
pl: Skan TCP:

en: Target
pl: Cel

en: Target list file
pl: Plik z listą celów

en: Target options
pl: Opcje celów

en: Target:
pl: Cel:

en: Targets (optional):
pl: Cele (opcjonalnie):

en: Tells Nmap what interface to send and receive packets on.
pl: Mówi Nmapowi, z którego interfejsu wysyłać i odbierać pakiety.

en: Text
pl: Tekst

en: The file is not an Nmap XML output file. The parsing error that occurred was
    %s
pl: Ten plik nie jest plikiem wynikowym Nmap XML. Błąd, który nastąpił przy parsowaniu to
    %s

en: The filename "%s" does not have an extension, and no specific file type was chosen.
    Enter a known extension or select the file type from the list.
pl: Nazwa pliku "%s" nie zawiera rozszerzenia podczas gdy nie określono typu plików.
    Podaj znane rozszerzenie lub wybierz typ pliku z listy.

en: The given scan has unsaved changes.
    What do you want to do?
pl: Podany skan ma niezapisane zmiany.
    Co chcesz zrobić w związku z tym?

en: The ndiff process terminated with status code %d.
pl: Proces ndiff zakończył działanie z kodem %d.

en: The window you are trying to close has a scan running in the background.
    What do you want to do?
pl: W oknie, które próbujesz zamknąć, wykonywany jest właśnie proces skanowania.
    Co chcesz zrobić?

en: There are %u scans still running. Wait until they finish and then save.
pl: Aktualnie %u skanów jest w trakcie wykonywania. Poczekaj aż się skończą i wtedy zapisz.

en: There are no scans with results to be saved. Run a scan with the "Scan" button first.
pl: Nie ma skanów z wynikami do zapisania. Wykonaj najpierw skanowanie używając przycisku "Skanuj".

en: There is a scan still running. Wait until it finishes and then save.
pl: Jeden ze skanów jest aktualnie w trakcie wykonywania. Poczekaj aż się skończy i wtedy zapisz.

en: There is no command to execute. Maybe the selected/typed profile doesn't exist. Please check the profile name or type the nmap command you would like to execute.
pl: Brak komendy do wykonania. Możliwe, że wybrany/wpisany profil nie istnieje. Proszę sprawdzić nazwę profilu lub wpisać komendę nmapa, która ma zostać wykonana.

en: There is no file type known for the filename extension "%s".
    Enter a known extension or select the file type from the list.
pl: Nie ma typu pliku znanego dla rozszerzenia "%s".
    Podaj znane rozszerzenie lub wybierz typ pliku z listy.

en: There was an error creating the directory %s or one of the files in it. The directory is created by copying the contents of %s. The specific error was
    
    %s
    
    %s needs to create this directory to store information such as the list of scan profiles. Check for access to the directory and try again.
pl: Nastąpił błąd przy tworzeniu katalogu %s lub jednego z plików w nim. Katalog jest tworzony poprzez kopiowanie zawartości %s. Treść błędu to: 
    
    %s
    
    %s potrzebuje utworzyć ten katalog aby przechowywać w nim informacje takie jak lista profili skanowania. Sprawdź twoje uprawnienia do tego katalogu i spróbuj ponownie.

en: There was an error getting the list of scripts from Nmap. Try upgrading Nmap.
pl: Nastąpił błąd w trakcie pobierania listy skryptów z Nmapa. Być może należy go zaktualizować?

en: There was an error loading the documentation file %s (%s). See the online documentation at %s.
pl: Nastąpił błąd w trakcie ładowania pliku dokumentacji %s (%s). Sprawdź dokumentację online dostępną na %s.

en: There was an error parsing the configuration file %s. The specific error was
    
    %s
    
    %s can continue without this file but any information in it will be ignored until it is repaired.
pl: Nastąpił błąd podczas przetwarzania pliku konfiguracyjnego %s. Treść błędu to:
    
    %s
    
    %s może kontynuować bez tego pliku, ale wszelkie zawarte w nim informacje będą ignorowane dopóki błąd nie zostanie naprawiony.

en: There was an error running the ndiff program.
pl: Nastąpił błąd przy próbie uruchamienia programu ndiff.

en: There was an error while merging the new scan's XML:
    
    %s
pl: Nastąpił błąd w trakcie łączenia XML-a nowego skanu:
    
    %s

en: There was an error while parsing the XML file generated from the scan:
    
    %s
pl: Nastąpił błąd w trakcie przetwarzania pliku XML wygenerowanego przez ten skan:
    
    %s

en: This means that the nmap executable was not found in your system PATH, which is
pl: Ten błąd oznacza, że plik programu nmap nie został znaleziony w twojej zmiennej środowiskowej PATH, która jest

en: This option specifies which ports you want to scan and overrides the default.
pl: Ta opcja podaje które porty chcesz przeskanować i nadpisuje domyślne ustawienia.

en: This scan has not been run yet. Start the scan with the "Scan" button first.
pl: Ten skan nie został jeszcze uruchomiony. Wykonaj najpierw skanowanie używając przycisku "Skanuj".

en: Timing
pl: Taktowanie

en: Timing and performance
pl: Taktowanie i wydajność

en: Timing template:
pl: Szablon taktowania:

en: Topology
pl: Topologia

en: Topology is disabled because too many hosts can cause it
    to run slowly. The limit is %d hosts and there are %d.
pl: Widok topologii jest wyłączony ponieważ nadmiar hostów sprawia, że działa on powoli. Limit jest ustawiony na %d hostów, do wyświetlenia jest %d.

en: Trace routes to targets
pl: Śledź trasy pakietów

en: Trace script execution
pl: Śledź wykonywanie skryptów

en: Trace the network path to each target after scanning. This works with all scan types except connect scan (-sT) and idle scan (-sI).
pl: Śledź ścieżkę w sieci do każdego celu po skanowaniu. Działa ze wszystkimi typami skanowania poza skanowaniem typu connect() (-sT) oraz skanowaniem bezczynnym (-sI).

en: Traceroute on port <b>%s/%s</b> totalized <b>%d</b> known hops.
pl: Traceroute na porcie <b>%s/%s</b> wykrył <b>%s</b> znanych przeskoków.

en: Translation
pl: Tłumaczenie

en: Try sending a probe to each port no more than this many times before giving up.
pl: Spróbuj wysłać sondę na każdy port nie więcej niż podaną ilość razy przed zrezygnowaniem z dalszych prób.

en: Try to maintain at least the given number of probes outstanding during a scan. Common usage is to set to a number higher than 1 to speed up scans of poorly performing hosts or networks.
pl: Próbuj utrzymać przynajmniej opdaną ilość oczekujących sond podczas skanowania. Zwykle używa się tej opcji podając liczbę większą niż 1, aby przyspieszyć skanowanie powolnych hostów lub sieci.

en: Trying to close
pl: Próbuję zamknąć

en: Type
pl: Typ

en: UDP probes
pl: Sondy UDP

en: UDP scan
pl: Skan UDP

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Unknown Host
pl: Nieznany Host

en: Unknown filename extension
pl: Nieznane rozszerzenie pliku

en: Unknown version
pl: Nieznana wersja

en: Unnamed profile
pl: Profil bez nazwy

en: Unsaved
pl: Niezapisany

en: Unsaved changes
pl: Niezapisane zmiany

en: Up time:
pl: Czas od włączenia:

en: Use DIR as the user configuration directory. Default: %default
pl: Użyj DIR jako katalogu konfiguracji użytkownika. Domyślnie: %default

en: Use an FTP server to port scan other hosts by sending a file to each interesting port of a target host.
pl: Użyj serwera FTP aby skanować porty innych hostów poprzez wysyłanie pliku na każdy interesujący port na docelowym hoście.

en: Use decoys to hide identity
pl: Użyj fałszywych hostów aby ukryć tożsamość

en: Use the Nmap Scripting Engine to gain more information about targets after scanning them.
pl: Użyj Silnika Skryptów Nmapa (NSE) aby uzyskać więcej informacji o celach po ich przeskanowaniu.

en: Use the time given as the initial estimate of round-trip time. This can speed up scans if you know a good time for the network you're scanning.
pl: Użyj podanego czasu jako wstępne oszacowanie czasu obiegu pakietów. Może to przyspieszyć skany w przypadku, gdy dobrze znasz prędkość sieci, którą skanujesz.

en: Used ports:
pl: Użyte porty:

en: Values
pl: Wartości

en: Values:
pl: Wartości:

en: Vendor
pl: Producent

en: Vendor:
pl: Producent:

en: Verbosity level
pl: Poziom gadatliwości

en: Verbosity level:
pl: Poziom "gadatliwości":

en: Version
pl: Wersja

en: Version detection
pl: Wykrywanie wersji

en: View
pl: Widok

en: Wait at least the given amount of time between each probe sent to a given host. Time is in seconds by default, or may be followed by a suffix of 'ms' for milliseconds, 's' for seconds, 'm' for minutes, or 'h' for hours.
pl: Poczekaj przynajmniej podaną ilość czasu pomiędzy każdą sondą wysyłaną do podanego hosta. Czas wyrażany jest w sekundach, ale po dodaniu końcówki "ms" będą to milisekundy, "s" oznacza sekundy, "m" - minuty, a "h" - godziny.

en: Wait at least this long for a probe response before giving up or retransmitting the probe. Time is in seconds by default, or may be followed by a suffix of 'ms' for milliseconds, 's' for seconds, 'm' for minutes, or 'h' for hours.
pl: Czekaj przynajmniej podaną ilość czasu na odpowiedź od sondy przez zrezygnowaniem lub ponownym przesłaniem sondy. Czas wyrażany jest w sekundach, ale po dodaniu końcówki "ms" będą to milisekundy, "s" oznacza sekundy, "m" - minuty, a "h" - godziny.

en: Wait no longer than this for a probe response before giving up or retransmitting the probe. Time is in seconds by default, or may be followed by a suffix of 'ms' for milliseconds, 's' for seconds, 'm' for minutes, or 'h' for hours.
pl: Czekaj nie dłużej niż podaną ilość czasu na odpowiedź od sondy przez zrezygnowaniem lub ponownym przesłaniem sondy. Czas wyrażany jest w sekundach, ale po dodaniu końcówki "ms" będą to milisekundy, "s" oznacza sekundy, "m" - minuty, a "h" - godziny.

en: Weighted
pl: Ważony

en: When even verbose mode doesn't provide sufficient data for you, debugging level is available to show more detailed output.
pl: Kiedy jeszcze bardziej gadatliwy tryb nie dostarcza ci wystarczającej ilości danych, poziom debugowania jest dostępny aby pokazać więcej szczegółów.

en: Window scan
pl: Skan okien TCP

en: Written by
pl: Napisane przez

en: Xmas Tree scan
pl: Skan Xmas

en: Yellow
pl: Żółty

en: You are trying to run %s with a non-root user!
    
    Some %s options need root privileges to work.
pl: Próbujesz uruchomić %s z konta zwykłego użytkownika!
    
    Niektóre opcje programu %s wymagają przywilejów administratora.

en: You must provide a name for this profile.
pl: Musisz wybrać nazwę dla tego profilu.

en: Your profile is going to be deleted! ClickOk to continue, or Cancel to go back to Profile Editor.
pl: Twój profil zostanie usunięty! Wciśnij OK aby kontynuować, lub Anuluj aby wrócić do Edytora Profili.

en: Zoom
pl: Przybliżenie

en: [%d] service: %s
pl: [%d] usługa: %s

en: _About
pl: _O

en: _Edit Selected Profile
pl: _Edytuj wybrany profil

en: _Help
pl: Pomoc

en: _New Window
pl: _Nowe okno

en: _Open Scan
pl: _Otwórz skan

en: _Open Scan in This Window
pl: _Otwórz skan w tym oknie

en: _Profile
pl: _Profil

en: _Report a bug
pl: _Zgłoś błąd

en: _Save Scan
pl: Zapi_sz skan

en: _Tools
pl: Narzędz_ia

en: and spread factor
pl: oraz stopniem rozprzestrzenienia

en: closed port
pl: port zamknięty

en: date
pl: data

en: details
pl: szczegóły

en: filtered port
pl: port filtrowany

en: highlight color
pl: kolor podświetlenia

en: hostname
pl: nazwa hosta

en: open port
pl: port otwarty

en: plus the extra directories
pl: plus dodatkowe katalogi

en: plus the extra directory
pl: plus dodatkowy katalog

en: port listing title
pl: tytuł listingu portów

en: text color
pl: kolor tekstu

en: unknown
pl: nieznany

en: with interest factor
pl: ze stopniem natężenia
