grep 2.5.3 - en to ky translation catalogue (58 entries)

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
      -NUM                      same as --context=NUM
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is `always', `never', or `auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS)
      -u, --unix-byte-offsets   report offsets as if CRs were not there (MSDOS)
ky: 
    Контексти менен жыйынтык чыгаруу:
      -B, --before-context=N    уйкаш болгон саптан мурунку N сап да көрсөтүлөт
      -A, --after-context=N     уйкаш болгон саптан кийинки N сап да көрсөтүлөт
      -C, --context=N           уйкаш болгон саптан мурунку жана кийинки N сап да көрсөтүлөт
      -N                        --context=NUM менен бирдей
          --color[=УЧУР],
          --colour[=УЧУР]       уйкаш сөз кайсы учурда айырмаландырылат
                                УЧУР - `always'(ардайым), `never'(эч качан) же `auto'(авто) боло алат.
      -U, --binary              катар соңунда (EOL) CR тамгасы алынбайт (MSDOS)
      -u, --unix-byte-offsets   орундарды CR жок болгондой кылып көрсөтөт (MSDOS)

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             print version information and exit
          --help                display this help and exit
          --mmap                use memory-mapped input if possible
ky: 
    Түрдүү:
      -s, --no-messages         каталарды көрсөтпөйт
      -v, --invert-match        уйкашы болбогон саптар тандалат
      -V, --version             версия маалыматын көрсөтүп бүтүрөт
          --help                бул жардам маалыматын көрсөтүп бүтүрөт
          --mmap                мүмкүнчүлүк болсо mmap кирүүсү колдонулат

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM matches
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print the filename for each match
      -h, --no-filename         suppress the prefixing filename on output
          --label=LABEL         print LABEL as filename for standard input
      -o, --only-matching       show only the part of a line matching PATTERN
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is `binary', `text', or `without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
      -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is `read', `recurse', or `skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is `read' or `skip'
      -R, -r, --recursive       equivalent to --directories=recurse
          --include=FILE_PATTERN  search only files that match FILE_PATTERN
          --exclude=FILE_PATTERN  skip files and directories matching FILE_PATTERN
          --exclude-from=FILE   skip files matching any file pattern from FILE
          --exclude-dir=PATTERN directories that match PATTERN will be skipped.
      -L, --files-without-match print only names of FILEs containing no match
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs containing matches
      -c, --count               print only a count of matching lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
ky: 
    Жыйынтык берүү опциялары:
      -m, --max-count=N         N жолу уйкаш табылгандан кийин токтойт
      -b, --byte-offset         жыйынтыкта байт жайгашуусу көрсөтүлөт
      -n, --line-number         жыйынтыкта саптын катар номери көрсөтүлөт
          --line-buffered       табылган ар саптан улам жыйынтык көрсөтүлөт
      -H, --with-filename       ар уйкаш үчүн файлдын аты көрсөтүлөт
      -h, --no-filename         жыйынтыкта файлдын аты көрсөтүлбөйт
          --label=ТАМГА         стандарт кирүүдөн келгендерди ТАМГА файлынан деп көрсөтөт
      -o, --only-matching       сапта ШАБЛОН менен уйкаш болгон жер эле көрсөтүлөт
      -q, --quiet, --silent     жазылатурган баардык жыйынтык көрсөтүлбөйт
          --binary-files=ТҮР   бинариктердин түрүн ТҮР катары алат
                                ТҮР - 'binary', 'text', же 'without-match' боло алат
      -a, --text                --binary-files=text менен бирдей
      -I                        --binary-files=without-match менен бирдей
      -d, --directories=ACTION  папкаларды кандай иштетерин билдирет
                                ACTION - 'read', 'recurse', же 'skip' боло алат
      -D, --devices=ACTION      аспаптарды, FIFO жана сокеттерди кандай иштетерин билдирет
                                ACTION - 'read' же 'skip' боло алат
      -R, -r, --recursive       --directories=recurse менен бирдей
          --include=ФАЙЛ_ШАБЛОНУ      ФАЙЛ_ШАБЛОНУ менен уйкашкан файлдар гана каралат
          --exclude=ФАЙЛ_ШАБЛОНУ      ФАЙЛ_ШАБЛОНУ менен уйкашкан файл жана папкалар каралбайт
          --exclude-from=ФАЙЛ   ФАЙЛдын ичиндеги шаблондор менен уйкашкан файлдар каралбайт
          --exclude-dir=ШАБЛОН ШАБЛОН менен уйкашкан папкалар каралбайт
      -L, --files-without-match эч уйкаш табылбаган файлдардын аты гана көрсөтүлөт
      -l, --files-with-matches  уйкаш табылган файлдардын аты гана жазылат
      -c, --count               ар файлда табылган уйкаш саны гана жазылат
      -T, --initial-tab         табтарды түздөйт (керек болсо)
      -Z, --null                файлдын атынан кийин 0 байты жазылат

en:   -E, --extended-regexp     PATTERN is an extended regular expression (ERE)
      -F, --fixed-strings       PATTERN is a set of newline-separated fixed strings
      -G, --basic-regexp        PATTERN is a basic regular expression (BRE)
      -P, --perl-regexp         PATTERN is a Perl regular expression
ky:   -E, --extended-regexp     ШАБЛОН кеңейтилген түрдөгү регулярдуу выражение
      -F, --fixed-strings       ШАБЛОН ар сапта бир сөз болгон жыйын
      -G, --basic-regexp        ШАБЛОН негизги түрдөгү регулярдуу выражение
      -P, --perl-regexp         ШАБЛОН Perl түрүндөгү регулярдуу выражение

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN for matching
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
ky:   -e, --regexp=ШАБЛОН       ШАБЛОНду регулярдуу выражение катары колдон
      -f, --file=ФАЙЛ           ШАБЛОН ФАЙЛдан алынат
      -i, --ignore-case         тамгалардын чоң-кичинеси айырмаланбайт
      -w, --word-regexp         ШАБЛОН толук сөздөр менен гана уйкаштырылат
      -x, --line-regexp         ШАБЛОН толук сап менен гана уйкаштырылат
      -z, --null-data           дата(данный) саптары 0 байты(EOL эмес) менен бүтөт

en: %s: illegal option -- %c
ky: %s: мындай опция колдонулбайт -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ky: %s: жараксыз опция -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ky: %s: `%c%s' опциясы менен аргумент колдонулбайт

en: %s: option `%s' is ambiguous
ky: %s: `%s' опциясы так эмес

en: %s: option `%s' requires an argument
ky: %s: `%s' опциясы менен аргумент болуш керек

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ky: %s: `--%s' опциясы менен аргумент колдонулбайт

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ky: %s: `-W %s' опциясы менен аргумент колдонулбайт

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ky: %s: `-W %s' опциясы так эмес

en: %s: option requires an argument -- %c
ky: %s: бул опциянын аргументи болуш керек -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ky: %s: бул опция түшүнүксүз `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
ky: %s: бул опция түшүнүксүз `--%s'

en: '
ky: "

en: (standard input)
ky: (стандарт кирүү)

en: Binary file %s matches
ky: Экилик форматтагы %s файлы уйкашат

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
ky: Мисалы: %s -i 'салам дүйнө' menu.h main.c
    
    Регулярдуу выражение тандоо жана мааниси:

en: In GREP_COLORS="%s", the "%s" capacity %s.
ky: GREP_COLORS="%s" дегенде, "%s" көлөмү %s.

en: In GREP_COLORS="%s", the "%s" capacity is boolean and cannot take a value ("=%s"); skipped.
ky: GREP_COLORS="%s" дегенде, "%s" көлөмү булев түрүндө жана маани алалбайт ("=%s"); колдонулбайт.

en: In GREP_COLORS="%s", the "%s" capacity needs a value ("=..."); skipped.
ky: GREP_COLORS="%s" дегенде, "%s" көлөмүнө маани жазылыш керек ("=..."); колдонулбайт.

en: Invocation as `egrep' is deprecated; use `grep -E' instead.
ky: `egrep' деген колдонулбай калды; анын ордуна `grep -E' деп колдонунуз.

en: Invocation as `fgrep' is deprecated; use `grep -F' instead.
ky: `fgrep' деген колдонулбай калды; анын ордуна `grep -F' деп колдонунуз.

en: Memory exhausted
ky: Память жетпей калды

en: No syntax specified
ky: Синтаксис аталган жок

en: PATTERN is a set of newline-separated fixed strings.
ky: ШАБЛОН ар сапта бир сөз болгон жыйын.

en: PATTERN is an extended regular expression (ERE).
ky: ШАБЛОН кеңейтилген түрдөгү регулярдуу выражение (ERE).

en: PATTERN is, by default, a basic regular expression (BRE).
ky: ШАБЛОН, алдынала тандалгандай, негизги түрдөгү регулярдуу выражение (BRE)

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
ky: Ар ФАЙЛда же стандарт кирүүдө ШАБЛОНду изде.

en: Stopped processing of ill-formed GREP_COLORS="%s" at remaining substring "%s".
ky: Туура эмес жазылган GREP_COLORS="%s", "%s" катарында ишке алынуусу токтоду.

en: Support for the -P option is not compiled into this --disable-perl-regexp binary
ky: Бул --disable-perl-regexp опциясы менен жасалган, -P опциясы кошулуу эмес

en: The -P and -z options cannot be combined
ky: -P жана -z опциялары чогуу колдонулбайт

en: The -P option only supports a single pattern
ky: -P опциясы бир гана шаблон ала алат

en: Try `%s --help' for more information.
ky: Толук маалымат үчүн `%s --help' деп жазгыла.

en: Unbalanced (
ky: ( - мунун уйкашы жок

en: Unbalanced )
ky: ) - мунун уйкашы жок

en: Unbalanced [
ky: [ - мунун уйкашы жок

en: Unfinished \ escape
ky: Бүтпөй калган эскейп \

en: Unknown system error
ky: Белгисиз система катасы

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
ky: Колдонулушу: %s [ОПЦИЯ]... ШАБЛОН [ФАЙЛ]...

en: With no FILE, or when FILE is -, read standard input.  If less than two FILEs
    are given, assume -h.  Exit status is 0 if any line was selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q was not given, the exit status is 2.
ky: ФАЙЛ жазылбаса же ФАЙЛ - (тире) болсо, стандарт кирүү колдонулат. Экиден аз ФАЙЛ берилген болсо -h опциясы бар болот. Эгер сап тандалган болсо бүтүрүү статусу 0 болот, башка учурда 1; эгерде ката чыкса жана -q опциясы берилбеген болсо бүтүрүү статусу 2 болот.

en: `
ky: "

en: `egrep' means `grep -E'.  `fgrep' means `grep -F'.
    Direct invocation as either `egrep' or `fgrep' is deprecated.
ky: `egrep' деген `grep -E'.  `fgrep' деген `grep -F'.
    `egrep' же `fgrep'  деп туз иштетуу колдонулбай калды.

en: conflicting matchers specified
ky: уйкаштыруучуларда конфликттер табылды

en: input is too large to count
ky: берилген данныйлардын саны саналбай турганча көп

en: invalid context length argument
ky: контекст узундугу жарабайт

en: invalid max count
ky: максимум сан жарабайт

en: malformed repeat count
ky: кайталоо саны туура эмес жазылды

en: memory exhausted
ky: память жетпей калды

en: recursive directory loop
ky: бирибирине кирген папка айлампасы бар

en: unfinished repeat count
ky: кайталоо саны толук эмес жазылды

en: unknown binary-files type
ky: белгисиз файл түрү

en: unknown devices method
ky: аспап методу белгисиз

en: unknown directories method
ky: папка методу белгисиз

en: warning: %s: %s
ky: эскертүү: %s: %s

en: writing output
ky: жооп жазыбатат
