Dolphin Emulator - en to el translation catalogue (1067 entries)

en:  (too many to display)
el: (πολλά αποτελέσματα για να εμφανιστούν)

en:  Game :
el: Παιχνίδι :

en: "%s" does not exist.
     Create a new 16MB Memcard?
el: Το "%s" δεν υπάρχει.
    Δημιουργία καινούριας Memcard 16MB;

en: "%s" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
el: Το "%s" είναι ένα μη έγκυρο αρχείο GCM/ISO, ή δεν είναι ένα ISO GC/Wii.

en: %1$sCopy%1$s
el: %1$sΑντιγραφή%1$s

en: %d samples
el: %d δείγματα

en: %d samples (quality level %d)
el: %d δείγματα (επίπεδο ποιότητας %d)

en: %s already exists, overwrite?
el: %s υπάρχει ήδη, θέλετε αντικατάσταση;

en: %s failed to be scrubbed. Probably the image is corrupt.
el: %s απέτυχε να γίνει scrubbed. Πιθανότατα το αρχείο εικόνας είναι φθαρμένο.

en: %s failed to load as a memorycard 
     Card file size is invalid (0x%x bytes)
el: %s απέτυχε να φορτώσει ως κάρτα μνήμης
     Το μέγεθος του αρχείου της κάρτας δεν είναι έγκυρο (0x%x bytes)

en: %s failed to load as a memorycard 
     Card size is invalid (0x%x bytes)
el: %s απέτυχε να φορτώσει ως κάρτα μνήμης
     Το μέγεθος της κάρτας δεν είναι έγκυρο (0x%x bytes)

en: %s failed to load as a memorycard 
    file is not large enough to be a valid memory card file (0x%x bytes)
el: %s απέτυχε να φορτώσει ως κάρτα μνήμης 
    το αρχείο δεν είναι αρκετά μεγάλο ώστε να αποτελεί έγκυρο αρχείο κάρτας μνήμης (0x%x bytes)

en: %s failed to open
el: αποτυχία ανοίγματος %s

en: %s failed: kr=%x
el: %s απέτυχε: kr=%x

en: %s is a 0 byte file
el: Το %s είναι ένα αρχείο με 0 byte

en: %s is already compressed! Cannot compress it further.
el: Το %s είναι ήδη συμπιεσμένο! Δε γίνεται να συμπιεστεί περαιτέρω.

en: %s is too long for the filename, max chars is 45
el: Το %s είναι πολύ μεγάλο για όνομα αρχείου, ο μέγιστος αριθμός χαρακτήρων είναι 45

en: %sDelete%s
el: %sΔιαγραφή%s

en: %sExport GCI%s
el: %sΕξαγωγή GCI%s

en: %sImport GCI%s
el: %sΕισαγωγή GCI%s

en: %u Free Blocks; %u Free Dir Entries
el: %u Ελεύθερα μπλοκ; %u Ελεύθερες Θέσεις Φακέλων

en: &About...
el: &Περί...

en: &Boot from DVD Drive...
el: &Εκκίνηση από τον οδηγό DVD...

en: &Breakpoints
el: &Σημεία Διακοπής

en: &Browse for ISOs...
el: &Εύρεση ISO...

en: &Cheats Manager
el: &Διαχειριστής Cheat

en: &DSP Settings
el: &Ρυθμίσεις DSP

en: &Delete ISO...
el: &Διαγραφή ISO...

en: &Delete selected ISOs...
el: &Διαγραφή επιλεγμένων ISO...

en: &Emulation
el: &Εξομοίωση

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Frame Advance
el: &Προώθηση ανά Καρέ

en: &Fullscreen
el: &Πλήρης Οθόνη

en: &Graphics Settings
el: &Ρυθμίσεις Γραφικών

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Hotkey Settings
el: &Ρυθμίσεις Πλήκτρων Συντόμευσης

en: &Load State
el: &Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης

en: &Memcard Manager (GC)
el: &Διαχειριστής Καρτών Μνήμης (GC)

en: &Memory
el: &Μνήμη

en: &Open...
el: &Άνοιγμα...

en: &Options
el: &Ρυθμίσεις

en: &Pause
el: &Παύση

en: &Play
el: &Αναπαραγωγή

en: &Properties
el: &Ιδιότητες

en: &Read-only mode
el: &Μόνο Για Ανάγνωση (Εγγραφής)

en: &Refresh List
el: &Ανανέωση Λίστας

en: &Registers
el: &Καταχωρητές

en: &Reset
el: &Επανεκκίνηση

en: &Sound
el: &Ήχος

en: &Stop
el: &Διακοπή

en: &Tools
el: &Εργαλεία

en: &Video
el: &Βίντεο

en: &View
el: &Προβολή

en: &Wiimote Settings
el: &Ρυθμίσεις Wiimote

en: (UNKNOWN)
el: (ΑΓΝΩΣΤΟ)

en: (off)
el: (ανενεργό)

en: 1.5x Native (960x792)
el: 1.5x Αρχική (960x792)

en: 1x Native (640x528)
el: 1x Αρχική (640x528)

en: 2.5x Native (1600x1320)
el: 2.5x Αρχική (1600x1320)

en: 2x Native (1280x1056)
el: 2x Αρχική (1280x1056)

en: 3x Native (1920x1584)
el: 3x Αρχική (1920x1584)

en: 4x Native (2560x2112)
el: 4x Αρχική (2560x2112)

en: <Insert name here>
el: <Εισάγετε όνομα εδώ>

en: <No resolutions found>
el: <Δε βρέθηκαν αναλύσεις>

en: <Nothing>
el: <Τίποτα>

en: <Press Key>
el: <Πατήστε Πλήκτρο>

en: <System>
el: <Συστήματος>

en: A NetPlay window is already open!!
el: Ένα παράθυρο NetPlay είναι ήδη ανοιχτό!!

en: A game is not currently running.
el: Αυτή τη στιγμή δεν εκτελείται κάποιο παιχνίδι.

en: A supported bluetooth device could not be found.
    You must manually connect your wiimotes.
el: Δεν εντοπίστηκε υποστηριζόμενη συσκευή bluetooth.
    Θα πρέπει να συνδέσετε χειροκίνητα τα wiimotes.

en: ALERT:
    
    Netplay will only work with the following settings:
     - Enable Dual Core [OFF]
     - DSP Emulator Engine Must be the same on all computers!
     - DSP on Dedicated Thread [OFF]
     - Framelimit NOT set to [Audio]
    
    All players should use the same Dolphin version and settings.
    All memory cards must be identical between players or disabled.
    Wiimote support has not been implemented!
    
    The host must have the chosen TCP port open/forwarded!
el: ΠΡΟΣΟΧΗ:
    
    Η λειτουργία NetPlay λειτουργεί σωστά μόνο με τις παρακάτω ρυθμίσεις:
     - Ενεργοποίηση Διπλού Πυρήνα [ΑΝΕΝΕΡΓΟ]
     - Η Μηχανή Εξομοίωσης DSP πρέπει να είναι η ίδια σε όλους τους υπολογιστές!
     - DSP σε Ξεχωριστό Νήμα [ΑΝΕΝΕΡΓΟ]
     - Ο Περιορισμός των Καρέ να ΜΗΝ έχει οριστεί σε [Ήχο]
    
    Όλοι οι παίκτες πρέπει να έχουν την ίδια έκδοση και ρυθμίσεις του Dolphin.
    Όλες οι κάρτες μνήμης πρέπει να είναι ίδιες ανάμεσα στους παίκτες ή απενεργοποιημένες.
    Η υποστήριξη Wiimote δεν έχει ακόμα υλοποιηθεί!
    
    Ο host θα πρέπει να έχει την επιλεγμένη TCP port ανοιχτή/προωθημένη!

en: AR Codes
el: Κωδικοί AR

en: About Dolphin
el: Σχετικά με το Dolphin

en: Acceleration
el: Επιτάχυνση

en: Accuracy:
el: Ακρίβεια:

en: Accurately emulate EFB copies.
    Some games depend on this for certain graphical effects or gameplay functionality.
    
    If unsure, check EFB to Texture instead.
el: Εξομοιώνει με ακρίβεια τα EFB αντίγραφα.
    Κάποια παιχνίδια βασίζονται σε αυτό για ορισμένα εφέ γραφικών ή λειτουργίες του gameplay.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, επιλέξτε EFB Αντίγραφα σε Υφή.

en: Action
el: Ενέργεια

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    %s
el: Σφάλμα Αποκωδικοποίησης Κωδικού Action Replay:
    Αποτυχία Ελέγχου Ισοτιμίας
    
    Προβληματικός Κωδικός:
    %s

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Add Code (%s)
el: Σφάλμα Action Replay: Μη έγκυρο μέγεθος (%08x : διεύθυνση = %08x) στην Προσθήκη Κωδικού (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Fill and Slide (%s)
el: Σφάλμα Action Replay: Μη έγκυρο μέγεθος (%08x : διεύθυνση = %08x) σε Fill και Slide (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Ram Write And Fill (%s)
el: Σφάλμα Action Replay: Μη έγκυρο μέγεθος (%08x : διεύθυνση = %08x) σε Ram Write και Fill (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Write To Pointer (%s)
el: Σφάλμα Action Replay: Μη έγκυρο μέγεθος (%08x : διεύθυνση = %08x) σε Write To Pointer (%s)

en: Action Replay Error: Invalid value (%08x) in Memory Copy (%s)
el: Σφάλμα Action Replay: Μη έγκυρη τιμή (%08x) σε Memory Copy (%s)

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented (%s)
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
el: Σφάλμα Action Replay: Οι λειτουργίες Master Code και Write To CCXXXXXX δεν έχουν υλοποιηθεί (%s)
    Δεν χρειάζονται master codes.  Μην χρησιμοποιείτε master codes.

en: Action Replay Error: invalid AR code line: %s
el: Σφάλμα Action Replay: μη έγκυρη γραμμή κώδικα AR: %s

en: Action Replay: Conditional Code: Invalid Size %08x (%s)
el: Action Replay: Conditional Code: Μη έγκυρο μέγεθος %08x (%s)

en: Action Replay: Invalid Normal Code Type %08x (%s)
el: Action Replay: Μη έγκυρος Normal Code Type %08x (%s)

en: Action Replay: Normal Code %i: Invalid subtype %08x (%s)
el: Action Replay: Normal Code %i: Μη έγκυρο subtype %08x (%s)

en: Action Replay: Normal Code 0: Invalid Subtype %08x (%s)
el: Action Replay: Normal Code 0: Μη έγκυρο Subtype %08x (%s)

en: Adapter:
el: Προσαρμογέας:

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add ActionReplay Code
el: Προσθήκη Κωδικού ActionReplay

en: Add Patch
el: Προσθήκη Patch

en: Add new pane
el: Προσθήκη νέου pane

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Address :
el: Διεύθυνση :

en: Adjust the analog control pressure required to activate buttons.
el: Ρύθμιση της απαιτούμενης πίεσης του αναλογικού χειριστηρίου για την ενεργοποίηση των κουμπιών.

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Advanced Settings
el: Ρυθμίσεις για Προχωρημένους

en: All GC/Wii files (elf, dol, gcm, iso, wbfs, ciso, gcz, wad)
el: Όλα τα αρχεία GC/Wii (elf, dol, gcm, iso, wbfs, ciso, gcz, wad)

en: All GC/Wii images (gcm, iso, wbfs, ciso, gcz)
el: Όλες οι εικόνες GC/Wii (gcm, iso, wbfs, ciso, gcz)

en: All Gamecube GCM files (gcm)
el: Όλα τα αρχεία Gamecube GCM (gcm)

en: All Save States (sav, s##)
el: Όλα τα Σημεία Αποθήκευσης(sav, s##)

en: All Wii ISO files (iso)
el: Όλα τα αρχεία Wii ISO (iso)

en: All compressed GC/Wii ISO files (gcz)
el: Όλα τα συμπιεσμένα αρχεία GC/Wii ISO (gcz)

en: All files (*.*)|*.*
el: Όλα τα αρχεία (*.*)|*.*

en: Analyze
el: Ανάλυση

en: Angle
el: Γωνεία

en: Anisotropic Filtering:
el: Ανισοτροπικό Φιλτράρισμα:

en: Anti-Aliasing:
el: Εξομάλυνση Ορίων:

en: Apploader is the wrong size...is it really an apploader?
el: Ο Apploader έχει λάθος μέγεθος... είναι πράγματι apploader;

en: Apploader unable to load from file
el: Ο Apploader απέτυχε να φορτωθεί από αρχείο

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Apply a post-processing effect after finishing a frame.
    
    If unsure, select (off).
el: Εφαρμογή ενός post-processing εφέ μετά από το τελείωμα ενός καρέ.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, επιλέξτε (ανενεργό).

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Are you sure you want to delete "%s"?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το "%s";

en: Are you sure you want to delete these files?
    They will be gone forever!
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτά τα αρχεία;
    Θα εξαφανιστούν για πάντα!

en: Are you sure you want to delete this file?  It will be gone forever!
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτό το αρχείο; Θα εξαφανιστεί για πάντα!

en: Arm JIT (experimental)
el: Arm JIT (πειραματικός)

en: Aspect Ratio:
el: Αναλογία Οθόνης:

en: At least one pane must remain open.
el: Τουλάχιστον ένα pane πρέπει να μένει ανοιχτό.

en: Audio
el: Ήχος

en: Audio Backend:
el: Backend Ήχου:

en: AudioCommon: Error opening AO device.
el: AudioCommon: Σφάλμα ανοίγματος AO συσκευής.

en: Auto
el: Αυτόματα

en: Auto (Multiple of 640x528)
el: Αυτόματα (Πολλαπλάσιο του 640x528)

en: Auto (Window Size)
el: Αυτόματα (Μέγεθος Παραθύρου)

en: Auto adjust Window Size
el: Αυτόματη Προσαρμογή Μεγέθους Παραθύρου

en: Automatically adjusts the window size to your internal resolution.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Προσαρμόζει αυτόματα το μέγεθος του παραθύρου σύμφωνα με την εσωτερική ανάλυση.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: BP register
el: BP Καταχωρητές

en: Back
el: Πίσω

en: Backend Settings
el: Backend Ρυθμίσεις

en: Background Input
el: Χειρισμός με Ανεστίαστο Παραθ.

en: Backward
el: Πίσω

en: Bad File Header
el: Μη Έγκυρη Κεφαλίδα Αρχείου

en: Balance Board
el: Σανίδα Ισορροπίας

en: Banner
el: Εικονίδιο

en: Banner Details
el: Λεπτομέρειες Εικονιδίου:

en: Banner:
el: Εικονίδιο:

en: Basic
el: Βασικές

en: Basic Settings
el: Βασικές Ρυθμίσεις

en: Bass
el: Μπάσο

en: Block Allocation Table checksum failed
el: Αποτυχία ελέγχου checksum για τον BAT

en: Blocks
el: Μπλοκ

en: Blue
el: Μπλε

en: Blue Left
el: Αριστερό Μπλε

en: Blue Right
el: Δεξί Μπλε

en: Bottom
el: Βάση

en: Bound Controls: %lu
el: Δεσμευμένοι Χειρισμοί: %lu

en: Broken
el: Χαλασμένο

en: Browse
el: Εύρεση

en: Browse for a directory to add
el: Εύρεση φακέλου για προσθήκη

en: Browse for an ISO directory...
el: Εύρεση φακέλου ISO...

en: Browse for output directory
el: Εύρεση φακέλου προορισμού

en: Buttons
el: Κουμπιά

en: Bypass the clearing of the data cache by the DCBZ instruction. Usually leave this option disabled.
el: Προσπελάστε τον καθαρισμό της cache δεδομένων από την εντολή DCBZ. Προτείνεται συνήθως να αφήνεται αυτή η επιλογή απενεργοποιημένη.

en: C Stick
el: Stick Κάμερας

en: C-Stick
el: Stick Κάμερας

en: CPU Emulator Engine
el: Μηχανή Εξομοίωσης CPU

en: Calculate lighting of 3D graphics per-pixel rather than per vertex.
    Decreases emulation speed by some percent (depending on your GPU).
    This usually is a safe enhancement, but might cause issues sometimes.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Υπολογίζει τον φωτισμό των 3D γραφικών ανά pixel αντί ανά vertex.
    Μειώνει την ταχύτητα εξομοίωσης κατά κάποιο ποσοστό (ανάλογα με την GPU).
    Αυτή συνήθως είναι μια ασφαλής βελτίωση, αλλά μπορεί να προκαλέσει ορισμένες φορές προβλήματα.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Can't find WiiMote by connection handle %02x
el: Αδυναμία εύρεσης του WiiMote με handle σύνδεσης %02x

en: Can't read from DVD_Plugin - DVD-Interface: Fatal Error
el: Αδυναμία ανάγνωσης από το DVD_Plugin - DVD-Interface: Κρίσιμο Σφάλμα

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cannot open %s
el: Αποτυχία ανοίγματος %s

en: Cannot unregister events with events pending
el: Δεν μπορεί να γίνει κατάργηση καταχώρησης συμβάντων όταν ορισμένα εκκρεμούν.

en: Cannot use that file as a memory card.
    %s
    is not a valid gamecube memory card file
el: Αδυναμία χρήσης αυτού του αρχείου ως κάρτα μνήμης.
    %s
    δεν είναι έγκυρο αρχείο κάρτας μνήμης gamecube

en: Cannot use that file as a memory card.
    Are you trying to use the same file in both slots?
el: Αδυναμία χρήσης αυτού του αρχείου σαν κάρτα μνήμης.
    Προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε το ίδιο αρχείο σε δύο slot;

en: Catalan
el: Καταλανικά

en: Center
el: Κέντρο

en: Change
el: Αλλαγή

en: Change &Disc...
el: Αλλαγή &Δίσκου...

en: Change Disc
el: Αλλαγή Δίσκου

en: Change Game
el: Αλλαγή Παιχνιδιού

en: Change the language of the user interface.
    Requires restart.
el: Αλλαγή της γλώσσας περιβάλλοντος.
    Απαιτεί επανεκκίνηση.

en: Changes sign to zFar Parameter (after correction)
el: Αλλαγή προσήμου της παραμέτρου zFar (μετά την διόρθωση)

en: Changes sign to zNear Parameter (after correction)
el: Αλλαγή προσήμου της παραμέτρου zNear (μετά την διόρθωση)

en: Changing this will have no effect while the emulator is running!
el: Αυτή η αλλαγή δε θα έχει επίπτωση όσο ο εξομοιωτής εκτελείται!

en: Chat
el: Συνομιλία

en: Cheat Code
el: Κωδικός Cheat

en: Cheat Search
el: Αναζήτηση Cheat

en: Cheats Manager
el: Διαχείριση Cheat

en: Check Partition Integrity
el: Έλεγχος Ακεραιότητας Κατάτμησης

en: Checking integrity...
el: Έλεγχος ακεραιότητας...

en: Chinese (Simplified)
el: Κινέζικα (Απλοποιημένα)

en: Chinese (Traditional)
el: Κινέζικα (Παραδοσιακά)

en: Choose a DVD root directory:
el: Επιλέξτε έναν φάκελο ρίζας DVD:

en: Choose a NAND root directory:
el: Επιλέξτε έναν φάκελο ρίζας NAND:

en: Choose a default ISO:
el: Επιλέξτε ένα προεπιλεγμένο ISO:

en: Choose a directory to add
el: Επιλέξτε έναν φάκελο για προσθήκη

en: Choose a file to open
el: Επιλέξτε ένα αρχείο για άνοιγμα

en: Choose a memory card:
el: Επιλέξτε μια κάρτα μνήμης:

en: Choose file to use as apploader: (applies to discs constructed from directories only)
el: Επιλέξτε ένα αρχείο για χρήση ως apploader: (έχει εφαρμογή σε δίσκους που απαρτίζονται μόνο από φακέλους)

en: Choose the folder to extract to
el: Επιλέξτε τον φάκελο προς αποσυμπίεση

en: Circle Stick
el: Κυκλικό Stick

en: Classic
el: Κλασικό Χειριστήριο

en: Clear
el: Καθάρισ.

en: Client disconnect while game is running!! NetPlay is disabled. You must manually stop the game.
el: Ο Client έχει αποσυνδεθεί ενώ το παιχνίδι εκτελείται!! Το NetPlay έχει απενεργοποιηθεί. Θα πρέπει να σταματήσετε χειροκίνητα το παιχνίδι.

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Co&nfigure...
el: Ρυ&θμίσεις...

en: Code Info
el: Πληροφορίες Κωδικού

en: Code:
el: Κωδικός:

en: Command
el: Εντολή

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Compress ISO...
el: Συμπίεση ISO...

en: Compress selected ISOs...
el: Συμπίεση επιλεγμένων ISO...

en: Compressing ISO
el: Συμπίεση ISO

en: Config
el: Ρυθμίσεις

en: Configure
el: Ρυθμίσεις

en: Configure Control
el: Ρυθμίσεις Χειριστηρίου

en: Configure Pads
el: Ρυθμίσεις Χειριστηρίων

en: Configure...
el: Γενικές Ρυθμίσεις...

en: Confirm File Overwrite
el: Επιβεβαίωση Αντικατάστασης Αρχείου

en: Confirm on Stop
el: Επιβεβαίωση Διακοπής

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Connect Balance Board
el: Σύνδεση Σανίδας Ισορροπίας

en: Connect USB Keyboard
el: Σύνδεση Πληκτρολογίου USB

en: Connect Wiimote %i
el: Σύνδεση Wiimote %i

en: Connect Wiimote 1
el: Σύνδεση Wiimote 1

en: Connect Wiimote 2
el: Σύνδεση Wiimote 2

en: Connect Wiimote 3
el: Σύνδεση Wiimote 3

en: Connect Wiimote 4
el: Σύνδεση Wiimote 4

en: Connecting...
el: Γίνεται Σύνδεση...

en: Console
el: Κονσόλα

en: Continuous Scanning
el: Συνεχής Ανίχνευση

en: Control
el: Χειριστήριο

en: Convert to GCI
el: Μετατροπή σε GCI

en: Copy failed
el: Η αντιγραφή απέτυχε

en: Copy to Memcard %c
el: Αντιγραφή στην κάρτα μνήμης %c

en: Core
el: Πυρήνας

en: Could not create %s
el: Αποτυχία δημιουργίας %s

en: Could not initialize backend %s.
el: Αποτυχία εκκίνησης backend %s

en: Could not read "%s".  There is no disc in the drive, or it is not a GC/Wii backup.  Please note that original Gamecube and Wii discs cannot be read by most PC DVD drives.
el: Δεν μπόρεσε να γίνει ανάγνωση "%s".  Δεν υπάρχει δίσκος στον οδηγό, ή δεν είναι ένα αντίγραφο εικόνας GC/Wii.
     Σημειώστε πως αυθεντικοί Gamecube και Wii δίσκοι δεν μπορούν να αναγνωστούν από τους περισσότερους PC DVD οδηγούς.

en: Could not recognize ISO file %s
el: Αποτυχία αναγνώρισης του αρχείου ISO %s

en: Could not save %s
el: Αποτυχία αποθήκευσης του %s

en: Could not write memory card file %s.
    
    Are you running Dolphin from a CD/DVD, or is the save file maybe write protected?
    
    Are you receiving this after moving the emulator directory?
    If so, then you may need to re-specify your memory card location in the options.
el: Δεν μπόρεσε να γίνει εγγραφή των αρχείων της κάρτας μνήμης %s.
    
    Μήπως εκτελείτε το Dolphin από CD/DVD, ή το αποθηκευόμενο αρχείο έχει προστασία εγγραφής;
    
    Λαμβάνετε αυτό το μήνυμα μετά από μετακίνηση του φακέλου του εξομοιωτή;
    Άμα ναι, τότε μπορεί να χρειαστεί να ορίσετε ξανά την θέση της κάρτας μνήμης στις ρυθμίσεις.

en: Couldn't find open command for extension 'ini'!
el: Αδυναμία εύρεσης εντολής ανοίγματος για την επέκταση 'ini'!

en: Couldn't init the core.
    Check your configuration.
el: Αδυναμία εκκίνησης του πυρήνα.
    Ελέξγτε τις ρυθμίσεις σας.

en: Count:
el: Πλήθος:

en: Country:
el: Χώρα:

en: Create AR Code
el: Δημιουργία Κωδικού AR

en: Create new perspective
el: Δημιουργία νέας οπτικής

en: Creator:
el: Δημιουργός:

en: Critical
el: Κρίσιμο

en: Crop
el: Κόψιμο

en: Crop the picture from 4:3 to 5:4 or from 16:9 to 16:10.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Περικοπή της εικόνας από αναλογία 4:3 σε 5:4 ή από 16:9 σε 16:10.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Current directory changed from %s to %s after wxFileSelector!
el: Ο τρέχων φάκελος άλλαξε από %s σε %s μετά από τον wxFileSelector!

en: Custom Projection Hack
el: Προσαρμοζόμενο Projection Hack

en: Custom Projection Hack Settings
el: Ρυθμίσεις Προσαρμοζόμενου Projection Hack

en: Customize some Orthographic Projection parameters.
el: Προσαρμόστε ορισμένες παραμέτρους Ορθογραφικής Προβολής.

en: Czech
el: Τσέχικα

en: D-Pad
el: Ψηφιακό Pad

en: DSP
el: Ήχος (DSP)

en: DSP Emulator Engine
el: Μηχανή Εξομοίωσης DSP

en: DSP HLE emulation (fast)
el: DSP HLE εξομοίωση (γρήγορη)

en: DSP LLE interpreter (slow)
el: DSP LLE interpreter (αργή)

en: DSP settings
el: Ρυθμίσεις ήχου (DSP)

en: DSPLLE on Separate Thread
el: DSPLLE σε Ξεχωριστό Νήμα

en: DVD Root:
el: Ρίζα DVD:

en: DVDLowRead - Fatal Error: failed to read from volume
el: DVDLowRead - Σφάλμα Τερματισμού: αποτυχία ανάγνωσης από τον τομέα

en: DVDLowUnencryptedRead - Fatal Error: failed to read from volume
el: DVDLowUnencryptedRead - Σφάλμα Τερματισμού: αποτυχία ανάγνωσης από τον τομέα

en: Dance Mat
el: Χαλάκι Χορού

en: Data Size
el: Μέγεθος Δεδομένων

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Datel MaxDrive/Pro files(*.sav)
el: Αρχεία Datel MaxDrive/Pro(*.sav)

en: Dead Zone
el: Νεκρή Ζώνη

en: Decimal
el: Δεκαδικός

en: Decompress ISO...
el: Αποσυμπίεση ISO...

en: Decompress selected ISOs...
el: Αποσυμπίεση επιλεγμένων ISO...

en: Decompressing ISO
el: Γίνεται αποσυμπίεση ISO

en: Decrease Frame limit
el: Μείωση Ορίου Καρέ

en: Default
el: Προεπιλ.

en: Default ISO:
el: Προεπιλεγμένο ISO:

en: Default font
el: Προεπιλεγμένη γραμματοσειρά

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Save
el: Διαγραφή Αποθήκευσης

en: Delete the existing file '%s'?
el: Διαγραφή του υπάρχοντος αρχείου '%s';

en: Description
el: Περιγραφή

en: Detect
el: Ανίχνευση

en: Detected attempt to read more data from the DVD than fit inside the out buffer. Clamp.
el: Εντοπίστηκε προσπάθεια ανάγνωσης περισσότερων δεδομένων από το DVD από όσα χωράνε μέσα στο buffer. Clamp.

en: Device
el: Συσκευή

en: Device Settings
el: Ρυθμίσεις Συσκευής

en: Directory checksum failed
     and Directory backup checksum failed
el: Το checksum του Καταλόγου απέτυχε
     καθώς και το checksum του εφεδρικού Καταλόγου απέτυχε

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disable Destination Alpha
el: Απενεργοποίηση Destination Alpha

en: Disable Fog
el: Απενεργοποίηση Ομίχλης

en: Disable any XFB emulation.
    Speeds up emulation a lot but causes heavy glitches in many games which rely on them (especially homebrew applications).
    
    If unsure, leave this checked.
el: Απενεργοποιεί την XFB εξομοίωση.
    Επιταχύνει αρκετά την εξομοίωση αλλά προκαλεί μεγάλα ελαττώματα σε πολλά παιχνίδια που βασίζονται σε αυτήν (ειδικά σε homebrew εφαρμογές).
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το επιλεγμένο.

en: Disable emulation of EFB copies.
    These are often used for post-processing or render-to-texture effects, so while checking this setting gives a great speedup it almost always also causes issues.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Απενεργοποιεί την εξομοίωση των EFB αντιγραφών.
    Χρησιμοποιούνται συχνά για post-processing ή render-to-texture εφέ, έτσι αν και επιλέγοντάς το αυξάνονται κατά πολύ οι επιδόσεις, σχεδόν πάντα προκαλούνται προβλήματα.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Disables emulation of a hardware feature called destination alpha, which is used in many games for various graphical effects.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Απενεργοποιεί την εξομοίωση ενός χαρακτηριστικού του υλικού που ονομάζεται destination alpha pass, και το οποίο χρησιμοποιείται από πολλά παιχνίδια για διάφορα γραφικά εφέ.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Disc
el: Δίσκος

en: Disc Read Error
el: Σφάλμα Ανάγνωσης Δίσκου

en: Display
el: Οθόνη

en: Display the inputs read by the emulator.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Προβολή των χειρισμών που διαβάζονται από τον εξομοιωτή.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Do you want to stop the current emulation?
el: Θέλετε να σταματήσετε την τρέχουσα εξομοίωση;

en: Dolby Pro Logic II decoder
el: Dolby Pro Logic II αποκωδικοποιητής

en: Dolphin %s
    Copyright (c) 2003-2013+ Dolphin Team
    
    Branch: %s
    Revision: %s
    Compiled: %s @ %s
    
    Dolphin is a Gamecube/Wii emulator, which was
    originally written by F|RES and ector.
    Today Dolphin is an open source project with many
    contributors, too many to list.
    If interested, just go check out the project page at
    http://code.google.com/p/dolphin-emu/ .
    
    Special thanks to Bushing, Costis, CrowTRobo,
    Marcan, Segher, Titanik, or9 and Hotquik for their
    reverse engineering and docs/demos.
    
    Big thanks to Gilles Mouchard whose Microlib PPC
    emulator gave our development a kickstart.
    
    Thanks to Frank Wille for his PowerPC disassembler,
    which or9 and we modified to include Gekko specifics.
    
    Thanks to hcs/destop for their GC ADPCM decoder.
    
    We are not affiliated with Nintendo in any way.
    Gamecube and Wii are trademarks of Nintendo.
    The emulator is for educational purposes only
    and should not be used to play games you do
    not legally own.
el: Dolphin %s
    Copyright (c) 2003-2013+ Dolphin Team
    
    Branch: %s
    Revision: %s
    Compiled: %s @ %s
    
    Το Dolphin είναι ένας Gamecube/Wii εξομοιωτής, ο οποίος
    γράφτηκε αρχικά από τον F|RES και τον ector.
    Σήμερα το Dolphin είναι ένα έργο ανοιχτού κώδικα με πολλούς
    να συνεισφέρουν, πάρα πολλούς για να αναφερθούν εδώ.
    Εάν σας ενδιαφέρει, απλά ελέγξτε την σελίδα του έργου στο
    http://code.google.com/p/dolphin-emu/ .
    
    Ιδιαίτερες ευχαριστίες  στον Bushing, Costis, CrowTRobo,
    Marcan, Segher, Titanik, or9 και Hotquik για το
    reverse engineering και τα docs/demos.
    
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Gilles Mouchard του οποίου ο
     Microlib PPC εξομοιωτής έδωσε έναυσμα στην ανάπτυξη.
    
    Ευχαριστώ τον Frank Wille για τον PowerPC disassembler,
    τον οποίο ο or9 και εμείς τροποποιήσαμε για να συμπεριληφθούν 
    λεπτομέρειες για τον Gekko.
    
    Ευχαριστούμε τους hcs/destop για τον GC ADPCM decoder.
    
    Εμείς δεν συνδεόμαστε με την Nintendo με οποιονδήποτε τρόπο.
    Gamecube και Wii είναι εμπορικά σήματα της Nintendo.
    Ο εξομοιωτής είναι για εκπαιδευτικούς σκοπούς μόνο
    και δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί για να παίξετε παιχνίδια 
    τα οποία δεν κατέχετε νόμιμα.

en: Dolphin %s Graphics Configuration
el: Ρυθμίσεις Γραφικών Dolphin %s

en: Dolphin &Web Site
el: Ιστοσελίδα του &Dolphin

en: Dolphin Configuration
el: Ρυθμίσεις Dolphin

en: Dolphin Emulated Wiimote Configuration
el: Ρυθμίσεις Εξομοιωμένου Dolphin Wiimote

en: Dolphin GCPad Configuration
el: Ρυθμίσεις Dolphin GCPad

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
el: Dolphin TAS Ταινίες (*.dtm)

en: Dolphin Wiimote Configuration
el: Ρυθμίσεις Dolphin Wiimote

en: Dolphin at &Google Code
el: Dolphin στο &Google Code

en: Dolphin could not find any GC/Wii ISOs.  Doubleclick here to browse for files...
el: Το Dolphin δεν μπόρεσε να βρει GC/Wii ISO. Κάντε διπλό κλίκ εδώ για εύρεση αρχείων...

en: Dolphin is currently set to hide all games.  Doubleclick here to show all games...
el: Το Dolphin είναι ρυθμισμένο να αποκρύπτει όλα τα παιχνίδια. Κάντε διπλό κλίκ εδώ για να εμφανιστούν όλα τα παιχνίδια...

en: Dolphin was unable to complete the requested action.
el: Το Dolphin δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ζητούμενη ενέργεια.

en: Doubles the emulated GPU clock rate. May speed up some games (ON = Fast, OFF = Compatible)
el: Διπλασιάζει την συχνότητα του ρολογιού της εξομοιωμένης GPU. Μπορεί να επιταχύνει ορισμένα παιχνίδια (ΕΝΕΡΓΟ = Ταχύτητα, ΑΝΕΝΕΡΓΟ = Συμβατότητα)

en: Down
el: Κάτω

en: Download Codes (WiiRD Database)
el: Μεταφόρτωση Κωδικών (WiiRD Database)

en: Downloaded %lu codes. (added %lu)
el: Μεταφορτώθηκαν %lu κωδικοί. (προστέθηκαν %lu)

en: Drums
el: Τύμπανα

en: Dump Audio
el: Εξαγωγή Ήχου

en: Dump EFB Target
el: Εξαγωγή EFB Target

en: Dump Frames
el: Εξαγωγή Καρέ

en: Dump Textures
el: Εξαγωγή Υφών

en: Dump all rendered frames to an AVI file in User/Dump/Frames/
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Εξαγωγή όλων των απεικονισμένων καρέ σε ένα AVI αρχείο στο User/Dump/Frames/
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Dump decoded game textures to User/Dump/Textures/<game_id>/
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Εξαγωγή των αποκωδικοποιημένων υφών του παιχνιδιού στο User/Dump/Textures/<id παιχνιδιού>/
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Dump the contents of EFB copies to User/Dump/Textures/
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Εξαγάγει τα περιεχόμενα των EFB αντιγραφών σε User/Dump/Textures/
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Dutch
el: Ολλανδικά

en: E&xit
el: Έ&ξοδος

en: EFB Copies
el: EFB Αντίγραφα

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version %d.%d -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αυτή η έκδοση του Dolphin απαιτεί TAP-Win32 οδηγούς που να είναι τουλάχιστον έκδοσης %d.%d -- Αν πρόσφατα αναβαθμίσατε την διανομή του Dolphin σας, πιθανότατα απαιτείται μία επανεκκίνηση ώστε τα Windows να δούνε τους νέους οδηγούς.

en: EUROPE
el: ΕΥΡΩΠΗ

en: Early Memory Updates
el: Ενημερώσεις Μνήμης Νωρίς

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit ActionReplay Code
el: Επεξεργασία Κωδικού ActionReplay

en: Edit Config
el: Επεξεργασία Ρυθμίσεων

en: Edit Local Overrides
el: Επεξεργασία Τοπικών Ρυθμίσεων

en: Edit Patch
el: Επεξεργασία Patch

en: Edit current perspective
el: Επεξεργασία τρέχουσας οπτικής

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Effect
el: Εφέ

en: Emu Thread already running
el: Το νήμα εξομοίωσης εκτελείται ήδη

en: Emulate XFBs accurately.
    Slows down emulation a lot and prohibits high-resolution rendering but is necessary to emulate a number of games properly.
    
    If unsure, check virtual XFB emulation instead.
el: Εξομοιώνει τα XFBs με ακρίβεια.
    Επιβραδύνει αρκετά την εξομοίωση και αποτρέπει την απόδοση γραφικών υψηλής ανάλυσης, αλλά είναι απαραίτητο για την σωστή εξομοίωση ορισμένου αριθμού παιχνιδιών.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, επιλέξτε εικονική XFB εξομοίωση.

en: Emulate XFBs using GPU texture objects.
    Fixes many games which don't work without XFB emulation while not being as slow as real XFB emulation. However, it may still fail for a lot of other games (especially homebrew applications).
    
    If unsure, leave this checked.
el: Εξομοιώνει XFBs χρησιμοποιώντας GPU αντικείμενα υφής.
    Διορθώνει πολλά παιχνίδια που δεν δουλεύουν χωρίς XFB εξομοίωση, χωρίς παράληλα να είναι αργή όπως η πραγματική XFB εξομοίωση. Παρόλα αυτά μπορεί να αποτύχει σε πολλά άλλα παιχνίδια (ειδικά homebrew εφαρμογές).
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το επιλεγμένο.

en: Emulated Wiimote
el: Εξομοιωμένο Wiimote

en: Emulation State:
el: Κατάσταση Λειτουργίας:

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Enable 3D effects via stereoscopy using Nvidia 3D Vision technology if it's supported by your GPU.
    Possibly causes issues.
    Requires fullscreen to work.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Ενεργοποιεί 3D εφέ μέσω στερεοσκοπίας χρησιμοποιώντας την τεχνολογία 3D Vision της Nvidia αν υποστηρίζεται από την GPU.
    Πιθανώς μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.
    Χρειάζεται λειτουργία πλήρης οθόνης για να λειτουργήσει.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Enable AR Logging
el: Ενεργοποίηση Καταγραφής AR

en: Enable Block Merging
el: Ενεργοποίηση Block Merging

en: Enable Bounding Box Calculation
el: Ενεργοποίηση Bounding Box Υπολογισμών

en: Enable Cache
el: Ενεργοποίηση Cache

en: Enable Cheats
el: Ενεργοποίηση Cheat

en: Enable Dual Core
el: Ενεργοποίηση Διπλού Πυρήνα

en: Enable Dual Core (speedup)
el: Ενεργοποίηση Διπλού Πυρήνα (επιτάχυνση)

en: Enable Idle Skipping
el: Ενεργοποίηση Idle Skipping

en: Enable Idle Skipping (speedup)
el: Ενεργοποίηση Idle Skipping (επιτάχυνση)

en: Enable MMU
el: Ενεργοποίηση MMU

en: Enable Progressive Scan
el: Ενεργοποίηση Προοδευτικής Σάρωσης

en: Enable Screen Saver
el: Ενεργοποίηση Προφύλαξης Οθόνης

en: Enable Speaker Data
el: Ενεργοποίηση Δεδομένων Ηχείου

en: Enable WideScreen
el: Ενεργοποίηση Ευρείας Οθόνης

en: Enable Wireframe
el: Ενεργοποίηση Wireframe

en: Enable anisotropic filtering.
    Enhances visual quality of textures that are at oblique viewing angles.
    Might cause issues in a small number of games.
    
    If unsure, select 1x.
el: Ενεργοποιεί το ανισοτροπικό φιλτράρισμα.
    Βελτιώνει την ποιότητα απεικόνισης των υφών που βρίσκονται σε οξείες οπτικές γωνίες.
    Μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε έναν μικρό αριθμό παιχνιδιών.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, επιλέξτε 1x.

en: Enable fast disc access.  Needed for a few games. (ON = Fast, OFF = Compatible)
el: Ενεργοποιεί τη γρήγορη πρόσβαση δίσκου. Απαραίτητο για μερικά παιχνίδια. (ΕΝΕΡΓΟ = Γρήγορο, ΑΝΕΝΕΡΓΟ = Συμβατό)

en: Enable pages
el: Ενεργοποίηση σελίδων

en: Enable this if you want the whole screen to be used for rendering.
    If this is disabled, a render window will be created instead.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Ενεργοποιήστε το αν θέλετε ολόκληρη η οθόνη να χρησιμοποιηθεί για την απεικόνιση.
    Αν αυτό είναι απενεργοποιημένο, θα δημιουργηθεί ένα παράθυρο απεικόνισης.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Enable this if you want to use the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Ενεργοποιήστε το αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το κύριο παράθυρο του Dolphin για απεικόνιση αντί για ξεχωριστό παράθυρο απεικόνισης.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Enable this to speed up The Legend of Zelda: Twilight Princess. Disable for ANY other game.
el: Ενεργοποιήστε το για να επιταχύνετε το The Legend of Zelda: Twilight Princess. Απενεργοποιήστε το για τα υπόλοιπα παιχνίδια.

en: Enables Custom Projection Hack
el: Ενεργοποιεί το Προσαρμοζόμενο Projection Hack

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. Not available on OSX.
el: Ενεργοποιεί την Dolby Pro Logic II εξομοίωση χρησιμοποιώντας 5.1 surround. Δεν διατίθεται για OSX.

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. OpenAL backend only.
el: Ενεργοποιεί την Dolby Pro Logic II εξομοίωση χρησιμοποιώντας 5.1 surround. Μόνο για OpenAL backend.

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software.
    Most games don't care about this.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Ενεργοποιεί την προοδευτική σάρωση αν υποστηρίζεται από το εξομοιωμένο λογισμικό. Τα περισσότερα παιχνίδια δεν την χρειάζονται αυτήν την ρύθμιση.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
el: Ενεργοποιεί τη Μονάδα Διαχείρισης Μνήμης, απαραίτητο για μερικά παιχνίδια. (Ενεργό = Συμβατό, Ανενεργό = Γρήγορο)

en: Encode frame dumps using the FFV1 codec.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Κωδικοποίηση εξαγώμενων καρέ χρησιμοποιώντας τον FFV1 codec.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: End
el: Τέλος

en: English
el: Αγγλικά

en: Enhancements
el: Βελτιώσεις

en: Enter a name for the new perspective:
el: Εισάγετε όνομα για τη νέα οπτική:

en: Entry %d/%d
el: Εγγραφή %d/%d

en: Entry 1/%d
el: Εγγραφή 1/%d

en: Equal
el: Ίσο

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
el: Αποτυχία φόρτωσης της επιλεγμένης γλώσσας. Επαναφορά στην προεπιλογή συστήματος.

en: Error: After "%s", found %d (0x%X) instead of save marker %d (0x%X). Aborting savestate load...
el: Σφάλμα: Μετά από "%s", βρέθηκε %d (0x%X) αντί του σημείου αποθήκευσης %d (0x%X). Ματαίωση φόρτωσης σημείου αποθήκευσης...

en: Error: Trying to access %s fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
el: Σφάλμα: Προσπάθεια πρόσβασης των %s γραμματοσειρών αλλά δεν είναι φορτωμένες. Τα παιχνίδια μπορεί να μη δείχνουν τις γραμματοσειρές σωστά, ή να κρασάρουν.

en: Exception handler - access below memory space. %08llx%08llx
el: Χειριστής εξαιρέσεων - πρόσβαση κάτω από την περιοχή μνήμης. %08llx%08llx

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Exit
el: Έξοδος

en: Export All Wii Saves
el: Εξαγωγή Όλων Των Αποθηκεύσεων Wii

en: Export Failed
el: Αποτυχία Εξαγωγής

en: Export File
el: Εξαγωγή Αρχείου

en: Export Recording
el: Εξαγωγή Εγγραφής

en: Export Recording...
el: Εξαγωγή Εγγραφής...

en: Export Save
el: Εξαγωγή Αποθήκευσης

en: Export Wii save (Experimental)
el: Εξαγωγή Αποθήκευσης Wii (Πειραματικό)

en: Export all saves
el: Εξαγωγή όλων των αποθηκεύσεων

en: Export failed
el: Αποτυχία εξαγωγής

en: Export save as...
el: Εξαγωγή αποθήκευσης ως...

en: Extension
el: Επέκταση

en: External Frame Buffer
el: Εξωτερικό Frame Buffer

en: Extra Parameter
el: Επιπλέον Παράμετρος

en: Extra Parameter useful in ''Metroid: Other M'' only.
el: Η Επιπλέον Παράμετρος είναι χρήσιμη μόνο στο ''Metroid: Other M''.

en: Extract All Files...
el: Εξαγωγή όλων των αρχείων...

en: Extract Apploader...
el: Εξαγωγή Apploader...

en: Extract DOL...
el: Εξαγωγή DOL...

en: Extract Directory...
el: Εξαγωγή Φακέλου...

en: Extract File...
el: Εξαγωγή Αρχείου...

en: Extract Partition...
el: Εξαγωγή Κατάτμησης...

en: Extracting %s
el: Γίνεται εξαγωγή %s

en: Extracting All Files
el: Γίνεται εξαγωγή όλων των αρχείων

en: Extracting Directory
el: Γίνεται εξαγωγή φακέλου

en: Extracting...
el: Γίνεται εξαγωγή...

en: FIFO Player
el: Αναπαραγωγή FIFO

en: FRANCE
el: ΓΑΛΛΙΑ

en: FST Size:
el: Μέγεθος FST:

en: Failed to Connect!
el: Αποτυχία σύνδεσης!

en: Failed to download codes.
el: Αποτυχία μεταφόρτωσης κωδικών.

en: Failed to extract to %s!
el: Αποτυχία εξαγωγής στο %s!

en: Failed to load DSP ROM:	%s
    
    This file is required to use DSP LLE.
    It is not included with Dolphin as it contains copyrighted data.
    Use DSPSpy to dump the file from your physical console.
    
    You may use the DSP HLE engine which does not require ROM dumps.
    (Choose it from the "Audio" tab of the configuration dialog.)
el: Αποτυχία φόρτωσης DSP ROM:	%s
    
    Αυτό το αρχείο χρειάζεται για να χρησιμοποιηθεί το DSP LLE.
    Δεν συμπεριλαμβάνεται με το Dolphin γιατί περιέχει δεδομένα πνευματικής ιδιοκτησίας.
    Χρησιμοποιήστε το DSPSpy για να εξάγετε το αρχείο από την κονσόλα σας.
    
    Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την  DSP HLE μηχανή η οποία δεν χρειάζεται ROM dumps.
    (Επιλέξτε την από την καρτέλα "Ήχος" του παραθύρου των γενικών ρυθμίσεων.)

en: Failed to load bthprops.cpl! Connecting real Wiimotes won't work and Dolphin might crash unexpectedly!
el: Αποτυχία φόρτωσης του bthprops.cpl! Δεν θα δουλέψει η σύνδεση πραγματικών Wiimotes και το Dolphin μπορεί να τερματιστεί αναπάντεχα!

en: Failed to load hid.dll! Connecting real Wiimotes won't work and Dolphin might crash unexpectedly!
el: Αποτυχία φόρτωσης του hid.dll! Δεν θα δουλέψει η σύνδεση πραγματικών Wiimotes και το Dolphin μπορεί να τερματιστεί αναπάντεχα!

en: Failed to read %s
el: Αποτυχία ανάγνωσης %s

en: Failed to read banner.bin
el: Αποτυχία ανάγνωσης banner.bin

en: Failed to read bk header
el: Αποτυχία ανάγνωσης της κεφαλίδας bk

en: Failed to read block %d of the save data
    Memcard may be truncated
    FilePosition:%llx
el: Αποτυχία ανάγνωσης του μπλόκ %d από το αρχείο αποθήκευσης
    Μπορεί να έχουν περικοπεί τα δεδομένα στην κάρτα μνήμης
    Θέση αρχείου:%llx

en: Failed to read block allocation table backup correctly
    (0x8000-0x9FFF)
el: Αποτυχία σωστής ανάγνωσης του αντιγράφου ασφαλείας του BAT
    (0x8000-0x9FFF)

en: Failed to read block allocation table correctly
    (0x6000-0x7FFF)
el: Αποτυχία σωστής ανάγνωσης του BAT
    (0x6000-0x7FFF)

en: Failed to read data from file %d
el: Αποτυχία ανάγνωσης δεδομένων από το αρχείο %d

en: Failed to read data from file: %s
el: Αποτυχία ανάγνωσης δεδομένων από το αρχείο: %s

en: Failed to read directory backup correctly
    (0x4000-0x5FFF)
el: Αποτυχία σωστής ανάγνωσης του αντιγράφου ασφαλείας των φακέλων
    (0x4000-0x5FFF)

en: Failed to read directory correctly
    (0x2000-0x3FFF)
el: Αποτυχία σωστής ανάγνωσης των φακέλων
    (0x2000-0x3FFF)

en: Failed to read header
el: Αποτυχία ανάγνωσης κεφαλίδας

en: Failed to read header correctly
    (0x0000-0x1FFF)
el: Αποτυχία σωστής ανάγνωσης της κεφαλίδας
    (0x0000-0x1FFF)

en: Failed to read header for file %d
el: Αποτυχία ανάγνωσης της κεφαλίδας για το αρχείο %d

en: Failed to read unique ID from disc image
el: Αποτυχία ανάγνωσης μοναδικού ID από την εικόνα δίσκου

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
el: Αποτυχία εγγραφής του BT.DINF στο SYSCONF

en: Failed to write bkhdr
el: Αποτυχία εγγραφής του bkhdr

en: Failed to write data to file: %s
el: Αποτυχία εγγραφής δεδομένων στο αρχείο: %s

en: Failed to write header for %s
el: Αποτυχία εγγραφής της κεφαλίδας για το %s

en: Farsi
el: Περσικά

en: Fast
el: Γρήγορη

en: Fast Depth Calculation
el: Γρήγορος Υπολογισμός Βάθους

en: Fast version of the MMU.  Does not work for every game.
el: Γρήγορη έκδοση του MMU. Δε δουλεύει για όλα τα παιχνίδια.

en: Fatal desync. Aborting playback. (Error in PlayWiimote: %u != %u, byte %u.)%s
el: Ανεπανόρθωτος αποσυγχρονισμός. Ακύρωση αναπαραγωγής.  (Σφάλμα σε PlayWiimote: %u != %u, byte %u.)%s

en: Fifo Player
el: Αναπαραγωγή Fifo

en: File Info
el: Πληροφορίες Αρχείου

en: File contained no codes.
el: Το αρχείο δεν περιείχε κωδικούς.

en: File converted to .gci
el: Το αρχείο μετατράπηκε σε .gci

en: File could not be opened
    or does not have a valid extension
el: Το αρχείο απέτυχε στο άνοιγμα
    ή δεν έχει έγκυρη επέκταση

en: File has the extension "%s"
    valid extensions are (.raw/.gcp)
el: Το αρχείο έχει επέκταση "%s"
    έγκυρες επεκτάσεις είναι (.raw/.gcp)

en: File is not recognized as a memcard
el: Το αρχείο δεν αναγνωρίζεται σαν κάρτα μνήμης

en: File not compressed
el: Το αρχείο δεν είναι συμπιεσμένο

en: FileIO: Unknown open mode : 0x%02x
el: FileIO: Άγνωστη λειτουργία ανοίγματος : 0x%02x

en: Filesystem
el: Αρχεία δίσκου

en: Filetype 'ini' is unknown! Will not open!
el: Ο τύπος αρχείου 'ini' είναι άγνωστος! Δε θα γίνει άνοιγμα!

en: Find next
el: Εύρεση επομένου

en: Find previous
el: Εύρεση προηγούμενου

en: First Block
el: Πρώτο Μπλοκ

en: Fix Checksums
el: Επιδιόρθωση Checksum

en: Force 16:9
el: Επιβολή 16:9

en: Force 4:3
el: Επιβολή 4:3

en: Force Console as NTSC-J
el: Επιβολή της Κονσόλας ως NTSC-J

en: Force Texture Filtering
el: Επιβολή Φιλτραρίσματος Υφών

en: Force texture filtering even if the emulated game explicitly disabled it.
    Improves texture quality slightly but causes glitches in some games.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Επιβάλλει φιλτράρισμα υφών ακόμα κι αν το παιχνίδι το έχει απενεργοποιήσει.
    Βελτιώνει ελαφρώς την ποιότητα των υφών αλλά μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε ορισμένα παιχνίδια.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Force the game to output graphics for widescreen resolutions.
    Causes graphical glitches is some games.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Επιβάλλει στο παιχνίδι να εξάγει γραφικά για αναλύσεις ευρείας οθόνης.
    Μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στα γραφικά σε ορισμένα παιχνίδια.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Forces NTSC-J mode for using the Japanese ROM font.
    Left unchecked, dolphin defaults to NTSC-U and automatically enables this setting when playing Japanese games.
el: Επιβάλει τη NTSC-J λειτουργία για να χρησιμοποιηθεί η Ιαπωνική ROM γραμματοσειρά.
    Άμα αφεθεί αποεπιλεγμένο, το dolphin προεπιλέγει τη NTSC-U και ενεργοποιεί αυτόματα αυτήν την ρύθμιση όταν παίζονται Ιαπωνικά παιχνίδια.

en: Format as ascii (NTSC\PAL)?
    Choose no for sjis (NTSC-J)
el: Διαμόρφωση ως ascii (NTSC\PAL)?
    Επιλέξτε όχι για sjis (NTSC-J)

en: Forward
el: Μπροστά

en: Forward port (UPnP)
el: Προώθηση θύρας (UPnP)

en: Found %d results for '
el: Βρέθηκαν %d αποτελέσματα για '

en: Found %x save files
el: Βρέθηκαν %x αρχεία αποθήκευσης

en: Frame
el: Καρέ

en: Frame
el: Καρέ

en: Frame Advance
el: Προώθηση ανά Καρέ

en: Frame Dumps use FFV1
el: FFV1 Για Τα Εξαγώμενα Καρέ

en: Frame Info
el: Πληροφορίες Καρέ

en: Frame Range
el: Εύρος Καρέ

en: Frame S&kipping
el: Παράλειψη Κ&αρέ

en: Framelimit:
el: Περιορισμός Καρέ:

en: Frames To Record
el: Καρέ Προς Εγγραφή

en: Free Look
el: Ελεύθερη Ματιά

en: French
el: Γαλλικά

en: From
el: Από

en: FullScr
el: Πλήρης Οθόνη

en: Fullscreen resolution:
el: Ανάλυση Πλήρους Οθόνης:

en: GCI File(*.gci)
el: Αρχεία GCI(*.gci)

en: Game ID:
el: ID Παιχνιδιού:

en: Game is already running!
el: Το παιχνίδι εκτελείται ήδη!

en: Game isn't running!
el: Το παιχνίδι δεν εκτελείται!

en: Game not found!
el: Το παιχνίδι δεν βρέθηκε!

en: Game-Specific Settings
el: Ρυθμίσεις Συγκεκριμένου Παιχνιδιού

en: GameConfig
el: Ρυθμίσεις Παιχνιδιού

en: GameCube Savegame files(*.gci;*.gcs;*.sav)
el: GameCube αρχεία αποθήκευσης(*.gci;*.gcs;*.sav)

en: Gamecube &Pad Settings
el: Ρυθμίσεις Gamecube &Pad

en: Gamecube Memory Cards (*.raw,*.gcp)
el: Κάρτες Μνήμης Gamecube (*.raw,*.gcp)

en: Gamecube Pad settings
el: Ρυθμίσεις Χειριστηρίου Gamecube

en: Gecko Codes
el: Κωδικοί Gecko

en: GeckoCode failed to run (CT%i CST%i) (%s)
    (either a bad code or the code type is not yet supported. Try using the native code handler by placing the codehandler.bin file into the Sys directory and restarting Dolphin.)
el: Ο Κωδικός Gecko απέτυχε να εκτελεστεί (CT%i CST%i) (%s)
    (Ή είναι ένας κακός κωδικός ή ο τύπος του κωδικού δεν υποστηρίζεται. Δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε τον εγγενή διαχειριστή κώδικα τοποθετώντας το codehandler.bin αρχείο στον φάκελο Sys και επανεκκινώντας το Dolphin.)

en: General
el: Γενικά

en: General Settings
el: Γενικές Ρυθμίσεις

en: German
el: Γερμανικά

en: GetARCode: Index is greater than ar code list size %lu
el: GetARCode: Ο δείκτης είναι μεγαλύτερος από το μέγεθος %lu της λίστας των κωδικών ar

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Graphics settings
el: Ρυθμίσεις Γραφικών

en: Greater Than
el: Μεγαλύτερο από

en: Greatly increases quality of textures generated using render to texture effects.
    Raising the internal resolution will improve the effect of this setting.
    Slightly decreases performance and possibly causes issues (although unlikely).
    
    If unsure, leave this checked.
el: Βελτιώνει πολύ την ποιότητα των υφών που παράγονται χρησιμοποιώντας render to texture εφέ.
    Μία αύξηση της εσωτερικής ανάλυσης θα βελτιώσει το εφέ αυτής της ρύθμισης.
    Μειώνει ελαφρώς την επίδοση και είναι πιθανό να προκαλέσει προβλήματα (αν και σπάνια).
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το επιλεγμένο.

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Green
el: Πράσινο

en: Green Left
el: Αριστερό Πράσινο

en: Green Right
el: Δεξί Πράσινο

en: Guitar
el: Κιθάρα

en: Header checksum failed
el: Αποτυχία ελέγχου κεφαλίδας

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Height
el: Ύψος

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hi,
    
    Dolphin requires Mac OS X 10.7 or greater.
    Unfortunately you're running an old version of OS X.
    The last Dolphin version to support OS X 10.6 is Dolphin 3.5
    Please upgrade to 10.7 or greater to use the newest Dolphin version.
    
    Sayonara!
el: Χαίρετε,
    
    το Dolphin απαιτεί OS X 10.7 ή νεώτερο.
    Δυστυχώς χρησιμοποιείτε μια παλιά έκδοση του OS X.
    Η τελευταία έκδοση του Dolphin που υποστηρίζει το OS X 10.6 είναι το Dolphin 3.5.
    Παρακαλώ κάντε αναβάθμιση σε 10.7 ή νεώτερο για να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την νεώτερη έκδοση του Dolphin.
    
    Αντίο!

en: Hi,
    
    Dolphin requires that your CPU has support for SSE2 extensions.
    Unfortunately your CPU does not support them, so Dolphin will not run.
    
    Sayonara!
el: Χαίρεται,
    
    το Dolphin απαιτεί από την CPU να έχει υποστήριξη για SSE2 επεκτάσεις.
    Δυστυχώς η CPU σας δεν τις υποστηρίζει, επομένως το Dolphin δεν θα τρέξει.
    
    Αντίο!

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Hide Mouse Cursor
el: Απόκρυψη Δείκτη Ποντικιού

en: Hides the mouse cursor if it's on top of the emulation window.
    
    If unsure, leave this checked.
el: Αποκρύπτει τον δείκτη του ποντικιού αν βρίσκεται πάνω από το παράθυρο εξομοίωσης.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το επιλεγμένο.

en: Hotkey Configuration
el: Ρυθμίσεις Πλήκτρων Συντόμευσης

en: Hotkeys
el: Πλήκτρα Συντόμευσης

en: Hungarian
el: Ουγγρικά

en: Hybrid Wiimote
el: Υβριδικό Wiimote

en: IOCTL_ES_GETVIEWS: Tried to get data from an unknown ticket: %08x/%08x
el: IOCTL_ES_GETVIEWS: Απόπειρα ανάγνωσης δεδομένων από ένα άγνωστο εισιτήριο: %08x/%08x

en: IOCTL_ES_LAUNCH: Game tried to reload an IOS or a title that is not available in your NAND dump
    TitleID %016llx.
     Dolphin will likely hang now.
el: IOCTL_ES_LAUNCH: Το παιχνίδι προσπάθησε να επαναφορτώσει ένα IOS ή έναν τίτλο που δεν είναι διαθέσιμος στο NAND dump σας.
    TitleID %016llx.
    Το Dolphin πιθανότατα θα κολλήσει τώρα.

en: IOCTL_ES_READCONTENT - bad destination
el: IOCTL_ES_READCONTENT - μη έγκυρος προορισμός

en: IPL Settings
el: Ρυθμίσεις IPL

en: IR Pointer
el: Δείκτης IR

en: IR Sensitivity:
el: Ευαισθησία IR:

en: ISO Details
el: Λεπτομέρειες ISO

en: ISO Directories
el: Φάκελοι ISO

en: ITALY
el: ΙΤΑΛΙΑ

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: If checked, the bounding box registers will be updated. Used by the Paper Mario games.
el: Εάν επιλεχθεί, οι καταχωρητές bounding box θα ανανεώνονται. Χρησιμοποιούνται από τα Paper Mario παιχνίδια.

en: Ignore Format Changes
el: Αγνόηση Αλλαγών Format

en: Ignore any changes to the EFB format.
    Improves performance in many games without any negative effect. Causes graphical defects in a small number of other games though.
    
    If unsure, leave this checked.
el: Αγνοεί οποιαδήποτε αλλαγή στο EFB format.
    Βελτιώνει τις επιδόσεις σε πολλά παιχνίδια χωρίς αρνητικές συνέπειες. Προκαλεί όμως ελαττώματα στα γραφικά σε ένα μικρό αριθμό παιχνιδιών.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το επιλεγμένο.

en: Ignore any requests of the CPU to read from or write to the EFB.
    Improves performance in some games, but might disable some gameplay-related features or graphical effects.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Αγνοεί οποιοδήποτε αίτημα από την CPU για ανάγνωση ή εγγραφή στο EFB.
    Βελτιώνει τις επιδόσεις σε ορισμένα παιχνίδια, αλλά μπορεί να απενεργοποιήσει ορισμένα χαρακτηριστικά που σχετίζονται με το gameplay ή εφέ γραφικών.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Import Save
el: Εισαγωγή Αποθήκευσης

en: Import Wii Save
el: Εισαγωγή Αποθήκευσης Wii

en: Import failed
el: Η εισαγωγή απέτυχε

en: Imported file has gsc extension
    but does not have a correct header
el: Το αρχείο εισαγωγής έχει επέκταση gsc
    αλλά δεν έχει σωστή κεφαλίδα

en: Imported file has invalid length
el: Το αρχείο εισαγωγής έχει μη έγκυρο μήκος

en: Imported file has sav extension
    but does not have a correct header
el: Το εισαγώμενο αρχείο έχει sav επέκταση
    άλλα δεν έχει σωστή κεφαλίδα.

en: In Game
el: Εντός Παιχνιδιού

en: Increase Frame limit
el: Αύξηση Ορίου Καρέ

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Input
el: Είσοδος

en: Insert
el: Εισάγετε

en: Insert Encrypted or Decrypted code here...
el: Εισάγετε Κωδικοποιημένο ή μη Κωδικό εδώ...

en: Insert SD Card
el: Εισαγωγή Κάρτας SD

en: Insert name here..
el: Εισάγετε όνομα εδώ...

en: Install WAD
el: Εγκατάσταση WAD

en: Install to Wii Menu
el: Εγκατάσταση στο Μενού Wii

en: InstallExceptionHandler called, but this platform does not yet support it.
el: InstallExceptionHandler καλέστηκε, αλλά αυτή η πλατφόρμα δεν το υποστηρίζει ακόμα.

en: Installing WAD...
el: Γίνεται εγκατάσταση WAD...

en: Integrity Check Error
el: Σφάλμα Ελέγχου Ακεραιότητας

en: Integrity check completed
el: Ο έλεγχος ακεραιότητας ολοκληρώθηκε.

en: Integrity check completed. No errors have been found.
el: Ο έλεγχος ακεραιότητας ολοκληρώθηκε. Δε βρέθηκαν σφάλματα.

en: Integrity check for partition %d failed. Your dump is most likely corrupted or has been patched incorrectly.
el: Ο έλεγχος ακεραιότητας για την κατάτμηση %d απέτυχε. Το αρχείο έχει πιθανότατα αλλοιωθεί ή έχει γίνει patched με λάθος τρόπο.

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Interface Settings
el: Ρυθμίσεις Διεπαφής

en: Internal LZO Error - compression failed
el: Εσωτερικό Σφάλμα LZO - αποτυχία συμπίεσης

en: Internal LZO Error - decompression failed (%d) (%li, %li) 
    Try loading the state again
el: Εσωτερικό Σφάλμα LZO - αποτυχία αποσυμπίεσης (%d) (%ld, %ld) 
    Δοκιμάστε να φορτώσετε ξανά το σημείο αποθήκευσης

en: Internal LZO Error - lzo_init() failed
el: Εσωτερικό Σφάλμα LZO - αποτυχία lzo_init()

en: Internal Resolution:
el: Εσωτερική Ανάλυση:

en: Interpreter (VERY slow)
el: Interpreter (ΠΟΛΥ αργός)

en: Intro
el: Εισαγωγή

en: Invalid Size(%x) or Magic word (%x)
el: Μη έγκυρο μέγεθος (%x) ή μαγική λέξη (%x)

en: Invalid Value!
el: Μη έγκυρη τιμή!

en: Invalid bat.map or dir entry
el: Μη έγκυρο bat.map ή εγγραφή φακέλου

en: Invalid event type %i
el: Μη έγκυρος τύπος συμβάντος %i

en: Invalid file
el: Μη έγκυρο αρχείο

en: Invalid opening.bnr found in gcm:
    %s
     You may need to redump this game.
el: Μη έγκυρο opening.bnr βρέθηκε σε gcm:
    %s
     Ίσως χρειαστεί να ξαναεξάγετε την εικόνα αυτού του παιχνιδιού από τον δίσκο.

en: Invalid recording file
el: Μη έγκυρο αρχείο εγγραφής

en: Invalid search parameters (no object selected)
el: Μη έγκυρες παράμετροι αναζήτησης (δεν επιλέχθηκε αντικείμενο)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
el: Μη έγκυρο string αναζήτησης (δεν μπορεί να γίνει μετατροπή σε νούμερο)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
el: Μη έγκυρο string αναζήτησης (μόνο ζυγά μήκη string υποστηρίζονται)

en: Invalid state
el: Μη έγκυρο κατάσταση

en: Italian
el: Ιταλικά

en: JAPAN
el: ΙΑΠΩΝΙΑ

en: JIT Recompiler (recommended)
el: JIT Recompiler (προτείνεται)

en: JITIL experimental recompiler
el: JITIL πειραματικός recompiler

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: KOREA
el: ΚΟΡΕΑ

en: Keep the game window on top of all other windows.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Διατηρεί το παράθυρο του παιχνιδιού πάνω από όλα τα υπόλοιπα παράθυρα.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Keep window on top
el: Διατήρηση Παραθύρου στην Κορυφή

en: Key
el: Πλήκτρο

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: L-Analog
el: L-Αναλογική

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Last %i
el: Τελευταίο %i

en: Latency:
el: Χρονοκαθυστέρηση:

en: Left
el: Αριστερά

en: Left Stick
el: Αριστερό Stick

en: Left click to detect hotkeys.
    Enter space to clear.
el: Αριστερό κλίκ για εντοπισμό των πλήκτρων συντόμευσης.
    Πατήστε το πλήκτρο διαστήματος για καθαρισμό.

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
el: Αριστερό κλικ για ανίχνευση εισόδου.
    Μεσαίο κλικ για καθάρισμα.
    Δεξί κλικ για περισσότερες επιλογές.

en: Left/Right-click for more options.
    Middle-click to clear.
el: Αριστερό/Δεξί κλικ για περισσότερες επιλογές.
    Μεσαίο κλικ για καθάρισμα.

en: Less Than
el: Μικρότερο από

en: Limit by FPS
el: Περιορισμός με βάση τα Καρέ

en: Load
el: Φόρτωσ.

en: Load Custom Textures
el: Φόρτωση Τροποποιημένων Υφών

en: Load State
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης

en: Load State Last 1
el: Φόρτωση Τελευταίας Αποθήκευσης 1

en: Load State Last 2
el: Φόρτωση Τελευταίας Αποθήκευσης 2

en: Load State Last 3
el: Φόρτωση Τελευταίας Αποθήκευσης 3

en: Load State Last 4
el: Φόρτωση Τελευταίας Αποθήκευσης 4

en: Load State Last 5
el: Φόρτωση Τελευταίας Αποθήκευσης 5

en: Load State Last 6
el: Φόρτωση Τελευταίας Αποθήκευσης 6

en: Load State Last 7
el: Φόρτωση Τελευταίας Αποθήκευσης 7

en: Load State Last 8
el: Φόρτωση Τελευταίας Αποθήκευσης 8

en: Load State Slot 1
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης 1

en: Load State Slot 10
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης 10

en: Load State Slot 2
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης 2

en: Load State Slot 3
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης 3

en: Load State Slot 4
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης 4

en: Load State Slot 5
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης 5

en: Load State Slot 6
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης 6

en: Load State Slot 7
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης 7

en: Load State Slot 8
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης 8

en: Load State Slot 9
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης 9

en: Load State...
el: Φόρτωση Σημείου Αποθήκευσης...

en: Load Wii System Menu
el: Φόρτωση Μενού Συστήματος Wii

en: Load Wii System Menu %d%c
el: Φόρτωση Μενού Συστήματος Wii %d%c

en: Load custom textures from User/Load/Textures/<game_id>/
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Φόρτωση τροποποιημένων υφών από User/Load/Textures/<game_id>/
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Load preset values from hack patterns available.
el: Φόρτωση προεπιλεγμένων τιμών από διαθέσιμα πρότυπα hack.

en: Log
el: Καταγραφή

en: Log Configuration
el: Ρυθμίσεις Καταγραφής

en: Log FPS to file
el: Καταγραφή FPS σε αρχείο

en: Log Types
el: Τύποι Καταγραφής

en: Log the number of frames rendered per second to User/Logs/fps.txt. Use this feature when you want to measure the performance of Dolphin.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Καταγράφει τον αριθμό των καρέ ανά δευτερόλεπτο στο αρχείο User/Logs/fps.txt. Χρησιμοποιήστε αυτό το χαρακτηριστικό όταν θέλετε να μετρήσετε την ταχύτητα του Dolphin.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Logger Outputs
el: Έξοδοι Καταγραφής

en: Logging
el: Καταγραφή

en: Lost connection to server!
el: Χάθηκε η σύνδεση με τον διακομιστή!

en: MD5 mismatch
     %016llx%016llx != %016llx%016llx
el: Ασυμφωνία MD5
     %016llx%016llx != %016llx%016llx

en: MMU Speed Hack
el: MMU Hack Ταχύτητας

en: MadCatz Gameshark files(*.gcs)
el: Αρχεία MadCatz Gameshark (*.gcs)

en: Main Stick
el: Κύριο Stick

en: Maker ID:
el: ID Δημιουργού:

en: Maker:
el: Δημιουργός:

en: Makes distant objects more visible by removing fog, thus increasing the overall detail.
    Disabling fog will break some games which rely on proper fog emulation.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Κάνει τα μακρινά αντικείμενα να είναι περισσότερο ορατά αφαιρώντας την ομίχλη, ανεβάζοντας την συνολική λεπτομέρεια.
    Η απενεργοποίηση της ομίχλης μπορεί να χαλάσει ορισμένα παιχνίδια που βασίζονται σε σωστή εξομοίωση της ομίχλης.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Max
el: Μέγιστη

en: Memcard already has a save for this title
el: Η κάρτα μνήμης έχει ήδη αποθηκευμένα δεδομένα για τον τίτλο

en: Memcard already opened
el: Η κάρτα μνήμης είναι ήδη ανοιχτή

en: Memory Card
el: Κάρτα Μνήμης

en: Memory Card Manager WARNING-Make backups before using, should be fixed but could mangle stuff!
el: Διαχειριστής Καρτών Μνήμης ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ-Κάντε αντίγραφα ασφαλείας πριν την χρήση, αν και διορθωμένος μπορεί να χαλάσει πράγματα!

en: Memory Card filename in Slot %c is incorrect
    Region not specified
    
    Slot %c path was changed to
    %s
    Would you like to copy the old file to this new location?
el: Το όνομα της Κάρτας Μνήμης στην Θέση %c είναι εσφαλμένο
    Δεν έχει καθοριστεί Περιοχή 
    
    Η διαδρομή της Θέσης %c έχει αλλάξει σε
    %s
    Θέλετε να αντιγράψετε το παλιό αρχείο σε αυτή την νέα τοποθεσία;

en: Memorycard filesize does not match the header size
el: Το μέγεθος του αρχείου της κάρτας μνήμης δεν ταιριάζει με το μέγεθος της κεφαλίδας.

en: Menu
el: Μενού

en: Mic
el: Μικρόφωνο

en: Min
el: Ελάχιστη

en: Misc
el: Διάφορα

en: Misc Settings
el: Διάφορες Ρυθμίσεις

en: Modify textures to show the format they're encoded in. Needs an emulation reset in most cases.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Τροποποιεί τις υφές ώστε να εμφανίζουν το format στο οποίο είναι κωδικοποιημένες.
    Χρειάζεται επανεκκίνηση της εξομοίωσης στις περισσότερες περιπτώσεις.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Monospaced font
el: Ισοπλατής γραμματοσειρά

en: Motor
el: Μοτέρ

en: Move the mouse pointer over an option to display a detailed description.
el: Μετακινήστε τον δείκτη του ποντικιού πάνω από μία επιλογή για να εμφανιστεί μία λεπτομερής περιγραφή.

en: NOTE: Stream size doesn't match actual data length
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το μέγεθος της ροής δεν ταιριάζει με το πραγματικό μήκος των δεδομένων.

en: Name:
el: Όνομα:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Native GCI files(*.gci)
el: Αρχεία Native GCI (*.gci)

en: New Scan
el: Νέα Ανίχνευση

en: Next Page
el: Επόμενη Σελίδα

en: Next Scan
el: Επόμενη Ανίχνευση

en: Nickname :
el: Ψευδώνυμο :

en: No Country (SDK)
el: Καμία Χώρα (SDK)

en: No ISOs or WADS found
el: Δε βρέθηκαν ISO ή WAD

en: No audio output
el: Καμία έξοδος ήχου

en: No banner file found for title  %s
el: Δε βρέθηκε αρχείο εικονιδίου για τον τίτλο %s

en: No description available
el: Μη διαθέσιμη περιγραφή

en: No docking
el: Απενεργοποίηση του docking

en: No file loaded
el: Δεν φορτώθηκε αρχείο

en: No free dir index entries
el: Δεν υπάρχουν ελεύθερες εγγραφές φακέλων

en: No recorded file
el: Κανένα εγγεγραμένο αρχείο

en: No save folder found for title %s
el: Δε βρέθηκε φάκελος αποθήκευσης για τον τίτλο %s

en: None
el: Καμία

en: Norwegian Bokmaal
el: Νορβηγικά Bokmaal

en: Not Equal
el: Όχι ίσο

en: Not Set
el: Μη Ορισμένο

en: Not a Wii save or read failure for file header size %x
el: Δεν είναι σημείο αποθήκευσης wii ή αποτυχία ανάγνωσης κεφαλίδας αρχείου μεγέθους %x

en: Not connected
el: Μη Συνδεδεμένο

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

en: Notice
el: Σημείωση

en: Number Of Codes:
el: Αριθμός Κωδικών:

en: Nunchuk Acceleration
el: Επιτάχυνση Nunchuk

en: Object
el: Αντικείμενο

en: Object Range
el: Εύρος Αντικειμένου

en: Off
el: Ανενεργός

en: On-Screen Display Messages
el: Απεικόνιση Μηνυμάτων Στην Οθόνη

en: Online &Documentation
el: Online &Εγχειρίδια

en: Only %d blocks available
el: Διαθέσιμα μόνο %d μπλοκ

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open &containing folder
el: Άνοιγμα &τοποθεσίας αρχείου

en: Open Wii &save folder
el: Άνοιγμα φακέλου αποθήκευσης Wii

en: Open file...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: OpenAL: can't create context for device %s
el: OpenAL: δεν μπορεί να δημιουργηθεί περιεχόμενο για την συσκευή %s

en: OpenAL: can't find sound devices
el: OpenAL: αδυναμία εύρεσης συσκευών ήχου

en: OpenAL: can't open device %s
el: OpenAL: αδυναμία ανοίγματος της συσκευής %s

en: OpenCL Texture Decoder
el: OpenCL Αποκωδικοποιητής Υφών

en: OpenMP Texture Decoder
el: OpenMP Αποκωδικοποιητής Υφών

en: Opens the default (read-only) configuration for this game in an external text editor.
el: Ανοίγει τις προεπιλεγμένες (μόνο για ανάγνωση) ρυθμίσεις για αυτό το παιχνίδι σε έναν εξωτερικό επεξεργαστή κειμένου.

en: Opens the user specified overrides in an external text editor.
el: Ανοίγει τις τοπικές ρυθμίσεις του χρήστη σε έναν εξωτερικό επεξεργαστή κειμένου.

en: Options
el: Ρυθμίσεις

en: Orange
el: Πορτοκαλί

en: Order of files in the File Directory do not match the block order
    Right click and export all of the saves,
    and import the saves to a new memcard
el: Η σειρά των αρχείων στον Κατάλογο Αρχείων δεν ταιριάζει με την σειρά των block.
    Κάντε δεξί κλίκ, εξάγετε όλα τα αρχεία αποθήκευσης
    και εισάγετέ τα σε μία νέα κάρτα μνήμης.

en: Other
el: Άλλα

en: Other client disconnected while game is running!! NetPlay is disabled. You manually stop the game.
el: Ο άλλος client έχει αποσυνδεθεί ενώ το παιχνίδι εκτελείται!! Το NetPlay έχει απενεργοποιηθεί. Σταματήστε χειροκίνητα το παιχνίδι.

en: Output
el: Έξοδος

en: P&lay Recording...
el: Αναπα&ραγωγή Εγγραφής

en: Pad
el: Χειριστήριο

en: Pad
el: Χειριστήριο

en: Pads
el: Χειριστήρια

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Partition %i
el: Κατάτμηση %i

en: Partition doesn't exist: %lu
el: Η κατάτμηση δεν υπάρχει: %lu

en: Paths
el: Φάκελοι

en: Pause
el: Παύση

en: Pause at end of movie
el: Παύση στο τέλος της ταινίας

en: Per-Pixel Lighting
el: Φωτισμός ανά Pixel

en: Perfect
el: Τέλειο

en: Perspective %d
el: Οπτική %d

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Play Recording
el: Αναπαραγωγή Εγγραφής

en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

en: Playable
el: Παίζεται

en: Playback Options
el: Ρυθμίσεις Αναπαραγωγής

en: Players
el: Παίχτες

en: Please confirm...
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε...

en: Please create a perspective before saving
el: Παρακαλώ δημιουργήστε μια οπτική πριν την αποθήκευση

en: Polish
el: Πολωνέζικα

en: Port 1
el: Θύρα 1

en: Port 2
el: Θύρα 2

en: Port 3
el: Θύρα 3

en: Port 4
el: Θύρα 4

en: Port :
el: Θύρα :

en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

en: Portuguese (Brazilian)
el: Πορτογαλικά (Βραζιλιάνικα)

en: Post-Processing Effect:
el: Post-Processing Εφέ:

en: Premature movie end in PlayController. %u + 8 > %u
el: Πρόωρος τερματισμός της ταινίας σε PlayController. %u + 8 > %u

en: Premature movie end in PlayWiimote. %u + %d > %u
el: Πρόωρος τερματισμός της ταινίας σε PlayWiimote. %u + %d > %u

en: Premature movie end in PlayWiimote. %u > %u
el: Πρόωρος τερματισμός της ταινίας σε PlayWiimote. %u > %u

en: Presets:
el: Προεπιλογές:

en: Prev Page
el: Προηγούμενη Σελίδα

en: Previous Page
el: Προηγούμενη Σελίδα

en: Previous Value
el: Προηγούμενη Τιμή

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Profile
el: Προφίλ

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Purge Cache
el: Καθαρισμός Cache

en: Question
el: Ερώτηση

en: Quit
el: Έξοδος

en: R-Analog
el: R-Αναλογική

en: RUSSIA
el: ΡΩΣΙΑ

en: Radius
el: Ακτίνα

en: Range
el: Εύρος

en: Read-only mode
el: Μόνο Για Ανάγνωση (Εγγραφής)

en: Real
el: Πραγματικό

en: Real Balance Board
el: Πραγματική Σανίδα Ισορροπίας

en: Real Wiimote
el: Πραγματικό Wiimote

en: Real Wiimotes
el: Πραγματικά Wiimotes

en: Record
el: Εγγραφή

en: Record input
el: Εγγραφή χειρισμών

en: Recording Info
el: Πληροφορίες Εγγραφής

en: Recording Options
el: Ρυθμίσεις Εγγραφής

en: Red
el: Κόκκινο

en: Red Left
el: Αριστερό Κόκκινο

en: Red Right
el: Δεξί Κόκκινο

en: Reduces the amount of aliasing caused by rasterizing 3D graphics.
    This makes the rendered picture look less blocky.
    Heavily decreases emulation speed and sometimes causes issues.
    
    If unsure, select None.
el: Μειώνει τις γωνιώσεις που προκαλούνται από την απεικόνιση των 3D γραφικών.
    Αυτό μπορεί να κάνει την εικόνα να φαίνεται λιγότερο τετραγωνισμένη.
    Μειώνει δραματικά τις επιδόσεις, και ορισμένες φορές προκαλεί προβλήματα.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, επιλέξτε Καμία.

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Refresh List
el: Ανανέωση Λίστας

en: Refresh game list
el: Ανανέωση λίστας παιχνιδιών

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Render the scene as a wireframe.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Αναπαραγωγή της σκηνής ως wireframe.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Render to Main Window
el: Αναπαραγωγή στο Κεντρικό Παράθυρο

en: Reset
el: Επανεκκίνηση

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Right
el: Δεξιά

en: Right Stick
el: Δεξί Stick

en: Rumble
el: Δόνηση

en: Run DSP LLE on a dedicated thread (not recommended: might cause freezes).
el: Εκτέλεση DSP LLE σε ξεχωριστό νήμα (δεν προτείνεται: μπορεί να προκαλέσει κολλήματα).

en: Russian
el: Ρώσικα

en: Sa&ve State
el: Απ&οθήκευση Σημείου Αποθήκευσης

en: Safe
el: Ασφαλής

en: Save
el: Αποθήκ.

en: Save GCI as...
el: Αποθήκευση GCI ως...

en: Save Oldest State
el: Αποθήκευση Παλαιότερου Σημείου

en: Save State
el: Αποθήκευση Σημείου

en: Save State Slot 1
el: Αποθήκευση Σημείου Αποθήκευσης 1

en: Save State Slot 10
el: Αποθήκευση Σημείου Αποθήκευσης 10

en: Save State Slot 2
el: Αποθήκευση Σημείου Αποθήκευσης 2

en: Save State Slot 3
el: Αποθήκευση Σημείου Αποθήκευσης 3

en: Save State Slot 4
el: Αποθήκευση Σημείου Αποθήκευσης 4

en: Save State Slot 5
el: Αποθήκευση Σημείου Αποθήκευσης 5

en: Save State Slot 6
el: Αποθήκευση Σημείου Αποθήκευσης 6

en: Save State Slot 7
el: Αποθήκευση Σημείου Αποθήκευσης 7

en: Save State Slot 8
el: Αποθήκευση Σημείου Αποθήκευσης 8

en: Save State Slot 9
el: Αποθήκευση Σημείου Αποθήκευσης 9

en: Save State...
el: Αποθήκευση Σημείου...

en: Save as...
el: Αποθήκευση ως...

en: Save compressed GCM/ISO
el: Αποθήκευση συμπιεσμένου GCM/ISO

en: Save current perspective
el: Αποθήκευση τρέχουσας οπτικής

en: Save decompressed GCM/ISO
el: Αποθήκευση αποσυμπιεσμένου GCM/ISO

en: Savestate movie %s is corrupted, movie recording stopping...
el: Η ταινία του σημείου αποθήκευσης %s είναι αλλοιωμένη, γίνεται διακοπή της εγγραφής της ταινίας...

en: Scaled EFB Copy
el: Κλιμακούμενα EFB Αντίγραφα

en: Scanning %s
el: Ανίχνευση %s

en: Scanning for ISOs
el: Αναζήτηση για ISOs

en: Scanning...
el: Ανίχνευση...

en: ScrShot
el: Στιγμιότυπο

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search Filter
el: Φίλτρο Αναζήτησης

en: Search Subfolders
el: Αναζήτηση σε Υποφακέλους

en: Search current Object
el: Αναζήτηση τρέχων Αντικειμένου

en: Search for hex Value:
el: Αναζήτηση δεκαεξαδικής Τιμής:

en: Section %s not found in SYSCONF
el: Η ενότητα %s δε βρέθηκε στο SYSCONF

en: Select
el: Επιλογή

en: Select The Recording File
el: Επιλέξτε το Αρχείο Εγγραφής

en: Select a Wii WAD file to install
el: Επιλέξτε ένα Wii WAD αρχείο για εγκατάσταση

en: Select a hardware adapter to use.
    
    If unsure, use the first one.
el: Επιλέξτε έναν προσαρμογέα υλικού για χρήση.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, χρησιμοποιήστε τον πρώτο.

en: Select a save file to import
el: Επιλέξτε ένα αρχείο αποθήκευσης για εισαγωγή

en: Select floating windows
el: Επιλέξτε αιωρούμενα παράθυρα

en: Select the file to load
el: Επιλέξτε το αρχείο για φόρτωση

en: Select the save file
el: Επιλέξτε αρχείο αποθήκευσης

en: Select the state to load
el: Επιλέξτε το σημείο φόρτωσης

en: Select the state to save
el: Επιλέξτε το σημείο αποθήκευσης

en: Select what aspect ratio to use when rendering:
    Auto: Use the native aspect ratio
    Force 16:9: Stretch the picture to an aspect ratio of 16:9.
    Force 4:3: Stretch the picture to an aspect ratio of 4:3.
    Stretch to Window: Stretch the picture to the window size.
    
    If unsure, select Auto.
el: Ορίζει ποια αναλογία οθόνης θα χρησιμοποιηθεί για την απεικόνιση:
    Αυτόματα: Χρήση της τοπικής αναλογίας οθόνης (4:3)
    Επιβολή 16:9: Προσαρμόζει την εικόνα σε αναλογία οθόνης 16:9.
    Επιβολή 4:3: Προσαρμόζει την εικόνα σε αναλογία οθόνης 4:3.
    Προσαρμογή στο παράθυρο: Προσαρμόζει την εικόνα στην αναλογία του παραθύρου.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι επιλέξτε Αυτόματα.

en: Selected controller profile does not exist
el: Το επιλεγμένο προφίλ χειρισμού δεν υπάρχει

en: Selected font
el: Επιλεγμένη γραμματοσειρά

en: Selects the display resolution used in fullscreen mode.
    This should always be bigger than or equal to the internal resolution. Performance impact is negligible.
    
    If unsure, use your desktop resolution.
    If still unsure, use the highest resolution which works for you.
el: Επιλέγει την ανάλυση της οθόνης που θα χρησιμοποιηθεί σε λειτουργία πλήρους οθόνης. Αυτή θα πρέπει να είναι πάντα μεγαλύτερη ή ίση με την εσωτερική ανάλυση. Το αντίκτυπο στις επιδόσεις είναι αμελητέο.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, χρησιμοποιήστε την ανάλυση της επιφάνειας εργασίας σας.
    Αν πάλι δεν είστε σίγουροι, χρησιμοποιήστε την υψηλότερη λειτουργική ανάλυση.

en: Selects what graphics API to use internally.
    Direct3D 9 usually is the fastest one. OpenGL is more accurate though. Direct3D 11 is somewhere between the two.
    Note that the Direct3D backends are only available on Windows.
    
    If unsure, use Direct3D 11.
el: Επιλέγει το API γραφικών που θα χρησιμοποιηθεί εσωτερικά.
    Το Direct3D 9 συνήθως είναι το γρηγορότερο. Το OpenGL είναι περισσότερο ακριβές όμως. Το Direct3D 11 βρίσκεται κάπου ενδιάμεσα μεταξύ των δύο.
    Σημειώστε ότι τα Direct3D backends είναι διαθέσιμα μόνο στα Windows.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, χρησιμοποιήστε το Direct3D 11.

en: Selects what graphics API to use internally.
    Direct3D 9 usually is the fastest one. OpenGL is more accurate though. Direct3D 11 is somewhere between the two.
    Note that the Direct3D backends are only available on Windows.
    
    If unsure, use OpenGL.
el: Επιλέγει το API γραφικών που θα χρησιμοποιηθεί εσωτερικά.
    Το Direct3D 9 συνήθως είναι το γρηγορότερο. Το OpenGL είναι περισσότερο ακριβές όμως. Το Direct3D 11 βρίσκεται κάπου ενδιάμεσα μεταξύ των δύο.
    Σημειώστε ότι τα Direct3D backends είναι διαθέσιμα μόνο στα Windows.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, χρησιμοποιήστε το OpenGL.

en: Send
el: Αποστολή

en: Sensor Bar Position:
el: Θέση Sensor Bar:

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: Serbian
el: Σερβικά

en: Serial Port 1 - This is the port which devices such as the net adapter use
el: Σειριακή Θύρα 1 - Αυτή είναι η θύρα που χρησιμοποιούν οι συσκευές όπως ο προσαρμογέας δικτύου

en: Set as &default ISO
el: Ορισμός ως προεπιλεγμένο &ISO

en: Set as default Memcard %c
el: Ορισμός ως προεπιλεγμένη Κάρτα Μνήμης %c

en: SetARCode_IsActive: Index is greater than ar code list size %lu
el: SetARCode_IsActive: Ο δείκτης είναι μεγαλύτερος από το μέγεθος λίστας των κωδικών ar %lu

en: Sets the latency (in ms).  Higher values may reduce audio crackling. OpenAL backend only.
el: Ορίζει την χρονοκαθυστέρηση (σε ms). Υψηλότερες τιμές μπορεί να μειώσουν τις διακοπές στον ήχο. Μόνο για OpenAL backend.

en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

en: SetupWiiMem: Cant create setting file
el: SetupWiiMem: Αδυναμία δημιουργίας αρχείου ρυθμίσεων

en: Shake
el: Κούνημα

en: Short Name:
el: Σύντομο Όνομα:

en: Shoulder Buttons
el: Κουμπιά Shoulder

en: Show &Console
el: Εμφάνιση &Κονσόλας

en: Show &Log
el: Εμφάνιση Παραθύρου Κατα&γραφής

en: Show &Statusbar
el: Εμφάνιση Μπάρας Κατάστασης

en: Show &Toolbar
el: Εμφάνιση Γραμμής &Εργαλείων

en: Show Defaults
el: Εμφάνιση Προεπιλογών

en: Show Drives
el: Εμφάνιση Οδηγών

en: Show EFB Copy Regions
el: Εμφάνιση Περιοχών EFB Αντιγραφών

en: Show FPS
el: Εμφάνιση FPS

en: Show France
el: Εμφάνιση Γαλλίας

en: Show GameCube
el: Εμφάνιση GameCube

en: Show Input Display
el: Εμφάνιση Προβολής Χειρισμών

en: Show Italy
el: Εμφάνιση Ιταλίας

en: Show JAP
el: Εμφάνιση JAP

en: Show Korea
el: Εμφάνιση Κορέας

en: Show Language:
el: Εμφάνιση Γλώσσας:

en: Show Log &Configuration
el: Εμφάνιση Ρυθμίσεων &Καταγραφέα

en: Show PAL
el: Εμφάνιση PAL

en: Show Platforms
el: Εμφάνιση Πλατφόρμας

en: Show Regions
el: Εμφάνιση Περιοχών

en: Show Statistics
el: Εμφάνιση Στατιστικών

en: Show Taiwan
el: Εμφάνιση Ταϊβάν

en: Show USA
el: Εμφάνιση USA

en: Show Wad
el: Εμφάνιση Wad

en: Show Wii
el: Εμφάνιση Wii

en: Show a confirmation box before stopping a game.
el: Εμφάνιση επιβεβαίωσης πριν τη διακοπή ενός παιχνιδιού.

en: Show a message box when a potentially serious error has occurred.
    Disabling this may avoid annoying and non-fatal messages, but it may also mean that Dolphin suddenly crashes without any explanation at all.
el: Εμφάνιση μηνύματος όταν προκύψει ένα πιθανά σοβαρό σφάλμα.
    Απενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή μπορεί να γλιτώσετε από ενοχλητικά μη κρίσιμα σφάλματα, αλλά 
    το Dolphin μπορεί να κρασάρει ξαφνικά χωρίς καμία εξήγηση.

en: Show first block
el: Εμφάνιση πρώτου μπλοκ

en: Show lag counter
el: Εμφάνιση μετρητή καθυστέρησης

en: Show messages on the emulation screen area.
    These messages include memory card writes, video backend and CPU information, and JIT cache clearing.
el: Εμφανίζει μηνύματα στην περιοχή της εξομοίωσης στην οθόνη.
    Στα μηνύματα αυτά περιλαμβάνονται εγγραφές στην κάρτα μνήμης, πληροφορίες σχετικά με την CPU και του βίντεο backend, καθώς και καθαρισμού της JIT cache.

en: Show save blocks
el: Εμφάνιση μπλοκ αποθήκευσης

en: Show save comment
el: Εμφάνιση αποθηκευμένου σχολίου

en: Show save icon
el: Εμφάνιση αποθηκευμένου εικονιδίου

en: Show save title
el: Εμφάνιση αποθηκευμένου τίτλου

en: Show the number of frames rendered per second as a measure of emulation speed.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Εμφανίζει τον αριθμό των καρέ που απεικονίζονται ανά δευτερόλεπτο, ως τρόπο μέτρησης της ταχύτητας εξομοίωσης.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Show unknown
el: Εμφάνιση Αγνώστων

en: Show various statistics.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Εμφανίζει διάφορα στατιστικά.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Sideways Wiimote
el: Οριζόντια Θέση Wiimote

en: Simplified Chinese
el: Κινέζικα Απλοποιημένα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Skip BIOS
el: Παράλειψη BIOS

en: Skip DCBZ clearing
el: Παράληψη εκκαθάρισης DCBZ

en: Skip EFB Access from CPU
el: Παράλειψη EFB Πρόσβασης από τη CPU

en: Slightly speeds up EFB to RAM copies by sacrificing emulation accuracy.
    Sometimes also increases visual quality.
    If you're experiencing any issues, try raising texture cache accuracy or disable this option.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Επιταχύνει ελαφρώς τα EFB σε RAM αντίγραφα θυσιάζοντας την ακρίβεια της εξομοίωσης.
    Μερικές φορές μπορεί να βελτιώσει την οπτική ποιότητα.
    Αν αντιμετωπίζετε προβλήματα, δοκιμάστε να αυξήσετε την ακρίβεια της cache υφών ή απενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Slot %i
el: Θέση %i

en: Slot A
el: Θέση Α

en: Slot B
el: Θέση Β

en: Snapshot
el: Στιγμιότυπο

en: Software Renderer
el: Απεικόνιση Λογισμικού

en: Software rendering is an order of magnitude slower than using the other backends.
    It's only useful for debugging purposes.
    Do you really want to enable software rendering? If unsure, select 'No'.
el: Η απεικόνιση λογισμικού είναι αρκετές βαθμίδες πιο αργή απ' ότι τα υπόλοιπα backends.
    Είναι μόνο χρήσιμη για debugging σκοπούς.
    Θέλετε όντως να χρησιμοποιήσετε την απεικόνιση λογισμικού; Αν δεν είστε σίγουροι, επιλέξτε 'Όχι'.

en: Sound Settings
el: Ρυθμίσεις Ήχου

en: Sound backend %s is not valid.
el: Το backend ήχου %s δεν είναι έγκυρο.

en: Sound buffer creation failed: %s
el: Αποτυχία δημιουργίας buffer ήχου: %s

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Speaker Volume:
el: Ένταση Ηχείου:

en: Specifies the resolution used to render at. A high resolution will improve visual quality a lot but is also quite heavy on performance and might cause glitches in certain games.
    "Multiple of 640x528" is a bit slower than "Window Size" but yields less issues. Generally speaking, the lower the internal resolution is, the better your performance will be.
    
    If unsure, select 640x528.
el: Ορίζει την ανάλυση που θα χρησιμοποιηθεί κατά την απεικόνιση. Μια υψηλή ανάλυση θα βελτιώσει την οπτική ποιότητα αρκετά αλλά επίσης θα έχει βαρύ αντίκτυπο στις επιδόσεις και μπορεί να προκαλέσει ελαττώματα σε ορισμένα παιχνίδια.
    Το "Πολλαπλάσιο του 640x528" είναι λίγο πιο αργό από το "Μέγεθος Παραθύρου" αλλά αποδίδει λιγότερα προβλήματα. Γενικά, όσο χαμηλότερη είναι η εσωτερική ανάλυση, θα είναι και καλύτερες οι επιδόσεις.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, επιλέξτε 640x528.

en: Speed up Disc Transfer Rate
el: Επιτάχυνση του Ρυθμού Μεταφοράς από τον Δίσκο

en: Square Stick
el: Τετράγωνο Stick

en: Standard Controller
el: Τυπικός Controller

en: Start
el: Εκκίνηση

en: Start &NetPlay
el: Εκκίνηση Λειτουργίας &NetPlay

en: Start Re&cording
el: Εκκίνηση Ε&γγραφής

en: Start Recording
el: Εκκίνηση Εγγραφής

en: State
el: Λειτ.

en: State Saves
el: Σημεία Αποθήκευσης

en: Steering Wheel
el: Τιμόνι

en: Stop
el: Διακοπή

en: Store EFB copies in GPU texture objects.
    This is not so accurate, but it works well enough for most games and gives a great speedup over EFB to RAM.
    
    If unsure, leave this checked.
el: Αποθήκευση των EFB αντιγράφων σε GPU αντικείμενα υφών.
    Αυτό δεν είναι τόσο ακριβές, αλλά δουλεύει αρκετά καλά για τα περισσότερα παιχνίδια και προσφέρει μεγάλη επιτάχυνση σε σχέση με EFB σε RAM.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το επιλεγμένο.

en: Stretch to Window
el: Προσαρμογή στο Παράθυρο

en: Successfully exported file to %s
el: Επιτυχής εξαγωγή αρχείου στο %s

en: Successfully imported save files
el: Επιτυχής εισαγωγή σημείων αποθήκευσης

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Synchronize GPU thread
el: Συγχρονισμός του νήματος της GPU

en: Synchronizes the GPU and CPU threads to help prevent random freezes in Dual Core mode. (ON = Compatible, OFF = Fast)
el: Συγχρονίζει τα νήματα της GPU και της CPU ώστε να προληφθούν τυχαία κολλήματα σε λειτουργία Διπλού Πυρήνα . (Ενεργό = Συμβατότητα, Ανενεργό = Ταχύτητα)

en: System Language:
el: Γλώσσα Συστήματος:

en: TAIWAN
el: ΤΑΪΒΑΝ

en: TAS Input
el: TAS Είσοδος

en: Table Left
el: Αριστερό Table

en: Table Right
el: Δεξί Table

en: Take Screenshot
el: Δημιουργία Στιγμιότυπου

en: Test
el: Τέστ

en: Texture
el: Υφή

en: Texture Cache
el: Cache Υφών

en: Texture Format Overlay
el: Επικάλυψη Του Format Υφών

en: The WAD has been installed successfully
el: Το WAD εγκαταστάθηκε με επιτυχία

en: The address is invalid
el: Η διεύθυνση είναι άκυρη

en: The checksum was successfully fixed
el: Το checksum διορθώθηκε με επιτυχία

en: The chosen directory is already in the list
el: Ο επιλεγμένος φάκελος βρίσκεται ήδη στη λίστα

en: The file %s already exists.
    Do you wish to replace it?
el: Το αρχείο %s υπάρχει ήδη.
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: The file %s could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %s για εγγραφή. Παρακαλώ ελέγξτε αν είναι ήδη ανοιχτό από άλλο πρόγραμμα.

en: The file %s was already open, the file header will not be written.
el: Το αρχείο %s ήταν ήδη ανοιχτό, η κεφαλίδα του αρχείου δε θα γραφεί.

en: The file you specified (%s) does not exist
el: Το αρχείο που επιλέξατε (%s) δεν υπάρχει

en: The name can not be empty
el: Το όνομα δεν μπορεί να είναι κενό

en: The name can not contain the character ','
el: Το όνομα δεν μπορεί να περιέχει τον χαρακτήρα ','

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
el: Το αποτέλεσμα αποκρυπτογράφησης του κωδικού AR δεν περιέχει καθόλου γραμμές.

en: The safer you adjust this, the less likely the emulator will be missing any texture updates from RAM.
    
    If unsure, use the rightmost value.
el: Όσο πιο ασφαλής είναι αυτή η ρύθμιση, τόσο λιγότερο πιθανό ο εξομοιωτής να χάσει ανανεώσεις των υφών από την RAM.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, χρησιμοποιήστε την δεξιότερη τιμή.

en: The save you are trying to copy has an invalid file size
el: Το σημείο αποθήκευσης που προσπαθείτε να αντιγράψετε έχει μη έγκυρο μέγεθος

en: The selected language is not supported by your system. Falling back to system default.
el: Η επιλεγμένη γλώσσα δεν υποστηρίζεται από το σύστημά σας. Επαναφορά στην προεπιλογή συστήματος.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible!
el: Οι εκδόσεις NetPlay του διακομιστή και του πελάτη δεν είναι συμβατές!

en: The server is full!
el: Ο διακομιστής είναι γεμάτος!

en: The server responded: the game is currently running!
el: Ο διακομιστής απάντησε: το παιχνίδι τρέχει!

en: The server sent an unknown error message!
el: Ο διακομιστής επέστρεψε ένα άγνωστο μήνυμα σφάλματος!

en: The specified file "%s" does not exist
el: Το επιλεγμένο αρχείο "%s" δεν υπάρχει

en: The value is invalid
el: Η τιμή είναι άκυρη

en: Theme:
el: Θέμα:

en: There must be a ticket for 00000001/00000002. Your NAND dump is probably incomplete.
el: Πρέπει να υπάρχει εισητήριο για 00000001/00000002. Το NAND dump σας είναι πιθανότατα ημιτελές.

en: These settings override core Dolphin settings.
    Undetermined means the game uses Dolphin's setting.
el: Αυτές οι ρυθμίσεις υπερισχύουν των γενικών ρυθμίσεων του Dolphin.
    Αν είναι ακαθόριστη η επιλογή το παιχνίδι χρησιμοποιεί τις γενικές ρυθμίσεις του Dolphin.

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
el: Αυτός ο προσομοιωτής action replay δεν υποστηρίζει κωδικούς που αλλάζουν το ίδιο το Action Replay.

en: This could cause slow down in Wii Menu and some games.
el: Αυτό μπορεί να προκαλέσει καθυστερήσεις στο Μενού Wii και σε μερικά παιχνίδια.

en: This feature allows you to change the game's camera.
    Move the mouse while holding the right mouse button to pan and while holding the middle button to move.
    Hold SHIFT and press one of the WASD keys to move the camera by a certain step distance (SHIFT+0 to move faster and SHIFT+9 to move slower). Press SHIFT+R to reset the camera.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Αυτό το χαρακτηριστικό σας επιτρέπει να πειράξετε την κάμερα του παιχνιδιού.
    Μετακινήστε το ποντίκι κρατώντας πατημένο το δεξί πλήκτρο του ποντικιού για να μετακινήσετε οριζόντια την κάμερα γύρω από κάθετο άξονα, και κρατώντας το μεσαίο πλήκτρο για μετακίνησή της. 
    Κρατώντας πατημένο το SHIFT πιέστε ένα από τα WASD πλήκτρα για να μετακινήσετε την κάμερα κατά μία καθορισμένη απόσταση (SHIFT+0 για να κινηθεί γρηγορότερα και SHIFT+9 για να κινηθεί πιο αργά). Πατήστε SHIFT+R για να επαναφέρετε την κάμερα στην αρχική της θέση. 
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: This limits the game speed to the specified number of frames per second (full speed is 60 for NTSC and 50 for PAL). Alternatively, use Audio to throttle using the DSP (might fix audio clicks but can also cause constant noise depending on the game).
el: Περιορίζει την ταχύτητα του παιχνιδιού στο προκαθορισμένο αριθμό των καρέ ανά δευτερόλεπτο (η πλήρης ταχύτητα είναι 60 για NTSC και 50 για PAL). Εναλλακτικά, επιλέξτε το "Ήχος" για να κάνετε Throttle μέσω DSP (μπορεί να διορθώσει ορισμένα κλικαρίσματα στον ήχο άλλα και να προκαλέσει συνεχές θόρυβο ανάλογα με το παιχνίδι).

en: This splits the Video and CPU threads, so they can be run on separate cores.
    Causes major speed improvements on PCs with more than one core, but can also cause occasional crashes/glitches.
el: Χωρίζει τα νήματα του Βίντεο και της CPU, ώστε να τρέχουν σε ξεχωριστούς πυρήνες.
    Προκαλεί μεγάλη επιτάχυνση σε PC με περισσότερους από έναν πυρήνες,
    αλλά μπορεί να προκαλέσει κρασαρίσματα ή άλλα προβλήματα.

en: This will let you Manually Edit the INI config file
el: Αυτό σας επιτρέπει την χειροκίνητη επεξεργασία του αρχείου ρυθμίσεων INI

en: Threshold
el: Κατώφλι

en: Tilt
el: Πλάγιασμα

en: Title
el: Τίτλος

en: To
el: Εώς

en: Toggle All Log Types
el: Εναλλαγή Όλων Τύπων Καταγραφής

en: Toggle Aspect Ratio
el: Εναλλαγή Αναλογίας Οθόνης

en: Toggle EFB Copies
el: Εναλλαγή EFB Αντίγραφα

en: Toggle Fog
el: Εναλλαγή Ομίχλης

en: Toggle Fullscreen
el: Εναλλαγή Πλήρους Οθόνης

en: Toggle IR
el: Εναλλαγή Εσωτερικής Ανάλυσης

en: Top
el: Κορυφή

en: Traditional Chinese
el: Κινέζικα Παραδοσιακά

en: Tried to load an unknown file type.
el: Προσπάθεια φόρτωσης ενός άγνωστου τύπου αρχείο.

en: Triggers
el: Σκανδάλες

en: Trying to read from invalid SYSCONF
el: Προσπάθεια ανάγνωσης από ένα μη έγκυρο SYSCONF

en: Trying to read from invalid SYSCONF
    Wiimote bt ids are not available
el: Προσπάθεια ανάγνωσης από ένα μη έγκυρο SYSCONF
    Τα Wiimote bt ids δεν είναι διαθέσιμα

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Turntable
el: Πικάπ

en: Type
el: Τύπος

en: UDP Port:
el: Πόρτα UDP:

en: UNKNOWN
el: ΑΓΝΩΣΤΟ

en: UNKNOWN_%02X
el: ΑΓΝΩΣΤΟ_%02X

en: USA
el: ΗΠΑ

en: Unable to create patch from given values.
    Entry not modified.
el: Αδυναμία δημιουργίας patch από τις δοθείσες τιμές.
    Η entry δεν μεταβλήθηκε.

en: Unable to parse line %lu of the entered AR code as a valid encrypted or decrypted code.  Make sure you typed it correctly.
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
el: Δεν μπορεί να γίνει parse της γραμμής %lu από τον εισαγώμενο κωδικό AR ως ένας έγκυρος κωδικοποιημένος ή αποκωδικοποιημένος κωδικός. Σιγουρευτείτε ότι τον πληκτρολογήσατε σωστά.
    Θα θέλατε να αγνοήσετε αυτήν την γραμμή και να συνεχίσετε με το parsing;

en: Undefined %i
el: Μη ορισμένο %i

en: Undo Load State
el: Αναίρεση Φόρτωσης Σημείου Αποθ.

en: Undo Save State
el: Αναίρεση Αποθήκευσης Σημείου Αποθ.

en: Unexpected 0x80 call? Aborting...
el: Αναπάντεχη 0x80 κλήση; Ματαίωση...

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown DVD command %08x - fatal error
el: Άγνωστη εντολή DVD %08x - κρίσιμο σφάλμα

en: Unknown command 0x%08x
el: Άγνωστη εντολή 0x%08x

en: Unknown entry type %i in SYSCONF (%s@%x)!
el: Άγνωστος τύπος καταχώρησης %i στο SYSCONF (%s@%x)!

en: Unknown message received with id : %d
el: Ελήφθη άγνωστο μήνυμα με id : %d

en: Unknown message with id:%d received from player:%d Kicking player!
el: Ελήφθη άγνωστο μήνυμα με:%d από τον παίκτη:%d Αποσύνδεση παίκτη!

en: Up
el: Πάνω

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Upright Wiimote
el: Κάθετη Θέση Wiimote

en: Use EuRGB60 Mode (PAL60)
el: Χρήση Λειτουργίας EuRGB60 (PAL60)

en: Use Fullscreen
el: Χρήση Πλήρους Οθόνης

en: Use Hex
el: Χρήση Hex

en: Use Panic Handlers
el: Χρήση Οθονών Πανικού

en: Use a less accurate algorithm to calculate depth values.
    Causes issues in a few games but might give a decent speedup.
    
    If unsure, leave this checked.
el: Χρησιμοποιήστε έναν λιγότερο ακριβή αλγόριθμο για τον υπολογισμό των τιμών βάθους.
    Προκαλεί προβλήματα σε μερικά παιχνίδια, αλλά μπορεί να δώσει μια αξιοπρεπή επιτάχυνση.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το επιλεγμένο.

en: Use multiple threads to decode textures.
    Might result in a speedup (especially on CPUs with more than two cores).
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Χρησιμοποίηση πολλαπλών νημάτων για την αποκωδικοποίηση υφών.
    Μπορεί να βελτιώσει την ταχύτητα (ειδικά σε CPUs με περισσότερους από δύο πυρήνες).
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Uses unsafe operations to speed up vertex streaming in OpenGL. There are no known problems on supported GPUs, but it will cause severe stability and graphical issues otherwise.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Χρησιμοποιεί μη ασφαλείς πράξεις για να επιταχύνει την ροή των κορυφών στο OpenGL. Δεν υπάρχουν γνωστά προβλήματα σε GPUs που το υποστηρίζουν, αλλά θα προκαλέσει σοβαρά προβλήματα σταθερότητας και στα γραφικά διαφορετικά.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Usually if shader compilation fails, an error message is displayed.
    However, one may skip the popups to allow interruption free gameplay by checking this option.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Συνήθως άμα αποτύχει η μεταγλώττιση ενός shader, θα εμφανιστεί ένα μήνυμα σφάλματος.
    Παρόλα αυτά μπορείτε να παραλείψετε το αναδυόμενο μύνημα ώστε να έχετε gameplay χωρίς παρεμβάσεις επιλέγοντας αυτήν την ρύθμιση.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Utility
el: Εργαλεία

en: V-Sync
el: Κάθετος Συγχρονισμός

en: VBeam Speed Hack
el: VBeam Hack Ταχύτητας

en: Value
el: Τιμή

en: Value:
el: Τιμή:

en: Value:
el: Τιμή:

en: Verbosity
el: Αναλυτικότητα

en: Vertex Streaming Hack
el: Hack Ροής Κορυφών

en: Video
el: Βίντεο

en: Virtual
el: Εικονικό

en: Volume
el: Ένταση

en: WAD installation failed: error creating %s
el: Αποτυχία εγκατάστασης WAD: σφάλμα κατά τη δημιουργία του %s

en: WAD installation failed: error creating ticket
el: Αποτυχία εγκατάστασης WAD: σφάλμα κατά τη δημιουργία του εισιτηρίου

en: Wait for vertical blanks in order to reduce tearing.
    Decreases performance if emulation speed is below 100%.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: Αναμονή για την κάθετη ανανέωση της οθόνης ώστε να μειωθεί το σπάσιμο της εικόνας.
    Μειώνει τις επιδόσεις αν η ταχύτητα εξομοίωσης είναι μικρότερη από 100%.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Warning - starting DOL in wrong console mode!
el: Προειδοποίηση - εκκίνηση DOL σε λάθος λειτουργία κονσόλας!

en: Warning - starting ELF in wrong console mode!
el: Προειδοποίηση - εκκίνηση ELF σε λάθος λειτουργία κονσόλας!

en: Warning - starting ISO in wrong console mode!
el: Προειδοποίηση - εκκίνηση ISO σε λάθος λειτουργία κονσόλας!

en: Warning! it is advised to backup all files in the folder:
    %s
    Do you wish to continue?
el: Προειδοποίηση! Συστήνεται η δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας όλων των αρχείων στον φάκελο:
    %s
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Warning: This will overwrite any existing saves that are in the folder:
    %s
    and have the same name as a file on your memcard
    Continue?
el: Προειδοποίηση: Αυτό θα αντικαταστήσει όλα τα υπάρχοντα σημεία αποθήκευσης που υπάρχουν στον φάκελο:
    %s
    και έχουν το ίδιο όνομα με αρχεία στη memcard
    Συνέχεια;

en: Warning: You loaded a save that's after the end of the current movie. (byte %u > %u) (frame %u > %u). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off.
el: Προειδοποίηση: Φορτώσατε ένα σημείο αποθήκευσης που βρίσκεται μετά το τέλος της τρέχουσας ταινίας. (byte %u > %u) (frame %u > %u). Θα πρέπει να φορτώσετε άλλο σημείο αποθήκευσης πρωτού συνεχίσετε ή να φορτώσετε το τρέχων με απενεργοποιημένη την λειτουργία Μόνο Για Ανάγνωση (Εγγραφής).

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on byte %d (0x%X). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
el: Προειδοποίηση: Φορτώσατε ένα σημείο αποθήκευσης του οποίου η ταινία εμφανίζει ασυμφωνία στο byte %d (0x%X). Θα πρέπει να φορτώσετε άλλο σημείο αποθήκευσης πρωτού συνεχίσετε ή να φορτώσετε το τρέχων με απενεργοποιημένη την λειτουργία Μόνο Για Ανάγνωση (Εγγραφής). Ειδάλλως πιθανώς θα εμφανιστεί ασυγχρονισμός.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on frame %d. You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
    
    More information: The current movie is %d frames long and the savestate's movie is %d frames long.
    
    On frame %d, the current movie presses:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d
    
    On frame %d, the savestate's movie presses:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d
el: Προειδοποίηση: Φορτώσατε ένα σημείο αποθήκευσης του οποίου η ταινία εμφανίζει ασυμφωνία στο καρέ %d. Θα πρέπει να φορτώσετε άλλο σημείο αποθήκευσης πρωτού συνεχίσετε ή να φορτώσετε το τρέχων με απενεργοποιημένη την λειτουργία Μόνο Για Ανάγνωση (Εγγραφής). Ειδάλλως πιθανώς θα εμφανιστεί ασυγχρονισμός.
    
    Περισσότερες πληροφορίες: Η τρέχουσα ταινία έχει μήκος %d καρέ και η ταινία του σημείου αποθήκευσης έχει μήκος %d καρέ.
    
    Στο καρέ %d, η τρέχουσα ταινία εμφανίζει τους χειρισμούς:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d
    
    Στο καρέ %d, η ταινία του σημείου αποθήκευσης εμφανίζει τους χειρισμούς:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d

en: WaveFileWriter - file not open.
el: WaveFileWriter - το αρχείο δεν είναι ανοιχτό.

en: Widescreen Hack
el: Hack Ευρείας Οθόνης

en: Width
el: Πλάτος

en: Wii Console
el: Wii Κονσόλα

en: Wii NAND Root:
el: Wii NAND Ρίζα:

en: Wii save files (*.bin)|*.bin
el: Αρχεία αποθήκευσης Wii (*.bin)|*.bin

en: WiiWAD: Could not read from file
el: WiiWAD: Αδυναμία ανάγνωσης από αρχείο

en: Wiimote Connected
el: Συνδεδεμένο Wiimote

en: Wiimote Motor
el: Μοτέρ Wiimote

en: Wiimote settings
el: Ρυθμίσεις Wiimote

en: Word Wrap
el: Αναδίπλωση Λέξεων

en: Working...
el: Σε εργασία...

en: Write memcards (GC)
el: Εγγραφή Καρτών Μνήμης (GC)

en: Write to Console
el: Εγγραφή στην Κονσόλα

en: Write to Debugger
el: Εγγραφή στον Debugger

en: Write to File
el: Εγγραφή σε Αρχείο

en: Write to Window
el: Εγγραφή στο Παράθυρο

en: XAudio2 CreateSourceVoice failed: %#X
el: Αποτυχία CreateSourceVoice XAudio2: %#X

en: XAudio2 init failed: %#X
el: Αποτυχία αρχικοποίησης XAudio2: %#X

en: XAudio2 master voice creation failed: %#X
el: Αποτυχία δημιουργίας κεντρικής φωνής XAudio2: %#X

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: You are using a free DSP ROM made by the Dolphin Team.
    All Wii games will work correctly, and most GC games should also work fine, but the GBA/IPL/CARD UCodes will not work.
el: Χρησιμοποιείτε ένα ελεύθερο DSP ROM που φτιάχτηκε από την ομάδα του Dolphin.
     Όλα τα παιχνίδια του Wii και τα περισσότερα του GC θα δουλέψουν σωστά, αλλά τα GBA/IPL/CARD UCodes δεν θα δουλέψουν.

en: You are using an old free DSP ROM made by the Dolphin Team.
    Only games using the Zelda UCode will work correctly.
el: Χρησιμοποιείτε ένα παλιό ελεύθερο DSP ROM που φτιάχτηκε από την ομάδα του Dolphin.
    Μόνο τα Zelda ucode παιχνίδια θα δουλέψουν σωστά με αυτό.

en: You can't close panes that have pages in them.
el: Δεν μπορείτε να κλείσετε pane που έχουν σελίδες.

en: You must choose a game!!
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα παιχνίδι!!

en: You must enter a name!
el: Πρέπει να εισάγετε ένα όνομα!

en: You must enter a valid decimal, hexadecimal or octal value.
el: Πρέπει να εισάγετε μία έγκυρη οκταδική ή δεκαεξαδική τιμή.

en: You must enter a valid profile name.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο όνομα προφίλ.

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
el: Πρέπει να κάνετε επανεκκίνηση του Dolphin για να έχει επίπτωση αυτή η αλλαγή.

en: Your DSP ROMs have incorrect hashes.
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
el: Τα DSP ROMs έχουν εσφαλμένα hashes.
    Θέλετε να γίνει διακοπή τώρα για να διορθώσετε το πρόβλημα;
    Εάν επιλέξετε "Όχι", ο ήχος μπορεί να είναι χαλασμένος.

en: Your GCM/ISO file seems to be invalid (invalid country).
    Continue with PAL region?
el: Το αρχείο GCM/ISO φαίνεται να είναι μη έγκυρο (μη έγκυρη χώρα).
    Συνέχεια με περιοχή PAL;

en: Your SYSCONF file is the wrong size.
    It should be 0x%04x (but is 0x%04llx)
    Do you want to generate a new one?
el: Το αρχείο SYSCONF έχει λάθος μέγεθος.
    Θα έπρεπε να είναι 0x%04x (αλλά είναι 0x%04llx)
    Θέλετε να δημιουργηθεί ένα καινούριο;

en: Zero 3 code not supported
el: Δεν υποστηρίζεται ο Zero 3 code

en: Zero code unknown to dolphin: %08x
el: Άγνωστος Zero code: %08x

en: [ waiting ]
el: [ σε αναμονή ]

en: [BROKEN]
    Highlight regions the EFB was copied from.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: [ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ]
    Τονίζει τις περιοχές από όπου έγινε αντιγραφή του EFB.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: [Custom]
el: [Προσαρμοζόμενο]

en: [EXPERIMENTAL]
    Aims to speed up emulation by offloading texture decoding to the GPU using the OpenCL framework.
    However, right now it's known to cause texture defects in various games. Also it's slower than regular CPU texture decoding in most cases.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: [ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ]
    Στοχεύει στην επιτάχυνση της εξομοίωσης φορτώνοντας την αποκωδικοποίηση των υφών στην GPU χρησιμοποιώντας το OpenCL framework.
    Παρ'όλα αυτά, προς το παρόν είναι γνωστό ότι προκαλεί προβλήματα στις υφές σε διάφορα παιχνίδια. Επίσης είναι πιο αργή από την τυπική αποκωδικοποίηση υφών από την CPU στις περισσότερες περιπτώσεις.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: [EXPERIMENTAL]
    Speeds up emulation a bit by caching display lists.
    Possibly causes issues though.
    
    If unsure, leave this unchecked.
el: [ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ]
    Επιταχύνει λίγο την εξομοίωση κάνοντας caching τις display lists.
    Όμως είναι πιθανό να προκαλέσει προβλήματα.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, αφήστε το αποεπιλεγμένο.

en: iCacheJIT: Reading Opcode from %x. Please report.
el: iCacheJIT: Ανάγνωση Opcode από %x. Παρακαλώ να το αναφέρετε.

en: s
el: .

en: unknown flavor %d (expected %d)
el: άγνωστο flavor %d (αναμενόταν %d)

en: unknown message received
el: ελήφθη άγνωστο μήνυμα

en: wxExecute returned -1 on application run!
el: Το wxExecute επέστρεψε -1 κατά την εκκίνηση της εφαρμογής!

en: zFar Correction:
el: zFar Διόρθωση:

en: zNear Correction:
el: zNear Διόρθωση:
