Dolphin Emulator - en to ru translation catalogue (896 entries)

en:  (too many to display)
ru: (слишком много)

en:  Game :
ru:  Игра :

en: ! NOT
ru: ! НЕТ

en: "%s" does not exist.
     Create a new 16MB Memcard?
ru: "%s" не существует.
     Создать новую карту памяти на 16Мб?

en: "%s" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
ru: "%s" неверный образ GCM/ISO, или не является образом игры для GC/Wii.

en: %1$sCopy%1$s
ru: %1$sКопировать%1$s

en: %d samples
ru: %d примеры

en: %d samples (quality level %d)
ru: %d примеры (уровень качества %d)

en: %s already exists, overwrite?
ru: %s уже существует, переписать?

en: %s failed to be scrubbed. Probably the image is corrupt.
ru: %s не может быть сжат. Возможно образ поврежден.

en: %s failed to load as a memorycard 
     Card file size is invalid (0x%x bytes)
ru: %s невозможно загрузить карту памяти
    Размер файла карты поврежден (0x%x bytes)

en: %s failed to load as a memorycard 
     Card size is invalid (0x%x bytes)
ru: %s невозможно загрузить карту памяти
    Размер карты поврежден (0x%x bytes)

en: %s failed to load as a memorycard 
    file is not large enough to be a valid memory card file (0x%x bytes)
ru: %s невозможно загрузить карту памяти
    Размер файла неверен (0x%x bytes)

en: %s failed to open
ru: %s не может быть открыт

en: %s is a 0 byte file
ru: %s - пустой файл

en: %s is already compressed! Cannot compress it further.
ru: %s уже сжат! Больше сжать нельзя.

en: %s is too long for the filename, max chars is 45
ru: %s слишком длинное имя файла, максимальная длина 45 знаков

en: %sDelete%s
ru: %sУдалить%s

en: %sExport GCI%s
ru: %sЭкспоритровать GCI%s

en: %sImport GCI%s
ru: %sИмпортировать GCI%s

en: %u Free Blocks; %u Free Dir Entries
ru: %u Свободных блоков; %u Свободных папок

en: && AND
ru: && И

en: &About...
ru: &О программе

en: &Boot from DVD Drive...
ru: &Запустить игру с DVD-диска...

en: &Breakpoints
ru: &Закладки

en: &Browse for ISOs...
ru: &Выбрать папку с ISO-файлами...

en: &Cheats Manager
ru: Менеджер &читов

en: &DSP Settings
ru: Настройка &DSP

en: &Delete ISO...
ru: &Удалить ISO-файл...

en: &Delete selected ISOs...
ru: &Удалить выбранные ISO-файлы...

en: &Emulation
ru: &Эмуляция

en: &File
ru: &Файл

en: &Fullscreen
ru: &Полноэкранный режим

en: &Graphics Settings
ru: Настройка &видео

en: &Help
ru: &Помощь

en: &Hotkey Settings
ru: &Настройка "Горячих" клавиш

en: &Load State
ru: Быстрая &загрузка

en: &Memcard Manager (GC)
ru: &Менеджер карт памяти (GC)

en: &Memory
ru: Па&мять

en: &Open...
ru: Выбор &файла для запуска...

en: &Options
ru: &Опции

en: &Pause
ru: &Пауза

en: &Play
ru: &Запустить

en: &Properties
ru: &Свойства

en: &Read-only mode
ru: &Режим "Только для чтения"

en: &Refresh List
ru: &Обновить список игр

en: &Registers
ru: &Регистры

en: &Reset
ru: &Сбросить

en: &Sound
ru: З&вук

en: &Stop
ru: &Остановить

en: &Tools
ru: &Инструменты

en: &Video
ru: &Видео

en: &View
ru: &Вид

en: &Wiimote Settings
ru: Настройка &Wiimote

en: &Wiki
ru: &Энциклопедия

en: (UNKNOWN)
ru: (НЕИЗВЕСТНЫЙ)

en: (off)
ru: (отключен)

en: 16 bit
ru: 16 бит

en: 32 bit
ru: 32 бита

en: 8 bit
ru: 8 бит

en: <Insert name here>
ru: <Введите название>

en: <No resolutions found>
ru: <Разрешений экрана не найдено>

en: <Nothing>
ru: <Ничего>

en: <Press Key>
ru: <Нажмите кнопку>

en: <System>
ru: <Системный>

en: A NetPlay window is already open!!
ru: Окно сетевой игры уже открыто!

en: A game is not currently running.
ru: Игра не запущена.

en: A supported bluetooth device could not be found.
    You must manually connect your wiimotes.
ru: Поддерживаемых устройств bluetooth не найдено.⏎ Вы должны вручную подключить wiimote'ы.

en: AR Codes
ru: AR-коды

en: About Dolphin
ru: Об эмуляторе Dolphin

en: Acceleration
ru: Ускорение

en: Accuracy:
ru: Точность:

en: Action
ru: Действие

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    %s
ru: Ошибка расшифровки Action Replay Code:
    Проверка не удалась
    
    Ошибочный код:
    %s

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Add Code (%s)
ru: Ошибка ActionReplay: неверный размер (%08x : адрес = %08x) в добавляемом коде (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Fill and Slide (%s)
ru: Ошибка Action Replay: Неверный размер  (%08x : address = %08x) в Fill и Slide (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Ram Write And Fill (%s)
ru: Ошибка Action Replay: Неверный размер (%08x : address = %08x) в заполнении ОЗУ (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Write To Pointer (%s)
ru: Ошибка Action Replay: Неверный размер (%08x : address = %08x) в ОЗУ к точке (%s)

en: Action Replay Error: Invalid value (%08x) in Memory Copy (%s)
ru: Ошибка Action Replay: Неверное значение (%08x) в копии памяти (%s)

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented (%s)
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
ru: Ошибка Action Replay: основной код и запись в CCXXXXXX не реализована (%s) ⏎ основные коды не нужны. Не используйте основные кодоы.

en: Action Replay Error: invalid AR code line: %s
ru: Ошибка Action Replay: неверная линия AR кода: %s

en: Action Replay: Conditional Code: Invalid Size %08x (%s)
ru: Action Replay: Неврный размер условного кода %08x (%s)

en: Action Replay: Invalid Normal Code Type %08x (%s)
ru: Action Replay: Неверный тип нормального кода %08x (%s)

en: Action Replay: Normal Code %i: Invalid subtype %08x (%s)
ru: Action Replay: Нормальный код %i: неверный подтип %08x (%s)

en: Action Replay: Normal Code 0: Invalid Subtype %08x (%s)
ru: Action Replay: Нормальный код 0: неверный подтип %08x (%s)

en: Adapter:
ru: Адаптер:

en: Add
ru: Добавить

en: Add ActionReplay Code
ru: Добавление ActionReplay-кода

en: Add Patch
ru: Добавление патча

en: Add new pane
ru: Добавить панель

en: Add...
ru: Добавить...

en: Address :
ru: Адрес :

en: Adjust the analog control pressure required to activate buttons.
ru: Настройка давления аналога, необходима для активации кнопок.

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: All GC/Wii files (elf, dol, gcm, iso, wbfs, ciso, gcz, wad)
ru: Все GC/Wii файлы (elf, dol, gcm, iso, wbfs, ciso, gcz, wad)

en: All GC/Wii images (gcm, iso, wbfs, ciso, gcz)
ru: Все GC/Wii образы (gcm, iso, wbfs, ciso, gcz)

en: All Gamecube GCM files (gcm)
ru: Все GCM-файлы Gamecube (gcm)

en: All Save States (sav, s##)
ru: Файлы быстрых сохранений (sav, s##)

en: All Wii ISO files (iso)
ru: Файлы образов Wii (iso)

en: All compressed GC/Wii ISO files (gcz)
ru: Сжатые образа дисков GC/Wii (gcz)

en: All files (*.*)|*.*
ru: Все файлы (*.*)|*.*

en: Analyze
ru: Анализ

en: Angle
ru: Ракурс

en: Anisotropic Filtering:
ru: Анизотропная фильтрация

en: Anti-Aliasing:
ru: Сглаживание:

en: Apploader is the wrong size...is it really an apploader?
ru: Загрузчик неверноего размера... это точно загрузчик?

en: Apploader unable to load from file
ru: Загрузчик недоступен при загрузке из файла

en: Apploader:
ru: Загрузчик:

en: Apply
ru: Применить

en: Apply a post-processing effect after finishing a frame.
    
    If unsure, select (off).
ru: Включить эффекты пост-процесса после завершения кадра. ⏎ ⏎ Если не уверены, выберете (выкл)

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ru: Вы уверены, что хотите удалить "%s"?

en: Are you sure you want to delete these files?
    They will be gone forever!
ru: Вы уверены, что хотите удалить эти файлы?
    Они исчезнут навсегда!

en: Are you sure you want to delete this file?  It will be gone forever!
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот файл? Он исчезнет навсегда!

en: Arm JIT (experimental)
ru: Arm JIT (экспериментальный)

en: Aspect Ratio:
ru: Соотношение сторон:

en: At least one pane must remain open.
ru: Хотя бы одна панель должна быть открыта.

en: Audio
ru: Аудио

en: Audio Backend:
ru: Вывод аудио:

en: AudioCommon: Error opening AO device.
ru: AudioCommon: Ошибка открытия устройства вывода звука.

en: Auto
ru: Авто

en: Auto (Multiple of 640x528)
ru: Автоматически (Начиная с 640x528)

en: Auto (Window Size)
ru: Автоматически (По размеру окна)

en: Auto adjust Window Size
ru: Автоматическая настройка размера окно

en: Automatically adjusts the window size to your internal resolution.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ru: Автоматическая настройка размера окна под ваше внутренние разрешение.⏎ ⏎ Если вы не уверены, то галочку не ставьте.

en: BP register
ru: BP регистры

en: Back
ru: Назад

en: Backend Settings
ru: Настройка вывода

en: Backend:
ru: Вывод:

en: Background Input
ru: Фоновой ввод

en: Backward
ru: Взмах

en: Bad File Header
ru: Неверный заголовок файла

en: Banner
ru: Логотип

en: Banner Details
ru: Данные логотипа

en: Banner:
ru: Логотип:

en: Bar
ru: Панель

en: Basic
ru: Основные

en: Basic Settings
ru: Основные настройки

en: Bass
ru: Басы

en: Block Allocation Table checksum failed
ru: Блок таблицы размещения контрольной суммы неудачна

en: Blocks
ru: Блоки

en: Blue
ru: Синий

en: Blue Left
ru: Синяя слева

en: Blue Right
ru: Синяя справа

en: Bottom
ru: снизу

en: Bound Controls: %lu
ru: Элементы управления с привязкой: %lu

en: Broken
ru: Не работает

en: Browse
ru: Обзор

en: Browse for a directory to add
ru: Выберите папку с образами игр

en: Browse for an ISO directory...
ru: Выбор папки с ISO-файлами...

en: Browse for output directory
ru: Укажите папку для сохранения

en: Buffer:
ru: Буфер:

en: Buttons
ru: Кнопки

en: C-Stick
ru: C Stick

en: CPU Emulator Engine
ru: Режим эмуляции CPU

en: Cache Display Lists
ru: Кэшировать списки экрана

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cannot open %s
ru: Не удалось открыть %s

en: Cannot use that file as a memory card.
    Are you trying to use the same file in both slots?
ru: Нельзя использовать этот файл, как карту памяти
    Вы пытаетесь использовать один файл в обоих слотах?

en: Center
ru: Центр

en: Change
ru: Сменить

en: Change &Disc...
ru: Сменить &диск...

en: Change Disc
ru: Изменить диск

en: Change Game
ru: Сменить игру

en: Change the language of the user interface.
    Requires restart.
ru: Позволяет сменить язык интерфейса программы.
    Для активации требуется перезапуск.

en: Changing this will have no effect while the emulator is running!
ru: Изменения данной опции вступят в силу только после перезапуска эмулятора.

en: Chat
ru: Чат

en: Cheat Code
ru: Чит-код

en: Cheat Search
ru: Поиск кодов

en: Cheats Manager
ru: Менеджер чит-кодов

en: Check Partition Integrity
ru: Проверка целостности раздела

en: Checking integrity...
ru: Проверка целостности ...

en: Choose a DVD root directory:
ru: Выберите основной DVD-диск:

en: Choose a NAND root directory:
ru: Выберете папку с NAND:

en: Choose a default ISO:
ru: Выберите файл образа:

en: Choose a directory to add
ru: Выберите папку для добавления в список

en: Choose a file to open
ru: Выберите файл карты памяти

en: Choose a memory card:
ru: Выберите карту памяти:

en: Choose the folder to extract to
ru: Выберите папку для сохранения файлов

en: Classic
ru: Circle Stick

en: Clear
ru: Очистить

en: Client disconnect while game is running!! NetPlay is disabled. You must manually stop the game.
ru: Клиент отсоединился во время игры! Сетевая игра остановлена. Вы должны остановить игру.

en: Close
ru: Закрыть

en: Co&nfigure...
ru: &Настройка эмулятора...

en: Code Info
ru: Информация о коде

en: Code:
ru: Код:

en: Command
ru: Команда

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Compress ISO...
ru: Сжать ISO-файл...

en: Compress selected ISOs...
ru: Сжать выбранные ISO-файлы...

en: Compressing ISO
ru: Сжатие образа

en: Config
ru: Настройки

en: Configure
ru: Настройка

en: Configure Control
ru: Настройка управления

en: Configure Pads
ru: Настроить контроллеры

en: Configure...
ru: Настройка эмулятора...

en: Confirm File Overwrite
ru: Подтвердить перезапись файла

en: Confirm on Stop
ru: Спрашивать при остановке

en: Connect
ru: Подключиться

en: Connect USB Keyboard
ru: Подключить USB-клавиатуру

en: Connect Wiimote %i
ru: Подключить Wiimote %i

en: Connect Wiimote 1
ru: Подключить Wiimote 1

en: Connect Wiimote 2
ru: Подключить Wiimote 2

en: Connect Wiimote 3
ru: Подключить Wiimote 3

en: Connect Wiimote 4
ru: Подключить Wiimote 4

en: Connecting...
ru: Подключение...

en: Console
ru: Консоль

en: Continuous Scanning
ru: Непрерывное сканирование

en: Control
ru: Ctrl

en: Convert to GCI
ru: Конвертировать в GCI

en: Copy failed
ru: Копирование неудачно

en: Copy to Memcard %c
ru: Копировать на карту памяти %c

en: Core
ru: Ядро

en: Could not create %s
ru: Не удалось создать %s

en: Could not initialize backend %s.
ru: Не удалось инициализировать вывод %s.

en: Could not read "%s".  There is no disc in the drive, or it is not a GC/Wii backup.  Please note that original Gamecube and Wii discs cannot be read by most PC DVD drives.
ru: Не удалось прочесть "%s".  В приводе нет диска или он не является копией игры GC/Wii. Пожалйста, учитывайте, что большинство приводов для ПК не способны прочитать оригинальные диски для Gamecube и Wii.

en: Could not recognize ISO file %s
ru: Не удалось определить ISO образ %s

en: Could not save %s
ru: Не удалось сохранить %s

en: Couldn't init the core.
    Check your configuration.
ru: Невозможно инициализировать ядро.⏎ Проверьте вашу конфигурацию.

en: Count:
ru: Счетчик:

en: Country:
ru: Страна:

en: Create AR Code
ru: Создать новый AR-код

en: Create new perspective
ru: Создать новую точку обозрения

en: Creator:
ru: Создатель:

en: Critical
ru: Критический

en: Crop
ru: обрезать

en: Custom Projection Hack Settings
ru: Настройки Custom Projection Hack

en: DSP
ru: Аудио

en: DSP Emulator Engine
ru: Эмулятор движка DSP

en: DSP HLE emulation (fast)
ru: Эмуляция DSP HLE (быстрая)

en: DSP LLE interpreter (slow)
ru: Интерпретатор DSP LLE (медленный)

en: DSP LLE recompiler
ru: DSP LLE рекомпилятор

en: DSP settings
ru: Настройка аудио (DSP)

en: DVD Root:
ru: DVD-диск:

en: Data Size
ru: Размер данных

en: Date:
ru: Дата:

en: Datel MaxDrive/Pro files(*.sav)
ru: Файлы Datel MaxDrive/Pro (*.sav)

en: Dead Zone
ru: Мертвая зона

en: Debug
ru: Отладка

en: Debugging
ru: Отладчик

en: Decimal
ru: Десятичный

en: Decompress ISO...
ru: Распаковка ISO...

en: Decompress selected ISOs...
ru: Снять сжатие с выбранных ISO-файлов...

en: Decompressing ISO
ru: Распаковка ISO...

en: Default
ru: Сброс

en: Default ISO:
ru: Образ по умолчанию:

en: Default font
ru: Шрифт по умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Save
ru: Удалить сохранение

en: Delete the existing file '%s'?
ru: Удалить существующий файл '%s'?

en: Description
ru: Описание

en: Detect
ru: Определить

en: Device
ru: Устройство

en: Device Settings
ru: Настройки устройств

en: Dial
ru: Вызов

en: Disable
ru: Отключен

en: Disable Destination Alpha
ru: Отключить направление альфы

en: Disable Fog
ru: Отключить туман

en: Disc
ru: Диск

en: Disc Read Error
ru: Ошибка чтения диска

en: Display
ru: Изображение

en: Divide
ru: /

en: Do you want to stop the current emulation?
ru: Вы хотите остановить эмуляцию?

en: Dolby Pro Logic II decoder
ru: Декодер Dolby Pro Logic II

en: Dolphin %s Graphics Configuration
ru: Настройки графики %s

en: Dolphin &Web Site
ru: &Веб-сайт эмулятора

en: Dolphin Configuration
ru: Настройки эмуляции

en: Dolphin Emulated Wiimote Configuration
ru: Настройки эмулируемого Wiimote

en: Dolphin GCPad Configuration
ru: Настройки Dolphin GCPad

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
ru: Dolphin TAS ролики (*.dtm)

en: Dolphin Wiimote Configuration
ru: Настройка Wiimote

en: Dolphin at &Google Code
ru: &Репозиторий на Google Code

en: Dolphin could not find any GC/Wii ISOs.  Doubleclick here to browse for files...
ru: Dolphin не нашел образов игр GC/Wii. Щелкните дважды по этой надписи, чтобы указать путь...

en: Dolphin is currently set to hide all games.  Doubleclick here to show all games...
ru: Dolphin настроен на скрытие всех игр. Кликните здесь два раза, чтобы показать игры...

en: Down
ru: Вниз

en: Download Codes (WiiRD Database)
ru: Скачать готовые коды (база WiiRD)

en: Downloaded %lu codes. (added %lu)
ru: Скачано %lu кодов. (добавлено %lu)

en: Drums
ru: Барабаны

en: Dummy
ru: Макет

en: Dump Audio
ru: Дампить аудио

en: Dump EFB Target
ru: Дампить EFB Target

en: Dump Frames
ru: Дампить Кадры

en: Dump Textures
ru: Дампить текстуры

en: Dump decoded game textures to User/Dump/Textures/<game_id>/
    
    If unsure, leave this unchecked.
ru: Сохраняет текстуры игры в User/Dump/Textures/<id игры>/

en: E&xit
ru: &Закрыть

en: EFB Copies
ru: EFB Копии

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version %d.%d -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
ru: ОШИБКА: Этой версии Dolphin необходим драйвер TAP-Win32 не ниже версии %d.%d -- Если вы недавно обновили Dolphin , то скорее всего необходимо перегрузить компьютер, чтобы Windows обнаружил новый драйвер.

en: EUROPE
ru: ЕВРОПА

en: Early Memory Updates
ru: Ранние обновление памяти

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit ActionReplay Code
ru: Изменить код ActionReplay

en: Edit Config
ru: Править вручную

en: Edit Patch
ru: Изменить патч

en: Edit current perspective
ru: Изменить точку

en: Edit...
ru: Изменить...

en: Effect
ru: Эффект

en: Emulated Wiimote
ru: Эмулируемый Wiimote

en: Emulation State:
ru: Качество эмуляции:

en: Enable
ru: Включить

en: Enable AR Logging
ru: Включить логирование AR-событий

en: Enable Block Merging
ru: Включить совмещение блоков

en: Enable Cache
ru: Включить кэш

en: Enable Cheats
ru: Включить чит-коды

en: Enable Dual Core
ru: Включить DualCore-режим

en: Enable Dual Core (speedup)
ru: Включить DualCore-режим (ускорение)

en: Enable Idle Skipping
ru: Включить IdleSkipping-режим

en: Enable Idle Skipping (speedup)
ru: Включить IdleSkipping-режим (ускорение)

en: Enable MMU
ru: Включить MMU

en: Enable Progressive Scan
ru: Включить прогрессивную развертку

en: Enable Screen Saver
ru: Включить режим "Сохранения экрана"

en: Enable Speaker Data
ru: Включить динамик

en: Enable WideScreen
ru: Включить широкий экран

en: Enable Wireframe
ru: Включить каркас моделей

en: Enable anisotropic filtering.
    Enhances visual quality of textures that are at oblique viewing angles.
    Might cause issues in a small number of games.
    
    If unsure, select 1x.
ru: Включает анизотропную фильтрацию. Повышает визуальное качество текстур, находящихся под наклоном к углу обзора.
    В некоторых играх возможны проблемы.
     Если не уверены , выберите 1х.

en: Enable fast disc access.  Needed for a few games. (ON = Fast, OFF = Compatible)
ru: Активирует режим быстрого доступ к диску, необходим для некоторых игр (отключите для повышения совместимости).

en: Enable pages
ru: Включить страницы

en: Enable this to speed up The Legend of Zelda: Twilight Princess. Disable for ANY other game.
ru: Ускоряет игру The Legend of Zelda: Twilight Princess. Для любой ДРУГОЙ игры данный хак должен быть ОТКЛЮЧЕН.

en: Enables Custom Projection Hack
ru: Включить Custom Projection Hack

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. Not available on OSX.
ru: Включить Dolby Pro Logic II эмуляцию, используя 5.1 канальный звук. Нет поддержки в OSX.

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. OpenAL backend only.
ru: Включить Dolby Pro Logic II эмуляцию, используя 5.1 канальный звук. Необходим OpenAL вывод звука.

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
ru: Активирует устройство управления памятью, требуется для некоторых игр (активация повышает совместимость, деактивация - скорость)

en: End
ru: Конец

en: Enhancements
ru: Улучшения

en: Enter a name for the new perspective:
ru: Введите имя для новой точки обозрения:

en: Entry %d/%d
ru: Запись %d/%d

en: Entry 1/%d
ru: Запись 1/%d

en: Equal
ru: Равно

en: Error
ru: Ошибки

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
ru: Ошибка загрузки выбранного языка. Возвращаемся к стандартному.

en: Error: Trying to access %s fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
ru: Ошибка: Попытка использовать шрифт %s, но он не загружен. Игра может отображать шрифт некорректно или вылетить.

en: Euphoria
ru: Эйфория

en: Execute
ru: Выполнить

en: Export Failed
ru: Экспорт неудачен

en: Export File
ru: Экспортирование файла

en: Export Recording
ru: Экспорт записи

en: Export Recording...
ru: &Экспортировать запись процесса

en: Export Save
ru: Экспортировать сохранение

en: Export Wii save (Experimental)
ru: Экспортировать сохранение Wii (эксперемент)

en: Export all saves
ru: Экспортировать все сохранения

en: Export save as...
ru: &Экспортировать сохранение как...

en: Extension
ru: Расширение

en: External Frame Buffer
ru: Внешний буфер кадров

en: Extra Parameter
ru: Экстра параметр

en: Extract All Files...
ru: Извлечь все файлы...

en: Extract Apploader...
ru: Извлечь apploader...

en: Extract DOL...
ru: Извлечь DOL...

en: Extract Directory...
ru: Извлесь папку...

en: Extract File...
ru: Извлечь файл...

en: Extract Partition...
ru: Извлечь раздел...

en: Extracting %s
ru: Извлечение %s

en: Extracting All Files
ru: Извлечение всех файлов

en: Extracting Directory
ru: Извлечение папки

en: Extracting...
ru: Подождите...

en: FIFO Byte
ru: Байт FIFO

en: FRANCE
ru: ФРАНЦИЯ

en: FST Size:
ru: Размер ТФС:

en: Failed to Connect!
ru: Ошибка подключания!

en: Failed to download codes.
ru: Ошибка скачивания кодов.

en: Failed to extract to %s!
ru: Ошибка извлечения в %s!

en: Failed to read %s
ru: Невозможно прочитать %s

en: Failed to read banner.bin
ru: Ошибка чтения banner.bin

en: Failed to read bk header
ru: Невозможно прочитать bk-заголовок

en: Failed to read data from file %d
ru: Ошибка чтения данных из файла %d

en: Failed to read data from file: %s
ru: Невозможно прочитать данные из файла: %s

en: Failed to read directory correctly
    (0x2000-0x3FFF)
ru: Невозможно прочитать директорию корректно 
    (0x2000-0x3FFF)

en: Failed to read header
ru: Невозможно прочитать заголовок

en: Failed to read unique ID from disc image
ru: Ошибка чтения уникального ID из образа диска

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
ru: Ошибка записи BT.DINF в SYSCONF

en: Failed to write bkhdr
ru: Ошибка записи bkhdr

en: Failed to write header for %s
ru: Ошибка записи заголовка для %s

en: Fast
ru: быстрое

en: Fast version of the MMU.  Does not work for every game.
ru: Более быстрая верси MMU (работает не со всеми играми).

en: Fifo Player
ru: FIFO Player

en: File Info
ru: Информация о файле

en: File contained no codes.
ru: Файл не содержит кодов.

en: File converted to .gci
ru: Файл конвертирован в .gci

en: File could not be opened
    or does not have a valid extension
ru: Файл не может быть открыт
    или имеет неверное расширение

en: File has the extension "%s"
    valid extensions are (.raw/.gcp)
ru: Файл имеет расширение "%s"
    допустимые расширения (.raw/.gcp)

en: File is not recognized as a memcard
ru: Файл не распознается как карта памяти

en: File not compressed
ru: Файл не сжат

en: FileIO: Unknown open mode : 0x%02x
ru: FileIO: неизвестный режим открытия : 0x%02x

en: Filesystem
ru: Файловая система

en: Filetype 'ini' is unknown! Will not open!
ru: Тип файла 'ini' неизвестен! Его нельзя открыть!

en: Find next
ru: Найти текст

en: Find previous
ru: Найти предыдущий

en: First Block
ru: Первый блок

en: Fix Checksums
ru: Исправить контрольную сумму

en: Force 16:9
ru: 16:9

en: Force 4:3
ru: 4:3

en: Force Console as NTSC-J
ru: Запускать консоль в режиме NTSC-J

en: Force Texture Filtering
ru: Принудительная фильтрация текстур

en: Format as ascii (NTSC\PAL)?
    Choose no for sjis (NTSC-J)
ru: Формат в ascii (NTSC\PAL)?
    Выберите "no" для sjis (NTSC-J)

en: Forward
ru: Вперед

en: Found %d results for '
ru: Найдено %d результатов для '

en: Frame
ru: Кадр

en: Frame
ru: Кадр

en: Frame Advance
ru: Покадровый режим

en: Frame Dumps use FFV1
ru: Дампить кадры, используя FFV1

en: Frame Info
ru: Информация о кадре

en: Frame Range
ru: Диапазон кадра

en: Frame S&kipping
ru: &Пропуск кадров

en: Framelimit:
ru: Лимит кадров:

en: Frames To Record
ru: Кадров для записи

en: Free Look
ru: Свободный обзор

en: Frets
ru: Лады

en: From
ru: Из

en: FullScr
ru: ПолнЭкран

en: Fullscreen resolution:
ru: Полноэкранное разрешение:

en: GCI File(*.gci)
ru: Файл GCI(*.gci)

en: GCPad
ru: Джойстик

en: Game ID:
ru: ID игры:

en: Game is already running!
ru: Игра уже запущена!

en: Game isn't running!
ru: Игра не запущена!

en: Game not found!
ru: Игры не найдены!

en: Game-Specific Settings
ru: Персональные настройки игр

en: GameConfig
ru: Настройки игры

en: GameCube Savegame files(*.gci;*.gcs;*.sav)
ru: Файлы созранений GameCube(*.gci;*.gcs;*.sav)

en: Gamecube &Pad Settings
ru: Настройки джойстика Gamecube

en: Gamecube Memory Cards (*.raw,*.gcp)
ru: Файлы карт памяти Gamecube (*.raw,*.gcp)

en: Gamecube Pad settings
ru: Настройка контроллера GameCube

en: Gecko Codes
ru: Gecko-коды

en: General
ru: Общие

en: General Settings
ru: Основные настройки

en: Graphics
ru: Видео

en: Graphics settings
ru: Настройка видео

en: Greater Than
ru: Больше чем

en: Green
ru: Зеленый

en: Green Left
ru: Зеленая слева

en: Green Right
ru: Зеленая справа

en: Guitar
ru: Гитара

en: Hacks
ru: Хаки

en: Header checksum failed
ru: Ошибка контрольной суммы заголовка

en: Height
ru: Высота

en: Help
ru: Помощь

en: Hi,
    
    Dolphin requires that your CPU has support for SSE2 extensions.
    Unfortunately your CPU does not support them, so Dolphin will not run.
    
    Sayonara!
ru: Здравствуйте,
    
    Для запуска Dolphin необходимо, чтобы процессор поддерживал расширения SSE2.
    К сожалению, Ваш процессор их не поддерживает.
    
    Sayonara!

en: Hide
ru: Спрятать

en: Hide Mouse Cursor
ru: Скрывать курсор мыши

en: Home
ru: Дом

en: Host
ru: Создать

en: Hotkey Configuration
ru: Настройка "горячих" клавиш

en: Hotkeys
ru: Клавиши

en: Hybrid Wiimote
ru: Гибридный Wiimote

en: IPL Settings
ru: Настройки консоли (IPL)

en: IR
ru: ИК

en: IR Pointer
ru: ИК указатель

en: IR Sensitivity:
ru: Чувствительность IR-сигнала:

en: ISO Details
ru: Данные образа

en: ISO Directories
ru: Папки с файлами образов

en: ITALY
ru: ИТАЛИЯ

en: Icon
ru: Иконка

en: Ignore Format Changes
ru: Пропускать изменение формата

en: Import Save
ru: Импортировать сохранение

en: Imported file has gsc extension
    but does not have a correct header
ru: Импортированный файл имеет расширение gsc
    но содержит неверный заголовок

en: Imported file has invalid length
ru: Импортиванный неверного размера

en: Imported file has sav extension
    but does not have a correct header
ru: Импортированный файл имеет расширение sav
    но содержит неверный заголовок

en: In Game
ru: Почти играбельна

en: Info
ru: Информация

en: Information
ru: Информация

en: Input
ru: Ввод

en: Insert Encrypted or Decrypted code here...
ru: Вставьте сюда сам код (шифрованный или нешифрованный)

en: Insert SD Card
ru: Вставить SD-карту

en: Insert name here..
ru: Введите имя кода...

en: Install WAD
ru: Установить WAD

en: Install to Wii Menu
ru: Установить в меню Wii

en: InstallExceptionHandler called, but this platform does not yet support it.
ru: Вызван InstallExceptionHandler, но ваша платформа его еще не поддерживает.

en: Installing WAD...
ru: Установка WAD...

en: Integrity Check Error
ru: Ошибка проверки целостности

en: Integrity check completed
ru: Проверка целостности завершена

en: Integrity check completed. No errors have been found.
ru: Проверка целостности завершена. Ошибок не было найдено.

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Interface Settings
ru: Настройки интерфейса

en: Internal LZO Error - compression failed
ru: Внутреняя ошибка LZO - ошибка сжатия

en: Internal LZO Error - decompression failed (%d) (%li, %li) 
    Try loading the state again
ru: Внутреняя ошибка LZO - ошибка распаковки (%d) (%li, %li) 
    Попробуйте звгрузить опять

en: Internal LZO Error - lzo_init() failed
ru: Внутреняя ошибка LZO - ошибка в lzo_init()

en: Internal Resolution:
ru: Внутреннее разрешение:

en: Interpreter (VERY slow)
ru: Интерпретатор (ОЧЕНЬ медленно)

en: Intro
ru: Заставка

en: Invalid Value!
ru: Неверное значение!

en: Invalid bat.map or dir entry
ru: Неверный bat.map или каталог

en: Invalid event type %i
ru: Неверный тип события %i

en: Invalid file
ru: Неверный файл

en: Invalid opening.bnr found in gcm:
    %s
     You may need to redump this game.
ru: Неверный opening.bnr в gcm:
    %s
     Лучше сделать новую копию игры.

en: Invalid recording file
ru: Неверный файл записи

en: Invalid search parameters (no object selected)
ru: Неудачный поиск параметров (объект не выбран)

en: Invalid state
ru: Неверное сохранение

en: JAPAN
ru: ЯПОНИЯ

en: JIT Recompiler (recommended)
ru: JIT-рекомпилятор (рекомендуется)

en: JITIL experimental recompiler
ru: JITIL-экспериментальный рекомпилятор

en: Japanese
ru: Italian

en: KOREA
ru: КОРЕЯ

en: Keep window on top
ru: Держать окно главным

en: Key
ru: Комбинация

en: L Button
ru: Кнопка L

en: Language:
ru: Язык

en: Latency:
ru: Задержка:

en: Left
ru: Влево

en: Left Stick
ru: Левый стик

en: Left/Right-click for more options.
    Middle-click to clear.
ru: Левый/Правый клик для доп. опций
    Средний-клик - очистить.

en: Less Than
ru: Меньше чем

en: Limit by FPS
ru: Лимитировать FPS

en: Load
ru: Загр.

en: Load Custom Textures
ru: Использовать свои текстуры

en: Load State Slot 1
ru: Быстрая загрузка 1

en: Load State Slot 2
ru: Быстрая загрузка 2

en: Load State Slot 3
ru: Быстрая загрузка 3

en: Load State Slot 4
ru: Быстрая загрузка 4

en: Load State Slot 5
ru: Быстрая загрузка 5

en: Load State Slot 6
ru: Быстрая загрузка 6

en: Load State Slot 7
ru: Быстрая загрузка 7

en: Load State Slot 8
ru: Быстрая загрузка 8

en: Load State...
ru: Загрузить игру...

en: Load Wii System Menu
ru: Загрузить системное меню Wii

en: Load Wii System Menu %d%c
ru: Загрузить системное меню Wii %d%c

en: Load custom textures from User/Load/Textures/<game_id>/
    
    If unsure, leave this unchecked.
ru: Загружать свои текстуры из User/Load/Textures/<game_id>/
    
    Если вы не уверены, то галочку не ставьте.

en: Log
ru: Лог

en: Log Configuration
ru: Настройка лог-записи

en: Log FPS to file
ru: Записывать FPS в файл

en: Log Types
ru: Тип лога

en: Logging
ru: Окно лога

en: Lost connection to server!
ru: Соединение с сервером потеряно!

en: M Button
ru: Кнопка M

en: MD5 mismatch
     %016llx%016llx != %016llx%016llx
ru: MD5 не совпадает
     %016llx%016llx != %016llx%016llx

en: MMU Speed Hack
ru: Ускорить MMU (спидхак)

en: MadCatz Gameshark files(*.gcs)
ru: Файлы Gameshark MadCatz (*.gcs)

en: Main Stick
ru: Основной стик

en: Maker ID:
ru: ID создателя:

en: Maker:
ru: Создатель:

en: Max
ru: Макс.

en: Memcard already has a save for this title
ru: На карте памяти уже есть сохранение этой игры

en: Memcard already opened
ru: Карта памяти уже открыта

en: Memory Byte
ru: Байт памяти

en: Memory Card
ru: Карта памяти

en: Menu
ru: Меню

en: Mic
ru: Мик.

en: Min
ru: Мин.

en: Misc
ru: Разное

en: Misc Settings
ru: Разное

en: Modifier
ru: Определение

en: Monospaced font
ru: Моноширный шрифт

en: Motor
ru: Мотор

en: Multiply
ru: Умножить

en: NP Add
ru: NP +

en: NP Divide
ru: NP /

en: NP Down
ru: NP Вниз

en: NP Equal
ru: NP =

en: NP Left
ru: NP Влево

en: NP Multiply
ru: NP *

en: NP Right
ru: NP Вправо

en: NP Space
ru: NP Пробел

en: NP Subtract
ru: NP -

en: NP Up
ru: NP Вверх

en: Name:
ru: Имя:

en: Name:
ru: Имя:

en: Native GCI files(*.gci)
ru: Стандартные CGI-файлы (*.gci)

en: New Scan
ru: Новый поиск

en: Next Page
ru: След. страница

en: Next Scan
ru: Искать далее

en: Nickname :
ru: Ник :

en: No Country (SDK)
ru: Страна не указана (SDK)

en: No ISOs or WADS found
ru: ISO/WAD-файлов не обнаружено

en: No audio output
ru: Нет вывода звука

en: No banner file found for title  %s
ru: Не найден баннер для  %s

en: No description available
ru: Нет описания

en: No docking
ru: Нет док станции

en: No file loaded
ru: Файл не загружен

en: No recorded file
ru: Нет файла для записи

en: No save folder found for title %s
ru: Не найдена папка с сохранениями для %s

en: None
ru: Отсутствует

en: Not Equal
ru: Не равно

en: Not Set
ru: Неизвестно

en: Not connected
ru: Не подключено

en: Notes
ru: Примечания

en: Notes:
ru: Примечания:

en: Notice
ru: Уведомления

en: Number Of Codes:
ru: Кол-во кодов:

en: Nunchuk Acceleration
ru: Ускорение Nunchuk

en: Object
ru: Объект

en: Object Range
ru: Объект диапазона

en: Off
ru: Выкл

en: Offset:
ru: Смещение:

en: On-Screen Display Messages
ru: Выводить сообщения на экран

en: Only %d blocks available
ru: Доступно только %d блоков

en: Open
ru: Открыть

en: Open &containing folder
ru: Открыть &папку с образом

en: Open Wii &save folder
ru: Открыть папку с &сохранениями Wii

en: Open file...
ru: Выбор файла для запуска...

en: OpenAL: can't create context for device %s
ru: OpenAL: ошибка создания контекста для устройства %s

en: OpenAL: can't find sound devices
ru: OpenAL: не найдена аудио-карта

en: OpenAL: can't open device %s
ru: OpenAL: ошибка открытия устройства %s

en: OpenCL Texture Decoder
ru: Декодер текстур OpenCL

en: OpenMP Texture Decoder
ru: Декодер текстур OpenMP

en: Options
ru: Опции

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Other
ru: Другой

en: Output
ru: Вывод

en: P&lay Recording...
ru: Про&играть запись процесса

en: Pad
ru: Джойстик

en: Pad
ru: Джойстик

en: Pads
ru: Джойстики

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Parameters
ru: Параметры

en: Partition %i
ru: Раздел %i

en: Patches
ru: Патчи

en: Paths
ru: Папки

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause at end of movie
ru: Пауза в конце ролика

en: Per-Pixel Lighting
ru: По-пискельное освещение

en: Perfect
ru: Отлично

en: Perspective %d
ru: Точка %d

en: Play
ru: Запуск

en: Play Recording
ru: Проиграть записанное

en: Play/Pause
ru: Старт/Пауза

en: Playable
ru: Играбельна

en: Playback Options
ru: Параметры просмотра

en: Players
ru: Игроки

en: Please confirm...
ru: Пожалуйста, подтвердите...

en: Please create a perspective before saving
ru: Пожалуйста, создайте точку обозрения, прежде чем сохранять

en: Plus-Minus
ru: Плюс-Минус

en: Port 1
ru: Порт 1

en: Port 2
ru: Порт 2

en: Port 3
ru: Порт 3

en: Port 4
ru: Порт 4

en: Port :
ru: Порт :

en: Post-Processing Effect:
ru: Эффекты пост-обработки:

en: Presets:
ru: Преднастройки

en: Prev Page
ru: Пред. страница

en: Previous Page
ru: Пред. страница

en: Previous Value
ru: Предыдущее значение

en: Profile
ru: Профиль

en: Properties
ru: Свойства

en: Purge Cache
ru: Очистить кэш

en: Question
ru: Вопрос

en: Quit
ru: Выход

en: R Button
ru: Кнопка R

en: RAM
ru: Память

en: RUSSIA
ru: РОССИЯ

en: Range
ru: Диапазон

en: Read-only mode
ru: Режим "только для чтения"

en: Real
ru: Настоящий

en: Real Wiimote
ru: Реальный Wimote

en: Real Wiimotes
ru: Настоящий Wiimotes

en: Record
ru: Запись

en: Recording Info
ru: Информация о записи

en: Recording Options
ru: Опции записи

en: Red
ru: Красный

en: Red Left
ru: Красная слева

en: Red Right
ru: Красная справа

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh List
ru: Обновить список

en: Refresh game list
ru: Обновление списка игр

en: Remove
ru: Удалить

en: Render to Main Window
ru: Выводить изображение в главное окно

en: Reset
ru: Сброс настроек

en: Results
ru: Результаты

en: Return
ru: Enter

en: Revision:
ru: Ревизия:

en: Right
ru: Вправо

en: Right Stick
ru: Правый стик

en: Rumble
ru: Видбрация

en: Russian
ru: Русский

en: Sa&ve State
ru: Быстрое &сохранение

en: Safe
ru: безопасное

en: Save
ru: Сохр.

en: Save GCI as...
ru: Сохранить CGI-файл как...

en: Save State Slot 1
ru: Быстрое сохранение 1

en: Save State Slot 2
ru: Быстрое сохранение 2

en: Save State Slot 3
ru: Быстрое сохранение 3

en: Save State Slot 4
ru: Быстрое сохранение 4

en: Save State Slot 5
ru: Быстрое сохранение 5

en: Save State Slot 6
ru: Быстрое сохранение 6

en: Save State Slot 7
ru: Быстрое сохранение 7

en: Save State Slot 8
ru: Быстрое сохранение 8

en: Save State...
ru: Сохранить игру как...

en: Save as...
ru: Сохранить как...

en: Save compressed GCM/ISO
ru: Выберите место для сохранения сжатого GCM/ISO-образа

en: Save current perspective
ru: Сохранить точку

en: Save decompressed GCM/ISO
ru: Выберите место для сохранения несжатого GCM/ISO-образа

en: Scaled EFB Copy
ru: Масштабируемые EFB копии

en: Scanning %s
ru: Сканирование %s

en: Scanning for ISOs
ru: Поиск образов дисков

en: Scanning...
ru: Поиск...

en: ScrShot
ru: Скриншот

en: Search
ru: Поиск

en: Search Filter
ru: Фильтр поиска

en: Search Subfolders
ru: Искать в подпапках

en: Search current Object
ru: Найти текущий объект

en: Search for hex Value:
ru: Найти HEX значение:

en: Section %s not found in SYSCONF
ru: Секция %s не найдена в SYSCONF

en: Select
ru: Выбрать

en: Select The Recording File
ru: Выберите файл для записи игрового процесса

en: Select a Wii WAD file to install
ru: Выберете Wii WAD файл для установки

en: Select a save file to import
ru: Выберите файл сохранения для импорта

en: Select floating windows
ru: Выберите плавающие окна

en: Select the file to load
ru: Выберите файл для запуска...

en: Select the save file
ru: Выберите файл сохранений Wii

en: Select the state to load
ru: Выберите файл сохранения для загрузки

en: Select the state to save
ru: Выберите или укажите файл для быстрого сохранения

en: Selected font
ru: Выбранный шрифт

en: Send
ru: Отправить

en: Sensor Bar Position:
ru: Месторасположение сенсора:

en: Separator
ru: Разделитель

en: Serial Port 1 - This is the port which devices such as the net adapter use
ru: Последовательный порт №1 - тип порта, который используют такие устройства как сетевой адаптер.

en: Set as &default ISO
ru: Сделать &игрой по умолчанию

en: Set as default Memcard %c
ru: Установить картой памяти по умолчанию %c

en: Settings...
ru: Настройки...

en: Shake
ru: Встряска

en: Short Name:
ru: Короткое имя:

en: Show &Console
ru: Отображать &консоль

en: Show &Log
ru: Показать &лог

en: Show &Statusbar
ru: Отображать панель &статуса

en: Show &Toolbar
ru: Отображать панель &инструментов

en: Show Drives
ru: Отображать игры на DVD

en: Show EFB Copy Regions
ru: Показывать регионы копии EFB

en: Show FPS
ru: Показывать FPS

en: Show France
ru: Франции

en: Show GameCube
ru: GameCube

en: Show Input Display
ru: Показать вывод экрана

en: Show Italy
ru: Италии

en: Show JAP
ru: JAP

en: Show Korea
ru: Кореи

en: Show Language:
ru: Отображать язык:

en: Show Log &Configuration
ru: Показать &настройки логирования

en: Show PAL
ru: PAL

en: Show Platforms
ru: Отображать игры платформ...

en: Show Regions
ru: Отображать игры регионов...

en: Show Statistics
ru: Показывать статистику

en: Show Taiwan
ru: Тайваня

en: Show USA
ru: USA

en: Show Wad
ru: WAD-файлы

en: Show Wii
ru: Wii

en: Show a confirmation box before stopping a game.
ru: Активирует запрос подтверждения об остановке процесса эмуляции игры.

en: Show a message box when a potentially serious error has occurred.
    Disabling this may avoid annoying and non-fatal messages, but it may also mean that Dolphin suddenly crashes without any explanation at all.
ru: Включает режим уведомления об ошибках эмуляции.
    Отключение данной опции позволит избавиться от надоедливых некритичных ошибок
    во время игры, однако в случае вылета эмулятора вы не увидите никакой информации.

en: Show first block
ru: Показать первый блок

en: Show lag counter
ru: Показать лаги счетчика

en: Show save blocks
ru: Показать блоки

en: Show save comment
ru: Показать комментарий

en: Show save icon
ru: Показать иконку

en: Show save title
ru: Показать заголовок

en: Show unknown
ru: Неизвестные

en: Sideways Wiimote
ru: Повернутый Wiimote

en: Size
ru: Размер

en: Skip BIOS
ru: Пропускать загрузку BIOS

en: Skip DCBZ clearing
ru: Пропустить очистку DCBZ

en: Skip EFB Access from CPU
ru: Пропустить EFB доступ из ЦП

en: Slot %i
ru: Слот %i

en: Slot A
ru: Слот A

en: Slot B
ru: Слот B

en: Snapshot
ru: Снапшот

en: Software Renderer
ru: Программный рендинг

en: Sound Settings
ru: Настройки эмуляции звука

en: Sound backend %s is not valid.
ru: Вывод звука %s не верен.

en: Sound buffer creation failed: %s
ru: Ошибка создания аудио-буфера %s.

en: Space
ru: Пробел

en: Speaker Volume:
ru: Громкость динамика:

en: Speed up Disc Transfer Rate
ru: Ускорить чтение с диска

en: Square Stick
ru: Квадратный стик

en: Standard Controller
ru: Стандартный контроллер

en: Start
ru: Старт

en: Start &NetPlay
ru: &Сетевая игра

en: Start Re&cording
ru: Начать &запись процесса

en: Start Recording
ru: Начать запись

en: State
ru: Статус

en: State Saves
ru: Быстрые сохранения

en: Steering Wheel
ru: Рулевое колесо

en: Stick
ru: Стик

en: Stop
ru: Стоп

en: Stretch to Window
ru: Растянуть по окну

en: Strum
ru: Бренчать

en: Subtract
ru: Вычитать

en: Successfully exported file to %s
ru: Файл успешно экспортирован в %s

en: Successfully imported save files
ru: Сохранение успешно импортировано

en: Swing
ru: Покачивание

en: Synchronize GPU thread
ru: Синхронизировать поток GPU

en: Synchronizes the GPU and CPU threads to help prevent random freezes in Dual Core mode. (ON = Compatible, OFF = Fast)
ru: Синхронизировать GPU и CPU потоки, для исправления случайных зависаний в Двухядерном режиме. (ВКЛ = Совместимость, ВЫКЛ = Скорость)

en: System Language:
ru: Язык системы:

en: TAIWAN
ru: ТАЙВАНЬ

en: TAS Input
ru: Ввод TAS

en: Tab split
ru: Разделение таблицы

en: Table Left
ru: Левая панель

en: Table Right
ru: Правая панель

en: Take Screenshot
ru: Сделать скриншот

en: Test
ru: Проверить

en: Texture
ru: Текстура

en: Texture Cache
ru: Кэширование текстур

en: Texture Format Overlay
ru: Наложение форматов текстур

en: The WAD has been installed successfully
ru: WAD-файл успешно установлен

en: The address is invalid
ru: Неверный адрес

en: The checksum was successfully fixed
ru: Контрольная сумма успешно исправлена

en: The chosen directory is already in the list
ru: Выбпвнная папка уже в списке

en: The file %s could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
ru: Файл %s не может быть открыт для записи. Проверьте, не открыт ли он другой программой.

en: The file %s was already open, the file header will not be written.
ru: Файл %s уже открыт, нельзя записать заголовок.

en: The file you specified (%s) does not exist
ru: Указанный файл (%s) не существует

en: The name can not be empty
ru: Имя не может быть пустым

en: The name can not contain the character ','
ru: Имя не может содержать знак ','

en: The save you are trying to copy has an invalid file size
ru: Сохранение, которое вы пытаетесь скопировать имеет неверный размер

en: The selected language is not supported by your system. Falling back to system default.
ru: Выбранный язык не поддерживается вашей системой. Возвращаемся к стандартному.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible!
ru: Версии "сетевой игры" сервера и клиента несовместимы!

en: The server is full!
ru: Сервер заполнен!

en: The server responded: the game is currently running!
ru: Ответ с сервера: игра уже запущена!

en: The server sent an unknown error message!
ru: Сервер прислал неизвестное сообщение об ошибке!

en: The specified file "%s" does not exist
ru: Указанный файл "%s" не существует

en: The value is invalid
ru: Неверное значение

en: Theme:
ru: Тема:

en: There must be a ticket for 00000001/00000002. Your NAND dump is probably incomplete.
ru: Не найден билет для 00000001/00000002. Ваша копия NAND скорее всего не полная.

en: These settings override core Dolphin settings.
    Undetermined means the game uses Dolphin's setting.
ru: Данные настройки применяются после глобальных настроек эмулятора, тем самым позволяя
    указать персональные настройки для каждой игры.  Каждая  опция  имеет  три состояния:
    включена, выключена и неопределена (применяется глобальное значение данной опции).

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
ru: Симулятор action replay не поддерживает коды, которые меняют сам Action Replay.

en: This could cause slow down in Wii Menu and some games.
ru: Активация данной опции может привести к замедлению эмуляции в Wii-меню и некоторых играх.

en: This will let you Manually Edit the INI config file
ru: Это позволит вам вручную править INI файл с конфигурацией

en: Threshold
ru: Порог

en: Tilt
ru: Наклон

en: Title
ru: Название

en: To
ru: К

en: Toggle Fullscreen
ru: Включение полноэкранного режима

en: Top
ru: сверху

en: Tried to load an unknown file type.
ru: Попытка загрузить неизвестный тип файла.

en: Triggers
ru: Рычажки

en: Trying to read from invalid SYSCONF
ru: Попытка чтения из неверного SYSCONF

en: Turntable
ru: Таблица переключения

en: Type
ru: Тип:

en: UDP Port:
ru: Порт UDP:

en: UNKNOWN
ru: НЕИЗВЕСТНО

en: USA
ru: США

en: Undefined %i
ru: Не определено %i

en: Undo Load State
ru: Отменить загрузку

en: Unexpected 0x80 call? Aborting...
ru: Неожиданный вызов 0x80? Отмена...

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown DVD command %08x - fatal error
ru: Неизвестная комманда DVD %08x - критическая ошибка

en: Unknown command 0x%08x
ru: Неизвестная команда 0x%08x

en: Unknown entry type %i in SYSCONF (%s@%x)!
ru: Неизвестный тип записи %i в SYSCONF (%s@%x)!

en: Unknown message received with id : %d
ru: Получено неизвестное сообщение с id : %d

en: Unknown message with id:%d received from player:%d Kicking player!
ru: Получено неизвестное сообщение с id : %d от игрока:%d Игрок выкинут!

en: Up
ru: Вверх

en: Update
ru: Обновить

en: Upright Wiimote
ru: Перевернутый Wiimote

en: Use EuRGB60 Mode (PAL60)
ru: Использовать EuRGB60-режим (PAL60)

en: Use Fullscreen
ru: Использовать полноэкранный режим

en: Use Hex
ru: Использовать HEX

en: Use Panic Handlers
ru: Показывать panic-уведомления (ошибки)

en: Utility
ru: Утилиты

en: VBeam Speed Hack
ru: Ускорение VBeam

en: Value
ru: Значение

en: Value:
ru: Значение:

en: Value:
ru: Значение:

en: Verbosity
ru: Глубина анализа

en: Video
ru: Видео

en: Virtual
ru: Виртуальный

en: Volume
ru: Громкость

en: WAD installation failed: error creating %s
ru: Ошибка установки WAD: ошибка создания %s

en: WAD installation failed: error creating ticket
ru: Невозможно установить WAD: ошибка создания билета

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning - starting DOL in wrong console mode!
ru: Предупреждение: запуск DOL в неправильном режиме!

en: Warning - starting ELF in wrong console mode!
ru: Предупреждение: запуск ELF в неправильном режиме!

en: Warning - starting ISO in wrong console mode!
ru: Предупреждение: запуск ISO в неправильном режиме!

en: Warning! it is advised to backup all files in the folder:
    %s
    Do you wish to continue?
ru: Предупреждение: Советуем создать резервную копию файлов папки: %s
    Хотите продолжить?

en: Warning: This will overwrite any existing saves that are in the folder:
    %s
    and have the same name as a file on your memcard
    Continue?
ru: Предупреждение: Файлы в папке:
    %s
    с совпадающими именами будут переписаны
    Продолжить?

en: WaveFileWriter - file not open.
ru: WaveFileWriter - файл не открыт.

en: Whammy
ru: Сглаз

en: Widescreen Hack
ru: Форсировать "Широкоформатный экран"

en: Width
ru: Ширина

en: Wii Console
ru: Wii

en: Wii save files (*.bin)|*.bin
ru: Файлы сохранений Wii (*.bin)|*.bin

en: WiiWAD: Could not read from file
ru: WiiWAD: Нельзя прочесть файл

en: Wiimote Connected
ru: Wiimote подключен

en: Wiimote Motor
ru: Включить поддержку мотора

en: Wiimote settings
ru: Настройка Wiimote

en: Word Wrap
ru: Перенос строк

en: Working...
ru: Подождите...

en: Write memcards (GC)
ru: Записывать карты памяти (GC)

en: Write to Console
ru: Выводить в консоль

en: Write to Debugger
ru: Записать в отладчик

en: Write to File
ru: Сохранять в файл

en: Write to Window
ru: Записать в окно

en: XAudio2 CreateSourceVoice failed: %#X
ru: XAudio2 CreateSourceVoice ошибка: %#X

en: XAudio2 init failed: %#X
ru: XAudio2 ошибка инициализации: %#X

en: XAudio2 master voice creation failed: %#X
ru: XAudio2 ошибка создания master voice: %#X

en: Yellow
ru: Желтый

en: You can't close panes that have pages in them.
ru: Вы не можете закрыть панель, в которой есть страницы.

en: You must choose a game!!
ru: Выберите игру!

en: You must enter a name!
ru: Введите название!

en: You must enter a valid decimal, hexadecimal or octal value.
ru: Нужно ввести десятичное или шестнадцатиричное число.

en: You must enter a valid profile name.
ru: Введите правильное имя профиля.

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
ru: Необходимо перезапустить Dolphin, чтобы изменения вступили в силу.

en: Your GCM/ISO file seems to be invalid (invalid country).
    Continue with PAL region?
ru: Ваш файл GCM/ISO, видимо, неверен (неверный регион).
    Продолжить в режиме PAL?

en: Your SYSCONF file is the wrong size.
    It should be 0x%04x (but is 0x%04llx)
    Do you want to generate a new one?
ru: Ваш файл SYSCONF неверного размера (0x%2$04llx), а должен быть 0x%1$04x
    Вы хотите создать новый?

en: ZTP hack
ru: Включить ZTP-хак

en: Zero 3 code not supported
ru: Zero 3 code не поддерживается

en: Zero code unknown to dolphin: %08x
ru: Zero code неизвестен dolphin: %08x

en: [ waiting ]
ru: [ жду ]

en: [Custom]
ru: [Модифицированный]

en: apploader (.img)
ru: загрузчик (.img)

en: iCacheJIT: Reading Opcode from %x. Please report.
ru: iCacheJIT: Чтение кода операции из %x. Пожалуйста сообщите.

en: wxExecute returned -1 on application run!
ru: wxExecute вернул -1 при запуске приложения!

en: zFar Correction:
ru: zFar Коррекция:

en: zNear Correction:
ru: zNear Коррекция:

en: | OR
ru: | ИЛИ
